Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
ti si onaj isti astrodule koji je pre mesec dana istoj toj fašističkoj policiji prijavljivao ljude koji šetaju napolju, ili sam nešto pomešao?
 
Ovo je ipak grublji slučaj.
Nadajmo se da sudija razume pravo, osim što ga je na fakultetu učio napamet, pa da neće izreći kaznu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734170#p734170:1kif5om7 je napisao(la):
operic » 29 minutes ago[/url]":1kif5om7]ti si onaj isti astrodule koji je pre mesec dana istoj toj fašističkoj policiji prijavljivao ljude koji šetaju napolju, ili sam nešto pomešao?

Ako ne razumeš razliku između ta dva dela, onda nema razloga (načina) da ti se pravdam.
 
Izgleda da broj novozarazenih konacno pada (157).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734180#p734180:bgum7gtr je napisao(la):
astrodule » 02 May 2020 01:40 pm[/url]":bgum7gtr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734170#p734170:bgum7gtr je napisao(la):
operic » 29 minutes ago[/url]":bgum7gtr]ti si onaj isti astrodule koji je pre mesec dana istoj toj fašističkoj policiji prijavljivao ljude koji šetaju napolju, ili sam nešto pomešao?

Ako ne razumeš razliku između ta dva dela, onda nema razloga (načina) da ti se pravdam.
ne razumem razliku, u oba slučaja fašistička vlast suzbija osnovno ljudsko pravo na kretanje, a ako se dobro sećam ti slučajevi koje si prijavljivao su na otvorenom gde je ubedljivo najmanja verovatnoća širenja zaraze.

nemoj pogrešno da me razumeš, nemam ništa lično protiv tebe niti mi je cilj da izazovem tvoje pravdanje, čak onoliko koliko sam ispratio tvoji stavovi su mi ok, ali ovo sa prijavljivanjem ljudi fašističkoj policiji fašističke vlasti me je zaista šokiralo
 
Danas u Idei na Bulevaru kod Cvetka niko od kupaca niti od prodavaca osim kasirke nije imao masku. Neki kupci i što su imali spustili ispod brade pravdajući se da se lakše diše bez nje.
 
@operic Da li smem da "fašističkoj policiji fašističke vlasti" prijavim momka koji tuče svoju devojku?

Igranje basketa 3-3 u trenutku kada je vrlo jasna preporuka (sa kojom se apsolutno slažem) da se to ne radi zbog lakog prenošenja virusa prilikom kontakta mi je potpuno suludo. Naročito mi je suludo u Srbiji gde u dobrom delu domaćinstava postoji visoko rizična osoba.

To što apsolutno mislim sve najgore i o policiji i o vlasti me ne sprečava da koristim njihov aparat u interesu opšteg dobra (po mom mišljenju i mišljenju većine sveta koji misli da se virus širi prilikom aktivnosti kao što basket 3-3). Ne znam da li treba da podsećam da je u celom svetu prekinuta svaka sportska aktivnost upravo zbog toga.

@vucko Kod mene u Maksiju neki zaposleni više ne nose masku. I to baš oni koji najneposrednije rade sa hranom (mesar i delikates)
 
Ni ovde mesari ne nose maske, a recimo Maxi kraju svi nose maske, ali na pauzi ih skinu i purnjaju zajedno. Jer imam majku koja ima i svoje bolesti a i u rizičnoj grupi je ne kupujem ništa od mesa koje se seče jer znam da ne poštuju mere.
 
to meso se valjda prži, zar ne?

@astro: da li zaista misliš da koristiš policijski aparat za opšte dobro? zar ne bi bilo jednostavnije dati ljudima pravo na korišćenje oružja u samoodbrani? tada ne bi bilo slučajeva gde momak tuče svoju devojku jer bi ona mogla da se odbrani. a ovako, šta će taj birokratski aparat da uradi? eventualno nešto nakon što je on nju pretukao ili ubio.
 
Jasno je da se ne slažemo, tako da zaista nema smisla nastavljati prepisku. Prilično smo jasno objasnili obojica svoje stavove i to je to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734256#p734256:2kd5cubu je napisao(la):
operic » 02 May 2020 04:58 pm[/url]":2kd5cubu]to meso se valjda prži, zar ne?

@astro: da li zaista misliš da koristiš policijski aparat za opšte dobro? zar ne bi bilo jednostavnije dati ljudima pravo na korišćenje oružja u samoodbrani? tada ne bi bilo slučajeva gde momak tuče svoju devojku jer bi ona mogla da se odbrani. a ovako, šta će taj birokratski aparat da uradi? eventualno nešto nakon što je on nju pretukao ili ubio.
Meso se prži ali ambalaža ne. Obožavam srpski sitem, ma neće mene. I ovu blesavu državu koja ne ukine policijski čas a ne obaveze nošenje maski. Tek će biti kolaps sada sa GSP-om kada krene.
 
Vučko, vodeći nemački i svetski virusolog je dokazao da se ovaj virus tako ne prenosi.

Dezinfekcionom ludilu, koje nažalost takođe nosi zdravstvenu štetu, ni sam nisam odoleo u potpunosti, ali to je previše.
 
Ambalaža kao i svaka druga se baca a po unošenju u kuću je prebrišeš alkoholom.
 
Pazi, s obzirom da mi je dvoje ljudi koje znam preminulo, a da se danas jedan koji ima 42 godine posle 8 dana izvukao sa respiratora ne bi rizikovao. Možda sam paranoičan ali bolje da budem takav nego da bude srpski sistem jbg.

Inače, juče je umrla medicinska sestra u Novom Pazau koja je imala Covid-19, ali i ona kao ona u KBC Zvezdara nije umrla od Covida već od drugih razloga...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734151#p734151:270tkf8x je napisao(la):
paradox polje » 02 May 2020 12:26 pm[/url]":270tkf8x]
Што се тиче тестова на антитела то је још увек прилично несигурно, тј њихова поузданост је слична као и за тестове за присуство вируса. у САД их праве више произвођача и пуштени су по скраћеном поступку без довољно испитивања. Има занимљива анализа на usatoday.com линк.
Приликом испитивања популације на присуство антитела, за случај мале присутности у популације што је још увек случај код нас, проблем могу бити лажно позитивни тестови на антитела. На пример ако је право присуство 1% а вероватноћа лажно позитивног теста око 5%, на шест позитивних особа на тесту испоставља се да само један стварно има антитела. Проблем је колико сам схватио и могућност да присуство антитела на друге корона вируса услови да тест буде позитиван и ако нема антитела за Ков19.
U pravu si. Sve su to ozbiljni problemi. A ipak je znanje o stepenu postignute imunizacije stanovništva posle epidemije neophodni podatak za pripremu dočeka sledećeg epidemijskog talasa. Zbog toga se sve zemlje ozbiljno pripremaju za testove prisustva antitela u krvi. Koliko sam razumeo, nadaju se da će se do leta ili pojaviti noviji i bolji testovi, ili će se trenutno postojeći testovi do tog trenutka bolje "kalibrisati" tj. biće jasnije koji su od njih loši, a koji dobri, i koliki je tačno kod njih procenat lažnih pozitivnih ili negativnih rezultata.

Drugi faktor od pomoći bi bila činjenica da opseg očekivane nesigurnosti rezultata koja je posledica izvesnog procenata greške u samim testovima ima sve manji uticaj u onoj meri u kojoj se povećava veličina uzorka, tj broj testiranih ljudi. Naprimer, ako je srednja vrednost očekivanog procenta greške na testu recimo 10% po fabričkim podacima njenog proizvođača, onda u nekoj konkretnoj manjoj seriji merenja očekivani opseg greške u baš tim konkretnim rezultatima može biti negde između (recimo) 5% i 15%, a ako testiramo veći broj ljudi, onda je očekivani raspon greške uži, recimo od 8% do 12%. Na taj način, iako je srednja vrednost greške u oba slučaja ista, ipak u drugom slučaju možemo sa većim stepenom sigurnosti detektovati i male procente imunosti. Naprimer, imunost populacije od 5%, iako je srednja vrednost greške na testu recimo 10%.

The Promise and Uncertainties of Antibody Testing for Coronavirus
https://www.ucsf.edu/news/2020/04/41724 ... oronavirus

Jedina naša odbrana. Antitela izgledaju ovako:

Antibody-molecule.jpg


Antibodies are Y-shaped proteins that bind to specific foreign substances in our bodies. Some antibodies work as single molecules, others form complexes of several molecules.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734241#p734241:2ai31wb0 je napisao(la):
vucko » Sub Maj 02, 2020 4:21 pm[/url]":2ai31wb0]Danas u Idei na Bulevaru kod Cvetka niko od kupaca niti od prodavaca osim kasirke nije imao masku. Neki kupci i što su imali spustili ispod brade pravdajući se da se lakše diše bez nje.
Da se nadovezem pitanjem: ako su uvodili represivne mere, bili spremni i na teže, sada imamo dovoljno jednokratnih maski, alkohola i rukavica...zasto se ne propise OBAVEZNO nošenje? Svuda i u svakom trenutku da svi moraju imati maske na licima.

A za pocetak kazniti one seljacine u skupstini koje ih drze na bradama. Izvinite sto se tako izrazavam,ali ne znam kako da ih okarakterisem. A onda na dalje svakog pojedinca.

Mislim da jednom pravom kampanjom o znacaju PRAVILNOG STAVLJANJA I NOSENJA i oštrijim kaznama to mora da funkcionise. Nije nas narod lud,nego je sludjen.

Ali se pitam zasto se to ne preduzima
 
Iz APR je upravo obrisano da je Kisić vlasnik firme koja je uzela milione na državnim tenderima.
Dakle za 24 časa i za vreme praznika. Neko drugi je sada direktor, a firma iz UK!

Direktor je volšebno postao neki Dalibor Borovčanin.
 
Ovo što je MiraC napisala je najvažnije. Virus nije "pobeđen". Nije čak ni "oslabio" kako to iz čisto političkih razloga vole da nam kažu. Već, jednostavno, uvedene mere i promena ponašanja naroda su ZA SADA smanjili mogućnost virusa da nađe dovoljno osoba koje su dovoljno blizu zaraženog, da bi mogao da uđe u njega. Pa je onaj čuveni "R faktor" (Reproduction number) smanjen na nešto jako malo ispod 1. I to je sve. A on vrlo lako, i u svakom trenutku, može ponovo da postane veći od 1 čim se te mere olabave ili pažnja popusti.

Što znači sledeće: Iako je veoma dobro što se ukidaju mere koje nisu bile dovoljno inteligentne i dovoljno efikasne, to samo znači da i dalje moraju postojati NEKE mere koje će i ubuduće sprečavati virus da nađe dovoljno nezaštićenih osoba. A te mere su nastavljanje izvesnog nivoa socijalnog distanciranja gde god bliskost nije baš neophodna, i striktno poštovanje onih mera koje i dalje JESU neophodne. Što je pre svega drugog OBAVEZNO nošenje maski u zatvorenim prostorima van porodičnog kruga. Ne postoji apsolutno ništa uporedivo, što u toliko velikoj meri utiče na presecanje respiratornih epidemija koje se prenose vazduhom. Videli smo niz naučnih studija koje to dokazuju. Ovo mora da se uvede kao obaveza i da se sankcioniše kršenje. Ako kasnije dođemo do toga da je virus skoro nestao, ONDA i to može postati dobrovoljno. Ali ne u ovom trenutku.
 
Jeli APR radi uopste da li se moze podnjeti dokumentacija preko E uprave
 
Šaljive fotografije postavljati u temi Smehoteka ;)
 
Vrh