Нови живот куће у Господар Јовановој 61
Здање саграђено крајем 19. века према пројекту архитекте Андре Стевановића биће реконструисано и дограђено с „циљем очувања визуелног идентитета овог репрезентативног објекта и уклапања у постојећи амбијент”
Фасада ижврљана графитима, а њени декоративни елементи оштећени. Делови олука почупани, дрвене жалузине закатанчене, улазна врата се круне, а изнад њих голубови гугучу у хладу који прави кров. Између тог објекта и суседног простире се зид који служи као платно за уличну уметност. То је јучерашњи призор у строгом центру града, у Господар Јовановој улици 61 где се налази кућа саграђена крајем 19. века према пројекту архитекте и професора Техничког факултета Велике школе Андре Стевановића који се, између осталог, потписао и као коаутор пројеката за зграде данашњег Народног музеја, Београдске задруге, Палате САНУ... О томе на лицу места ни трага, а здање подигнуто у духу академизма припада културним добрима – просторно културно-историјској целини „Историјско језгро Београда у Београду” и археолошком налазишту „Антички Сингидунум”. И оно неће бити порушено, што је изузетак јер су многа вредна здања широм града под налетом багера претворена у прах, него ће то некадашње лепо лице куће бити умивено, објекту враћена оригинална намена – становање и биће дограђен део према унутрашњем дворишту и између Господар Јованове 61 и суседне куће. Таква интервенција предвиђена је Урбанистичким пројектом (УП) за реконструкцију и доградњу објекта у Господар Јовановој 61 који је израдило предузеће „Фолић аркитектс” у име инвеститора и власника куће – компаније „Зерек 61 ГЈ” из Београда.
Парцела на којој је пре 143 године подигнута кућа на углу Господар Јованове и Кнегиње Љубице заузима површину од 852 квадратна метра. Ту су још два помоћна објекта која ће бити порушена и трафостаница која је саграђена без дозволе и, како је наведено у УП-у, није предмет интервенције.
– Предвиђа се реконструкција постојећег фасадног платна и косог крова ка улицама Господар Јованова и Кнегиње Љубице с циљем очувања визуелног идентитета овог репрезентативног објекта и уклапања у постојећи амбијент. У складу с тим задржава се изглед и пластика фасаде постојећег објекта, са непромењеном висином венца, слемена крова и нагиба кровних равни према улицама – пише у УП-у који ће бити на јавној презентацији од 24. јула до 1. августа у згради Градске управе у Улици 27. марта 43–45.
Осим реконструкције тог здања које „представља материјално сведочанство грађевинског фонда највреднијег дела Дунавске падине и њеног урбанистичког и архитектонског развоја”, предвиђена је и доградња објекта према суседу у Господар Јовановој улици и према унутрашњем дворишту.
– Идејним решењем постојећи приземни високопарапетни објекат се првенствено реконструише и уз доградњу новог капацитета, који је у потпуној амбијенталној и функционалној релацији са затеченим амбијентом, формира јединствени новопројектовани објекат спратности подрум, сутерен, приземље и први спрат. За наткривање дела објекта који је дограђен, а који део чини непрекинути низ ка улици Господар Јовановој, предвиђа се постављање косог крова пада и апсолутних кота венца и слемена преузетих са постојећег објекта на који се дограђени део надовезује. Кров дограђеног дела објекта који је оријентисан према унутрашњем дворишту пројектован је као равни непроходни кров, чија висина назитка не прелази висину слемена постојећег косог крова ка уличном фронту. Дограђени део објекта пројектован је тако да својом физичком структуром, волуменом и репрезентативним карактером доприноси квалитетнијем обликовању простора и не нарушава постојећи архитектонски склоп – наведено је у УП-у.
Укупна површина објеката биће 1.468 квадратних метара од чега надземно 935 квадрата, а подземно 532. Гаража са пет паркинг-места планирана је као подземна.
Izvor:
https://www.politika.rs/scc/clanak/562554/Novi-zivot-kuce-u-Gospodar-Jovanovoj-61
Lokacija na
Google Streetview