Šta je novo?

Dizajn

Jao, ne znam. Meni je baš bljak.. :)

Inače, kad je JAT raspisao ovaj poslednji konkurs za logo i dizajn, jedan rad je bilo malo restilizovano staro jaje, ako neko zna gde ga ima još uvek, bilo bi lepo da kaže, jer ga ja već duže vreme nisam mogao naći na internetu. :/

Zaminljivo je gledati evoluciju JAT-ovog znaka, kroz rasporede letenja...
jat5.jpg
1948
ju520420.jpg
1952
ju531004.jpg
1953
ju570615.jpg
1957
Zanimljivo je da 57, iako JAT piše novo, znak koji stoji u dnu je onaj stari.. (A slika iznad Dubrovnika je prelepa.)
ju640401.jpg
1964
ju680401.jpg
1968
ju740401.jpg
1947
Ono što je super na ovom iz 64, je da se svet nalazi u okviru tougla, koji je zapravo izgled Karavelinog prozora... :)
ju801101.jpg
1980
jat9.jpg
1982
jat1.jpg
1991
Olimpijada u Sarajevu... :)
jat2.jpg
1996
jat6.jpg
2001
ju061029.jpg
2006


Ono što je predivno je jedna reklama sa jajetom, na žalost crkao mi je fotoaparat, pa ću nekako pokušati da je postujem...
 
KiD":20h81b26 je napisao(la):
@Lucifer
hahahahaha....ok razumem da ne treba da se raspravlja o ukusima :p , ali moram da te upitam sta je skandal na tom logotipu?? Milsim vrlo je savremen, skladan, relativno jedinstven i sa ovim oblicima nasa trobojka bas 'otvara'. Kad je nesto skandalozno to mora da je neznam sta ... nesto nepristojno nacrtano :lol:
Pa sad ne znam bas, ni kriminalno ne mora da znaci da ima veze sa kriminalom... Ali pusti to... sve sto si napisao nije tacno... dok je taj logo bio aktuelan ljudi su na netu postavljali znakove drugih aviokompanija iz sveta koje su gotovo identicni.... sto se ticu ukusa, hm, naravno da svako ima pravo ad mu nesto bude lepo ili ne, ali ja ne poznajem nijednu osobu osim tebe kojoj se svidja ovaj znak, a narocito kada se ima u vidu prosi znak (jaje). Njegov najveci minus je sto ne simbolise apsolutni nista (osim mozda boje zastave, ali njih ne moze da simbolise, vec samo moze da bude njihovih boja). Dobar znak mora da bude - znak . Da nesto govori, znaci, kao znak Montenegro Airlinesa, Lufthanse, Emirata... e sad ako bas nista ne treba da znaci... onda treba da bude dizajnersko savrsenstvo, a ovaj svakako to nije.
 
vrachar":3qa6nmwp je napisao(la):
Zapravo JULov logo je verovatno napravljen po uzoru na JAT. Inace, znak sa krilom uradjen je pocetkom 1992. i tada je u javnosti bio ispljuvan kao "polovina turbana":lol:
:lol: dobra fora.....btw jel simbolise krilo ili plamen?

@Lucifer

Kako god, eto bar si upoznao bar jednu osobu kojoj se svidja ;)
 
Lucifer":2t99teea je napisao(la):
Njegov najveci minus je sto ne simbolise apsolutni nista
Ni M od Mc-a ne znači ništa, pa je opet...
"Jaje" je bilo brend, ali je bilo i mnogo više od toga...
dsc00186mp3.jpg


Ubedljivo najsavršenija JAT-ova reklama ikada.. Na žalost, nigde je nisam našao na netu..
 
^^Fantasticno!! Mnogo je dobra reklama. Ja je cak nisam nikad video mada imam druga koji ima SVE zivo o jatu i ostalim stvarima vezanim za avione i ostalo sto sa tim ide. Nek se ugledaju nove strukture JAT-a na nekadasnje. :D
 
Ambassador":2fff9qzm je napisao(la):
Ni M od Mc-a ne znači ništa, pa je opet...
"M" od Meka je za pocetak slovo M, a jatov znak iz doba SRJ nije apsolutno nista. Osim toga "M" iz meka je stilizovana lukovica.
 
Milance":4c1vvj4k je napisao(la):
^^Fantasticno!! Mnogo je dobra reklama. Ja je cak nisam nikad video mada imam druga koji ima SVE zivo o jatu i ostalim stvarima vezanim za avione i ostalo sto sa tim ide. Nek se ugledaju nove strukture JAT-a na nekadasnje. :D
da postojala i takva citava serija kalendara (onih "velikih" Jatovih - tako su se zvali), mislim da ih je bilo dvadesetak, i sve je odradio onaj nas famous dizajner sto sada zivi u Americi... ne mogu da se setim kako se zove... Ja se secam jednog super kalendara/postera sa dzinovskim paketicem.

A je l' se secate one reklame sa onim debelim avioncicem sto menja outfit u zavisnoti koja se destinacija do koje leti JAT pomene. To mi je obelezilo najranije detinjstvo... Bio je i takav avioncic na naduvanje, valjda za plazu ili sta vec.
 
Lucifer":1nxbs13h je napisao(la):
Ambassador":1nxbs13h je napisao(la):
Ni M od Mc-a ne znači ništa, pa je opet...
"M" od Meka je za pocetak slovo M, a jatov znak iz doba SRJ nije apsolutno nista. Osim toga "M" iz meka je stilizovana lukovica.
Za početak, JATov znak su TRI slova..

Moja poenta je bila da ako se uradi dobro brendiranje, kao što je bilo za JAT, znak ne treba da znači ništa, već postaje simbol, sam po sebi.

"M" od Meka, čitao ja u par knjiga, se smatra jednim od najnakaradnijih dizajnerskih rešenja, ali je ipak postiglo cilj, dobrim prorpatnim markentingom.. U tom smisliu mislim da defekt jajeta ne postoji, odnosno brend je na prostoru SFRJ, a dvoljno je vizuelno prijemčivo da se stranci ne useru jer lete JAT-om, te je mogao postati svetski brend (većina letova Evropa - Australija je 80ih išla preko Beograda).

I nisam znao da je to radio Mirko Ilić, jbte čovek je genije..
 
Ambassador":1iplrnir je napisao(la):
Lucifer":1iplrnir je napisao(la):
Ambassador":1iplrnir je napisao(la):
Ni M od Mc-a ne znači ništa, pa je opet...
"M" od Meka je za pocetak slovo M, a jatov znak iz doba SRJ nije apsolutno nista. Osim toga "M" iz meka je stilizovana lukovica.
Za početak, JATov znak su TRI slova..

Moja poenta je bila da ako se uradi dobro brendiranje, kao što je bilo za JAT, znak ne treba da znači ništa, već postaje simbol, sam po sebi.

"M" od Meka, čitao ja u par knjiga, se smatra jednim od najnakaradnijih dizajnerskih rešenja, ali je ipak postiglo cilj, dobrim prorpatnim markentingom.. U tom smisliu mislim da defekt jajeta ne postoji, odnosno brend je na prostoru SFRJ, a dvoljno je vizuelno prijemčivo da se stranci ne useru jer lete JAT-om, te je mogao postati svetski brend (većina letova Evropa - Australija je 80ih išla preko Beograda).

I nisam znao da je to radio Mirko Ilić, jbte čovek je genije..
Jbte, ja uopste ne pricam o jajetu, vec o znaku iz vremena SRJ (ne SFRJ). A jaje je najbolji znak svih vremena, kao sto sam jos na pocetku napisao.

I nisam siguran da ga je radio Ilic, on je radio samo reklame sa njim.
 
samo da se složim sa lucijem u vezi lufthanzinog dizajna

0,1020,1114274,00.jpg


:kk:
 
Moram da pohvalim verovatno nove kolor šeme aviona "orao" koji se trenutno remontuju, baš je wow

remont

orao1nf7.jpg


i novi izgled

orao2nd5.jpg


orao3zi8.jpg


inače pozajmljeno od CrazySerba sa SSC-a
 
:/ Meni se ne sviđa...
Mnogo mi je bolji bio ovako:
Oraoprot1_v.jpg

Zapravo, izgleda savršeno ovako beo! Elegantan i lep - miroljubiv, ali opasan.. :)
 
Black/white eagle looks great! :) Bilo bi super kada bi i 29-ke,kad se vrate sa remonta u Rusiji,slicno ofarbali.
 
Iako kapiram da je to korisno - ne moze bas imati neki mirni dizajn, to je ipak vojska... po meni, izgleda Nazi.
 
Nije lose, izgleda mocno. Upravo onako kako i treba da izgleda jedan avion. Cudno je da koristimo crnu boju ali je cool.
 
Moze li neko da mi objasni taj krst na krilima ko to zna bolje? Mnogo mi lici na simbor Ljoticevog JP "Zbor"... i Srpske Dobrovoljacke Garde... :( Nadam se da nije povezano... ?

EDIT:
I nije - sam sebi odgovaram:

Aircraft Markings
Shortly after the secession of Montenegro in 2006, Serbia quickly changed the Yugoslav tricolor roundel to a Serbian tricolor by a simple repaint of the existing emblems. Later in 2006, the Serbian government portrayed a new roundel for their air force that will replace the repainted Yugoslav tricolor roundels originally adopted in 1992. The new roundel is composed of a blue trim on the outside rim followed inward by the Serbian national colors red, blue, and white, with a white cross in the center with blue trim. The roundel is based on the Royal Yugoslav Air Force's emblem from the late 1920s to 1940s.
Izvor: Wikipedia
 
jovanovm":3bed8zsd je napisao(la):
Moze li neko da mi objasni taj krst na krilima ko to zna bolje? Mnogo mi lici na simbor Ljoticevog JP "Zbor"... i Srpske Dobrovoljacke Garde... :( Nadam se da nije povezano... ?
Taj krst na krilima je zvanični "logo" srpske avijacije

g2agu8.jpg
 
^^ Da, da, konsultovao sam literaturu - SDG i Zbor su pozajmili taj krst (Sv. Djordja, koliko se secam) od vojske Kralj. Jugoslavije, te je sadasnje usvajanje ovog rondela ("logoa") samo primer historicizma sa starom kraljevskom vojskom, i nema nikakve veze sa gorepomenutim. Znas, samo mi je malo cudno izgledalo sa tim crnim dizajnom aviona, podsecalo me je na nesto strasno - mnogo sam paranoican.. :(
 
nema na cemu,
inace teorija ima mnogo, a jedino sto se sigurno zna je da se on pojavljuje kod nas jos pre jugoslavije.
 
Vrh