Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
Koliko god sam hvalio narod i disciplinu prethodnih nedelja, moram da se složim da se juče i danas mnogi previše opustili. Gledam kroz prozor, i nešto malo dok sam išao do prodavnice, i vidim dosta ljudi koji se ponašaju kao da je uobičajen letnji dan, kao da je Korona već mesec dana ''na nuli'' i daleko iza nas.

Al to i mogu donekle da razumem, te što šetaju. Al nikad neću razumeti ove što moraju pa moraju da se naguraju u kafiće brže bolje. Još na FB vidim jednog ''prijatelja'' (poznanik) kako kači nešto u smislu ''Konačno dočekah i ovo!!! + gomila smajlija'' A ono slika neke kafe u kafiću. Što je najluđe, čovek bio specijalac na Kosovu, prošao sve i svašta, al ne mož' da se strpi još malo za to sedenje u kafiću pa to ti je. :roll:

Jedina stvar koju ja trenutno jedva čekam je da odem da se ošišam. Za kafić kao kafić me baš briga. Nedostaju mi prijatelji i rodbina. Al ako sam se strpeo do sad, strpiću se još koji dan. A sve i da se dogovorimo da se sutra vidimo, ne bismo insistirali da idemo u kafić nego bismo otišli u park ili pak, kao nekad generacije pre nas - kod nekog kući.

Preteraše ga ljudi s tim kafićima i šetkanjem okolo naokolo. Već strepim šta će biti za nedelju-dve ako se ovako nastavi.

P.S.
Dobra vest ovo za domaći respirator. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735533#p735533:2oxfjr6y je napisao(la):
Earthmoving » 05 May 2020 10:47 pm[/url]":2oxfjr6y]Jel ima negde podataka o broju zarazenih sezonskim gripom ove godine u Srbiji? Ili su sve strapli u koronu?
Svi izveštaji (samo za Beograd) su ovde

Грип и рeспирaтoрнe инфeкциje у Бeoгрaду
https://www.zdravlje.org.rs/index.php/g ... mitstart=0

A ovo je poslednji

Према извештајима здравствених установа примарне здравствене заштите (домови здравља, Завод за заштиту здравља студената, Завод за здравствену заштиту радника ЖТП-а и Завод за здравствену заштиту радника МУП-а) на територији Београда у периоду 23.2.- 01.3.2020. године од акутних респираторних инфекција (АРИ) оболело је 10.198 особа са бројем новооболелих од 514,5 на 100.000, а од обољења сличних грипу (ОСГ) 134 (8,1 новооболелих на 100.000 становника).

У односу на претходну (8) извештајну недељу (16.2.- 23.2.2020. године) број оболелих од АРИ је зa 12,4% већи (9.076), а број оболелих од ОСГ је за 29,8% мањи (191).

Међу оболелима од АРИ највише је особа добне групе 20-64 година (36,5%) и узраста 5-19 (32,1%). Учешће особа узраста до 4 године износило је 18,9%, а старости преко 65 година – 12,5%. Највећа инциденција АРИ бележи се у узрасту од 0-4 године (2.344.2/100.000) и од 5-19 година (1.390,0/100.000).

Од укупног броја особа пријављених са ОСГ највише је особа добне групе 30-64 година (32,8%) и особа узраста од 1-4 године и од 20-29 година (по 15,2%). Удео добне групе 20-29 година износи 13,6%, а старијих од 65 година 10,6%. Највећа инциденција ОСГ бележи се у узрасту од 0-4 година (24,4/100.000) и узрасту од 5-19 година (15,3/100.000).

У Европском региону у већини земаља региструје се средња активност вируса грипа. Веома висока активност грипа забележена је у Словенији, а висока активност у Албанији, Румунији, Македонији, Босни, Луксембургу и Јерменији. Потврђена су оба подтипа вируса А (Х1Н1), А (Х3Н2) и тип Б.

На територији Београда активност грипа је на ниском нивоу.

У узетом материјалу на територији Београда у Националној референтној лабораторији за инфлуенцу Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" лабораторијски је потврђена инфекција изазвана подтипом вируса А(Х1) и А(Х3) и типом вируса Б .

У периоду од 30.9.2019. до 01.03.2020. године у београдским Здравственим установама вакцинисано је против сезонског грипа укупно 64.979 особа, што чини 99,8% у односу на дистрибуирану количину вакцина (65.100).

Најефикаснија мера превенције грипа је вакцинација и препоручује се свим особама које су у повећаном ризику од развоја компликација да се што пре вакцинишу, при чему се заштита ствара за 2-3 недеље од добијања вакцине. Вакцина се може примити у било које време у току трајања сезоне грипа, чак и кад је вирус почео да се шири у окружењу.
 
Na izletištima u Beogradu do 50% krpelja zaraženo

Na više od 20 lokacija na teritoriji Beograda tokom monitoringa u aprilu utvrđeno je da je 10 do 50 odsto krpelja zaraženo bakterijom koja izaziva lajmsku bolest, rekao je danas doktor Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.

Aleksić je za RTS izjavio da je najveći procenat zaraženih krpelja otkriven u Lisičjem potoku - oko 50 posto, na izletištu Topčider zaraženo je oko 40 odsto krpelja, na Кošutnjaku je bilo 30 odsto zaraženih, dok je svaki peti krpelj pronađen na Adi bio zaražen.

Aleksić je naveo da do 48 sati nema opasnosti da krpelj prenese bakteriju koja izaziva lajmsku bolest, ali da je najbolje izvaditi ga u zdravstvenoj ustanovi.

"Zavod će vršiti ispitivanje za građanstvo, donesete krpelja, može biti i mrtav, i posle par sati dobićete rezultat", rekao je Aleksić i dodao da zbog ujeda krpelja ne treba uzimati antibiotike na svoju ruku.

Aleksić je rekao i da za kućne ljubimce postoji veliki broj preparata kojima se oni štite, od hemijskih preparata u vidu ogrlica, onih koji se direktno nanesu na kožu, ili se kroz hranu unose i štite i od komaraca i buva.

"Ovih dana su aktuelne ose, manje stršljeni, matice osnivaju kolonije. I komarci će početi da se pojavljuju u većem broju, pratićemo rasprostranjenost komaraca zaraženih virusom zapadnog Nila", najavio je Aleksić.

izvor: B92
 
Prva i Nestor u simbiozi bogte. Da nemaju jedno drugo, nestali bi.


Inače čovek je ili puk'o ko dulek ili je ono što sam ranije pominjao, da se šegači sa narodom i gleda dokle će da mu dozvole tako.
 
Pa njemu je svako obraćanje ćaskanje. Čak i ona arhivirana iz doba pre Korone. Npr ono kad priča da su ljudi sa svetlim očima vanzemunci i slično.
Čoveku lepo. Malo vanzemunci, malo antivakserske gluposti, malo Tesla, malo talasi, malo smeha... J*** se njemu. Važno je zezanje što bi rekli.
 
Kako je najavio, kad ode na jesen u penziju otvoriće privatnu ordinaciju.
Ona ćemo i Mi moći da ćaskamo sa doktrom Banetom o raznim temama. :)
 
Nema ovde ničeg smešnog ni spontanog - da neko uzme telefon na Andrićevom vencu, ovaj više ne bi ušao u studio.

Posredi je ugrožavanje javnog zdravlja, odobreno sa najvišeg mesta.
 
Mi smo jedini na planeti koji lupetaju da je virus oslabio. Niti SZO niti Neoliberalne zemlje koje su odabacile "pro Kinesku" SZO ne saoštavaju ništa slično tome.

Ko gleda Američku CIA N1 televiziju sa sedištem u Luksemburgu je mogao da vidi priloge iz Zvezdarske i Zemunske bolnice i da vidi koliko je sve ovo teškto i opasno i u kakvim uslovima rade lekari i koliko su namučeni pacijenti. Ne verujem da će iko od njih imati snage da gura ovako još više od par nedelja. Biti lekar u Kovid bolnici je posao težine i opasnosti kalibra likvidatora iz Černobilja.

A mentalni pacijenti tako rasprostranjeni u našem divnom narodu su se sjatili u kafiće i kladionice i svakog ko i dalje nosi masku gledaju kao ludaka.
 
Nema veze što će da se zaraze ponovo. Pre 22. juna neće biti novih slučajeva. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735669#p735669:3u6c8ao8 je napisao(la):
unedfined » 06 May 2020 11:33 am[/url]":3u6c8ao8]Mi smo jedini na planeti koji lupetaju da je virus oslabio.

Apsolutno.
A to je već ugrožavanje zdravlja ljudi, jer im se daje lažna sigurnost.
 
Sve je u Srbiji politika.
Iz politicke moci proistice sve.
I bolest se prikljanja, i sunce zalazi, i konj se veze.
Gde i kad gazda kaze.
Iz ljudskog ponizenja proistice sve.
Nemocni ce biti bolesni i siromasni.
 
Dve opcije za ulazak u Srbiju: U petak konačna odluka

Za ulazak u Srbiju iz inostranstva putnicima će ubuduće verovatno biti neophodan PCR test ne stariji od 24 sata ili će se taj test raditi na granicama, rečeno je danas na sednici Skupštine.

Mnoge od nas zanima da li ćemo i kada moći na more ove godine, koje procedure ćemo morati da ispoštujemo prilikom povratka u zemlju, a sve usled pandemije koronavirusa. O tome je danas na sednici Narodne skupštine Republike Srbije govorila predsednica Vlade Ana Brnabić.

Ona je kazala da će u petak Krizni stab održati sednicu i tada će se znati tačno određene mere za ulazak u Srbiju. Jasna preporuka biće poznata u petak ili ponedeljak.

Ana Brnabić je kazala i da postoje dve opcije – putnicima će biti neophodan PCR test ne stariji od 24 sata ili će se taj test raditi na granicama.

Takođe, na današnjoj sednici očekuje se potvrda odluke o ukidanju vanrednog stanja i policijskog časa u našoj zemlji.

Podsetimo, jutros je epidemiolog dr Predrag Kon rekao da još uvek nije doneto rešenje o otvaranju granica, a da će se verovatno tražiti da budu testirani oni koji ulaze u zemlju.

izvor: Nova S
 
Ono sto raduje je da ce se drasticno smanjiti broj ljudi koji idu u Grcku, pa ce ljudi te pare morati ovde da potrose.
 
Kako? Da neće možda umesto na Halkidiki da idu u Vrnjačku Banju?

Moj drugar će umesto letovanja renovirati stan. Doduše, moraće da uzme kredit i majstore sigurno neće platiti preko računa, ali bitno je da se pare vrte.
 
Potrošiće ljudi silne pare na Borskom jezeru... Da.

Ja ću svakako u Grčku, kad bude moglo.
 
Kisić na KZN.

I ja ću da trošim pare u Grčkoj makar išao u decembru.
 
Svi na more u cg u sept kad milu odzvoni na izborima...
 
Meni kao turisti nije problem ko je navlasti već što vam je krš more u odnosu na Grčku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735718#p735718:3hkbeghw je napisao(la):
direktor » 06 May 2020 02:31 pm[/url]":3hkbeghw]Svi na more u cg u sept kad milu odzvoni na izborima...
CG je poslednje mesto na kome bih sad letovao. Minijaturne plaže fekalije se ispuštaju u vodu. Visoka korupcija mali i lokali mere zaštite će se masovno krsiti. Đubre svuda okolo, parking problem sve živo problem...Milo će vladati i živeti još dugo dugo dugo.
 
letovao sam u crnoj gori dovoljno puta da znam da u grckoj imam veci izbor za iste ili manje pare, iako imam vikendicu u boki
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735679#p735679:13lt2vex je napisao(la):
Пантограф » 06 May 2020 12:06 pm[/url]":13lt2vex]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735669#p735669:13lt2vex je napisao(la):
unedfined » 06 May 2020 11:33 am[/url]":13lt2vex]Mi smo jedini na planeti koji lupetaju da je virus oslabio.

Apsolutno.
A to je već ugrožavanje zdravlja ljudi, jer im se daje lažna sigurnost.

CNBC: The coronavirus has mutated and appears to be more contagious now, new study finds
Caixin: Second Covid-19 Wave Could Hit in November, Expert Says
France24: French hospital discovers country's first known Covid-19 case, from December
Daily Mail: Sweden probably had Covid-19 cases in NOVEMBER, country's virus chief claims, after French man is found to have been infected in December
MSN: Czech population's coronavirus immunity low, antibody study shows

Trebalo bi ostaviti pitanje nadležnima kako misle da ublaže mogući drugi talas mutiranog još zaraznijeg soja krajem godine ako postoji rizik od još bržeg nesprečenog širenja leti, posebno ukoliko se bude putovalo na letovanje? Osim ovoga i komšijama iz Hrvatske i Crne Gore koji bi da otvaraju granice i letovališta treba postaviti pitanje koliko je bilo nepotvrđenih slučajeva, s obzirom na rezultate istraživanja iz Češke i Nemačke.

Što se više budu dopuštali propusti u zadržavanju ranog širenja različitih sojeva do pronalaska vakcine to će biti izvesnija slika lokalnih ekonomija u još većim modricama po izlasku iz krize.
 
Vrh