Šta je novo?

Deltini projekti

Mmmm,da.Medjutim,vise sam misluo na analizu tipa:Ok,hocemo da gradimo poslovne prostore (kao sto se u mnogome grade u bg),izracunali smo da se isplati i to je u redu.E sad,ne isplati nam se visoka gradnja,vec maximalno 6 spratova jer...???To me zanima.Ako su vec uspeli da iznajme prostor i nadju zakupce,koliko zaista skace cena ako ta zgrada ide u visinu umesto u sirinu i time doseze arhitektonski ekvivalent zdepastog idiota?Prosto ne mogu da pojmim tu razliku u ceni,ako neko odluci da umesto u skyscrapery (kao pomenute mega firme koje to i rade da bi stitile imidz) pokaze da je finansijski dominanatan (sto je najjaci pr moguci),vec je racunica ipak takva da mu se to ne isplati.Ne mislim da sam pametniji od njih,samo me zanimaju njihovi razlozi,jer kada bih ih znao mozda bih znao i da li tu nesto realno moze da se menja.
Sta bi od dolaska citibank-a na srb trziste,ako neko zna neku novu info neka kaze.
 
O gradnji kula i skajskrepera smo već dosta pisali na temi :
'Budući projekti - planovi, investicije i potrebe' od 1str.
pa tamo možda možeš da nađeš odgovore na ta pitanja.

Citibank je otvorila samo Kancelariju za prikupljanje informacoja.
 
Samo jos jedan post u vezi towers, sto se naravno tice i Delte:

@kingdom
Problem je i u visini investicije i u onim igracima koji bi eventualno bili spremni da toliko "odjednom" uloze u Srbiju. Mora da se misli na diversifikaciju portfolija, a ako si previse izlozen nestabilnom trzistu, to ti onda nece prihvatiti nijedan board of investors, a postoje i mnogi zakoni (recimo u Nemackoj) koji cak na neki nacin i sprecavaju odredjene rizicne investicije. Paralelno tome imas problem u kolicini prostora. U oblakoderu se ne iznajmljuje prostor po 100, 300, 500 ili "cak" 1000 kvadrata, vec jedna firma uzme recimo 5 spratova, druga 10 itd. Poslovni prostor u svim onim zgradama sagradjenih poslednjih godina na NBG mozes mal te ne da smestis u dva oblakodera.
 
Delta će kad i ako bude izgradila kulu od 35-40sp. imati problema

oko izdavanja prostora, jer će već do tada biti izgrađene mnoge lokacije

ili će se graditi za istu namenu, pa će biti veća konkurencija na tom tržištu.
 
To je tacno, ali to nije slucaj samo sa kulom, vec i sa svim ostalim vrstama objekata. Razvoj poslovnog prostora mora da prati trend dolaska preduzeca u Srbiju, a to ce ici sporo i na zalost uveliko zavisi od politike. Vicious circle
 
Zar je samoj delti dovoljna ona zgrada gde su trenutno?i zarr ta nova ne bi bila njihov hq,iskljucivo?Kako bilo,i rest the case.Nenad je u pravu,treba jos vremena...
 
Upravo zato je kula u Bloku 20 izvesnija od bilo koje druge jer je u pitanju centrala Delta holdinga, tj. grade je za svoje potrebe. I "24 sata" ne gresi u interpretaciji poznatih cinjenica kada kaze da ce kule na Autokomandi poceti da se gradi tek po zavrsetku trznog centra jer su i ljudi iz Delte isto najavljivali u vise navrata.

Naivno je ocekivati da Delta sve sto planira objavi na svom sajtu. Podsecam da je beobuild pisao o Delta city-ju pre nego sto je iko u Srbiji i znao da ce takav trzni centar biti izgradjen :)

Takodje, imajmo u vidu da je Beobuild vizualizacije kompleksa u Bloku 20 dobio direktno od kompanije Delta, tj. nisu maznute sa sajta mys architectsa (iako su identicni).

Po onome koliko ja znam, Delta je izuzetno ozbiljna kada je u pitanju Blok 20 i ima nameru da pocne sa radovima sto pre, to joj je jedan od prioriteta. Otprilike je zatvorena investicija - poslovna kula ide Delti, hotel Intercontinentalu, a "retail" odnosno komercijalni deo, standardnim Deltinim partnerima (Zara, mexx, Costa cofee itd).

Jedina dilema je to kada ce Delta imati dozvolu za izgradnju u rukama. Oni se nadaju da je pocetak naredne godine (gradjevinske sezone) realan datum. Postojala je ta dilema u vezi sa visinom kule, no po informacijama koje je beobuild dobio od jednog izuzetno velikog investitora Beograd je grad vrlo otvoren za investitore i vrlo spreman na korekciju urbanistickih planaova (suprotno vecinskom misljenju na forumu) i da je ne samo to, vec najotvoreniji grad za investitore u regionu (!?). Tako da ne sumnjam, s obzrom na uticaj pomenute kompanije, da je korekcija plana izvrsena, odnosno da je skinut limit u spratnosti, te da ce Delta dobiti zeljenih 35 spratova.
 
Nenad":12mnquko je napisao(la):
To je tacno, ali to nije slucaj samo sa kulom, vec i sa svim ostalim vrstama objekata. Razvoj poslovnog prostora mora da prati trend dolaska preduzeca u Srbiju, a to ce ici sporo i na zalost uveliko zavisi od politike. Vicious circle
Trend dolaska preduzeca postoji, trenutno manje jer cekaju 10.12.
Sto se tici Citibank, centrala za ovaj deo Evrope je u Budimpesti tako da je to jedan od mnogih ne realnih prica.
A i uopste sve SAD banke imaju sada dosta problema zbog pada hipoteka i pada vrednosti na berzama u SAD, tako da nije realno ocekivati njihov neki ulazak u bliskoj buducnosti.
 
Mislim da precenjujemo ovde velicinu i kvadraturu zgrada koje bi realno mogle da se grade u Beogradu uskoro. Jedan neboder od 40 spratova recimo ima do 100 000 kvadrata korisnog prostora(da se nategne). Uporedite to sa recimo ovom Energoprojektovom zgradom u bloku 26. Ta zgrada ima samo 6 spratova i skoro je duplo veca po kvadraturi od kule 'Usce'. Kada su visoke zgrade u pitanju , radi se o znacajnojoj svoti novca, ali vecu ulogu igraju namere samog investitora, DUP-ovi i ostali propisi. Ici u visinu je vise stvar stila nego velicine. Recimo, ACB(Airport city Belgrade) je po svojoj velicini(kvadraturi) opusteno mogao da bude klaster od 4 zgrade od po 20 spratova(kad se zavrsi) ili jedna od 50, nije ni bitno, ali nije. Tu sad dolazi prica o riziku i sto ACB ovakav kakav je omogucuje gradnju u etapama(sto ne mozemo da zamerimo tom investitoru, ako se pogleda godina kad je odlucio da investira preko 100 miliona evra u Srbiju).

Sto se tice nebodera ostalih, ako Grad pripremi uslove i ima takvu viziju tek treba mnoge kompanije da grade svoje kule kao osiguravajuca drustva, banke(kad jos porastu), trgovci i svi ostali koji imaju glomazne administracije. Znaci ako se bude tako zelelo, Beograd bi vec mogao da udara temelje za svoje prve nebodere vec za par godina. Ne zaboravite da je Amerika vrlo svesno pre 100 godina krenula da gradi strukturu gradova koju ima danas. Neboderi u korporativnom svetu imaju jasnu simboliku izmedju ostalog.
 
NE sumnjam da ce na Novom Beogradu nici mnostvo nebodera, samo je potrebno malo vremena.

Beograd je izuzetno perspektivan grad, i s obzirom da se i u manje prometnim i perspektivnim gradovima zidaju cudesa, mislim da je u nekog buducnosti od 20 godina, jos ako udjemo u EU, jedan veliki niz nebodera sudjen nasem gradu. Ako se to dogodi na NBG , super, a to se moze dogoditi i na mestu gde se planira treci BG, sa leve obale dunava... Sve u svemu, bice sve jako lepo samo strpljenja.

Nazalost zivot je kratak i sve zelimo odmah, ali ako se samo svesno prodje kroz cinjenice, moze da se ocekuje mnogo toga lepog, jer ovo je Otvoren grad, grad koji je vise od nacije i ljudi koji sad zive u njemu. Nikad nije bio neciji, uvek je bio svoj, Beograd :D
 
Homer Jay":cqtdeqg3 je napisao(la):
Upravo zato je kula u Bloku 20 izvesnija od bilo koje druge jer je u pitanju
centrala Delta holdinga, tj. grade je za svoje potrebe.
Ne verujem da će Delta da napuni celu kulu sa svojim službenicima.
Možda samo zauzmu potreban broj spratova i nazovu je 'Delta Tower' ili sl.
Ako bi imali toliko službenika da napune celu kulu, onda mogu da stave ključ u bravu. :)

Danas se posluje na drugi način,nap. oni imaju tri firme za nekretnine :
Delta Real Estate, Delta Invest i Delta City. sa samo tri direktora i tri računa.
Sve tri mogu da stanu u jednu sobu/ kancelariju , a registrovali su ih kao
posebna pravna lica radi posebnih finansijskih operacija i kombinacija.
Šta su te firme do sada uradile i izgradile? ....... Mnogo više je u 'najavi' :



. stara varijanta, a i 'nova' je promenjena





Delta se bavi raznim poslovima, a u izgradnji objekata tek treba da se dokaže.
Za sada grade ( osim svoje zgrade) samo velike samoposluge ... i sad ovaj DC.

ps .. tri interesantna članka o Delti : http://www.danas.co.yu/20071121/dogadjajdana1.html#3
 
A Belllville? :)

Delta je ozbiljna firma, i proboj na trzistu nekretninama je njihovo novo polje za dokazivanje. Oni se nisu odlucili da tek tako juce udju u te poslove. U pitanju su godine i godine ozbiljnog planiranja, analize trzista, kupovine zemljista itd.

Jednostavno, trenutno im je najisplativije da investiraju u trzne centre. Zatim, dolazi poslovni prostor, sa potrzanjom visokokvalitetnog poslovnog prostora u beogradu raste i interesovanje za investiranje u isti. Poslednje na klisti je stanogradnja, pa takko mislim da ce ti apartmani kod stadiona biti poslednji izgradjeni.

Koliko je meni poznato, Blok 20 je samo Deltina centrala.
 
Belville?! ... Delta se u taj posao ugurala sa 50%, tako što je izbacila PORR iz
predhodne kombinacije. Sabotirali su radove dok nije došlo do kašnjenja.
To znam vrlo dobro, jer mi je član uže familije radio na DC ( radi u PORR-u).
Oni tamo ništa ni ne grade, već samo 'grade' novac na računu.

Počela gradnja Univerzitetskog sela

Izgradnja je poverena beogradskim firmama Deneza, Montera, Kocić, Eksing, Gradina, "Ratko Mitrović",
paraćinskom Gradingu i preduzeću Integral iz Banja Luke, kazao je Budjevac i objasnio da su uslovi i
rokovi za ta preduzeća veoma stroga i da Delta invest ima u rezervi šest preduzeća koja mogu da preuzmu
radove, ukoliko bude kašnjenja.
"Delta invest je radio 450 objekata i svi su završeni na vreme i ne očekujem ni da u ovom slučcaju bude
kašnjenja", kazao je Buđevac.

Delta M grupa i Hipo grupa potpisali su u junu ugovor o osnivanju novog konzorcijuma za izgradnju
Univerzitetskog naselja u Beogradu, koji predviđa njihovo ravnopravno učešće u investiranju projekta.

Delta M je godinu dana pre toga kao manjinski partner ušla sa austrijskom firmom CEE Investments u
konzorcijum za izgradnju Univerzitetskog naselja, ali se posle nekoliko meseci povukla zato što se
posao nije odvijao željenom dinamikom.
izvor B92
link http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=08&dd=17&nav_id=259654
 
Tako je,treba jos vremena.Sad...mnogo vremena,ili nesto manje,ne znam,ali svakako da je jasno da su najveci investitori u beogradu (gotovo i jedini,cast izraelcima) domaci tajkuni bez veceg iskustva u poslovanju sa nekretninama,Homer je to lepo rekao.A pritom,hajde da budemo realni,zaista nekada treba i simplifikovati istinu i reci:Jos uvek NISTA nije izgradjeno.Sto se toga tice,sve ove najave mogu i ostati samo toliko-prasnjave najave.Treba sacekati...delta jeste extra efikasna bila u gradnji delta cityja,ali kao sto rece Homer,poslovni prostori su druga prica...
Dragan ima insajderske informacije,pa mi se njegov umereni pesimizam cini realnim.Medjutim,ko zna sta je jos ukljuceno u pricu i koja je puna istina.Nebitno,ja takodje verujem da ce stvari lancano da se pokrenu kada se skupi dovoljna kriticna masa.E sad,u eu ili van nje-ne treba ni biti nerealan i ocekivati da novi beograd postanje menhetn.Neka bude ono sto je danas Varsava i extrica.No opet,varsava je centar trzista od 60+miliona stanovnika...Ipak,u eu je sve moguce,ako se stvari sloze.
 
kingdom":1fflsxqv je napisao(la):
Treba sacekati...delta jeste extra efikasna bila u gradnji delta cityja,ali
kao sto rece Homer,poslovni prostori su druga prica...
.. Dragan ima insajderske informacije,pa mi se njegov umereni pesimizam cini realnim.....
Radi 'umerenog pesimizma' i brutalne realnosti sam i pokrenuo temu :
"Budući projekti - planovi, investicije i potrebe by dragan " ( pogledaj samo 1.str.)
da bi se preterani optimizam sveo na pravu meru i smanjila nerealna očekivanja.

Delta je efikasna u finansiranu izgradnje objekata koji njoj trebaju.
Oni ne grade, već investiraju novac - kako nap. Hipo Group ili GTC.
Ali, GTC je ovog leta izgradio čitavo malo naselje u bl.19 - Avenue and Park Apartments.
MPC Group gradi uspešno na više lokacija ( Ušće2,Square ..),a i 'SavoGrad' lepo napreduje.
Da ne govorimo o 'Airport City' gde se već gradi i druga faza, pa ide i treća.

Delta tek treba da se dokaže i uđe u ovu grupu ozbiljnih investitora u Bgd.
Zauzela je odlične lokacije, ali se bavi samo nekim najavama i 'preti' da će izgraditi
sve i svašta ( nap. Kulu i Luku Bgd.), a osim sličica nema planova i početka gradnje.
Možda još nisu našli partnera za bl.20 ili čekaju 'bolja vremena'.
 
Homer Jay":p9rpd1p7 je napisao(la):
Trebalo bi u subotu (1. dec), ali nishta josh ne najvaljuju
Tesko da ce da se otvori tog dana. Ja sam danas imao priliku da budem u bioskopu i mogu vam reci da se posao privodi kraju ali sigurno to nece biti sutra.(stolice su jos pod najlonom) Ne ulazeci u tehnicke specifikacije ali vizuelno bioskop izgleda mnogo mocno. Slikao sam na brzaka dok obezbedjenje nije doslo pa cu za kako sutra da nabacim slike na net..
 
Insajderu,jel pocinje sa radom do N.godine?
 
Predpostavljam da je ovo najveca posto veca od ove nema gde fizicki da stane. Kada ce da se otvori pojma nemam mada mi sve to izgleda nekako kilavo od pocetka. Ovo je slikano pre neke 2 nedelje pokusacu sutra da udjem ponovo pa javljam
 
cenzura":2b45foqt je napisao(la):
Bioskop pocinje sa radom od 27.12.2007.
Radovi su potpuno zavrseni ali 28.12.2007 bisokop mora da prodje testove i kontrolu pa tek posle moze biti pusten u rad.
 
Vrh