Šta je novo?

Džeparoši

Био је неки возач. чини ми се на 31 који је обавештавао путнике кад уђу џепароши, после га је шљам чекао на окретници да му прети што им квари посао. Очигледно је да између наших институција постоји слаба, може се рећи очајна комуникација и координација, осим кад се запрети са врха.
 
Dzejms wrote:
....Problem je što bih ja više naje*******ao da prebijem nekog jer bi se odmah javile takve neke NVO antirasističke i slični, a i grad zna da bih ja više uložio para u moj boravak u zatvoru nego taj cigan....
Prvo
itekako bi više ,,mačka za rep povukao,, neko onaj koga bi ti udario ili prebio osim ako nebraniš lični život
bez obzira na boju , pripadnost ili opredelenje

Drugo
voleo bih da ima dosta više ovlašcenih da prebijaju sve počinioce KD
jbg. a za to mora se prvo posedovati neki osnovni IQ pa završiti skole i na kraju dobiti takav posao
bez toga osobe koje uzimaju zakon u svoje ruke zovemo siledjijama
što je pogubnije od samog djeparenja
:sesir:
 
Nisi me shvatio, ne zovem na nasilje iz tog trenutka kada mi se prvi put javi gnev, nego kad mesecima i godinama isti ljudi na istim mestima pelješe iste ili različite ljude. Ni tad čak, nego kad ni tad nijedna državna institucija ne reaguje, nekako jedino logično rešenje bude onesposobiti ga za dalji rad.

A to da li ću ja sa masterom da onesposobim džeparoša u trenutku krađe za buduće krađe ili će ga neko bez srednje, nekako deluje nevažno u ovom slučaju.
 
Ja sam došao do zaključka da mi nemamo dovoljno policajaca ili da su vrlo neorganizovani, tj, neće da rade.

Zna se gde džeparoši operišu i kada mi neki policajac u civilu operisao, bez problema bi uhapsio svakodnevno džeparoše.

Primer drugi, u vezi krađe bicikla iz moje zgrade. Prjavio sam krađu istog dana i inspektor koji mi je uzimao podatke je rekao da će tehničari doći i "snimiti" situaciju. Nisu došli, a kada sam posle 3 nedelje zvao, rečeno mi je da će doći kada stignu. Da su oni došli istog dana, uzeli izjave od komšija (mnogi su sumnjali na jednog komšiju), malo stisli sumnjivog komšiju, pogledali snimke kamere okolnih objekata i ulaza, saznali bi tačno vreme obijanja (jedan komšija je video dvojicu u kapuljačama da se motaju ispred), identifikovali vozilo u koje su upakovani bicikli (4 bicikla), sve bi se rešilo za 2 dana.

Primer treći. Tašta zaboravila telefon u apoteci, vratila se posle pola sata i zamolila prodavačice da pogledaju snimak. Apotekarke je iskulirale. Otišla u policiju (200m odatle) i rekla da se neće skloniti dok je neko ne primi. Primili je, inspektor otišao u apoteku, apotekarke se setila da je tu bila jedna ciganka iza tašte. Inspektor otišao u obližnju ciganmalu i rekao da hoće da se telefon pojavi ispred njega za 10 minuta. Telefon se pojavio ispred njega za par minuta.

Znači sve se može kad se hoće. Meni ne odgovara sistem gde se sve može ako si napadan, imaš veze i slično, već hoću da podnesem prijavu i da se to reši bez mnogo buke i vike. Naravno, tako je verovatno u Švedskoj i to ne očekujem na Balkanu, ali ne žim da vidim ni ku*cobolju i ispijanje kafica u radno vreme.

Nemate ljudstva? Zaposlite! Povečajte kvote na Policijskoj akademiji i centrima za obuku.
 
Лоша организација, мањак воље и мањак људства. Након кажњавања оног полицајца који се појавио на снимку где шутира рома лопова у станици са свом медијском помпом и извињењем тадашњег министра Дачића многи су дестимулисани да ишта ту предузимају. Али ипак много већи проблем представља закон који је велика рупа коју разноразни кримоси свих калибара користе.
 
astrodule":3qokqb2f je napisao(la):
Ja sam došao do zaključka da mi nemamo dovoljno policajaca ili da su vrlo neorganizovani, tj, neće da rade.

Zna se gde džeparoši operišu i kada mi neki policajac u civilu operisao, bez problema bi uhapsio svakodnevno džeparoše.

Primer drugi, u vezi krađe bicikla iz moje zgrade. Prjavio sam krađu istog dana i inspektor koji mi je uzimao podatke je rekao da će tehničari doći i "snimiti" situaciju. Nisu došli, a kada sam posle 3 nedelje zvao, rečeno mi je da će doći kada stignu. Da su oni došli istog dana, uzeli izjave od komšija (mnogi su sumnjali na jednog komšiju), malo stisli sumnjivog komšiju, pogledali snimke kamere okolnih objekata i ulaza, saznali bi tačno vreme obijanja (jedan komšija je video dvojicu u kapuljačama da se motaju ispred), identifikovali vozilo u koje su upakovani bicikli (4 bicikla), sve bi se rešilo za 2 dana.

Primer treći. Tašta zaboravila telefon u apoteci, vratila se posle pola sata i zamolila prodavačice da pogledaju snimak. Apotekarke je iskulirale. Otišla u policiju (200m odatle) i rekla da se neće skloniti dok je neko ne primi. Primili je, inspektor otišao u apoteku, apotekarke se setila da je tu bila jedna ciganka iza tašte. Inspektor otišao u obližnju ciganmalu i rekao da hoće da se telefon pojavi ispred njega za 10 minuta. Telefon se pojavio ispred njega za par minuta.

Znači sve se može kad se hoće. Meni ne odgovara sistem gde se sve može ako si napadan, imaš veze i slično, već hoću da podnesem prijavu i da se to reši bez mnogo buke i vike. Naravno, tako je verovatno u Švedskoj i to ne očekujem na Balkanu, ali ne žim da vidim ni ku*cobolju i ispijanje kafica u radno vreme.

Nemate ljudstva? Zaposlite! Povečajte kvote na Policijskoj akademiji i centrima za obuku.

Baš to! Zašto ne bi bilo par njih u civilu na tih prokletih 5 lokacija, pa nema ni ove gamadi 500 nego istih 50 cirkuliše.

Nekako mi je neverovatno da im to nije palo na pamet...
 
И после апелациони суд пусти разбојнике на слободу.
 
Neverovatno, svi spominju Cigane kao džeparoše a niko bele narkomane džeparoše koji su veća opasnost jer su većini manje sumnjivi od Roma. Iz ličnog iskustva jedini džeparoši koji su "radili" na linijama u mom lokalu su upravo narkomani, neki već pokojni, neki u zatvoru. Raspon godina je raznolik, od početnika koji, ako je spretan, ostaje džeparoš i u zrelim godinama ukoliko ih doživi. Svedok koji otkrije džeparoša vrlo lako može dobiti nož u stomak i to svi znaju, i zbog toga ćute.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525438#p525438:3icsvkjq je napisao(la):
astrodule » 16 Mar 2018 10:07 pm[/url]":3icsvkjq]Ja sam došao do zaključka da mi nemamo dovoljno policajaca ili da su vrlo neorganizovani, tj, neće da rade...

Nemate ljudstva? Zaposlite! Povečajte kvote na Policijskoj akademiji i centrima za obuku.

Тачно је, немамо довољно полицајаца, поготову у Београду, о чему се, наравно, јавно не говори, да се не би дала крила криминалцима. Проблем није лако решив: већина београдских полицајаца су из унутрашњости, има их који путују и по 200 километара дневно на посао. Плате су мале да би се скрасили у Београду. Плате су мале и да би Београђане заинтересовале...

Проблем је и закон. Мишљења сам да би имало смисла спустити границу кривичне (не)одговорности са 14 на 12 година, као и да би за вишеструке повратнике требало (знатно) пооштрити казне. Можда не онај амерички фазон "три корне пенал" (тј. трећи преступ, макар и крађа паклице цигарета - доживотна робија), али нешто слично и веома строго да.
 
Povratnike strogo kažnjavati, tu nema spora.

Ne vidim smisao te granice. Ako si ukrao nešto ili pretukao nekoga, ubio, neko mora da odgovara, makar imao i 10 godina.

Ksenija":dk6oxled je napisao(la):
Neverovatno, svi spominju Cigane kao džeparoše a niko bele narkomane džeparoše koji su veća opasnost jer su većini manje sumnjivi od Roma. Iz ličnog iskustva jedini džeparoši koji su "radili" na linijama u mom lokalu su upravo narkomani, neki već pokojni, neki u zatvoru. Raspon godina je raznolik, od početnika koji, ako je spretan, ostaje džeparoš i u zrelim godinama ukoliko ih doživi. Svedok koji otkrije džeparoša vrlo lako može dobiti nož u stomak i to svi znaju, i zbog toga ćute.
Postoje i beli džeparoši. Niko ne kaže da samo Cigani kradu.

Evo, moja žena je zatekla ruku belkinje od oko 50-60 godina u svojoj torbi. Na finjaka joj je rekla da to ne radi. Ova krenula da se pravi mutava, ubeđuje mi suprugu da nije krala. Izašla na sledećoj stanici sa svojim pajtašem (isto belim) 10-ak godina mlađim od nje (bio je na drugim vratima). To se dešavalo u Nemanjinoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525481#p525481:e6pbjvjp je napisao(la):
astrodule » Pet Mar 16, 2018 11:26 pm[/url]":e6pbjvjp] Postoje i beli džeparoši. Niko ne kaže da samo Cigani kradu.
Do sada je pisano samo o Romima a ja sam skoro uverena da su oni manjina u ovoj grupaciji delinkvenata (nisam pogrešila, moram da naznačim da mi opet ne bi neko zamerio). Zna Rom da je uvek sumnjivi elemenat, često bez razloga.
https://www.youtube.com/watch?v=RdVS0m_zaL4
 
Lica do 14 godina su djeca i krivicno neodgovorni za nih odgovaraju roditelji stsratelji
Takva djeca kao i maloljetnici mogu biti poslati u odgovarajuce institucije za djecu delikvente i maloljetnicki zatvor u valjevu bjese
Za srednjoskolce koji se mangupiraju turisticku turu kroz cz brzo bi se primirili
Koliko je kriminal porastso u odnosu na sfrj vrijeme
Inace nije bitna visina kazne vec njena izvjesnost
 
Romska deca koja dzepare ili prose lako upadnu u oko svojom pojavom i ponasanjem, a zapravo su vrh ledenog brega u ovom "zanatu".
Nije fer sto ova tema u startu targetira samo njih, pa onda izazove dodatne rasisticke komentare, kao da tema "nehigijenska naselja" nije dovoljna.

Jedino resenje je bolji ekonomski standard gradjana, onda bi dzeparosa bilo manje.
 
Stop. Pokrenuo sam temu jer sam igrom srećnih i manje srećnih slučajeva podosta upućen u trenutne izvršioce, povratne, na teritoriji Beograda.

Belci kradu. Apsolutno. I od redovnih povratnika ih ima jedno 25. Od cigana - 134. Ovo su zvanični podaci u smislu da je taj što je ponavljač uhvaćen 3 ili više puta, a i dalje se mogu sresti po stanicama u istoj delatnosti. Znači spadaju samo oni koji su uhvaćeni u razmaku od poslednja 3 meseca.

Takođe, ovde mislim isključivo na DŽEPAROŠE a ne OTIMAČE i LOPOVE. Tu je malo drugačija situacija.

Ksenija, nažalost loše si uverena. No, odmah sam rekao na početku da se ograđujem od rasista. Ako ti nešto znači, smatram da su đubretari jedni od boljih slojeva društva u Beogradu. A ja sam uveren da su i tu u većini cigani :)

Ali skrećemo sa teme, glavna poenta priče mi je KAKO UVESTI ADEKVATNE POSLEDICE I ADEKVATNU PREVENTIVU?
 
Beograd po tom pitanju izgleda bezazleno u poređenju sa većim gradovima u Francuskoj i Italiji.

U Parizu su česte i nasilne pljačke. Romi iz Rumunije i Bugarske džepare ali Afrikanci često i povrede prilikom otimačine.

U Firenci imaš natpise koji upozoravaju na dzeparoše, turisti nose rance s prednje strane. U Milanu na glavnoj železničkoj preko zvučnika upozoravaju da se čuvate od lopova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525582#p525582:1mm3ial5 je napisao(la):
cloud041 » Sub Mar 17, 2018 12:51 pm[/url]":1mm3ial5]Beograd po tom pitanju izgleda bezazleno u poređenju sa većim gradovima u Francuskoj i Italiji.

U Parizu su česte i nasilne pljačke. Romi iz Rumunije i Bugarske džepare ali Afrikanci često i povrede prilikom otimačine.

U Firenci imaš natpise koji upozoravaju na dzeparoše, turisti nose rance s prednje strane. U Milanu na glavnoj železničkoj preko zvučnika upozoravaju da se čuvate od lopova.


Slažem se, hajde onda da ne dostignemo taj nivo? Pošto ovim tempom pretpostavljam da ih stižemo vrlo brzo, jer je očigledno da se više isplati da nekom uzmeš iz džepa penziju mesec dana nego da radis mesec dana.

Ti natpisi su po meni neophodna stvar jer je svest građana na slabom nivou. A potom i svest o načinu postupanja kad budu viđeni na delu.
 
Tu pomaže jedino stroža kaznena politika. Ovako ne rizikuju mnogo i da ih uhvate kao i u navedenim zemljama. Često sam gledao reportaže na FR televiziji gde policija objašnjava kako je nemoćna sve i da ih uhvati jer je zakon prilično liberalan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525586#p525586:2w76gmku je napisao(la):
cloud041 » Sub Mar 17, 2018 1:10 pm[/url]":2w76gmku]Tu pomaže jedino stroža kaznena politika. Ovako ne rizikuju mnogo i da ih uhvate kao i u navedenim zemljama. Često sam gledao reportaže na FR televiziji gde policija objašnjava kako je nemoćna sve i da ih uhvati jer je zakon prilično liberalan.

Jasno. Kako onda da se ne ugledamo na takve "bespomoćne" države po tom pitanju, nego da uvedemo neku novu foru i da budemo neki na koje će se drugi ugledati? Ja verujem da nije teško, samo neko da ima volje.
 
Najveća tragikomedija od svega je što naš MUP zapravo ima višak zaposlenih. Ali kao što to uvek biva sa državnim crnim rupama - nije višak onih na terenu i onih koji zapravo rade nešto, nego onih u administraciji. Što je rezultat korupcije i partijskog zapošljavanja. Što je dalje posledica opšte politizacije svega u ovoj zemlji. Slično je i sa pravosuđem. Ni većeg državnog aparata, ni nesposobnijeg pravosuđa. A opet sve zbog politike.
 
Evo ja koji sam samo putnik sam zapamtio neke face koje već godinama patroliraju u pojedinim linijama i džepare, i nemoguće je da policija ne zna ništa, i opet ništa ne rade po tom pitanju. Ja diskretno upozorim one bliže meni da pripaze kad ih vidim, ali da ja uzimam pravdu u ruke ne pada mi na pamet kad oni nadležni za to se prave ludi. Kod nas je trenutno problem džeparenja smešan u odnosu na većinu milionskih gradova Evrope, i mogao bi lako da se svede na minimalan nivo i to uz minimalan napor nadležnih.

A i generalno ne postoji svest o opasnosti, posebno među starijom populacijom, koja najviše kuka da ih često džepare, a u isto vreme 90% ne pazi gde drži svoje novčanike i dragocenosti, ljudi idu sa poluotvorenim torbama, novčanicima na izvolte itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=525579#p525579:s3bn083t je napisao(la):
Dzejms » Sub Mar 17, 2018 11:44 am[/url]":s3bn083t]Ksenija, nažalost loše si uverena. No, odmah sam rekao na početku da se ograđujem od rasista. Ako ti nešto znači, smatram da su đubretari jedni od boljih slojeva društva u Beogradu. A ja sam uveren da su i tu u većini cigani :)

Ali skrećemo sa teme, glavna poenta priče mi je KAKO UVESTI ADEKVATNE POSLEDICE I ADEKVATNU PREVENTIVU?
Molim vas @Dzejms, postoji li opcija "pogrešnog uverenja"? Ako sam napisala da sam "uverena" znači da sam uverena baš kako sam i naznačila u svom postu. Ukoliko smatrate da grešim slobodno me razuverite. Moja uverenja nisu bazirana na "moram" .
O detaljima ne bih, tema je delikatna pa je dobro zaustaviti se.
Ko će rešiti problem "džeparoša"? Verovatno niko i nikada.
Ali skrećemo sa teme, glavna poenta priče mi je KAKO UVESTI ADEKVATNE POSLEDICE I ADEKVATNU PREVENTIVU?
Oprostite, meni nije jasno šta ste s ovim hteli reći. :roll:
 
Time sam (ne S time) hteo reći da nije moguće da ne postoji način menjanja trenutne reakcije MUP-a i sudstva, nego da treba promeniti nešto u sistemu kažnjavanja, a pre toga i uvesti odgovarajuće preventivne mere. A pogrešno uverenje svakako postoji, jer da ne postoji onda ni ova moja izjava ne bi bila pogrešna, jel da :)

Da se vratimo na konkretne stvari - Ćerka mi je skoro pokazivala na Fejsbuku grupu neku beogradskih studenata, pa tu dnevno iskače n puta da je neko pokraden, u najvećoj meri devojke. Nije rešenje da ta devojka jače drži svoju tašnu, nego staviti do znanja takvim smradovima, belim crnim ili žutim nebitno, da to jednostavno ne sme da se radi.

A šta danas imamo? Isti ljudi kradu i evo primera radi, ukradu 100 000 dinara i onda budu uhapšeni. Dobiju prekršajnu, krivičnu kako god, dok čekaju suđenje vrate se. Ukradu jos milion, budu uhapšeni, odleže par meseci zatvora i vrate se u krug. Šta smo dobili? Ništa. Znači nije dobra posledica po kriminalca, a po pitanju preventive se ništa ne radi. I to ni iz ugla zvaničnih institucija, pa ni iz ugla posmatrača koji najčešće neće odreagovati.

A glavna poenta mog celog zanovetanja je što nije moguće da 4 klinca recimo išamaraju i snime tog smrada da bi ga okačili na yt jer bi oni dobili veće kazne od njega samog.
 
Vrh