Šta je novo?

Dorćolski projekti

Ajde reci koju ...
Zgrada je izgradjena 1995 na srusenom delu antrea Doma kulture Stari grad. Ideja o pranju novca je potekla jos od radskih celnika SPSa i Milana Ljumovica vlasnika tada je firme Eurotrend koji je bio ujedno i vlasnik apoteka u centru grada. To je onaj sto su mediji pisali da je ratni profiter koji je tokom rata usao u Srbiju iz pravca BiH na tenku ali to nikada nije dokazano. Elem vojska je pokazala interesovanje za finansiranje dela izgradnje obzirom da su ima falili stanovi za visokopozicionirane generale ( stan sa kupolom u kojoj je trebao da bude djakuzi je bio namenjen za Pavkovica koji je se kasnije odlucio za onu kucu na Dedinju) bilo kako bilo oni su po sistemu prebacivanja para otisli u druge projekte a kasnije au otisli u stecaj i zgrada nikada nije zavrsena sve dok se sada nije pojavio Djordjije Nicovic vlasnik Irve ( poznat po srpskim privatizacijama) i usao u pricu zavrsetka zgrade obzirom da je jedan dobar deo stand va dobio iz stecajne mase agrobanke. Iza zgrade se nalazi parking koji je nelegalan jer se nalazi na mestu srusene projektne sale - sala bioskopa , ali elem mislim da je to precutni deal sa gradskim vlastima obzirom da se na tom mestu nikada nece uraditi ta sala za kulturne aktivnosti kako je to bilo namenjeno.
 
Ima li negdje fotka tok sušenog doma kulture satri grad i kako je došlo do ideje da sruse zgradu.Jel vojska dobija bilo šta...Pretpostavljam da bi se u tu salu ulazilo kroz neki od lokala u prizemlju a priču o sali su vjerovatno svi zaboravili amnezija nastupila...
 
Ima li negdje fotka tok sušenog doma kulture satri grad i kako je došlo do ideje da sruse zgradu.Jel vojska dobija bilo šta...Pretpostavljam da bi se u tu salu ulazilo kroz neki od lokala u prizemlju a priču o sali su vjerovatno svi zaboravili amnezija nastupila...
Pa moj deda je bio kinooperater tu u toj sali. Posle Doma kulture Stari grad je u tom zdanju bila Narodna knjiga, a posle su je koristili kao magacinski prostor. Doslo je do ideje o rusenjun kao jedan od prvih projekata "kvadrati na uštrb kulture". Zgrada nije imala neku spec arh vrednost. Rusi su je gradili i poklonili Beogradu. Ali je sala bila velika i vrlo funkcionalna. Odrastao sam u njoj. Jedan od poslednjih koncerata Poslednje igre leptira je bio bas u toj sali. Naravno amnezija ili fazon pa dobro sta sada da se radi kad su ljudi vec izgradili zgradu. Milioni su se oprali preko te zgrade. Muka mi je nekada kad pomislim na to sve. Mislim o njoj znam vise nego bilo ko od vas pa mk interesantno kada pišete kako je slatko ispala. I jeste na kraju. Drago mi je zbog nekih mucenih ljudi koji su uplatili avanse neki cak isplatili u celosti i na kraju oni koji su doziveli su i izvukli makar neki dinar kao i to da zgrada nije roze boje :)
 
DOK čuveni. Bio jezivo mesto 90-ih god ali kao knjižara dugo radio i imao dobar izbor knjiga. Samo bio mračan unutra, falilo rasvete. Nedaleko odatle bila i dva komisiona u Kap. Mišinoj… potpuno nerealno delovali tad u tom kraju.
 
DOK čuveni. Bio jezivo mesto 90-ih god ali kao knjižara dugo radio i imao dobar izbor knjiga. Samo bio mračan unutra, falilo rasvete. Nedaleko odatle bila i dva komisiona u Kap. Mišinoj… potpuno nerealno delovali tad u tom kraju.
Drago mi je da se neko seća. Probaću da nadjem stare slike DOKa . Na netu ne postoje pretrazivao sam. Izbace parobrod koji je bio deo Doma kulture . To vam je ekvivalent Bozidarcu ili centru kulture Vlada Divljan
 
Može li pojašnjenje za Parobrod? Misam razumeo o čemu se radi.
 
Sa sajta Parobroda citat o istoriji zdanja "део Народног универзитета ''Стари град'' (1962–1983) на три адресе: Капетан Мишина 6а – седиште и Скендербегова 43 и Шафарикова.,"
NU Stari grad je imao kulturno-edukativnu komponentu za gradjane Starog grada i u skladu sa tim je sacinjavao jednu celinu od kojih je jedna od njih bila Dom kulture Stari grad uz pomenuti Parobrod nekadašnju školigricu koju sam posećivao, izlozbeni prostor kao i Šafarikovu u kojoj se nalazila i biblioteka. Administracija koja se brinula i o kulturnim svecanostima GO Stari grad se nalazila na sve tri adrese koliko se secam. Zgrada DOKa je imala pored velikog hola bifea garderobe i aneks zgrade u koji je bila smestena administracija kao i radionica. Taj deo se nalazio tik uz prostorije kud Nikola Tesla.
 
Хвала за ову причу. Цео Дорћол је проткан сличним судбинама. Мој отац се као детенце доселио на Дорћол, у доба краља Петра, а мене је судбина ту скућила у доба Петра Краља. Зато немам сећања на Дорћол из периода седамдесетих и осамдесетих, али баш волим кад чујем тако неку причицу.
 
Nema na čemu. Drago mi je da nas ima zaista. Evo možete da vidite pogled na unutrašnju stranu "Starice" kao i na ostatke bioskopske sale DOKa. Tamo gde je upravno postavljeni deo zgrade u odnosu na duzni je bila bina. Na toj bini sam primao paketiće za Novu godinu. Živeli Dorćolci i svi ostali dobronamerni Beogradjani. Nedostaje mi ponekad to sve u nekim obrisima ali sam svestan realnosti i potrebama za promenama. Mislim da je ovo jedina zgrada koja se prodavala kao nova u zadnjih godinu dana a koja nema podzemnu garazu već podrume.
IMG_20230825_171311.jpg
IMG_20230825_171321.jpg
 
Kazes u safarikovoj u kojoj zgradi je bila biblioteka
Znaci ekipa muljatora je ukrala salu za rad stanova
 
Imas takav slucaj sa zgradom na uglu Savskog Trga i Mihaila Bogicevica. Zgradu je pocetkom 90tih gradio Rad koji je tada pao u stecaj...Skorijih godina, kada su se stekli uslovi za naplatu iz stecajne mase, vlasnici su ili umrli, ili iseljeni i ne zna se gde su ili su nezainteresoani, tako da ih je nemoguce bilo pronaci, pa samim tim se i naplatiti iz stecaja...a bez potpisa svih vlasnika, koliko sm shvatio, nije moguce...tako da ta zgrada stoji tako prazna vise od 30g i ko zna sta ce sa njom biti...
Да се уведе лепо процедура чим се толико закомпликују ствари одма иде узурпација и пројекат се поклања другом инвеститору, а ови ако се буне нек се онда јаве сами (неће)
 
To je broj 11 i ne piše više narodna knjiga i mislim da su tu sad stanovi za izdavanje bila je neka mutljavina tu oko toga klasika prostor je dugo bio zapecacen i pisalo je opština Stari grad
 
To je broj 11 i ne piše više narodna knjiga i mislim da su tu sad stanovi za izdavanje bila je neka mutljavina tu oko toga klasika prostor je dugo bio zapecacen i pisalo je opština Stari grad
Pa naravno. To tako ide. Realno su shvatili da opštine ne treba da se bave kulturom. Dali su Parobrod za kulturna dešavanja, dosta i previše. Ćao. Takvo je razmišljanje svih lokalnih političara. I to ne samo lokalnih. Zamislite u manjim mestima šta se tek onda dešava sa domovima kulture.
 
Strahinjića Bana 73, kuća u kojoj je živeo arhitekta Dragiša Brašovan.
U Galeriji Matice Srpske, u Novom Sadu, u toku je izložba Poklon-zbirka Dragiše Brašovana.

20230827_093930.jpg
20230827_093944.jpg
20230827_094013.jpg
20230817_162843.jpg
 
Imas takav slucaj sa zgradom na uglu Savskog Trga i Mihaila Bogicevica. Zgradu je pocetkom 90tih gradio Rad koji je tada pao u stecaj...Skorijih godina, kada su se stekli uslovi za naplatu iz stecajne mase, vlasnici su ili umrli, ili iseljeni i ne zna se gde su ili su nezainteresoani, tako da ih je nemoguce bilo pronaci, pa samim tim se i naplatiti iz stecaja...a bez potpisa svih vlasnika, koliko sm shvatio, nije moguce...tako da ta zgrada stoji tako prazna vise od 30g i ko zna sta ce sa njom biti...
Ima nekoliko emisija i klipova na YT o čeveku koji živi u jednom od stanova.
 
Mene ova zgrada podseca na onak hotel iz filma john wick..i skroz mi se uklopila u ostale
 
Vrh