Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312

Zuma

Expert
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
9.910
Pohvaljen
24.016
Krajnje je vreme je da se otvori tema o tekućoj svetskoj epidemiji koja je upravo došla i kod nas.

Teško je setiti se puno situacija u kojoj su pouzdane, blagovremene i precizne informacije, podjednako bez preterivanja i potcenjivanja stvarne opasnosti, važnije nego kad je u pitanju pandemijsko širenje sasvim nove bolesti koju je Svetska zdravstvena organizacija upravo proglasila globalnom. Prave informacije su neophodne ne samo da bi se borili protiv gomile dezinformacija, paranoisanja i fantazija koje sigurno slede, nego pre svega zato što sva dosadašnja iskustva govore da je jedini način da se ova epidemija obuzda odlučna akcija OBA glavna društvena aktera: i vlasti i naroda. Što na strani vlasti svih nivoa, pa i lokalne, podrazumeva izuzetnu informisanost i ažurno praćenje svetskih iskustava, pa zatim slušanje struke bez pokušaja da se utiče na njih, a na strani naroda jedan nažalost donekle zaboravljeni kolektivni duh solidarnosti i odgovornosti. Međutim takav duh u vremenu svačije lične ugroženosti, što uvek podstiče sebičnost, može da bude posledica samo zaista široko raširenog razumevanja sa čime smo ovde suočeni, šta se događa, kakve su dugoročnije posledice pojedinih sebičnih ličnih izbora, i šta zbog toga u interesu svih treba raditi. Ako pravih informacija nema, ljudi će ih izmisliti, a onda ovde apsolutno neophodni duh povernja i zajedničkih napora postaje nemoguć. U izrazito retkoj situaciji u kojoj odluka BUKVALNO SVAKOG pojedinca, bilo zbog neznanja ili nemarnosti rođene iz nerazumevanja i loše informisanosti, može ponovo proširiti virus i poništiti kolektivni trud i lične žrtve mnogih, dobrovoljna saradnja i zaista široko shvatanje razloga za ponašanje koje se od ljudi traži postaje apsolutno neophodno. Sankcije su takođe potrebne, ali u slučaju gde toliko mnogo zavisi od svačijeg ponašanja, apsolutno nisu dovoljne.

Mislim da bi u ovoj temi trebalo pisati imajući sve ovo u vidu.
 
Kad je u pitanju imenovanje, Svetska zdravstvena organizacija je ovu bolest zvanično nazvala CoViD-19, dok je ime virusa koji je izaziva SARS-CoV-2. Oznaka bolesti CoViD-19 je skraćenica od

Co - Tip COrona
Vi - VIrusna infekcija
D - Oznaka da je u pitanju naziv bolesti ("Disease"), a ne njenog uzročnika
19 - Dve zadnje cifre 2019. godine u kojoj se OVAJ nalet epidemije pojavio, za slučaj da se posle povlačenja sledećih godina ponovo pojavi nova epidemija iste bolesti
 
Neću kritikovati državu, tj, neke njene predstavnike, ali hoću narod koji ne razmišlja ni malo svojom glavom.

U periodu virusa koji je veoma opasan za stariju populaciju skoro niko ne nosi maske u autobusu, na ulicama, na šalterima, a kafići prepuni.

Svi znaju da se virus širi i pre pojave prvih simptoma, a ko ne zna je ili glup ili neinteligentan jer su informacije vrlo dostupne.
 
А шта да причамо, кад у најфенсијој пекари која постоји јутрос, да бих избегао муљање са кешом вадим картицу, а продавац креће да ми је узима из руке...
 
Da, eksperti se slažu da je nošenje maski od strane svih jedna od osnovnih mera koju bi svaka više pogođena država trebala da preduzme. I upravo tu u javnosti postoji puno nerazumevanja.

Većina maski ima previše velike pore da bi sprečila da viruse da prođu, budući da su oni DRASTIČNO manji od tih pora, tako da izgleda da od njih nema koristi. Međutim to nije sasvim tačno, a njihova glavna korist i nije u sopstvenoj zaštiti.

Prvo i najvažnije, oni pre svega štite druge od vas, a manje obrnuto, iako postoji i faktor lične zaštite. Virusi koji se izbacuju iz pluća, kašljanjem, kijanjem i prosto disanjem se često nalaze unutar sićušnih kapljica pljuvačke ili drugog sekreta. Iako su sami virusi mali, te kapljice najčešće nisu manje od pora koje uglavnom imaju obične maske, tako da će maska zaustaviti kapljicu da je udahnete, a sa njom i virus koji je u njoj. Zbog toga vas maska ipak štiti. Problem je što mnogi virusi nisu u tim kapljicama vode ili sekreta, i što kapljica vode vremenom ispari, pa virus ponovo postaje veoma mali i slobodan da ga nosi vazdušna struja. Ti slobodni virusi mogu da prođu kroz masku, a talože se i na predmetima koje možete dodirnuti, a zatim takvim rukama dodirnuti usta ili oči. Maska vas usput sprečava da pre pranja ruku dodirnete usta ili nos. Tako da, čak i što se vas lično tiče, i ove obične maske pružaju izvesnu zaštitu, iako samo delimičnu. A svako smanjenje verovatnoće je dobrodošlo.

Međutim njihova glavna prednost je što štite druge od vaše zaraze. Veliki problem ovog virusa je veliki inkubacioni period (od par dana, preko dve nedelje, a neki nepotvrđeni izveštaju sugerišu da je to ponekad i više), i to što što je čovek zarazan i pre nego što dobije simtome. Pa tako vi možda širite zarazu i kad ne znate da to radite. Međutim ako bi svi nosili masku kad god su izvan privatnog prostora, a pogotovo kad god okolo ima više ljudi (što je obavezno u Kini), maska oduzima kinetičku energiju izdahnutom vazduhu, pa tako i virusi koje izdahnete ne odu brzo i daleko od vas nošeni snažnom vazdušnom strujom iz pluća. Ovo DRASTIČNO redukuje stepen širenja virusa u državi (recimo na sastanku, u autobusu, u prodavnici i svim drugim mestima sa više ljudi, ali samo ako je nošenje maske opšta obaveza ili veoma široki običaj).
 
Umesto maskiranja, bolje obratiti pažnju na sopstveni Imunitet i kako ga ojačati. Ja nemam strah od virusa i spremem se da ih dočekam, pa i ovog najnovijeg, jer nastojim da imam što bolji Imunitet. Ove zime sam imao 2 dana neki virus, koji je bio u obliku kijavice.

Zato, svaki dan potrošim dve jabuke, desetak suvih šljiva, čaj od šipka i aronije sa medom, 0,5l jogurta, 1 jaje i naravno Beli luk. Dva puta nedeljno uzmem i probiotik. Sve to nije skupo, a može da održava Iminitet na dobrom nivou, pa ako se i dobije neki virus on neće prouzrokovati velike posledice.

Rizična grupa su starije osobe sa nekom hroničnom bolesti i slabim Imunitetom. Zato je kod dece i omladine mnogo manji broj zaraženih ili jednostavno nemaju simpome, pa se nisu ni testirali. Mladji, naravno, imaju daleko bolji Iminitet, pa bi zato svi ostali morali da povedu računa o svom Imunitetu.
 
Mozda je vremeza zatvaranje vrtica I skola, deca su inkubator zaraza
 
Ja samo kad pomislim da neko zarazen dodje u skolu kojom dnevno prodje preko 1300 ljudi ne bude mi dobro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716672#p716672:2toibe95 je napisao(la):
dragan » Čet Mar 12, 2020 12:19 pm[/url]":2toibe95]Zato, svaki dan potrošim dve jabuke, desetak suvih šljiva, čaj od šipka i aronije sa medom, 0,5l jogurta, 1 jaje i naravno Beli luk. Dva puta nedeljno uzmem i probiotik. Sve to nije skupo, a može da održava Iminitet na dobrom nivou, pa ako se i dobije neki virus on neće prouzrokovati velike posledice.

Pojacas malo s rakijom jos i ja mislim da ti ni ebola ne moze nista, ubitacna kombinacija za viruse zajedno s belim lukom.

:bash:
 
Pa možda bi ljudi i nosili maske više da manjina pomahnitalih nisu pokupovali sve na veliko još pre par dana... -_-

Isto važi i za sprejeve i gelove za dezinfekciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716674#p716674:28gj3872 je napisao(la):
nensav » 12 Mar 2020 11:44 am[/url]":28gj3872]Mozda je vremeza zatvaranje vrtica I skola, deca su inkubator zaraza
Obično da, ali ovde je pitanje komplikovano. Iz nepoznatog razloga, o kome niko trenutno nema ni najopštiju pretpostavku, jedini segment populacije kod koga je procenat zaraze ovim virusom mali, gde je slika bolesti blaga, i gde nema baš NI JEDNE smrti od sada već 100.000 slučajeva, su upravo deca. Ono što niko ne zna je da li se oni uopšte ne zaraze, ili se zaraze i možda razbole, ali to prođe bez simptoma bolesti. U prvom slučaju sami nisu prenosioci virusa, a u drugom jesu, i onda upravo oni unose virus u porodicu kod starijih ljudi koji ih čuvaju, a oni su najosetljiviji. Tako da je ovakva odluka pitanje procene i teško ju je kritikovati bez više podataka. Možda imaju više informacija ili su možda izračunali da je u ovom početnom trenutku širenja ukupan rizik baš te vrste transimisije, za koju je pitanje da li uopšte postoji, i dalje mali.
 
Eво неких корисних информација.
Screenshot_20200312_123957_com.snapchat.android.jpg
 
Koliko se sećam iz neke od ranijih sličnih situacija, obične maske se mogu nositi samo 2 sata, ne duže, nakon toga se moraju zameniti.. Ko ima toliko maski u kući i zašto taj detalj sad ne pominju?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716690#p716690:1s2ig80k je napisao(la):
Zuma » 12 Mar 2020 12:37 pm[/url]":1s2ig80k] . . Iz nepoznatog razloga, o kome niko trenutno nema ni najopštiju pretpostavku, .
U gornjem postu sam izneo moju "pretpostavku" da deca nemaju nekih problema jer
imaju mnogo jači Imunitet od starijih. Virus ne može da bira gde će da "padne", pa sigurno dolazi i do dece, ali kod njih ne može da izazove veće probleme pa nema ni nekih očiglednih simptoma.
 
Ovo za 23 stepena zvuči kao glupost - dobro bi bilo naći neku provjerenu informaciju.
To kažem jer virusi inače crkavaju tek na 60-70 stepeni celzijusa i moraju biti izloženi toj temperaturi neko vrijeme (5 minuta i više).

Toplo vrijeme samo po sebi donosi neke prednosti, ipak:
- Virusi se svakako teže kreću po toplom vremenu. Kako ja to shvatam, zbog povišenog vazdušnog pritiska čestice se sastavljaju i od težine padaju na zemlju. Zimi se čestice raspršuju i lebde.
- Kada je hladno, sluzokoža u nosu postaje tanja, pa virusi i bakterije lakše ulaze.
- Imamo manje vitamina D kada nema sunca, a postoje neke indicije da vitamin D štiti organizam od virusa, iako ovo nije potvrđeno.
- U pojedinim istraživanjima je zaključeno da osvjetljene prostorije sadrže manje mikroba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716656#p716656:3atdy40l je napisao(la):
astrodule » 12 Mar 2020 10:09 am[/url]":3atdy40l]Neću kritikovati državu, tj, neke njene predstavnike, ali hoću narod koji ne razmišlja ni malo svojom glavom.

U periodu virusa koji je veoma opasan za stariju populaciju skoro niko ne nosi maske u autobusu, na ulicama, na šalterima, a kafići prepuni.

Svi znaju da se virus širi i pre pojave prvih simptoma, a ko ne zna je ili glup ili neinteligentan jer su informacije vrlo dostupne.

Stanovništvo je zbunjeno i ne zna kako da se adekvatno ponaša zbog diletanstkog načina obaveštavanja i nastupa u javnosti.

Evo, pre 2 min, vesti Radio Studio B:
- Vučić (prva reč) se zahvaljuje medicinskim radinicima... to je najvažnije, šta on kaže
- Šta su izjavili ostali
- Grad je uveo mere u vozilima JGP protiv širenja novog virusa. Potom - Vesićeva izjava povodom donošenja mera. O tome kakve su mere - ništa. Idite na sajt Studija B. ... NIje narod nešto ni glup ni pametan - sluđuju ga klovnovi koji i da to žele, ne umeju da rade išta ozbiljno.

Važni su rejtinzi - da se kaže da niko nije rekao da je "najsmešniji virus".


Vest je da se sada ide se na "hitnu nabavku" respiratora za KCS (gde ćeš da ih nađeš da ih kupiš - u sred pandemije?). Ali smo "spremni".
Osim maski, nema ni gelova za "suvo pranje" ruku....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716693#p716693:3q0hdyi6 je napisao(la):
Дошљак » 12 Mar 2020 12:42 pm[/url]":3q0hdyi6]Eво неких корисних информација.
Budite oprezni sa rekla-kazala. To u jednom delu definitivno nije tačno. Pre svega o veličini virusa koji je težak pa "pada". Deo tvrdnji nije proveren, mada postoje i delovi koji su tačni. Neko je to prosto iskompajlrao sa Interneta. Evo demantija vrlo sličnog teksta čak iz Indije:

False and unverified COVID-19 claims are being circulated in the name of UNICEF
https://factly.in/false-and-unverified- ... of-unicef/
Corona-Claims-FB-Post.jpg

To sum it up, the viral message regarding COVID-19 was not issued by the UNICEF. Most of the claims are either false or unverified.
 
I budite oprezni sa izvorima informacija, pogotovu kad se radi o brojevima zaraženih, da se ne pravi problem Igoru. Da ne bude posle ''Beobuild širi glasine, dizanje panike, destabilizacija države, trt mrt...''
 
Neee bre, baš sam sinoć razmišljao da je ovaj forum jedini ostao normalan i mesto gde se ne priča o virusu.
 
Zadivljujuca mi je disciplina "zutih" naroda i njihova podredjenost kolektivu. Kakva pobeda jednog totalitarnog sistema i kakav krah demokratskih drustava, punih prava i sloboda, gde su individualizam i sebicnot na vrhuncu. Sto je najgore ljudima i dalje ne dolazi iz dupeta u glavu, dok ne nekog ne vezes ili dok ne crkne taj se nece uozbiljiti. Ne mogu da kazem da mi malo nije drago.
 
Žuti narodi koji prodaju crkotine i test-životinje iz laboratorija na okolnim pijacama umesto da ih spaljuju i uništavaju.

CV.jpg

Takođe, ne vidim po čemu je to Kina trijumfovala ovde a demokratska društva propala. S obzirom da ovi prvi i dalje imaju više obolelih nego svi ovi drugi zajedno.

Vrhunac obolevanja od koronavirusa u Kini je završen, izjavio portparol Nacionalne zdravstvene komisije
Ma samo opušteno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=716710#p716710:1wlipbr0 je napisao(la):
Beki » 12 Mar 2020 01:56 pm[/url]":1wlipbr0]Neee bre, baš sam sinoć razmišljao da je ovaj forum jedini ostao normalan i mesto gde se ne priča o virusu.
Да знаш да си у праву.
 
Zapravo forum, pogotovu o Beogradu, može biti mnogo bolje sredstvo informisanja nego (većinski državni) mediji.

Naravno ne mislim na glasine i neproverene tvrdnje koje dižu paniku. Nego više na skretanja pažnje na kojim linijama su najveće gužve u prevozu, u kojim bolnicama su najveći redovi, u kojim apotekama ima ili nema sredstava, šta izbegavati, kakvo je stanje s epidemijom gripa i slično. Stoga je sasvim logično da se i Beobuild bavi ovom temom.

Uostalom meni je ovo mnogo važnija tema nego spomenik Stefanu Nemanji, izbori i PVC prozori na zgradama...
Mnogo me više pogađa što ću sutra ujutru opet morati da se gužvam u večito prepunim autobusima punim svega i svačega nego šta je rekao Kurti i da li nas je pohvalila Merkelka. Bole me bre uvo više za Kosovo, slušam o njemu ceo svoj život...
 
Vrh