Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da ce kod nas pad cena da zakasni do godinu dana.
Ako se ne promeni politika u USA, a verujem da nece, privreda EU ostace trajno ostecena zbog skupe energije (nadam se).
To ce znaciti i povratak nekih gastarbajtera i odrzavanje visokih cena.
 
Poslednja izmena:
Zero hedge.

Postoji verovatnoca bankrota juznih zemalja EU (PIGS)


2022-06-21_14-30-57.jpg

Eurozone bond yields from ECB, current month from Investing.com, chart by Mish

The spreads between German government bonds and those of the PIGS (Portugal, Italy, Greece, and Spain) have skyrocketed in recent weeks.

This comes while Eurozone inflation is at a record high 8.1 percent.

2022-06-21_14-33-20.jpg
 
Mislim da ce kod nas pad cena da zakasni do godinu dana.
Ako se ne promeni politika u USA, a verujem da nece, privreda EU ostace trajno ostecena zbog skupe energije (nadam se).
To ce znaciti i povratak nekih gastarbajtera i odrzavanje visokih cena.
Ovo je tacno. U slucaju da zapadne zemlje (sa velikim brojem nasih imigranata) stucnu, prvo sto se desi jeste da nasi ljudi sa slabijim vezama sa tom zemljom se vrate nazad. Sto je jaca kriza to vise ljudi izbaci napolje kao poplava. U slucaju krize to kreira mini bubble u sred recesije. Jer ti nasi koji se vracaju ili rentiraju ili kupuju ili donose kapital u zemlju. Naravno to ne traje preduge vec neko vreme pa kad stane onda bi i kod nas krenulo na dole.

Postoje ljudi koji misle da nece moci da dizu kamate vec da ce se uplasiti od prevelike recesije i da ce odustati. Sto bi znacilo nastavak inflacije.
 
Meni je zabavno da članovi foruma koji su tvrdili da kamatne stope centralnih banaka jedva da utiču na cene nekretnina, zadnjih 10-15 stranica objavljuju vesti i grafikone o kamatnim stopama i proriču pad cena. Gde se dede zli agent za nekretnine Pera, koji u stvari pumpa cene u Beogradu?

Čim pričaju znači da bar okvirno kapiraju makro uzroke koji su najsignifikantniji u celoj priči! Bar više ne pričaju o Peri koji iz srca MMLuga kuje zaveru na svetskom nivou! Naravno da su u celom bumu oni imali određenu korist (minimalnu u odnosu na investirore i ozbiljne igrače), uhvatili tu pozitivnu eksternaliju jednostavno!

Naravno, nisu tu samo kamate, ima tu još dosta faktora, sveukupna novčana masa (u EU se ne povlači, u US se najavljuje), kao i ono što zovu forward guidance, odnosno da se tržišta sama unapred prilagođavaju na najavljene poteze monetarnih politika! Kad jedan Ilon Mask može da izazove takve manipulacije na tržištima, šta tek mogu FED ili ECB koje imaju neograničenu moć?

BTW, situacija danas kada se i nešto dižu kamate je još gora nego kada su i nominalno bile na nuli ili negativne.Kada sam pričao da ne verujem u pomeranje kamata ni makac, priznata inflacija nije bila ni 4%, sada je dvocifrena! Dakle situacija sa negativnim realnim kamatama je i gora nego što sam očekivao! Očekivao sam da puste kontrolisanu inflaciju da malo ispegla makroekonomiju, nisam očekivao ovakvo divljanje i brutalnu pljačku!
 
Ako je to jedini razlog za održavanje visokih cena, mislim na povratak naših ljudi, onda mislim da od toga nema ništa. Imam dosta rođaka, prijatelja u ino, oni koji imaju novca već su se obezbedili tj. kupili stan, ali većina nema dovoljno keša da to priušti, imaju za pristojan život i to je to. Naravno, da ne tvrdim da je tako za većinu, ali nekako mislim da je takvo stanje, uopšte. Ako zaista bude kriza, recesija i ostale pošasti, ne verujem baš da će se kupovati stanovi, kupovaće se osnovno. Možda i nisam objektivna, jer meni odgovara pad, naravno agentima i onima koji prodaju odgovara rast. Vreme će pokazati.
 
Treba imati u vidu i statusni strah medju nasim emigrantima.
Mmogi koji imaju kuce i zemlju u Srbiji, ce biti spremni da ostanu u inostranstvu, cak i kao sirotinja, jer u tim krugovima je povratak ravan neuspehu.
 
Čitam vas već neko vreme, planiram da kupim stan u Pančevu, ne kao investiciju, nego za stanovanje. Pratim cene, mnogo su porasle u poslednjih godinu dana, ali evidentno je da prodaja slabo ide. Oglasi su puni novogradnje, to pre nije bilo moguće, sve se rasproda u startu, a sada je ogroman broj stanova, cene od 1300 eur pa do 2000, što je za Pančevo bilo nezamislivo. Iskreno se nadam da će cene pasti jer ne da je to sve precenjeno nego čak i sa ovom inflacijom i obezvređenjem novca, to ne vredi toliko. Imam utisak da na forumu pišu agenti koji stalno potenciraju rast, ali mislim da toga neće više biti, jednostavno možda troškovi izgradnje jesu veliki, ali nema kupaca. Volela bih da pročitam više objektivnih mišljenja, meni, naravno, odgovara pad cena i želela bih da se to desi, sad čak i mislim da ima šanse,

Dobro vi nama došli draga gospođo! I na žalost da, na ovom forumu ima svega i svačega! Već duže vreme potenciram da se cena nekretnina određuje u skladu sa KVALITETOM koji pruža a ne u skladu sa trendovima, berzanskim i drugim indeksima i slično, ali opet moguće da je to negde povezano i sa opštom kulturom naših ljudi i kupaca. Sledstveno tome glavna vodilja u izboru i glavna podela bi trebala biti na PREMIJUM i STANDARD kvalitet. Standard kvalitet ne bih komentarisao jer on stvarno zavisi od onoga što bi se se slobodno moglo reći "kako duva vetar", jer prosto ne pruža ništa više osim regularnih i minimalnih parametara. Dok kod Premijum kvaliteta u svakom smislu treba računati na poboljšanje uslova i komfora života, dizajna, interesantnih rešenja, primene raznih efikasnih sistema i uštede energije, poboljšanih termičkih/zvučnih svojstava itd itd

Kad je u pitanju Pančevo po mom skromnom mišljenju standard kvalitet bi mogao biti negde oko 800-1000 eur dok bi premijum kvalitet mogao biti od 1500 pa na više, u najboljim slučajevima i 2500. Kod standarda lokacija igra najbitniju ulogu, dok kod Premijuma ona nema glavni karakter.

U Beogradu bi standard kvalitet recimo negde oko ul.Vojislava Ilića (bliže Krstu) bio oko 1300-1500 eur, a premijum od 2000 pa na više. Mirijevo kao najsličnije Pančevu bi bilo 900-1100 u standardu i preko 1600 u premijumu
Zlatibor bi bio 1200-1400 u standardu i minimum preko 2000 u premijumu

Problem je što ljudi ne žele da se bave time previše, zanima ih samo lokacija, i to u onom najužem i najglupljem smislu, i onda u odnosu na to donose sudove i odluke. Tako da se onda i kod investitora formira to mišljenje da je dovoljno recimo što gradi na Novom Beogradu i da mu ta lokacija sama po sebi, zbog trenutne traženosti, daje mogućnost da iako gradi malo jači standard želi da preskoči par stepenika i prodaje kao premijum. Otud cene od 2700-3000 za ono što realno ne vredi 1800

Nepismeni smo gospođo i što je još gore od toga ne želimo da učimo...
 
Mislim da ce kod nas pad cena da zakasni do godinu dana.
Ako se ne promeni politika u USA, a verujem da nece, privreda EU ostace trajno ostecena zbog skupe energije (nadam se).
To ce znaciti i povratak nekih gastarbajtera i odrzavanje visokih cena.
To je pitanje svih pitanja. Da li ce SAD da promeni politiku prema desavanju u Evropi. Cini mi se da nece sto ce praviti vece potrese u EU. E sad, EU moze da stampa i dalje i da takticki pokriva krizu i naoruzavanje.
Gastarbajteri se uvek mogu ukaciti na socijalu i sto bi se vracali?
 
According to the US Census, the total percentage of homeowners mortgage in the US is 64.8% Most buyers need a mortgage to buy a home due to increasing property prices and a sudden change in circumstances.Mar 5, 2022

Jel postoji ovakav podatak za Srbiju?
 
Beli labud, znate kako, ne bih nepismenost dovodila u vezu sa tim, nego nismo svi stručni za gradnju. U normalnim uslovima, ne bi ni trebalo da smo stručnjaci, dovoljno bi bilo ono što je na papiru, a to kod nas ne odgovara stvarnosti. Premium kod nas, ne znam ni šta je to kad napišu, izgleda sasvim normalno, ne vidim nikakav lux, ali tako je kako je. U Pančevu je interesantno da oni stanovi, starogradnja, npr. Kotež 2, očajna zvučna izolacija, nekad su se prodavali oko 500 600 eur, sada prelaze 1000 eur. Medjutim, jedino me teši to što se vidi po oglasima da je prodaja loša, čak i stanovi koji su kao rezervisani, opet se vrate u prodaju.
 
Ja bi na primer pre preskocio par stepenika nego da putujem do posla sat vremena svaki dan.
Vreme niko ne moze da nadoknadi i tako da svaka usteda pa makar i mala je od znacaja.

Raste zaduzenje kod banaka

Rast broja turista u odnosu na pre korone

i IT sektor razvaljuje

Mislim da sve to utice na rast cena + kamate i stimulansi.
 
Ja bi na primer pre preskocio par stepenika nego da putujem do posla sat vremena svaki dan.
Vreme niko ne moze da nadoknadi i tako da svaka usteda pa makar i mala je od znacaja.

Raste zaduzenje kod banaka

Rast broja turista u odnosu na pre korone

i IT sektor razvaljuje

Mislim da sve to utice na rast cena + kamate i stimulansi.
Nisam razumela, šta tačno, po Vašem mišljenju, utiče na rast cena? Porast turista? Ovi turisti iz bivše Jugoslavije nisu baš neki bogataši. Ili mislite da to utiče da se stanovi izdaju više? Nisam baš sigurna za zaduženje kod banaka, mislim da sada sledi strelica ka dole, ako nastupi ta famozna kriza, ljudi neće moći otplaćivati kredite. Primetih da u oglasima ima, ne baš mnogo, ali se pronadje prodaja stanova pod hipotekom. Ako to dodje do te famozne jeseni i nestašica i poskupljenja, mislim da će toga biti mnogo više.
 
To je pitanje svih pitanja. Da li ce SAD da promeni politiku prema desavanju u Evropi. Cini mi se da nece sto ce praviti vece potrese u EU. E sad, EU moze da stampa i dalje i da takticki pokriva krizu i naoruzavanje.
Gastarbajteri se uvek mogu ukaciti na socijalu i sto bi se vracali?
Socijala u BRD nije kao sto je nekad bila.
EU je osudjena na stampanje novca i inflaciju.

Medjutim, doslo je do ytrke pacova, FED je podigao kamatu i vec je doslo do bekstva obveznica u USA.
Tako da ce ECB pokusati nezamislivo i dizanje kamata i stampanje novca.
 
Beli labud, znate kako, ne bih nepismenost dovodila u vezu sa tim, nego nismo svi stručni za gradnju. U normalnim uslovima, ne bi ni trebalo da smo stručnjaci, dovoljno bi bilo ono što je na papiru, a to kod nas ne odgovara stvarnosti. Premium kod nas, ne znam ni šta je to kad napišu, izgleda sasvim normalno, ne vidim nikakav lux, ali tako je kako je. U Pančevu je interesantno da oni stanovi, starogradnja, npr. Kotež 2, očajna zvučna izolacija, nekad su se prodavali oko 500 600 eur, sada prelaze 1000 eur. Medjutim, jedino me teši to što se vidi po oglasima da je prodaja loša, čak i stanovi koji su kao rezervisani, opet se vrate u prodaju.
Pa za neke stvari se ne mora biti strucan za gradjevinu. Stolarija, parket, grejanje/klimatizacija, visina plafona, to bi trebalo da je i relativnom laiku dovoljno poznato, po meni neko osnovno znanje bez kog se ne pristupa kupovini.

Premium po meni podrazumeva plafone vise od standardnih, alu ili alu/drvo stolariju, masivni pod, grejanje/hladjenje na toplotne pumpe, smart home sistem, to su neke stvari koje uglavnom pisu i na sajtu projekta a ako ne moraju ih reci kada vec dodje do razgovora sa prodavcem.

Suludo mi je kad vidim 'premium' sa PVC prozorima, plafonima od 2,4m, jednom split klimom na trosoban stan i izolacijom od stiropora, pa udare cenu 3k evra samo zato sto je lokacija blizu centra.

E sad, niko ne moze da proceni koliko ce pedantna finalna izvedba biti. Cak i kad je zavrsen stan, vecina nas mora da vodi nekog strucnijeg da proceni jel dobro stemovano/gletovano/sta god sve treba da se vidi. Plus sto i u tim premium elementima ima kategorija kvaliteta a kod nas svaki projekat za sve tvrdi da je 'od renomiranog proizvodjaca'.

Medjutim, bar za ovo osnovnu materijalizaciju ne bi trebalo da ima zabune, ako stoji da je alu stolarija, nece biti PVC na kraju.
 
Izgleda da najezda rusa ne jenjava i da i dalje dizu cene stanova.

A evo ko su potencijalno jos kupci
 
A jeste sad, tesko da ce tih par desetina poznatijih glumaca da napravi neku veliku promenu :)

IT sektor sa druge strane profitira od sukoba u Ukrajini, Rusi/Ukrajinci su nasim strucnjacima najveca konkurencija jer smo tu negde ista kategorija. Kako je sa njima sada otezano poslovati, sve vise poslova se sliva kod nas.

Plus dosta domacih startupa sve ozbiljnije posluje i moze da konkurise i strancima sa platama.
 
Pa za neke stvari se ne mora biti strucan za gradjevinu. Stolarija, parket, grejanje/klimatizacija, visina plafona, to bi trebalo da je i relativnom laiku dovoljno poznato, po meni neko osnovno znanje bez kog se ne pristupa kupovini.

.
Pa, dobro, toliko znam i ja kao laik, nisam mislila na to, već na krupnije stvari, debljina zida, vrsta bloka itd. debljina ploče (ako se to tako kaže) a to stvarno ne znam, a o zvučnoj izolaciji može da se sudi tek po useljenju. Ono što mi je fascinatno, nadgradnja, znači mala zgrada i onda samo odjednom bum , nekoliko spratova, nisam sigurna da su baš temelji za to predvidjeni, više sam mislila na taj deo. O tome ja ne znam gotovo ništa.
 
Izgleda da najezda rusa ne jenjava i da i dalje dizu cene stanova.

A evo ko su potencijalno jos kupci
Ako je to razlog, onda je to dobro za nas potencijalne kupce, slabi su to razlozi. Uostalom, ne kupuju nego iznajmljuju, a glumci, tek, toliko nesigurna profesija i mali broj je u pitanju. Ne, ne verujem u to kao razlog. Morala bi biti visoka tražnja sa mnogo jačim kupcima od ovih koje ste Vi naveli, i onda stvarno ne bi padale cene stanova. Možda se i pojave, videćemo.
 
Ma to su sve plaćeni (lažni) tekstovi. Već 8 dana u Srbiji nije prodat niti jedan stan (zbog katastra), pa agenti moraju malo da podgreju atmosferu...
 
Katastar je poceo da radi u ponedeljak za kupoprodaje. Sve sto je bilo zakazano prosle nedelje se realizuje ove nedelje. Vec moze da se rezervise termin za sledecu nedelju kod notara
 
Pa da idealan trenutak da plasiraju takve tekstove.
 
U skupu sa normalnom raspodelom, sto ti na slepo pretpostavljas za ovaj skup. A cak i da jeste normalno rasporedjen, ne znaci da je najvisa/najniza vrednost tacno u 3 SD, vrlo lako ti ekstremi mogu biti i u 5 SD a da i dalje vazi empirijsko pravilo na koje se pozivas.

Jasno je to i tebi samo se pravis naivan.

Na kraju ok, pretpostavimo da ti je metodologija perfektna, ja se eto ne razumem u osnove. Pogledajmo sta to u praksi znaci.

Da li ti znaci tvrdis da je Beograd 2010. bio drasticno bolje cenovno pozicioniran u odnosu na ostatak Evrope nego sto je to bio 2018.?
Da li tvrdis da je trenutno bolje pozicioniran nego 2018.?

To su zakljucci koje ti, sopstvenom metodologijom, sada izvlacis. Jel to porucujes da treba da pocnemo da slavimo, stvari se konacno popravljaju?

Sve se vise ukopavas.

-Naravno da je normalan. Distribucija uprosecenih uzoraka ima normalan raspored.

-Broj vrednosti u intervalu:
+3 do +5 sigma je 0,13497%.
+4 do +5 sigma je 0,00297%.
Primeni to na godisnje serije od po cca 50 do 200 gradova i dobijes

...skoro pa nista.
Zato je besmisleno.

Otvorim ti vrata da se dostojanstveno izvuces jer si se posteno nalupao, a ti jednostavno ne znas da stanes.

Za pitanja si vec dobio odgovore
 
Vrh