Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Evo fantastične grafičke reprezentacije imuniteta krda koji se stiče vakcinacijom (ili prirodnim prokužavanjem):
https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/HERD IMMUNITY (EXPLAINER)/gjnvwayydvw/index.html

Toliko interesantnih vizualizacija, na bazi simulacije od 9,000 stanovnika. Može se tačno videti kako na tok epidemije utiče stopa od 20% prokuženih (ili vakcinisanih), 40%, 60%... Dakle, do 60% skoro da ništa nema pravog efekta.
Može se videti i kao utiče lokdaun (odnosno, da će se opet svi zaraziti, samo sporije...)
Može se videti i kako utiču maske, distanca...

Možete i sami da podešavate slajdere i pravite svoje projekcije...

Odlična vizualizacija, odlična alatka.
 
To za oko 60-70% je odavno poznato, ali ovde ljudi funkcionišu po principu ili sve ili ništa.

Mislim da je neko ovde i kačio kako se dolazi do tog broja. Čista matematika je u pitanju.

Evo jednog takvog klipa

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IgV3L464Yh8[/youtube]

E sad, prosečna osoba nema kapacitet da shvati tu vezu R0 i imuniteta krda, ali nema to toliko veze nego što ne veruje u to jer ono što ta osoba ne razume - to sigurno nije tačno.
 
Десет најбогатијих на планети могли би да плате вакцине за цело човечанство

ЛОНДОН – Десет најбогатијих људи на свету могли би да купе вакцине за све становнике планете, показују подаци из извештаја међународне хуманитарне организације Оксфам.

Њихово укупно богатство је током пандемије коронавируса повећано за 540 милијарди долара и сада износи 11,95 билиона, наводи ова организација у извештају под називом „Вирус неједнакости”.

Тај новац довољан да се спречи пад скоро сваког појединца у сиромаштво током пандемије и да му се омогући вакцина против коронавируса, израчунали су истраживачи из Оксфама, преноси Танјуг.

Количина богатства коју има ових 10 особа једнака је укупној потрошњи чланица Г20 за опоравак од пандемије.

Због тога у Оксфаму позивају владе да размотре опорезивање супер богатих.
Неки од њих дали су значајан допринос хитном одговору на пандемију.

Међу 10 најбогатијих људи су лидер Амазона Џеф Безос, челник Тесле Илон Маск и оснивач Фејсбука Марк Закерберг.

Politika
 
Dok promišljate kapitalizam dobismo kovid pasoše za Grčku. Vakcinisani mogu bez frke da idu tamo dok oni nevakcinisani moraju imati PCR test.
 
Nego, da li je ovo istina, s obzirom na prikriveni broj mrtvih?

Зоран Гојковић: Србија друга у Европи по броју вакцинисаних на милион становника, то је показатељ колико се добро радило на заштити становништва
 
Misliš da li je istina to za broj vakcinisanih?
Ja apsolutno verujem da jeste. Pa pogledaj samo koje su gužve. Juče je bilo oko 220.000 vakcinisanih. Do kraja nedelje biće verovatno i 300.000.
 
Prvo je istina, drugo je laž.

Treba naglasatiti da nas je sedenje na 2-3 stolice spasilo što se tiče vakcinacije. Zamislite da nemamo kinesku vakcinu - bili bismo najgori po broju vakcinisanih.

Ta politika nekada može da ima koristi i u drugim sferama života, ali potrebni su sposobniji političarai za to.
 
Pa sve ima svoje. Imamo vakcina dok drugi baš kubure sa zalihama. Ali smo zato zamorčići.

Šta je od toga bolje/gore... kao što rekoh - za sad niko ne zna. Samo će vreme pokazati.
 
nismo zamorćići u medicinskom smislu, ali da smo piun u solidnom položaju na tabli u političkom šahu, jesmo.

a ako se desi da neka EU zemlja u nedostatku zapadnih naruči kinesku vakcinu, onda smo onaj piun kojeg na kraju table zameniš za kraljicu.
 
20210127_065134.jpg
 
Ne idu im brojevi toliko da je to strašno i zabrinjavajuće. Lepo ja kažem, oni ne bi mogli da vode stambenu zajednicu - kafana uz Ibarsku je njihov krajnji domet.
 
Pohvalno je što je relativno visok stepen vakcinacije u Srbiji, ja sam iskreno pozitivno iznenađen, imajući u vidu klasičan srpski skepticizam i teorije zavere. A onda onog trenutka kada treba se zaštititi, onda proradi zdrav razum. Jedino su mi čudna ova poređenja, jer nisu baš prava poređenja. Okej, gledano u apsolutnim brojkama, jasno je da se Srbija nalazi u vrhu u Evropi. Međutim, poredi se sa državama koje ne koriste iste vakcine. U EU su ili Pfizer-Biontech ili Astrazeneca ili obe, a sigurno ne ruske i/ili kineske (osim Mađarske?). A obe kompanije su smanjile proizvodnju, a Astrazeneca valjda ne može da stigne sve da isporuči, pa im sad prete tužbe. Ni mehanizam rada vakcina nije isti, ali je to manje bitno.
E sad, naravno da može i EU da naruči kineske i ruske vakcine, i njihov je problem što možda to ne čine, ali poređenje je opet onako bezveze. Pritisak na mojoj slavini je jači od pritiska na slavini kod komšije Adolfa, pa sad ja kao brže napunim šerpu sa vodom i ja sam kao bolji. Okej, neka i on kupi novu slavinu, šta god, ali onako, poređenje je potpuno bespotrebno jer to što ja brže punim šerpu je potpuno nebitno za život. Tako i poređenje sa stepenom vakcinacije.
 
Pa ovo je samo jos jedan u nizu dokaza da Srbi, uprkos tvrdnjama autosovinista, nisu nista skloniji teorijama zavere i generalnom skepticizmu (ne za Kuronu nego generalno) od ostalih nacija sveta.
 
Konačno je moguće svesti stvarni bilans epidemije kovida u Srbiji za 2020. godinu, bar što se mrtvih tiče.

Tokom 2020. godine zvanično objavljeni broj osoba koje se vode da su preminule od kovida je 3.211.
Ustvari, "višak smrti", tj broj zaista preminulih od raznih direktnih i indirektnih posledica epidemije je bio skoro 14.000 ljudi (13.904)

Ovo je izračunato kao višak preminulih od Marta do Decembra u odnosu na prosečni broj preminulih tokom prethodnih 12 godina za iste te mesece (2008. do 2019.), sa izuzetkom Aprila gde je moguća preciznija procena bazne vrednosti na osnovu ponavljajućeg prolećnog trenda iz vremene pre početka epidemije koji nema ni jedan izuzetak tokom svih tih 12 godina.

Visak smrti 1, 2020. godina.jpg

Visak smrti 2, 2020. godina.jpg

Sledeća slika daje jasniji i vizuelno manje opterećen prikaz kako se kretao ukupan broj umrlih u Srbiji tokom 2020. godine (crvena linija), u odnosu na uobičajene granice variranja broja umrlih tokom prethodnih 12 godina (tj. plus minus jedna standardna devijacija). Prostor između bledo plavih linija je dakle tako određen da se baš tu sigurno nalazi 2/3 svih vrednosti tokom prethodnih 12 godina. Tamno plava linija je srednja vrednost broja umrlih tokom 12-godišnjeg perioda pre epidemije.

Dakle, prošle godine je 10.000 Srba otišlo tiho, tako da ni u zbir nisu ušli. Čak ni kao broj.

Visak smrti 3, 2020. godina.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=817695#p817695:2p7j9xc1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Jan 27, 2021 4:52 pm[/url]":2p7j9xc1]Pa ovo je samo jos jedan u nizu dokaza da Srbi, uprkos tvrdnjama autosovinista, nisu nista skloniji teorijama zavere i generalnom skepticizmu (ne za Kuronu nego generalno) od ostalih nacija sveta.

Al' Bendere većina zemalja ima i dosta manje vakcina. Poređenje te vrste bi bilo okej kad bi svi dobili proporcionalno isto.
 
9-anigif_enhanced-11816-1441624445-2.gif


Šalu na stranu (šalim se, nije prozivka nego šala) zaista ne mislim da je to razlog/faktor.
 
Izvini, više ne znam ko je ozbiljan ovde koliko bizarnih stvari je bilo :D
 
Uskoro johnson & johnson vakcina. Ja cekam coca cola ili starbucks vakcinu :lol:
Cujem johnnie walker zavrsava drugu fazu ovih dana a mcdonalds prvu
 
Zuma, bravo za agrafike?
Moze li se dati procena koliki je udeo u onih 14000 od kovida?


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=817708#p817708:2hb7yvb1 je napisao(la):
Zuma » Sre Jan 27, 2021 4:04 pm[/url]":2hb7yvb1]Konačno je moguće svesti stvarni bilans epidemije kovida u Srbiji za 2020. godinu, bar što se mrtvih tiče.

Tokom 2020. godine zvanično objavljeni broj osoba koje se vode da su preminule od kovida je 3.211.
Ustvari, "višak smrti", tj broj zaista preminulih od raznih direktnih i indirektnih posledica epidemije je bio skoro 14.000 ljudi (13.904)

Ovo je izračunato kao višak preminulih od Marta do Decembra u odnosu na prosečni broj preminulih tokom prethodnih 12 godina za iste te mesece (2008. do 2019.), sa izuzetkom Aprila gde je moguća preciznija procena bazne vrednosti na osnovu ponavljajućeg prolećnog trenda iz vremene pre početka epidemije koji nema ni jedan izuzetak tokom svih tih 12 godina.

Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Sledeća slika daje jasniji i vizuelno manje opterećen prikaz kako se kretao ukupan broj umrlih u Srbiji tokom 2020. godine (crvena linija), u odnosu na uobičajene granice variranja broja umrlih tokom prethodnih 12 godina (tj. plus minus jedna standardna devijacija). Prostor između bledo plavih linija je dakle tako određen da se baš tu sigurno nalazi 2/3 svih vrednosti tokom prethodnih 12 godina. Tamno plava linija je srednja vrednost broja umrlih tokom 12-godišnjeg perioda pre epidemije.

Dakle, prošle godine je 10.000 Srba otišlo tiho, tako da ni u zbir nisu ušli. Čak ni kao broj.


file.php

file.php

file.php
 
Stvarno ova poredjenjasa drugim državama idu na živce. Nije suština stvari da budemo bolji od XY države. Bitno je da se što brže što više ljudi vakciniše. Po meni tempo je slab. Ako već ima 1 000 000 vakcina onda tih milion treba što pre podeliti, a ne gledati šta rade po Evropi (a oni momentalno nemaju dovolkno vakcina inače ne bi bili tako spori) i davati samo toliko po gasu kako bi bili malo ispred njih.
U Americi već sumnjaju da će vakcinacija uspeti. Previše je spora, doći će sledeći krug vakcinacije za 1 godinu koliko većini traje imunitet, a neki neće biti još uvek vakcinisani.
A da se ne priča o tome da virus mutira
 
Zanimljivo je da zemlje EU po cenu zivota/smrti nece uvsti kinesku ili rusku vakcinu.
Ili mozda recimo kubansku, radije ce dozvoliti da ljudi umiru. Cak ih i ne spominju, kao da ne postoje. Citam danas kako su Kubanci razvili cak 4 vakcine,a nemaju na kome da testiraju jer su suzbili epidemiju, pa ce testirati na Irancima.
 
Ko kaze da nece uvesti?
Imas lepo onu sliku gore sto je Zika okacio. Gde se jasno vidi da mi zapravo ovde kolektivno testiramo kinesku vakcinu. A za EU je to malo teze, jer mora da se prvo zavrsi faza 3 i da se prodje procedura valjda, ono zahtev, preda dokumentacija na salter? Ruska vakcina je recimo u procesu odobrenja, i bice vrv odobrena do pocetka marta.
Ipak je EU teska birokratija, a mi lepo salji vamo vakcine brate Si, nas predsednik je odobrio i eno ga ceka na aerodromu
 
Kako testiramo? Znaš li da za svaki test u okviru studije leka mora da postoji saglasnost, redovne vizite, pravi plus placebo verzija, nadzor, testiranje u ovom slučaju na kovid, itd?
 
Vrh