Žika
Expert
- Učlanjen(a)
- 23.03.2014.
- Poruke
- 6.388
- Pohvaljen
- 8.151
CJEPIVA O KOJIMA SE JOŠ NE ZNA DOVOLJNO I NEMA PUNO PODATAKA
SINOVAC -- Kineski Sinovac Biotech je 13. siječnja 2021. izvijestio da njegovo cjepivo ima 50,38% učinkovitosti u kasnim fazama kliničkih ispitivanja u Brazilu. Klinička ispitivanja u različitim istraživačkim laboratorijama Sinovaca pokazuju dramatično različite stope učinkovitosti: u Indoneziji je lokalno ispitivanje pokazalo učinkovitost od 65%, a Turska je u prosincu 2020. izvijestila o 91,25%. Još jedno ispitivanje u Brazilu, koje je vodio lokalni partner, Institut Butantan, izvijestilo je prošli tjedan o postotku efikasnosti od 78% u blagim slučajevima, dok je 100% protiv teških i umjerenih infekcija. Inače, u tehnološkom pogledu, posrijedi je klasično inaktivirano cjepivo koje koristi umrtvljene, inaktivirane viruse SARS-CoV-2.
CORONAVAC -- Kineska tvrtka Sinopharm kandidira za mjesto na tržištu anti-COVID-19 cjepiva sa svojom verzijom inaktiviranog cjepivom nazvanim CoronaVac. Za sada je dobila je hitno odobrenje za ograničenu uporabu samo unutar Kine. Cjepivo se navodno daje u dvije doze u razmaku od dva tjedna. Znanstvenici tek trebaju objaviti studiju o do sada provedenim fazama ispitivanja.
VECTOR -- Ruski Institut Vector razvija cjepivo temeljeno na proteinskim podjedinicama (vidi pod Novavax), a trenutno je u fazi 3 kliničkog ispitivanja. Prema dostupnim (a oskudnim) podacima, za induciranje imuniteta koristi modificirane verzije spike-proteina koronavirusa. Cjepivo se navodno do dvije godine može čuvati na temperaturi od 2 do 8°C. Podaci o djelotvornosti terapije i detalji tehnologije proizvodnje, te o učestalosti i vrstama nuspojava tek trebaju biti objavljeni. Znajući rusku sklonost čuvanju tehnoloških tajni, do te objave bismo se mogli prilično načekati.
Za razliku od Covishielda u kojem se za obje doze cjepiva kao vektor za gen spike-proteina koristi ista vrsta bezopasnog (čimpanzinog) adenovirusa, Sputnik V za svaku od dvije doze kao vektor koristi različiti adonovirus: u prvoj dozi to je isti adenovirus-26 kao i u Oxford-cjepivu, no u drugoj dozi vektor je drukčiji adenovirus (kodnog imena Ad5). Primjenom dvaju različitih vektora izbjegava se teorijski moguć nastanak imuniteta na virus-vektor iz prve doze; takav imunitet bi mogao umanjiti sposobnost adenovirusu u drugoj dozi da dovoljno učinkovito odradi svoj posao.
Preliminarni podaci iz (još nedovršene) faze 3 pokazuju da Sputnik ima učinkovitost od oko 90% kada se primjenjuje u dvije doze u razmaku od tri tjedna. U studenom 2020. Ruski fond za izravna ulaganja je rekao da će cijena cjepiva biti manja od 10 USD po dozi, počevši od veljače 2021. Prema ruskim izvorima, liofilizirani (suhi oblik cjepiva u prahu, koji se otapa fiziološkom otopinom neposredno prije injiciranja) se može čuvati na 2 do 8°C tjedan dana, a za dugotrajnije skladištenje u suhom obliku nije potrebno zamrzavanje.