Šta je novo?

Dedinjske vile

ink":vm15zbw7 je napisao(la):
Moja omiljena zgrada, ili bar medju mojih licnih top 10 zgrada, u Beogradu se nalazi na Dedinju - radi se o rezidenciji Iranskog ambasadora.

Probacu da nadjem neku dobru fotku al, kao sto znate, zabrana fotografisanja to otezava.

Našao sam i slike s ulice! :D

19621273.jpg


19621272.jpg


Ovo je verovatno neka ambasada, ali ne mogu da prepoznam grb, liči mi na danski:

19621274.jpg
 
Prelepa je zgrada Iranske ambasade :kk:
Samo trebalo bi te betonske zidove obložiti nekom lepom fasadom recimo od trespe, izgledalo bi nestvarno dobro!
 
Kineska je uzas zivi. Bolje izgleda bilo koja nova osnovna skola.
A ova od Vere Matovic ti je bas na bulevaru, ne mos' je promasiti.
Nikako da uslikam malo po kraju, ulenjio sam se. Slikacu za koji dan neke novogradnje.
 
Mog'o bi da se aktiviraš, sad dok još traje ovo jesenje leto. :D

Mislim da sam je uhvatio na Bingu. Ništa posebno, iako je delo poznatog arhitekte, ali svakako miljama iznad onoga što danas naručuju da se gradi po Dedinju i okolini.

Zna li neko od vas možda ko je projektovao i kada su sagrađene one položene 'zgrade' u Radanskoj?
 
.:Aleph:.":zn1qrfir je napisao(la):
O, kakav drvored! Champs-Élysées! :)

Kamo sreće da je neko nastavio u tom duhu. Ali ako je to iz 1939., odmah zatim dođe rat...

Nego, Dedinjac, znaš li ti gde se to nalazi kuća Vere Matović, »najskuplja estradna vila«, predratna kuća koju je pevačica kupila za tri miliona evra. Navodno se nalazi »u blizini grba Josipa Broza Tita«.

kuca-vere-matovic.jpg


Mislim da je jednom davno negde na SSC-u pomenuo i za koga je prvobitno ta kuća građena.

Evo ni ovo ne moze da prodje bez nakacenog klima uredjaja na fasadu :lol:
 
Sve kuće koje se u ovim postovima pominju nalaze se na Topčiderskom Brdu a ne na Dedinju.Granica koja razdvaja ova dva brežuljka je ulica Teodora Drajzera. Tramvaj u toj ulici (broj 12) nije išao preko
Topčidera već je, pošavši od Železničke bolnice (Dr. Mišovića) posle par stotina metara skretao lagano u desno i išao kroz šumicu na padini Topčiderskog Brda. Dalje je prolazio ispod nekadašnje X gimnazije i ulicom (sada) Vase Pelagića spuštao se pored čuvene "Nane" da bi se ulio kod BIGZ-a u Bul. V. Mišića.
Lep drvored koji se pominje i vidi na slici bulevara iz 1939 morao je biti postepeno posečen jer je proživeo svoj vek. Koliko je decenija od onda prošlo? Donji deo bulevara, od Mostarske petlje pa do stadiona Partizana pre 35 godina prošren je izgradnjom druge trake i tada je zasađen drvored platana. Međutim, pošto bulevarom ide trolejbus platani se često potkresuju i sprečava se njihov pun razvitak pošto bi grane oštetile žice.
 
Da, to je danska ambasada koja se nalazi između ulica Užičke (Rumunske) i Tolstojeve. Izuzetno lepa vila ustvari mali dvorac. Mada, često nisam siguran da li je neka zgrada ambasada ili rezidencija ambasadora. Obe, po pravilu, imaju zastavu dotične zemlje. Dešava se da je ambasada raskošna a rezidencija skromna i obrnuto. Naravno, kad je u pitanju USA i jedno i drugo, bar u Beogradu, je raskošno. Inače, demonstracija pred albanskom ambasadom nikad nije bilo. Beograđani su u tom pogledu hrabri - smelo jurišaju na ambasade velesila a male zemlje ostavljaju na miru. Izuzetak je februar 1961 kada su bile vrlo nasilne demonstracije pred Belgiskom ambasadom zbog ubistva premijera Konga Patrisa Lumumbe.
 
Mislim da je ovo rezidencija, jer ambasada Kraljevine Danske nalazi se u Ul. Neznanog junaka broj 9. Kad se prođe Pink i nemačka ambasada.

Lepa je, samo što je, kao što imam utisak i za mnoge druge kuće iz tog dela grada, malo 'zajapađena', nekako u senci i vlazi ovog drveća. Ili je možda bio takav dan, a osoba je slikala iz autobusa, ako dobro vidim. Izvođač radova na obnovi zdanja postavio je nekoliko slika:

http://www.zanatgradnja.com/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=50

Najveću rezidenciju ima ambasador Ujedinjenog Kraljevstva, zar ne? Nažalost, ni ambasada UK ni Italije ne mogu se videti pomoću Binga. Ili ih bar ja ne vidim.
 
Драго ми је да је тема живнула!

@.:Aleph:.
Плус за слике - и да, Johnest_Hon ме је предухитрио, та кућа се налази у Булевару, близу ћошка са Ботићевом. Стварно је тешко промашити је. Иначе има више сличних кућа широм Дедиња. И такав тип камене ограде са црепом, као и код Данаца, се на Дедињу среће релативно често.

Кад поменух Данце, са сигурношћу могу рећи да је ова кућа на слици ипак резиденција њиховог амбасадора. Сама амбасада се налази у мањој белој кући у Незнаног јунака 9а, поред дворишта вртића. И сам сам често у недоумици шта је амбасада а шта резиденција, али за Данце сам 100 посто сигуран, а и проверио сам на њиховом сајту, за случај да се нешто у међувремену променило.
 
Британска амбасада је у Ресавској, а ово би требало да је та њихова резиденција у Толстојевој, зграда у облику слова Т. Не држите ме за реч, пошто нисам сасвим сигуран:

untitled2.jpg


@dedinje: Хвала за прецизирање трасе старог трамваја. Имао сам негде мапу превоза у Београду пре рата, али не нађох је, па сам морао да се ослоним на сећање на оно што сам давно прочитао. А границе већине делова Београда, а поготово Дедиња, су увек предмет спорења :) И ја бих рекао да је Дедиње у ужем смислу јужно од Драјзерове и Љутице Богдана, а да је део око Ужичке Топчидерско брдо. И у административном смислу су одвојени, јер је то засебна МЗ, чини ми се да се звала "4.јули" или тако нешто. Но, у ширем смислу, површина Дедиња је свакако већа, па тако неки људи и онај део око Шекспирове сврставају у Дедиње.
 
Ko sme da uslika novu ambasadu SAD dede ako ima hrabrih :D
 
Jeste, to je rezidencija ambasadora, i da, ambasada je u Resavskoj. Ali se ne može videti na Bingu, verovatno je zaštićena. Možda ja ne mogu.

:/
 
.:Aleph:.":2t4rfrah je napisao(la):
Jeste, to je rezidencija ambasadora, i da, ambasada je u Resavskoj. Ali se ne može videti na Bingu, verovatno je zaštićena. Možda ja ne mogu.

:/

Ни ја је не видим. Не бих рекао да је сама амбасада заштићена, пошто сам америчку у Кнеза Милоша нашао без проблема. Мислим да су слике одатле изостављене зато што је у близини Британаца Министарство одбране, на углу Немањине и Ресавске, и ваљда још неки војни и државни објекти.
 
Дедињац":39wdq4zr je napisao(la):
@dedinje: Хвала за прецизирање трасе старог трамваја. Имао сам негде мапу превоза у Београду пре рата, али не нађох је, па сам морао да се ослоним на сећање на оно што сам давно прочитао. А границе већине делова Београда, а поготово Дедиња, су увек предмет спорења :) И ја бих рекао да је Дедиње у ужем смислу јужно од Драјзерове и Љутице Богдана, а да је део око Ужичке Топчидерско брдо. И у административном смислу су одвојени, јер је то засебна МЗ, чини ми се да се звала "4.јули" или тако нешто. Но, у ширем смислу, површина Дедиња је свакако већа, па тако неки људи и онај део око Шекспирове сврставају у Дедиње.

Zar ovo što se odmah vidi pored ambasade nije MZ Dedinje? Vidi se čak i tvoja omiljena dalekoistočna kuća. :D
 
Види усликах "Кинезе" у левом горњу углу а да нисам ни приметио :D Није, моја МЗ "Дедиње" је на углу Булевара мира и Виле Равијојле, у једној приземљуши, тачно изнад већ помињане амбасаде Албаније. Ово што је на слици је седиште те друге МЗ "4.јули" односно "Хајдук Вељко Петровић", чини ми се да се сада зове тако :)
 
Pa da! Hajduk Veljko! To je ta.

Stvarno si me zaintrigirao tom kućom, mora da je to neka rezidencija, sumnjam da je kineska, ali ko zna, možda bih rekao japanska, možda korejska. Ne vidim da bi tu mogao da živi jedan građanin Srbije. :D

No ko zna... Kad li je građena, koja li je firma mogla da izvede takve radove. Sigurno zanimljiva priča.
 
A gdje je u toj prici senjak ulica ruska pa iz nje u ulicu zanke stokic koja ima dosta napustenih kuca i nezavrsenih iz nekih razloga takodje kuca koje su uzele i trotoar novopeceni skorojevici.Rekao bih sjaj i bjeda dedinja senjaka i topcidera takav sam utisak imoa poslije setnje sjedne strane ulice ganc novo sija se sa druge uderica od naboja samo sto se nesrusi u nekim napustenim kucama ima i roma :)
 
Pa Senjak je pun udzerica kao i Dedinje. Ima ih oko stotinu sigurno. Ljudi ne znaju mnogo o ovim krajevima i automatski misle da je tu samo raj i blagostanje a daleko je od toga.
 
Dovoljno je npr., ako ništa drugo, pogledati u Bing, i čast izuzecima, ali kuće izgledaju kao kuće iz nekog poluravničarskog sela. Većina ih je arhitektonski sasvim prosta ili preružna, i čovek ima jedan priličan utisak da je sve to zapušteno i da tu nemam nikakvog sjaja, pa čak ni onog skorojevićkog novca. Bogataški kraj deo je gotovo svakog bitnijeg grada pa bi lepo bilo da i Beograd zaista ima nešto takvo. Po mogućstvu planirano, urbanizovano mesto namenjeno tom socijalnom sloju, možda po uzoru na gradove-vrtove, kao što su tzv. Jardims u São Paulu.
 
Дедињац":18ee5f7l je napisao(la):
.... И сам сам често у недоумици шта је амбасада а шта резиденција,.....

Основни појмови:

Амбасада, од латинске речи ambactus, што би у преводу значило "слуга" је представништво неке стране државе у једној (некој) држави. То је радни простор (и територија те државе) запослених представника неке државе у којој су запослени од амбасадора до домара.

Резиденција, од латинске речи residentia, што би у преводу значило "боравиште", је простор у коме живи и станује амбасадор са својом породицом, док му траје амбасадорски мандат. На то имају право повељом УН. Амбасадор у њој има и свој кабине и ту и ради, ако нема потреба да сваки дан иде у амбасаду. Резиденција се може и у неким случајевима користи, кад председник неке државе или владе дођу у посету некој држави, да уместо у хотелу, свој боравак обаве у резиденцији амбасадора.

Извињавам се на наметљивости са објашњењем.
 
Vrh