Šta je novo?

Energetika

Koliko znam mi sa Rusima imamo dugoročan ugovor o kupovini tačno dogovorenih količina gasa po povoljnoj ceni, ta količina gasa je približna prosečnoj potrošnji. Dodatne količine gasa preko leta smo kupovali po višim cenama da bi napunili što brže skladište gasa u Mađarskoj pošto nama gasovodom dolazi samo onoliko kolika nam je neka prosečna potrošnja. Pošto je potrošnja gasa leti niža od proseka tada punimo naše gasno skladište Banatski Dvor. Sa gasom iz skladišta se pokrivaju skokovi potrošnje kada je potrošnja veća od one prosečne dogovorene potrošnje koju je moguće podmiriti direktim dotokom iz gasovoda Turski tok. Skladišta smo hteli u što kraćem roku napuniti jer konstanktno postoji mogućnost prekida redovnog dotoka ruskog gasa Tuskim tokom. Za peglanje zimskih vrhova potrošnje su dovoljne zalihe i iz samo skladišta Banatski Dvor, ali nažalost naše skladište nije u mogućnosti da pokriva celokupnu potrošnju gasa u Srbiji ako dođe do prekida isporuka gasa Turskim tokom. Iz skladišta Banatski Dvor nije moguće crpiti tako velike količine gasa na dan koliko može da dostigne naša potrošnja u zimskim danima, skladište je projektovana da podmiruje samo razliku između redovnog dotoka gasovodom iz Rusije i vrhovima maksimalne potrošnje u zimskim danima. Zato je vlast zakupila deo skladišta u Mađarskoj i tako omogućila da se iz ta dva skladišta može podmirivati zimska maksimalna potrošnja gasa i bez redovnog dotoka gasa Turskim tokom. Pošto su oba skladišta gasa napunjena, a zbog toplog vremena grejanje još nije počelo i potrošnja gasa nije drastično skočila, imamo trenutno prosečnu dnevnu potrošnju gasa manju od onih količina gasa koje redovno stižu gasovodom Turski tok možemo da si priuštimo da proizvodimo struju iz gasa. Neke od naših toplana su projektovane da rade u režimu kogeneracije ili suproizvodnje toplotne i električne energije tako da će one proizvoditi električnu energiju iz gasa tokom cele grejnje sezone.
 
Poslednja izmena:
Ja stvarno ne razumem, ispravite me ako grešim. NIS sada nema mogućnost da kupuje rusku naftu (koja je bila 30 US$ jeftinija na spotu) i sada će morati da kupuje bilo koju drugu. NIS neće moći da ostvari ekstraprofit na razlici cena između ruske i bilo koje druge nafte. Podsećam, NIS je za prvih 6 meseci ostvario profit od 400 miliona EUR, uglavnom preko naše grbače jer 75% profita NISa potiče od prodaje motornih goriva. Zašto bi, za ime Boga, Srbija ulagala u poslovanje PRIVATNE kompanije? Zašto, kada govorimo o uvozu nafte, stalno govorimo MI? koji MI? Naftu ne uvozimo MI nego NIS.
 
NIS ima mogućnost da kupuje rusku naftu do 1. decembra ove godine, a možda i posle toga ako Rumunija i Bugarska dozvole prevoz ruske nafte Dunavom brodovima.
Sve naftne kompanije na svetu koje trenutno kupuju rusku naftu, a verujte mi nije ih malo ostvaruje ekstra profit. Da li ti ekstra profiti se neformalno dele sa ruskom stranom to niko nezna. NIS je u vlasništvu Gasproma (51%), Republike Srbije (30%) i 19% u vlasništvu građana Srbije. NIS zapošljava veliki broj ljudi i podmiruje potrebe naftnim derivatima skoro celokupnu potrošnju naše države, a delomično i okolnih država. Tako da je normalno da država takođe brine o tako velikoj kompaniji. Pogledaj samo šta će Nemačka i ostale države EU sve da nacionalizuju od energetskih kompanija da nebi otišle u stečaj i ostavile narod na cedilu bez energetana pred samu zimu koja dolazi. Države EU će potrošiti milijarde evra poreskih obveznika za održavanje na nogama privatkih i državnih energetskih kompanija.
 
NIS ima mogućnost da kupuje rusku naftu do 1. decembra ove godine, a možda i posle toga ako Rumunija i Bugarska dozvole prevoz ruske nafte Dunavom brodovima.
Sve naftne kompanije na svetu koje trenutno kupuju rusku naftu, a verujte mi nije ih malo ostvaruje ekstra profit. Da li ti ekstra profiti se neformalno dele sa ruskom stranom to niko nezna. NIS je u vlasništvu Gasproma (51%), Republike Srbije (30%) i 19% u vlasništvu građana Srbije. NIS zapošljava veliki broj ljudi i podmiruje potrebe naftnim derivatima skoro celokupnu potrošnju naše države, a delomično i okolnih država. Tako da je normalno da država takođe brine o tako velikoj kompaniji. Pogledaj samo šta će Nemačka i ostale države EU sve da nacionalizuju od energetskih kompanija da nebi otišle u stečaj i ostavile narod na cedilu bez energetana pred samu zimu koja dolazi. Države EU će potrošiti milijarde evra poreskih obveznika za održavanje na nogama privatkih i državnih energetskih kompanija.
Vlasnička struktura:

shares_diagram_lat.png
 
Ne volim da ulazim u diskusiju sa ljudima koji izvlače tuđe reči iz konteksta i izkorištavaju ih za neke svoje niske interese.
Što se tiče vlasničke strukture NIS-a, greška od plus ili minus nekoliko odsto vlasničke strukture neznači ništa.
Svakom vlasniku i državnom i privatnom je u interesu da firma posluje sa što većom dobiti pošto smo još pre 30 godina se pozdravili sa socijalizmom i prešli u kapitalizam.
Sa velikom finansijkom pomoći i nacionalizacijo države EU su odlučile da pomažu vlastitim državnim i privatnim energetskim firmama, sa time sam hteo da kažem da svaka država mora da brine o svojim tako velikim kompanijama u kriznim vremenima bile one državne ili privatne jer takve kompanije imaju ogroman uticaj na sve aspekte života građana.
Tako da bi trebali biti ponosni što jedna kompanija na našoj teritoriji i u energetskoj krizi ima profit.
A da li smo trebali prodati NIS strancima i da li bi trebale biti cene naftnih derivata u maloprodaji na benzinskim stanicama niže to je već neka druga tema o kojoj možemo voditi argumentovanu diskusiju.
 

Tek sam sad, na osnovu web sajtova sa knjigama koje preporučuješ, uspeo da shvatim izvor tvojih ideja "što gore to bolje".

Veruješ anarhistima.

Ovo nije pravo mesto za raspravu o tome, ali samo ova jedna napomena. Tu postoje slični problemi kao i kod komunizma. Deo koji objašnjava i kritikuje postojeći poredak je u znatnoj meri tačan. To je lako jer je sve "na tacni" i vidljivo, zato što upravo to postoji i treba ga samo opisati. Nažalost deo koji zamišlja budućnost, nudi metode borbe i bolja rešenja je potpuno pogrešan. Društvo neće nikada "propasti", čak ako mu neko pomaže da propadne, jer uvek i od goreg može biti još gore. Tu nema kraja. Bezdan, ili "rupa bez dna", je narodna mudrost, jedna lepa naša reč koja ne postoji uzalud. Anarhizam ne postiže ništa. I čisto usput, i kad bi sve "obrisali" i krenuli ispočetka, ništa ne garantuje da bi novi svet bio bolji od ovog. Ustvari, mnoge činjenice govore da smo mi do sada bili u daleko boljoj situaciji nego što moderne generacije zaslužuju. Krcamo nasleđe predaka boljih od nas. Sledeći put, posle novog (još jednog) "reseta", će najverovatnije biti gore, jer je ono što je dobro sada rezultat miliona i miliona mrtvih, čitavog okeana prolivene krvi, izuzetnih ljudi i ideja, i spleta neponovljivih slučajnosti. Ja se sa tim ne bih kockao.
 
Koliko znam mi sa Rusima imamo dugoročan ugovor o kupovini tačno dogovorenih količina gasa po povoljnoj ceni, ta količina gasa je približna prosečnoj potrošnji. Dodatne količine gasa preko leta smo kupovali po višim cenama da bi napunili što brže skladište gasa u Mađarskoj pošto nama gasovodom dolazi samo onoliko kolika nam je neka prosečna potrošnja. Pošto je potrošnja gasa leti niža od proseka tada punimo naše gasno skladište Banatski Dvor. Sa gasom iz skladišta se pokrivaju skokovi potrošnje kada je potrošnja veća od one prosečne dogovorene potrošnje koju je moguće podmiriti direktim dotokom iz gasovoda Turski tok. Skladišta smo hteli u što kraćem roku napuniti jer konstanktno postoji mogućnost prekida redovnog dotoka ruskog gasa Tuskim tokom. Za peglanje zimskih vrhova potrošnje su dovoljne zalihe i iz samo skladišta Banatski Dvor, ali nažalost naše skladište nije u mogućnosti da pokriva celokupnu potrošnju gasa u Srbiji ako dođe do prekida isporuka gasa Turskim tokom. Iz skladišta Banatski Dvor nije moguće crpiti tako velike količine gasa na dan koliko može da dostigne naša potrošnja u zimskim danima, skladište je projektovana da podmiruje samo razliku između redovnog dotoka gasovodom iz Rusije i vrhovima maksimalne potrošnje u zimskim danima. Zato je vlast zakupila deo skladišta u Mađarskoj i tako omogućila da se iz ta dva skladišta može podmirivati zimska maksimalna potrošnja gasa i bez redovnog dotoka gasa Turskim tokom. Pošto su oba skladišta gasa napunjena, a zbog toplog vremena grejanje još nije počelo i potrošnja gasa nije drastično skočila, imamo trenutno prosečnu dnevnu potrošnju gasa manju od onih količina gasa koje redovno stižu gasovodom Turski tok možemo da si priuštimo da proizvodimo struju iz gasa. Neke od naših toplana su projektovane da rade u režimu kogeneracije ili suproizvodnje toplotne i električne energije tako da će one proizvoditi električnu energiju iz gasa tokom cele grejnje sezone.

Ti kažeš "Koliko znam mi sa Rusima imamo dugoročan ugovor o kupovini tačno dogovorenih količina gasa po povoljnoj ceni, ta količina gasa je približna prosečnoj potrošnji." Ja sam na više mesta u medijima nailazio na tvrdnju da ugovorene količine po nižoj ceni nisu dovoljne za našu prosečnu potrošnju i da ćemo morati da dokupljujemo po tržišnoj ceni. Primer je donji citat. Pošto nisam iz te oblasti zaista ne znam koja je verzija tačna.

„Polazeći od cene gasa koju smo ’Gaspromu’ plaćali do sada (270 dolara za 1.000 kubnih metara, što je oko 240 evra), i uzimajući u obzir realizovano poskupljenje nafte i naftnih derivata u proteklih devet meseci, naše računice pokazuju da bi prosečna cena gasa po novom ugovoru do marta 2023. mogla da bude nešto veća od 350 evra za 1.000 kubika. To znači da Srbiju očekuje poskupljenje gasa koji nabavlja po dugoročnom ugovoru s ’Gaspromom’ u proseku za skoro 50 odsto do kraja sledeće zime, a nakon toga ugovorna cena zavisiće od daljih trendova na globalnom tržištu nafte i naftnih derivata. Međutim, manjkavost novog trogodišnjeg aranžmana je to što ugovorena količina od 2,2 milijarde kubika gasa godišnje nije dovoljna da podmiri trenutne potrebe zemlje za ovim gorivom. Po svemu sudeći, ’Srbijagas’ će ove nedostajuće količine morati da nabavlja po uslovima koji su bliski tržišnim, što znači po ceni od skoro 1.000 evra za 1.000 kubika ili eventualno nešto jeftinije.

Dodatno, pitanje je da li su bilo čije kalkulacije prosečnih potreba Srbije računale da se od gasa pravi struja u dužem periodu. Pretpostavljam da se to ranije radilo samo izuzetno i da zato nije uzeto u obzir kod određivanja prosečnog trošenja gasa u Srbiji.
 
Tek sam sad, na osnovu web sajtova sa knjigama koje preporučuješ, uspeo da shvatim izvor tvojih ideja "što gore to bolje".

Veruješ anarhistima.

Ovo nije pravo mesto za raspravu o tome, ali samo ova jedna napomena. Tu postoje slični problemi kao i kod komunizma. Deo koji objašnjava i kritikuje postojeći poredak je u znatnoj meri tačan. To je lako jer je sve "na tacni" i vidljivo, zato što upravo to postoji i treba ga samo opisati. Nažalost deo koji zamišlja budućnost, nudi metode borbe i bolja rešenja je potpuno pogrešan. Društvo neće nikada "propasti", čak ako mu neko pomaže da propadne, jer uvek i od goreg može biti još gore. Tu nema kraja. Bezdan, ili "rupa bez dna", je narodna mudrost, jedna lepa naša reč koja ne postoji uzalud. Anarhizam ne postiže ništa. I čisto usput, i kad bi sve "obrisali" i krenuli ispočetka, ništa ne garantuje da bi novi svet bio bolji od ovog. Ustvari, mnoge činjenice govore da smo mi do sada bili u daleko boljoj situaciji nego što moderne generacije zaslužuju. Krcamo nasleđe predaka boljih od nas. Sledeći put, posle novog (još jednog) "reseta", će najverovatnije biti gore, jer je ono što je dobro sada rezultat miliona i miliona mrtvih, čitavog okeana prolivene krvi, izuzetnih ljudi i ideja, i spleta neponovljivih slučajnosti. Ja se sa tim ne bih kockao.
U pravu si. Delimicno. Anarhisti ne nude resenje.
Pre vise godina dosao sam u sukob sa nekima od njih zbog toga.
Anarhisti su idealisti, veruju u nagli prekid, u nagli izlazak iz represivnog sistema.
(Na stranu sto su vrlo cesto anarhisti bogati i situirani ljudi ).
Moras priznati da je to zavodljivo. Upravo je opasnost od nuklearnog rata atraktivna za anarhste.

Za razliku od anarhista ja smatram da nas civilizacija, losa, represivna civilizacija, toliko prozima da ne mozemo da je se oslobodimo tako lako.
Smatram da je je kapitalisticki poredak oko nas kao tempirana bomba (sve vise se pokazjuje da je bas tako).
Da bi se oslobodili moramo da je demontiramo, korak po korak.
U malim koracima.
Kao alpinista koji se spusta sa vrha opasne planine.
 
Poslednja izmena:
Ipak, @Zuma, slozices se da vecina ljudi ne vidi da je lose.
Obrazovanje ih sprecava u tome.

Recimo, postojale su insajderske informacije u unistenju nasih kopova uglja. Ja sam ih imao, pisao na ovom forumo mnogo puta, cesto ukontekstu loseg kvaliteta uglja i zagadjenja.
Postavljao izvestaje o padu kvaliteta vazdha u Bgd. iz 3. u 4. kategoriju posle 2016.

Niko mi nije verovao.
Ljudi veruju "strucnjacima", "direktorima".....
Pitao sam 10 puta, kako to da se nijedan profesor sa ETF-a, Masinskog, Tehnoloskog, Rudarskog, Medicinskog itd fakulteta i nijedadan naucnik s anasih univerziteta ne interesuje za taj fenomen pada kvaliteta vazduha u svetlu unistenja kopova uglja.
Ljudi su me ismejavali, sve dok se nije desio incident sa Micom Pecenjarom.
 
Kada se je projektovao Turski tok bio je plan da Srbija ima na raspolaganju 4,25 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Višak od tih 4,25 milijarde su nam obećali da ćemo moći prodati Federaciji BiH ili Republici Srpskoj, ako one same ne dogovore direktne isporuke sa Gasprom-om. Tako da samo za potrebe Srbije bilo bi rezervisano minimum 2.5 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Koliko se sećam naša potrošnja je bila 2018. godine oko 2,1 milijardu kubnih metara gasa godišnje.

Tako da bi tih 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje koje smo dogovorili za naredne tri godine po očekivanoj ceni od 240 do 350 EUR za hiljdu kubnih metara dovoljne za naše potrebe. E sada ako se je naša potrošnja gasa drastično povećala za ove četri godine onda ćemo istina morati dodatne količine kupovati na slobodnom tržištu.

Rad EPS-ovih toplana-elektrana bi morao biti uračunat u prosečnu potrošnju gasa jer su sagrađene pre mnogo godina i koristile su se i do sada. A da li u projekcije buduće potrošnje uračunate potrebne količine gasa za rad buduće gasne elektrane u Pančevu koja je u vlasništvu Gasproma i NIS-a to stvarno neznam. Isto tako neznam da li su uračunali u buduće projekcije novu toplanu na gas u Kragujevcu. Moguće da nisu ali opet mi je neverovatno da Srbija ugovara cenu gasa za rad elektrane u pančevu koja je u većinskom Gasprom-ovom vlasništvu.
 
Poslednja izmena:
Та електрана је пре свега за унутршање потребе а вишкове би продавала у мрежу. Мада и то је добро јер ослобођене количине могу у потрошњу да се пусте.
 
Anarhisti ne nude resenje.
Pre vise godina dosao sam u sukob sa nekima od njih zbog toga.
Anarhisti su idealisti, veruju u nagli prekid, u nagli izlazak iz represivnog sistema.
(Na stranu sto su vrlo cesto anarhisti bogati i situirani ljudi ).
703475d6efcba3cbaf71eca245f8247a.gif


Slažem se, i ja sam razmišljao o tome. Na anarhiju se lože ljudi koji su sada bogati i moćni pa znaju da bi u uslovima totalnog haosa i životinjskog ponašanja, bili bog i batina. Ili ljudi koji misle da bi u anarhiji mogli da postanu bogati ili moćni. Svi mi imamo, u većoj ili manjoj meri, dozu prkosa prema autoritetima i dozu želje za aposlutnom slobodom. Ali jedno je imati zdravu dozu prkosa prema autoritetu i očuvati neke svoje slobode, a drugo je želeti da sav autoritet i poredak nestane i da nastupi haos i bezakonje. Realno, svet bez zakona, uređenja, pravila i autoriteta mogu da priželjkuju samo deca (jer ne razumeju šta žele), delikventi, kriminalci, lopovi, bogati, moćni, zlonamerni, pohlepni i ljudi koji ne umeju (ili ne žele) da žive i privređuju kao ostali ljudi. Pa misle da bi u anarhiji, u moru od 8 milijardi ljudi, procvetali i da bi baš oni bili među par desetina koji bi vladali i odlučivali. Al malo morgen, završili bi kao nečiji robovi ili večera. I tu se onda ulazi u novi paradoks i kontradiktornost - anarhista se šatro gnuša vlasti, uređenja i autoriteta... samo da bi, kada bi se uspostavila anarhija, on mogao da radi šta hoće, odnosno da sam sebi, i drugima, bude vlast, uređenje i autoritet. Znači kao s jedne strane mrzi autoritet a s druge strane bi da bude autoritet drugima. Mrzi da se neko masti na njegov račun, a da on ima moć, prvi bi sredio da se u anarhiji namasti na račun drugih.

Da ne pričam o tome da je anarhija neodživo stanje, što je jasno svakome ko je ikad malo razmislio i razumeo kako društvo funkcioniše, odnosno kako funkcionišu zajednice. I to ne samo ljudske zajednice, nego i životinjske.

Sve u svemu, slažem se u potpunosti i drago mi je da vidim potvrdu da nisi od te sorte ljudi. Iako nisam ja ni sumnjao da jesi, samo nisam bio siguran da li imaš neke simpatije prema svemu tome. Ali lepo je videti da to nije slučaj, jer mislim stvarno na takve deluzije mogu da se lože samo deca i nezreli ljudi.
 
Poslednja izmena:
Anarhija je privlacna, ali nije realna.
Zapravo, anarhija je postojala samo u prvobitnoj zejdnici kada je ljudi bilo malo, a resursa mnogo.
Ljudi su tada mogli da zadovolje svoje potrebe kao lovci i sakupljaci, nije bilo poljoprivrede.
Paradoksalno, kako su pronalazili nacine da skupe vise hrane, rastao je i njihov broj.
Sto ih je bilo vise, teze se bilo prehraniti.
Trebalo je sve vise i vise energije...
Trosilo se sve vise resursa. Onda je covek morao da upotrebi i razvija tehnologiju i da time resava probleme.
Tehnologija je omogucila da bude jos vise ljudi i sve tako do danas kada je vecina energetskih resursa na Zemlji potrosena.

Prvobitni covek trpao je drva u vatru, mi trpamo benzin u motor.
U nasem slucaju resurs je potpuno nenadoknadiv.

Svako ko zivi u zajednici zrtvuja deo slobode.
Onaj ko zivi sam ne moze da prezivi.

To je cista dijalektika.
 
Aпропо нафтовода..

За везу са Мађарском, спомињу се варијанте до Сегедина и Будимпеште, како сам разумео у Будимпешти је веза са Дружбом у у Сегедину би се накачили на унутрашњи мађарски нафтовод.

Можда ова друга варијанта није лоша јер нама нафтовод треба да бисмо смањили Хрватској уцењивачки потенцијал а може брже да се реализује.

Тренутно са Мађарима имамо добре односе али и да се покваре, тешко ми је да замуслим да нас они уцењују протокм нафте док истовремено преко нас увозе гас.

Други аргумент у прилог Мађарској је што безусловно бране своје интересе.

Наравно логично је повезати се са земљом која има излаз на море, али логка је давно рекла довиђења.
 
Opa pustili i Gaspromovu elektranu u Pancevu.
Iz gasa trenutno 311MW.
Novi Sad 219MW
Pancevo 92MW

Znaci ipak su NS nesto remontovali, prosle zime nije prelazio 90MW. Panonske elektrane imaju skoro 400MW instalisane snage.
 
Poslednja izmena:
zanimljivo da su u ustom trenutku uključili pančevo i podigli panonske sa 170 na 220mw
 
Upravo je u toku temeljno unistavanje termoelektrana u Ukrajini.
Citava Evropa ce na zimu morati da izvozi struju u Ukrajinu, za nas ce ostati vrlo malo.
Ne bi me iznenadilo da cemo i mi da izvozimo struju Ukrajini po cenu jos duzih restrikcija.
 
Zima je uvek bila na strani Rusije tokom ratova, Putin sad sve radi da pojača efekat zime na stanovništvo Evrope. Ironija je što ćemo mi u Srbiji, kao veliki prijatelji Rusije, da stradamo od ove zime gore nego prosečan Poljak ili Nemac.
 
Putin je kao osvetu za Krimski most počeo da gađa i termoelektrane po Ukrajini. Evo šta o posledicama kaže Vučić:

Upitan da prokomentariše pooštravanje sukoba u Ukraiji predsednik Srbije je kazao da je to bilo očekivano i da je najavio šta će biti ako se zaoštri sukob u Ukrajini. Dodao je da on to neće da komentariše.

"Hoću da kažem da cene nafte kotacijske odoše u nebesa. Cena nafte, da danas biramo cenu, bila bi već preko 240 za dizel i to cena koštanja i zbog rasta dolara i zbog toga što Saudijska Arabija, Emirati nisu pristali na američki plan i dogovor unutar Opeka", objasnio je predsednik.

On je dodao da postoji još jedna opasnost od pojačanog sukoba.

"To je što je Ukrajina veliki izviznik erlektrične energije, oni izvoze od Moladavije do baltičkih zemalja. I vi sada imate jedinstveno evropsko tržiste električne energije. I ako oni ne izvezu struju i budu u nemogućnosti da je izvezu pojaviće se disbalans na celom evropskom tržištu. Biće pitanje da li, uopšte bez obzira koliko para smo obezbedili, možemo da kupimo tu struju. Žurimo da obezbedimo dodatne količine gasa kako bismo Pančevo sa Rusima i gledamo sa Makedoncima uđemo u jedan privatni TETO u Skoplju ukoliko možemo da obezbedimo gas ukoliko bismo imali sigurnost da možemo da kupimo struju", rekao je predsednik i ocenio da će "biti potpuni haos ove zime".

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Vrh