Šta je novo?

Društveni sistem vrednosti u Srbiji

Za crkvu ne bi trebala da postoji tarifa, kao sto postoji. Kazu da valja da se da, ali koliko se ima i moze. Naravno, ta cifra ne govori koliko neko postuje Boga i crkvu.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uCz6YKV0fj4[/youtube]
 
Da vođa kaze: Od sutra je hleb 200 dinara, litar benzina 300, litar mleka 400 dinara, brašno 400, ulje 500,...jel mislite da bi se nesto desilo? Jel mislite da bi se narod bunio? Ja mislim da ne bi...I nekad se pitam gde je granica da ovaj narod kaze dosta!

Izjavu: ,,U Srbiji se sada osetno bolje zivi, nego pre dve godine,, , blago je da nazovem je..nje u zdrav mozak, a narod svakog meseca sve teze prezivljava.
 
Blade samo za tebe :D
.....Najočigledniji primer inflacije jeste cena automobila 1915. godine i danas. Najnoviji “Fordov” automobil 1915. godine koštao je samo 370 dolara, dok “Ford Mondeo” koji bi za današnje vreme mogao biti ekvivalentan automobilu iz 1915. godine košta 27.000 dolara.
Cena pomenutih automobila u zlatu bila je i ostala 18 unci,....
Izvor: http://gdeinvestirati.com/2017/01/19/ka ... iz-srbije/
:sesir:
 
Znaci bitno je imati par destina kila tozla i nema problema
 
naš sistem vrednosti gravitira prema promenljivoj vrednosti novca sa kojom se i manipuliše
a ono uvek ista cena zlata te
u ugovorima za rad za visinu zarada
da se navodi vrednost u zlatnim gramima :lool:
 
Тема се исувше расплињује. Целокупан узрок дефективних друштвених вредности у Србији а и у остатку света је капитализам - ништа више. Бесциљна јурњава за још и још и још новца док се јуре неки недостижни материјални идеали наметнути од стране самих корпорација. То је појава слична сталном померању старосне границе за одлазак у пензију - таман достигнете неки материјално наметнути "циљ", а већ се појави следећи који до јуче није ни постојао. И тако као зомбији јуримо стално неки идеал чија се граница непрекидно помера за само пар корака. И већина не схвати да је зомби никада, а јединке које схвате добију етикете психичких болесника.

И тако прође живот, а где си био - нигде. Шта си радио - ништа. Поента твог постојања на планети - не постоји.

Одична илустрацијаЕлнура Бабајева која објашњава стање ума нас, данашњих зомбија:
2564t5j.png
 
"Целокупан узрок дефективних друштвених вредности у Србији а и у остатку света" је - људска глупост. Незамењивост капитализма као начина организовања привреде је последица људске глупости, између осталог и чињенице да убедљива већина народа има једино потребу да задовољи "материјално наметнуте циљеве". О некаквим потребама вишег реда способно је да уопште размишља свега неколико процената становника Србије (у неким друштвима, свакако, више, услед већег нивоа образованости, али извесно не већина).

Ако кроз неколико нових кругова просветитељства - а они нису ни на видику - дакле, кроз неколико векова најмање, будемо остварили квалитативно виши ниво антрополошког развоја просечне јединке, онда ће и капитализам моћи да буде замењен неким рационалнијим поретком. Дотад, сви идеалистички пројекти пропашће као и претходни такви покушаји.
 
Stf, to je velika istina, ali za Ameriku i slicne zemlje. Ovde se jedva prezivljava i mora da se radi jer je alternativa da se umre od gladi. Nas problem je drugaciji. Mi smo od bede i nemastine zaboravili sta su prave vrednosti. Kompletan sistem vrednosti je izvrnut naopacke i istresen. Ljudi ne nalaze snage u sebi da postave stvari na pravo mesto i krenu odatle nego se zivi od danas do sutra, ne samo prema finansijama nego i duhovno, moralno. Da li smemo bedu da koristimo kao izgovor ne znam, ali je koristimo. Gradjani ove zemlje nisu navikli na pravu elitu, drustvo koje vode najbolji vec bas suprotno. Gleda se kratkorocno, razmislja se plitko, samozivo. Rezultati izbora su dovoljan dokaz toga.
 
Није проблем капитализам или друштвено уређење него политичко уређење, тј. неконтролисана демократија која само појачава резултат групног менталитета који је врло опасан по постојање
 
Prilicno se slazem sa nekoliko prethodnih zapazanja.
Ne slazem se u sledecem.
U Srbiji se ne umire od gladi. Ili bar ne bi trebalo i moralo. Ono sto je za zivot neophodno, toga u Srbiji ima u izobilju.
Druga je stvar, sto su nametnute (ili svojevoljno prihvacene) neke vrednosti od kojih ne vidimo sustinu.
Mi na VODU gledamo kao na nesto sto se podrazumeva, nesto obicno, eto tu je. I zato se tako bahato i nasilnicki i odnosimo prema vodotokovima. A vise od pola svetske populacije bi na to gledalo kao na najvece bogatstvo. Bogatstvo bez koga nema zivota ni u kom obliku.
To je samo jedan od primera...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kapitalizam je kao drustveno uređenje zastupljen u mnogim drzavama i u njima ljudi u vecini slucajeva normalno zive. Ali mi smo zaostali kako u svemu drugom, tako i u kapitalizmu. Jedno je onaj kapitalizam iz 18. veka (kakav je kod nas) i moderni kapitalizam (kao u Nemačkoj). Iako se isto zovu, to su dva pojma. Ovakav kakav je kod nas je zaostao to te mere da ga zovemo - ROBOVLASNIČKO DRUŠTVO.

Kapitalizam je odrziviji od mnogih uređenja. I od komunizma i socijalizma, ako cemo posteno. U tim sistemima gde je sve nicije (drzavno), nema odzivosti, kada se poveze sa mentalitetom naseg naroda. Mislim da ne bi trebalo razlagati tu tezu na proste cinjenjice, posto je jasna.

Problem je sto u Srbiji kao radnik nisi zasticen u smislu da neces imati problem, ako odgovorno radis svoj posao. A to da li ces napredovati, sve manje ima veze sa tim kakav si radnik. Sve to je davno u serijalu filmova ,,Tesna Koza,, i mnogim numerama grupe ,,Riblja čorba,,, vrlo jasno opisano. Da bude crnje, pomirili smo se da je to normalno i bojimo se da ne dodje još gore, umesto da se bunimo protiv robovlasnistva u kome zivimo.

I u razvijenijim zemljama je mali broj onih koji zive ekstremno bogato, ne veci nego kod nas. Ali je zato mnogo veci broj onih koji zive normalno. Nadam se da je jasno sta znaci normalan zivot jednog radnog i porodicnog čoveka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428858#p428858:sl73ygaa je napisao(la):
Blade » Čet Jan 19, 2017 5:28 pm[/url]":sl73ygaa]Da vođa kaze: Od sutra je hleb 200 dinara, litar benzina 300, litar mleka 400 dinara, brašno 400, ulje 500,...jel mislite da bi se nesto desilo? Jel mislite da bi se narod bunio? Ja mislim da ne bi...I nekad se pitam gde je granica da ovaj narod kaze dosta!

Izjavu: ,,U Srbiji se sada osetno bolje zivi, nego pre dve godine,, , blago je da nazovem je..nje u zdrav mozak, a narod svakog meseca sve teze prezivljava.

Jel ima neko odgovor na moje pitanje?
 
Bila bi šačica onih koji bi se bunili, ali bi bili marginalizovani. Mislim da bi bio velik broj onih koji bi se trudili da nađu način da "zaobiđu plaćanje", iz ličnog interesa, a pravdajući to time da je u pitanju teror nad narodom. I bila bi sirotinja raja koja bi se krpila da to nkako plati. Opet, to je samo moje mišljenje :kafa:
 
Samo se zamislite koliko bi dva supruznika sa dvoje dece, a sa sadasnjim cenama trebali da imaju plate, da bi se u ovoj zemlji normalno zivelo. O onda vam je jasno za sta vlast nas obican narod smatra. Meni nije jasno kako zivi i cime hrani decu onaj ko radi za 20000.
 
Baš je ispao cirkus zbog računa za struju. Ispostavi se da su ga napravile agencije za lizing čiji nekvalifikovani radnici koji rade ispod minimalca su "očitvali" strujomere. Rezultat i sami znamo, jer je iskazan na našim računima za decembarsku struju. S obzirom da radnici preko lizinga nisu u radnom odnosu na njih se ne odnosi minimalac, kao i dobar deo Zakona o radu. Stoga, evo teksta čiji sam koautor


Za koga važi minimalna plata od 22.620 dinara?

Ekipa sajta Radnik 19/01/2017

Ukoliko radite po ugovoru o delu ili ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, minimalna plata od 130 din po satu (mesečno 22.620 dinara) koju su mediji pompezno najavili da će radnici primati od 1. januara 2017. za vas ne važi jer, prema Zakonu o radu, niste zaposleni.

Ipak, kada Republički zavod za statistiku utvrđuje broj zaposlenih u Srbiji, važi potpuno drugačija “računica” prema kojoj ako ste samo jedan sat u nedelji radili, država računa da ste zaposleni.

Poštar na privremenom radu

Portalu Radnik.rs obratio se radnik Pošte Srbije koji kaže da mu je nakon dve godine rada kao poštar u ovom preduzeću poslodavac ponudio ugovor o privremenim i povremenim poslovima i platu nižu od minimalne.

„Imao sam ugovor o radu na određeno i trebalo je sve da nas prime za stalno, ali je produžena zabrana zapošljavanja u javnim preduzećima pa su nam svima dali ugovore o privremenim i povremenim poslovima jer im radnici očajnički trebaju“, kaže on.

U skladu sa ugovorom koji mu je ponuđen, plata poštara iznosi 120 dinara po satu, a kako naš sagovornik kaže, u medijima je najavljeno da od 1. januara 2017. godine radnici sa najnižim primanjima mogu da očekuju povećanje plate koja će iznositi minimalno 22.620 dinara mesečno ili 130 dinara po satu.

Naime, socijalno-ekonomski savet je doneo odluku da minimalna zarada u 2017. godini bude 130 din, što je povećanje od devet dinara u odnosu na poslednje dve godine.

Minimalna plata ne važi za sve radnike i radnice

Pitali smo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da li minimalna plata od 130 din po satu važi i za radnike/ce koji rade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima i ugovoru o delu.

“Minimalna cena rada primenjuje se samo na radno angažovanje po osnovu ugovora o radu jer je ista vezana za uspostavljanje radnog odnosa i ugovaranje zarade, a ugovori o privremenim i povremenim poslovima i ugovori o delu su oblici radnog angažovanja van radnog odnosa“, piše u odgovoru Ministarstva.

Iz ove institucije takođe kažu da „visina naknade za rad po ovim ugovorima nije određena zakonom“.

Ovakav odgovor Ministarstva, prema mišljenju profesora Pravnog fakulteta Univerziteta Union Marija Reljanovića, proizvod je toga što imamo “veoma restriktivan pojam zaposlenog”. U Zakonu o radu piše da je zaposleni “fizičko lice koje je u radnom odnosu kod poslodavca”, dok se “radni odnos zasniva ugovorom o radu”. To znači da je zaposleni samo radnik koji je sa poslodavcem sklopio ugovor o radu, ali ne i druge ugovore, poput ugovora o privremenim i povremenim poslovima i ugovora o delu.

“Radnik koji radi po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ima sve obaveze zaposlenog, a nema nijedno pravo. Poznato je da su ovi ugovori jeftiniji za poslodavca i ne predviđaju plaćeni godišnji odmor i mnoga druga prava”, navodi Reljanović.

Reljanović dodaje da veliki broj radnika i radnica u državnoj upravi radi više godina po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, iako je zakonom dozvoljeno samo 120 dana u godini.

Prošle godine angažovano je 86.312 osoba po ovom ugovoru, navodi list Politika.

Zaposleni za potrebe statistike

Država primenjuje ovakvo “restriktivno” shvatanje pojma “zaposleni” kada radniku treba obezbediti određena prava (kao što je minimalna zarada), ali kada je potrebno izračunati broj nezaposlenih, država pribegava drugačijim definicijama zaposlenog lica.

Republički zavod za statistiku kvartalno sprovodi “Anketu o radnoj snazi” na osnovu koje se vrši procena ukupne radne snage u Srbiji. Prema poslednjim rezultatima ove ankete stopa nezaposlenosti iznosi 13,8%. Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je, kako su mediji preneli, smanjenje nezaposlenosti na 12%.

Ovi rezultati ankete, kao i premijerova predviđanja, možda zvuče nerealno, ali ona to nisu ako se uzme u obzir da Republički zavod za statistiku smatra da su zaposlena lica ona koja su “najmanje jedan sat u posmatranoj sedmici obavljala neki plaćeni posao (u novcu ili naturi)”. Takođe, u ovu definiciju ulaze i članovi u domaćinstvu koji “pomažu u vođenju posla, a pri tome nisu plaćeni za taj rad”, o čemu je pisao portal Bilten.

Republički zavod za statistiku: Kretanje stope zaposlenosti/nezaposlenosti stanovništva starosti 15+, 2014-2016.
Predsednik UGS Nezavisnost Zoran Stojiljković je u intervjuu za Radnik.rs upravo govorio o ovom problemu.

“Kada vi i ja izađemo ovde na Lekino brdo i prodamo paklicu cigareta dnevno ili za novac ili za pekmez od šljiva, nas ne smatraju nezaposlenim”, naveo je Stojiljković.

Na ovaj način, radnici koji rade po ugovoru o delu, o privremenim i povremenim poslovima ili “na crno” u statistikama su prikazani kao zaposleni, dok ti isti “zaposleni” u statistici ne uživaju prava zaposlenih koja su zagarantovana Zakonom o radu.

http://radnik.rs/2017/01/za-koga-vazi-m ... 20-dinara/
 
Afera sa racunima za struju, je urađena planski, kako bi se posle kao nasla greska, pa kako bi oni ispali vlast koja neda da se građani plačkaju. Meni sve to tako deluje. Mozda i gresim...
 
I meni je ova priča sa računima za struju deluje namešteno.
 
Pa posmjenjivali dorektore koji sa naplatom nemaju veze da stave svoje ljude
Dok firma preko koje je to radjeno radice i dalje uz procenat za sns
Ali zato nikako da uvedu pametna brojila i rijese problem i iskljucivanja i ocitavanja struje
 
Zasto da uvedu pametna brojila, kada papir trpi sve? :)
 
Verujem u 'zaveru' koja je za cilj imala da diskredituje nase rukovodstvo i poseje seme nepoverenja izmedju gradjana i narodne vlasti.
Naravno, mudrom odlukom rukovodstva na celu sa vodjom, ova subverzivna delatnost je osukecena, a krivci...

:D
sarkazam

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Besno, kroz očaj receno...Ali je istina!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vrKL2aHYVUE[/youtube]
 
Vrh