Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730202#p730202:28kcnvgj je napisao(la):
Zuma » Uto Apr 21, 2020 11:22 pm[/url]":28kcnvgj]Mene javni mediji kao što je NOVA ne predstavljaju kao autoritativnu i stručnu ličnost, lekara sa iskustvom iz Stokholma koji deli savete kako treba Srbija da postupa. Niti ja to tvrdim za sebe, a sem toga, ovo je forum gde se pretpostavlja da je čitav smisao njegovog postojanja upravo to, da piše svako ko želi nešto da kaže. Dakle razlika je

Dakle, razlika jeste ali forum je jedna vrsta javnog medija budući da je dostupan svakome. Npr. pratila sam tvoje pisanje o BnV i tvoje mišljenje prihvatala kao ispravno ali ne slepo, naravno. Nije li to na neki način javni stav koga neko može prihvatiti kao tačan bez obzira što se ne zna da li si pisao kao stručnjak iz te oblasti ili samo dobar analitičar. Razlika je što ne čujemo tvoj glas niti vidimo tvoje lice, što i nije tako važno, a zatim i razlika što si ti odgovoran za napisano a ne Igor, kao admin sajta/foruma, ukoliko pravila foruma to podrazumevaju.

Previše je pisanja o virusu a malo dobre pesme o istom pa, da poslušamo fantastičnu Nađu:

Turski marš: Nađina obrada himna karantina
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZI4IUYuwSPA[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730281#p730281:2j1obao5 je napisao(la):
Пантограф » Sre Apr 22, 2020 10:37 am[/url]":2j1obao5]Vrtići su neophodni otkad žene rade.
Prvi beogradski vrtić otvoren je 1912.

Treba razmislajti o skracenju radnog vremena na maksimalno 4 sata.
Ne zbog korone nego zauvek.
Nista nije tako ponizavajuce nego najamni rad.
 
Ja sam više za 4-dnenvu radnu nedelju. Da se bolje izrazim - za više eksperimentisanja sa 4-dnenvim radnim nedeljama.
No to je već tema za sebe, a i traži poznavanje materije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730285#p730285:24d5u1xo je napisao(la):
solecar » Sre Apr 22, 2020 10:51 am[/url]":24d5u1xo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730279#p730279:24d5u1xo je napisao(la):
Beki » 22 Apr 2020 11:34[/url]":24d5u1xo]Opet rizik zbog jedne moderne gluposti.

Vrtici i setanje pasa. Da li su te stvari ikada u istoriji, osim sada, bile neophodne? Ako nisu 99,99 posto istorije bile neophodne, zasto sada jesu?
Baš je lepo da imaš kuče u stanu koje ti piški i kaki po istom. :)
Ja sam napisao sta mislim o celoj situaciji i protivnik sam policijskog casa, tako da, da se ja pitam, mogli bi svi da setaju od jutra do mraka, pse ili sami sebe :mrgreen:

Medjutim, smesna mi je ova situacija, gde se ponasamo kao Holivud. Ok je zatvoriti ljude 4 dana, gde ima ko zna koliko fizicki i psihicki bolesnih kojima je neophodno kretanje i vazduh, to im je ok.

Ali setanje kucica i deca u vrticu su prioritet. Neko nerealno razmisljanje ljudi koji ocigledno zive u nekom svom svetu.

Prvo, u Srbiji gomila ljudi ne radi, drugo, oni i koji rade, muvaju nesto uglavnom, nemaju stalno radno vreme...trece, ako i jedan roditelj ima normalno radno vreme, jako retko imaju oba.

Dakle, mi se prilagodjavamo situaciji kao da smo neka fensi razvijena drzava, najbitniji su vrtici jer su svi zaposleni i idu na posao i svi su vencani i imaju decu i svi imaju kucice koji setaju kada dodju sa posla...

Tako Srbija jednostavno ne zivi i to ne postoji u realnosti.
 
Ima veliki broj privatnih vrtica ciji su vlasnici dobri ljudi, bliski jako dobrim ljudima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730301#p730301:3p11bw6j je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Apr 22, 2020 12:02 pm[/url]":3p11bw6j]Ja sam više za 4-dnenvu radnu nedelju. Da se bolje izrazim - za više eksperimentisanja sa 4-dnenvim radnim nedeljama.
No to je već tema za sebe, a i traži poznavanje materije.

I to je nesto. Samo sto manje vremena u smrdljivim firmama.
To su buduca zarista virusa.
 
Malo ozbiljnog humora na primeru Američkog komičara John Oliver-a. Priča o ogromnom broju namerno lažnih i iskrivljenih vesti o ovoj epidemiji, toliko da je postalo očigledno da se deo medija više čak i ne pretvara da su izvori objektivnog informisanja (bar ne za onaj obavešteniji deo svoje publike), već isključivo sredstvo za političku propagandu i kontrolu ponašanja naroda. Iako su ovi primeri iz Amerike, ova tendencija je svuda prisutna pa je veoma korisno razumeti kako to zaista izgleda kod njih. Jedan od njegovih najboljih govora. Skoro savršeno, obavezno pogledajte.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dRFbwjwQ4VE[/youtube]
 
to cemo doziveti za jedno 100 godina, i to samo ako invazija vanzemaljaca (kako je krenula ova godina, mozda se to i desi tamo na jesen) totalno unisti postojeci drustveno ekonomski sistem....

mislim, mi zivimo u drzavi u kojoj Jura ignorishe upozorenja i radi u tri smene...daleko smo mi od bilo kakvog oblika uvazavanja radnickih zahteva
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730301#p730301:3km8jfiq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 22 Apr 2020 12:02 pm[/url]":3km8jfiq]Ja sam više za 4-dnenvu radnu nedelju. Da se bolje izrazim - za više eksperimentisanja sa 4-dnenvim radnim nedeljama.
No to je već tema za sebe, a i traži poznavanje materije.
Trenutno je Zakonom o radu dozvoljena i legalizovana nedelja od 6 radnih dana, osim za zaposlene u javnom sektoru koji rade 5 dana po pravilu jer su oni povlašćeni. Da ne govorimo o radnim satima. Neki poslodavci primenjuju sistem u privatnom sektoru da se radi 4x10 sati kako bi imao 3 dana života makar, ali to je posebna priča. Dakle, prvo vraćanje svih na 5 dana i prestanak diskriminacije privatnog sektora pa da govorimo o nečemu.

Inače, ne vidim informaciju da će vrtići raditi od 1.5? Šta mislite, kada će aktivirati gradski prevoz?
 
na planeti Zemlji ima oko 200 država
U oko 190 je proglašena pandemija ili epidemija.
Samo u jednoj se na redovnim konferencijama za novinare vodi žestoka politička borba.
Sramota me što sam Srbin (PatriJote navalite 3, 2, 1.)
 
Mislim da to nema veze sa nacijom.
U Srbiji zive i Madjari i Romi i Albanci, ne verujem da je njima bolje.

Svaki normalan covek koji zivi u Srbiji treba da se stidi toga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730326#p730326:4l3u6721 je napisao(la):
tragac » 22 Apr 2020 03:28 pm[/url]":4l3u6721] Sramota me što sam Srbin. . .
Pored takvih "Srba" drugi neprijatelj nam nije ni potreban. .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730329#p730329:24624cdz je napisao(la):
dragan » Sre Apr 22, 2020 2:43 pm[/url]":24624cdz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730326#p730326:24624cdz je napisao(la):
tragac » 22 Apr 2020 03:28 pm[/url]":24624cdz] Sramota me što sam Srbin. . .
Pored takvih "Srba" drugi neprijatelj nam nije ni potreban. .

Upravo suprotno.
Ljudi koji se stide ovakve Srbije angazovace se za nesto bolje.

Ali ovo je u stvari off topic
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730326#p730326:1i38al33 je napisao(la):
tragac » 33 minutes ago[/url]":1i38al33]na planeti Zemlji ima oko 200 država
U oko 190 je proglašena pandemija ili epidemija.
Samo u jednoj se na redovnim konferencijama za novinare vodi žestoka politička borba.
Sramota me što sam Srbin (PatriJote navalite 3, 2, 1.)
A ti pratiš sve konferencije za štampu u oko 189 preostalih zemlja pa to znaš?
 
Да, свашта се овде изваљује. Политичке борбе се воде стално, свуда и о око свега.
 
Rezime nekih od izgovorenih stvari na današnjoj konferenciji medicinskih stručnjaka povodom epidemije bolesti Kovid-19 u državi Srbistan:

Jedinstvo: U kojoj meri je obnavljanje zdravstvenih ustanova širom Srbije zadnjih godina olakšalo borbu protiv Koronavirusa?
Lončar: Mi nismo imali Klinički centar u Nišu, nismo imali Dragiša Mišović, obnovljenu bolnicu u Zemunu, Gradsku, Onkologiju 2, Gama nož, X nož, Hirurgiju u Vranju...

NovaS: Koliko je zaraženih na Onkologiji i kako je zaraza tamo ušla? Šta je sa Konovom izjavom da neke ustanove nisu imale dovoljno zaštite i da li će iko odgovarati zbog toga?
Lončar: Ne znam koja je poenta pitanja na koje se stalno vraćate, da li će iko odgovarati. Kad se sve ovo potpuno završi, pokrenuće se analiza, koja će trajati par meseci do godinu dana.

Srpski telegraf: Portal NovaS je 21 dan tvrdio da je KC Novi Sad pred pucanjem. Ili su masno lagali narod, ili su u KC Novi Sad čarobnjaci. Takođe je zanimljivo da voditelji, ovi Šolakovi i Đilasovi, traže da se neko izvini novinarki Ani Lalić. A ja pitam hoće li oni da se izvine građanima što su ih 21 dan slagali.
Lončar: Činjenica je da bilo opreme. Da nije bilo opreme, ne bi bili ovakvi rezultati.

Insajder: Zašto niko nije osudio nadrilekarstvo koje se promoviše na Televiziji Pink? Koliko sveštenih lica se zarazilo do sad na liturgijama? I ko je za to odgovoran? Koliko ima zaraženih u Kolubarskom basenu?
Janković: Krizni štab sledi principe nauke i struke, i ponavljam da terapije koje nemaju naučne dokaze ne dolaze u obzir.
Stevanović: Terapijske protokole smeju da izrađuju samo stručna lica. Ne obraćati pažnju na bilo šta drugo.
Lončar: Ja bih vas molio da zdravstvo ne prebacujete na teren politike.
(Novinarka Insajdera inistira na odgovoru, prekida je ''novinar'' Telegrafa)
Lončar: Ima zaraženih među sveštenim licima, svi zaraženi su na lečenju. Nadležni utvrđuju, pa kad se to završi daćemo svoj sud o celoj toj situaciji.

BIRN(?) : Mesec dana se nagađa koliko Srbija ima respiratora. Možemo li napokon da dobijemo neku brojku?
Lončar: Više puta smo rekli, nabavke su u toku, i nabavka ne znači da je respirator stigao. Ne postoji jedna cena sad kad svuda fale respiratori. Kupovani su gde god su mogli da se kupe. Da se spase životi građana Srbije. U ovom trenutku niko ne zna odgovor. Podsećam sve da postoje problemi... bla bla bla problem ovaj, problem onaj... Bitno je da mi imamo, da se spasu građani kad zatreba. Proces je u toku, nemamo odgovor. Kad sve ovo prođe, dobićete sve podatke i brojke.

Srbija Danas: U Njujorku smo videli masovne grobnice, sestre u kesama za đubre... Srbija nijednom nije bila u takvoj situaciji. Kome možemo da zahvalimo?

Alo: List Danas osuđuje napade na Kisićku, a ćute na napade od strane opozicije. Da li se neko oseća ugroženo da će doktor Kon biti uhapšen?
Lončar: Virus ne reaguje na politiku. Nemojmo politizovati epidemiju.

Neko keroliko stvorenje: Hvala što ste nas pustili na konferencije, da građani vide ko se u Srbiji bavi novinarstvom, ko radi za Đilase i tajkune...

https://www.youtube.com/watch?v=hnDt3r79sW4

Nacionalni Park Srbija. :kafa:
 
Dule, napao si moj argument ovde iznad je odgovor. Ovo se ne radi nigde pa ceo svet nam se smeje. Budite srećni da je ovaj virus relativno malo agresivan. Zamislite da je bila Ebola a ne Korona. Na svu sreću nije ali ko zna kada će Ebola početi ovako da se širi, ili neka slična agresivna infekcija, virusna, bakterijska, gljivicama...Zamisli ministarstvo jednog Lončara da mora da organizuje vakcinaciju svih 7 miliona ljudi u roku od dve nedelje, od kojih dva miliona guta antivakcinaške budalaštine i prihvata ih zdravo za gotovo (a oni su mu glavno biračko telo.)
 
Politicar Loncar trazi bez politike u zdravstvu? Pa ako je bez politike onda bi on prvi morao da leti. I usput na psihijatriju da ga lece sto se istripovao da je "dr" i "strucnjak". Kad mu se oduzme zvanje bice samo nadrilekar.
 
Sanitetski pukovnik Zemunskog klana da se pridruži drugim članovima svoje matične organizacije u izdržavanju zatvorske kazne.
 
U toku je drugi krug preventivne dezinfekcije domova za stara lica, koji se nalaze na teritoriji Zemuna, saopštavaju iz ove gradske opštine.

Predsednik opštine Dejan Matić je danas obišao ekipe firme koja je od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije sertifikovana za obavljanje ove delatnosti i uverio se u kvalitet sprovođenja još jedne mere, koja je neophodna kako bi se korisnici domova i svi zaposleni zaštitili od virusa korona.

Drugi krug preventivne dezinfekcije 24 doma za smeštaj starijih lica pokriva tretiranje prilaza i dvorišta, kao i unutrašnjost objekata.

Predsednik opštine Zemun Dejan Matić je tom prilikom podsetio da je Opština postavila i cisterne sa dezinfekcionim sredstvom na tri lokacije, kao i da je u toku dezinfekcija ulaza i hodnika stambenih zgrada.

izvor: beograd.rs
 
Jedna malo razočaravajuća vest... :? Izvukao sam najvažnije pasuse:

Studija u SAD pokazala da lek protiv malarije hidroksihlorokin nije delotvoran, čak povećava smrtnost

Lek protiv malarije koji je se promoviše kao potencijalni lek za kovid 19 nije se pokazao kao delotvoran protiv te bolesti, već čak povećava smrtnost, pokazala je analiza njegovog korišćenja u američkim bolnicama za veterane.

AFP navodi da je eksperiment imao nekoliko značajnih ograničenja, ali da pojačava sumnju u efikasnost leka.

Oni su veliku pažnju privukli u poslednje vreme, tokom pandemije koronavirusa, kada se u laboratorijskim uslovima pokazalo da sprečavaju virus da uđe u ćelije i da se razmnoži. U farmaceutskom svetu, međutim, rezultati laboratorijskih eksperimenata - "in vitro", često ne dobiju potvrdu u praksi - "in vivo", navodi AFP.

Istinski odgovor može se dobiti isključivo kroz veoma obimna klinička ispitivanja na slučajnom uzorku, u kojima će pacijentima biti davan ili lek ili placebo. Nekoliko takvih istraživanja već se sprovodi, pre svega u SAD, Evropi, Kanadi i Velikoj Britaniji, dodaje AFP.

B92 - ceo članak ovde
 
Ali... zato dve velike pozitivne:

Nemački institut Po Erlih (PEI) odobrio prvo testiranje vakcine protiv koronavirusa na ljudima

Prva faza testiranja na ljudima se sprovodi na grupi od 200 dobrovoljaca i u toj fazi se istražuje da li je vakcina uopšte bezbedna, da li nanosi štetu, pošto je do sada u pretkliničkim analizama vakcina testirana samo na životinjama.

U drugoj fazi se nova vakcina zatim testira na više hiljada ljudi sa ciljem da se ustanovi da li ima odgovarajuće delovanje protiv korone i da li štiti ljude od zaraze.

U trećoj fazi vakcina se testira na uzorku do 20.000 ljudi, sa ciljem utvrđivanja delovanja vakcine na tako velikom broju i kako bi se ustanovilo ima li propratne pojave, jer je uslov za odobrenje vakcine da je maksimalno bezbedna.

Nakon tri kliničke studije na ljudima Institut će u hitnom postupku proveravati da li su testovi sprovedeni ispravno i nakon toga daje se odobrenje za proizvodnju vakcine.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php? ... id=1677376

Britanci od četvrtka testiraju vakcine za KOVID 19 na ljudima

U Velikoj Britaniji od četvrtka će početi testiranje vakcine protiv virusa Kovid-19 na ljudima, izjavio je britanski ministar zdravlja Met Henkok i dodao da vakcina koju su razvili naučnici sa univerziteta Oksford ima 80 odsto šansi za uspeh.

Profesorka Sara Gilbert sa Univerziteta Oksford rekla je da se nada da će do 500 osoba biti deo testiranja do sredine maja i da će samo istraživanje biti kontrolisano.

U svetu se razvija više od 70 vakcina protiv korona virusa, a Velika Britanija je jedna od retkih koja će je već testirati na ljudima.

https://www.novosti.rs/vesti/planeta.29 ... na-ljudima
 
Vrh