Šta je novo?

Državni put IB, deonica: Novi Sad – Ruma – Šabac – Loznica

Кад смо код тога ево мало и из Реп. Србске:

Donji horizonti[uredi | uredi kod]​

Hidrosistem Trebišnjice je građen etapno. U etapi Donji Horizonti izgrađeno je i pušteno u pogon nekoliko objekata.

Brana Gorica na Trebišnjici je prva izgrađena 1965. i stvoreno je Trebinjsko jezero. Predstavlja glavno čvorište raspodjele voda u okviru sistema Trebišnjice. Na tom čvorištu se voda usmjerava u dva pravca: (a) preko zahvatne građevine prema HE Dubrovnik; (b) preko HE Trebinje II i nizvodnog prirodnog pravca toka, prema Trebinju i dalje, kanalom kroz Popovo polje, prema HE Čapljina. To usmjeravanje protoka u jednom ili drugom pravcu je važan element upravljanja, koje zavisi od optimizacije sistema, kao i od već definisanih obaveza o načinu eksploatacije sistema.

HE Dubrovnik je instalisane snage 108 MW, sa dovodnim tunelom. Tunel je armirano betonski cjevovod, dužine 16,57 km, prečnika je 6 m, i najvećim dijelom se nalazi na teritorije Republike Srpske. Samo 0,82 km tunela, vodostan i podzemna mašinska zgrada nalaze se na teritoriji Republike Hrvatske. Jedan vid ekološke zaštite obezbjeđen je posebnom usmjeravajućom građevinom u vidu valobrana u moru, kojom je obezbjeđeno da hladna voda koja dospijeva u more iz HE Dubrovnik, odlazi prema pučini, da ne bi termički ugrožavala - hladila plaže na tom dijelu obale Plata.

Slijedila je izgradnja veliko razvodnog postrojenja 220 kV kojim je sistem inkorporiran u elektroenergetski sistem SFRJ i Evrope.

Brana Grančarevo je betonska i lučna, dvostruke zakrivljenosti sa perimetralnom fugom, građevinske visine 123 m i dužine po kruni brane 439 m. Njenom izgradnjom nastalo je Bilećko jezero, ukupne zapremine 1.280×106 m3 kao ključni objekat sistema.

Hidroelektrana Trebinje I nastala je kao pribransko postrojenje brane Grančarevo, sa tri agregata. Treći agregat u HE Trebinje I montiran je i pušten u pogon 1975.godine. Instalisana snaga turbina je 2×54 MW + 1×63 MW.

Reverzibilna HE Čapljina sa dovodnim kanalom dugim 67,82 km, a od toga na teritoriji Republike Srpske se nalazi 41,716 km, a ostatak u Federaciji BiH. Kanal je betonski i izgrađen je kroz Popovo polje.

Pribranska Hidroelektrana Trebinje II instalisane snage 8 MW, je uz branu Gorica i koristi vode Trebinjskog jezera.

Sistem hidroelektrana na Trebišnjici planiran je i realizovan kao jedinstven tehnološki sistem, a objekti sistema hidroelektrana na Trebišnjici sada pripadaju: Elektroprivredi Republike Srpske (ERS), Elektroprivredi Herceg -Bosne (EP HZ HB) i Hrvatskoj elektroprivredi (HEP). Ta činjenica čini složenijim uslove upravljanja sistemom.

Gornji horizonti[uredi | uredi kod]​

Ključni postulat ovog dijala projekta je akumuliranje dijela voda u periodu intenzivnih padavina u cilju stvaranja uslova za njeno višenamjensko korišćenje tokom čitave godine i ostvarivanje osnovnih pretpostavki:

  • da se spriječi (ili svede na minimum) plavljenje Nevesinjskog, Dabarskog i Fatničkog polja,
  • da se voda što duže zadrži na površini,
  • da se omogući navodnjavanje navedenih kraških polja,
  • da se omogući navodnjavanje Dubrava i Bilećkog polja u vegetacionom periodu,
  • da se riješi problem vodosnabdijevanja ovog dijela Hercegovine,
  • da se dio ovih voda iskoristi energetski na elektranama Gornjih horizonata, ali i na nizvodnim elektranama koje su već u pogonu,
  • da se povećaju minimalni protoci rijeke Bregave kroz Stolac,
  • da se kroz Bilećko polje formira stalni vodni tok.
To je dalo podstreka za dalja i detaljnija istraživanja kojima je utvrđeno da sve ove vode pripadaju slivovima Trebišnjice i Neretve (Buna, Bunica i Bregava) i da je moguće vode rijeke Trebišnjice povećati prevođenjem voda koje dreniraju u pravcu sliva Neretve. Utvrđeno je da vode Nevesinjskog polja otiču u pravcu Bune i Bunice, a preko njih u rijeku Neretvu. Vode Fatničkog polja jednim dijelom otiču ponorima u pravcu Bregave, dok veći dio otiče u pravcu vrela Trebišnjice. Vode Gatačkog i Cerničkog polja podzemno otiču u pravcu Trebišnjice i dijelom u Fatničko polje gdje ponovo poniru i pojavljuju se na vrelima Trebišnjice. Vode Trebinjskog polja dreniraju u pravcu mora, a vode Popova polja prema moru i Neretvi. Velike međusobne visinske razlike i relativno male udaljenosti između ovih kraških polja i mora i činjenica da se ova polja nalaze na 4 visinska horizonta omogućuju da se njihove vode iskoriste na nekoliko stepenica u energetske svrhe (hidroelektrane i u svrhu hidromelioracije najvećih dijelova polja Istočne Hercegovine).

Novom koncepcijom predviđena je izgradnja tri nove elektrane: HE „Nevesinje“, HE “Dabar” i HE „Bileća“. Ova koncepcija predviđa i prevođenje dijela voda iz slivova Bune, Bunice (Zalomke) i Bregave u sliv Trebišnjice.

Podsistem HE Nevesinje[uredi | uredi kod]​

Podsistem će imati nekoliko elemenata.

Predbrana “Nadanići” će se graditi kod naselja Nadanići opština Gacko, uzvodno od brane Rilja na cca.17 km, visine je cca.15 metara, sa kotom krune brane 973 mnm. Izgradnjom predbrane Nadanići biće omogućeo skupljanje voda iz Gatačkog polja i dalji transfer do akumulacije Zalomka, izgradnjom pumpnih stanica, i ostale vodoprivredne infrastrukture. To podrazumijeva da se i površinski kopovi u Gatačkom polju zaštite od silnih površinskih voda sa sjevernih padina Gatačkog polja, prevođenjem vode iz rijeke Mušnice u rijeku.

Brana Rilje u predjelu Kifina sela će formirati akumulaciju Zalomka čije će vode služiti za HE Nevesinje, instalisane snage 60 MW.

Dovodni tunel je dužine L=4.3 km, prečnika 4,60 m na cijeloj dužini do račve ispred mašinske zgrade. Planirana je izgradnja vodostana.

Podsistem HE Dabar[uredi | uredi kod]​

Osnovnih elemenata hidroenergetskog postrojenja HE „Dabar” biće nekoliko. Brana „Pošćenje“ graditi će se na oko 3 km uzvodno od ponora Biograd u Nevesinjskom polju. Maksimalna visina brane je 40 m, sa dužinom u kruni od 288 m. kojom se formira akumulacija Nevesinje. Ovom branom će se vode Bune i Bunice prevesti u sliv Trebišnjice. U brani je predviđen temeljni ispust sa namjenom kontrolisanog ispuštanja voda ka vrelu Bunice.

Dovodni tunel hidroelektrane sa vodostanom, imaće ukupnu dužinu 11.085 m sa prečnikom 4,60 m i debljinom obloge 30 cm. Hidroelektrana Dabar imaće instalisanu snagu 160 MW.

Kanal kroz Dabarsko polje, dužine 6.746 m, služiti će za odvođenje voda iz HE „Dabar“ do tunela Dabarsko-Fatničko polje. Ovaj kanal također će prihvatati vlastite vode koje izviru po rubu polja u određenom dijelu godine. Na taj način se vrši odvodnjavanje polja.

Podsistem HE Bileća[uredi | uredi kod]​

Osnovnih elemenata hidroenergetskog postrojenja HE Bileća je nekoliko.

Tunel Dabarsko polje-Fatničko polje je izgrađen. Njegova dužina je 3.222m, prečnik je 5 m. Obloga tunela je betonirana.

Kanal kroz Fatničko polje je u fazi izgradnje, sa kompezacionim bazenom.

Dovodni tunel od Fatničkog polja do hidroelektrane Bileća sa vodostanom je probijen, ali nije betonitan.

Hidroelektrana Bileća
 
Пар објеката у изградњи на траси брзог пута Ша-Ло, мост преко реке Јадар, и надвожњак преко брзог пута.
20231219_110541.jpg
20231219_110359.jpg
 
Interesantno je da malo ljudi zna da je najduzi tunel u Srbiji I jedini preko 8km probijen za potrebe hydro sistema na Limu izmedju Kokinog broda I Bistrice.
Jedna dopuna, HE Pirot dovodni tunel:

  • Доводни органи: Доводни тунел са улазном грађевином и тунелском затварачицом. Дужине тунела 9093m, пречника 4,5m, и изведен је класично и кртицом (по 1/4 и 3/4). Водостан висине 97m, променљивог пречника од 8 до 15m. Челични цевовод са тунелским делом цевовода од 400m, укупне дужине 2030m, пречника 3,10m, 3m и 2,9m. Испред електране рачва се у две рачве д=1,70m. Укопан у терен са земљаним натслојем 1,60m. Пројектован и изграђен без анкерских блокова, представља јединствен објекат у Европи.
Izvor: Wikipedia
 
Prošao sam danas novim putem. Impresioniran sam kako je uradjen. Ravan, bez poskakivanja čak i prilikom prelaska preko diletacija. Auto kao da stoji.
 
Povodom neobeleženog suženja kolovoza, ivičnjaka na beloj liniji itd.
Može li se tužiti upravljač puta za naknadu štete?
Dve potpuno nove gume, dve felne, šlep...
20231228_153449.jpg
 
Ау, тек сад на другом гледању видим. Обавезно тужба.
 
Precednik sutra obilazi radove na tunelu, Nadam se da nece biti populizma i da cemo cuti tacne podatke i predvidjanja toka radova.
 
Kako misliš da neće? Što bi inače predsednik obilazio neko gradilište?
To se nigde ne nalazi u njegovim ustavnim ovlašćenjima. Predsednik vlade, resorni ministar, direktor budućeg upravljača i predstavnik investitora, ok, a on može da ide samo da bi pravio predstavu pred svitom režimskih novinara
 
А влада за сада техничка и још се не зна да ли следи мешање шпила па нова подела карата.
 
A sta to znaci? "Sve osim tunela"? Znaci put ce biti gotov tek negde 2026.
Da li to znaci da ce i most na Dunavu biti gotov?
Iskljucite se sa AP kod NS, predjete Dunav, vozite do Paragova, tu se rprebacite na stari put preko Fruske Gore, onda kod Iriga se vratite na BP, pa do AP i dalje...?

Ili se nece pustati u promet dogod se kompletno ne zavrsi?
 
Тачно, а није ретко да брави ротације својих људи по министарствима. Све зависи од распореда активности у прес служби председника. И ако је уплитање председника у инфраструктуру противно његовим уставним овлашћењима.
 
A sta to znaci? "Sve osim tunela"? Znaci put ce biti gotov tek negde 2026.
Da li to znaci da ce i most na Dunavu biti gotov?
Iskljucite se sa AP kod NS, predjete Dunav, vozite do Paragova, tu se rprebacite na stari put preko Fruske Gore, onda kod Iriga se vratite na BP, pa do AP i dalje...?

Ili se nece pustati u promet dogod se kompletno ne zavrsi?
Ako se stvarno sve zavrsi pre tunela, kad god to bilo, znacilo bi da puste od E75, preko mosta do iskljucenja za S. Karlovce, preko Miseluka i do iskljucenja za S. Kamenicu.

1704296009867.png
 
Bila je krajem 80-ih odlična britanska humoristička serija “Da, ministre” (i u poslednjoj sezoni “Da, premijeru”).
E pa ta komedija je bila vrhunac ozbiljnosti u odnosu na nas. Ovde se ne zna bavi li se iko više onim ovlašćenjima koja su mu data ili je na sceni totalni raspašoj.

Za ovo gore značio bi već i samo da puste most preko Dunava (Petrovaradin i Sremski Karlovci bi dobili direktan pristup putu). Meni je tu najsumnjivije stanje sa tunelom ”Širine” meni se čini da će sve drugo biti gotovo a da to neće ni početi. Ne znam kako ga planiraju kopati, stvarnim probijanjem ili “iskopaj pa zatrpaj” metodom (deluje mi da je brdo nisko da bi baš mogli bezbedno da kopaju direktno ispod kuća). Jer na tom delu ima baš dosta privatnih kuća, mada ima jedan potez na kome bi moglo da se prođe između kuća. Možda je tih par par ela od ranije rezervisano pa nam se posreći da ne bude trakavica oko otkupa.
 
Vrh