Šta je novo?

Energetika


10.06.2022.
Rano jutros, u pravcu Prijepolja, sa Separacije "Doganje" krenulo je šest kamiona nosivosti 25 tona, čime je otpočela realizacija Ugovora o prodaji mrkog lignitnog uglja koji je potpisan između Rudnika uglja AD Pljevlja (RUP) i Elektroprivrede Srbije (EPS).
Prema planu, kamioni će, u dvije smjene, isporučivati dnevno 400 do 600 tona uglja.

Na željezničkoj stanici u Prijepolju ugalj će se pretovarati u teretne vagone, kao što je i precizirano u Ugovoru.
 
I sa svim tim manipulacijama i vožnjom od bar 12-15h do elektrane, kolika je količina koja dnevno ili mesečno može da se preveze?
U PP će vagoni biti utovarani kašikom sa deponije. Sporo, presporo i nefunkcionalno za ozbiljnu ispomoć termoelektranama
 
Da li na Kolovratu postoji neka infrastruktua za utovaranje? Dugo nisam prolazio kroz nju.

Ako bi masa voza bila 1000 tona, dnevno ne bi mogla da se napuni ni jedna kompozicija. Predpostavljam da će ovaj ugalj da gomilaju za zimu, jer taj jedan voz u dva dana dođe kao igla u plastu sena u odnosu na ukupnu potrebu TENT.

Možda @mvbg1 zna kolika je maksimalna dozvoljena masa voza uz Zlatibor, i da li uopšte ima ograničenje u tome.
 

Електроенергетски систем Србије на КиМ предат великоалбанској творевини „Косово“​

САОПШТЕЊЕ ПРЕДСЕДНИШТВА ПОКРЕТА ЗА ОДБРАНУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ
%D0%91%D0%BE%D0%B3-%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D1%83-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%BE-%D1%83-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B4%D0%B8-1_0.png

* „Косову“ је коначно предат кључни електроенергетски објекат на северу Косова и Метохије – подстаница Валач, као и цела српска инфраструктура за пренос и дистрибуцију електричне енергије. Штавише, на северу Косова српски „ЈП ЕПС Електрокосмет“ престаје са радом, да би се у албанском квазиправном систему основао „Електросевер“
* Легaлизована је отимачина целокупне имовине ЕПС-а коју су самозване власти у Приштини, неовлашћено „приватизовале“ – „продале“ турском конзорцијуму Çalik & Limak 2012. године
* Тактиком корак по корак, наставља се са предајом суверене власти Србије на Косову и Метохији и хрли у велеиздају – признање тзв. Косова као независне државе
__________________________________________________________

СПОРАЗУМ Петковић-Бисљими, потписаним 21. јуна 2022. у Бриселу, односно, договореном „Мапом пута за имплементацију енергетског споразума“, режим Александра Вучића коначно се одрекао дистрибутивно-електроенергетског система Србије на читавој територији Косова и Метохије.
Он је формално предат турској компанији, а суштински великоалбанској творевини „Косову“ и њеним НАТО-спонзорима, међу којима Турска игра једну од најважнијих улога.
„Косову“ је коначно предат кључни електроенергетски објекат на северу Косова и Метохије – подстаница Валач, као и цела српска инфраструктура за пренос и дистрибуцију електричне енергије. Штавише, на северу Косова српски „ЈП ЕПС Електрокосмет“ престаје са радом, да би се у албанском квазиправном систему основао „Електросевер“.
Он ће преузети оне раднике који ће пристати да раде у албанском систему, без права на српско пензионо и здравствено осигурање. При томе, у сваком тренутку „Електросеверу” ће, уколико тако процене сепаратистичке власти у Приштини, моћи да одузму дозволу за рад.
Ако део запослених прихвати да ради у некој од организационих јединица ЕПС у централној Србији (чему објективно доприноси поменути споразум), то ће довести до нових исељавања, можда и стотина српских породица са Косова и Метохије.
Турска је од „Косова“ 2012. године „купила“ компанију за дистрибуцију електричне енергије на Косову (КЕДС), некадашњу дистрибуцију ЈП ЕПС – Електрокосмет, државну имовину Србије. КЕДС је продавао струју и одржавао дистрибутивну мрежу на КиМ, укључујући и српске енклаве, са иузетком севера, где је то чинио сада укинути „Електрокосмет“.
Као да ни то није довољно, споразумом Петковић-Бисљими спискови српских корисника електричне енергије (предузећа, али пре свега физичких лица), биће, без икавих заштитних гаранција и клаузула, предати Приштини, укључујући бројне личне податке и она ће им од сада наплаћивати своје електроенергетске услуге преко „Електросевера“, фирме која ће бити регистрована у приштинском квазиправном систему, и која ће радити за рачун Приштине.
Иако се јавности представља да се о питању својине на електро-енергетској мрежи и постројењима није преговарало, режим Александра Вучића је овим споразумом, коме су предходили преговори са турским „власницима“ КЕДС у Истамбулу, легaлизовао отимачину целокупне имовине ЕПС-а коју су самозване власти у Приштини, неовлашћено „приватизовале“ – „продале“ турском конзорцијуму Çalik & Limak 2012. године.
Реч је о целoкупној електродистрибутивној мрежи и постројењима ЈП ЕПС, коју је под називом КЕДС Приштина продала турској компанији.
На срамоту свих грађана Србије који трпе ова понижења, тиме се наставља са противуставним одрицањем од српских ресурса на Косову и Метохији.
Енергетским споразумом и „мапом пута“ за његово спровођење, успоставља се суверена власт „Косова“ у области електроенергетског снабдевања на читавој територији Косова и Метохије.
Тиме се, тактиком корак по корак, наставља са предајом суверене власти Србије на Косову и Метохији, и хрли у велеиздају – признање тзв. Косова као независне државе.
О томе, уосталом, сведочи и речито ћутање српских власти поводом још једне нечувене провокације – заједничке, већ осме по реду, седнице владе Албаније, Вучићевог партнера из „Малог Шенгена“ („Отвореног Балкана“), и „владе Косова“ – у српској Приштини.
Председништво Покрета за одбрану Косова и Метохије:
Проф. др Митра Рељић
Проф. др Слободан Самарџић
Проф. др Милош Ковић
Проф. др Часлав Копривица
Проф. др Душан Пророковић
У Београду, 21. јуна 2022.
 
 
Mogu oni to da uvijaju kako god hoće, ali ovo je samo još jedan korak u integrisanju sjevera u lažnu državu Kosovo. I još jedan korak bliže priznavanju Kosova. A tek je tragikomično da iko ko sebe smatra normalnim još uvijek spominje ZSO i garancije EU...
 
 
Šta drugo očekivati od SNS ekipe?
Inače za ovu godinu su najavili privatizaciju preduzeća među kojima su rudnici uglja Kovin i Resavica. Nekako mogu da razumem za Resavicu zbog konstantnih problema (koji bi verovatno nestali sa normalnim rukovodstvom) , ali prodavati Kovin u ovom trenutku je suludo. Novi vlasnik će sigurno biti vrlo napredan...
 
Šta drugo očekivati od SNS ekipe?
Inače za ovu godinu su najavili privatizaciju preduzeća među kojima su rudnici uglja Kovin i Resavica. Nekako mogu da razumem za Resavicu zbog konstantnih problema (koji bi verovatno nestali sa normalnim rukovodstvom) , ali prodavati Kovin u ovom trenutku je suludo. Novi vlasnik će sigurno biti vrlo napredan...
A šta ćemo s rudnicima kod Sjenice i kod Petrovca na Mlavi? Aleksinački rudnici? Ko će da nam kaže zašto se ta nalazišta, na kojima je eksploatacija opravdana, ne eksploatišu, niti se pripremaju za ekaploataciju? Plava Zoka?

Koliko će nas milijardi $ (€, £, ₩...) koštati ovaj, blago rečeno, raspad...
 
"Овим споразумом о енергетици он није поштовао чак ни Бриселски споразум који је издајнички а у коме је било предвиђено да се Србима омогући да формирају две компаније. Једна би била за производњу електричне енергије а друга за трансфер и дистрибуцију електричне енергије на Косову и Метохији. У оквиру ове друге компаније Срби су требали да имају право да купују струју од КЕК-а на КиМ и да је продају у Србији а такође да из Србије узимају струју и продају властима у Приштини. Постојећим споразумом Петковић-Бисљими ништа није уважено и Срби су добили тзв. фирму Електросевер чији је једини задатак да се бави инкасантским услугама па и то ако не буду радили како треба сепаратисти увек могу да им укину дозволу за рад."

 
Да би предузеће у наредном периоду несметано функционисало, Електропривреда Србије (ЕПС) ће морати да се додатно задужи у износу од чак милијарду евра, сазнаје Демостат у изворима блиским Влади Србије.

Како пише Демостат, разлог због кога ће ЕПС морати да аплицира за нове кредите је веома лоша финансијска ситуација у предузећу због катастрофалне пословне политике спровођене у време када је директор био Милорад Грчић, који је због тога 12. јануара ове године био принуђен да поднесе оставку.
 
Трагом ове вести

резимирао бих шта миве људи рекоше:

1. Прошле недеље центар београда био без струје због како кажу квала на трафо станици
2. Део села панчевачке општине за викенд скоро а 10 сати није имао струје.

Шта се то дешава?
 
Havarije se dešavaju, sad pitanje je koliko često. Ja sam magnet za te havarije, uvek sam u neposrednoj blizini pucanja trafoa. Uvek sam sumnjiv :p
 
Logicno je da nijedan akademik, profesor univerziteta, ne komentarise situaciju u energetici.
Gola g...na.
 
Stex, kad budeš išao u Pb, slobodno se zadrži na Kokinom Brodu, veće sr.... ne može biti. Od subote do juče popodne, odokativno, oko 3m niži nivo. U subotu se nije moglo do krsta, a juče sve okolo suvo, put je ponovo prohodan.
A ako nekome padne na pamet da se kupa, neka se čuva blata. Prilikom ulaženja i izlaženja vrlo lako se zapadne duboko u ogromne slojeve nataloženog mulja. Bilo je već incidenata ovih dana, a jedna žena se i utopila zbog blata.
 

Prilozi

  • IMG_20220627_125235.jpg
    IMG_20220627_125235.jpg
    218,4 KB · Pregleda: 94
  • IMG_20220627_125238.jpg
    IMG_20220627_125238.jpg
    149,9 KB · Pregleda: 91
  • IMG_20220627_125202.jpg
    IMG_20220627_125202.jpg
    161,3 KB · Pregleda: 97
  • IMG_20220627_125206.jpg
    IMG_20220627_125206.jpg
    193,8 KB · Pregleda: 93
  • IMG_20220627_125210.jpg
    IMG_20220627_125210.jpg
    111,9 KB · Pregleda: 92
Sa kojom puškom mi u hajduke idemo!
A zima za nekoliko meseci!
Diže se kredit od milijardu € za funkcionisanje EPS, tj. za kupovinu struje i popravku brljotina.
A toliko je moglo da se unese u budžet, s obzirom na infrastrukturu koju posedujemo i cene na tržištu.
Tom iznosu treba dodati i 600 000 000 datih u prethodnoj sezoni za uvoz. A i sad se svakodnevno kupuje.
 
Vrh