Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Kaže da je kriv što policijski čas nije bio biti od petka do ponedeljka ali će vevrovatno od sledećeg petka biti tako, jer nas je subota pre podne skupo koštala. Ova odluka je izvesna za Beograd i Niš
Eeeeee slepče jedan...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725215#p725215:7ks7kp74 je napisao(la):
djordje*******g » Tue Apr 07, 2020 9:07 pm[/url]":7ks7kp74]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725194#p725194:7ks7kp74 je napisao(la):
Karlo del Ponte » 07 Apr 2020 08:42 pm[/url]":7ks7kp74]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725067#p725067:7ks7kp74 je napisao(la):
dragan » 07 Apr 2020 03:13 pm[/url]":7ks7kp74]Već sam ukazivao na situaciju u Holandiji i Belgiji. Imaju po preko 2.000 preminulih.
file.php
Сада када имамо овај пренос статистике, имам занимљиво питање за овог доброг познаваоца стања, који прати све ово. У Холандији и Белгији постоји консензус струке, политике и јавности да се остане при мерама дистанцирања, хигијене, масовног тестирања (од 6.4. у 14:00 до 7.4. у 14:00 међу 17.000 тестираних нажено 777 заражених у Холандији). Јавни превоз ради, скоро 90% људи ради, нема полицијског часа, казне су у противредност српске минималне сатнице око 6000 динара и нема полиције да јури људе да кажњавају, малтене нико не носи маске... Зашто се са толико мртвих не позакључавају у кућама?

Објашњење?

Drugaciji mentalitet, poimanje da gradjanske slobode imaju vecu vaznost i od zdravlja pojedinca. Deo tradicije, zivljenja kako god hoces Karlo, zelim Vam sve najbolje!
TG_123539_011592_Griep_cijfers_A4_EN-page-001.jpg
 
"Tramp preti da ukine finansiranje SZO"

SAD će "zamrrznuti značajan deo sredstava" koji šalje Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), rekao je predsednik SAD Donald Tramp na redovnom brifingu za novinare u Beloj kući, okrivljujući entitet Ujedinjenih nacija zbog toga što je propustio da upozori na pandemiju Kovida 19.

“Napravili su pogrešan potez. Propustili su da nas upozore”, rekao je Tramp, aludirajući da je SZO tako postupio da bi napravio ustupak Kini, gde je novi koronavirus prvi put zabeležen.
“Čini se da su veoma orijentisani prema Kini”, rekao je Tramp i dodao: “Moramo da se pozabavimo tim”.
SAD izdvajaju najviše sredstava za SZO od svih zemalja sveta.
Kada su ga novinari pitali da li bi bilo mudro ograničiti sredstva toj organizaciji usred pandemije, Tramp je odbacio da je rekao da će to da uradi, promenivši svoj komentar u “razmotrićemo to”.

U međuvremenu, Tramp je odbacio izveštaje o ranom upozorenju koje je stiglo iz njegove administracije, kada je krajem januara, njegov savetnik za trgovinu Piter Navaro nagovasto da bi novi koronavirus mogao da košta američku ekonomiju hiljade milijardsi dolara i izazove smrt velikog broja ljudi.

Tramp je na brifingu rekao da nije video memorandum koji je Navaro poslao, opisujući ga kao “preporuku". "Bio je to njegov osećaj, koji je imao”, dodao je Tramp.
U međuvremenu, ukupan broj obolelih od kornavirusa u SAD ubrzano se približava 400 hiljada. Skoro 13 hiljada ljudi je stradalo od Kovida 19, a trećina toga u Njujorku, gradu koji trenutno predstavlja epicentar pandemije. U samo jednom danu, u SAD je od koronavirusa preminulo skoro 2.000 ljudi..
https://www.glasamerike.net/a/tramp-pre ... 64186.html
 
Tacna recenica koju je izjavio je: "Ne kazem da cu to uraditi vec da cemo razmotriti".
I'm not saying I'm going to do it, but we are going to look at it,"

Problem koji je nastao je zato sto WHO daje drugacije izjave od njega.
 
Mislim da se blaga reakcija Holandije može objasniti i daleko boljom epidmijskom analitikom. Naravno, uz podrazumevani veći nivo spremnosti građana da prate uputstva za ponašanje i posebnim severnjačkim kulturnim karakteristikama gde je manja potreba za stalnim druženjem i kretanjem u grupama. Mentalitet južnjaka je takav da računaju da maltene i nisu "izašli iz kuće" niti se "dobro proveli" ako nisu bili u nekom većem čoporu svojih drugara. To je prosto pitanje različite klime i socijalnih navika koje su njena posledica.

Međutim ipak verujem da, uz sve to, kod njih analitika igra ključnu ulogu. Pre će biti da oni kroz iskustvo i epidemiološke simulacije bolje od drugih znaju koliko bi STVARNI efekat na širenje zaraze imale različite restriktivne mere, pa su zaključili da se oštrim i širokim zabranama (bar u njihovom disciplinovanom društvu) realno postiže bitno manja korist nego što se u ostatku Evrope misli, a ona je svakako manja od štete po slobodu pojedinca (o čemu se kod njih veoma ozbiljno vodi račina).

Imam utisak da su druge vlade u zapadnoj Evropi i svetu veoma, VEOMA zatečene ovom pandemijom. To se na kraju jasno vidi i po neobjašnjivom gubitku maltene dva meseca u kome nisu uradili ništa u vezi pripreme. Zbog toga reakcija većine vlada liči na panični boks meč sa nevidljivim protivnikom. Mlati se rukama sasvim na slepo, sa očajničkom nadom će se protivnik nekako slučajno ipak zakačiti. I to je stvarni opis restriktivnih mera koje svi drugi preduzimaju. Otprilike:

"Zabranićemo bukvalno SVE kontakte koji nisu bitni za najelementarnije funkcionisanje zajednice, pa će VALJDA i virus u nekom trenutku ipak MORATI da prestane da se širi. Jeste da nemamo ni najbleđu predstavu kojim se društvenim kanalima najviše širi, ali onda u nekom trenutku ipak više neće imati kud, ma kako da to radi".

Ili, kratako opisano, to je borba slepca koji se pravi važan jer ne zna šta bi drugo. 24-časovni policijski čas (koji inače ne mislim da će uvesti), je konačni izraz ovog očajanja.

Verujem da Holandija ipak nešto spremnije, bolje i manje paničarski procenjuje realne efekte raznih mera (po svoje društvo, to ne bi funkcionisalo u Italiji), pa pokušava da optimizuje odgovor. Ostali bukvalno ne znaju šta bi drugo jer za ovo nisu bili spremni.
 
Zaista je mučno pratiti kako još jedan populistički vođa sa totalitarnim ambicijama, ovaj put u Americi, pokušava da kritike zbog desetina hiljada mrtvih preusmeri na Kinu da se ne bi puno pričalo o njegovim greškama. Tako je pokrenuta propagandna akcija neverovatniih razmera. I to uprkos elementarnoj logičkoj grešci u čitavom tom kvazi argumentu. Jeste da je Kina u početku, dok nisu znali sa čim imaju posla, zabrljlala i potiskivala istinu, jeste da je diktatura, i jeste da su verovatno sakrili deo svojih žrtava, ali sve to nema veze da gubitkom dva meseca na zapadu. Zašto zapad nije nešto preduzeo onda kad JESTE saznao šta se dešava? Šta su čekali POSLE tog trenutka? Kina bi teorijski mogla biti kriva da je zapad reagovao odmah kad je Kina zvanično obavestila svet, pa zbog njenog kašnjenja recimo nije imao dovoljno vremena za pripremu. Međutim NIJE tako. Kina je okasnila sa informisanjem možda svega dve nedelje, a zapad je ONDA, posle toga, izgubio još dva meseca! Pa je čitava logika apsurdna. Ne može se reći da su baš te nedostajuće dve nedelje bile ključne, ako se posle bace dva meseca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725268#p725268:39l8ejxs je napisao(la):
Propeler » Yesterday, 23:43[/url]":39l8ejxs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725108#p725108:39l8ejxs je napisao(la):
astrodule » Uto Apr 07, 2020 5:27 pm[/url]":39l8ejxs]
Zuma":39l8ejxs je napisao(la):

Bolje bi im bilo da se otkrije i javno kaže kako se virus proširio po bolnicama. Danas je rečeno da svi medicniski radnici u celoj Srbiji imaju i masku i rukavice i to već duže vremena. Kako se onda toliko mnogo lekara i sestara zarazilo?

Ja bih rekao da su oni te maske skidali i pričali međusobno na malom rastojanju u sobama za odmor.


Već i ptice na grani znaju da obične, hirurške maske samo delimično smanjuju rizik od transmisije Covid-19. To je i na forumu napisano više puta.


Tako je. Delimično, ali, po mom mišljenju, barem 90%.

Epidemiolog koji ćesto gostuje na N1 (u kariranoj košulji je skoro uvek) je rekao da i sa tom delimičnom zaštitom, kada bi nošenje maski bili masovno, epidemija bi bila skoro pa suzbijena.

https://youtu.be/dIArAYTJwOU?t=921

Hajmo logično. Neka maska samo štiti druge od zaraženog i to je dovoljno jer onda nema daljeg širenja. Onoliki broj zaraženih po bolnicama govori samo da je bilo mnogo kontakata među osobljem, a da nisu nosili maske.

Mislim i da su oni vojnici sa granice takođe bili bez ikakvih maski.

Evo i Kineza koji to kaže http://www.politika.rs/scc/clanak/45172 ... 9#comments

Као најефикаснију меру заштите од корона вируса др Пенг наводи ношење маске. „Носите маске. Само маске. Кад носите маску, то је један од најефикаснијих метода заштите“.

Moram opet da ponovim da virus ne skače, ne leti sam i da bez kapljice koju izdahnemo ili izbacimo iz usta, on je praktično bespomoćan. Ako kapljica ne može da prođe kroz masku, neće ni virus. Ako mislite da virus da se zalepi za masku sa spoljne strane i onda ga uvučemo jer udišemo vazduh - šta je sa izdisanjem.

Svako logično razmišljanje, poznavajući prirodu virusa, govori da je nošenje bilo kakve maske 99% dovoljno

"– Ако само прођете поред заражене особе, постоји врло, врло мала могућност преноса вируса, рекао је Цаулинг.

Ризик расте с дужим контактом, попут разговора лицем у лице или дељењем ваздуха у просторији."
 
Našao sam odgovor na pitanje koje je više ljudi ovde postavilo, u intervjuu dr Kona:

Više ljudi se testira poslednjih dana. Koje podatke o broju zaraženih mi sada dobijamo? Da li su današnji zaraženi oni koji su se testirali tokom prethodnog dana?

– Sada imamo situaciju da rezultate dobijamo u 24 sata. I to je zahtevalo veliko angažovanje. Svaka nova stvar koja se uvodi, uvek se otkrije neka začkoljica o kojoj se nije razmišljalo. A pri tome nemamo mnogo vremena na raspolaganju da svaki problem rešimo. Pri tome mislim da mi nismo tako loši. Na kraju epidemije mislim da će i sve zemlje bivše SFRJ imati slične rezultate.

Kon: Čekanja više nema, ako ćemo drastične mere, sada je vreme - Društvo - Dnevni list Danas
https://www.danas.rs/drustvo/kon-cekanj ... -je-vreme/

Zapravo, njegov odgovor je neprecizan. Kaže da sad postoji kapacitet da se uzorci testiraju za 24h ali nije se jasno izjasnio da se brojke koje se dnevno saopštavaju zaista odnose isključivo na poslednja 24h.



Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
"Uredba Vlade o dodatnom zaduživanju u vreme vanrednog stanja"
Normalni ljudi gledaju kako iza sebe deci nesto da ostave, a rasipnicke vlasti Srbije, posebno zadnjih 10tak godina, deci ostavljaju samo dugove. Boga pitaj kolko ce nas zaduziti narednih godinu-dve zbog ove krize, verovatno ce lagati I umanjivati podatke. Plus pretpostavljam da ce izdajnicki da nas zaduze kod svojih stranih banaka, a ne stampanjem novca sto je mnogo postenije jer trenutna inflacija steti onima koji zive u vreme stampanja, a kredite Vucic imigrantoljubac ostavlja tudjoj deci (svoju je obezbedio, bar veruje, da mu sve opljackano nece biti konfiskovano).
I tako, dok narod trpi stetu, bankari I Vuciceva mafija ce zaradjuju. Njemu bitan biznis da ostane predsednik, a s obzirom da je od kraja 90ih do pre par godina, sve vreme covek imao ne vise od 2% podrske (I to uglavnom zahvaljjuci Seselju), dobro zna da nikome ne bi nedostajao.
I zaista, vece nesrece nije mogao doneti Srbiji: 50% ukupnog javnog duga, epidemiju, migrante, poplave, zemljotrese.... Bog salje signale ali Srbi ne razumeju
 
Ocu druga su otkrili virus pre dva dana, on je sada na respiratoru i životno je ugrožen. Drugu su juče otkrili zapaljenje pluća i smestili ga u bolnicu, testiran je na Koronu, dobiće rezultate danas, pretpostavljaju da ga je otac zarazio. Napominjem da ima 27 godina i da nema nikakve zdravstvene probleme.
 
Moram opet da ponovim da virus ne skače, ne leti sam i da bez kapljice koju izdahnemo ili izbacimo iz usta, on je praktično bespomoćan. Ako kapljica ne može da prođe kroz masku, neće ni virus. Ako mislite da virus da se zalepi za masku sa spoljne strane i onda ga uvučemo jer udišemo vazduh - šta je sa izdisanjem.

Iz ovih tekstova se vidi da niko jos nije potvrdio niti opovrgnuo da virus zapravo moze da leti po vazduhu.
https://www.vox.com/2020/4/7/21212663/c ... ic-podcast
https://www.refinery29.com/en-us/2020/0 ... s-airborne

Mislim da je verovatno najpreciznija izjava ova da ako ste u istoj prostoriji i kinete kapljice nece direktno pasti na pod vec ce cirkulisati po prostoriji neko vreme.
 
BREAKING NEWS:
https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 20054502v1
A small increase in long-term exposure to PM2.5 leads to a large increase in COVID-19 death rate, with the magnitude of increase 20 times that observed for PM2.5 and all-cause mortality.

Ovo moze da nam da odgovor zasto severna Italija ima toliko slucajeva. Ako se secate na jednoj drugoj temi Zuma je pominjao severnu Italiju kao veoma zagadjenu.

Iskreno ja posle ovog teksta savetovao bi svima da se ako mogu sklone iz gradova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725304#p725304:2v9ttqtj je napisao(la):
vradovic » 11 minutes ago[/url]":2v9ttqtj]
Moram opet da ponovim da virus ne skače, ne leti sam i da bez kapljice koju izdahnemo ili izbacimo iz usta, on je praktično bespomoćan. Ako kapljica ne može da prođe kroz masku, neće ni virus. Ako mislite da virus da se zalepi za masku sa spoljne strane i onda ga uvučemo jer udišemo vazduh - šta je sa izdisanjem.

Iz ovih tekstova se vidi da niko jos nije potvrdio niti opovrgnuo da virus zapravo moze da leti po vazduhu.
https://www.vox.com/2020/4/7/21212663/c ... ic-podcast
https://www.refinery29.com/en-us/2020/0 ... s-airborne

Mislim da je verovatno najpreciznija izjava ova da ako ste u istoj prostoriji i kinete kapljice nece direktno pasti na pod vec ce cirkulisati po prostoriji neko vreme.

To se zna odavno. Zato treba izbegavati naročito liftove, naročito ako se ne nosi maska.
 
Sa druge strane, tim predvođen vodećim nemačkim virusologom pre nekoliko dana je ustanovio da se virus prenosi mnogo teže nego što se mislilo, da je praktično nemoguće zaraziti se dodirivanjem kontaminiranih površina, jer virus na njima nije u živom stanju.

Nekako su posle tog otkrića po Evropi počeli da ublažavaju mere.
 
Ja ne želim da se pravim mnogo pametan, ali upotreba logike je sasvim dovoljna.

Sva ona istraživanja sa početka koja pokazuju koliko dugo viru sopstaje na nekoj površini su prilično nebitna. To je rađeno u laboratorijskim uslovima i teško je naći podatak koliko tačno virusa preživi, koliko je virusa dovoljno da se zarazimo, ali ono što je najvažnije VIRUS NE SKAČE.

To znači da ga mi moramo "ugurati" u nos, usta ili oči i to u dobroj koncentraciji.

Normalni epidemiolozi od prvog dana govore kako se virus prenosi - kada ti neko iz velike blizine priča nešto bez ikakve zaštite ili kada prljavim prstima diraš lice.

Isto važi i za maske. Nisu 100% zaštita, ali jesu barem 90%. Naravno, treba paziti kada diramo masku prljavim rukama.
 
Šta više, skoro da bih se smeo opkladiti (a i Darija je to juče rekla) da je širenje skoro uvek isto - osoba iz inostranstva i zatim neka proslava u zatvorenom.

Zašto ne kažu koliko se osoba zarazilo, a da nije bilo na takvim mestima?

Drugi slučaj je kada se neki medicinski radnik zarazi, pa onda on to proširi na svoju porodicu ili na ostale lekare u svojoj ustanovi.
 
Za sve one koji klepeću i pitaju se kako je to nekim ljudima (ja nisam među njima, ali mnogi jesu) teško da ''samo odsede 30 dana u kući''...

Kuća je postala pakao - Psihološka šteta biće jednaka ili čak veća od ekonomske štete, upozorava psihijatar. Italijanski stručnjak Paolo Krepe smatra da se epidemija koronavirusa sada pretvara u psihološku.
Izvor: B92, Tanjug sreda, 8.04.2020.

https://www.b92.net/zdravlje/mentalno_z ... id=1673350

Naravno stoji to da psihijatar upozorava na najgori mogući scenario (koji može ali ne mora da se desi), kao i to da priča o Italiji, koja stvarno jeste prošla najgori pakao. Ali suština je jasna - ne, sedenje u kući 30 dana NIJE normalno, niti će ga svi tako lako prebroditi.

A kad prođu psihološki problemi, nastupiće drugi, fiziološki. Nastali usled manjka: kretanja, izlaganja elementima, izlaganja suncu...

Uostalom ovo je samo jedan u moru tekstova koji se bave ovom temom zadnjih nedelja. Na internetu ih ima stotine na engleskom, pa ko ''neverue'' ili misli da ljudi preteruju, nek prošeta lepo po Gugletu pa nek se informiše malo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725305#p725305:1hk57lv8 je napisao(la):
vradovic » 08 Apr 2020 08:52 am[/url]":1hk57lv8] . . posle ovog teksta savetovao bi svima da se ako mogu sklone iz gradova.
Kod mene u selu su se pojavili vikendaši iz SM i BG prošlog vikenda.
Moraćemo da organizujemo "Seoske straže" i kontrolišemo ulaz u selo. :)
 
Kod nas se zaraza uglavnom siri u zatvorenim prostorima, ona je u bolnicama i ustanovama.
Zato ovoliko zatvaranje ljudi nema smisla.
 
Treba razumeti šta znače rezultati istraživanja o vremenu opstanka virusa na raznim vrstama površina. Ti testovi otkrivaju delove RNK sekvenci virusa. To ne mora da znaći da je taj virus i dalje čitav i sposoban da zarazi čoveka. To se zove "viabilty". Možda je već u stanju raspadanja, a test ga i dalje može otkriti jer okriva samo deo raspadnute RNK. Sva istraživanja jasno kažu da detekcija na nekoj površini ne podrazmeva nužno i "viabilty". A i onda kada ima takvih "živih" virusa, sasvim je treće pitanje je KOLIKO ih ima, tj koja je koncentracija tih živih, od čega takođe zavisi zaraznost. Prava je istina da niko još ne zna sve što je potrebno za takve analize zaraznosti. Možda je posle izvesnog vremena na nekoj površini virus i dalje opasan, a možda i nije. Zato se treba se ponašati kao da jeste opasan.

Isto važi i za procenat bolesnih koji u populaciji nemaju simptome ili imaju tek blage simptome. Niko od naučnika još ne kaže da zna koliko je to. Ono što se priča su samo to, priče zbog raznih ne-naučnih potreba. Možda ih ima puno, a možda ih ima i jako malo. Jednostavno se ne zna još uvek.
 
Ne shvatam zasto toliko skripi u testiranju.
Mogli su da testiraju sve pacijente.

Dva pacijenta zaražena na Institutu za onkologiju, otkazane operacije. Izvor B92
 
Da Dragane, slicno su i u Francuskoj po manjim mestima skoro pisani grafiti "Parižani idite kući!".
 
Znate, možemo i mi Beograđani da počnemo da upućujemo ''poruke'' i ''patrole'' kad se ova epidemija završi...


Samo kažem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725305#p725305:3maj5sdk je napisao(la):
vradovic » 08 Apr 2020 07:52 am[/url]":3maj5sdk]BREAKING NEWS:
https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 20054502v1
A small increase in long-term exposure to PM2.5 leads to a large increase in COVID-19 death rate, with the magnitude of increase 20 times that observed for PM2.5 and all-cause mortality.

Ovo moze da nam da odgovor zasto severna Italija ima toliko slucajeva. Ako se secate na jednoj drugoj temi Zuma je pominjao severnu Italiju kao veoma zagadjenu.

Iskreno ja posle ovog teksta savetovao bi svima da se ako mogu sklone iz gradova.
Mi smo naša pluća pripremili takvom PM2.5 slojčinom, i duvanskim dimom, da nikakav virus tu ne može da prođe. Nema te evropske države u kojoj su nadležni sistematično tako pripremili narod.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725297#p725297:3mzdv7b4 je napisao(la):
astrodule » 08 Apr 2020 07:13 am[/url]":3mzdv7b4]
Hajmo logično. Neka maska samo štiti druge od zaraženog i to je dovoljno jer onda nema daljeg širenja. Onoliki broj zaraženih po bolnicama govori samo da je bilo mnogo kontakata među osobljem, a da nisu nosili maske.

Mislim i da su oni vojnici sa granice takođe bili bez ikakvih maski.
U pravu si. Jedna vest je bila formulisana ovako:

„Oko 60 pripadnika Prve brigade Vojske Srbije, koji su bili angažovani na prijemu ljudi iz koji su došli iz inostranstva u periodu od 13. do 16. marta, zaraženo je koronavirusom“, izjavio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

U drugoj vesti su spominjani zaražena vojska i migranti, iako su rekli da među migrantima ni jedan nije zaražen?

60 zaraženih vojnika u jednoj brigadi je MNOGO pošto ne vidim u kakvom je to bliskom kontaktu sa putnicima baš vojska. Da li su ih oni pretresali? Zar oni prosto ne čuvaju neki prostor? Koliko je to bilo onda zaraženih među putnicima i šta su im to vojnici radili kad se čak 60 vojnika zarazilo? Da li su imali bar maske?

Meni je daleko logičnije objašnjenje da je jedan, ko zna kako zaraženi vojnik preneo bolest svojim drugovima u kasarni, pa imamo jednu ili više malih lokalnih epidemija među vojnicima. Oni žive veoma blizu jedni drugima, pa su sada posebno osetljiva grupa.

Tako da je čitava ova priča o vojnicima verovatno samo izostanak adekvatnih epidemioloških mera u kasarnama, a granica, migranti i sve ostalo samo dimna zavesa da se pažnja javnosti usmeri negde drugde i nađe pogodna i već po defaultu sumnjiva žrtva, migranti ili gastarbajteri.
 
Vrh