Šta je novo?

Energetika

Transmission of electricity from Sweden to Poland stopped due to an accident at the Swedish station on land - Swedish media

Mi izgleda nismo, na srecu, u kaskadnom lancu.
Za Rusiju strateski odlican potez - iskljuciti struju neprijateljima i otezati energetsku situaciju u EU (takodje neprijatelji Rusije).

Za nas.... Da nasa univerzitetska elita nije cutala, Mica Pecenjar ne bi bio unistio EPS.
Mogli smo da gledamo i jedemo kokice.
Ovako ce verovatno da pogodi i nas.
 
Уколико пајац Вучић реши да "помогне" Усрајини тако што ће да извозу електричну енергију коју намамо, мислим да је крајње време да буде смакнут са власти. И читава врхушка око њега са све Слинишом и дебелом Барби
 
Уколико пајац Вучић реши да "помогне" Усрајини тако што ће да извозу електричну енергију коју намамо, мислим да је крајње време да буде смакнут са власти. И читава врхушка око њега са све Слинишом и дебелом Барби

Na zalost nece biti.
Nas covek je spreman da trpi za bilo kakav cilj koji Vodja proklamuje.
Hladnoca i mrak bice najmanji problem.
I 1993. bila je strasna beda. I opet se ljudi nisu bunili.
Nece ni sada, jer danasnje generacije su jos pljasljivije i ogranicenije od Slobinih penzionera.
 
Struja iz gasa se proizvodi u EPS-ovim toplanama-elektranama u Novim Sadu i Zrenjaninu. Nekada se je i u Sremskoj Mitrovici ali sada mislim da više ne jer je ta toplana prešla na biomasu.

Bivši direktor EPS-a Milorad Grčić za ovako lošu situaciju je manje kriv od vlade i ministarke Zorane Mihajlović (sada je ministarka energetike, a pre je bila ekologije). Ministarka je ta koja se već deceniju zalaže za obnovljive izvore energije i ona obstrujiše sve vezano za ugalj. Ali ne možemo ni samo nju da krivimo jer zdravlje nacije je isto bitna stavka. Ne možemo uvek da budemo kontra svih evropskih usmerenja. Nažalost taj rat staromodnih stručnjaka koji forsiraju ugalj i modernih koji forsiraju obnovljive izvore energije predugo traje, a sistem se urušava jer je prestar i iz njega se je samo crpilo i kralo decenijama, a premalo ulagalo. Milorad Grčić se je zalagao za proširenje kopova u RB Kolubara ali ministarstvo je to obstrujisalo.

Problem je lančana reakcija događaja u periodu od nekoliko godina (za velike sisteme u kojima se prave planovi za unapred 10 ili 20 godina je to kratak vremnski period), pošto 30 godina nismo ništa radili i sada je teško preko noći sve nadoknaditi. Ništa novo nije građeno, dotrajala oprema, novi viši ekološki standardi, remonti, poplava kopova, havarije na opremi, suša (smanjena proizvodnja iz hidroelektrana), visoke cene gasa, visoke cene uvozne električne energije, rat u Ukrajini (globalni energetski haos).

Napadate SNS (počela gradnja EPS-ove TE Kostolac B3 i izgrađeno nekoliko stranih vetro parkova, dosta opreme remontovano), pre njih je bio DS na vlasti koji nije napravijo ni jedan energetski objekat (bavili su se sanacijom bombardovanoga, remontovali nešto malo, imali velike planove ali od svega na kraju odustali - TENT B3, TE Kolubara B, HE na Drini).

Trenutno vlast pokušava da dođe do povoljnih dodatnih količina gasa, da bi smanjili uvoz električne energije i pokrili manjak u proizvodnji električne energije iz uglja. Žele da bi NIS-ova elektrana na gas u Pančevu proizvodila što jeftiniju struju. Pošto su makedonci kupili gas za skopsku elektranu-toplanu po ceni od 1700 EUR za hiljadu kubnih metara i to samo za 14 dana grejanja razmatra se mogućnost da mi dođemo do jeftinijeg gasa za njihovu elektranu-toplanu, a da oni nama isporuče električnu energiju. Gasne elektrane su prelazno rešenje u energetskoj tranziciji ka zelekoj energiji. Malo zagađuju okolinu i zato je Nemačka gradila takve elektrane jer je računala na jeftin gas iz Rusije.

Pošto Republika Srpska ima viškove u proizvodnji električne energije, sa njima je već dogovoreno da će te viškove plasirati u Srbiju ako nama bude potrebno.
Bugarska pa i Rumunija i Grčka isto tako imaju viškove u proizvodnji. Mi smo sa Grcima pre dok smo imali letnje viškove imali dobar dogorov (oni su nama svoje viškove koje imaju zimi ustupali, a mi smo njima naše viškove koje imamo leti plasirali tako da je bio obračun MW za MW).
 
Poslednja izmena:
U redu, lepo je čuti da se radi ono što najbrže može da pomogne i to je svakako pohvalno.

Međutim mi glavni deo električne energije ipak dobijamo iz termoelektrana, pa je jasno da je upravo tu ključ prave sigurnosti. Ovo ostalo će svakako pomoći, ali je pitanje može li biti dovoljno. Meni smeta što ništa ne znamo o tome, i što niko od zvaničnika o tome ne priča detaljnije, a za sve praktične svrhe bi se ono što nas uskoro očekuje moglo nazvati nekom vrstom vanrednog stanja. Činjenica da će biti privredne i ekonomske, a ne vojne prirode, nimalo mu ne umanjuje značaj, pa je upravo to pravi naziv. Ali onda se treba tako i ponašati, što nije moguće ako svi tačno ne razumeju i šta su izazovi i kakvo je stanje. Dakle:

  1. Šta je sve od termoelektrana u remontu?
  2. U kojoj je fazi svaki od tih remonta? Kad se može očekivati početak rada svakog od njih?
  3. Da li će za njih biti dovoljno uglja iz domaćih izvora?
  4. Ako ne, koliko će faliti?
  5. Da li smo obezbedili te dodatne količine?
  6. Koja su uska grla u transportu uvezenog ili našeg uglja?
  7. U kom su tačno stanju rudnici uglja? Mislim na konkretna uska grla, tj od koje opreme ili procedure zavisi da li će moći proizvoditi više nego sad?
  8. U kojim su fazama popravke te opreme u rudnicima?
  9. Koliki je problem nedovoljni rad na otkrivkama? Ponovo, mislim na konretne brojeve tipa: treba toliko dana da se pripremi nova eksploataciona oblast.
  10. Od čega to zavisi?
  11. Kad se, u najboljem slučaju, može očekivati da će se to desiti (više uglja iz naših rudnika)?
  12. Šta su još ovde nespomenuta uska grla da proizvodimo više električne energije (dalekovodi, transport ...) ?
  13. Da li se nešto radi na tome?
 
Spisak elektrana i trafo stanica koje su jutros pogođene u Ukrajini.

 
Smradovi siledzijski. Da bog da propali vise. Nisam mogao da zamislim da ce mk se ovoliko zgaditi. A i da ce se ovoliko osramotiti u svakom smislu.
 
Ukrainian energy ministry halting electricity exports due to Russian missile strikes

The Ukrainian energy ministry said it will halt exports of electricity following Russian missile strikes on energy infrastructure on Monday.

"Today's missile strikes, which hit the thermal generation and electrical substations, forced Ukraine to suspend electricity exports from Oct. 11, 2022 to stabilize its own energy system," the ministry said in a statement on its website.
 
Struja iz gasa se proizvodi u EPS-ovim toplanama-elektranama u Novim Sadu i Zrenjaninu. Nekada se je i u Sremskoj Mitrovici ali sada mislim da više ne jer je ta toplana prešla na biomasu.

Bivši direktor EPS-a Milorad Grčić za ovako lošu situaciju je manje kriv od vlade i ministarke Zorane Mihajlović (sada je ministarka energetike, a pre je bila ekologije). Ministarka je ta koja se već deceniju zalaže za obnovljive izvore energije i ona obstrujiše sve vezano za ugalj. Ali ne možemo ni samo nju da krivimo jer zdravlje nacije je isto bitna stavka. Ne možemo uvek da budemo kontra svih evropskih usmerenja. Nažalost taj rat staromodnih stručnjaka koji forsiraju ugalj i modernih koji forsiraju obnovljive izvore energije predugo traje, a sistem se urušava jer je prestar i iz njega se je samo crpilo i kralo decenijama, a premalo ulagalo. Milorad Grčić se je zalagao za proširenje kopova u RB Kolubara ali ministarstvo je to obstrujisalo.

Problem je lančana reakcija događaja u periodu od nekoliko godina (za velike sisteme u kojima se prave planovi za unapred 10 ili 20 godina je to kratak vremnski period), pošto 30 godina nismo ništa radili i sada je teško preko noći sve nadoknaditi. Ništa novo nije građeno, dotrajala oprema, novi viši ekološki standardi, remonti, poplava kopova, havarije na opremi, suša (smanjena proizvodnja iz hidroelektrana), visoke cene gasa, visoke cene uvozne električne energije, rat u Ukrajini (globalni energetski haos).

Napadate SNS (počela gradnja EPS-ove TE Kostolac B3 i izgrađeno nekoliko stranih vetro parkova, dosta opreme remontovano), pre njih je bio DS na vlasti koji nije napravijo ni jedan energetski objekat (bavili su se sanacijom bombardovanoga, remontovali nešto malo, imali velike planove ali od svega na kraju odustali - TENT B3, TE Kolubara B, HE na Drini).

Trenutno vlast pokušava da dođe do povoljnih dodatnih količina gasa, da bi smanjili uvoz električne energije i pokrili manjak u proizvodnji električne energije iz uglja. Žele da bi NIS-ova elektrana na gas u Pančevu proizvodila što jeftiniju struju. Pošto su makedonci kupili gas za skopsku elektranu-toplanu po ceni od 1700 EUR za hiljadu kubnih metara i to samo za 14 dana grejanja razmatra se mogućnost da mi dođemo do jeftinijeg gasa za njihovu elektranu-toplanu, a da oni nama isporuče električnu energiju. Gasne elektrane su prelazno rešenje u energetskoj tranziciji ka zelekoj energiji. Malo zagađuju okolinu i zato je Nemačka gradila takve elektrane jer je računala na jeftin gas iz Rusije.

Pošto Republika Srpska ima viškove u proizvodnji električne energije, sa njima je već dogovoreno da će te viškove plasirati u Srbiju ako nama bude potrebno.
Bugarska pa i Rumunija i Grčka isto tako imaju viškove u proizvodnji. Mi smo sa Grcima pre dok smo imali letnje viškove imali dobar dogorov (oni su nama svoje viškove koje imaju zimi ustupali, a mi smo njima naše viškove koje imamo leti plasirali tako da je bio obračun MW za MW).

Samo nastavi. Zabavljas nas.
 
The synchronous grid of Continental Europe covers territory of the ENTSO-E Continental Europe regional group and some neighboring countries not involved in the ENTSO-E. The synchronous grid includes part or all of Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark (western part), France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Luxembourg, Montenegro, the Netherlands, North Macedonia, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, and Switzerland as a members of the ENTSO-E Continental Europe regional group. In addition to the ENTSO-E members, the small west electricity island of Ukraine is synchronized with the grid of Continental Europe. Albania is operating the national grid synchronously with the synchronous grid of Continental Europe. The grids of Morocco, Algeria and Tunisia are synchronised with the European grid through the Gibraltar AC link and form the SWMB. In April 2015, the grid of Turkey was synchronized with the European grid.[2]

Although synchronous, some countries operate in a near island mode, with low connectivity to other countries. The European Commission considers high connectivity to be beneficial,[3] and has listed several interconnection projects as Projects of Common Interest.[4] However, the national grids must also be upgraded to handle increased power flows if the values of a free energy market are to be realised in the EU.[5]

On 16 March 2022, during the 2022 Russian invasion of Ukraine, the ENTSO-E set up synchronisation with the networks of Ukraine and Moldova on an emergency basis to provide external support for the power supply in those countries.[6] Power exchange and integration gradually increased,[7] and by August 2022, 400—700 MW were sent from Ukraine to Eastern parts of EU.[8]

ElectricityUCTE.svg


Map of European Transmission System Operators Organizations (Regional Groups) Continental Europe, Nordic, Baltic, Great Britain and Ireland/Northern Ireland (former UCTE, UKTSOA, NORDEL, ATSOI, IPS/APS).
 
Smradovi siledzijski. Da bog da propali vise. Nisam mogao da zamislim da ce mk se ovoliko zgaditi. A i da ce se ovoliko osramotiti u svakom smislu.
Realpolitika je u pitanju.
Ne terba da te dotice i da te bude briga.
I manje gledaj N1.

Tako je isto bilo i kod nas i u Iraku (X 2) i u Libiji i u Siriji...
 
Ah da, klasika, ko ne gleda Pink ili Happy taj mora da gleda N1 ili Novu. Ko nije Rusofil, taj mora da je evropejac.

Nemoguce je da postoji covek koji ce da misli svojom glavom... I nemoguce je da postoji covek kome su se svi podjednako zgadili i odbija da se prikloni bilo kome...
 
MC,

zabavi i ti nas tako što ćeš izneti neki konkretan argument o energetici, a ne glumiti pametnjakovića svojim nekulturnim i sarkastičnim ispadima kafanskog tipa.
 
Ah da, klasika, ko ne gleda Pink ili Happy taj mora da gleda N1 ili Novu. Ko nije Rusofil, taj mora da je evropejac.

Nemoguce je da postoji covek koji ce da misli svojom glavom... I nemoguce je da postoji covek kome su se svi podjednako zgadili i odbija da se prikloni bilo kome...

Mislim da jednostavno nemas informacije koje ja imam, a koje ne poticu od Sputnika.
 
MC,

zabavi i ti nas tako što ćeš izneti neki konkretan argument o energetici, a ne glumiti pametnjakovića svojim nekulturnim i sarkastičnim ispadima kafanskog tipa.

Kazes da se ministarka brine za zivotnu okolinu.
MInistarka koja forsira kopanje litijuma.
 
размишљам се већ неко време, да више не пратим Енергетику и Изборе, а као теме на Форуму, али је мазохизам, у мени јак

политика је, да парафразирам једног великог дасу, парадигматског њујорчанина: it's my wife and it's my life

сигурно не би била, да сам се родио у некој мање занимљивој држави, али шта је ту је
 
Meni je sve manje zanimljivo, jer smo mi postali jedno moralno hendikepirano društvo.

Mnjenje prosečnog Srbina danas je na tragu zla. Nije baš tako bilo.
 
размишљам се већ неко време, да више не пратим Енергетику и Изборе, а као теме на Форуму, али је мазохизам, у мени јак

политика је, да парафразирам једног великог дасу, парадигматског њујорчанина: it's my wife and it's my life

сигурно не би била, да сам се родио у некој мање занимљивој држави, али шта је ту је
Ah da, vecita iscudjavanja otkud politika na forumu o prestonici Srbije...

Pre ili kasnije, uvideces da velika vecina tema na forumu podrazumeva i politiku, hteli ljudi njome da se bave ili ne. Jednostavno, nemoguce je pricati o temama kao sto su: energetika, budzet, upravljanje gradom, upravljanje javnim preduzecima, urbanizam, ekologija, ekonomija, sociologija, svetske krize, cene nekretnina, cene namirnica, gradjevinarstvo, investitori, arhitektura... bez uplitanja u politiku.

To nije moguce cak ni u mnogo vecim i mnogo sredjenijim drzavama, a kamoli tek u jednoj maloj, korumpiranoj i politizovanoj Srbiji koja uz to itekako zavisi od globalnih sila i svetskih desavanja, pogotovu kada se radi o najvecoj krizetini sveta posle WW2.

Tako da forum o prestonici iii drugim temama iz Srbije moze da bude bez politike taman koliko bi i forum o avijaciji mogao da da bude bez inzenjerstva ili tehnikalija. Ono, moguce je ako je sve samo dobro zezanje. A ako je vec ozbiljna prica, onda ne moze jedno bez drugog. Pogotovu ne od 24.2.2022, kada je svet avijacije takodje dospeo na listu delatnosti i sfera obogaljenih i pogodjenih politikom odnosno politicarskim debilizmima.

Sama ideja da u usiljeno globalizovanom svetu u kome sve ima veze sa svacim a los miks usmrkanog kokaina na Vol Stritu moze da napravi ekonomski krah u Aziji, je u startu pogresna. Posto bukvalno sve ima veze sa bukvalno svacim. A pogotovu politika. Ceo svet je politika.
 
Poslednja izmena:
тако је, Бендере, зато и написах то

сложио бих се и спрам Пантиног оправданог ресинтимана гледе ситуације данас, и у прилог томе, подсетио, да је Иван Ђурић, као експонент прогресивне, грађанске левице око УЈДИ-ја, '90. на изборима добио ~280.000 гласова

дочим, данас, ценим да таква опција не би добацила ни десетину тога

ако и толико
 
Industrija u Srbiji je razvijena na temeljima rudarstva. Bor, Majdanpek, Kostolac, Kolubara, Trepča, Aleksinac, sve su to rudarski regioni i mesta. I skoro svi ti rudnici su još uvek aktivni. Naša energetika se još uvek 2/3 oslanja na ugalj. Polovina proizvedene električne energije se proizvodi u TENT-u u Obrenovcu. Da li je normalno, da se tolika energija proizvodi u blokovima starim više od 40 godina kada o ekologiji nismo ni sanjali na 20km od glavnog grada koji ima skoro 1/3 stanovništva čitave države? Po meni nije. Zato mislim, da treba početi polako smanjivati proizvodnju električne energije u Obrenovcu i nove čistije kapacitete manje snage graditi u manje naseljenim sredinama. I naravno prelaziti na čistije izvore energije. Ali za sve to je potrebno mnogo više finansijskih sredstava od onoga koliko mi imamo.

Kao što niko ne traži da se aktivni rudnici zatvore jer je u njima i pratećoj prerađivačkoj industriji zapošljeno na hiljade radnika. Tako mislim, da bi trebalo otvoriti i rudnik litija. Taj rudnik se nalazi u delu gde nije tako gusta naseljenost stanovništva. Treba zahtevati i u novim kao i u starim rudnicima najviši stepen standarda u ekologiji. Zahtevati da se kod nas vrši i prerada te rude, a možda i proizvodnja finalnih proizvoda. I tako razvijati našu industriju i podizati ekonomski položaj zemlje i naroda.

Litijumske baterije su sve zastupljenije u našim životima, od svakodnevnih elektro uređaja do transporta i skladišta zelene energije. Mislim, da je to naša šansa za prilivom više finansijskih sredstava i bržim razvojem. Po uzoru naprimer na Norvešku koja crpi naftu i gas ili Holandiju koja crpi gas. I to je isto prljav posao i može da izazove velike ekološke posledice ali najverovatnije su svesno ušli u taj rizik jer je interes bio veći i njima se je po meni rizik isplatio.

Svi smo mi svesni da proizvodnja električnih vozila nije ekološka ali benefit čistog vazduha u gradovima je velika prednost pogotovo u državama gde je zastupljena i veća proizvodnja električne energije iz nuklearnih elektrana ili iz obnovljivih izvora energije. Već sada na zapadu fizička lica imaju svoje litijumske baterije u kućama kapaciteta oko 10kWh u kojima skladište zelenu (sunčevu) energiju. Energetske kompanije grade uz veće trafostanice litijumske baterije kapaciteta nekoliko MWh da bi sa tom uskladištenom energjom peglali maksimalne špiceve potrošnje i smanjili padove napona. Zato mislim da litijum ima buducnost jer ćemo morati težiti ka sve višim ekološkim standardima.

Ako je u interesu da sve uvozimo iz daleka i da drugi zarađuju na nama od čega ćemo odna mi zaraditi i to kupovati. U državi u kojoj je prosečna starost vozila preko 10 godina, u kojoj imamo divlje deponije na svakom koraku, kanalizaciju i opasne materije ispuštamo u reke, vazduh zagađujemo, da bi sve to promenili potrebno je mnogo novca, a novac moramo nekako zaraditi, a pošto smo rudarsko industrijska zemlja to možemo učiniti samo uz pomoć onoga što najbolje znamo, rudarstva i industrije.
 
Zuma,

i ja bih želeo da znam odgovore na sva tvoja pitanja koja si napisao ali nažalost neznam. Na prvo pitanje po pitanju rekonstrukcija ću ti odgovoriti sa člankom sa sajta 'Balkan green energy news'. A na ostala pitanja ću pokušati da ti odgovorim u narednim objavama.


Balkan green energy news, 27.4.2022.

EPS će rekonstruisati TENT B2 tek 2025, a projekat za blokove A1 i A2 na ledu

Elektroprivreda Srbije je saopštila da preispituje opravdanost revitalizacije termoagregata TENT A1 i A2 kao i da s radovima na obnovi bloka TENT B2 namerava da krene 2025. godine. Trebalo je da počnu još ove godine.

Srbija se muči s lošim kvalitetom lignita, manjkom kapaciteta za proizvodnju tog goriva i lošim stanjem u kojem se nalaze domaće termoelektrane. Vlada i EPS su godinama gurali nevolje tog državnog preduzeća pod tepih, sve dok učestale havarije prošle zime nisu izazvale gotovo potpuni kolaps elektroenergetskog sistema. Termoelektrane na ugalj na Kosovu* i u Severnoj Makedoniji su takođe iskakale sa mreže.

Analitičari procenjuju štetu i trošak na ime hitnog uvoza struje u Srbiju na između 500 miliona i milijardu evra. Osim toga, rezerve vode u akumulacijama koje koriste hidroelektrane su na najnižem nivou u poslednjih barem pet godina na seznskom nivou usled iznuđenog povećanja proizvodnje i nepovoljnih hidroloških uslova.

Blok TENT B2 će dobiti novi život tri godine kasnije nego što je planirano

Mediji su ranije ovog meseca dobili uvid u dokumente iz kojih se vidi da su odloženi planovi rekonstrukcije tri bloka u Termoelektranama Nikola Tesla (TENT) A i B u Obrenovcu. Radovi na drugoj fazi revitalizacije B2 je trebalo da počnu ove godine, a EPS je po informacijama iz jednog izveštaja otkazao nabavku, vrednu 6,93 milijarde dinara (59 miliona evra), zbog čega su se u javnosti pojavile sumnje da ne može da finansira projekat.

EPS: Proizvodnja potrebne opreme za TENT B2 će trajati dve godine

TENT B se sastoji od bloka B1, puštenog u rad 1983, i B2, koji je priključen na mrežu 1985. godine. B1 je prošle godine revitalizovan, čime mu je snaga podignuta za 20 megavata na 670 megavata, ali oba su samo u decembru imala po dve velike havarije.

EPS je za Balkan Green Energy News otkrio da drugu fazu rekonstrukcije bloka TENT B2, kapaciteta 650 megavata, planira za 2025, uz objašnjenje da će trebati dve godine da se proizvede potrebna oprema. Predviđeno je da radovi traju sedam meseci, a kompanija će ih finansirati vlastitim sredstvima, stoji u saopštenju.

Budućnost blokova TENT A1, A2 sada pod znakom pitanja

Kompanija se sada premišlja po pitanju projekta za rekonstrukciju pet decenija starih blokova TENT A1 i A2 (oba po 210 megavata). Po ranijim planovima, trebalo je da budu ugašeni najkasnije ove godine, ali su vlada i EPS u međuvremenu namenili 200 miliona evra za potpunu obnovu, povećanje kapaciteta i produženje radnog veka, nakon čega je trebalo da bude instalirano postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova.

Međutim, kompanija je dve godine odugovlačila s dopunom zahteva za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, pa ga je Ministarstvo rudarstva i energetike odbacilo, po informacijama iz medija. Pored toga, poduhvat je zavisio od planiranih radova na bloku A3, koji je trebalo da na sebe preuzme daljinsko grejanje u Obrenovcu tokom rekonstrukcije, ali su i oni otkazani.

Za TENT A1 i A2 su u planu samo redovni remonti

U EPS-u sada kažu da za TENT A1 i A2 planiraju samo redovne remonte, „a preispituje se opravdanost kompleksne revitalizacije ovih termoagregata“. Treba pomenuti i da, po ranijim navodima, postrojenje za odsumporavanje blokova A3 do A6 treba da proradi u maju sledeće godine i da smanji emisije sumpor-dioksida u vazduh za deset puta. Kompanija je dodala da su krenuli radovi na desumporizaciji TENT-a B.

Drugog aprila je počeo remont bloka A5 u TE Kolubara, a 3. aprila remont bloka B1 u TE Nikola Tesla B, podsetio je EPS i dodao da je remont agregata A5 u hidroelektrani Đerdap 1 krenuo 28. marta.

U izjavi stoji da su za sledeću godinu planirani kapitalni remonti bloka TENT A5 i termoelektrane Kostolac B, a da 2024. sledi TENT A6. Na tom bloku biće ugrađeni gorionici najnovije tehnologije sa smanjenom emisijom azotnih oksida, objavila je kompanija.
 
Не бих да испаднем некакав апологета ДС-а, но фер би било рећи да они нису управљали енергетиком од 2004.-2012. Министри су тада били Наумов и Шкундрић, кадрови ДСС и СПС.

Исто тако, фер би било и рећи да ЕПС као највећа државна сиса јесте била мужена, и мучена, али никада до 2012. није бича силована и понижена, и то за читав ред величине више него раније.
 
Ako ćemo detaljno Ministarstvo energetike su vodili:
- DS / DOS od 2000. do 2004.
- DSS OD 2004. do 2008.
- SPS od 2008. do 2012.
- SNS od 2012. do 2014.
- SPS od 2014. do 2020.
- SNS od 2020.

Po tvom sistemu najveću krivicu za loše stanje EPS-a bi trebao da snosi SPS jer je rukovodio energetikom 10 godina u protekle 22 godine, dok su DS/DOS, DSS i SNS vodili energetiku po 4 godine. Mada po meni bitnije je koja je glavna partija na vlasti jer kod nas partija ili koalicija koja dobije najviše glasova na izborima odlučuje o svemu.

Šta se je to tako drastično promenilo u EPS-u od te 2012. godine, a da se pre nije dešavalo?

Svi su do sada gledali na EPS kao na dobru firmu za zaposliti partijski podoban kadar, za izvlačenje novca, za održavanje socijalnog mira, a da će sistem da radi sam po sebi u nedogled. I sada je samo došao na naplatu nemar i zapostavljanje tako velikog sistema koji dugo može da izdrži ali kad krene da puca onda se dešava to što se dešava sada. Posle decenija izvoza električne energije, sada nemamo dovoljno ni za vlastite potrebe. I sada u haosu neznamo na koju stranu da krenemo pa pokušavamo nešto da rešimo što nemože da se reši preko noći.
 
Poslednja izmena:
Vrh