Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Trebali su napraviti vise regionalnih stacionara za lakse pacijente. Ovako ce npr. ljude iz Kikinde svakodnevno transportovati u NS, ~100km ili iz Subotice, Sombora, Beograd - Loznica ~150km
 
....
 

Prilozi

  • IMG_20200325_182356.jpg
    IMG_20200325_182356.jpg
    152,7 KB · Pregleda: 982
Полако, нису још завршили ни стационар у Хали 1. Реално, тренутно не постоји потребама за стационарима те врсте ван Београда, и евентуално Ваљеба и Ниша.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720609#p720609:3qbabnhn je napisao(la):
Igor » 25 Mar 2020 05:20 pm[/url]":3qbabnhn]Ako sam te dobro razumeo prodaju nam po tržišnoj ceni donirane maske?

Mislim da su maske kupljene. Ono sto su nam Kinezi stvarno ucinili a to je da nam prodaju kad niko nije mogao da ih kupi na svetu.
Elon Musk se juce pohvalio kako je uspeo da kupi maske i respiratore od Kineza. (Trump ga zamolio da on ide umesto njega posto su u svadji). Zato je Elon morao da plati zestoku cenu a nama su ucinili pa su nam prodali po normalnoj ceni a novac je dosao od Norvezana i EU.

Mislim da je to cela prica.
 
Добро, звучи као да су маске ипак вероватно купљене (на РТС-у су, сад кад размислим, заправо рекли да су "стигле из Кине"), што објашњава малопродајну цену, и чињеницу да се продају.

Најважније је да смо добили маске, и да је њихова продаја ограничена.
 
znaci svi se slazemo da su maske "drzavne", tj da je drzava dobilamalo/visekupila maske. jednu su misljenja da u vanrednom stnaju svako pojedinacno treba da baulja okolo i trazi maske na "trzistu", samostalno procenjujuci svoje potrebe i mogucnosti, drugi smo misljenja da je neophodno da se drzava ozbiljno ukljuci i organizuje direktnu distribuciju po nekakvim prioritetima, tamo gde su i kome potrebne
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720650#p720650:23ni20tj je napisao(la):
trialin » 51 minutes ago[/url]":23ni20tj]Дезинфекција Ваљевске болнице, са колегама данас :)

Pa zar pored skafandera obična hirurška maska? Bez naočara? Zar nemate neke maske što bolje prijanjaju uz lice sa obzirom da radite to što radite?
 
Sad treba razmišljati o optimalnoj organizaciji života koja bi omogućila što manje mešanje ljudi tako što bi na organizovan način zadovoljila sve masovne i uobičajene potrebe. Ako smo dobili izvesnu količinu maski, zašto dobrovoljci ili drugi ljudi koji trenutno sede besposleni jer nemaju uobičajeni posao, ne bi pravili pakete osnovnih zaštinih potreba? Recimo da se svakom domaćinstvu do vrata donese paket sa jednom maskom za svakog člana porodice i jednom pakovanjem dezinfekcionog sredstava? A ako nema dovoljno, onda bar par maski za celu zgradu, pa neka ih upravitelji zgrada raspodeljuju najugroženijim.

Ili, još bolje, šta nam od hrane svima treba i to često? Recimo hleb, mleko, ulje, možda par jabuka ili tako nešto. Zašto se to ne bi centralno distribuiralo u paketima za zgrade koje bi unapred dostavile potrebe? Smanjio bi se broj odlazaka u prodavnicu za bar 80%. Svi imaju mobilne telefone ili računare. Pa samo na nekom sajtu ostava svoje potrebe ako se one odnose samo na nekih dvadesetak osnovnih životnih namernica koje su potrebne svakog dana i ne mogu dugo da stoje. Pa da se ONE dostavljaju organizovano, tj paket za celu zgradu, a ostalo ljudi nabavljaju sami pošto im to ređe treba i mogu da ih kupe više odjednom, pa da im stoje. Na taj način, ako se dostavlja za celu zgradu odjednom, i samo one osnovne i česte potrebe (maska, dezinfekcija, hleb, mleko, voće), logistički i organizacioni napor ne bi bio toliko veliki, pa se to može izvesti relativno jeftino i brzo. A drastično bi smanjilo kontakte.
 
Evo fotki dečka koji leži na Imfektivnoj klinici u Beogradu jer se sumnja da ima Koronu. Niko nije ulagao u Infektivnu kliniku već 30tak godina. Počela je rekonstrukcija krajem prošle godine, ali je prekasno.

ET5NcucWkAAb9Fg


ET5NcufXYAIJZaG


ET5NcufWoAATdS2


ET5NcvXX0AA-0co


Evo ga i video.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720571#p720571:acg9ivp6 je napisao(la):
Vox91 » 25 Mar 2020 15:24[/url]":acg9ivp6]Ma to na Sajmu nije realna priča..
Tačno tako. Realna priča je na RTS 1 u 21h. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720664#p720664:2kmbgl62 je napisao(la):
vradovic » 25 Mar 2020 18:44[/url]":2kmbgl62]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720609#p720609:2kmbgl62 je napisao(la):
Igor » 25 Mar 2020 05:20 pm[/url]":2kmbgl62]Ako sam te dobro razumeo prodaju nam po tržišnoj ceni donirane maske?

Mislim da su maske kupljene. Ono sto su nam Kinezi stvarno ucinili a to je da nam prodaju kad niko nije mogao da ih kupi na svetu.
Elon Musk se juce pohvalio kako je uspeo da kupi maske i respiratore od Kineza. (Trump ga zamolio da on ide umesto njega posto su u svadji). Zato je Elon morao da plati zestoku cenu a nama su ucinili pa su nam prodali po normalnoj ceni a novac je dosao od Norvezana i EU.

Mislim da je to cela prica.
Jedan deo maski je doniran, a jedan deo kupljen. Do ove krize, maske su bile 5 do 10 din, a sada ispod 100 din ne možeš da nađeš, ako uopšte i nađeš. Ja pukom slučajnošću danas našao maske u apoteci u Ljutice Bogdana. Ni sam ne znam kako su uspeli da ih dobiju, kada apsolutni priritet imaju državne apoteke. Inače, privatnim apotekama su maske prodavane po 85 din. Negde su ograničenja na 10 maski po osobi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720616#p720616:2aozmpg5 je napisao(la):
Igor » 25 Mar 2020 05:37 pm[/url]":2aozmpg5]Kada smo kod maski da li je poznato kakve maske su nam u ovom trenutku dostupne šta je preporuka u zavisnosti od okruženja u kojem se krećemo itd.
U aktuelnoj situaciji se najčešće sreću tri tipa maski:

mask-rating-n95-n99-ffp1-ffp3-surgical-respirator-mask-comparison-750x410.jpg


Najbolja je ova sa desne strane ("protiv zagađenja", "nano maska" klase FFP2 ili FFP3 ili N95), pa onda srednja ("hirurška maska"), pa onda ova leva.

Zašto? Prvo zbog materjala u filteru, ali pre svega zato što ova desna bolje prijanja uz lice, pa nema rupa sa strane kroz koje prolazi vazduh. Problem nam pravi nos koji previše štrči, pa ove hirurške maske ne leže dobro i često imaju otvor sa obe strane nosa i ponekad oko brade. Onda vazduh pun virusa lakše prolazi kroz takve otvore između lica i ivice maske nego što prolazi kroz filter tkaninu, kuda bi isključivo morao da prolazi. Ove desne maske zbog toga imaju parče savitljivog lima u nivou korena nosa koji treba prstima da se savije tako da dobro legne i ukruti masku uz oblik nosa, odnosno da levo i desno od njega dobro prijanja uz lice bez obzira kakav oblik ima to lice i koliko se stalno "krivi" dok obavljamo svakodnevne poslove. Takođe je i ostali deo spoljnjeg sloja maske nešto krući, pa stabilnije i čvršće leži na licu. Zato su te maske nešto skuplje i bolje od hirurških. Međutim u ovoj situaciji su i hirurške maske sasvim dobre (pogotovo ako malo pripazimo da uvek leže na licu kako treba) i ne zaostaju baš puno za ovim prvim. Video sam na Internetu da amaterske maske problem prijanjanja rešavaju tako što u svoje maske iz kućne radinosti ušivaju više puta savijeno parče plastikom izolovane bakarne žice punog preseka koja ukruti gornji deo maske, onaj koji ide oko nosa, tako da se može prilagoditi obliku nosa i lica, da se dalje ne pomera.

Komercijalne maske te vrste pravi recimo 3M i ovde je pregled

Respiratori za jednokratnu upotrebu
https://www.3m.co.rs/3M/sr_RS/3m-south- ... 0542&rt=r3

Poređenje ove tri vrste je ovde:

16-Mask-Standards.jpg


a ceo članak koji ih poredi je ovde

Comparison of Mask Standards, Ratings and Filtration Effectiveness
https://smartairfilters.com/en/blog/com ... ctiveness/

Zatim

Comparison of FFP2, KN95, and N95 and Other Filtering Facepiece Respirator Classes
https://multimedia.3m.com/mws/media/179 ... ses-tb.pdf

I naravno jedan opšti pregled iz Wikipedije

Respirator
https://en.wikipedia.org/wiki/Respirator
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720677#p720677:1k2fxhij je napisao(la):
vucko » 25 Mar 2020 19:33[/url]":1k2fxhij]Evo fotki dečka koji leži na Imfektivnoj klinici u Beogradu jer se sumnja da ima Koronu. Niko nije ulagao u Infektivnu kliniku već 30tak godina. Počela je rekonstrukcija krajem prošle godine, ali je prekasno.

ET5NcucWkAAb9Fg


ET5NcufXYAIJZaG


ET5NcufWoAATdS2


ET5NcvXX0AA-0co


Evo ga i video.
:violina:
A da li je neko video na šta tek liči ono gde su bili smešteni putnici iz Pariza, u Subotici? Bubašvabe na sve strane, poljski WC, kreveti u fazi raspada, neadekvatni pokrivači, kupatilo katastrofa... I to je prihvatni centar za migrante. A onda su ih prebacili u vojnu gimnaziju. Jedino što nikako da se usaglase novinari da li misle na zgradu gde se održavsaju časovi, a to se nalazi na Topčiderskoj zvezdi, u ulici Petra Čajkovskog ili internat vojne gimnazije, koji se nalazi na uglu Humske i Gornjačke ulice. Čak i N1 nije bio jasan, jer u naslovu spominju vojnu gimnaziju, a u tekstu daju opis internata vojne gimnazije.
 
Kad smo već kod maski, danas sam video jednog lika sa Gas maskom u Maxiju na Dedinju.
Inače, nisu sve maske dobre. Barem ne u mom slučaju. Imao sam dve maske od ranije, pa sam ih iskoristio. Sa prvom sam se osećao kao da je ne nosim, bila je obična zelena. Druga koju sam nosio mi je izazivala curenje iz nosa, pa sam morao čak dva puta da je pomeram da bih obrisao nos maramicom.
 
Ja bih malo olabavio sa ovim pravedničkim gnevom o lošim uslovima i krivicama, o tobožnjem "sajmištu" i drugim sada nebitnim stvarima. Ja sam bio prvi koji je kritikovao sve što ne valja kad god je trebalo. Ali ovo je zaista vandredna situacija. Ima vremena da se priča ko je za šta kriv kad sve prođe. Za sada ne vidim velike greške vlasti u bitnim stvarima. Izuzimajući sam početak, sada rade uglavnom kako treba. A meni lično je svejedno da li se oko mene ljušti malter, a sve okolo otpada, ako je alternativa da li ću negde kod kuće i daleko od pomoći početi da se gušim i da zevam kao riba na suvom. Ako su mi tokom eventualne bolesti pri ruci lekari, a okolo nema previše bakterija i virusa, ako imam šta da čitam i bar nešto da mi prođe vreme, sve je super što se mene tiče. Mnogo je bolje to nego da lično, zbog sopstvene i privremene udobnosti, likvidiram porodicu ili nekog koga volim. Zbog toga ovakve slike baš i ne služe nečemu korisnom.
 
astrodule

Pa zar pored skafandera obična hirurška maska? Bez naočara? Zar nemate neke maske što bolje prijanjaju uz lice sa obzirom da radite to što radite?

Nema nije se mislilo na vreme kao i sve..
 
I ja da kažem koju povodom kreveta na Sajmu.
Svi govore kako treba da imitirami Kineze, i kada uradimo kako oni kažu, onda nam se ne svidja.
Ideja je odlična, a to što je dobar deo razmažen - to je drugi problem. Glavno pitanje je gde će da pune mobilni? Pričajte malo sa ostalima, čitajte knjige...
Svako ko je ležao u bolnici zna kakva je atmosfera i nije uopšte tako loša. Nadam se da će raspodeljivati ljude po godinama, tako da svako bude okružen vršnjacima.
Ja ne mogu da zamislim bolju meru od ove sa epidemiološkog stanovišta.
 
Kako su povecali broj testiranja povecao se i broj pozitivnih na koronu

"Od poslednjeg izveštaja do 15 časova, 25. marta 2020. godine testirani su uzorci 245 osoba od kojih je 81 pozitivno i 164 negativno na novi korona virus."
 
Meni ovi kreveti na sajmu u opste nisu losi! Ja da imam virus i da treba tu da idem isao bih. U jaka stvar 15 dana zivota i znas da neces siriti virus okolo. Plus pricas sa ljudima i malo tu lezis igras nesto na telefonu/tabletu/laptopu.

Evo u USA kako je to isto uradjeno i Spaniji
Ok ciste bele su posteljine i lepsa je zgrada al pricamo i o razlicitim ekonomijama sveta budimo realni i ovo sto su uradili za svaki slucaj za tako kratko vreme je impresivno.

https://www.youtube.com/watch?v=AY5CgncGdQE
https://qz.com/1824587/new-york-turns-j ... -patients/

Samo imajte na umu da ovo u US nije besplatno.
 
Ko sa lakšim simptomima korone ode na Sajam, odatle ima da se vrati sa žuticom i kojekakvim bakterijama..

Drugo, 3000 ljudi će da kija, kašlje, šeta se, čeka red na toalet - dakle nikad neće biti mira, niti elementarnih uslova da se ljudi odmore i preleže to. Kupanje, održavanje higijene i ostalo - kako misle to da organizuju?

Gledam kako redjaju na pod te dušeke-kocke, jastuci se žute. Pa to nije oprano 30 godina najmanje.

Za sve ovo vreme hoteli u celoj Srbiji su prazni. Neka država u vanrednom stanju neki od njih pretvori u karantin, ili neki studentski dom, ovo sa Sajmom je van pameti.
 
Jedno prakticno pitanje ustanes sa kreveta na sajmu odes do wc kako naci krevet
Otici do inspektorata da ti pokazu na mapi gdje si
Onda punjenje mobilnih telefona
Onda tusiranje bilo koja druga higijena
Kamo srece da nedodje do punjenja hale
 
WHO izjava
https://twitter.com/WHO/status/1242870976909459456


WHO Press Briefing:
"We understand that countries are trying to assess when and how they will be able to ease these measures.
The answer depends on what countries do while these population-wide measures are in place.
Asking people to stay at home and shutting down population movement is buying time and reducing the pressure on health systems, but on their own, these measures will not extinguish the epidemics.

The point of these actions is to enable the more precise and targeted measures that are needed to stop transmission and save lives. We call on all countries that have introduced so-called "lockdown" measures to use this time to attack the virus. You have created a second window of opportunity. The question is: how will you use it? There are 6 key actions that we recommend:

1. expand, train, and deploy your health care and public health workforce
2. implement a system to find every suspected case at the community level
3. ramp up production capacity and availability of testing
4. identify, adapt, and equipt facilities you will use to treat patients
5. develop a clear plan and process to quarantine contacts
6. refocus the whole of government on suppressing and controlling COVID-19

These measures are the best way to suppress and stop transmission so that when restrictions are lifted, the virus doesn't resurge.
The last thing any country needs is to reopen schools and businesses only to be forced to close them again because of a resurgence"
Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director-General of WHO, March 25, 2020
 
Vreme je za analizu toka zaraze. Kako ide, uspevamo li išta, i gde smo u poređenju sa drugim zemljama? To može lepo da se vidi samo iz grafika, i zato sam od početka zapisivao izveštaje o broju pozititivnih rezultata na testu za CoViD-19.

Kako se to vidi? Osnovni mehanizam umnožavanja virusa i širenja zaraze je da jedna zaražena osoba zarazi recimo dve druge osobe, a onda svaka od te dve osobe zarazi još po dve, tako da onda bude 4 novozaražena, pa zatim svaki od te četvorice zarazi još po dvoje, pa tako bude još 8 novozaraženih, itd, Znači dobijamo niz 1,2,4,8,16,32,64,128,256... To su očigledno stepeni dvojke. Ili u opštem slučaju, ako osnova nije dvojka, tj svaka osoba ne zarazi TAČNO dvoje drugih, nego neki drugi broj "X" ljudi dnevno, to je neka eksponencijalna funkcija Y = Xⁿ (tj X na "n" ako se ne vide UNIKOD karakteri), gde je "n" broj dana protekao od trenutka kada je virus počeo slobodno da se širi od prvog zaraženog koji nije izolovan, dok je "X" prosečni tempo umnožavanja virusa sveden na jedan dan.

Pa je sve vrlo jednostavno. Ako vidimo da porast zaraženih ogovara nekoj čistoj eksponencijalnoj funkciji Y = Xⁿ, onda je virus u slobodnoj cirkulaciji kroz populaciju i nesmetano se širi nekom brzinom koja zavisi od "konstante dnevnog umnožavanja" označenom sa "X". Grafik do današnjeg dana izgleda ovako.

Tok epidemije CoViD-19, 2020.03.25, lin.jpg

Plava linija daje dnevni broj pozitivnih na testu. Crvena ukupan broj pozitivih na testu do tog trenutka. Pošto su se oni pozitivni na testu zarazili mnogo ranije od trenutka kada su dobili pozitivan rezultat na testu, deblja braon linija je kopija iste ove crvene linije pomerene 8 dana ranije, i predstavlja broj stvarno zaraženih u Srbiji u trenutku kada su zarazili oni koji su 8 dana kasnije postali pozitivni na testu. Tih prosečno 8 dana od zaraze do pozitivnog testa je moja trenutna pretpostavka izvučena iz Kineskih podataka i lokalne situacije koju ću kasnije korigovati kad budemo videli korespodenciju promena u našoj krivi zaraze i preduzetih mera ograničenja njenog širenja. Neka za sada to bude hipoteza od osam dana. Zelena kriva je funkcija Y = Xⁿ koja se najbolje slaže sa krivom promena broja stvarno zaraženih.

Šta vidimo? Da je, sem u samom početku kad su nam samo dolazili spolja, a još nismo imali svojih domaćih slučajeva zaraze, poklapanje naše krive sa eksponencijalnom funkcijom veoma dobro. Trenutnak odstupanja naniže braon linije od zelene, što se desilo 2020.03.15, nije vezano za uvođenje vandrednog stanja 15. marta, nego za promenu dnevnog termina za objavljivanje rezultata testa osam dana kasnije 23. marta (jer je ovo pomerena kopija crvene krive). Umesto da se zadnji rezultati o broju pozitivnih za taj dan objavljuju u 20 časova, od 23. marta se objavljuju na konferenciji za štampu u 15 časova. Tako smo tog dana izgubiti rezultate od pola radnog dana testiranja. Tj tog dana je ispalo da zaraženih ima upola manje zato što su saopšteni samo oni potvrđeni do 15 časova, a ne do 20 časova kao do tada. Zbog toga je eksponencijalna kriva tu samo pomertena za pola dana nadesno, odnosno ta krivina realno ne postoji, pa je poklapanje sa eksponencijalnom funkcijom rasta i dalje savršeno.

Međutim pošto je tako brz rast teško analizirati na linearnom grafiku, bolje je preći na logaritamski. Na linearnom se teško vide vrednosti na krajevima, stalno ga treba ponovo crtatati i najvažnije što se ne njemu ne vide promene konstante dnevnog umnožavanja, tj promene brzine rasta. A to će nam trebati da bi što pre videli kad mere počnu da daju rezulate. Isti ovaj grafik onda izgleda ovako:

Tok epidemije CoViD-19, 2020.03.25, log.jpg

Sada je eksponencijalni rast predstavljen pravom linijom, pa odmah vidimo da li je naš rast zaraženih "savršen", tj "slobodan". Nažalost još uvek JESTE.

Za malo opadanje 15. marta smo rekli da ustvari ne postoji jer je samo posledica promene dnevnog termina objavljivanja rezultata za taj dan. Od početka je tok širenja išao ovako.

27. februara smo po ovom modelu kretanja broja zaraženih u samom trenutku zaraze imali samo jednog zaraženog. Međutim već od 29. februara do 3. marta kreće naglo ubrzanje, pa smo tako već 3. marta dostigli broj zaraženih dovoljan za održavenje nadalje skoro istog tempa eksponencijalnog rasta, što se zatim nastavlja istom brinom od tada do 17. marta (a to je poslednji rezultat koji imamo, jer je to onih osam dana pre današnjeg dana). Možda smo u početu krenuli malo brže pa usporili, ali je pitanje da li je i to realno nespostojeći artifakt tada još neuhodanog i promenljivog obuhvata i metoda testiranja, ili stavarna slika širenja u to vreme. U svakom slučaju ni to početno odstupanje nije bilo veliko.

Dakle, čak 14 dana od 3. marta smo imali potpuno slobodno umnožavanje virusa i odgovarajući rast broj zaraženih koje skoro savršeno sledi eksponencijalnu funkciju Y = Xⁿ gde je X = 1,274 To je dakle bio rast od 27,4% dnevno. Ili, pošto je treći stepen X otprilike jednak 2, svaka tri dana nam se broj zaraženih udvostručava. I to je tako bilo nepromenjeno od 3. marta do 17. marta. Naravno, ti datumi važe ako je kašnjenje zaista 8 dana, mada je to sasvim nebitno jer su važni samo brzina i karakteristike rasta, a ne tačni trenuci kad se šta desilo.

Iz dokaza da je stvarno skoro svo vreme postojalo sasvim slobodno širenje virusa istim tempom dnevnog umnožavanja, a sem u samom početku NE linearni rast, postaje jasno zato sam maltene od početka otvaranja teme pričao da su strožije mere neophodne što ranije, jer eksponencijalna funkcija prvo raste sporo pa onda veoma brzo, a zatim odjednom kao da prosto eksplodira. I jasno je zašto je uvedeno vandredno stanje baš dve nedelje od početka ovako slobodnog rasta. Očigledno je Konu bilo savršeno jasno šta će se desiti ako se ovako precizan tempo rasta "po pravoj liniji u log dijagramu" nastavi. Ako bi produžili ovu liniju do danas, tj u slučaju da nisu preduzete mere ograničenja širenja, sada bi samo po osnovu ovog kašnjenja između zaraze i testa, tj samo po osnovu inkubacionog perioda, imali 3302 zaražena. A tu ne ulaze oni koji nisu obuhvaćeni testiranjem zato što nemaju teže simptome. Sreća pa su ih Kinezi ubedili da i široko testiranje mora da se radi (i da su im doneli testove, jer se ne može testirati ako se nema čime).

Međutim, sada postaje interesantno. Pošto gledamo u prošlost od 8 dana, kriva rasta realno inficiranih je najzad došla do trenutka uvođenja vandrednog stanja. Da nam iz inostranstava baš tada nisu došle hiljade i hiljade gastarbajtera, par dana od danas, kako su mere progresivno postajale strožije, imali bi krivu novozaraženih koja bi se najzad odlepila od funkcije (1,274)ⁿ, nadajmo se naniže. Međutim ovako je nemoguće reći šta će se sada desiti. Da li će jači efekat imati mere smanjenja socijalnih kontakata ili zaraze koje su uneli gastarbajteri? Videćemo u sledećih nedelju dana jer upravo sada dolazimo do perioda kada bi neka promena ovog ravnomernog tempa rasta trebala da nastupi (ako sam pogodio za onih 8 dana, mada je kod Kineza bilo 11, ali videćemo).

Što se tiče poređenja sa drugim zemljama. Jedino tu za sada imamo razloga da mislimo da smo pomalo bolji ... ili pre, da nismo među najgorima. Naš rast je 27,4% dnevno. Oni u teškoj situaciji imaju rast 35% dnevno, dok su veće zemlje Zapadne Evrope slične nama, sa rastom od 22% dnevno. Naravno, da ne bi bilo zabune, još jednom da kažem. Sve ovo je bio prikaz stanja kakvo je kod nas bilo pre nego što su preuzete mere ograničenja širenja virusa. Prve znake kakvi su bili njihovi efeketi ćemo naslutiti tek kada prođe još par dana ... možda nedelja dana, Ne verujem više od toga.

Svet, potvrđeni slučajevi


covid-eu.png

Zapadna Evropa, potvrđeni slučajevi

covid-world.png
 
Vrh