Šta je novo?

Deponija i spalionica u Vinči

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=872105#p872105:13hnumpw je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Avg 16, 2021 2:42 pm[/url]":13hnumpw]Tako je. I tu se opet vraćamo na pitanje - ko je kriv i odgovoran?

Ko upravlja deponijom? Ko je postavio njene ''kadrove''? Isto tako, ko preusmerava 600 miliona evra za buđavi namešteni fudbal umesto za bolju ekologiju ili npr bolji metro ili tako neki bitan i potreban projekat?

Običan čovek koji plaća Infostan?
Prijatelju, valjda mozes da razumes da to sto se pare trose na druge gluposti, ne znaci da je ekologija besplatna.
Da jeste, onda bi umesto preusmeravanja para sa nabrojanih gluposti, mogli da upotrebimo za lecenje bolesne dece, ili za poboljsanje saobracajne infrastrukture.
 
Prijatelju, valjda možeš da razumeš da to što jedna skupina ljudskih otpada ne ume da upravlja deponijom, ne znači da treba celo društvo da ispašta i plaća nove harače, od kojih će oni opet uzeti 80% a tek preostalu mizeriju upotrebiti za neko poboljšanje.

Vi mislite da u Srbiji izdvajanje više para za sređivanje SNS deponije znači sređivanje te deponije.
Ne. To je kao kada bi izdvojio više para za sređivanje crne rupe. Isto ti dođe, sve će to biti pojedeno. Jedina je razlika što u prvom slučaju ti van crne rupe imaš koji dianr više, a u drugom slučaju si lakši za tu sumu. Ali suštinski se ništa ne menja. Jer to je takav sistem. Partijski aparat. Svaka sličnost sa Sovjetima ili Severnokoreancima i njihovim komunjarskim tvorevinama je namerna.

I sada taj aparat, putem nečega što se zove korisni idiоti ( https://en.wikipedia.org/wiki/Useful_idiot ) sada vas ubeđuje da ne samo da oni nisu krivi i odgovorni za ovo st(r)anje, nego ste svi vi, kao narod, krivi. I vi se primate na to i počinjete da ga branite, naivno misleći da će uz dovoljno dobrih namera i lepih dogovora sa ovim ljudima - ljudima s kojima se ne može ništa dogovarati, koji bi sopstvenu majku prodali a kamen da im daš na čuvanje, ukrali bi ga - problem biti rešen. A to je kao kada bi hteo da rešiš crnu rupu pumpajući novac u nju ili joj pružajući ruku.
 
Cak i kad dodju neki novi, opet ce da kosta.

A da je SNS banda, ne moras da me ubedjujes, izlisno je pricati o tome.
 
Visina koštanja zavisi od visine pohlepe i ugradnje. A i generalno, jedno 1/3 celokupne svetske ekologije čine karijeristi i izgubljene mere koje ničemu ne doprinose osim što umiruju javnost i hipstere i prave iluziju da se nešto menja. Primera radi, istera se 800 gradskih autobusa na dizel samo da bi se uvelo 800 vozila sa nereciklabilnim a toksičnim baterijama, dok preostalih 800.000 automobila na dizel i dalje ostaje na ulicama. I tako te papazjanije i predstave za narod.

Elem, da se vratimo na Vinču - za vas ne znam, ali ja neću da povrh svih harača i otimačina, bacam svoje pare u još jednu crnu rupu.
 
Glavni problem je 30 godina nepostojanja pravne države - zapaljena deponija i smrad g**ana su simptomi i simptomi će postojati sve dok se problem ne otkloni. Ja sam za to da se problem otkloni demokratskim sredstvima.
 
U Vinči se slivao sav otpad
- domačinstva
- Privreda
- Mala prvreda
- Ne privrednih subjekata

Sobzirom da su domačinstva u najvećoj meri izmirivala sve ( pa i preko suda) te
visoke dažbine infostana
Sasvim jasno da ostale tri činioca to nisu radila ili ako i jesu onda su to činili po vrlo niskim ,,kvotama,, a razlika do pune cene koja bi pokrila planiranu modernizaciju, ko zna gde je završila

Upravljanje otpadom je vrlo unosan i visoko profitni posao svuda u svetu, te modernizacija ne utiče na rad sa otpadom
Pa gde su pare kad fale za modernizaciju ?

Ajd sad opet harač po gradjanima(1/4 subjekata) da pokrije se modernizacija...

More turci ne gazte oranje....
:twisted:
 
Nije uopšte toliko profitabilno kako neki misle.

Možda jeste u SAD ili Italiji gde mafija drži taj posao, ali realno, nisu tu tolike pare. Da jesu, nicala bi postrojenja za preradu djubreta svuda po Srbiji.
 
Veceras se opet osetilo na BUlevaru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=872214#p872214:1ev3m5tw je napisao(la):
astrodule » 16 Avg 2021 22:08[/url]":1ev3m5tw]Nije uopšte toliko profitabilno kako neki misle.

Možda jeste u SAD ili Italiji gde mafija drži taj posao, ali realno, nisu tu tolike pare. Da jesu, nicala bi postrojenja za preradu djubreta svuda po Srbiji.
Spominješ mafiju , kao ona se razlikuje u zavisnosti od lokacije ???
NE
ona je svuda ista, sa istim jednim ciljem
profit
Kao negde postoji neka mafija koju ne interesuje deo koj donosi veliki novac
zbog etickih tj ekoloških razloga ? :lol:

Parazit crpi domacina a to što je ponegde ili parazit skriven ili zašticen ne znači da ga nema.
Za vreme SSSRa negirano je postojanje mafije kod njih. Raspadoom pokazala se i došlo do njene ekspanzije
To isto se desilo i u SFRJu
Najskuplje tretiranje otpada je tretiranje opasnih hemikalija.
Treba sad da verujemo zbog negiranja
da nisu izlivane u Vinčanskoj depiniji vec samo izlivane po Bgd vodama tj. potocima i kanalima - a imamo temu na BBu o tome sve sa fotografijama. Koliko je samo novinskih naslova bilo o takvim Bg dogadjaima pomor riba, plava voda, smrad
bezbroj..... jer izlivanje na deponiji - dizanje rampe ima cenu pa bude jeftinije to izliti u neku vodu..

Ne nema je kod nas .... prodaja beba, narkotika, oruzija, prostitucija i sve ostale grane kao i posao sa otpadom i deponijama - ne postoji
Sve su to pojedinacni izdvojeni slucajevi koj dospeju u novine .tv i dr....
Nema je.
nema je. a ko misli da je ima, nek dokaže i prijavi nadležnim organima.
a oni ce lepo da ih ufate da ne rade vise te ne dozvoljene stvari jer su brezobrazni nevaljalci
Vincanska deponija je ne profitabilna pa ce da sa ovom stavkom na racunima info stana to da oprave :lol:
Što li se ova tema zove baš vako, ....
.... da Bgd još nije video
malo je ima, malo je nema...
Bg madjikorama...čiribu čiriba malo je dim sa deponije štetan malo nije....
:sesir:
 
Miris zapaljene plastike jutros u 5 na Novom Beogradu.
 

Prilozi

  • viber_image_2021-08-19_10-09-26.jpg
    viber_image_2021-08-19_10-09-26.jpg
    74,6 KB · Pregleda: 1.257
Noćas su baš mnogi u Blokovima prijavili smrad.

Još jedan primer kako vlast neće da se potrudi da kazni trovače. Oni uvek dođu kada niko ništa ne pali. Naravno, nema šanse da im prioritet budu ovakve stvari.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YuVhPDXzm4k[/youtube]
 
Весић: Први пут на системски начин решавамо питање одлагања отпада у Винчи

Заменик градоначелника Горан Весић и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишли су данас радове на новом водећем постројењу на депонији у Винчи и нагласили да се сада први пут на системски начин решава питање одлагања отпада и загађења.

Догађају су присуствовали помоћник градоначелника Андреја Младеновић, секретарка за заштиту животне средине Ивана Вилотијевић, секретар за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима Дарко Главаш, директор ЈКП „Градска чистоћа” Марко Попадић.

Весић је oвом приликом подсетио да депонија комуналног отпада у Винчи постоји 44 године и сваке године ту доспева негде око 500.000 тона отпада, што значи да се на њој налази 20 милиона тона отпада који је на неким местима дубине око стотину метара.

– Било је крајње време да се прекине са тим, 2017. године имали смо велику кризу и морали смо да изградимо брану како бисмо зауставили клизање депоније према Дунаву. У међувремену смо нашли партнере, француску компанију „Суез” и јапанску компанију „Итачи”, које спадају у водеће фирме када је у питању решавање управљања депонијама – рекао је Весић.

Он је рекао да се на новој санитарној депонији одлаже отпад те да се у том простору налази и постројење за прераду отпадних вода, као и постројење за прераду грађевинског отпада где се прерађује сто тона овог отпада, од чега се прави смеса за изградњу нових путева. У електранама на комунални отпад и депонијски гас, а које се завршавају, производиће се топлотна енергија за грејање Београда и електрична енергија.

– У међувремену смо скоро завршили изградњу више од двадесет километара топлодалековода од топлане у Коњарнику до Винче, тако да ће одавде моћи да се траснспортује топлотна енергија како би се Београд грејао делимично и на енергију која настаје из отпада. Овде ће се прерађивати око 440.000 тона отпада, тако да ће убудуће сав отпад који имамо у Београду бити третиран правилно – рекао је заменик градоначелника.

Он је додао да ће у наредне три до четири године на месту садашње велике депоније, која је већ затворена и на коју се више не одлаже отпад, бити шума.

– Према процени Градског завода за јавно здравље, за 44 године постојања у атмосферу је из старе депоније емитовано више од четири милијарде кубика метана, што се наравно више неће дешавати и то је највећи добитак за грађане Београда. Ово је најмодернија депонија на Балкану и уједно прави пример како се управља отпадом – рекао је Весић.

Он је нагласио да сада остаје да ЈКП „Градска чистоћа” почне да гради 17 трансфер станица где ће се вршити сепарација отпада.

Весић је појаснио да постројење за прераду отпадних вода омогућава да отпадне воде не одлазе ни у земљу и додао да се сада санирају деценијске последице.

– Овим проблемом се нико није бавио. Депонија је могла да буде затворена и 2005. и 2010, само што никоме није пало на памет да то реши него се тако отпад одлагао док нисмо 2018. године дошли у ситуацију да депонија скоро склизне у Дунав. Сада је ово урађено на прави начин. До сада се запремина од 60.000 олимпијских базена фекалија изливала сваке године у Саву и Дунав, све је то могло да се решава пре десет година, а сада се заиста први пут решавају проблеми загађења на системски начин – истакао је Весић.

Он је подсетио да је Влада 2006. или 2007. донела одлуку да се депонија реши кроз питање концесије, али ништа није урађено до 2014, када је ова градска власт покренула процес јавно-приватног партнерства и пронашла компаније.

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је да је стара депонија у Винчи, у којој се одлагао отпад последњих 40 година, у потпуности затворена.

– Обишли смо будућу нову енергану и депонију за грађевински отпад. Ово су све нове технологије и најсавременији приступ што ће депонију Винча и Град Београд уврстити међу градове са најмодернијим регионалним центром. Замолила сам „Бео чисту енергију”, када су били на састанку са представницима Града Београда, да се, ако може, све заврши и пре уговорених рокова, а то је крај 2023. године – рекла је Вујовићева.

Она је истакла да је пожар који је избио на депонији у Винчи резултат неправилног одлагања отпада 40 година.

– Брзом реакцијом Града Београд и приватног партнера пожар је саниран. Агенција за заштиту животне средине, која се налази у оквиру нашег министарства, свакодневно је извештавала о квалитету ваздуха. У тренутку пожара честице које меримо су биле повишене, али током гашења пожара емисија тих честица је опадала. Меримо ваздух по свим европским стандардима и наставићемо да пратимо све европске трендове – рекла је Ирена Вујовић.

Директор предузећа „Бео чиста енергија” Владимир Миловановић изјавио је да чим је затворена депонија у Винчи, почели су први истражни радови како би се дефинисала методологија извршења стабилизације великог клизишта које се налази у телу депоније.

– Приступићемо и акцији ослобађања акумулираних вода у телу депоније и гашењу дубинских пожара који имају потенцијал да се у одређеним околностима разгоре. Након тога креће прекривање различитих слојева минералним материјама. Од комуналног отпада ће се производити електрична енергија, што представља око пет одсто потрошње домаћинстава грађана Београда, а 56,5 мегавата топлотне енергије, коју ћемо испоручивати у топлану Коњарник, може да задовољи око десет одсто потреба домаћинстава у Београду. Говоримо о зеленој енергији, а депонијски отпад представља извор обновљиве енергије. Решићемо многе еколошке проблеме овде и нећемо направити нове. Где има сагоревања има и емисије димних гасова, али ти гасови из електране на комунални отпад биће третирани најбољим расположивим технологијама – рекао је Миловановић.

73822d6b048da5d7f4160af8faf33a39_7957055869.JPG


297cf16d6a47bdc4ae9e742d191351c4_9577446180.JPG


e6ef7a302cc732e682113eeae09b66f4_6164812513.JPG


izvor: beograd.rs
 
Ал су уболи са овом сликом где су 3 од 4 тује сасушене.
 
Bice to sjajano resenje za visak djubreta u Austriji i Nemackoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874911#p874911:24flyg7n je napisao(la):
solecar » 26 Авг 2021 12:44 pm[/url]":24flyg7n]– Брзом реакцијом Града Београд и приватног партнера пожар је саниран. Агенција за заштиту животне средине, која се налази у оквиру нашег министарства, свакодневно је извештавала о квалитету ваздуха. У тренутку пожара честице које меримо су биле повишене, али током гашења пожара емисија тих честица је опадала. Меримо ваздух по свим европским стандардима и наставићемо да пратимо све европске трендове – рекла је Ирена Вујовић.
Ова глупача ми је стварно фаворит за највећег дебила из целе ове гарнитуре. Нигде је нема, али када се појави све надокнади својим наступом и глупостима које каже, или покуша да каже.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875223#p875223:v8e0jekw je napisao(la):
MC_ » 27 Aug 2021 12:50 pm[/url]":v8e0jekw]Bice to sjajano resenje za visak djubreta u Austriji i Nemackoj.
Daj molim te, prekini da lupaš takve stvari bez dokaza.
Čak je i taj višak đubreta za nas dobar, jer te države često preuzimaju trošak transporta i ne prodaju to đubre. Austrija, odnosno Beč u sred grada ima svoju spalionicu otpada. Ima i svoje deponije. Daj molim te, ne pravi se da oni nama sve žele da uvale kako bi njima bilo čisto.

Eto za tvoju informaciju, imam drugaricu koja radi u jednoj firmi koja je kao posrednik u deponovanju/tretiranju industrijskog, farmaceutskog, medicinskog i drugog specijalnog otpada. Kaže da se iz Srbije takav (opasan) otpad izvozi za Beč.
 
Тачно, био је план да се у селу Маови поред Шапца прави погон за третман таквог отпада али су се становници тог села и околних побунили. То је било још за време прошле власти.
Слично томе, нуклеарни отпад из института у Винчи је извежен у Русију.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875254#p875254:okikz621 je napisao(la):
marrecar » Pet Avg 27, 2021 2:17 pm[/url]":okikz621]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875223#p875223:okikz621 je napisao(la):
MC_ » 27 Aug 2021 12:50 pm[/url]":okikz621]Bice to sjajano resenje za visak djubreta u Austriji i Nemackoj.
Daj molim te, prekini da lupaš takve stvari bez dokaza.
Čak je i taj višak đubreta za nas dobar, jer te države često preuzimaju trošak transporta i ne prodaju to đubre. Austrija, odnosno Beč u sred grada ima svoju spalionicu otpada. Ima i svoje deponije. Daj molim te, ne pravi se da oni nama sve žele da uvale kako bi njima bilo čisto.

Eto za tvoju informaciju, imam drugaricu koja radi u jednoj firmi koja je kao posrednik u deponovanju/tretiranju industrijskog, farmaceutskog, medicinskog i drugog specijalnog otpada. Kaže da se iz Srbije takav (opasan) otpad izvozi za Beč.

Dok ne prilozis pismeni dokaz, ne verujem ni ja tebi.
Sem toga Bec razvrstava otpad. Ne spaljuju plasticne flase.
Po principu indukcije, dolazak N firmi sa priljavom tehnologijom znaci prljavu tehnologiju i u slucaju N + 1.
Mozda ce i Rio Tinto da ponese svoj otpad?
 
A jel bi ti promenio svoje stavove sve i da ti on dostavi sve moguće dokaze i obrazloženja?
 
Po meni je spalionica sasvim dobro rešenje. Bez neke dublje ekonomske analize, rekao bih da je tu najbolji odnos uloženog i dobijenog za Srbiju.

Naravno, samo da su filteri non stop uključeni i nema brige.
 
Ја се надам да ће ту спаљивати и отпад из Панчева, Инђије, Смедерева и осталих општина које су близу. Мислим да би возовима могли да довлаче и смеће из удаљенијих градова по Србији.
 
Što da ne.

Ne mogu da nađem podatke koliko se dnevno đubreta doprema na Vičnu i koliki je kapacitet spalionice.

Bilo bi još bolje da Srbija sama napravi spalionice na drugim mestima i tako počne sistemski da rešava problem deponija po Srbiji.

edit: evo nekih podataka

Tehnički podaci: Kogenerativno postrojenje za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada, instalisanog kapaciteta 340.000 tona otpada godišnje, instalisane električne snage 30 MW i instalisanog kapaciteta daljinskog grejanja grada Beograda snage 56.5 MW

To je oko 900 tona dnevno, a nailazi se na podatak o do 1500 tona smeća koje dolazi dnevno na Vinču.

Izbacimo šut (koji je sigurno u tih 1500 tona) koji ide u posebno postrojenje, dolazimo do toga da je ova spalionica možda i nedovoljna za Beograd.
 
Капацитет спалионице је 340000 тона смећа годишње. На депонију се довози више од 500000 тона смећа годишње. Поред спалионице ће бити и погон за рецикчажу грађевинског отпада и нова санитарна депонија капацитета око 170000 тона годишње.
Ја се надам повећању процента сепарисаног отпада за рециклажу (папир, пластика и алуминијум).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875376#p875376:2ugqmnqk je napisao(la):
Дошљак » 27 Avg 2021 23:33[/url]":2ugqmnqk]Тачно, био је план да се у селу Маови поред Шапца прави погон за третман таквог отпада али су се становници тог села и околних побунили. То је било још за време прошле власти.
Zato ćemo imati referendum u vezi Rio Tinta na kome ćemo se izjasniti većinski da smo za isti. :wink:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875464#p875464:2ugqmnqk je napisao(la):
astrodule » 28 Avg 2021 14:35[/url]":2ugqmnqk]Po meni je spalionica sasvim dobro rešenje. Bez neke dublje ekonomske analize, rekao bih da je tu najbolji odnos uloženog i dobijenog za Srbiju.

Naravno, samo da su filteri non stop uključeni i nema brige.
Da mi za početak počnemo da ih ugrađujemo u postojeće fabrike, a ne da se ograđujemo od istih.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875459#p875459:2ugqmnqk je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Avg 2021 14:25[/url]":2ugqmnqk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875452#p875452:2ugqmnqk je napisao(la):
MC_ » 28 Avg 2021 14:06[/url]":2ugqmnqk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875254#p875254:2ugqmnqk je napisao(la):
marrecar » Pet Avg 27, 2021 2:17 pm[/url]":2ugqmnqk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=875223#p875223:2ugqmnqk je napisao(la):
MC_ » 27 Aug 2021 12:50 pm[/url]":2ugqmnqk]Bice to sjajano resenje za visak djubreta u Austriji i Nemackoj.
Daj molim te, prekini da lupaš takve stvari bez dokaza.
Čak je i taj višak đubreta za nas dobar, jer te države često preuzimaju trošak transporta i ne prodaju to đubre. Austrija, odnosno Beč u sred grada ima svoju spalionicu otpada. Ima i svoje deponije. Daj molim te, ne pravi se da oni nama sve žele da uvale kako bi njima bilo čisto.

Eto za tvoju informaciju, imam drugaricu koja radi u jednoj firmi koja je kao posrednik u deponovanju/tretiranju industrijskog, farmaceutskog, medicinskog i drugog specijalnog otpada. Kaže da se iz Srbije takav (opasan) otpad izvozi za Beč.

Dok ne prilozis pismeni dokaz, ne verujem ni ja tebi.
Sem toga Bec razvrstava otpad. Ne spaljuju plasticne flase.
Po principu indukcije, dolazak N firmi sa priljavom tehnologijom znaci prljavu tehnologiju i u slucaju N + 1.
Mozda ce i Rio Tinto da ponese svoj otpad?
A jel bi ti promenio svoje stavove sve i da ti on dostavi sve moguće dokaze i obrazloženja?
Promenio bi ga utoliko što bi ko Zuma u temi o koroni našao da ti dokazi nisu validni i da stvari baš i nisu takve kako izgledaju neupućenima koji nisu posvetili sate i sate izučavanju o ekoloigiji i zaštiti ljudi i okoline od štetnih materija i uticaja.
 
Vrh