Vreme je da vidimo dokle smo stigli.
Tok epidemije.
Zbog simetričnog sedmodnevnog usrednjavanja oko dana za koje se srednja vrednost računa, podaci za zadnja tri dana nisu konačni.
Kompletan dosadašnji dijagram kretanja broja zaraženih od kovida u Srbiji, sa ispravkom u prva dva talasa. Zbog vrlo verovatnog drastičnog potcenjivanja broja zaraženih u prva dva talasa ovde je za njih prikazana procena izvedena iz korelacije sa brojem hospitalizovanih u to vreme.
Zanimljivo je veliko slaganje opšteg oblika ovog grafika u jesenjim i zimskim mesecima sa uobičajenim tokom epidemije gripa. Kao i tamo, vidi se rast sa pojavom hladnijeg vremena i pad sa dolaskom proleća, uz vrlo karakterističan privremeni pad broja zaraženih u januaru. Očigledno su uslovi za širenje svih respiratornih virusa isti bez obzira kakvog je on tipa. Dakle mnogo ljudi, dugo vremena, u zatvorenim prostorima. Ovde je jedino zbog u početku nikakve imunosti naroda i agresivnije prirode novog virusa, ceo dijagram zaraženih podignut naviše i pojačan u odnosu na uobičajne godišnje tokove epidemije gripa, pa su se zbog toga pojavili talasi i tokom leta, mada su zimski i dalje veći.
Tok vakcinacije.
Nažalost, posle dugog i uglavnom stabilnog linearnog porasta sa istim nagibom linije rasta (mada tek uz pomoć niza pravovremenih "podsticaja"), brzina rasta broja vakcinisanih se duplo usporila. Sa
2% stanovništva Srbije za
9 dana, pali smo na 2% za
18 dana. To usporenje traje već oko dve nedelje, pa izgleda da nije samo privremena varjacija. Ovo je bitno sporije nego u drugim zemljama. Punu imunost zbog kompletiranja celog ciklusa vakcinacije sa dve doze i još 3 nedelje od vakcinacije ima svega
27% našeg stanovništva (ponovo rasutiog po svetu), računajući tu i ex YU komšije, dok je samo prvu dozu primilo
38% od celine računate kao 7.000.000 ljudi, gde god da su.
Ovo ispod je trenutno postignuti stepen ukupne "imunosti" u Srbiji, računajući tu vakcinisane, sve koji su ikada preležali bolest i procenu od još 40% asimptotskih slučajeva koji su takođe (recimo) imuni. Pod tim pretpostavkama došli smo do
44% "imunih". Nažalost ovaj broj je tek neki zamišljeni orjentir za neku gornju granicu, jer niti su vakcine 100% efikasne (a pogotovo ne Sinofarm), niti imunost i kad je imate traje proizvoljno dugo, niti znamo koliko je asimptotskih slučajeva bilo (ovo je za još +40% od zaraženih), još manje kakvu su imunost postigli razni ljudi u raznim tokovima bolesti i koliko se takva imunost održava, a tek je pitanje koje su vakcine i koji bivši zaraženi koliko otporni na NOVE sojeve virusa koji će sigurno doći i kod nas. Jedino je sigurno da od procenata koje objavljuje vlada ima još daleko manje koristi. (Procenat punoletnih !? koji se vakcinisao, pa im ni taj broj nije ispravan, videti
https://www.danas.rs/drustvo/igrom-broj ... tvarnosti/ ).
Da bi stvar bila gora, usporeniji rast broja vakcinisanih imamo UPRKOS prilivu svežih kandidata za vakcinisanje iz inostranstva, tj slobodnom vakcinisanju bilo koga ko dođe iz okolnih republika, i uprkos činjenici koja se uopšte ne spominje: Da se velika većina naših radnika u inostranstvu takođe vakcinisala kod nas i tako ušla u ukupan broj vakcinisanih, pošto je tamo dugo vremena bilo manje vakcina nego kod nas, a pogotovo ih nije bilo za one koji nisu stari. I jedna i druga grupa su svoj imunitet odneli sa sobom, pa on ne doprinosi kolektivnom imunitetu u Srbiji i time sprečavanju novih epidemijskih talasa. Ne znam koliko takvih ima, ali je sigurno veliki broj. Zbog toga smo što se postignutog procenta imunosti tiče ustvari bitno gori nego što ovi brojevi pokazuju. I sada kao dodatak imamo nove mutacije virusa za koje je vakcina manje efikasna jer je rađena na osnovu originalne verzije, a to potreban procenat imunih podiže sa 60%, na 70% ili još više. Dakle cela priča nije još gotova.
Ovo je projekcija rasta procenta vakcinisanih koja bi bila aktuelna kad bi rast broja vakcisanih trajno ostao kakav je bio do pre dve nedelje (1,5% nedeljno)
A ovo je nova projekcija za trenutni, upola sporiji rast od 0,75% nedeljno. Kad se uzme u obzir da je granica nečega što je i dalje najbolje zvati kolektivni imunitet, mada niko više pod time ne podrazumeva kompletno elimisanje virusa već samo njegovu malu raširenost, sigurno više nije 60% nego pre 70%, a možda ide i negde ka 80%, onda se trenutak postizanja tog cilja ovim novim i sporijim tempom premešta čak negde oko nove godine.
Međutim svi ovi ciljni procenti i datumi zavise prvo od toga šta vi unapred definišete kao "podnošljivi" nivo prisutnosti virusa, podnošljivo zauzeće bolnica i podnošljiv broj mrtvih. Naravno, podnošljiv samo za one koji ostanu živi pa uopšte budu u stanju da nešto i dalje "podnose".