Šta je novo?

Cene nekretnina

Pošteno. A koja je svrha tvog pisanja na ovoj temi? Rekao si mi već ranije u prepiskama da je svrha:
1) dobro zezanje, jer ti tvrdiš da se većina članova na ovoj temi zapravo slaže i sve je ovo samo šou u kome se svi dobro zezaju (mada nešto baš i nisam primetio da je tako)
2) da napenaljuješ ljubomorne Srbende koje govore da većinu novih fensi skupih stanova kupuju kriminalci, muljatori, političari ili estrada i da im promeniš vidike i stavove.

Evo, godinu dana otkako je tema pretvorena u bojno polje, da pitam - jel si uspeo do sad nekome da promeniš mišljenje oko nečega vezanog za same stanove?

To je inače pitanje koje sam više puta postavljao sam sebi u toku obilaženja ove teme. Da li je, od najzavađenijih članova na ovoj temi, iko ikada za ovih godinu dana najžešćeg prepucavanja i nadmudrivanja ovde promenio stav o nečemu, i ako jeste, ko, koliko i za šta. Verujem da je bilo nekih manjih korekcija (kod mene svakako jeste, a verujem da ima još ljudi) ali nisam nešto primetio da su najžešće sukobljene strane ikad zakopale ratne sekire i dogovorile se oko ičega. Sve se samo vrti oko Rabbit Season, Duck Season. I da, pre nego što me neko pita - pa naravno da sam primetio to još ranije i naravno da sam zato drastično smanjio učešće i obilaženje ove teme u zadnjih nekoliko meseci. Kao što se može videti, gledam da ako nešto i pišem ovde, da bude vezano za sam urbanizam, za ekonomiju generalno, i za društvene događaje i dešavanja. Pošto tema ipak pokriva nekoliko aspekata, ne samo cenu kvadrata nego i razvoj naselja, izgradnju stanova u Beogradu, uslove života u Beogradu, itd... pa se povremeno nadovežem na to. Inače me Duck Season Rabbit Season interesuje taman koliko i glumatanje Džordana Belforta na ovoj temi sa razbacivanjem ekonomskog linga i catch-fraza koje razume troje do pet ljudi i koje opet ničemu nikad ne služe jer je ekonomija predvidiva a i konkretna taman koliko i gatanje u karte... (što iznova i iznova pokazuje od 2008.)

Samo, i to pisanje o urbanizmu i društvu bude polovično džaba, jer suprotna strana, ona koja uvek brani investitore i vlast, nikada ne želi ni da čuje bilo kakav kritički i surovo realan osvrt na život u Beogradu i na Beograd kao društvo i sistem. Tako da se nekad zapitam čemu i to pišem, kad će iste tvrde tikve nastaviti da tripuju, ponašaju se i navijaju da Beograd bude Palo Alto, a Srbija Tajvan... Iako je u realnosti u mnogo toga ispod čak i nekih gradova regiona. Ali eto, mora da se održava san o zlatnom dobu i srpskom ekonomskom čudu... pa makar 2/3 naroda sledećih godina jelo leba i paštete, a živelo po 3 generacije u stanovima jer mora da se pumpaju cene i porezi, da se održava veštački ekonomski tigar od papira... :rolleyes: Mislim ovde kad se povede jedna priča o BG javnom prevozu, najveći kokodači teme zaćute i prave se mutavi. I šta onda, za koj moj služi ova tema ako će svaka kritika i udar realnosti da se kulira i prećutkuje?

I da, sam si lepo rekao - psi laju, karavani prolaze, a ova tema svakog dana iznova vrti iste priče i iste sukobe. I, šta je posle godinu dana dobijeno svim tim?
 
Poslednja izmena:
Opusti se Rodrigeze, zivot je zabava, sta se nerviras oko svega.
Pa tema ima ozbiljnih clanova, a ima i onih drugih. Necu nikoga da imenujem. Mnogi daju nerealne procene, 1000e u csntru, pa meni to potpada pod domen zabave. To jednostavno nije realno i ozbiljno. Kao i tema iseljnja iz gradova na zimu kada polozimo parket.

Ja sam dao svoje vidjenje zasto mislim da su cene ovakve kakve jesu, i dok se uzroci ne otklone sve drugo nema uticaj na njih.

Neko je dao vidjenje da je sve to radi vlast, neko da cemo davati stan za kokosku. Pa onaj ko cita neka cita i sam zakljuci i donese stav.

Ovde se pisu razlicita misljenja, to i jeste poenta foruma.

Evo danas napisem na skyline temi da mi je 5000e mnogo za centar, tebi ni to ne valja🥲
 
Poslednja izmena:
Neverovatan skok zaposlenosti u Americi
Payrolls increased 528,000 in July, much better than expected
https://www.cnbc.com/2022/08/05/job...are|com.apple.UIKit.activity.CopyToPasteboard

Prosto da ne poverujes.


Kamate za kredite na 30 godina sa fiksnom
kamatom padose ispod 5% prvi put posle duzeg vremena
 
Cena zakupa minorno skace u odnosu na cene nekretnina. Jer drzava ne upravlja time.
Mi smo kao drzava i narod u goroj situaciji i od Bugara i od Rumuna pa su tamo cene dosta nize. Da ne spominjem Grcku.
Kad kazes ovde je uvek bila neka mafija, to je ono SVI SU ISTI i dakle to je to mafija na vlasti se relavitizuje, tajni ugovori takodje, posao sa nekretninama, oruzujem, drogom, pa nema veze necemo o tome, ovo je super zemlja za zivot, super grad, a realno uzasno zagadjen, ruzan, natrpan, bez zelenila. bez ikakvog ulaganja u infrastrukturu itd itd...

Naravno da normalnim ljudima koji imaju mozga i koji razmisljaju svojom glavom nije isto a ni slicno.

A vi koji teoretisete o cenama nekretina pa dajete 1000 razlicitiih parametara, kao da zivimo u nekoj slobodnoj demokratskoj zemlji koja ima institucije, trziste nekretnina, trziste radne snage... a onaj jedini realan parametar ne smete da analizirate i nikad ne spominjete broj onih koji odlaze i koji su otisli, tajne ugovore, pranje para itd itd itd...\

Cene nekretnina odredjuje drzava, isto kao i broj ucesnika jucerasnjeg mitinga u Novom Sadu. Dakle dovozeni autobusima.

Naravno da svaka zemlja na svetu ima mafiju, ali kod nas mafija ima drzavu. I onaj koji je to rekao je izgubio zivot.
Nikako ne skace minorno, procentualno je poprilicno blizu rastu cena.

Ne vidim kako smo to u goroj situaciji od Bugara, kada ne gubimo stanovnistvo istom brzinom kao oni.

U ekonomskom smislu, da, jesu svi isti, nikakve tu drasticne promene nije bilo od 2000. niti ce je biti kada ovi padnu sa vlasti. To 'normalni ljudi koji imaju mozga' vide.
Oni kojima je trenutna vlast uzrok i odgovor svakog problema su meni ista kategorija kao i oni kojima je to bivsa vlast a ova sada su im spasitelji. Podjednak nivo botovanja i nerazumevanja sveta oko sebe. Nazalost kad se saberu i botovi i anti-botovi to je 90% populacije i onda svaka rasprava zavrsi kao neozbiljno gadjanje teorijama zavere ispred dragstora.

Zemlja je kada se gleda politicki neostrasceno prilicno ok za zivot i Beograd kao Beograd ce uvek privlaciti ljude da zive u njemu, kao sto je prethodnih dve hiljade godina. NIje neki vrh vrhova ali je u odnosu na vrh vrhova prilicno jeftin cak i sa ovim cenama. To je realnost, i trziste to pokazuje.
 
NIje neki vrh vrhova ali je u odnosu na vrh vrhova prilicno jeftin cak i sa ovim cenama.
Kako da ne.

Evo ga još jedan što osećam da stan napušta par puta godišnje, a unutrašnjost javnog prevoza je video samo na TV reportažama. Isti onaj koji je pre par meseci pisao da ne vidi neki značajan procenat divlje ili nepropisne gradnje u Beogradu.

Veze vi sa životom u Beogradu nemate. Na kraju krajeva, zato nikad i ne izbijate s ove teme.
 
Nikako ne skace minorno, procentualno je poprilicno blizu rastu cena.

Ne vidim kako smo to u goroj situaciji od Bugara, kada ne gubimo stanovnistvo istom brzinom kao oni.

U ekonomskom smislu, da, jesu svi isti, nikakve tu drasticne promene nije bilo od 2000. niti ce je biti kada ovi padnu sa vlasti. To 'normalni ljudi koji imaju mozga' vide.
Oni kojima je trenutna vlast uzrok i odgovor svakog problema su meni ista kategorija kao i oni kojima je to bivsa vlast a ova sada su im spasitelji. Podjednak nivo botovanja i nerazumevanja sveta oko sebe. Nazalost kad se saberu i botovi i anti-botovi to je 90% populacije i onda svaka rasprava zavrsi kao neozbiljno gadjanje teorijama zavere ispred dragstora.

Zemlja je kada se gleda politicki neostrasceno prilicno ok za zivot i Beograd kao Beograd ce uvek privlaciti ljude da zive u njemu, kao sto je prethodnih dve hiljade godina. NIje neki vrh vrhova ali je u odnosu na vrh vrhova prilicno jeftin cak i sa ovim cenama. To je realnost, i trziste to pokazuje.
To nije tacno, ja sam i zakupac a i zakupodavac. Nevezano sad trenutno za situaciju oko Rusa i Ukrajinaca u gradu, cene su malo skocile kad je pocela Korona i to je to. Sad ce da padaju ide jesen i studenti koji nemaju kes. Za poslovni prostor cena ista 10 godina.

Kazes Bugarska gubi stanovnistvo. Pa hahahaha. A zasto gubi? Pa zato sto ljudi idu da rade tamo gde im je OK. Ne idu u komsijsku Srbiju, ne idu u Beograd, nego tamo gde im je OK.
Pa mi gubimo stanovnistva toliko da ovde nema ko vise ni da vozi autobus a kamoli da nas leci. Da sutra udjemo u EU postajemo manjina u Srbiji za 20 godina jer to sto ti mislis da neko voli Beograd to ce se videti koliko je prazna prica.

Naravno da je ova vlast uzrok svega i da je neuporediva za bilo kojom predhodnom vlascu jer su ovi, a ne oni postavili najgore, najprimitivnije, najneobrazovanije u sve pore ovog drustva, i u svaki sraf i srafic, pocevsi od profesionalnih upravnika, notara pa sve do EPS-a kojim je upravljao vlasnik pecenjara a milionske gubitke svi mi placamo... al to je druga prica, ja sam govoroio o nekretninama i unistavanju grada i svih naselja, planova, priobalja. Desavalo se i ranije, s stim sto je sada 50x. Tako da je ova vlast neuporediva po kapacitetu za unistavanje svega dobrog a izrazito talentovana za mastovito unistavanje.

Ne znam kakva je to kalkulacija pa da je zivot u Beogradu jeftin. Ako racunamo prosecnu platu, cene, potrosnju to uopste nije tako. Npr. cene u Nemackoj u maketima su slicne, a za dosta stvari cak i nize, pogotovo hemija kad je u pitanju. Plate nekoliko puta vece, plus razni dodaci za decu. Zivi se u zdravoj i sigurnoj zemlji. Ovde se zivi u bolesnoj, zagadjenoj, zemlji u kojoj je sve na prodaju. Evo Rio Tinto nastavlja da kupuje imanja. Sad samo reci da je to i stara vlast radila. Ili reci da Rio Tinto nije nista posebno stetan. Ili bilo koji drugi rudnik litijuma..

Onako naravno neostrasceno o litiujumu. Jer mi koji imamo mozak smo samo ostrasceni a kao sve je isto i svi su isti.

RIJALITI SE NASTAVLJA
 
Naravno da je ova vlast uzrok svega i da je neuporediva za bilo kojom predhodnom vlascu jer su ovi, a ne oni postavili najgore, najprimitivnije, najneobrazovanije u sve pore ovog drustva, i u svaki sraf i srafic, pocevsi od profesionalnih upravnika, notara pa sve do EPS-a kojim je upravljao vlasnik pecenjara a milionske gubitke svi mi placamo... al to je druga prica, ja sam govoroio o nekretninama i unistavanju grada i svih naselja, planova, priobalja. Desavalo se i ranije, s stim sto je sada 50x. Tako da je ova vlast neuporediva po kapacitetu za unistavanje svega dobrog a izrazito talentovana za mastovito unistavanje.

Ne znam kakva je to kalkulacija pa da je zivot u Beogradu jeftin. Ako racunamo prosecnu platu, cene, potrosnju to uopste nije tako. Npr. cene u Nemackoj u maketima su slicne, a za dosta stvari cak i nize, pogotovo hemija kad je u pitanju. Plate nekoliko puta vece, plus razni dodaci za decu. Zivi se u zdravoj i sigurnoj zemlji. Ovde se zivi u bolesnoj, zagadjenoj, zemlji u kojoj je sve na prodaju. Evo Rio Tinto nastavlja da kupuje imanja. Sad samo reci da je to i stara vlast radila. Ili reci da Rio Tinto nije nista posebno stetan. Ili bilo koji drugi rudnik litijumuma.
(y)

Sad sledi neki od čuvenih šablon-odgovora:

1) au čoveče, gde ti ode, jesi li u stanju da održiš misao na jednoj temi?
2) deder, što se nerviraš, opusti se i uživaj u životu, nađi sebi nešto lepo
3) aha, a ti hoćeš ti da kažeš da su Beograd i Srbija najgora mesta za život ? (teranje u suprotan ekstrem radi apsurdizacije)

a možda pak bude i ovo, malo novijeg datuma:
4) ovo je tema o cenema nekretnina, ne o politici, nećemo ovde da pričamo o politici
(a cene nekretnina inače nemaju nikakve veze sa politikom, ma neee uopšte, pogotovu ne u jednoj Srbiji... da da...)
 
Inače, dok se neki ovde šegače i umanjuju krize što se tiče energenata, hrane i privrede, i pričaju kako sve treba još da poskupi i kako je život u Beogradu i Srbiji ionako prejeftin, evo na temi Energetika upućeni članovi kače slike presušenih jezera i akumulacija. A ceo kontinent u nikad većoj krizi od 1945, u svakom pogledu. Ali šta ima veze, važno je dobro zezanje. Ahaha hihihi hohoho, što bi rekli neki stalni žitelji ove teme...
 
To nije tacno, ja sam i zakupac a i zakupodavac. Nevezano sad trenutno za situaciju oko Rusa i Ukrajinaca u gradu, cene su malo skocile kad je pocela Korona i to je to. Sad ce da padaju ide jesen i studenti koji nemaju kes. Za poslovni prostor cena ista 10 godina.

Kazes Bugarska gubi stanovnistvo. Pa hahahaha. A zasto gubi? Pa zato sto ljudi idu da rade tamo gde im je OK. Ne idu u komsijsku Srbiju, ne idu u Beograd, nego tamo gde im je OK.
Pa mi gubimo stanovnistva toliko da ovde nema ko vise ni da vozi autobus a kamoli da nas leci. Da sutra udjemo u EU postajemo manjina u Srbiji za 20 godina jer to sto ti mislis da neko voli Beograd to ce se videti koliko je prazna prica.

Naravno da je ova vlast uzrok svega i da je neuporediva za bilo kojom predhodnom vlascu jer su ovi, a ne oni postavili najgore, najprimitivnije, najneobrazovanije u sve pore ovog drustva, i u svaki sraf i srafic, pocevsi od profesionalnih upravnika, notara pa sve do EPS-a kojim je upravljao vlasnik pecenjara a milionske gubitke svi mi placamo... al to je druga prica, ja sam govoroio o nekretninama i unistavanju grada i svih naselja, planova, priobalja. Desavalo se i ranije, s stim sto je sada 50x. Tako da je ova vlast neuporediva po kapacitetu za unistavanje svega dobrog a izrazito talentovana za mastovito unistavanje.

Ne znam kakva je to kalkulacija pa da je zivot u Beogradu jeftin. Ako racunamo prosecnu platu, cene, potrosnju to uopste nije tako. Npr. cene u Nemackoj u maketima su slicne, a za dosta stvari cak i nize, pogotovo hemija kad je u pitanju. Plate nekoliko puta vece, plus razni dodaci za decu. Zivi se u zdravoj i sigurnoj zemlji. Ovde se zivi u bolesnoj, zagadjenoj, zemlji u kojoj je sve na prodaju. Evo Rio Tinto nastavlja da kupuje imanja. Sad samo reci da je to i stara vlast radila. Ili reci da Rio Tinto nije nista posebno stetan. Ili bilo koji drugi rudnik litijuma..

Onako naravno neostrasceno o litiujumu. Jer mi koji imamo mozak smo samo ostrasceni a kao sve je isto i svi su isti.

RIJALITI SE NASTAVLJA
Deder, što se nerviraš, opusti se i uživaj u životu, nađi sebi nešto lepo.😀😀😀
 
Oho, opcija 2. Lepo, lepo. :D Evo i lilihipa za detence
child-lollipop-reward-633159.jpg
 
Mnogo ozbiljno shvatas sve sto se pise. Realno opusti se malo, sta se potresas oko toga sta ja pisem.
Nikada na ovoj temi nisam licitirao cenama sa zeljom da budu sto vece. To si sam dodao.
Sto se tice da li je na temi neko nekada promenio misljenje, pa jeste. Evo ti prvi, nekada si mislio da sam partijski podanik koji sisa budzet, a sada to vise ne mislis. Pa malo li je promeniti jedno tako fiksno misljenje. A kada si ti promenio misljenje, ja verujem da su i mnogi na ovoj temi evoluirali u racionalno misljenje.
 
Nikako da mi jasno odgovoriš jel cela tema dogovorena predstava u kojoj se 95% učesnika zapravo slaže, nego glume neslaganja da bi pravili šou... ili se radi o ozbiljnoj temi gde se razmenjuju razna mišljenja i znanja. Svakakve ćeš priče ti da izmisliš i ubaciš sam' da pobegneš od realne rasprave i istine.
Sto se tice da li je na temi neko nekada promenio misljenje, pa jeste. Evo ti prvi, nekada si mislio da sam partijski podanik koji sisa budzet, a sada to vise ne mislis. Pa malo li je promeniti jedno tako fiksno misljenje. A kada si ti promenio misljenje, ja verujem da su i mnogi na ovoj temi evoluirali u racionalno misljenje.
Pa da ali mene zanima jel iko mimo toga promenio bilo šta. A ja sam promenio samo mišljenje o tome ko si i kako si kupio stan. I čestitao ti na uspehz. Nisam prestao da pričam onaj drugi deo priče koji ti ne voliš da čuješ. Ti reče da si došao na forum da teraš inat Srbima koji pričaju da veći deo fensi stanova danas kupuju razni muljatori, a tek jedan manjinski deo kupuju obični ljudi. Ne vidim da si ikoga uspeo da ubediš u to, ni mene ni druge ljude sa ove teme. I ja i svi ostali i dalje mislimo da u Srbiji većinu bogataša čine muljatori i profesije sumnjivog ili nikakvog morala. A ti mož' se duriš na to do mile volje. Na kraju krajeva, koliko poznaješ Beograd, a i Srbiju, dokazao si i pokazao i ti i još neki ovde, više puta. Mani ga mito. :rolleyes:
 
Vas dvojica ličite u mnogo toga, pa delite i tu ograničenost da ne kapirate da se danas ne glasa po sistemu biranja boljeg. Jer često nema bolji i gori. E ako je to slučaj, onda se na izborima glasa po sistemu da se održi koncept smenjivosti vlasti i po sistemu da se nikad ne dozvoli jednoj grupi ili jednoj ličnosti da previše dugo drži previše moći. I to je sva nauka. Samo ih smenjuj redovno i ne daj nikad nijednom da predugo ostane na vlasti. Vlasti menjaj često, a institucije ređe. A ne obrnuto, kao što se ovde radi.
Super, skapirao si ono sto sam ja negde kad sam dobio pravo glasa, jos samo da na skapiras i ono sto sam za ovih 20 godina nakon toga pa cemo pricati na istom nivou.

To nije tacno, ja sam i zakupac a i zakupodavac. Nevezano sad trenutno za situaciju oko Rusa i Ukrajinaca u gradu, cene su malo skocile kad je pocela Korona i to je to. Sad ce da padaju ide jesen i studenti koji nemaju kes. Za poslovni prostor cena ista 10 godina.

Jeste tacno, ne znam kad si poslednji put menjao stan ili stanara, pa da mozes da kazes da nije. I ne moze nevezano za situaciju oko Rusa i Ukrajinaca, kada je to diglo cene za 50% i pitanje je da li ce da padnu.

Kazes Bugarska gubi stanovnistvo. Pa hahahaha. A zasto gubi? Pa zato sto ljudi idu da rade tamo gde im je OK. Ne idu u komsijsku Srbiju, ne idu u Beograd, nego tamo gde im je OK.
Pa mi gubimo stanovnistva toliko da ovde nema ko vise ni da vozi autobus a kamoli da nas leci. Da sutra udjemo u EU postajemo manjina u Srbiji za 20 godina jer to sto ti mislis da neko voli Beograd to ce se videti koliko je prazna prica.

Ne znam kako ista od navedenog menja konstataciju da smo u boljoj situaciji od Bugara. Naravno da postoji razlog zasto je to tako.

Naravno da je ova vlast uzrok svega i da je neuporediva za bilo kojom predhodnom vlascu jer su ovi, a ne oni postavili najgore, najprimitivnije, najneobrazovanije u sve pore ovog drustva, i u svaki sraf i srafic, pocevsi od profesionalnih upravnika, notara pa sve do EPS-a kojim je upravljao vlasnik pecenjara a milionske gubitke svi mi placamo... al to je druga prica, ja sam govoroio o nekretninama i unistavanju grada i svih naselja, planova, priobalja. Desavalo se i ranije, s stim sto je sada 50x. Tako da je ova vlast neuporediva po kapacitetu za unistavanje svega dobrog a izrazito talentovana za mastovito unistavanje.

Naravno, ranije su na bitnim pozicijama bili sve intelektualci. Bukvalno 70% danasnje vlasti cine prebezi iz prethodne vlasti. Kako je to odjednom x50.

Ne znam kakva je to kalkulacija pa da je zivot u Beogradu jeftin. Ako racunamo prosecnu platu, cene, potrosnju to uopste nije tako. Npr. cene u Nemackoj u maketima su slicne, a za dosta stvari cak i nize, pogotovo hemija kad je u pitanju. Plate nekoliko puta vece, plus razni dodaci za decu. Zivi se u zdravoj i sigurnoj zemlji. Ovde se zivi u bolesnoj, zagadjenoj, zemlji u kojoj je sve na prodaju. Evo Rio Tinto nastavlja da kupuje imanja. Sad samo reci da je to i stara vlast radila. Ili reci da Rio Tinto nije nista posebno stetan. Ili bilo koji drugi rudnik litijuma..
Svaki od gradova koji se navode kao bolji za zivot je skuplji sto se nekretnina tice, i ja o tome govorim. Roba je cesto napolju jeftinija ali su usluge, rente i kvadrati dosta skuplji tako da ne ispadnu jefitniji nikako.

Nemoj da kvaris atmosferu moracu da javim Sinisi da te skine sa platnog spiska.

Nema Sinisa te pare, lol.

Skupo je za prosecnu platu ali ne moze se sve uvek srazmerno smanjiti prosecnoj plati, inace bi bmw 5 kod nas trebalo da kosta 5 hiljada evra.

Ako radim za platu koja je uporediva zapadnjackom proseku (a dobar procenat ljudi koji u Bgu kupuju stanove zaradjuje tako), Beograd je prilicno dobar value for money. Postojanje sloja kupaca koji razmislja tako i te uslove je ono sto drzi cene u Bg-u a ne neka zavera trenutne vlasti.

Inače, dok se neki ovde šegače i umanjuju krize što se tiče energenata, hrane i privrede, i pričaju kako sve treba još da poskupi i kako je život u Beogradu i Srbiji ionako prejeftin
Pa cekaj sad, jel se 'segacimo i umanjujemo krizu', ili 'tovarimo narod da ce sve da poskupi', ne mogu biti oba?

Voleo bi jednom da vidim tvoj post gde se ne svadjas sa izmisljenim protivnikom vec odgovaras tacno na ono sto je napisano. 90% tvojih odgovora su na stvari koje niko nikad nije napisao. Gore pominjes 'teranje u suprotan ekstrem radi apsurdizacije' a bukvalno svaki tvoj post je to, karikiranje, prenaduvavanje i izmisljanje do granica da postaje apsurdno uopste odgovarati ozbiljno.
 
Super, skapirao si ono sto sam ja negde kad sam dobio pravo glasa, jos samo da na skapiras i ono sto sam za ovih 20 godina nakon toga pa cemo pricati na istom nivou.
Pa ne trebaš mi ti za to, ja pravo glasa imam 15 godina. A uz to sam čak i upoznao neke političare a fala bogu pa u porodici imam neke koji su radili sa raznim poznatim imenima, ali sami se nikad nisu uvlačili u malverzacije i politiku (zato i jesu i dalje na slobodi i cenjeni među svima, inače bi završili kao žrtvena jagnjad).
Pa cekaj sad, jel se 'segacimo i umanjujemo krizu', ili 'tovarimo narod da ce sve da poskupi', ne mogu biti oba?
Pa to i ja pokušavam da utvrdim, tvoj kolega nikako da se odluči.
Voleo bi jednom da vidim tvoj post gde se ne svadjas sa izmisljenim protivnikom vec odgovaras tacno na ono sto je napisano. 90% tvojih odgovora su na stvari koje niko nikad nije napisao. Gore pominjes 'teranje u suprotan ekstrem radi apsurdizacije' a bukvalno svaki tvoj post je to, karikiranje, prenaduvavanje i izmisljanje do granica da postaje apsurdno uopste odgovarati ozbiljno.
Tako je, samo ti beži.
Naravno, ranije su na bitnim pozicijama bili sve intelektualci. Bukvalno 70% danasnje vlasti cine prebezi iz prethodne vlasti. Kako je to odjednom x50.
Ovo je kao kad bi neko pitao ''ne razumem, oni su nekada samo obijali trafike i prodavnice. Sada otvoreno pljačkaju banke. Kako je to gore 50 puta?''
 
Funkcionisalo je pre 1914. a činjenice izvrćeš ti. Činjenica je da u današnjem sistemu Investicioni fond Blackrock, može da dobije naštampanih para, koliko treba, da kupuje šta treba i da su banke koje su trebale da odu u stečaj 2008, spašene štampanjem novca, a to na kraju krajeva plaća običan čovek, kome firma ode u stečaj u istim okolnostima. Sad, ako ti veruješ da ti bankari ne drže u džepu političare koji su im dali hiljade milijardi kada im je zatrebalo, i misliš da je teorija zavere da hoće da naprave sistem u kome neće da brinu za neke tamo što se zalažu za jednakost, slobodno tržište i nemogućnost da se štampaju pare kad im zatreba ne znam šta da kažem.

Uostalom, kada je izbio rat, berza nikla je suspendovana da bi se spasle banke koje su pozajmile ogroman novac kineskom tajkunu, koga bi nova cena odvela u stečaj. Što znači da su razne firme i pojedinci oštećeni, samo zato što su bili sitnije ribe. Eto, u takvom svetu živimo, i svako to može da vidi, osim ako ne hoda kroz život širom zatvorenih očiju.

A ovo o promišljenom državnom intervencionizmu zvuči kao ono da pravi socijalizam još nije proban.

To je vrlo sklono različitim interesima i interpretacijama. Sasvim lepo zvuči kao objašnjenje državnog intervencionizma u slučaju Beograda na vodi. Stanovi- razne lepe i većinski ružne zgrade, komercijalni sadržaji- Savanova i Galerija, kulturni sadržaji- spomenik Stefanu Nemanji i muzeji na bivšoj železničkoj stanici. Sad, što su prekršeni neki zakoni, suspendovana država i slično, Bože moj, oko toga se uzbuđuju neki tamo libertarijanci, teoretičari zavere sa teorijom da je SNS organizovala rušenje i zabranila policiji da izađe na lice mesta.

Kao što rekoh, ti standardi su vrlo subjektivni. Eto, meni spomenik Nemanji nije baš kako treba, ali su mi druga ponuđenja rešenja bila još gora.

Ovo liči na ono kad mala Ivana Mihić čita sastav o Marksizmu u Varljivo leto 68', a Bata je srećan.

To zavisi kakva je vlast. Država je i omogućila da se svašta zida. Eto, na primer, ona kuća na zgradi iz vremena vladavine SPO-a. Svaka vlast će da napravi neku katastrofu, dok ne budemo sazreli kao društvo u civilizacijskom smislu, a nećemo sazreti dok budemo u državadaurdineštoizmu.

Sa ovim i mogu da se složim, ali glavni problem je stabilna vrednost novca, koje kada bi bilo, većina ljudi sa novcem ne bi zarobljavali lovu u zidove, nego bi je obrtali na drugi način. Ako bi država u sadašnjim uslovima to uradila, veliki deo kapitala bi otišao iz zemlje da bude uložen u tuđu građevinsku industriju.

Intervenisala je za vreme Đilasa. U čijem interesu, pitanje je sad. Teoretičari zavere kažu da grad nije davao dozvole za gradnu da bi Mišković rasprodao Belvil po većim cenama.

Opet, stvar civilizacijskog razvoja društva. Treba praviti distinkciju između društva i države. U društvu dovoljnog nivoa razvoja, likovi kao Vesić, Đilas i slično bi bili posmatrani kao nekadašnji predsednički kandidat Šećeroski.

Nisam dovoljno upućen, ali znam da je bilo nekih rasprava. Naravno da mislim da često veze rade, ali šta da radim kad sam teoretičar zavere.

Bolje da nema nego kao Kinezi gradove duhova da pravimo ili neki novi Beograd na vodi.

Ima, i toga, ali štampanje para je veći problem.

Ovo sad stvarno zvuči kao preludijum za "Proleteri svih zemalja ujedinite se".

Druge, moćnije države, su napravile visoku inflaciju, i tu bilo koja naša vlast ne može bog zna šta da uradi, pa bar mogu da manipulišu iako jeste istina da imamo više ljudi koji mnogo zarađuju poštenim radom. A, moguće da će jednog dana praviti socijalne stanove i popunjavati ih migrantima, i pričati nam da Srbi ne mogu da ih dobiju jer se rađaju sa Serbian white privilege.

Cenim zelju za autenticnim razumevanjem sveta i konkretno monetarne ekonomije, ali je nazalost bespredmetno voditi polemiku sa stavom "pravi progres se zavrsio 1914. kad je ukinut zlatni standard, a od tad zivimo u svetu pljacke izgradjene na stampanju novca" i "sve sto nije libertarijanizam je socijalizam". Da ne pricam o nicim izazvanom brkanju u sve to nekih orbanovskih predstava i komentara ("Serbian white privilege"), koji samo potvrdjuje da je nemoguce polemisati o konkretnoj tezi (zlatni standard) nego je neophodno polemisanje sa celom tvojom licnoscu.

Ocigledna cinjenica, potvrdjena kroz sve indikatore ekonomskog blagostanja, jeste da je naucni, tehnoloski i ekonomski progres u 20. i 21. veku neuporediv sa bilo cime pre toga. Ubedjivati se oko toga i da li je ukidanje zlatnog standarda sprecilo ili umanjilo taj progres je jednostavno suludo. Takodje, ekonomska nejednakost na Zapadu je bila na vrhuncu pre Prvog svetskog rata i ponovo raste u decenijama od uvodjenja tzv. neoliberalnog modela privrede, tako da da je i predstava kako je dekretni novac doneo vecu pljacku i nejednakost potpuno nezasnovana.

Konacno, sve drzave primenjuju neku vrstu ekonomskog intervencionizma, ali se razlikuje sirina, dubina i modeli intervencija. Tzv. socijalisticke drzave su u stvari bile planske privrede sa regulisanim cenama, naspram trzisnih ekonomija, ali i u trzisnim ekonomijama drzave intervenisu na najrazlicitije nacine. Iako nazalost nemam nikakve zablude o eventualnom ishodu drzavne intervencije na trzistu nekretnina (ili bilo cega drugog) u danasnjoj Srbiji, prozivanje kako je sama ideja drzavne intervencije nekakvo naivno ozivljavanje socijalizma je nedoraslo i ispod nivoa. Gradovi i drustva koji izazivaju najvece divljenje (u pogledu blagostanja, jednakosti, urbanistickih i arhitektonskih dometa) siroko primenjuju urbano planiranje, javne rasprave, konsultovanje zajednice i ekonomski intervencionizam kao sredstva svog razvoja.

I socijalizam i libertarijanizam su validni apstraktni ideali, ali je stvarnost mnogo slozenija od ideala. Resenje za danasnje probleme sigurno nije povratak na socijalizam, ali tek jos manje na zlatni standard, tako da ne znam sta bih jos rekao osim - good luck with that.
 
Tako je, samo ti beži.

Ja ne bezim, samo ti treba da se dogovoris sam sa sobom sta uopste napadas. I da jednom konkretno ukazes na nesto sto sam ja napisao i sta tu nije tacno a ne neke uopstene price o Dzordanima Belfortima i 'navijanju da cene budu jos vise'.

Ovo je kao kad bi neko pitao ''ne razumem, oni su nekada samo obijali trafike i prodavnice. Sada otvoreno pljačkaju banke. Kako je to gore 50 puta?''

Bukvalno nije.
 
Pisao pre. Nešto se izignorisalo, nešto se brisalo. A da navijate za što jače cene, to se vidi svakog dana.
Bukvalno jeste. Banalizujete stvari u pokušaju da indirektno odbranite ovu garnituru i sve druge taloge oko nje. Kao nije ti jasno nešto, kao čudiš se otkud priče o divljim gradnjama i nepoštovanju propisa, kao isčuđavaš se što se ljudi žale na prevoz, kao ne znaš na kakvoj infrastrukturi i zemljištima se grade sve te stančine, šatro nije ti jasno zašto je nerealno da grad ima cene i troškove života kao drugi bolji gradovi, a mnogo toga gore nego ti isti... Ma daj bre, koga ti leraš ovde...

Jedan od primera: tri godine od pompezne rekonstrukcije o kojoj se sviralo na sva zvona u svim režimskim medijima (a koja tehnički ni dan danas nije završena) ista cevčuga puca na istom mestu i pravi istu štetu i iste zastoje i blokade. I opet se ista ekipa bolida na vlasti (samo drugi poglavica i gradski menadžer) isčuđavaju otkud to. I opet isti bolidi u službama i preduzećima prebacuju nadležnost i krivicu jedni na druge. I opet se nastavlja taj haos i bezakonje i nikom ništa. A vi se ovde isčuđavate kao, nije vam jasno zašto ljudi koji zapravo žive i zapravo znaju Beograd ne misle da vredi ni upola toliko koliko vi želite i propagirate...


O osakaćenom energetskom sistemu u vreme najgore svetske krizetine od 45' i o bačenih 1.3 milijarde evra državnih para na gluposti (600 + 600 + 100) da i ne govorim. I onda posle kao ne ne, nisu oni gori. Ne ne, nije 50 puta gore. Ma, ne nije uopšte... Za tih 600 miliona Beograd je mogao da dobije kršten metro i obnovi površinski javni prevoz. A drugih 600 miliona je moglo da se uloži u druge svrhe i potrebe po Srbiji i čitavi regioni stave na noge. Ali ne. Igranje flipera sa energetskim sistemom uz štetu od 600 miliona evra, bacanje 600 miliona na prenos fudbala i gradnja aerodroma u bestragijama Trebinja su za naprdnjake preče stvari.
 
Poslednja izmena:
Prvo i prvo, ja organski ne podnosim ovu garnituru, samo sto imam jos uvek dobro pamcenje pa pamtim kakva je bila i divlja gradnja, i prevoz i birokratija i vecina problema koji se cesto ponavljaju u pricama o stanju u drzavi.

Ako bih se iz licne odbojnosti prema njima pravio da su svi problemi poceli sa njima, ne bi bio nista drugaciji nego oni koji se prave da su svi problemi poceli sa bivsom vlascu (kao da oni nisu dobili unistenu zemlju u ruke 2000.)

Napisao sam vise puta, kada ljudi nauce da odvoje zemlju od administracije koje u tom trenutku upravlja njom, i kada shvate da to sto je na vlasti neko ko im nije po volji ne znaci da je automatski sve sto se desava u zemlji katastrofa zbog toga, tada cemo se mrdnuti ka malo zrelijem drustvu i javnoj raspravi.

Ovako, ljudima kojima je za sve, od skoka cena nekretnina do ptice koja im se pos*ala na reme, kriv Vucic, mogu samo da se smejem i sprdam, nikako ozbiljno da raspravlajm. Isto kao i sa onima kojima je on drugi dolazak Hrista. Na interentu su ovi prvi daleko brojniji i agresivniji, sto je na ovoj temi bas upadljivo. Srecom ima dovoljno ljuid neopterecenih dnevnom politikom od kojih ima sta pametno da se procita.
 
Pocaci o rastu zaposlenosti u USA najverovatnije su fabrikovani.

We expect that "realization" to take place just after the midterms, because the last thing the Biden administration can afford is admit the labor market is crashing in addition to the continued surge in inflation.


What else do we expect from a false president? False numbers and crap bills like build back better and inflation reduction act? Successful navigation of military withdrawals? It’s all a clown show and we are the punch line. God help us all.
 
nije vam jasno zašto ljudi koji zapravo žive i zapravo znaju Beograd ne misle da vredi ni upola toliko koliko vi želite i propagirate...
To izgleda misle samo oni koji zive u Bg i trenutno ne prodaju stan u Bg. Ovi sto zive u Bg i sticajem okolnosti prodaju svoj stari stan izgleda ne misle da Bg vredi upola od onoga sto oglase u oglasima.
Kako se objasnjava ta raslojenost misljenja, obe grupe zive u Bg i poznaju ga.
 
@Defke
Pogodi šta? Pamtim i ja. Prevoz je bio dobar pre pet godina. U zadnjih pet godina, sve je gori i gori. Pisao asm ovde već nekoliko puta, a imaš više o tome i na podforumu o javnom prevozu. Pa mi ne pada na pamet da traćim vreme i pišem nešto što ćeš ti samo da izignorišeš i zameniš svojom realnošću.

Birokratija? Birokratija je sad gora nego ikad. Sve je ili u službi Partije i opšteg pelješenja, ili su toliko nesposobni i nezainteresovani da rade svoj posao (zato što ih ima armija partijskih isprdaka zaposlenih preko veze).

Divlja gradnja? Pa da je bilo pre 2012, svakako je bilo. Ali ne u ovolikoj količini i ne sa ovoliko bahatim ispadima. Da se gradi ilegalni objekat tik uz zgradu Murije na Voždovcu. Da se gradi kockurina tik uz Kalemegdan i Kradonačelnik kaže samo ''pa jbg, ni meni se ne sviđa ali... jbg...'' Da moj ortak koji je živeo u Zmaj Jovinoj zove svinje iz Komunalne policije i kaže im da je u toku divlja gradnja a oni odbijaju da izađu na teren sve dok on ne uzme paragrafe i ne pročita im njihove nadležnosti definiasne zakonom. Da na Avali murijski činovnik zida dvorac od kuće i niko ne sme ni reč da mu kaže a svi odreda znaju šta tamo niče. Da se u Avalskoj ruši savršeno funkcionalna zgrada da bi se gradila neki investitorski egzibicionistički šporet. Da se u novonapravljenu stambenu zgradu u Cara Uroša gura bolnica, da nekome ispod stana bude bolnica puna bolesnika, hemije, aparata i infekcija. Da se u Vidovdanskoj sruši cela zgrada i da i dalje niko ni za šta ne odgovara.

I šta, oćeš da mi pričaš da je to bilo tako i ranije? Jeste malo morgen. Ako je i bilo nešto od nabrojanog, bilo je u 10x manjoj količini. I dizalo se više prašine kada se to obelodani. A sada je celo društvo jedan partijsko-investitorski brlog u kome se na poštene i normalne gleda sa podsmehom, a svi najgori talozi društva se uzdižu i brane.
Ovako, ljudima kojima je za sve, od skoka cena nekretnina do ptice koja im se pos*ala na reme, kriv Vucic, mogu samo da se smejem i sprdam, nikako ozbiljno da raspravlajm.
Ma jok, Baba Kurana je kriva. Baba Kurana je u talu sa investitorskom gamadi. Baba Kurana je u talu sa Zvonkom Veselinovićem čija rospija je nedavno srušila hotel Dom da bi na njegovom mestu gradila novi predimenzionirani kontejner. Baba Kurana profitira od dizanja prosečne cene kvadrata po Beogradu i samim tim dizanja poreske osnovice. Tako je, nij Vučić kriv. Baba Kurana je kriva. I narod. Ceo narod. I oni koji jesu glasali za njega i oni koji nismo. Jeste brate, tako je.

S ostalim, za divno čudo, i mogu donekle da se složim. Šteta samo što ova gornja odvala sve to baca u senku koliko zrači besmislicama.
 
A vi se ovde isčuđavate kao, nije vam jasno zašto ljudi koji zapravo žive i zapravo znaju Beograd ne misle da vredi ni upola toliko koliko vi želite i propagirate...
Da evo ubih se od iscudjavanja zasto onaj kome je 2k evra kvadrat skupo zeli da je zapravo cena 1k. Mora da je obavio detaljnu komparativnu analizu i procenu zasnovanu na svom dubokom poznavanju grada, lol.
 
Ma bitno kad vi takvi znate koliko šta treba da košta. Razumete se u Beograd toliko dobro da ću da počnem da vas zovem Marica ekipa. Pošto se u isti razumete ko Marica...

Gospodin koji se isčuđava pa skoro i vređa na primedbe da je Beograd prepun divlje gradnje i građevinske mafije...
 
I šta, oćeš da mi pričaš da je to bilo tako i ranije? Jeste malo morgen. Ako je i bilo nešto od nabrojanog, bilo je u 10x manjoj količini.

Kako da ne. Koliko je samo prica iz tog vremena duplo prodatih stanova. Onaj Tin se svako malo javlja sa pricom o zabranjenih 1.3 miliona nelegalizovanih objekata, sta mislis kad su dignuti ti objekti?

Ma jok, Baba Kurana je kriva. Baba Kurana je u talu sa investitorskom gamadi.
I to se sve setio 2015. do tad mu nije padalo na pamet. Bas nekako u vreme kada te cene u celom svetu skacu. I sad ce da namesti da stagniraju/padaju bas kada se u celom svetu to desava.
 
Vrh