Šta je novo?

Društveni sistem vrednosti u Srbiji

Kada poslodavac sme da isplaćuje “minimalac“?
Radnik.rs > Priče > Kada poslodavac sme da isplaćuje “minimalac“?

Poslodavac ne može da isplaćuje radnicima minimalnu zaradu (130 din po satu) za standardno radno vreme i učinak ako u pravilniku ili ugovoru o radu nije propisao razloge za uvođenje minimalne zarade, navode iz Ministarstva za rad.

Minimalna zarada se isplaćuje po pravilu onda kada poslodavac zbog problema u poslovanju nije u stanju da isplati veću, ugovorenu platu i zato je dužan da najavi uvođenje minimalne plate, kaže profesor Pravnog fakulteta Union Mario Reljanović.

nov%C4%8Danik-1.jpg


Šta je u stvari minimalna zarada?

Izmenama Zakona o radu, kako je za Radnik.rs rekao profesor Reljanović, izgubio se smisao “minimalne zarade” i na osnovu današnjeg zakona je teško shvatiti šta je to zapravo.

“Originalna ideja je bila da poslodovac isplaćuje iznos zarade koji ne može biti niži od minimalne, ali ni jednak minimalnoj zaradi. Poslodavac može da isplaćuje minimalnu zaradu šest meseci ukoliko iz ekonomskih razloga nije u mogućnosti da isplati ugovorenu, ali nakon tog perioda radniku mora da isplati razliku između ugovorene i minimalne zarade za to vreme”, kaže on.

Prema tom tumačenju, kako kaže Reljanović, isplata minimalne zarade je izuzetak (isplaćuje se kada postoji problem u poslovanju), a ne pravilo. Izmenama propisa, kako kaže, došli smo do toga da minimalna zarada može biti i ugovorna zarada, odnosno poslodavac može da ugovori i “minimalac”.

“Poslodavci mogu da dodaju jedan dinar na minimalnu zaradu i oni nisu u prekršaju, ali to je izvrgavanje propisa”, kaže on.

Prema odluci Socijalno-ekonomskog saveta, minimalna cena rada po satu ove godine je 130 dinara, a to je 22.620 dinara mesečno za puno radno vreme.
Šta piše u Zakonu o radu?

“Zaposleni ima pravo na minimalnu zaradu za standardni učinak i vreme provedeno na radu.

Minimalna zarada određuje se na osnovu minimalne cene rada utvrđene u skladu sa ovim zakonom, vremena provedenog na radu i poreza i doprinosa koji se plaćaju iz zarade.

Opštim aktom, odnosno ugovorom o radu utvrđuju se razlozi za donošenje odluke o uvođenju minimalne zarade.

Po isteku roka od šest meseci od donošenja odluke o uvođenju minimalne zarade poslodavac je dužan da obavesti reprezentativni sindikat o razlozima za nastavak isplate minimalne zarade”.

Ministarstvo: “Poslodavac mora da ima razlog za uvođenje minimalne plate”

Pitali smo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pod kojim uslovima poslodavac može sa radnikom ili radnicom da ugovori minimalnu zaradu po satu (130 din.).

Iz Ministarstva su naveli da se razlozi za uvođenje minimalne zarade propisuju kolektivnim ugovorom (pravilnikom o radu) ili ugovorom o radu.

“Ukoliko kolektivnim ugovorom (pravilnikom o radu), odnosno ugovorom o radu, nisu propisani razlozi, poslodavac ne može uvesti minimalnu zaradu”, piše u odgovoru Ministarstva za rad.

Takođe, u Zakonu o radu piše da ukoliko poslodavac produžava period isplate minimalne zarade i nakon šest meseci, o tome mora da obavesti reprezentativni sindikat. Međutim, koga poslodavac obaveštava o tome kada firma nema reprezentativni sindikat?

Iz Ministarstva su nam odgovorili da u tom slučaju “nema smetnji da poslodavac o razlozima za nastavak isplate minimalne zarade obavesti sindikate koji nisu reprezentativni ili da na svojoj oglasnoj tabli istakne obaveštenje o razlozima za nastavak isplate minimalne zarade”.

Kako vam može biti osporeno pravo na minimalnu zaradu?

Na sudu poslodavac vam može osporiti pravo na minimalnu zaradu ako dokaže da niste ostvarili “standardni učinak”, kako piše u Zakonu o radu.

Prema mišljenju Ministarstva za rad iz 2003. godine, ukoliko je poslodavac, na primer, utvrdio minimalni mesečni promet za svaki objekat, onda se to može smatrati standardnim učinkom. Ako zaposleni nije ostvario taj planirani promet, poslodavac može da mu isplati zaradu nižu od minimalne.

Takođe, ukoliko radnik nije radio puno radno vreme (počeo ili prestao da radi u toku meseca), isplaćuje mu se minimalna zarada samo za sate koje je proveo na radu.

Izvor fotografije: Pixabay

http://radnik.rs/2017/02/kada-poslodavac-sme-da-isplacuje-minimalac/
 
Ja sam u vezi radnika dobijao razna misljenja, krajnje ozbiljno. Pocev od toga da su zaposleni svojim poslodavcima krpe za ribanje, pa do toga da su prezasticeni. Ima i onih koji misle nesto od ove dve krajnosti, a i onih cija su misljenja negde između.

Sta vi mislite?
 
Па не може се имати мишљење о томе пошто је то веома зависно од послодавца, али ме не би чудило да је већина у првој категорији, а има радника довољно подмуклих да буду у другој па зајебавају шефове, некад заслужено
 
Slazem se i naravno da nije sve crno i belo. Bilo bi super kada bi bilo tako, ali nije. I nisam mislio na tu vrstu zastite, vec na zastitu od strane zakona kao radnik.
 
Prvi problem sistema vrednosti u Srbiji je sto dozvoljavamo autokratiju u drzavi sa svim svojim nus produktima. To, pa onda sve ostalo.
 
Radnici su nezaštićeni u privatnom sektoru dok u državnom uglavnom su mali bogovi.
 
Najgore je kada odeš u neku drzavnu firmu koja bi trebala da sluzi ljudima, kao sto su MUP-ovi, zdravstvene ustanove i tako dalje...Uđeš u neku sobu ili dodješ na salter, najljubaznije nesto pitaš civilizovano i uctivo, a tamošnji radnik administracije te u najmanju ruku pogleda kao mrtvo tele, a neretko ti drčno i bezobrazno odgovori. Naravno ima i ljubaznih i normalnih, ali su retki, njima cast i poštovanje. Ti sluzbenici rade uglavnom za platu, bar prosecnu, a cesto i vecu, koliko znam. Imaju radno vreme, koje kada im se zavrsi, ubace kljuc u bravu i odu. A ne cene i ne postuju posao koji imaju. Zato bi sve takve lepo stavio na mesec dana u, recimo Aman, da vuku gajbe za 25000 dinara mesecno, pa da vide kakve poslove ljudi rade i za koje pare, a u vecini slucajeva su kulturni i ljubazni. A imaju mnogo vise razloga da budu besni i nadrndani od radnika u drzavnoj administraciji. Pa da vidite kako bi posle cenili i postovali radno mesto koje imaju, a ne bi bili drčni i bezobrazni bez razloga ili iz: ,,Eto, moze mi se,,.
 
Po mojim saznanjima
najveca a sa najmanjim zaradama. Je ..industrija.. obezbedjenja
sa nevidjenim muljazama u svim sverama i nivoima
 
"Rumunija povećala plate, sad će svi kod nas"
“Unija je povećala plate. I neki koji su hteli u Rumuniju, Bugarsku javljaju se da hoće da ulažu u Srbiju”, izjavio je Vučić na Kopaonik biznis forumu.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1237824

Kakav razlog za zadovoljstvo, dolaze kod nas jer mogu manje da nas plate nego rumune i bugare, alal vera majstore :!: :bash:
 
:kk:
Kako da proverite da li Vam poslodavac uplaćuje staž?

fotka-prijava.jpg

Radnik.rs > Priče > Kako da proverite da li Vam poslodavac uplaćuje staž?
Author: Ekipa sajta Radnik
Najlakši način da proverite da li Vam poslodavac uplaćuje doprinose je da u najbližoj filijali PIO fonda tražite PIN broj (šifru) pomoću koga možete na svom računaru uvek da proverite da li ste prijavljeni.

U filijali PIO fonda će Vam na osnovu lične karte izdati PIN broj.

Sada kada imate PIN broj, uđite na deo PIO sajta za proveru staža koji se nalazi na sledećem linku.
https://servisi.pio.rs/gradjani/modules/login/

U prazna polja unosite Vaš JMBG, PIN koji ste dobili od PIO fonda i verifikacioni kod koji se nalazi na slici.

Zatim, sa leve strane kliknite na Izveštaj o podacima iz matične evidencije.

Otvoriće Vam se tabela kao na slici dole. Treba obratiti pažnju na deo tabele gde su navedeni Datum prijave i Datum odjave. Datum prijave je dan kada Vas je poslodavac prijavio (počeo da uplaćuje staž). Ukoliko u sledećem redu u koloni Datum odjave nije naveden datum (prazno je polje), to znači da ste i dalje prijavljeni kod tog poslodavca. Ukoliko je upisan datum, znači da Vas je poslodavac tog dana odjavio. Ako nema ni datuma prijave ni odjave, znači da Vas poslodavac nije prijavio. U tom slučaju, prvo se konsultujte sa poslodavcem jer se može dogoditi da je u pitanju greška.

fotografija-pio.jpg


U drugoj tabeli niže na stranici možete pronaći podatke o vremenu provedenom na bolovanju preko RFZO, podatke o naknadama iz invalidskog osiguranja, o dopunskom radu i, na primer, podatke o stažu koji uplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje (ukoliko ste primali novčanu naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje kada Vam je prestao radni odnos).

U trećoj tabeli je spisak svih poslodavaca kod kojih ste bili prijavljeni. Ukoliko Vas poslodavac nije prijavio na osiguranje, taj poslodavac se neće naći na ovom spisku.

Ako Vam poslodavac ne uplaćuje doprinose, to možete prijaviti inspekciji rada. Više informacija o tome možete pronaći u ovom tekstu.

Nažalost, na ovaj način ne možete proveriti koliko Vam je poslodavac uplatio za doprinose, već to možete proveriti u PIO filijali.

U dnu stranice možete proveriti značenje pojmova iz tabela (legendu pojmova).

Izvor fotografije: Pixabay

http://radnik.rs/2017/03/kako-da-prover ... -prijavio/
 
Odlicno Vucko, mnogi ne znaju da se ovo moze relativno lako proveriti, niti im pada na pamet da proveravaju.
A jednog dana ce biti, fali ovoliko ili onoliko, a firme decenijama likvidirane...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Hvala Laki! Ima svega u ovoj nasoj lepoj zemlji. Vecinom jesu poslodavci krivi, mada ima i situacija kada PIO ne odradi svoj posao. Vazno je reci da ovaj nacin provere nije zvanican dokaz za sud i inspekciju vec je to samo izvod iz PIO fonda, ali je ovo sasvim dovoljan indikator da vidis da li je sve kako treba jer te poslodavac moze prijaviti, ali ti ne mora placati doprinose.

Nekako mi izgleda da ni PIO Fond ne zeli da se ovaj servis preterano koristi pa ga zato drzi pomalo sakrivenog, kao i uputstva koja vise zbunjuju nego objasnjavanju njegovu primenu.
 
Ministarstvo: Radnik može više godina da radi bez odmora i bolovanja

fotkanaslovna.jpg


Author: Ekipa sajta Radnik 12/03/2017

Aleksandar Ivić dobio je 2016. godine otkaz na Aerodromu „Nikola Tesla“ nakon što je, kako kaže, osam i po godina radio na Aerodromu preko omladinske zadruge bez prava na bolovanje i godišnji odmor.

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kažu da Aerodrom i omladinska zadruga „Knez“, preko koje je Ivić radio, nisu prekršili zakon.

Osam i po godina na privremenim i povremenim poslovima

Aleksandar Ivić se, kako kaže, pre više od osam godina zaposlio na Aerodromu „Nikola Tesla“ preko omladinske zadruge.

„Počeo sam da radim kao transportni radnik, prenosio sam kofere na aerodromu. Nakon toga sam zamolio šefa da me stavi na spisak da idem na obuku za neki drugi posao na aerodromu. On je pristao i dopisao me hemijskom olovkom na spisak, kao trinaesto prase, ali sam uspeo da dobijem neko unapređenje“, kaže Ivić.

Kako navodi, poslednjih dve i po godine je radio kao agregatista, odnosno radio je na snabdevanju aviona strujom, vazdušnom startovanju motora i klimatizaciji.

Ivić kaže da je za njega rad na aerodromu postao neizdrživ jer u skladu sa ugovorom o privremenim i povremenim poslovima nije imao pravo na bolovanje i godišnji odmor, što su prava koja radnik ima samo ukoliko potpiše ugovor o radu sa poslodavcem.

„Na aerodromu smo radili 12 sati svaki drugi dan. Sećam se da sam 2012. godine imao “odmor” od sedam dana tako što sam sedam dana uzastopno radio 12 sati“.

Kako je Ivić ispračao i listu Danas, rešio je da putem mejla od rukovodstva traži da ga prime u stalni radni odnos.

„Pisao sam da je kriminalno da me drže osam i po godina bez odmora. Na te mejlove nisu reagovali, ali kada sam spomenuo da ću štrajkovati, dobio sam otkaz“.

Ivić kaže da je za otkaz saznao tako što mu je kolega javio da je izbrisan iz rasporeda i da mu je zabranjen ulaz na Aerodrom. Tog dana je, kako kaže, otkaz dobio i njegov brat iako nije imao ništa sa žalbama koje je on upućivao rukovodstvu Aerodroma.

„Moj brat je dobio otkaz samo zato što je u srodstvu sa mnom“, kaže Ivić.

Ivić kaže da se obratio inspekciji rada povodom ovog slučaja i da mu je inspektor rada rekao da je posao koji je radio veoma odgovoran i da takav posao ne sme da radi radnik preko omladinske zadruge.

„Odgovorio sam mu da sve to znam, ali je strašno što se samo konstatuje kako je nešto nezakonito i tu smo stali. Ništa nije urađeno tim povodom”, navodi Ivić.

Fotografija: Ilustracija, Izvor: Pixabay

Aerodrom ne želi da se oglašava, omladinska zadruga ćuti

Predstavnici Aerodroma „Nikola Tesla“ nisu odgovorili na pitanja redakcije Radnik.rs u vezi sa ovim slučajem. Između ostalog, nismo dobili odgovor da li je uobičajeno da su radnici više godina angažovani na Aerodromu preko omladinske zadruge, te na taj način nemaju pravo na bolovanje i godišnji odmor.

„Imajući u vidu da se prijavama Aleksandra Ivića bave nadležni državni organi, AD Aerodrom Nikola Tesla Beograd u ovom trenutku ne želi da se oglašava u medijima davanjem izjava, kako ne bi na bilo koji način uticao na tok procesa“, piše u odgovoru Aerodroma.

Iz omladinske zadruge „Knez“ nisu poslali nikakav odgovor.
Ugovori o privremenim i povremenim poslovima zbog zabrane zapošljavanja

Jedan od razloga što javna preduzeća angažuju radnike preko agencija i omladinskih zadruga je taj što je Zakonom o budžetskom sistemu ograničeno zapošljavanje novih radnika. Ovim zakonom je zabranjeno zapošljavanje do 31.12.2017 godine, sem „uz saglasnost tela Vlade, na predlog nadležnog ministarstva, odnosno drugog nadležnog organa, uz prethodno pribavljeno mišljenje Ministarstva”.

Sklapanjem ugovora o poslovnoj saradnji sa omladinskom zadrugom ili agencijom, preduzeće dobija nove radnike, ali formalno ne povećava broj zaposlenih jer ti radnici imaju ugovor sa zadrugom (ili agencijom), a ne sa preduzećem. Radnici angažovani na ovaj način nemaju pravo na bolovanje, godišnji odmor, otpremninu i druga prava koja uživaju radnici angažovani po ugovoru o radu.

Ministarstvo rada: Nema prekršaja, sve zavisi od potreba poslodavca

Da li radnik može biti angažovan više godina po ugovorima o obavljanju privremenih i povremenih poslova, bez prava na bolovanje i godišnji odmor, pitali smo Ministarstvo i ujedno inspekciju rada, koja je po Ivićevoj prijavi sprovela inspekcijski nadzor.

Dobili smo odgovor Ministarstva da radnik može da radi više godina po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, kao Aleksandar Ivić, što, kako kažu, „zavisi od potreba poslodavca koji ga angažuje”.

„Jedno lice može da radi kod istog poslodavca više meseci u toku jedne kalendarske godine, prelazeći sa jednog na drugi privremeni, odnosno povremeni posao, s tim da ni jedan od tih poslova ne traje duže od 120 radnih dana u toku kalendarske godine. Okolnost što ti poslovi imaju sličnosti sa opisom poslova radnog mesta iz opšteg akta poslodavca ne znači da se radi o identičnim poslovima. Lice radno angažovano po predmetnom osnovu se svojom slobodno izraženom voljom, bez prinude i zablude, saglasilo da obavlja pomenute poslove, van radnog odnosa“, navodi se u odgovoru.

Ivić je sa omladinskom zadrugom „Knez“ tri puta godišnje (na svakih 120 radnih dana) potpisivao novi ugovor. Prema tim ugovorima, obavljao je poslove transportnog radnika, pomoćnog transportnog radnika, pomoćnog radnika na opsluzi vazduhoplova i pretovara prtljaga, transportnog radnika na platformi, radnika na utovaru i istovaru tereta, manipulanta isporuke energije za vazduhoplov, pomoćnog vozača sredstava za napajanje vazduhoplova, rukovaoca opremom za startovanje vazduhoplova itd.

Ivić kaže da je on zapravo poslednjih 2,5 godine radio isti posao, a da su u ugovorima navedena samo različita imena za taj posao.

„Prvih pet godina sam radio kao transportni radnik, a to su sve imena za suštinski isti posao“, kaže on.

fotka-1.jpg


Ugovor sa Ivićem je sklapan na 120 dana zbog toga što u Zakonu o radu piše da „poslodavac može za obavljanje poslova koji su po svojoj prirodi takvi da ne traju duže od 120 radnih dana u kalendarskoj godini da zaključi ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova”.

Inspekcija rada u ovom slučaju očugledno nije ni posumnjala da je reč o izvrgavanju propisa. Ugovori o povremenim i privremenim poslovima se sklapaju sa radnicima koji rade sezonske poslove koji se završavaju posle 120 dana, a inspekcija bi trebalo da vodi računa o tome da poslodavci ne zloupotrebljavaju ove ugovore, odnosno da radnike ne zapošljavaju po ovom ugovoru umesto po ugovoru o radu. Posledice dugogodišnjeg angažovanja radnika po ovim ugovorima, po kojima nemaju pravo na godišnji odmor i bolovanje, mogu biti katastrofalne za samog radnika i preduzeće.

Fotografija: Ilustracija, Izvor: Pixabay

http://radnik.rs/2017/03/ministarstvo-r ... bolovanja/
 
Dve dobre strane za naprednjacki olos u vezi ovog ugovora:
Drze ljude godinama na tom tipu ugovora be ikakve obaveze, a drugo mogu da zaposle vojsku svojih botova a da se i dalje hvale kako je zabrana zaposljavanja. Sad radim preko takvog tipa ugovora, meni nije problem jer je zaista projekat u pitanju ali kad im odgovara ti si zaposlen, moras da placas bus plus za zaposlene i placas osiguranje zdravstveno, ali nemas nikakva prava jer nisi zaposlen...
 
To je u mnogo firmi tako...Bukvalno isto. Ljudi godinama rade preko omladinskih zadruga, iako po godinama nisu odmadinci odavno. Ali sistem to dozvoljava. Cak ni ugovor na određeno vreme nije perspektiva, ali i takvih ima mnogo.

Da je ovo normalna drzava, preko omladinske zadruge bi mogao da bude jedino djak koji je dosao da radi preko raspusta i zaradi neku paru za more ili tako nesto. Probni rad mora da bude pod ugovorom, a posle stalni radni odnos, ako je doticni radnik prikladan za posao na kome je bio na probnom radu.

Koliko ljudi samo radi godinama preko omladinske zadruge i pod ugovorom. A ovi pod ugovorom se jos i teše da ima onih kojima je gore, nego njima, a to su ,,omladinci,,.

Ali neka i treba tako. Jel se ne bunimo? Znaci da nam je dobro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439567#p439567:7n7tpbd8 je napisao(la):
loyola » 13 Mar 2017 10:15 am[/url]":7n7tpbd8]Dve dobre strane za naprednjacki olos u vezi ovog ugovora:
Drze ljude godinama na tom tipu ugovora be ikakve obaveze, a drugo mogu da zaposle vojsku svojih botova a da se i dalje hvale kako je zabrana zaposljavanja. Sad radim preko takvog tipa ugovora, meni nije problem jer je zaista projekat u pitanju ali kad im odgovara ti si zaposlen, moras da placas bus plus za zaposlene i placas osiguranje zdravstveno, ali nemas nikakva prava jer nisi zaposlen...
Ugovor o saradnji omladinske zadruge i aerodroma je iz 2004. godine, to jest doba DS-a. Oni su započeli posao, a drugi su samo razradili njihovu šemu...
 
Svaki rad preko omladinske zadruge u istoj firni duzi od 120 dana je muljacina i izigravanje zakona sa dva cilja
Urusavanje drustva i licna korist
Pravo pitanje je zasto se ne koriste dr vrste ugovora kao sto je rad na odredjeno vreme i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439569#p439569:2dpmn144 je napisao(la):
vucko » Mon Mar 13, 2017 10:29 am[/url]":2dpmn144]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439567#p439567:2dpmn144 je napisao(la):
loyola » 13 Mar 2017 10:15 am[/url]":2dpmn144]Dve dobre strane za naprednjacki olos u vezi ovog ugovora:
Drze ljude godinama na tom tipu ugovora be ikakve obaveze, a drugo mogu da zaposle vojsku svojih botova a da se i dalje hvale kako je zabrana zaposljavanja. Sad radim preko takvog tipa ugovora, meni nije problem jer je zaista projekat u pitanju ali kad im odgovara ti si zaposlen, moras da placas bus plus za zaposlene i placas osiguranje zdravstveno, ali nemas nikakva prava jer nisi zaposlen...
Ugovor o saradnji omladinske zadruge i aerodroma je iz 2004. godine, to jest doba DS-a. Oni su započeli posao, a drugi su samo razradili njihovu šemu...
Naravno, ali ovi su doktorirali na tome. Sad pricamo u kancelariji da je DS najvise kriva a ovakvo stanje, gde su ovi stali sa jahanjem ovi su nastavili 300 puta gore, jace, brze.
 
vucko":3pzncfbz je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439567#p439567 je napisao(la):
loyola » 13 Mar 2017 10:15 am[/url]":3pzncfbz]Dve dobre strane za naprednjacki olos u vezi ovog ugovora:
Drze ljude godinama na tom tipu ugovora be ikakve obaveze, a drugo mogu da zaposle vojsku svojih botova a da se i dalje hvale kako je zabrana zaposljavanja. Sad radim preko takvog tipa ugovora, meni nije problem jer je zaista projekat u pitanju ali kad im odgovara ti si zaposlen, moras da placas bus plus za zaposlene i placas osiguranje zdravstveno, ali nemas nikakva prava jer nisi zaposlen...
Ugovor o saradnji omladinske zadruge i aerodroma je iz 2004. godine, to jest doba DS-a. Oni su započeli posao, a drugi su samo razradili njihovu šemu...

Mozda je ugovor izmedju ove zadruge i aerodroma iz 2004 i vremena DS (ili DSS),
ALI istine radi, moramo reci da ovakav nacin zaposljavanja radnika, sto preko raznih OZ, sto preko drugih 'usluznih preduzeca' poput 'UP Dedinje' sa senjaka je praksa koja je prisutna bila jos u osamdesetim godinama proslog veka. Vlast (stranke) su se menjale, ali navike i obicaji su ostale.

Veci problem predstavlja zakon o radu koji je obespravio zaposlenog do potpunog besmisla.
Sadasnji zakon o radu mogao se prevesti u samo jedan jedini clan koji bi glasio "nemate nikakva prava".

P.P. poslovi su nekada podrazumevali pravo na bolovanje i prevoz, kao i odredjen broj dana odmora.
Danas radnici sa PP ugovorom, kojih ima 30% na emitovanju programa u mojoj firmi i bez kojih bi u roku od 10 dana emitovanje prestalo, nemaju pravo na nocni rad, ali rade a obracunava im se obicna dnevnica bez uvecanja za nocni rad. Rade praznikom, ali im se ne pise dnevnica za taj dan, jer ne bi smeli raditi po ugovoru koji imaju.
Ako su bolesni, za broj dana koji izostanu, bice im i manji broj dnevnica obracunat, dakle bolovanje "0" (nula) dinara!!!

Ko bese ministar za rad?

Ah da, covek koji nema dana rada NIGDE osim u prodavanju prazne slame i uvlacenja u bulju (mozda i primanja...)

Sta kazu sindikati?
Nista, cute, ne nude ni polutke kao nekada, a kamoli da se bave sindikalnom borbom i pravima radnika.

Raspisah se, a ne rekoh najbitnije.
:)
Pozdravljam ja ovaj vid borbe kroz informisanje ovog sajta. No apelujem da se "azdaju bije u glavu", dakle u drzavne organe, koji su omogucili ovakva postupanja poslodavaca donosenjem ne zakona o radu, vec ZAKONA O ANGAZOVANJU ROBOVA!

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Bravo laki na postu! Ovakav sistem postoji već dugo, ali nikada nije ovoliko eksploatisan, tako recimo nekoliko stotina radnika na aerodromu radi na ovaj način, pa čak i u službi koja je zadužena za kontrolu prljaga i putnika.

Zakon o radu je loš, a biće još lošiji. U najavi su ukidanje odmora u toku radnog vremena i ukidanje minimalca. Takođe se donosi zakon o lizingu (iznajmljivanju radnika) kojim će se legalizovati ovakvo ponašanje i sa starijima od 35 godina jer omladinske zadruge služe samo za one koji imaju do 35 godina. Pomenute agencije se hvale da kada se broje zaposleni (headcount) radnici koji oni iznajme se ne računaju.

PP ugovori su aktuelni i u Pošti i na drugim javnim preduzećima kao što je npr. tvoje. Zakon jeste kriv za ovakvu situaciju, ali nemamo nameru da gajimo iluziju da ga možemo izmeniti. Za takvo delovanje već postoje sajtovi kao što su Peščanik i Masina.rs koji akademski i teorijski kritikuju zakon dok nema sajtova koji so konkretno bave ovakvim problemima iz ugla radnika.

Misliš da radnika koji mi se požali da radi na crno i da mu plaćaju 10.000 dinara za mesečni rad zanima izmena zakona i slično? Za njega je epohalan uspeh da bude prijavljen i da prima minimalac. E, tu smo mi, da pomognemo tim koji ne mogu da priušte ni savet pravnika.
Možemo informisati javnost i uticati na inspekciju rada kao recimo u ovom slučaju. Evo kurioziteta, podneli smo prijavu inspekciji rada na osnovu prijave jedne firme da ceo kolektiv od desetak ljudi na crno. Kada ste čuli da je to neko od medija uradio?
 
Sistem rada kakav je kod nas se zove ROBOVLASNIČKO DRUŠTVO. I tako cemo ga zvati, posto dosta vas potencira da se stvari zovu pravim imenom.

Da li je nenormalno da svako ko radi i hoce da radi ima siguran posao u smislu da ne moze neko tek tako sutra da mu kaze da je premesten na radno mesto sa nizom platom ili dobio otkaz ugovora o radu iz razloga, eto, nadređenom se moze? Ili tako nesto...

Vi, koji ste malo putovali po svetu bolje znate materiju. Mi Srbi od privatnog biznisa hocemo minimum 100% zaradu, ako je manje, necemo da radimo. Dok u recimo Engleskoj, ako imate 10% zaradu, smatra se da ste vrhunski uspešni. Ni u Srbiji ne bi ste kao kapitalista mogli da imate više, ako svoje radnike prikladno platite i ispostujete sve druge obaveze prema njima i drzavi.

Zasto Švaba ne otvori fabriku u Nemačkoj, nego otvori u Srbiji ili Makedoniji? Dovoljno vas sve ovde smatram pametnim ljudima, da vam je odgovor na to pitanje jasan.

Svih 65% ljudi koje zovemo ,,srednji sloj,, , a to nije ni po kom parametru, ne trazi da moze da zivi ekstremno dobro kao onih 5% i da ne zna sta ce sa parama...Nego samo trazi da moze da zivi normalno od onoga sto radi i da nece tek tako ostati bez tog posla, a samim tim i bez još mnogo čega. A sta je normalan zivot, mislim da je svima jasno.

Ne postoji zemlja na svetu gde nema nezaposlenih i siromasnih. Ali kod nas je taj broj veliki.
 
Teror farmaceutske mafije MMR vakcinama (koje inače mi mlađi od 94-e nismo primali; ostale stare vakcine nisu problematične; MMR jeste jer ga mnogi lekari i roditelji povezuju sa rastom bolesti autizma):
"Za one roditelje koji ne žele da vakciišu svoju decu, uvedene su i kaznene mere, pa je tako i zakon promenjen, pa umesto 50.000 dinara, sada za odbijanje vakcinacije mora da se plati i do čak 150.000 dinara. Isto tako, mališani u osnovnu školu ne mogu da krenu ukoliko im u zdravstvenom kartonu stoji da neku od obaveznih vakcina nisu primili." http://www.blic.rs/vesti/drustvo/prete- ... an/hfc5bhk Inače MMR štiti protiv nesmrtonosnih bolesti: Morbila (malih boginja) ; Mumpsa (zaušaka) ; Rubeole, a pogledajte naslov : PRETE NAM MALE BOGINJE, VELIKI KAŠALJ (?), DIFTERIJA (?)
Inače vakcinisana deca bi trebala da su zaštićena pa ih nevakcinisana ne mogu zaraziti. E sad smešno je što farmaceutska mafija kaže da u stvari iako su vakcinisani nisu zaštićeni pa mogu biti zaraženi?! Postavlja se pitanje čemu onda vakcinacija ako se možeš zaraziti? Dalje, ako se vakcinisano dete može zaraziti onda je i ono pretnja drugima.
Inače velika je hajka na lekare i roditelje koji priče o slučajevima pojave autizma kod dece nakon ove vakcinacije, tolika da kad se ovakva vest pojavi na nekom sajtu imate više botova nego stranake. Neverovatno. Meni priča farmaceutske mafije ne pije vodu jer teško da je njima više stalo do te dece od njihovih roditelja. Takođe MMR vakcina uopte nije za smrtonosne bolesti tako da pravi više štete nego koristi. Možda budete imali sreće da vam dete prođe u onih 98% koji je prime i ne bude im ništa ali šta ako zapadnete u onih 2%? Da li bi platili kaznu ili uništili život svom detetu? Ucenjuju ih da neće moći da upišu školu ako nisu vakcinisana ovom vakcinom (kako smo mi išli a nismo bili njome vakcinisani jer tada nije postojala). Meni nije problem da mi dete ne ide u školu ako je to cena ali nije jasno kako je osnovna škola obavezna a preti se da neće moći da se ide ako se ne vakcinišeš...
 
Dekan mog Ekonmskog fakulteta beogradskog univerziteta Branko Medojević je bio mason. To je jedan od većih i važnijih državnih fakluteta. Da li je onda ta institucija nezavisna? Da li uči studente prema nečijim interesima umesto objektivno? Da li to ima veze sa promovisanjem neoliberalizma u ekonomiji u tom periodu dok je on bio dekan? Da li je došao na poziciju dekana zahvaljujući tim vezama? Da li je to uticalo dalje na biranje drugih profesora i asistenata? itd itd.
Умро главни српски масон, бивши декан Економског факултета http://www.vaseljenska.com/vesti-dana/u ... o-citulju/
 
Earthmoving":1mdv8xgi je napisao(la):
Teror farmaceutske mafije MMR vakcinama (koje inače mi mlađi od 94-e nismo primali; ostale stare vakcine nisu problematične; MMR jeste jer ga mnogi lekari i roditelji povezuju sa rastom bolesti autizma):
"Za one roditelje koji ne žele da vakciišu svoju decu, uvedene su i kaznene mere, pa je tako i zakon promenjen, pa umesto 50.000 dinara, sada za odbijanje vakcinacije mora da se plati i do čak 150.000 dinara. Isto tako, mališani u osnovnu školu ne mogu da krenu ukoliko im u zdravstvenom kartonu stoji da neku od obaveznih vakcina nisu primili." http://www.blic.rs/vesti/drustvo/prete- ... an/hfc5bhk Inače MMR štiti protiv nesmrtonosnih bolesti: Morbila (malih boginja) ; Mumpsa (zaušaka) ; Rubeole, a pogledajte naslov : PRETE NAM MALE BOGINJE, VELIKI KAŠALJ (?), DIFTERIJA (?)
Inače vakcinisana deca bi trebala da su zaštićena pa ih nevakcinisana ne mogu zaraziti. E sad smešno je što farmaceutska mafija kaže da u stvari iako su vakcinisani nisu zaštićeni pa mogu biti zaraženi?! Postavlja se pitanje čemu onda vakcinacija ako se možeš zaraziti? Dalje, ako se vakcinisano dete može zaraziti onda je i ono pretnja drugima.
Inače velika je hajka na lekare i roditelje koji priče o slučajevima pojave autizma kod dece nakon ove vakcinacije, tolika da kad se ovakva vest pojavi na nekom sajtu imate više botova nego stranake. Neverovatno. Meni priča farmaceutske mafije ne pije vodu jer teško da je njima više stalo do te dece od njihovih roditelja. Takođe MMR vakcina uopte nije za smrtonosne bolesti tako da pravi više štete nego koristi. Možda budete imali sreće da vam dete prođe u onih 98% koji je prime i ne bude im ništa ali šta ako zapadnete u onih 2%? Da li bi platili kaznu ili uništili život svom detetu? Ucenjuju ih da neće moći da upišu školu ako nisu vakcinisana ovom vakcinom (kako smo mi išli a nismo bili njome vakcinisani jer tada nije postojala). Meni nije problem da mi dete ne ide u školu ako je to cena ali nije jasno kako je osnovna škola obavezna a preti se da neće moći da se ide ako se ne vakcinišeš...
2f0329bd27d837bfb44bcc52800d1728.jpg


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kakva je ovo antivakcinaška propaganda? Evo u susednoj Rumuniji haraju male boginje, 3500 zaražanih i 17 umrle dece. Nesumnjivo veliki uspeh antivakcinaškog lobija :kafa:

Koga zanima stav struke, istraživanja i radovi o vakcinama - napravili ljudi sajt za informisanje na kome ima dosta za korisnog za pročitati:

http://www.examinus.org/faq/vakcine/
 
Vrh