[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858643#p858643:23m0ynfu je napisao(la):
Bender Rodriguez » 17 Jun 2021 11:26 pm[/url]":23m0ynfu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858641#p858641:23m0ynfu je napisao(la):
Zuma » Pet Jun 18, 2021 12:09 am[/url]":23m0ynfu]Objašnjenje da su teorije zavera mnogo puta ispale tačne nije održivo jer to nisu teorije zavera.
Jesu. Očigledno imaš pogrešno znanje o tome šta sve spada u teoriju zavera.
Da bi se o nečemu pričalo, prvo se moraju znati tačna značenja reči i pojmova koji se upotrebljavaju. Bez toga se ne može ni početi. Teorija zavere nije svako laganje, niti je to uvek kad kompletna vlast tvrdi nešto što nije tačno.
Teorija zavere je samo takva vrsta tvrdnje za koju ogromna većina stručnih i o konkretnim činjenicama dobro informisanih osoba smatra da je IZRAZITO MALO verovatna, da bi na to dobili odgovor da to samo IZGLEDA da je malo verovatno, zato što se neočekivano veliki skup naizgled nepovezanih osoba ZAVERIO (dogovorio) da laže. Naprimer, u Hičkokovom filmu "Lady vanishes" jedna devojka se tokom dugog putovanja vozom druži sa starom gospođom koja iznenada nestane. Zaplet počinje kada sasvim bukvalo SVI, očigledno slučajni putnici voza, koji se dakle međusobno ne poznaju, počnu da tvrde ONI staru gospođu nikada nisu videli, a neki da verovatno nije ni postojala, i da je to samo uobrazilja možda pomalo nestabilne devojke koja ju je izmislila. TO je prava teorija zavere. A ne prosto svaka laž nekog sa autoritetom.
Dakle, da bi se nešto smelo zvati teorijom zavere, moraju biti prisutni svi ovi elementi:
- Uvažava se mišljenje samo osobe sa dovoljno obrazovanja u oblasti o kojoj se priča
- Takve osobe su dobro infomisane o činjenicama konkretnog slučaja
- Takve osobe smatraju da je predložena teorija veoma malo verovatna
- Njima se kao argument da teorija ipak jeste verovatna ponudi samo argument da ona samo prividno izgleda neverovatna isključivo zato što su svi izvori na koje se u procenjivanju oslanjamo u međusobnom dogovoru (u zaveri) da svi odreda lažu
- Svi lažljivci u zaveri da lažu su u normalnim situacijama NEZAVISNI i međusobno NEKOORDINISANI, pa nama samo izgleda da teorija nije tačna jer ne očekujemo da SVI oni uopšte mogu biti međusobno povezani, i da su zatim još i u koordinisanoj zaveri da svi nas (a) lažu, (b) NA ISTI NAČIN.
- Ukratko, lažljivih zaverenika mora biti (1) puno, (2) spolja mora delovati da su nezavisni, i (3) svi moraju tajno biti pod punom kontrolom jednog centra koji ih koordiniše (tj veoma mnogo voljnih za nemoralni čin laganja i da među njima ne postoji
ni jedan izdajica)
Samo se takva, naizgled neverovatna tvrdnja koja je baš TAKO objašnjena, sme zvati teorijom zavere. Ne smemo u teoriju zavera trpati sve i svašta samo da bi onih par koje su nama omiljene izgledale verovatnije.
Dodatno, ko želi da zna više, evo i definicije uz detaljno objašnjenje na linkovima. Prvo iz Engleske Wikipedije:
A conspiracy theory is an explanation for an event or situation that invokes a conspiracy by sinister and powerful groups, often political in motivation, when other explanations are more probable. A conspiracy theory is not simply about a conspiracy; instead, it refers to a hypothesized conspiracy with specific characteristics, such as an opposition to the mainstream consensus among those people (such as scientists or historians) who are qualified to evaluate its accuracy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Conspiracy_theory
I iz Srpske
Teorija zavere ili konspiracionizam je objašnjenje nekog događaja ili situacije uključivanjem zavere zlih i moćnih aktera, često sa političkom motivacijom, iako su druga objašnjenja verovatnija. Ovaj termin ima pežorativnu konotaciju i implicira da je pribegavanje zaveri zasnovano na predrasudama ili nedostatku dokaza. Teorije zavere su otporne na falsifikabilnost (opovrgljivost) i jačaju tu otpornost pomoću cirkularnog rezonovanja: dokazi protiv zavere, isto kao i odsustvo dokaza u njenu korist, tumače se kao dokazi njene istinitosti, i samim tim, zavera postaje više stvar verovanja nego dokazivanja. Na psihološkom nivou, konspiracistička ideacija — verovanje u teorije zavere — može biti štetna ili patološka i u velikom broju slučajeva korelira sa paranojom i makijavelizmom. Teorije zavere, koje su nekada bile ograničene na marginalnu publiku, postale su uobičajene u masovnim medijima i pojavljuju se kao kulturološki fenomen krajem 20. i početkom 21. veka.
https://sr.wikipedia.org/sr/Teorija_zavere
I da bi se malo raznodili i nešto naučili, evo pomenutog simpatičnog Hičkokovog filma u kome ćete videti da li će lepa pobornica teorije zavere na kraju ispasti pametnija od svih ostalih
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_mPAHtvr87o[/youtube]