Šta je novo?

Cene nekretnina

10% “zvanicno izmerene” inflacije mozda nece da bude. Mogu oni da kazu i 2% je inflacija ali realnost je nesto drugo.

Drugo ne kaze se na koji period? Znaci ti tvrdis da nikada nece biti 5.000 eura za m2? Ne razumem. To jedino ako se kladis na neku kataklizmu moze da bude tacno.
Niko ne tvrdi nikad.
Kad je ta tema o platama i penzijama bila aktuelna (politička kampanja) i kad si ti lansirao ideju 5000€/m² za Mirijevo u pitanju je bio plan za 2025. godinu.

Sad kad smo od tog datuma udaljeni 2,5 godine sad ubacuješ 50-100 godina vremenski period.

Isto kao što sad okrećeš priču da će Mirijevo vredeti ne znam koliko kad se budu tamo ukrštale 2 linije metroa i tu uvodiš 2030. godinu. A nema ni promil šanse da Beograd 2030. godine ima 2 linije metroa.
 
Mirjevo 5k eur:

Lukavo, psiholosko oblikovanje javnog mnenja u smeru vece vrednosti robe nego sto jeste.

-U vreme kada je Vracar 2k eur a Mirjevo 900 eur stavlja se psiholoski target 5k eur Mirjevo
-....u glavama je sada "posejano seme" da je 2k eur Vracar dzabe
-....znaci treba biti bar 3k eur, a Mirjevo u tom trenutku bar 1,5k eur
-cena se uvecava i kupci to nesvesno lakse prihvataju jer ipak "Mirjevo stvarno vredi 5k eur"
-nastavlja se opsta diskusija o Mirjevu 5k eur (sto je dodatno nesvesno propagiranje ove ideje cak i onih koji su protiv toga),
-izbijaju emocije usled nelogicnosti cime se ideja dodatno ucvrscuje u podsvesti,
-usmerava se paznja na to kako cene svuda drugde treba dalje da rastu jer "Mirjevo vredi 5k eur"
-...pritisak raste, kupujte sto pre sve ostalo jer Mirjevo samo sto nije 5k eur.

-"zaba se polako kuva u hladnoj vodi" i niko vise ne prica i nema percepciju o Mirjevu od 900 eur i Vracaru od 2k eur.

U pitanju je marketinska tehnika uvecanja percipirane vrednosti robe.

Ne treba pridavati paznju i "tako hraniti" ideju Mirjevo 5k eur jer se time ista ucvrscuje u svesti potencijalnih kupaca.
Dovoljno je samo transparentno razotkriti ovaj marketinski pokusaj.

Isti cilj imaju i ostale ekstremne ideje.

"There is no truth. There is only perception."
Gustave Flaubert
 
95292930-D863-45C5-9BAC-C9D6BEB0F755.jpeg

Jasno jasno, sve se uklapa sad.


Ako cemo ozbiljno, mozda 2025. bude neki ekskluzivan projekat na Mirijevu za tu cenu ako metro jasno bude krenuo i inflacija nastavi da divlja, ali bas sumnjam. I to neka manja ultra-lux zgrada ako neko zakljuci da mu se isplati tamo to da gradi, nikako veci projekat. Jedva da igde i gradu trenutno imamo projekte koji dostizu tu cenu.
 
Marketing je legitiman i niko ne moze da osporava samo cenu. To Mirijevo moze biti i 10.000 kvadrat kad bi kvalitet pratio cenu. A kvalitet nije samo oprema, dizajn ... vec i lokacija, infrastruktura, okolni sadrzaji i dr. Onaj ko se peca na ideju samo cene je naivan i zasluzuje da preplati i grca u kreditu. Trenutne cene su neodrzive kad se potrose ti naivni kupci i realni pad je izvestan uskoro. Pad cene realno vec postoji jer se sada neki projekti koji su navodno prodati sada nude i oglasavaju na sve strane po nizim cenama. Bice toga jos jer cene koje su lupali do juce i pecali naivne nece privuci kupce koji trebaju da zive u tim stanovima . A ponestaje i investicijskih kupaca . Kako svi o svemu imaju misljenje ja bi reko mozda to Mirjevo i bude 5000 evra ali ce imati vrednost 1000 ili manje evra ili koje god drugog nastampanog papirica. Na zalost nekih to nece biti sutra ko i metro koji samo sto nije prosao pored Mirjeva.
Ispadose ovi Mirijevci najveca beda kad ih svi pominju za sve. Ko im kriv kad im kroz selo prolazi potok a ne Dunav ili Sava. Sad bi bili Mirjevo na vodi🏘
Mirijevo ima eksluzivni lux kompleks. To misle oni sto kupili Sunivile. Ono jeste tu na granici sa Banjom i Slancima ali ne nagura 5000 evra. Neki skapirali da ne vredi ni 1500. Oni sto nisu sad prave nove puteve, skole, parkove i pomeraju stanice metroa. Jos i groblje da presele...
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 137377
Jasno jasno, sve se uklapa sad.
A zasto svaki pokusaj skretanja paznje na zaverenicke i neeticke prakse nekih kartela mora odmah da se doceka ismevanjem i negiranjem?

Recimo, ako neko kaze "u Srbiji ima mnogo politickih botova i ljudi koji za pare glume spontane gradjane", tu nema nista cudno, svi to znamo, svi to prihvatamo i sve je kul. Ono, to se toliko zna da ljudi prave dnevne sale na tu temu.
Ako neko kaze "U Srbiji postoji kartel distributera elektronike koji drze i diktiraju celo trziste", opet, sve razumno, sve poznato, sve u redu.
Ali ako evo neko kaze "U Srbiji postoji kartel agencija za nekretnine i investitora, koji prilicno lakim i ociglednim metodama, uz blagoslov drzave, navikavaju narod da je u redu da Beograd kosta/stremi da kosta kao Monte Karlo", ti odgovaras ovom slikom i postom koji implicira da taj neko verovatno veruje i u ravnu Zemlju.

Cemu to, ne razumem? Pitam lepo, zaista. I na skali, raspodeli teorija, do kog podeoka neko sme da ide a da ns bude ismejan, a posle koga krece domen gde je u redu poistovetiti ga sa Aleksom Dzonsom ili Dejanom Lucicem?

Kada je postalo normalno i opsta praksa da svaki put kad neko vidi malo dalje od dnevnih medija i tema javnog mnjenja (bilo da se radi o Srbiji ili drugim zemljama) i uoci pojedine grupe ljudi u obmanama, da se odmah proglasava ludakom? Jel to znaci da ako ja odem na sajt B92 i na nekoj vesti naletim na nizove komentara tipa "Srbija je najjaca na svetu i hvala vladi sto postoji", svi pusteni u istom minuti, i svi sa 1000, 2000 lajkova... i ako kazem da je to deo obmanjujuce politicke kampanje... jel to znaci da sam ludak i teorericar zavere? Jer mislim tako ispada.
 
Poslednja izmena:
A zasto svaki pokusaj skretanja paznje na zaverenicke i neeticke prakse nekih kartela mora odmah da se doceka ismevanjem i negiranjem?

Recimo, ako neko kaze "u Srbiji ima mnogo politickih botova i ljudi koji za pare glume spontane gradjane", tu nema nista cudno, svi to znamo, svi to prihvatamo i sve je kul. Ono, to se toliko zna da ljudi prave dnevne sale na tu temu.
Ako neko kaze "U Srbiji postoji kartel distributera elektronike koji drze i diktiraju celo trziste", opet, sve razumno, sve poznato, sve u redu.
Ali ako evo neko kaze "U Srbiji postoji kartel agencija za nekretnine i investitora, koji prilicno lakim i ociglednim metodama, uz blagoslov drzave, navikavaju narod da je u redu da Beograd kosta/stremi da kosta kao Monte Karlo", ti odgovaras ovom slikom i postom koji implicira da taj neko verovatno veruje i u ravnu Zemlju.

Cemu to, ne razumem? Pitam lepo, zaista. I na skali, raspodeli teorija, do kog podeoka neko sme da ide a da ns bude ismejan, a posle koga krece domen gde je u redu poistovetiti ga sa Aleksom Dzonsom ili Dejanom Lucicem?

Kada je postalo normalno i opsta praksa da svaki put kad neko vidi malo dalje od dnevnih medija i tema javnog mnjenja (bilo da se radi o Srbiji ili drugim zemljama) i uoci pojedine grupe ljudi u obmanama, da se odmah proglasava ludakom? Jel to znaci da ako ja odem na sajt B92 i na nekoj vesti naletim na nizove komentara tipa "Srbija je najjaca na svetu i hvala vladi sto postoji", svi pusteni u istom minuti, i svi sa 1000, 2000 lajkova... i ako kazem da je to deo obmanjujuce politicke kampanje... jel to znaci da sam ludak i teorericar zavere? Jer mislim tako ispada.

Pa upravo politicki botovi su primer da je taj vid kreiranja javnog mnjenja preocigledan i neefikasan. Botovi su postali ocigledni cim su se pojavili, vise su antireklama nego reklama i ja dalje ne razumem zasto ih koriste uopste.

5k Mirijevo je jedan vradovicev post koji su upravo oni koji se sa njim najvise ne slazu pretvorili u ‘cinjenicu‘ o kojoj se raspravlja. Post koji ja ismevam ga predstavlja kao neku lukavo smisljenu psyops operaciju koja treba da nas podvesno pripremi na ono sto nam spremaju.

Nije svako sumnjanje u zvanicne informacije isto. Neke teorije zavere jesu za sprdanje.

Pola nasih agencija za nekretnine su tasna masna firmice a pola investitora se maltene pretom potpisuje, a sad treba verovati da su sposobni da izvode multi-level psiholoske operacije koje idu sve do obucavanja ljudi koji ce ulaziti u kilometarske rasprave po forumima koje cita fazon 2% buducih kupaca.

Sa druge strane imamo cinjenicu da cene rastu u celom svetu i da i Srbija prati taj rast a da nasi agenti i investitori samo jasu taj talas. Pojacano time da u Srbiji i nema toliko drugih opcija za investiranje kao na Zapadu. Nije da nema i tu marketinga ali vidimo po narucenim tekstovima i emisijama koliko je to providno i nevesto.

Okamova ostrica me gura ka drugoj teoriji.
 
1. Zasto u vasem postu Radovica predstavljate kao glupog coveka, kada on to nije?

2. Kretanje cena u Srbiji i svetu nisu ista. O tome pisano vise puta.

3. Kada nesto nije po volji, mudro je suzdrzati se od uvreda.
 
1. Zasto u vasem postu Radovica predstavljate kao glupog coveka, kada on to nije?

2. Kretanje cena u Srbiji i svetu nisu ista. O tome pisano vise puta.

3. Kada nesto nije po volji, mudro je suzdrzati se od uvreda.
1. Nikako ga ne predstavljam glupim, samo mislim da nije superzlikovac iz Marvelovih filmova.

2. Ne prate ih u dan ali se slazu sa generalnim trendom. Imali smo duzi pad posle 2008. ali zato brzi rast posle.

3. Slazem se, zato bi za temu bilo bolje da prica o ubacenim agentima i petim kolonama prestane.
 
ja nesto sumnjam, da ce metro da bude prvo zrtveno jagnje javasluka u EPS-u, ode lova od metro-a na uvoz energenata tokom zime ...tako da ce i Mirijevo malo da saceka do tih 5.000eur :) cenim bar jos 20 godina...
 
Ne znam ko je pomenuo Vracar 2000 i Mirijevo 900 EUR? Odakle vam te cene pobogu? Mirijevo kao rubno naselje ima poprilicno ujednacen nivo-kvalitet i Mirijevske novogradnje su danas oko 1600 EUR/kvm. Neke idu 1500, neke i do 1800. Pricam o normalnim stanovima - ne podrumima ili tavanima. Na Vracaru je dosta sarenije i nezahvalno pricati o ceni - ali 3000 EUR/kvm je neka medijana za malo bolje lokacije - ima i za 2500 u nekim stisnutim zgradicama u Cerskoj, a sam hram (Branicevska i sl) ide i do 5000 EUR. I to su cene na Vracaru. Znaci uvek bilo i bice u proseku Vracar:Mirijevo 2:1.
 
Оно што гарантујем овде јесте да ће ФЕД уништити тржишта каква их знамо у последњих 14 година.
@Ljuba82, знаш и сам шта сам писао, грешиш да ће остати равнодушни на инфлацију. Рецесија, тј. стагфлација је неминовна, са или без дизања стопа. Оно што дизање омогућава је контрола из центра, с тим што су очигледно иза кривине још од јесенас ("behind the curve").

Не знам како неко мисли да је крипто заштита од инфлације када је чисти шпекулативни 'асет', ако бих га удостојио тог назива. То се граничи са менталном ретардацијом.

Чињеница да многи купују кешом код нас говори да су и некретнине по доста шпекулативне и питање је колики је број који су купили да би и живели у њима. Онај ко је спреман да одједном пљуне за куповину, може бити спреман да одједном и прода.
 
@Mikie

Poštujem mišljenje naravno, ali bojazan koju sam iskazao ostaje. To bi bilo pošteno da urade, neutralno prema svima! Mislim da su se sledili svi i kako je krenula orkestrirana kampanja na mainstream medijima, tržišta su porasla 7% za 3 dana! :)

Realnija mi je opcija da ovako balansiraju na granici, da ne padaju nominalne vrednosti, da ne razore tražnju, a da inflacijom za par godina reše te disparitete price/earnings i dovedu sve u balans! Naravno da to znači manju kupovnu moć za sve i standard!
 
Па зашто причаш у потенцијалу у вези а рецесијом?
 
ja nesto sumnjam, da ce metro da bude prvo zrtveno jagnje javasluka u EPS-u, ode lova od metro-a na uvoz energenata tokom zime ...tako da ce i Mirijevo malo da saceka do tih 5.000eur :) cenim bar jos 20 godina...
Žrtveno jagnje javašluka u EPS-u je sam EPS. Odnosno, vladajuća paradržava ne može više da se finansira sa tog izvora. Jedini novi izvor sa koga može da se finansira je upravo metro. Zato je potpuno izvesno da će taj štetočinski projekat otpočeti, i da će se na njega potrošiti dvostruko više nego što je predviđeno. Cenim da će za pet godina potrošiti 5 milijardi na njega, i da će biti izgrađeno oko 30% prve i 10% druge linije.
 
Poslednja izmena:
ECB ce navodno od juna poceti da dize kamate.
Recesija ili infllacija?
Verujem u inflaciju. Ekipa sa prestiznih US unevrizteta nije u stanju da smisli nista pametnije.
Tako da verujem da cemo jos neko vreme da trpimo teror investoitora.

Izgleda da je narativ bio: Hajde da izazovemo "regime change" u Rusiji, da dovedemo nase ljude i podelimo bogatstva Sibira.
Lets do it fast.

Medjutim narativ je izgleda propao. Nastavljamo da stampamo pare i ulazemo u nekretnine koliko mozemo.
 
Ви озбиљно не капирате да је рецесија свакако присутна без обзира да ли се дижу камате или не. Реалан раст је негативан... Није избор између инфлације и дизања стопа. Инфлација није ни близу максимуму.

Па, принос од обвезница је дебело негативан, која бу**** би купила обвезницу ако ће инфлација да поједе принос. Значи да ће морати да дижу износ приноса, а неће моћи да га изфинансирају. Кредитна тржишта су капут. Када ланчана реакција погоди хипотеке, остаје само разбијање радњи по улицама.

Надање да ЦБ могу да исконтролишу је само надање и ништа више јер је то време прошло, још јесенас је воз отишао.
 
Haha kojom matematikom 5,000 eur Mirjevo?!
Sve preko 10% godišnja inflacija je van kontrole pa ko će to da dozvoli. Pa nije upumpana dva puta veća količina nego što je bila u opticaju. Pa nije stajala cela ekonomija godinu i dve dana zbog covida.

Samo u slučaju hiperinflacije može da se toliko dobaci samo onda to onda ide i preko 5,000. Ide u tom slučaju i do 100.000 m2 ili milijarda evra za 1 m2.

Zanimljivo će biti trenutak pada cena kod nas jer oni koji žele da kupe imaće psihološki efekat- posmatraće šta se dešava i svi će odlagati kupovinu smatrajući da će još da pada. Čekamo trenutak samo da krene a bližimo se tome.


Od početka svetske krize 2008 je broj dolara u opticaju utrostručen, a slično je sa ostalim valutama. Postoji trend ubrzanja poslednje dve godine. Sada su već ušli u fazu da ne mogu da kontrolišu inflaciju, osim po cenu uništenja ekonomije kolapsom.

 
Ви озбиљно не капирате да је рецесија свакако присутна без обзира да ли се дижу камате или не. Реалан раст је негативан... Није избор између инфлације и дизања стопа. Инфлација није ни близу максимуму.

Па, принос од обвезница је дебело негативан, која бу**** би купила обвезницу ако ће инфлација да поједе принос. Значи да ће морати да дижу износ приноса, а неће моћи да га изфинансирају. Кредитна тржишта су капут. Када ланчана реакција погоди хипотеке, остаје само разбијање радњи по улицама.

Надање да ЦБ могу да исконтролишу је само надање и ништа више јер је то време прошло, још јесенас је воз отишао.

Niko ne spori da je realan rast negativan i to deeebelo i da sledi ozbiljan pad standarda i kupovne moći, u stvari to se uveliko dešava, uporedite rast cena u prodavnicama sa rastom svojih prihoda! Ja samo kažem da verujem da će pokušati nominalne varijable da drže stabilnim, uz određenu inflaciju, kolika god bila, ne žele tu da dozvole pad zbog još većih problema koje mogu izazvati! Soft landing tkz.

Kao da nama nije poznat scenario iz 1993. kada smo svi bili milijarderi! Pomislio bi čovek gledajući čartove nominalnog rasta da smo živeli u dijamantskom dobu , a ne zlatnom ;), to naravno ništa ne znači ljudima koji su štedeli u domaćoj valuti nadajući se da će kupiti/investirati u nešto, kao što verovatno neće značiti ni danas onima u fiat valutama, ali ovoga puta govorimo u globalu, paritet će manje-više ostati isti, zato što svi upumpavaju proporcionalno. Dakle ono što ja verujem je da će nominlani rast oscilirati oko nule, možda čak ni recesija neće biti zvanično priznata i da će pustiti da inflacija resetuje/vrati stvari u normalu.

Obveznice niko noramalan ni ne kupuje već dugo, dugo, samo investicioni fondovi kao hedž na akcije i sl. Države se ratosiljaju obveznica polako, ali sigurno, pogotovo istok, kupuju ih samo CB i investicioni fondovi! Od sigurnog prinosa, preko nužnog zla (osiguranje), do totalne bezvrednosti! Osim toga, ne vidim da trče da podižu prinose kao što kažeš, 10y bond yield je ispod 3%, debelo ispod inflacije, prosto pustiće. Znam zaposlene ljude u usa bankama koji imaju problema i zbog tako minimalnog rasta, pitanje je da li će poslove zadržati!
 
Kad si već okačio ovaj graf, uzmi malo pomeraj gornju granicu za godine, videćeš da graf uvek izgleda isto.
 
Kad si već okačio ovaj graf, uzmi malo pomeraj gornju granicu za godine, videćeš da graf uvek izgleda isto.

Monetarna masa mora da prati realni autput da bi cene bile stabilne! Rast prvog mora da prati rast drugog, u stvari poenta je da prvo raste 2% brže (da izuzmemo iz kalkulcaije brzinu opticaja novca zbog jednostavnosti). To je normalno i poželjno kada postoji const rast. Onda ta banda kad god je na ivici recesije preplavi tržište novcem, drugi svetski rat, '70-e, nakon što je Nikson ukinuo zlatnu podlogu, a i danas eksponencijalno. Monetizovanje duga prosto!
 
Надање да ЦБ могу да исконтролишу је само надање и ништа више јер је то време прошло, још јесенас је воз отишао.
Da. Ovo si odlicno rekao.
Svako ko je pratio ekonomske vesto to je mogao da vidi.
ja sam cak misljenja da je kriza zapocela u spetembru 2019. sa kolapsom REPO trzista koje je kasnije sanirano stampanjem novca.

United States Overnight Repo Rate​


united-states-repo-rate.png
 
To je nešto drugo, ovakvo ekstremno upumpavanje je krenulo marta 2020. kada su potonula sva tržišta i kad su osetili potrebu da ih veštački podrže! Nemam nikakve sumnje da je bilo neviđene insjaderske trgovine, ovo je najveći transfer bogatstva u istoriji!

Tvrdim da bi svakako moralo da se desi pre ili kasnije, a gle čuda, uvek se to završi nekim ratom, a evo sad i pandemijom, dobar izgovor (da ne ulazim u teorije zavera).
 
Vrh