Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754288#p754288:3l9fanf0 je napisao(la):
Blade » 06 Jul 2020 11:24[/url]":3l9fanf0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754178#p754178:3l9fanf0 je napisao(la):
solecar » Ned Jul 05, 2020 6:19 pm[/url]":3l9fanf0]
Blade":3l9fanf0 je napisao(la):
To je svoja prica i mozda moze da se resi tako. Ali koronu ne mozemo da oteramo tako sto cemo izaci na ulice, to je bar jasno. Ja i dalje imam teoriju da je ovo napravljen virus, sa ciljem.

Sada, mozda nisam u pravu, vi koji bolje pratite, bolje cete to reci, situacija je gora, nego kada se uveo policijski cas. Ako se ne radi, pa i ako ne rade ugostiteljski objekti i trzni centri, to je udarac. Nema placanja doprinosa drzavi, ljudi ostaju bez posla ili kasne zarade. To naravno nije dugorocno resenje i ne moze tako da se zivi. A opet, zivot je najvazniji.
Preorijentacija. Uzmeš pa počneš da se usavršavaš za nešto drugo. Ako već tvrdimo da ne možemo da živimo od ugostiteljstva.
Da slušamo u nedogled kako kafići i drugi ugostiteljski objekti moraju da rade, čak i po cenu života ljudi, isto ne ide, kao ni to da ako država ne pomogne, da neće moći da prežive. Vaditi se na priču kako ako baš sada ne rade, da neće moći da izguraju do sledećeg leta, jednostavno ne pije vodu. Ne u našem slučaju, zato što su kod nas kafići i sl. puni i zimi i leti, i nikako ne spadamo pod grad koji je turističko mesto koje živi isključivo od letnje sezone.
Na svakom ćošku imamo kafiće, noćne klubove, hostele, hotelčiće i sl. objekte, i koji predstavljaju veliki deo privrede, a koji jednostavno u ovakvim situacijama se pokazuju koliko su u stvari potrebni i koliko je dobro što nam se privreda zasniva na ovako nečemu, umesto da smo ulagali u nešto što može bez obzira na bilo koju situaciju da se desi, i bez obzira koliko dugo ista trajala, da se opstane. A nije da nismo imali takvo nasleđe od ranije, no to su veoma uspešno uspeli da unište, pa im sada sve živo krivo što za nesposobnost za bilo šta drugodo ugostiteljstva.
Ja u kafice retko idem, mogu i da ne idem. Njihovo zatvaranje mi ne bi palo tesko. Ali da zivim od toga, ne bi bilo tako. Ili od trgovine...Ona zena koja je radila u nekoj radnji gde se prodaju stvari za kucu, a ima 50 godina...Ostaje bez posla i tesko ce naci drugi. Ko je mlad, on ce se vec lakse snaci. Ne valja nikako - ali ima valjda ko je za to isao u skolu, pa neka smislja kako ce.
Ah, ta čuvena mantra, ima ko je plaćen za to, neka on razmišlja, zašto bih ja gužvao mozak time. Zbog toga smo i došli u ovu situaciju u koju smo došli. Pustili smo druge da razmišljaju umesto nas, i došli do toga da sada ne znamo šta ćemo, jer nam se privreda zasniva u velikoj većini na grani koja je sada pokazala svu svoju manjkavost. Kolika god da je njena prednost, tolika je i njena manjkavost. Sad smo došli u situaciju da biramo ili da žrtvujemo živote ljudi zarad opstanka ugostiteljstva, ili da ugostiteljstvo žrtvujemo zarad života ljudi. Nadam se da je dovoljno slikovito prikazan čitav problem.

Oni koji u startu znaju da imaju problem da se ponovo zaposle, moraju da smisle šta da rade dok ne dođe penzija, jer neće niko umesto njih da rešava probleme. A to sam imao prilike u više različitih situacija da se uverim, nevezano samo u sveri zapošljavanja i posla, nego i vezano za one najobičnije stvari, koje se smatraju potpuno normalnim u mnogim drugim zemljama. Primera radi, znam jednu komšinicu koja je imala pedesetak godina kada je ostala bez posla. Danas prodaje razne stvari na tezgi na pijaci. Isto tako, jedan deo ljudi koji radi na buvljaku je isto tako ostao bez posla. Dalje, postoje obuke za prekvalifikaciju na Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koje su besplatne, pa i to može da se iskoristi... Nije sve u tome da sediš skrštenih ruku i čekaš da se nešto desi samo od sebe.

Nadovezao bih se i na onih nekoliko postova o godišnjem odmoru. To je samo još jedna od mantri na kojima živimo poslednjih 20 - ak godina. Otprilike, ako ne odem na more ili na Adu Ciganliju, gde ću moći ceo dan da se izležavam i ništa ne radim, ima da "umrem". A ako odem na selo, planinu, banju ili bilo gde drugde u prirodu, ili pak neko slično mesto, ima da se vratim sklepan i umorniji nego što sam otišao. A zašto? Zato što je dobar deo naroda fizički zakržljao. Iako ima dosta ljudi koji su fizički aktivni, isto tako imamo i gomilu ljudi kojima je problem i da potrče 50m za autobusom. Eto, recimo, pre par godina su bile organizovane pešačke ture po raznim delovima Beograda. Najzahtevnija je bila obilazak Avale od podnožja do vrha. Popeli smo se do Avalskog tornja, a 90% ljudi bilo sa dušom u nosu i pitalo se šta im je to uopšte trebalo. A to je tek bio početak ture.

Ja spadam u onaj deo populacije koji smatra da je ove godine bolje i ne ići na odmor, ili ići na odmor u Srbiji, ako baš nikako ne može da se izdrži u mestu stanovanja, nego pošto - poto trčati na more, čak i po cenu čekanja da se pare vrate tek za dve godine. A i kada stignemo na to more, ove godine ćemo dodatno biti izmučeni, jer dok se prođe čitava papirološko - bezbednosno - sanitarna - virusološka procedura na svim granicama i dok se oporavimo od tog putovanja, prođe pola odmora.
Čak i kada sam išao na more, nikada se nisam po ceo dan izležavao na plaži, i tako dok ne dođe kraj, nego sam voleo, a i dalje volim, i da odem na neke izlete, ili da se šetam duž obale, da upoznajem mesto gde sam došao, da probam lokalne specijalitete ili nešto što nisam u prilici ovde... Jednostavno, za mene nije odmor ako ću da ležim i da ništa ne radim. Aktivni odmor mi mnogo više prija. Te tako i sada, savršeno sam sposoban da nađem i nešto više u Beogradu, od kafića, Ade Ciganlije, Košutnjaka i Beer festa, gde bih mogao da provedem vreme. Sva sreća pa imam tu sposobnost da razmišljam van kutije, te tako i da se šetam i provodim vreme i na mestima baš i nisu in, fensy i uobičajena za obilazak.
 
Добрано се овде пролупало. Размишљам сад да обучем црнину и да је носим док не прође пандемија - мада то нисам чинио нпр. кад ми је умрла мајка, ал јбг, она није од короне - ТВ искључиво на тихо, да не ремети глобални кућни ред, а за секс је ионако рекао др Љубић да се избегава ако може да резултује зачећем.

Mea culpa!, извињаваћу се покорно до краја пандемије као какав побожни римокатолик.

Кад се мало присетим... у години када је цунами побио хиљаде људи на плажама, био сам на мору! Нема ми друге, него у пакао, ако се не покајем.

Него, може ли Ада Циганлија? Је л` морални проблем у пливању, или у преласку државне границе? У голотињи на плажи, или у томе што су странци опасни и заражени људи, а Срби корона-фри?

Који вам је, бре? Умијте се хладном водом, из београдског водовода.
 
Sad sam pročitao da policija već odavno ne kontroliše da li ljui poštuju meru samoizolacije !?

Zašto je to ukinuto?

"Moraćemo da vratimo sve ono što smo radili ranije, a to je telefonsko kontrolisanje i kažnjavanje", rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar novinarima u Beogradu.

Inače, u kućnu izolaciju šalju se zaraženi koji nemaju nikakve simptome bolesti.

Epidemiolog Radovan Čekanac ukazao je jutros da veliki problem predstavljaju zaraženi pacijenti koji su na kućnom lečenju i koji ne poštuju meru samoizolacije, već da izlaze iz kuće i šetaju gradom jer nemaju nikakve simptome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754324#p754324:22upmfse je napisao(la):
solecar » Pon Jul 06, 2020 1:40 pm[/url]":22upmfse]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754288#p754288:22upmfse je napisao(la):
Blade » 06 Jul 2020 11:24[/url]":22upmfse]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754178#p754178:22upmfse je napisao(la):
solecar » Ned Jul 05, 2020 6:19 pm[/url]":22upmfse]
Blade":22upmfse je napisao(la):
To je svoja prica i mozda moze da se resi tako. Ali koronu ne mozemo da oteramo tako sto cemo izaci na ulice, to je bar jasno. Ja i dalje imam teoriju da je ovo napravljen virus, sa ciljem.

Sada, mozda nisam u pravu, vi koji bolje pratite, bolje cete to reci, situacija je gora, nego kada se uveo policijski cas. Ako se ne radi, pa i ako ne rade ugostiteljski objekti i trzni centri, to je udarac. Nema placanja doprinosa drzavi, ljudi ostaju bez posla ili kasne zarade. To naravno nije dugorocno resenje i ne moze tako da se zivi. A opet, zivot je najvazniji.
Preorijentacija. Uzmeš pa počneš da se usavršavaš za nešto drugo. Ako već tvrdimo da ne možemo da živimo od ugostiteljstva.
Da slušamo u nedogled kako kafići i drugi ugostiteljski objekti moraju da rade, čak i po cenu života ljudi, isto ne ide, kao ni to da ako država ne pomogne, da neće moći da prežive. Vaditi se na priču kako ako baš sada ne rade, da neće moći da izguraju do sledećeg leta, jednostavno ne pije vodu. Ne u našem slučaju, zato što su kod nas kafići i sl. puni i zimi i leti, i nikako ne spadamo pod grad koji je turističko mesto koje živi isključivo od letnje sezone.
Na svakom ćošku imamo kafiće, noćne klubove, hostele, hotelčiće i sl. objekte, i koji predstavljaju veliki deo privrede, a koji jednostavno u ovakvim situacijama se pokazuju koliko su u stvari potrebni i koliko je dobro što nam se privreda zasniva na ovako nečemu, umesto da smo ulagali u nešto što može bez obzira na bilo koju situaciju da se desi, i bez obzira koliko dugo ista trajala, da se opstane. A nije da nismo imali takvo nasleđe od ranije, no to su veoma uspešno uspeli da unište, pa im sada sve živo krivo što za nesposobnost za bilo šta drugodo ugostiteljstva.
Ja u kafice retko idem, mogu i da ne idem. Njihovo zatvaranje mi ne bi palo tesko. Ali da zivim od toga, ne bi bilo tako. Ili od trgovine...Ona zena koja je radila u nekoj radnji gde se prodaju stvari za kucu, a ima 50 godina...Ostaje bez posla i tesko ce naci drugi. Ko je mlad, on ce se vec lakse snaci. Ne valja nikako - ali ima valjda ko je za to isao u skolu, pa neka smislja kako ce.
Ah, ta čuvena mantra, ima ko je plaćen za to, neka on razmišlja, zašto bih ja gužvao mozak time. Zbog toga smo i došli u ovu situaciju u koju smo došli. Pustili smo druge da razmišljaju umesto nas, i došli do toga da sada ne znamo šta ćemo, jer nam se privreda zasniva u velikoj većini na grani koja je sada pokazala svu svoju manjkavost. Kolika god da je njena prednost, tolika je i njena manjkavost. Sad smo došli u situaciju da biramo ili da žrtvujemo živote ljudi zarad opstanka ugostiteljstva, ili da ugostiteljstvo žrtvujemo zarad života ljudi. Nadam se da je dovoljno slikovito prikazan čitav problem.

Oni koji u startu znaju da imaju problem da se ponovo zaposle, moraju da smisle šta da rade dok ne dođe penzija, jer neće niko umesto njih da rešava probleme. A to sam imao prilike u više različitih situacija da se uverim, nevezano samo u sveri zapošljavanja i posla, nego i vezano za one najobičnije stvari, koje se smatraju potpuno normalnim u mnogim drugim zemljama. Primera radi, znam jednu komšinicu koja je imala pedesetak godina kada je ostala bez posla. Danas prodaje razne stvari na tezgi na pijaci. Isto tako, jedan deo ljudi koji radi na buvljaku je isto tako ostao bez posla. Dalje, postoje obuke za prekvalifikaciju na Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koje su besplatne, pa i to može da se iskoristi... Nije sve u tome da sediš skrštenih ruku i čekaš da se nešto desi samo od sebe.

To nisam ni rekao, nista se ne resava samo od sebe. Za sve treba da se potrudis. Nekome je teze, nekome je lakse. A mladima je mnogo lakse, nego starijima. Ali koliko god imao godina, sta god da te snadje, snaslo te je i moras da vidis sta ces i kako dalje.

Ne ,,Zasto bi ja guzvao mozak time?", nego prvo nisam za to strucan, a drugo i da jesam, ko bi mene pitao? Mada za mnoge stvari u zivotu nisam bio strucan, ali sam morao da ih resim i vecinom sam zadovoljan kako su ispale.

Cudo je to sta sve umes, kada te prilika i situacija natera. Ne samo ja, nego i ti, svi mi ovde.

I jos nesto. Rekao bi da ti ne zaradjujes za hleb od ugostiteljstva. Ne zaradjujem ni ja. I nama je lako da pricamo, nismo dovoljno merodavni. A uteha radnicima u ugostiteljstvu i trgovini je to sto taj posao kod nas nije jos uvek dovoljno placen, pocenjen je veoma i dalje. Pa ljudi kazu: ,,Nacicu posao za tu platu gde hocu". I u pravu su. Inace da su ti poslovi barem placeni prosecnom beogradskom platom, da vidis kako bi bila frka. Ovako se ljudi toliko i ne potresaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754335#p754335:2b52fteg je napisao(la):
astrodule » Mon Jul 06, 2020 1:23 pm[/url]":2b52fteg]Sad sam pročitao da policija već odavno ne kontroliše da li ljui poštuju meru samoizolacije !?

Zašto je to ukinuto?
Verovatno zato što policiju mrzi da radi i svoj redovan posao pa su negodovali.

Meni zaista nije jasno šta su to uradili maja meseca. Kao da je neki đavo ušao u njih i rekao im "što više ljudi da se zarazi!". Razumem ukidanje policijskog časa ali ukinuti nošenje maski, prestanak praćenja kontakata, ukidanje karantina, dozvola da se ljudi leče od kuće... Neke od tih mera su ukidane i u nedeljama kada je broj zaraženih rastao čak i po u zvaničnoj statistici. Kao da ih je neko kolektivno ludilo snašlo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754325#p754325:1d5xsjdk je napisao(la):
Пантограф » Pon Jul 06, 2020 12:43 pm[/url]":1d5xsjdk]Добрано се овде пролупало. Размишљам сад да обучем црнину и да је носим док не прође пандемија - мада то нисам чинио нпр. кад ми је умрла мајка, ал јбг, она није од короне - ТВ искључиво на тихо, да не ремети глобални кућни ред, а за секс је ионако рекао др Љубић да се избегава ако може да резултује зачећем.

Mea culpa!, извињаваћу се покорно до краја пандемије као какав побожни римокатолик.

Кад се мало присетим... у години када је цунами побио хиљаде људи на плажама, био сам на мору! Нема ми друге, него у пакао, ако се не покајем.

Него, може ли Ада Циганлија? Је л` морални проблем у пливању, или у преласку државне границе? У голотињи на плажи, или у томе што су странци опасни и заражени људи, а Срби корона-фри?

Који вам је, бре? Умијте се хладном водом, из београдског водовода.

problem je u tome je da su mase poceel masovno da putuju. Putovanje je podstako opstu potrosnju, a da ne govorimo koliko su avioni i automobili zagadili planetu. Tradicionalne kulture su unistene. Pojavili su se tzv investitori koji spekulativnim novcem grade hotele i unistavaju naseljena mesta.
Pojavili su se ljudi koji bolje poznaju Pariz od svog kraja.
Pojavila su se u Beogradu deca koja su u 7 godina zivota bili u Parizu, a nikada na Kalemegdanu i koji onih 350 dana godisnje provode na tabletu (a roditelji na tabletama).

Na kraju, doslo je do ovog virusa koji su po svetu razneli ljubitelji putovanja.

U tome je krivica turista potrosaca.
Prihvatili ste kapitalizam, hteli ste da budete aristokrate (sto je san svakog gradjanina), da sedite u baru dok vam prinose mojito.
Izgleda da je to gotovo. Zauvek.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754319#p754319:36uz1xzi je napisao(la):
mradulovic » 06 Jul 2020 01:24 pm[/url]":36uz1xzi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754311#p754311:36uz1xzi je napisao(la):
marrecar » 06 Jul 2020 11:54 am[/url]":36uz1xzi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754304#p754304:36uz1xzi je napisao(la):
mradulovic » 06 Jul 2020 12:30 pm[/url]":36uz1xzi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754290#p754290:36uz1xzi je napisao(la):
wk_ » 06 Jul 2020 10:29 am[/url]":36uz1xzi]
U Beogradu je odlazak na more uvek bila stvar prestiža. Tokom najgore krize devedesetih, išlo se na more, po svaku cenu. Znam dosta ljudi koji mesec dana pre leta, celo leto i ceo septembar pričaju samo o letovanju. A nisu neki primitivci, naprotiv.

Iskreno, meni prija odlazak na more ali volim da budem opušten kad sam na odmoru. Ne bih mogao da budem opušten u ovim uslovima. Ali kad pogledate koliko su ljudi opušteni po pitanju epidemije, pretpostavljam da su ti isti opušteni po pitanju epidemije i na moru.

da li je to bila stvar prestiza ili eskapizma, pogotovo 90tih i znajuci da smo za vreme SFRJ navikli da relativno jeftino i masovno odlazimo na more?
Plus sta raditi i u Beogradu, tokom dve nedelje odmora? Odesh na Adu, Kosutnjak i sta josh? Nama je vec deceniju, kada ne razvijamo kulturu i sportska desavanja tokom leta, vrhunac dogadjanja pivski vashar.
Eto ti ćeš sad taj "pivski vašar" da gledaš iz svog stana u BnV.
Molim te ne glumi neku elitu. I molim te ne opravdavaj bilo kakva sad putovanja u inostranstvo na more, ili po Srbiji, samo zato što su "ljudi tako navikli da provode svoje odmore". Neka preskoče jednu godinu, neće umreti od toga da ostanu u svom mestu.

kakav crni stan u BNV i elitizam ?!? Elitizam je upravo nemogucnost da se postavish u tudju kozu te razumesh zasto neko ko radi u 11 i po meseci u zemlji Srbiji, za neku prosechnu platu ( sta reche psiho - 500 evra) pod uslovima zastite radnika u Srbiji (dakle nikakvim), kod nekog privatnika koji ga taslachi za mozda poluprijavljenu platu ....hoce da pobegne na dve nedelje iz ove atmosfere i grada, zajedno sa svojom porodicom i mozda je vec pre ove epidemije dao pare za aranzman i uzeo odmor ( a pare se ne vracaju do 2022ge). To je elitizam i snobovstvo, ako to ne razumesh.
I da Beer fest je klasichni pivski vasar, sva ista muzicka imena godinama, guzva i nista vishe. A alternativa (kulturnih i sportskih) u julu i avgustu praktichno nema. I josh kada su kafane, klubovi, kafici potencijalni izvori epidemije cudish se kada neko pozeli da malo pobegne iz grada
Izvini što ti smeta Beer Fest i sto nema drugih manifestacija. Ako nema drugih manifestacija koje se tebi sviđaju, zašto ih ne tražiš? Svi redom kukate kako nema ništa za "vas", a niko da mrdne svojim dupetom da organizuje nešto ili da pokrene priču da nadležni organizuju. Ili ipak čuvate pare da otputujete u inostranstvo?
Druže, moji roditelji rade za 300 evra već decenijama. U životu nisam bio na moru, po Srbiji sam putovao sa školom, prvi put u inostranstvo otišao pre dve godine kod rođaka koji je sve platio. Niti mi je ikada falilo da idem na more, niti sam bio ljubomoran i uvek mi je bilo drago da čujem svoje drugare kako pričaju o svom letovanju. A sad, u ovim trenucima kada se širi ovaj virus, uopšte nemam razumevanja da neko ne može da preskoči letovanje u inostranstvu, ili da putuje po Srbiji. Ne znam zašto je to teško shvatiti.
 
Pričate potpune besmislice i neku kvazi filozofiju. Do leta 2022. će se sve vratiti u normalu, naravno bez ljudi koji umru u međuvremenu.
Pandemiji neće biti dozvoljeno da bude kraj kapitalizma, ni slučajno. Može biti kraj demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, ali mase primitivaca se tome nadaju i prželjkuju i bez pandemije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754340#p754340:34i0u1or je napisao(la):
wk_ » Pon Jul 06, 2020 2:43 pm[/url]":34i0u1or]
Meni zaista nije jasno šta su to uradili maja meseca. Kao da je neki đavo ušao u njih i rekao im "što više ljudi da se zarazi!".
Pa dobro, nije kao da profesor doktor Nestorović ne ponavlja to već 4 meseca.
I to, i da je virus napravio Bil Gejts, i da je vakcina loše rešenje, i da su ljudi s plavim očima vanzemaljci, i da je Tesla slao predmete u budućnost...

On verovatno misli i da je super što su se dozvoljavale utakmice, Adria, što se smanjio broj vozila GSPa...
 
Uvesti obavezan karantin na granici po povratku u zemlju od 14 dana, pa ko hoce neka letuje i ceka na granici 20 h minimalno. Nije mi nikada bio jasan stav ili more ili smrt. A vecina tih koji su krenuli, su krenuli da brane svojih uplacenih 200e, a po cenu svega. Onaj ko uzme malo dete i ne moze racionalno da proceni da li je normalno da krene na toliki nesiguran put, treba da razmisli o mnogim stvarima. To bi bilo kao kada bi neko od nas sada spakovao kofere i zapucao u Japan na Olimpijadu, i onda se iščuđavao što nema nista od iste ove godine.
 
Bender Rodriguez":2ph8m95u je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754340#p754340:2ph8m95u je napisao(la):
wk_ » Pon Jul 06, 2020 2:43 pm[/url]":2ph8m95u]
Meni zaista nije jasno šta su to uradili maja meseca. Kao da je neki đavo ušao u njih i rekao im "što više ljudi da se zarazi!".
Pa dobro, nije kao da profesor doktor Nestorović ne ponavlja to već 4 meseca.
I to, i da je virus napravio Bil Gejts, i da je vakcina loše rešenje, i da su ljudi s plavim očima vanzemaljci, i da je Tesla slao predmete u budućnost...

On verovatno misli i da je super što su se dozvoljavale utakmice, Adria, što se smanjio broj vozila GSPa...
Može on da misli šta hoće. Na Kriznom štabu se razmenjuju mišljenja i daje se zajedničko saopštenje. Oni koji nemaju isto mišljenje, neka isto javno kažu, ali u memoarima, ili kada prođe krizna situacija, a ne na javnom servisu
 
@ Blade

Ako tako posmatramo stvari, onda ne bi trebalo da se bavimo ni ovom temom, jer ni ti ni ja nismo lekari i nismo merodavni. Isto važi i za politiku. Izlazimo na izbore i glasamo, a nismo političari i kako onda možemo da budemo merodavni da li je nešto dobro ili ne? Kako smo po tom pitanju i te kako kvalifikovani, a po milion drugih nismo?
Što se tiče frke, ona se može napraviti od bilo čega, alu bukvalno. Poenta ovde je što smo gotovo ceo sistem funkciosanja privrede bazirali na grani koja je veoma klimava i podložna raznoraznim uticajima i koja čim se minimalno izađe iz nekih idealnih uslova, počinje da zapada u krizu. Zadesila nas je Corona i šta je tu je, na stranu ko šta mislio o njoj. Koliko god teško bilo, mora se ipak šta su nam prioriteti, šta smo spremniji da branimo, jer ne može i jare i pare. Lično, preko glave mi je stavova da moramo po svaku cenu da branimo ovo što imamo, jer tu smo gde smo i ne možemo to tek tako da menjamo, iako bi bilo idealno da smo privredu bazirali na drugim stvarima. Ili ono da je veća opasnost da se zaraziš u svom stanu organizujuću žurku ili na pozorišnoj predstavi na otvorenom gde na većem prostoru imaš manji broj ljudi ili u parku, nego li u bašti kafića, noćnom klubu ili fudbalskoj utakmici sa krcatim stadionom ili pak organizujući prtoslavu mature. A u realnosti su stvari ipak malčice drukčije, za tričavih 180°.

Drugo, ta logika "Ja nisam stručan za to, a i da jesam, ko bi mene pitao", nas je u neku ruku i dovela do toga da postanemo inertni. To nas donekle vraća i do onoga oko izbora. Mnogo lakše je reći kako nemaš za koga da glasaš i da ni ne izađeš, te samim tim ništa ni ne uradiš. Ili recimo situacija sa linijom 28. Da su građani razmišljali kako oni nisu stručni da odlučuju da li je ona potrebna ili ne, da li postoji opravdanost za nju, jer nisu završili saobraćajni fakultet i ne bave se tim poslom, nikada ne bi izborili njen povratak. Jednostavno, danas ako hoćeš nešto da postigneš, moraš da se uhvatiš u koštac i sa stvarima za koje nisi stručan, sa kojima se susrećeš po prvi put. Kada bih pričao nekome sa strane šta sve znam da radim, što me je u neku ruku i život naterao, i šta sam sve radio zarad nekog boljitka ili rešavanja lične nepravde, ne bi mi verovali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754358#p754358:1q0r6f8v je napisao(la):
astrodule » 06 Jul 2020 15:26[/url]":1q0r6f8v]
Bender Rodriguez":1q0r6f8v je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754340#p754340:1q0r6f8v je napisao(la):
wk_ » Pon Jul 06, 2020 2:43 pm[/url]":1q0r6f8v]
Meni zaista nije jasno šta su to uradili maja meseca. Kao da je neki đavo ušao u njih i rekao im "što više ljudi da se zarazi!".
Pa dobro, nije kao da profesor doktor Nestorović ne ponavlja to već 4 meseca.
I to, i da je virus napravio Bil Gejts, i da je vakcina loše rešenje, i da su ljudi s plavim očima vanzemaljci, i da je Tesla slao predmete u budućnost...

On verovatno misli i da je super što su se dozvoljavale utakmice, Adria, što se smanjio broj vozila GSPa...
Može on da misli šta hoće. Na Kriznom štabu se razmenjuju mišljenja i daje se zajedničko saopštenje. Oni koji nemaju isto mišljenje, neka isto javno kažu, ali u memoarima, ili kada prođe krizna situacija, a ne na javnom servisu
Može on da misli šta hoće, ali ne može da priča šta hoće. Ko god je nešto javno rekao na TV - u, to je i te kako imalo uticaja i odjeka u javnosti. Prvo su nam spominjali kako je ovo smešan virus, internet virus i kako možemo da idemo u šoping u Milano, pa onda kako smo u katastrofi... Onda nam je bilo rečeno da ćemo biti zatvoreni 24/7 ali da se ne zna kako bi to bilo sprovedeno u praksi, pa smo sledećeg dana imali haos ispred radnji. Onda su nam rekli sve je super, pobedili smo virus, otvaramo kafiće, može derbi, može Adria tour, pa smo imali haos druge vrste tamo. Onda se pojavila informacija o Noletovom zaražavanju nakon Adria toura, te kako su zaraženi bili i sa derbija, i iz kafića, pa eto opet haos treće vrste... I sve tako u krug, zateži, pretegao si, popuštaj, previše si popustio, zateži...
 
Nestorovic prica ono sto volimo da cujemo. Da smo jak i zdrav narod, da cemo pobediti... Da smo drugaciji od ostalih.
Sunce je nas saveznik...

Ipak, zaista je cudno kako na ovoj vreliniima toliko zarazenih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754349#p754349:2bv095f9 je napisao(la):
marrecar » 06 Jul 2020 15:12[/url]":2bv095f9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754319#p754319:2bv095f9 je napisao(la):
mradulovic » 06 Jul 2020 01:24 pm[/url]":2bv095f9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754311#p754311:2bv095f9 je napisao(la):
marrecar » 06 Jul 2020 11:54 am[/url]":2bv095f9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754304#p754304:2bv095f9 je napisao(la):
mradulovic » 06 Jul 2020 12:30 pm[/url]":2bv095f9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754290#p754290:2bv095f9 je napisao(la):
wk_ » 06 Jul 2020 10:29 am[/url]":2bv095f9]
U Beogradu je odlazak na more uvek bila stvar prestiža. Tokom najgore krize devedesetih, išlo se na more, po svaku cenu. Znam dosta ljudi koji mesec dana pre leta, celo leto i ceo septembar pričaju samo o letovanju. A nisu neki primitivci, naprotiv.

Iskreno, meni prija odlazak na more ali volim da budem opušten kad sam na odmoru. Ne bih mogao da budem opušten u ovim uslovima. Ali kad pogledate koliko su ljudi opušteni po pitanju epidemije, pretpostavljam da su ti isti opušteni po pitanju epidemije i na moru.

da li je to bila stvar prestiza ili eskapizma, pogotovo 90tih i znajuci da smo za vreme SFRJ navikli da relativno jeftino i masovno odlazimo na more?
Plus sta raditi i u Beogradu, tokom dve nedelje odmora? Odesh na Adu, Kosutnjak i sta josh? Nama je vec deceniju, kada ne razvijamo kulturu i sportska desavanja tokom leta, vrhunac dogadjanja pivski vashar.
Eto ti ćeš sad taj "pivski vašar" da gledaš iz svog stana u BnV.
Molim te ne glumi neku elitu. I molim te ne opravdavaj bilo kakva sad putovanja u inostranstvo na more, ili po Srbiji, samo zato što su "ljudi tako navikli da provode svoje odmore". Neka preskoče jednu godinu, neće umreti od toga da ostanu u svom mestu.

kakav crni stan u BNV i elitizam ?!? Elitizam je upravo nemogucnost da se postavish u tudju kozu te razumesh zasto neko ko radi u 11 i po meseci u zemlji Srbiji, za neku prosechnu platu ( sta reche psiho - 500 evra) pod uslovima zastite radnika u Srbiji (dakle nikakvim), kod nekog privatnika koji ga taslachi za mozda poluprijavljenu platu ....hoce da pobegne na dve nedelje iz ove atmosfere i grada, zajedno sa svojom porodicom i mozda je vec pre ove epidemije dao pare za aranzman i uzeo odmor ( a pare se ne vracaju do 2022ge). To je elitizam i snobovstvo, ako to ne razumesh.
I da Beer fest je klasichni pivski vasar, sva ista muzicka imena godinama, guzva i nista vishe. A alternativa (kulturnih i sportskih) u julu i avgustu praktichno nema. I josh kada su kafane, klubovi, kafici potencijalni izvori epidemije cudish se kada neko pozeli da malo pobegne iz grada
Izvini što ti smeta Beer Fest i sto nema drugih manifestacija. Ako nema drugih manifestacija koje se tebi sviđaju, zašto ih ne tražiš? Svi redom kukate kako nema ništa za "vas", a niko da mrdne svojim dupetom da organizuje nešto ili da pokrene priču da nadležni organizuju. Ili ipak čuvate pare da otputujete u inostranstvo?
Druže, moji roditelji rade za 300 evra već decenijama. U životu nisam bio na moru, po Srbiji sam putovao sa školom, prvi put u inostranstvo otišao pre dve godine kod rođaka koji je sve platio. Niti mi je ikada falilo da idem na more, niti sam bio ljubomoran i uvek mi je bilo drago da čujem svoje drugare kako pričaju o svom letovanju. A sad, u ovim trenucima kada se širi ovaj virus, uopšte nemam razumevanja da neko ne može da preskoči letovanje u inostranstvu, ili da putuje po Srbiji. Ne znam zašto je to teško shvatiti.
Teško je shvatiti zato što se većini ljudi život sveo na mantre koje nam uspešno serviraju prethodnih decenija. Ubeđeni smo (dobar deo naroda), da ako se ne poštuju te mantre, da ćemo lošije živeti, da ćemo biti izopšteni iz društva, da ćemo biti manje cenjeni... Čak smo došli i u situaciju da onaj ko nosi masku bude "gubav" i da ga drugi ljudi gledaju čudno, pa čak i izbegavaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754367#p754367:xptonlph je napisao(la):
MC_ » Pon Jul 06, 2020 1:40 pm[/url]":xptonlph]
Ipak, zaista je cudno kako na ovoj vreliniima toliko zarazenih.

Šta je čudno, kome je čudno? Proletos smo još videli kako se virus širio po Dubaiu i Abu Dabiju i Singapuru. Sve priče o "sunce i UV zračanje će nas spasiti" je u startu trebalo pustiti niz vodu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754371#p754371:1luzzd7i je napisao(la):
unedfined » Mon Jul 06, 2020 2:54 pm[/url]":1luzzd7i]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754367#p754367:1luzzd7i je napisao(la):
MC_ » Pon Jul 06, 2020 1:40 pm[/url]":1luzzd7i]
Ipak, zaista je cudno kako na ovoj vreliniima toliko zarazenih.

Šta je čudno, kome je čudno? Proletos smo još videli kako se virus širio po Dubaiu i Abu Dabiju i Singapuru. Sve priče o "sunce i UV zračanje će nas spasiti" je u startu trebalo pustiti niz vodu.
Moguće je da se slabije širi po toplom, ali kako je "R" za ovaj virus preko 3, neka se smanji na pola to je i dalje 1,5 što je više nego dovoljno za širenje. Pošto se širio bez ikakvih ograničenja mesec i po dana, stigli smo gde smo stigli.

Zapravo, da je stepen širenja bio kao na početku, mi bismo do trenutne situacije došli već krajem maja.
 
Ja opet pitam, kakve veze imaju Sunce i UV zračenje kada sad već sa velikom sigurnošću znamo gde i kako se zaražavamo i da je veoma teško da se zarazimo "posredno", tako što pipnemo nešto gde ima virusa.

Toplo vreme smanjuje širenje virusa samo zato što smo manje u zatvorenom prostoru i što se češće luftiramo otvaranjem prozora čime virusi više ne cirkulišu po zatovrenom prostoru.

UV zranje od Sunca ubija verovatno virus, ali sigurno ne za 1-2 sekunde koliko treba kapljicama da pređu put od zaraženog do nas-
 
Mislim da osetljivost NEKIH virusa na toplo vreme nije samo zbog UV i zato što se sve više luftira nego da bukvalno zavise i od same temperature. Rečeno je već više puta u toku ove pandemije da neki virusi opstaju bolje na temperaturama ispod 0 a neki bolje na temperaturama od npr 0 do 15. Dakle nije samo do UV nego i do temperature, jer verovatno od nje zavise neka hemijska svojstva.
Na kraju krajeva, pa i virusi koji izazivaju Rinitis (prehladu) ne opstaju leti, baš zato što ne mogu da prežive toplotu i UV.

Elem, cela ta hemija iza svega toga je valjda razlog i zašto Korona spada među one ređe i čudnije viruse koji mogu da opstaju na metalu. Jer je hemijski takav da ne reaguje sa metalom, da ga metal neće razgraditi. A za UV je rečeno i potvrđeno da svakako ubija tj. postepeno razgrađuje Koronu. ALI, kao i sa svim drugim virusima, to mora da bude ili užasno jak UV (štetan i opasan za ljude) da bi ga ubio za par minuta, ili mora da bude prihvatljiv stepen UV, npr sunčeva svetlost ali koja će da ga prži pola sata - sat.

Sve u svemu, monstrum od virusa i sve sam bliži stavu da možda nije veštački stvoren, niti namerno pušten, ali da jeste nastao kao nekakva abominacija u laboratoriji i da je greškom procureo. I to upravo iz Vuhanskog instituta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754387#p754387:siez9yi4 je napisao(la):
astrodule » Pon Jul 06, 2020 2:39 pm[/url]":siez9yi4]Ja opet pitam, kakve veze imaju Sunce i UV zračenje kada sad već sa velikom sigurnošću znamo gde i kako se zaražavamo i da je veoma teško da se zarazimo "posredno", tako što pipnemo nešto gde ima virusa.

Toplo vreme smanjuje širenje virusa samo zato što smo manje u zatvorenom prostoru i što se češće luftiramo otvaranjem prozora čime virusi više ne cirkulišu po zatovrenom prostoru.

UV zranje od Sunca ubija verovatno virus, ali sigurno ne za 1-2 sekunde koliko treba kapljicama da pređu put od zaraženog do nas-
Bas tako. Ne brinem se ni najmanje da cu da leti u toku dana dodirenem neki predmet napolju na suncu koji je neko zarazen zalepio slinom pre 15 minuta i da se zarazim... to ce biti sprzeno.

Ali leto sunce i UV nece pomoci ako ti neko galami ili kaslje pored face, a narocito nece pomoci nocu u klimatizovanom klubu ili prepunom splavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754389#p754389:2dtx6cn3 je napisao(la):
unedfined » Pon Jul 06, 2020 4:52 pm[/url]":2dtx6cn3]
Ali leto sunce i UV nece pomoci ako ti neko galami ili kaslje pored face, a narocito nece pomoci nocu u klimatizovanom klubu ili prepunom splavu.
Goran Vesić & Branislav Nestorović dislike this.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754325#p754325:26arrpjg je napisao(la):
Пантограф » 06 Jul 2020 13:43[/url]":26arrpjg]Кад се мало присетим... у години када је цунами побио хиљаде људи на плажама, био сам на мору! Нема ми друге, него у пакао, ако се не покајем.

Него, може ли Ада Циганлија? Је л` морални проблем у пливању, или у преласку државне границе? У голотињи на плажи, или у томе што су странци опасни и заражени људи, а Срби корона-фри?

Који вам је, бре? Умијте се хладном водом, из београдског водовода.
Nije problem otići na more kada je situacija kao što si opisao. Ne zato što se to dešava maltene svake godine, i što je u neku ruku postalo deo svakodnevnice (nekog normalnog života), nego zato što tada nije vanredno u celom svetu ili dobrom delu svetu. Ovde je akcenat na tome što dobar deo ljudi insistira na tome da se mora otići na more po svaku cenu, jer ako se ne ode baš ove godine, biće smak sveta. Makar to bilo i u sadašnjoj situaciji da nam se zatvaraju granice, da druge države ne žele da imaju problema sa našim ljudima, jer kod nas raste broj zaraženih.
 
Vrh