Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Izvinjavan se na pitanjima ali ja nemam predstau uopste gdje se to naselje nalazi znam da treba sici na trosarini pa negdje nizbrdo
 
Samo kreni nizbrdo I ne mozes ga promasiti Diso sve da si prvi put u kraju. Mada bolje da ne gubis vreme, nema tu sta da se vidi, jeza od naselja.
 
Da li neko zna sta je sa ovom trafo stanicom iz doba jure? Ocigledno je zaostala iz kasarne ali ne razumem zasto nije uklonjena do sada! Slikana je iz dosta loseg ugla ali sustina je da je na 3m od zemlje, zauzima desetak parking mesta i celu traku saobracajnice!

imag1881.jpg
 
Stanica je aktivno korišćena dok su se zgrade gradile, a sad je preostalo jedino da se sruši... Inače, ulaz odmah pored stanice je moj novi dom :D
 
A zamisli da su bili tackasit soliteri kao npr blok 45 kad su izvlacili projekat iz naftalina mogli su da zavire u malo nizu ladicu ,zasto nije bilo konkursa za najbolji projekat
 
Koliko jadno to sve izgleda, ocigledno da cela Srbija mora da ima stan na 15min od Slavije.
 
Srušili kasarnu i napravili - kasarnu. Oduševljen sam zelenilom u naselju.
 
Iz ciste radoznalosti i bez namere da ulazim u bilo kakve rasprave voleo bih da cujem kako bi vi resili potrebu za izgradnjom velikog broja stanova na toj povrsini? Samo da naglasim da ne branim bilo koga ili sadasnje resenje.
 
A zasto potreba gradnje velikog broja stanova na toj povrsini? Sta je sa kapacitetom ulica u okolini? Zasto ne u visinu umesto u povrsinu?
Zasto je siri centar grada potpuno neuredjen i neiskoriscen?

Ovo je uzas i meni je zao ljudi koji su hteli ili morali da zive u naseljima Stepa, Ivana ribara, Belville i sve slicno sto planiraju da urade...
 
Nisi bio tu da im objasniš da je bolje da žive u Zaklopači.
 
gizmo":1z69c0xg je napisao(la):
Iz ciste radoznalosti i bez namere da ulazim u bilo kakve rasprave voleo bih da cujem kako bi vi resili potrebu za izgradnjom velikog broja stanova na toj povrsini? Samo da naglasim da ne branim bilo koga ili sadasnje resenje.

Evo za početak bez mnogo komplikacije su mogli da još idu 2-3 sprata u visinu i da onda svaku 2-3 zgradu između izbace.
Isti broj stanova a manja zauzetost parcele -> veća mogućnost za uređenje prostora.

Pri čemu 8-9 spratova nije ništa strašno u glavi većine ljudi. Ja bih radije živeo na osmom spratu a imao park nego na petom a nemao. Ja nešto i nisam ljubitelj soliterčina od 20+ spratova, ali ovo što pišem je moglo vrlo lako da se uradi.
 
Као прво ту не само да није било потребе да се гради толико станова већ по свим урбанистичким параметрима није ни смело јер потребна инфраструктура за толико насеље на тој локацији не постоји нити ће постојати.

Архитектонски и урбанистички ово насеље је далеко и од првих НБГ блокова изграђених пре 50-60 година. Цена квадрата оваквих станова је гротескна. Ово би се у Западној Европи па и у многим околним земљама продавало за по 500е квадрат. Мада тешко ми је и да замислим да би се овакав гето градио било где.
 
Negde pročitah da Paviljoni imaju oko 1700 stanova, dakle skoro 3x manje nego Stepa.
Što je uzevši u obzir površinu oko 30% manja gustina naseljenosti.
Pričamo o naselju koje je završeno 1950 godine, dakle pre 63 godine.
 
Mogli su da prekopiraju blok 45 i rijesen problem dobili bi isti broj stanova sa novim fasadama i svi sretni
 
Zasita je neverovatno da imperesivno komunisticko novo naselje nije gradjeno pored trase metroa ili BGvoza..imala je vojska i druge kasarne..da ponudi
 
Zasita je neverovatno da je impresivno komunisticko novo naselje nije gradjeno pored trase metroa ili BGvoza..imala je vojska i druge kasarne u gradu ..da ponudi a koje su na ili blize trasama metroa
 
Izgleda kao komunisticko naselje iz 50-ih. Ali gore nego paviljoni. Vise kao sovjetska naselja.
 
Suma sumarum, politicari kao i obicno puni obecanja i hvale prigrabise politicke poene..
kupci prevareni, naivni racunali ako drzava (ministar, predsednik, gradonacelnik) obeca, bice tako
Epilog:
Izgradjeno je jedno lose i nekvalitetno naselje, u kome zive vecinom nesrecnici koji su u nemogucnosti da na drugi nacin rese stambeno pitanje zarobljeni kreditnim ratama do kraja zivota. Oni su u ovo naselje gledali kao zalutali brod u noci na svetionik, a dospeli su u bezizlaznu situaciju da ce vecina ostatak zivota otplacivati nesto u sta su vec postali razocarani, nemocni da nista promene...
Tuzna srpska realnost... :-(
 
Ljudi koji su Stepu platili 1300Evra/kvadrat + jos toliko (zapravo malo i vise) za kamate nece moci da za par godina dobiju 800Evra za kvadrat i to ce biti realnost ako i nadju kupca kome umesto doma zdravlja i trznog centra odgovara pumpa i pretakaliste za tng. Bitno da im se grad natovario na grbacu sa 300Evra po svakom kvadratu (i jos toliko za kamate) a sada se kao podize kredit za vrtic

StepaKalkulator.png
 
ocekivac":3d8g4stz je napisao(la):
A kad je to kod nas pao komunizam? Jesam li nesto propustio?
Poenta je da mi nismo imali komunizam sovjetskog tipa već socijalizam,a da su nam tada urbanizam i gradnja bili na daleko višem nivou pa se na NBG može lepo videti da su socijalna gradnja rađena sa puno parkova i zelenila između blokova,pa su čak i blokovi stilski bili veoma moderni,čak i danas ..ovo što vidimo u Stepi je zaista komunitičkog tipa,koga ranije gotovo i da nije ni bilo uz svega nekoliko izuzetaka na Nbg..verovatno neko bio u poseti Moskvi kada je projektovao.Inače danas se u Moskvi grade mamutski komi blokovi bez imalo zelenila i prostora..io ovo baš liči na to..moj kolega koji tamo živi i radi ,kaže da jedva čeka da dođe u bg i Nbg da uživa u prostoru i zelenilu koji je u Moskvi misaona imenica. :kafa:
 
Ok, lepo receno ali ja sam vise mislio na komunizam kao ideolosko usmerenje. Socijalizam je bio drustvena orijentacija ali ideologija je bila komunisticka a i danas je. Na sve strane drzavne firme, pa i ova sto je gradila ovo. Osnivaju se cak i nove. Vodeci politicari i kapitalisti su deca nekad bitnih likova koji su dosli iz sume i zaposeli stanove u centru. Posle su gradili za raju solitercine. Svi se slazemo da je gradnja bila dobra jer je postojao ozbiljan sistem. Meni se nikad nece svidjati ali bio je ozbiljan, tu skidam kapu. Ovakvo naselje je posledica apsurda u kome zivimo. I dalje se realizuju komunisticke ideje ali se sada one prodaju narodu a ne dodeljuju. Sada ta deca grade i prodaju ali navike i nacin razmisljanja su isti.
Izvinjavam se ako je of ali cvrsto mislim da nije. Pricati samo o gradnji nije dovoljno, bitan je metafizicki ili drustveni okvir u kome se desava...
 
Vrh