Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724080#p724080:cxyu4mea je napisao(la):
vucko » 04 Apr 2020 16:30[/url]":cxyu4mea]Ja sam danas video porodicu sa dvoje dece koja imaju od 7 do 10 godina. Roditelji nose maske ali ne i deca. Pitao sam ih zašto a oni mi kažu da deca ne mogu da se razbole. Pokušao sam da objasnim da deca imaju najmanje šanse da obole ali da lako prenose bolest pogotovu starijima, ali roditelji nisu hteli da me slušaju...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724081#p724081:cxyu4mea je napisao(la):
astrodule » 04 Apr 2020 16:33[/url]":cxyu4mea]Ne vredi drugima objašnjavati. Veoma su retki koji će da prihvate tuđe mišljenje i da priznaju da greše.
Pre neki dan, prolazio sam pored jedne zgrade, jer me tako put naveo, i čujem sa prozora dvojicu kako komentarišu: "Vidi onu budalu sa maskom". Naravno da su mislili na mene, jer nikog drugog nije bilo u okolini.
Gomilu ljudi viđam koji misle da su jači i pametniji od virusa, ali nikome nisam ni pomislio da skrećem pažnju, jer sam odavno shvatio da je to uzaludan posao. To naravno ne znači da su takvi u većini. A šta mi treba da slušam kako se neko ljuti na mene zato što sam dobronameran. Tako sam jednom prilikom, pre nekoliko godina, video ženu kako uspaničeno viče i trči za detetom, kako ne bi izletelo na ulicu punu kola, a uopšte ga nije držala za ruku, nego pustila da samo šeta. Samo sam zastao i blokirao put detetu. Majka je dotrčala i uzela dete. Zahvalila mi se i na tome se završilo. Da ulazim u bilo kakvu raspravu, nije mi uopšte padalo na pamet.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724031#p724031:cxyu4mea je napisao(la):
Хаеул » 04 Apr 2020 15:32[/url]":cxyu4mea]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724023#p724023:cxyu4mea je napisao(la):
marrecar » 04 Апр 2020 22:24[/url]":cxyu4mea]
Lepo pročitaj šta je napisano i shvati suštinu.
Прочитао сам све што сте написали. Проблем је у томе што сте ви коментаре који су по својој природи уопштени, схватили као конкретне и уперене Вама лично. Отуда, ваљда, и потреба да наводите податке из Вашег личног живота, који су савршено неповезани са садржином мог коментара.

Inače tih 10 što si video vrlo verovatno imaju propisanu terapiju da moraju da se šetaju kako bi preživeli.
Да, јер је у овом тренутку одусутво шетње, коју може заменити безброј других видова вежбе, јасно већа претња од вируса који је покосио десетине хиљада њихових вршњака.

Izvini što ti moraš sve da obojiš političkim bojama i da glumiš neko poštovanje ili šta god. Dokle god nemaš ni gram razumevanja i logike, tvoje mišljenje mi je krajnje nebitno.
Ко боји ствари политичким бојама, јасно је свима који су иоле објективи. Ви и ваша групица истомишљеника то, нажалост, нисте.

Ваше мишљење о мени ме не интересује, а Ви сами мени нисте довољно занимљиви да бих формирао било какво о Вама.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724035#p724035:cxyu4mea je napisao(la):
Хаеул » 04 Apr 2020 15:35[/url]":cxyu4mea]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724027#p724027:cxyu4mea je napisao(la):
Bender Rodriguez » 04 Апр 2020 22:27[/url]":cxyu4mea]Nego... rekoše sad na konferenciji da Novi Pazar postaje novo žarište. Baš se pitam zašto... :D :roll: :bash:

Sad će da krenu tamošnji pojedinci da kukaju, prvo: zaaaaašto država nije raaaaanije reagovala da nas spreči da sJediiiimo u kafićima... a onda će da kukaju: zaaaašto država šaaaalje vooooojsku i poliiiiciju kod naaaas...

Panjevi bandoglavi. :kafa:
Логика дела колега форумаша: "Не, не, очигледно су за све криве предузете мере, које треба под хитно укинути, и недостатак тартуфа и кавијара на болничком менију и у пакетима помоћи."
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724055#p724055:cxyu4mea je napisao(la):
Хаеул » 04 Apr 2020 16:00[/url]":cxyu4mea]Садржина самих пакета је за земљу попут наше сасвим пристојна.

Стичем утисак да се неко у позадини, као и обично, богати на свему овоме, али то је ваљда тема за нека боља времена..
Pojedinci su izgleda previše ozbiljno shvatili svoj zadatak u predizbornoj kampanji.
 
Nego Xaeul kako objašnjavaju to što se kod nas testira daleko najmanje ljudi proporcionalno populaciji?
 
Kad čitam sve ove poruke pokušavam da vodim računa ne samo sa čim se slažem ili ne slažem, već ponekad i zašto ljudi misle nešto sa čim se ne slažem. Pa mi izgleda je jedan od velikih izvora pogrešnih zaključaka tendencija da se razmišlja crno-belo umesto kvantitativno. Dakle ne, "da li je nešto dobro ili loše", nego "u kojoj je MERI nešto dobro ili loše"? Pa da se onda u glavi sabiraju pozitivni i negativni "poeni" svake mogućnosti, i tek onda, na kraju, dođe do toga šta je bolje zbog toga što je baš tu najveća razlika dobrih i loših "poena". Neverovatno je koliko malo Srba misli na ovaj drugi način.

Naprimer: Da, tačno je da penzioneri zaista mogu u jednom nedeljnom, pre zore, da kupe koliko mogu u rukama da prenesu na daljinu od par kilometara, što je dobro, ali nije dovoljno za snabdevanje prosečno dvoje ljudi sledeću nedelju dana. Takvih postoji desetine hiljada, pa je razumnjivo da 0,1% njih izlazi do prodavnice i danju. I da li je ti problem? Nije, jer je procenat beznačajan, plus što ljudi u penziji nemaju puno kontakata kojima bi mogli da prenesu zarazu, a ionako se teško i sporo kreću što kontakte smanjuje još više. Ukratko, savršena je besmislica uopšte ih spominjati kao problem. Ne zato što poneki od njih nikako ne može biti izvor zaraze, nego zato što je numerički doprinos takvih beznačajan.

Ili: Sada je već u medijima identifikovan jasan, pa možda čak i dominantan izvor širenja zaraze. Ima nedopustivo mnogo ljudi koji osećaju sve simptome bolesti i MOLE nadležne da ih testiraju, a oni neće. Pa ima nedopustivo mnogo radnika koji su prisiljeni da rade bez zaštitne opreme neretko čak i kad se ne osećaju dobro i sumnjaju na početne faze zaraze. A kad nekako. ćekajući u dugačkim redovima i pritom šireći okolo virus, i uspeju da se testiraju, čekaju danima na rezultate testa i pritom takođe šire viruse. A ipak je velika povika na 99,9999% zdravih ljudu koji šetaju parkovima gde briše košava, pa virusa nema i da ih tražiš elektronskim mikroskopom? Neki ministar je kao video mnogo njih na ulici kad je išao na posao?

Znači imamo potencijalne nosioce virusa sa verovatnoćom od bar 50% da ga imaju, koji ne mogu da se testiraju, čekaju u redovima i čekaju rezultate danima, a sa druge strane u parkovima, gde briše vetar i ljudi šetaju sa 0,0001% verovatnoće da nose virus, pa su kao baš oni ogroman problem, toliko da nam svaki dan peru mozak kako smo nedisciplinovani. I kakva je sad razlika u riziku od širenja virusa između ove dve grupa? 1 : 10.000 ?

To je već farsa. I ima čitav niz takvih primera, više ili manje drastičnih. Zar nije moguće napraviti sortiranu listu sa procenama rizika od raznih vrsta kontakata i raznih ponašanja koji se još uvek dešavaju u nekom procentu, pa donositi mere na osnovu liste napravlene na osnovu realne procene rizika, a ne napamet kao što se to izgleda sada dešava?
 
Pogledajte prilog 2
GZ.jpg

 
Policija se hvali da je uhvatila 18 ljudi koji su prekršili policijski čas (od 484 zaustavljenih).
Bolje bi im bilo da malo više kontrolišu ljude koji se ne pridržavaju mera socijalnog distanciranja jer ti ljudi su opasniji sa epidemiološke strane.
Sve naopako rade
 
Apelujem još jednom da se školski policajci vrate u školska dvorišta i regulišu red.
 
Evo da prenesem ovde kako su danas prošli naši prijatelji:

Bili jutros do Stepinog gaja u Kumodrazu, vracamo se polako ka mestu gde smo parkirali (11:30h), policija blokirala jedini izlaz, kolona ispred nas 6-7 kola, iza nas na parkingu jos 10tak. Sta se desava? Cekamo staresinu da dodje. A koji je razlog blokiranja? Ne znam, ali niste trebali da dolazite ovamo?! 

Posle 20min dolazi komunalac, krenuo da slika tablice, stigao do nas, licnu kartu molim. Izvinite sta je problem? "Ne sme okupljanje na zelenim povrsinama". Izvini ali to nije tacno, ne sme u parkovima i javnim povrsinama namenjenim sportu, ovo je suma pobogu. Video da imamo malu decu u kolima pa nas pustio (nas i jos troje kola ispred), ovi preostali i dalje cekali.

Dolazimo kuci, u lokalnom parku ispred vise ljudi bilo...

Besmisao napamet uvedenih mera.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724126#p724126:2k0mi19q je napisao(la):
Zuma » Sub Apr 04, 2020 7:02 pm[/url]":2k0mi19q]Kad čitam sve ove poruke pokušavam da vodim računa ne samo sa čim se slažem ili ne slažem, već ponekad i zašto ljudi misle nešto sa čim se ne slažem. Pa mi izgleda je jedan od velikih izvora pogrešnih zaključaka tendencija da se razmišlja crno-belo umesto kvantitativno. Dakle ne, "da li je nešto dobro ili loše", nego "u kojoj je MERI nešto dobro ili loše"? Pa da se onda u glavi sabiraju pozitivni i negativni "poeni" svake mogućnosti, i tek onda, na kraju, dođe do toga šta je bolje zbog toga što je baš tu najveća razlika dobrih i loših "poena". Neverovatno je koliko malo Srba misli na ovaj drugi način.

Naprimer: Da, tačno je da penzioneri zaista mogu u jednom nedeljnom, pre zore, da kupe koliko mogu u rukama da prenesu na daljinu od par kilometara, što je dobro, ali nije dovoljno za snabdevanje prosečno dvoje ljudi sledeću nedelju dana. Takvih postoji desetine hiljada, pa je razumnjivo da 0,1% njih izlazi do prodavnice i danju. I da li je ti problem? Nije, jer je procenat beznačajan, plus što ljudi u penziji nemaju puno kontakata kojima bi mogli da prenesu zarazu, a ionako se teško i sporo kreću što kontakte smanjuje još više. Ukratko, savršena je besmislica uopšte ih spominjati kao problem. Ne zato što poneki od njih nikako ne može biti izvor zaraze, nego zato što je numerički doprinos takvih beznačajan.

Ili: Sada je već u medijima identifikovan jasan, pa možda čak i dominantan izvor širenja zaraze. Ima nedopustivo mnogo ljudi koji osećaju sve simptome bolesti i MOLE nadležne da ih testiraju, a oni neće. Pa ima nedopustivo mnogo radnika koji su prisiljeni da rade bez zaštitne opreme neretko čak i kad se ne osećaju dobro i sumnjaju na početne faze zaraze. A kad nekako. ćekajući u dugačkim redovima i pritom šireći okolo virus, i uspeju da se testiraju, čekaju danima na rezultate testa i pritom takođe šire viruse. A ipak je velika povika na 99,9999% zdravih ljudu koji šetaju parkovima gde briše košava, pa virusa nema i da ih tražiš elektronskim mikroskopom? Neki ministar je kao video mnogo njih na ulici kad je išao na posao?

Znači imamo potencijalne nosioce virusa sa verovatnoćom od bar 50% da ga imaju, koji ne mogu da se testiraju, čekaju u redovima i čekaju rezultate danima, a sa druge strane u parkovima, gde briše vetar i ljudi šetaju sa 0,0001% verovatnoće da nose virus, pa su kao baš oni ogroman problem, toliko da nam svaki dan peru mozak kako smo nedisciplinovani. I kakva je sad razlika u riziku od širenja virusa između ove dve grupa? 1 : 10.000 ?

To je već farsa. I ima čitav niz takvih primera, više ili manje drastičnih. Zar nije moguće napraviti sortiranu listu sa procenama rizika od raznih vrsta kontakata i raznih ponašanja koji se još uvek dešavaju u nekom procentu, pa donositi mere na osnovu liste napravlene na osnovu realne procene rizika, a ne napamet kao što se to izgleda sada dešava?
.Mislim da je ovo tema na kojoj si pokazao ogromnu odgovornost i ako svi znamo tvoj odnos prema trenutnoj vlasti.Dosta izbalansiran stav ali bez sirenja ikakvih dezinformacija .
Kazemo malo se testira slazem se ali isto tako znamo koliki je kapacitet Torlaka ( meni je skroz poznato).
I to je to sto smo imali lako je bilo kupit testove ali trebalo je vreme da se alternativa ubazi .( i jos ramlju).
Sad se moze reci sto nisu pre ovoga povecali kapacitet ali nisu ni 2006 ni 2009 ni posle toga .( sto nije opravdanje)
Mislim da ti ovaj poslednji pasus nije trebao.
Zar stvarno mislis da epidemiolozi nisu tako nesto radili i pravili procenu rizika .Veruj mi jesu i te kako.
Mada si se malo i ogradio .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724146#p724146:13iawfo7 je napisao(la):
Пантограф » Sub Apr 04, 2020 8:21 pm[/url]":13iawfo7]Žao mi je, Gebelsovi sledbenici, ali informacije u naše vreme ipak pronađu put. Promeniće se i Kina posle ovoga, a kamoli Srbija.

Jedini radiolog u Kuršumliji kaže da je snimio sam sebe i da ima obostranu upalu pluća, a da ne žele da ga testiraju:

https://direktno.rs/vesti/drustvo-i...u-obolele-veliki-broj-medicinara-zarazen.html

Zasto nece da testiraju ljude?
Imaju malo testova ili hoce da ispadne da ima manje zarazenih?
 
zasto hrvatima i slovencima nije bio problem da nabave vecu kolichinu testova i pripreme alternativna mesta za testiranje na vreme? Tek nakon izbijanja epidemije, koja je harala vec nedeljama u zapadnoj evropi a mesecima u Kini, krenulo je sa adaptacijom laboratorije u Batajnici i veterinarskog zavoda u Krusevcu. koje ocigledno josh ne funkcionisu (nadam se da ce uskoro) jer imamo isti tempo testiranja vec skoro dve nedelje, a lichno nam veliki vodja obecao u roku 48 masovna testiranja.

Nashi epidemiolozi su svojevremeno tvrdili da deca ne mogu da se razbole (nestorovic) pa sada umiru i deca od sest nedelja starosti (amerika), 5 meseci (UK), 12 godina (Belgija).
 
Pa zamisli kad bi slusao svakog na ulici sta mi prica da treba da radim:
Jedna žena stara
sa psom razgovara:
Fifi, gledaj pravo,
Fifi, digni rep.
Fifi, pazi drvo.
Fifi, nisi slep.
Fifi, mašnu pazi.
Fifi, lepo gazi.
Fifi, to ne njuši.
Fifi, gore uši.
Fifi, ti znaš ko si.
Fifi, ne prkosi.
Fifi, jezik niže.
Fifi, hodi bliže.
Fifi, ne skakući.
Fifi, sad ćeš kući!
Tako Fifi živi
na uzici od svile,
sa noktima lila,
sa mašnom od tila,
Tako žena stara,
sa njim razgovara.
 
Лепо се насмејах на ову песмицу, одавно је нисам чуо. :lol:
 
Ja bih voleo da je ova cela situacija malo više transparentna i da su svi podaci dostupni građanima. Koliko laboratorija analizira testove, koliko je uzorkovanja urađeno svakog dana, koliko je testova obrađeno svakog dana i kog dana su ti obrađeni testovi uzorkovani. Ovi podaci koje dobijamo su sasvim nelogični, da jednog dana skoro 50% uzoraka bude pozitivno, a onda narednog daleko manji procenat. I koji su to kriterijumi da neko bude testiran, jer opet mi nije jasno da neki ljudi imaju jače simptome i ne budu testirani, a ovamo toliko uzoraka bude negativno.
 
Pre par nedelja su pravili cirkus sa brojem respiratora. Državna tajna, nije državna tajna... Podsmevali se opasnosti od virusa. Tu je već bilo jasno da je nesposobnost i glupost u cirkulaciji na visokom nivou. Sad je priča potpuno suprotna, ludačka panika i širenje straha.
Otvoreno informisanje bi taj dilentatizam samo razotkrili svima u Srbiji, ako ima nekoga ko to još ne kapira. Otud urlanje i zastrašivanje gradjana, novinara, medicinskih radnika.. Pokušavaju da maskiraju ovaj očaj.
I ovih nekoliko "pljuvača, kontraša, negatora i relativizatora" na forumu se žestoko raspisalo. Brane neodbranjivo. Reaguju na svaki upis, a većina tih upisa činjenično i smisleno ukazuje koliko su Vučić i sledbenici nesposobni i opasni za ovu državu i gradjane
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724145#p724145:3ghey0y1 je napisao(la):
Darko78 » 04 Apr 2020 08:13 pm[/url]":3ghey0y1]
.Mislim da je ovo tema na kojoj si pokazao ogromnu odgovornost i ako svi znamo tvoj odnos prema trenutnoj vlasti.Dosta izbalansiran stav ali bez sirenja ikakvih dezinformacija .
Kazemo malo se testira slazem se ali isto tako znamo koliki je kapacitet Torlaka ( meni je skroz poznato).
I to je to sto smo imali lako je bilo kupit testove ali trebalo je vreme da se alternativa ubazi .( i jos ramlju).
Sad se moze reci sto nisu pre ovoga povecali kapacitet ali nisu ni 2006 ni 2009 ni posle toga .( sto nije opravdanje)
Mislim da ti ovaj poslednji pasus nije trebao.
Zar stvarno mislis da epidemiolozi nisu tako nesto radili i pravili procenu rizika .Veruj mi jesu i te kako.
Mada si se malo i ogradio .
Pa vidi, ja ne mogu da znam da jesu ili nisu radili procenu rizika, kakve su te procene bile, sa koliko kvalitetnih podataka, stručnih saradnika i utrošenog vremena. Imam na rasplaganju samo javno dostupne informacije, pa ocenjujem negativno samo ako vidim velike nesrazmere u između usvojenih mera, njihovih očekivanih efekata, i rizika.

Tamo gde nema podataka pokušavam da ih dopunim analizom pretpostavljenih motiva onih koji su u položaju da donese neke odluke. Zbog toga nisam sklon da u ovom slučaju optužujem vlasti da imaju loše namere. Čak i kad bi smo krenuli sa radnom hipotezom da su svi oni u moralnom smislu najgori mogući, ovde su i oni lično ugroženi na mnogo načina, i zdravstveno, i politički, i čak legalno (u pitanju su životi hiljada ljudi, a ne samo novac), a sa druge strane ako ovo izvedu kako treba, politička nagrada vladajućoj partiji može biti OGROMNA. Zbog toga po defaultu ne sumnjam da vlast (u ovom slučaju) daje sve od sebe i da velika većina njih bukvalno izgara na poslu.

Nažalost, volja da se sada radi na najbolji način je nešto sasvim različito od stvarnih ličnih kapaciteta za to, nivoa obrazovanja i profesionalnog iskustva svih tih ljudi na položajima. Pretpostavljam da žele sve najbolje, ali mogu li to najbolje i da ostvare? Tu je ključ problema. Plus ogromna zapuštenost čitavog sistema i ogromno kašnjenje u reagovanju na epidemiju.

Zbog toga moramo da gledamo šta se stvarno dešava i kakvi su stvarni rezultati. Lepo je to što se neko trudi i radi neke analize, ali ne možemo poći od toga se sve potrebne analize baš sigurno rade, i da zato mora ne samo da postoje nego i da su dobre, pošto je nekome posao to da ih radi. Postoji tu ceo lanac ljudi od kojih nešto zavisi, a građani su tu na samom kraju po važnosti, ma šta pričali na televiziji. Tačno je da ponašanje građana utiče, i zbog toga se ne bunim baš preterano što se prozivaju (umereno i na normalan način, a ne onako kako to Vućić radi), ali to ponašanje građana u OGROMNOM procentu zavisi od donetih mera i kontrole njihovog sprovođenja, bitno manje od građana, a skoro nimalo od veoma malog procenta nedisciplinovanih. Imamo velike rupe u sistemskim merama. Ostalo utiče malo, ali ni izbliza koliko ovo prvo.
 
Današnji dijagrami toga zaraze.

Tok epidemije CoViD-19, 2020.04.04, lin.jpg

Probao sam da preko krive promene broja zaraženih ucrtam neku novu funkciju koja tome izgleda najsličnija, pa to imate na slici u zelenoj boji. To bi bila neka veoma blaga eksponencijalna funkcija sa faktorom dnevnog umnožavanja od 9,5%. Ona ranije je bila na 27,4%. Nažalost, zbog problema kašnjenja testova, izraženo nepravilnog oblika krive ulaznih podataka, i velike osetljivosti ovako blage eksponencijalne funkcije na sasvim male promene njenih parametara, sumnjam da ucrtana funkcija ima preteranog smisla kao pokazatelj neke realno postojeće trenutne zakonitosti širenja virusa. Svejedno, to je jedina moguća predikcija koju imamo, pa neka stoji, mada ne verujem da to sa ovakvim podacima išta znači.

Posmatranjem podataka o dnevno zaraženima vidimo da još uvek nisu sredili problem kašnjenja u testiranju. Broj testiranih se i dalje haotično i drastično menja, isto kao i broj pozitivnih, iako ih ima jedan ili više stotina dnevno, pa relativna dnevna promena tog broja više ne bi smela da bude tako velika.

Pozitivnih, umrlih i procenat smrtnosti 2020.04.04.jpg

Smrtnost se izgleda stabilizovala oko vrednosti od približno 2,7% (udeo do sada umrlih u ukupnom broju do sada testiranih i pozitivnih ). Verovatno smo izašli iz početnog perioda u kome još nije bilo većeg broja pacjenata koji bi došli do dana u kome se prosečno umire, i ušli u stanje u kome je u svakoj fazi bolesti isti broj pacjenata, pa se dnevno isto onoliko razboljeva koliko se izleči ili umre. Sem toga broj umrlih postaje veći, pa je njegova relativna dnevna promena manja. Zbog toga se smrtnost više ne menja, mada ostaje da se vidi šta će se desiti kada se zdravstveni sistem napregne još više i kada se još malo lekara razboli ili bude izolovano. Ili kad dobiju više opreme, koja sad najzad stiže u većim količinama, pa mogu bolje da rade? Videćemo.
 
Ако смо искрени, већина власти у Европи се јако лоше сналази са овом ситуацијом. Погледајте само дијаграм за Француску.
France4.4.png

јуче по званичној статистици 23060 заражених (иначе је пре тога био максимум око 7600) и 1120 преминулих, прекјуче 1350 а пре тога максимум око 500. Види се на први поглед да постоји грешка у извештавању а званично објашњење је:
France: on April 3 the French Government reported 17,827 additional cases and 532 additional deaths from nursing homes that had not been reported previously. On April 2, it had reported 884 additional deaths.
Ово само говори да све ове бројке на www.worldometers.info треба узимати са резервом. Видимо и код нас овде доста случајева да се прескаче тестирање за многе случајеве када ми морало да се врши, а било је и информација, додуше непроверених, да поједини умрли нису тестирани и самим тиме регистровани.
 
@astrodule lose tumacis i onako lose napisane odredbe
Prvo je problem sto se nepravi preciscen tekst pa da narod zna šta je na snazi
Drugo gleda se kad je šta objavljeno obično oko ponoći štamparija službenog glasnika (presidente pojma nema da nema službenog lista više)
Pa te odluke koje ti tumacis da mogu da rade kafane i tc već je zastarila tj došla je nova odluka koja je tu zamjenila
Problem je sto našli vlastodršci odluke donose populistički ko će izmedju njih da prikupi pol poene.
Slinavko uvede za kuckare onaj ukine i onda ponovo uvede i tako redom ....
Drže sjednice krizne stabove ....
Nemogu da objasne kako funkcjonise sistem testiranja kako i kad i od koga dana se rezultati objavljuju...
Plus što odluka o proglašenju vanrednog stanja njena ustavnost je upitna
Već je podnijeta incjativa ustavnom sudu ...
Kao i paket ekonomskih mjera od 100€ gdje će milinoni da odu sa nekih projekata koji će da se zaustave...
A 100€ će da dobiju i onima kojima neznaci a onima kojima znaci neće pretjerano pomoći....
 
Tih 100€ je realno samo nekakva populistička mera, nema zaista nikakvu drugu svrhu. Nažalost u Srbiji nisu svi nezaposleni prijavljeni na NSZ, a njima bi sada najviše značila pomoć, jer em što su izgubili posao, em što oni koji nisu ni imali posao sada ne mogu ni da ga nađu. Tako da bih ja to podelio toj grupi građana novac, kao i porodicama sa decom, jer je i njima sigurno smanjena plata. Ovako ćemo sad svi dobiti novac, pa čak i mi u inostranstvu. Doduše meni će značiti, ali opet je besmisleno jer ja nisam toliko pogođen situacijom u Srbiji. Biće zanimljivo šta će stvarno na kraju da bude, ja čak očekujem da ne bude ni podeljeno.
 


United Grupa, koja posluje u sedam zemalja u regionu, u duhu solidarnosti zbog borbe sa virusom COVID 19, doniraće medicinsku opremu i novac u ukupnoj vrednosti od 3 miliona dolara.

Za Srbiju je namenjeno milion dolara. Pored novčane donacije od 220.000 dolara, naručeno je 8.800 najkvalitetnijih kompleta testova za virus, 11 medicinskih ventilatora (hirurških respiratora), 250.000 maski, 440 toplomera i 7.000 zaštitnih naočara u vrednosti od 800.000 dolara. Celokupna medicinska oprema naručena je i plaćena još 15. marta, a na organizaciji isporuke koja počinje ove nedelje United Grupa je radila sa vladama u regionu.

U danima u kojima je svima potrebna hrabrost i podrška, United Grupa želi da pomogne da svi zajedno što pre prebrodimo jednu od najvećih svetskih zdravstvenih kriza i da olakša medicinskim radnicima obavljanje posla, a građanima omogući dodatnu sigurnost.

izvor: SBB
 
Vrh