Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722804#p722804:h6bq5wr5 je napisao(la):
Zuma » 01 Apr 2020 00:24[/url]":h6bq5wr5]Pročitajte vest:

HITNO SE OGLASIO MINISTAR STEFANOVIĆ: Poruka da se uvodi 24-časovni karantin je LAŽNA, policija radi na utvrđivanju identiteta osobe koja širi paniku

Ministar policije Nebojša Stefanović oglasio se na društvenoj mreži Tviter povodom lažne vesti koja kruži Srbijom.

- Informacija koja kruži društvenim mrežama o tome da se sutra uveče uvodi 24-časovni karantin, kao i da će građani dobijati SMS poruku odobrenja za izlazak na ulicu, lažna je vest. Policija intenzivno radi na utvrđivanju identiteta osobe koja širi ovu lažnu vest - saopštio je ministar Stefanović.

Građanima Srbije stižu poruke koje imaju za cilj izazivanje panike i haosa. Poruka stiže sa ovog broja 2684319.

https://www.srbijadanas.com/vesti/drust ... 2020-03-31
I na RTS - u ide "trčeći" tekst sa sličnom porukom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722799#p722799:3uokhk1y je napisao(la):
Саша » 01 Apr 2020 00:00[/url]":3uokhk1y]Субота, центар Београда у време епидемије Ковида 19:

У леп дан донесеш кафу у термосу и пластичне чаше, седнеш у добар кафић на добром месту, пијеш је натенане и уживаш, а ништа не кошта:

Izgleda da mi je promaklo vraćanje dozvole da se sedi u baštama kafića.
 
e da.. jos jedan bitan detalj.

zloduh se umorio i javice nam se u sledecih 48 sati. koliko ono bese minimalno vreme da se potvrdi corona... 48 sati.
moze biti da je seldecih 48 sati najvaznijih 48 sati u novijoj istoriji srbije.

idem sad da spavam, moram izjutra zorom do neke prodavnice, sve sam izjeo
 
Direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za vanredne situacije Majkl Rajan izjavio je danas da nošenje maski za lice, u slučaju njihovog nepravilnog korišćenja, može da nanese više štete nego koristi u borbi protiv širenja novog koronavirusa.

U vreme kada se neke zemlje suočavaju s nestašicom maski, Rajan je ponovio da SZO veruje da njih treba da nose jedino ljudi koji su bolesni, kako ne bi širili virus, i zdravstveni radnici, kojima su neophodne.

"Nema konkretnog dokaza koji bi ukazivao da masovno nošenje maski donosi bilo kakvu korist, zapravo, postoje izvesni dokazi koji nagoveštavaju suprotno", rekao je Rajan.

On je najverovatnije aludirao na mogućnost da osoba, kada stavlja ili skida masku, može da nanese virus blizu lica.

Rajan je rekao i da nije čuo za odluku Austrije da naredi građanima da nose maske kada idu u prodavnice.

izvor: b92.net
 
ne razumem i nije mi jasno kako neko ne moze da shvati da je mera ogranicavanja radnog vremena prodavnica do 15h i vikendom do 13h nanosi vise stete nego koristi.

kako to utice konkretno na smanjenje guzve u istim? naprotiv gledajuci poslednjih dana kada cekas u redu za prodavnicu ukoliko dodatno smanjis radno vreme napravices jos vecu guzvu...

nije mi jasno kako njima nije jasno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Danas u MAXI kod okretnice na Senjaku, em što sam 20 minuta stajao u redu da uđem, em što sam morao da dodatno čekam ispred samog ulaza, jer obezbeđenje nije puštalo da se uđe, pošto je bio prevelik broj ljudi unutra, pa došlo do zagušenja, jer je zbog propisanog razmaka u redovima ispred kasa, i reda na delikatesu, došlo do zagušenja prolaza između rafova, pošto su tačno na krajevima istih delikates i kase.
 
Vucic prica da ce dati po 100 evra gradjaninu Srbije. Neki pitaju zasto je strancima dao 10.000 evra subvencija za istog tog gradjanina, tj 100 puta vise? I to domacem samo da prezivi I plati racune, za razliku od stranih gazda koji prave extra profit na minimalcima. Ljudi pocinju da se pitaju zasto Vucic mrzi Srbe, dok na ove strance I migrante baca tolke pare.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722772#p722772:3idvdike je napisao(la):
wexy » Uto Mar 31, 2020 10:45 pm[/url]":3idvdike]Znaci problem je SMS i pravna regulativa, a ne virus i ovih 23 sto su mrtvi?
Ne, problem je licemerje države i vladajuće partije, koja s jedne strane govori ljudima da će da ih kažnjava ako šire paniku i dezinformacije, a s druge strane im šalje bljuvotine od poruka upravo sa takvim sadržajem.
Kakav bre španski i italijanski scenario!?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722816#p722816:1pnrm2tl je napisao(la):
Bulbulderac17 » 01 Apr 2020 12:05 am[/url]":1pnrm2tl]ne razumem i nije mi jasno kako neko ne moze da shvati da je mera ogranicavanja radnog vremena prodavnica do 15h i vikendom do 13h nanosi vise stete nego koristi.

kako to utice konkretno na smanjenje guzve u istim? naprotiv gledajuci poslednjih dana kada cekas u redu za prodavnicu ukoliko dodatno smanjis radno vreme napravices jos vecu guzvu...

nije mi jasno kako njima nije jasno
To je jedna od onih kosmičkih misterija. Razne mere ograničenja obično imaju za cilj da destimulišu sve što nije neophodno. Ali nije moguće destimulisati potrebu da se jede! Ako se skraćuje radno vreme to samo znači da

- Svako mora da kupje više hrane po jednoj kupovini, pa će se toliko duže zadržavati dok sve to ne kupi, i to baš tamo gde ne sme da uđe više od određenog broja kupaca
- Isti broj ljudi mora da obavi kupovinu tokom kraćeg radnog vremna, pa ih u jedinici vremena dolazi više

Dakle gužve se povećavaju po DVA nezavisna osnova, pa se verovatnoća zaraze naglo povećava i to sa KVADRATOM ovog skraćenja radnog vremena, a ne linearno.

A zatim su još ukinuli i pijace, koje su:
- em na bitno većem prostoru od prodavnica pa je koncentracija virusa manja zbog veće površine
- em na otvorenom pa se virtusi razilaze i naviše i sa strana, tj nisu zatvoreni u kutiju
- em što ako duva ikakav vetar, virusa jednostavno uopšte nema

(dok u prodavnicama erkondišn vazduh vrti uglavnom u krug i "pravedno raspodeljuje", za slučaj da ih neko nije dobio od osobe koja je tu bila pre 4 sata)

Tako da sada u te iste male prodavnice moraju da dođu i svi oni koji su išli na pijace (tj 80% svih), pa da tako naprave JOŠ veću gužvu, da bi se verovatnoća prenošenja virusa sada povećavala sa još ... kojim stepenom ... 4. ? ili 5 ?

Ovo je jedna totalno moronska ideja po svakom mogućem kriterijumu.
 
Rezultate tih njihovih ''mera'' sam video prethodnih dana. Ne mogu nigde da nađem brašno jer je prošla najezda sebičnih paničara koji su potrpali po 6 kg u kolica i bole ih uvo za druge.

Ne znam koja slepčina je smislila da ograničenje bude 6 kg po osobi. Dođu dve osobe, svaka da uzme po 6 kg, i to je već prazna polica. Ja lično nikad nisam uzeo više od 2 kg. I zato što neću da budem skot, a i zato što nikad nisam video potrebu za grabljenjem toga. Ali uvek se nađu ovi paničari koji to obrste. Kao i one protuve koje bi da skladište pa da posle preprodaju.


I kao da to nije već dovoljno glupo i štetno, sad imamo i Lelekom koji nas upozorava da ''ćemo uskoro da prođemo kao Italija i Španija''. Čibe bre...
 
Ne može 1.400.000 Beograđana da kupi istu količinu hrane kao ranije (jer je ipak ni ranije nisu bacali) ako se ukinu sve pijace i ukupno radno vreme prodavnica maltene prepolovi. To bi značilo da su ranije sve radnje i pijace bile bar 80% prazne, pa sad tobože ima toliko slobodnih kapaciteta da se saseče. To je prosto nemoguće. Ljudi moraju da jedu. Oni koji su ovo organizovali su ili nesposobni, ili moraju jasno i matematički da objasne kako oni misle da je tako nešto naglo postalo moguće i preporučljivo baš tokom epidemije. Recimo da svi koji žele da jedu moraju da čekaju prosečno jedan sat u redu za slučaj da još nisu dobili virus.
 
Kazniće gradjane za širenje panike, a naslovnica ALO smeća glasi: "Počinje pakao u Srbiji", dok Stevanović kuka kako nam preti italijanski scenario?! Ko je ovde lud?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722824#p722824:37x422mk je napisao(la):
Bender Rodriguez » 01 Apr 2020 01:58[/url]":37x422mk]Rezultate tih njihovih ''mera'' sam video prethodnih dana. Ne mogu nigde da nađem brašno jer je prošla najezda sebičnih paničara koji su potrpali po 6 kg u kolica i bole ih uvo za druge.

Ne znam koja slepčina je smislila da ograničenje bude 6 kg po osobi. Dođu dve osobe, svaka da uzme po 6 kg, i to je već prazna polica. Ja lično nikad nisam uzeo više od 2 kg. I zato što neću da budem skot, a i zato što nikad nisam video potrebu za grabljenjem toga. Ali uvek se nađu ovi paničari koji to obrste. Kao i one protuve koje bi da skladište pa da posle preprodaju.

I kao da to nije već dovoljno glupo i štetno, sad imamo i Lelekom koji nas upozorava da ''ćemo uskoro da prođemo kao Italija i Španija''. Čibe bre...
I što je najgore, ovo dovodi do kontraefekta, pa tako ja, koji ne kupujem stvari na tone, vidim konzerve sardine i razmišljam, ako ih ja sad uzmem dve tri, ko zna da li ćui ih i kada videti sledeći put, jer će posle mene da dođe neko ko će da uzme sve sa rafa, i kroz pet minuta će biti prazna polica. Onda, na ne znam ni sam na koliko mesta, tražim sodu bikarbonu, nigde je nema. Slučajno naletim na 15 kesica u jednoj zabačenoj radnji. Odmah uzmem sve što ima. Razlog isti kao i pre. I tako za više stvari. I dok radim to što radim, nerviram se što moram da izigravam budalu i takmičim se sa paničarima, glumeći upravo njih.
I što je najluđe, dođem jedan dan u radnju da kupim hleb, oko 12h, ostalo samo pecivo sa mesom. Dođem sledećeg dana u 10h, ono ostao samo jedan baget i burek. Trećeg dana dođem malo posle 8h, ostala samo dva somuna i burek. Ajd' što ne mogu da nađem brašno, al' što je i za hleb povuci potegni.
Kruške, jabuke, koka kola, skupoceni sirevi i skupocena zdrava hrana, kao i čokolade i pudinzi i šlagovi, to u svako doba dana može da se nađe, a ovo drugo, ako imaš sreće da se neko uspavao pa nije stigao pre tebe da opustoši.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722826#p722826:37x422mk je napisao(la):
Vox91 » 01 Apr 2020 02:22[/url]":37x422mk]Kazniće gradjane za širenje panike, a naslovnica ALO smeća glasi: "Počinje pakao u Srbiji", dok Stevanović kuka kako nam preti italijanski scenario?! Ko je ovde lud?
Pakao je počeo prvog dana kada su objavili da je "konačno" stigao i do nas virus. Već tada su ljudi kupovali po dvoja kolica, i to onih najvećih, prepuna, brašno, ulje, konzerve, zamrznuta hrana, kvasac, soda bikarbona, kisela voda, toalet papir, rezanci, plazma...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722808#p722808:3l9oeq6g je napisao(la):
solecar » Сре Апр 01, 2020 12:46 am[/url]":3l9oeq6g]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722804#p722804:3l9oeq6g je napisao(la):
Zuma » 01 Apr 2020 00:24[/url]":3l9oeq6g]Pročitajte vest:

HITNO SE OGLASIO MINISTAR STEFANOVIĆ: Poruka da se uvodi 24-časovni karantin je LAŽNA, policija radi na utvrđivanju identiteta osobe koja širi paniku

Ministar policije Nebojša Stefanović oglasio se na društvenoj mreži Tviter povodom lažne vesti koja kruži Srbijom.

- Informacija koja kruži društvenim mrežama o tome da se sutra uveče uvodi 24-časovni karantin, kao i da će građani dobijati SMS poruku odobrenja za izlazak na ulicu, lažna je vest. Policija intenzivno radi na utvrđivanju identiteta osobe koja širi ovu lažnu vest - saopštio je ministar Stefanović.

Građanima Srbije stižu poruke koje imaju za cilj izazivanje panike i haosa. Poruka stiže sa ovog broja 2684319.

https://www.srbijadanas.com/vesti/drust ... 2020-03-31
I na RTS - u ide "trčeći" tekst sa sličnom porukom.
Мени овде личи да се наставља полускривени рат између председника и министра полиције.
Пре неки дан је председник "пецнуо" министра због шетања кућних љубимаца и наредио да се укине тај додатни сад који је увео министар, а сад министар каже да се ради на утврђивању идетитета особе која је пустила вест о увођењу 24/7 карантина. Сви смо видели чија је то идеја и ко је јавно рекао да размишља о томе. Видели смо до чега је довело то размишљање. Паника и ширење таквих вести је природна рефлексија уплашеног народа на председниково јавно размишљање.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722790#p722790:1h6w7ebi je napisao(la):
mradulovic » Uto Mar 31, 2020 10:20 pm[/url]":1h6w7ebi]ABHO jedinice JNA su imale kamione cisterne koje su mogle i vodu da zagreju, ako je verovati pricama matoraca.

Da, ali SFRJ nije bila kolonija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722801#p722801:3dhphgxv je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 31, 2020 11:12 pm[/url]":3dhphgxv]
Vidim da ovde još ima ljudi koji racionalizuju Sajam i Kona, što je za svako žaljenje.

TAcno. Ali ljudi ne vole sebi da priznaju koliko su nisko pali. Zato racionalizuju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722806#p722806:2b6ez08j je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Mar 31, 2020 11:35 pm[/url]":2b6ez08j]sto se tice tople vode na sajmu treba obratiti paznju na sledeci detalj - kon je rekao da je nece biti na tocilicama, i u tom kontekstu je spomenuo vise toplog caja. tocilice su valjda instalirane slavine, sta li.. mislim da nikom normalnom ne pada na pamet da ljudima u tim uslovima neomoguci da se istusiraju barem jednom dnevno, tj da je to nekako reseno.

U JNA kupanje je bilo na 7 ili 15 dana.
Nikom nije nista falilo.
Cesto kupanje je lose za kozu.
 
JNA je bio skup muškaraca u najvećoj snazi i visoke izdržljivosti. Svako stariji je bio oficir i imao je veći komfor od onog koji navodiš. Na Sajmu nije svako borbeno sposobni muškarac.
 
Amerikanci ne haju mnogo za sam virus, plan im je da ga upucaju puškom ako nalete na njega :lol: :lol:

Zgusnuti redovi ispred jedne od brojnih prodavnica oružja:
ORUZJEkoronaSAD.jpg
 
Aj da ponovo malo pričamo o maskama. Tražio sam neke testove o tome kako ponovo sterilisati maske i tamo se pominju sterilizacije na 90 stepeni i razne druge "komplikovane" stvari.

Zašto obična hirurška maska mora da se baci posle par sati korišćenja? Mi ih dobro isprskamo alkoholom i koristimo ponovo. Zašto taj naš proces nije dovoljan?

Isto sam radio i sa onom krutom FFP2 što bolje prianja uz lice, ali sam je na kraju bacio jer je počela da smrdi (a baš sam je dosta nosio).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722845#p722845:jaq5hg14 je napisao(la):
Bender Rodriguez » less than a minute ago[/url]":jaq5hg14]Amerikanci ne haju mnogo za sam virus, plan im je da ga upucaju puškom ako nalete na njega :lol: :lol:

Zgusnuti redovi ispred jedne od brojnih prodavnica oružja:
ORUZJEkoronaSAD.jpg

ЛОС АНЂЕЛЕС – Округ Лос Анђелес поново отвара за грађане продавнице оружја, након што их је савезни меморандум подвео под „основне” послове.

Шериф Алекс Вилануева затворио је продавнице прошле недеље, али променио је одлуку у понедељак, тврдећи да прати савезне смернице. Затварање продавница у округу ЛА покренуло је и тужбу група за заштиту права на оружја, пренео је Би-Би-Си.

B U D A L E
 
Trump izgubio optimizam. Objavio da je verovatno da ce umreti izmedju 100,000 i 240,000 Amerikanaca.

https://www.cnn.com/2020/03/31/politics ... index.html
Even with such a regime in place across the country -- and some states and cities are not yet taking the advice seriously -- there are likely to be between 100,000 and 240,000 deaths.
 
U JNA kupanje je bilo na 7 ili 15 dana.
Nikom nije nista falilo.
Cesto kupanje je lose za kozu.

Kakve veze ima JNA sa bolnicom u kojoj leže i žene i deca? Tebi je normalno da se osoba ne okupa 15 dana? U suštini ne iznenađuje me, pa gsp je redovno pun takvih ukišeljenih koji se pirnu kvartalno.

Jednokratne maske i rukavice se ne mogu ponovo koristiti, u tom slucaju ti je bolje da napravis pamucnu i da je otkuvavas. Masku jednom kad stavis ne namestas je ne pomeras jer je tako kontaminiras.
 
Pa ni u *normalnim" bolnicama, u "redovnim" okolnostima se pacijenti ne kupaju svaki dan.. :grand:

Naravno, ne treba ni 7-15 dana da bude interval, ako imaju sreće zamene im posteljinu u tom periodu, tako da..se nadjemo na nekoj sredini.. 3_5 dana..
 
Vrh