Šta je novo?

Razni projekti

Srušena kuća u Gospodar Jovanovoj 61
20250706_115209.jpg
 
 
Propisano je 1.1 pm po stanu drugo pitanje je jel potrebno da tu bude zgrada te visine
To je propisani minimum. U mnogim evropskim gradovima se odredjuje dozvoljeni maksimum parking mesta. Sve u cilju stimulisanja drugih vidova prevoza i smanjivanja broja automobila u gradovima.
 
Лепо ка у Јапан немаш паркинг место немаш ауто и ћао здраво. И нема паркирања на улици нигде, зато им они сокаци које називају улицама и бивају проходни
 
Lele, uništiće još jednu ulicu koju sam nekad voleo.

Životinje naprdnjačke, seme in se zatrlo.
 
To je bio kraj sa porodičnim kućama srednje klase iz 30ih godina, uz poneku nerazmetljivu vilu, ali i sa dvospratnim barakama koje su posle drugog rata gradili zarobljeni Nemci. Još dobro stoje te barake! Sama Ulcinjska bila je rubna ulica prema Vojislava Ilića i Vračaru, sirotinjska, sa partajama, bez drveća i uska. Gustina naseljenosti u celom kraju bila je vrlo mala. Idealna. Bašte, vrtovi, dve široke ulice sa duplim drvoredima, blizina centra. Kad su uništili Vračar ovaj kraj (inače ime mesne zajednice je Vračarsko Polje) se još nekako držao - tek tu i tamo su stare porodične kuće nedziđivane ili zamenjivane zgradicama P+1+PK. Međutim, u poslednjih nekoliko godina nastaje juriš, rasulo i raspad - iskopali najbolje kuće (koje su, jel, imale najveće vrtove), naštampali neke kao građevinske dozvole i stepene zauzetosti parcela, i počeli da uglavljuju ove demituše od po 7-8-9 spratova. Natrpali čudo novog naroda, sa sve njihovim novim kućnim ljubimcima koji obilato zapišavaju i ukenjavaju trotoare (mnogi kaku, istina, i čiste ali mokraća nije prepoznata kao smetnja, a baš vonja, naročito leti), pa čitav kraj smrdi na životinjske ekskramente kao jedna prosečna Dorćolsko-Vračarska ulica. Kanalizacija naravno nije proširena, iako je broj korisnika porastao bar 15-20 puta, pa su česta zagušenja i izlivanja. O saobraćaju i parkiranju - da ne počinjem.
 
Evo jedan update sa gradilišta u Jajincima pored IDEA prodavnice. Sada se zna da se projekat zove Bulevar Park Voždovac i da su cene 2200-2400 Eur/m2. Jedino mi je čudno da su izlili temelj, a da nisam video da su zabijali bilo kakve šipove. Mada nisam prolazio pored baš svaki dan pa sam možda propustio.

1000014192.jpg

1000014193.jpg
 
Размишљам ових дана доста о овим, све учесталијим призорима по Београду. Упоредите само ову новоградњу са предивном спалатом са десне стране. Тако низак ниво савремене стамбене архитектуре у најважнијем градском булевару је апсолутно неприхватљив. У процес добијања дозвола мора се уврстити и валоризација предложеног архитектонског решења али и квалитета и трајности материјала на фасади.

Ми одавно не зидамо зграде него кутије максималне квадратуре и спратности из којих инвеститори извлаче максималан профит. А то им омогућује оно што је јавно, дакле град са својим улицама и инфраструктуром а правно покривају јавне институције у наше име.

Дакле ми њима дајемо просторну, инфраструктурну и правну вредност да би они нама узвратили скрнављењем нашега града. Не одговара ми тај "уговор" и нисам га нигде потписао.
 
Kad bo komisija imala kičmu da odbija i vraća pa kad bi arhitekta kome vrate 3 projekta za redom jer nije ispoštovao smernice imao neke konsekvence bilo bi drugačije
 
Pozdrav, da li neko zna vise o investitoru Nikodu gradnja i sta mislite o lokaciji Cara Dusana 226. Cena je 2700 plus pdv, garaza 20k.
Hvala svima unapred :)
 
Ne znam gde da pitam, ali me interesuje koja je priča zgrade RTS-a u Aberdarevoj? Jel ti vršena neka nadogradnja ili šta? Poprilično čudno izgleda spolja i uopšte ne mogu da shvatim, ako je nadogradnja, kako je tačno izvedena, jed deluje kao da onaj crni stakleni deo proždire staru zgradu.
 
Одлично што си питао.

Објекат је крајем 30их замишљен као студентски дом за економски угрожене студенте и финансиран је личном донацијом и доборотворним радом краљице Марије Карађорђевић. По избијању другог светског рата градња је стопирана па накратко настављена у време окупације али опет стопирана по доласку црвених.

Е онда је Титов режим решио да направи своју тв бастиљу која и дан данас сатире овај народ. Стаклени кубус мислим да је додат 80их.
Занимљив је контекст и успоредба крајње реакције власти од пре скоро 100 година на тадашње студентске протесте и одговор ове власти на ововремену студентску побуну.

Не би било лепше симболике од те да по ослобођењу Србије и наравно гашењу РТС-а, као награду студентима уручимо то здање телевизије која се устремила против наше деце и вратимо га планираној намени.
 
Vrh