Šta je novo?

Cene nekretnina

Gradovi sa najviše prodatih stanova po redosledu:
1. Beograd
2. Novi Sad
3. Zlatibor
4. Niš

Iako je Zlatibor treći po redu ovi sa euronews-a su preneli pogrešan podatak, jer je prošle godine prodato preko 1200, dok nezvanično se barata sa još većim brojem jer su mnogi na ugovore o zajedn.izgradnji koji se tek po završetku izgradnje definišu kao prodati...centar u premijumu ide 3000-4000 eur/m2

 
Kod vradovica najbolji kompleks u Evropi BGH2O, kod labuda čist vazduh i ruža vetrova. Kod mene Mirijevo, najveći ROI. Za svakoga po nešto. Kreće haos i eksplozija na tržištu nekretnina.

 
Nije realno da Mirijevo sa ukrstanjem dve metro linije bude 2000e. Nebuloza. Plus nije realno da Vracar padne sa cenom zbog toga.

Ajd videcemo kako ce se trziste kretati. Ispraticemo ovde ali kako mi se cini kupci kao da upravo hvataju zalet :)
 
Poslednja izmena:
Vezano za stagnaciju pa recesiju. Imamo inflaciju, restu cene, zaposlenom ne raste plata. Ima i kredit. Steze kajs, preskace more, ne kupi auto kao sto je planirao. Ako mu ne dignu platu, prestaje da kupuje i robu siroke potrosnje. Pada potrosnja, pada prodaja odnosno promet nekoj firmi, firma optusta visak zaposlenih. Imamo trenutak stangnacije ali u kapitalizmu mora uverk da postoji rast. Tj stagnacija je vec recesija :) ali dobro. I banka trpi jer ovaj otplacuje kredit ali zarada banke je efektivno pala a banka ima isto zaposlene, ima akcionare kojima to ne odgovara.
Onda doce CB i stampa i daje pare budzasto. Firma i banka iz gornjeg primera pozajmljuju pare, podizu plate da sustignu inflaciju, potrosnja se ipak odrzava na slicnom ili malo nizem nivou. Pozajmljuju pare i za investicije, prave se proizvodni pogoni, zaposljavaju se ljudi, uvozi se radna snaga itd. Stvari i dalje funkcionise samo sto hleb vise nije 1 EUR vec je 1,2 EUR ali svima je ok jer i plata vise nije 1000 vec je mozda 1150 EUR a nekima i 1200 EUR.

Ako ce igrati stalno na ivici sa kamatom/inflacijom/recesijom, ispada da ovo moze da traje i da funkcionise bar za velike ekonomije. Plus imamo globalizaciju gde su svi uvezani preko valuta, svi su pogodjeni manje vise istim problemima i onda se niko nece izdvojiti kao stabilniji u pogledu ekonomije pa da zbog toga privuce ostale da predju u njegovu valutu i investira u njegovu ekonomiju.
Na osnovu poslednjih vasih postova i prethodno napisanom, ne mogu da zamislim kako "takav jedan sistem zavrsava"? ili da li sam i sta sam prevideo u ovim mojim "scenarijima" ?

Zaboravljaš i drugu stranu medalje, obezvređuje mu se plata, ali i taj kredit realno, jer i sam kažeš da mu je sad plata veća (1200 eur), a i dalje plaća istu ratu (ili minimalno veću zbog euribora, jer kao što smo rekli plaše se da dižu kamate agresivno). Sem toga, povećala mu se nominalna cena toga što je uzeo na kredit, nekretnina npr! Dakle sada ako bi prodao, mogao bi da isplati celu glavnicu sa kamatama npr i da bude dobar + što je živeo tu, nije plaćao kiriju negde. Deluje super zar ne? Pa ne, zato što neko to mora i da plati, a CB su izabrale da to budu štediše i svi sa fiksnim prihodima! Ono što je nekome obaveza, za drugog je prihod i sad dođu ovi kejnzijanski banditi i bukvalno ovako indirektno kažu ko će da plati celu igranku! Šta je to nego biranje pobednika? Dakle teret krize nije podjedank prema svima, neki su i profitirali, a to su im direktno omogućile CB svojom politikom koja nije neutralna prema svima, a morala bi biti. Onda kada se to ovako agresivno radi, ljudi se pitaju zašto ljudi beže u nekretnine, kripto, plemenite metale i sl i dižu cene i još su ljuti što ljudi sa kapitalom vide šta se dešava i ne prihvataju takvo potkradanje. Srbi i dalje kriv ubogi agent Pera. :ROFLMAO:

E sad, zamislite obrnutu situaciju, tj kao onu iz 2008. Dakle imaš kredit, a plata padne (ako uopšte zadržiš posao), a padne i cena nekretnine iz kreditu i prodajom ne možeš da pokriješ ni 50% glavnice i kamata, a ne možeš ni da je prodaš zbog hipoteke, a kamate idu. Po meni scenario totalnog horora i krvi na ulicama! Zato i kažem da mi je realnije da samo nastave sa postojećom politikom indirektnog potkradanja, ljudi lakše svare tu monetizaciju duga, nego kad im direktno fiskalno tj porezima staviš ruku u džep. U suštini je isto.


Osim ovoga što reče vradovic, još 1 veliki problem i posledica svega je što se zbog svega toga stvaraju zombi kompanije, navučene na jeftin novac koje posluju negativno i održavaju se veštački u životu, kao što su komunjare radile, u stvari ceo sistem na zapadu je trenutno gori od komunizma, komunjare nisu privatizovale profite bar. Dakle umesto lepo da kažeš dosta, gasi, bankrot, ti upumpavaš u rupu bez dna, kupuješ socijalni mir i političke poene, a istovremeno se kapital loše alocira, svi ti kadrovi (rad) i kapital bi mogli da rade nešto korisno uz realokaciju svega, ali to je bolno u trenutku, otkazi, smanjenje državne administracije, recesija...
 
Jbt da Mirijevo kosta kao Vracar... Ni sanjao nisam pre 10 godina da cu ziveti u ovako bolesno doba.

I svetu i Nacionalnom parku Srbija je u ovom trenutku zesce potrebna neka (nova) prolazna manija i hajp da odvuku deo ovih ludaka sto grabe i hoarduju nekretnine u desetinama i kvadrate u hiljadama kao vid investiranja i cuvanja vrednosti.

Vreme je da se (opet) izmisli neka nova ili pojacaju postojece buve o tartufima, aroniji, plantazama lesnika, Crocs papucama, solarnim farmama, vetrenjacama... Sve te investitorske manije koje daju dovoljno zanimacije i iluzije, a ne doticu previse ostatak naroda i ekonomije, jer su relativno izolovane grane i delatnosti od ostatka.

Primera radi, mogli bi i ovi u Ukrajini da emituju neke ratne obveznice ili nesto slicno pa kao ulozis danas 150.000 evra.i za 10 godina posle obnove i izgradnje vlada ti da zemljiste, udeo u fabrici ili pak stan.
Mislim karikiram malo, ali tako nesto, na tu foru. Da se igraju mali Dzordani Belforti. Ipak ce Ukrajini uskoro ocajnicki biti neophodni investitori, a uz to je i cirkus od drzave (i bice jos neko vreme) gde svasta moze, a treba im love i lozane. Pa taman da spojimo lepo i korisno. I da se sjase sa nekretnina u svetu. Ovi sto vole da grabe i igraju se, dobiju trajna bogatstva za male pare, Ukrajina dobije obnovu, a ostatak sveta da nastavi tamo gde je stao 2020.
 
Poslednja izmena:
I svetu i Nacionalnom parku Srbija je u ovom trenutku zesce potrebna neka (nova) prolazna manija i hajp da odvuku deo ovih ludaka sto grabe i hoarduju nekretnine u desetinama i kvadrate u hiljadama kao vid investiranja i cuvanja vrednosti.


Primera radi, mogli bi i ovi u Ukrajini da emituju neke ratne obveznice ili nesto slicno pa kao ulozis danas 150.000 evra.i za 10 godina posle obnove i izgradnje vlada ti da zemljiste, udeo u fabrici ili pak stan.

Veruj mi, ti ludaci bi više nego voleli da postoji tako nešto što će omogućiti veće prinose nego betončina koja sama po sebi ima minimalne prinose (ali i sigurnost)! Posle cele priče, tebi je i dalje veći problem neko racionalan, ko želi da se zaštiti, nego hohštapleri koji vode ekonomske politike?

Btw i te obveznice su HOV sa fiksnim prihodima, još gore od keša, niko ko se i malo razume u investiranje nije lud da novac u ovakvom makrookruženju investira u obveznice! Od sigurnog prinosa, preko prihvatljivog gubitka u vidu hedža na neke druge prinose, do totalno bezvredne aktive...

P.S. Današnji klip sa retrospektivom baš na događaje u prethodne dve godine, upravo govori o onome što sam pisao ovih dana. Zanimljivo kako mi se često dešava da kad intenzivno mislim o nekim situacijama, ubrzo dobijem signale pored puta, sad da li u nekom filmu, klipu, predstavi, kroz neki susret i sl...

 

Evo sad sam video, Ukrajina već jeste emitovala ratne obveznice. Ne znam kako ali promaklo mi to u martu, verovatno sam se previše opterećivao ratnim promenama. Elem, eto, sad još samo da zapadnjački oktopodi usmere sve svetske Baja Patak ložane da pokupuju to i svi će biti na dobitku. Ovi tamo obnove zemlju, Džordani Belforti osiguraju duguročne a opipljive i konkretne investicije, a ostatku sveta spadnu mnogi tereti i veštačke krize s leđa, pa da možemo svi da se vratimo onom prividu života koji smo imali pre 2020. i dvogodišnjih veštačkih svinjarija koje su proistekle nakon nje.

Pogotovu što dotična zemlja zaista ima veliki ekonomski potencijal (to kažu i analitičari i stručnjaci) samo joj fali više pameti i volje. I ozbiljno sad, ali zaista sam ozbiljan, sve to bilo mnogo pametnija i mnogo korisnija ulaganja nego sve piramidalne šeme i prodaje magle koje su se naređale u zadnjih nekoliko godina.
 
Posle cele priče, tebi je i dalje veći problem neko racionalan, ko želi da se zaštiti, nego hohštapleri koji vode ekonomske politike?
Pa zapravo, ne, meni su i jedni i drugi ista g...

Podjednako se gnušam i 1) nekoga ko hoarduje stanove a neće da živi u njima nego samo da bi ih posle preprodao u vreme krize, i 2) glava koje određuju današnju ekonomiju kao sistem uređenja na berzama i u vladama, i ekonomiju kao nauku u školama i na fakultetima. Za mene su sve to ista zla.


Ali ovo sa ulaganjem u ratovima i prirodnim nepogodama oštećene zemlje bi zaista mogao da bude kompromis za buduća vremena, kad će pohlepni biti još pohlepniji, a resursa i mesta sve manje i manje. Realno, umesto da se bacaju pare i živci na nepostojeće stvari koje ništa ne donose a samo proždiru resurse i energiju, nalože se svetski Belforti da obnavljaju zemlje*. Njima nekretnine, materijali, udeli u biznisima i kapitalu. Zemlji obnova i izgradnja. Ostatku naroda u datoj zemlji novostvorene prilike (poslovi), a ostatku sveta malo prostora da diše i prebrodi sve ove veštački izazvane svinjarije koje su nam nametnute još od decembra 2019.


Mora malo da se oladi sa svime, da se ljudi i planeta oporave od ovih serija kriza. Inače ćemo se urušiti svi globalno. Ne treba nam nikakav smak sveta, dovoljno je samo da krenu masovni gubici poslova i prihoda i građanski ratovi širom planete i da ode sve u bestraga. Dakle, ovako dalje ne ide. A pošto ložane i Džordani Belforti ne mogu da olade, prosto nisu u stanju, jer su ceo život u kompleksu i paranoji da neće imati pa da moraju da grabe što više, onda se oni lepo preusmere da se bave konkretnim ulaganjima u konkretne stvari. Ko sa decom, daš mu jednu igračku ili lizalicu da bude miran i preokupiran dok ti čistiš nered ili saniraš štetu od prethodnih egzibicija. Jbg, kad drugačije ne može...

* Znam da i ovo nosi mnoge opasnosti i mane, ali opet je bolje i održivije nego bacanje bogatstava, vremena i rada na nepostojeće stvari ili držanje desetina, stotina, hiljada... nekretnina i kvadrata koje nikad neće biti upotrebljene a nekom drugom znače život. Mislim jbg, kad je cela moderna ekonomija u svojoj srži falična i neodrživa, daj da barem izvučemo najbolje što možemo ovde i sada. Dok se ne nađe neko novo uređenje.
 
Poslednja izmena:
Pa zapravo, ne, meni su i jedni i drugi ista g...

Podjednako se gnušam i 1) nekoga ko hoarduje stanove a neće da živi u njima nego samo da bi ih posle preprodao u vreme krize, i 2) glava koje određuju današnju ekonomiju kao sistem uređenja i kao nauku u školama i na fakultetima. Za mene su sve to ista zla.


Ali ovo sa ulaganjem u ratovima oštećene zemlje bi zaista mogao da bude kompromis za buduća vremena, kad će pohlepni biti još pohlepniji, a resursa i mesta sve manje i manje. Realno, umesto da se bacaju pare i živci na nepostojeće stvari, nalože se svetski Belforti da obnavljaju zemlje. Njima nekretnine, materijali, udeli u biznisima. Zemlji obnova i izgradnja. Ostatku naroda u datoj zemlji novostvorene prilike, a ostatku sveta malo prostora da diše i prebrodi sve ove veštački izazvane svinjarije koje su nam nametnute još od decembra 2019.

A vidiš meni su prvi samo obrazovani/vide šta se dešava, prinuđeni su da legalno plivaju u sistemu koji sami nisu birali i na odnosu verovatnoće kalkulišu dalje poteze. Ako vidiš da voziš auto u pravcu provalije, pa imaš pravo da staneš! Ako si pošten, reći ćeš i drugima! Znači ako je neko bio 100% uveren da će se dešavati u ovih par godina ovo što će se dešavati, on je g jer je pazario kuću na vreme i nije dozvolio da mu sad bude duplo skuplja?

Drugi su mi banda koja treba krivično da odgovara zato što ne vodi neutralnu politiku u skladu sa mandatima, a naprotiv, često se nagrađuju sukcesivnim mandatima (Jerome Powell).

To drugo što pričaš, to se zna za koga se namešta i ko tu dobija poslove, to svakako nije za običnog čoveka, samo nije isto da li ce Ukrajina ostati celovita ili samo sa zapadnim delom koji je siromašan resursima, u kom slučaju može da se desi da im prinosi ne pokriju ulaganja.

P.S. Ja i mislim da je sve ovo što se dešava prelaz ka novom uređenju i poretku! Videli da je neodrživo i sad bi bez odgovornosti tranziciju. E sad, u neki teroijama zavere, ta budućnost je komunistički totalitarizam bez ikakvih ličnih sloboda, transhumnaizam, socijalni skorovi gde bespogovorno moraš da prihvatiš svakakve glupposti i sl. Nadam se da su ljudi dovoljno pametni da ne dozvole tako nešto!
 
Poslednja izmena:
Pa dobro. Pitao si me za moje mišljenje i ja sam ti ga izneo. I jedni i drugi su kanceri čovečanstva, samo nisam uzeo da merim koji su gori. Msm kancer ko kancer.
To drugo što pričaš, to se zna za koga se namešta i ko tu dobija poslove, to svakako nije za običnog čoveka, samo nije isto da li ce Ukrajina ostati celovita ili samo sa zapadnim delom koji je siromašan resursima, u kom slučaju može da se desi da im prinosi ne pokriju ulaganja.
Naravno, imam to u vidu nego nisam ulazio u detalje pošto su dotična zemlja i dešavanja u njoj zabranjena tema na ovom forumu. Iako ta dešavanja utiču na ceo svet i direktno su povezana sa mnogim aspektima, pa i cenama namirnica, građevinskih materijala, energije, cenama nekretnina, cenama hrane, banksterskim kreditima i mnogim, mnogim durgim stvarima. Jer to je taj kapitalistički globalizam, gde kad prdne muva u Amazoniji, nastane (bilo veštačka bilo prava) nestašica metala u svetu... A kamoli kad izbije rat u jednoj od povećih zemalja sveta i to još kao proksi sukob između nekoliko svetskih sila. Tek to pogađa celu planetu.

Tako da po meni pričati o dešavanjima u Srbiji i svetu bez pričanja o tim nekim stvarima, to je poput želje da se priča o izgradnji BG metroa bez pominjanja politike i interesa. :LOL: Prosto nemoguće. Ali eto, kad se priča o metrou, skoro sva politika je prihvatljiva, a kad se priča o svetskim krizama i ekonomiji, onda kao no-no... :LOL: Al dobro, kako god.

Tako da naravno da imam u vidu i to što si istakao. Nego nisam ulazio u detalje da mi post ne bi bio cancelovan. Lično mislim da će svaka od, emmm... kako da se izrazim a da ne odem u tabu temu... :unsure: Nadam se da će svaka od emm... suprotstavljenih strana... u tom regionu nedaleko odavde... na kraju izvući svoje parče kolača kao utešne nagrade i da će onda jedna da se okrene sebi, a druga da se okrene sebi, obnovi i partnerstvu sa zapadnjačkim svetom. Naravno, to su sve procene, niko ne zna kako će se cela stvar završiti, čak ni glavudže u Briselu, Moskvi, Kijevu, Vašingtonu, Pekingu. Ali kažem, tamo definitivno ima socio-ekonomskog potencijala i definitivno, neosporivo bi bilo benignije po ceo svet, ceo taj uvezani globalistički konzumerski sistem i sve obične ljude u njemu, da u budućnosti jedan od glavnih vidova investicija budu ulaganja u ratovima ili nepogodama pogođene zemlje. I opet da ponovim, nije ni to bez svojih mana i problema, ali je manje zlo nego neke druge prakse koje su isprobane u zadnjih 20 godina.
 
P.S.

Samo da dam do znanja, pošto ne sumnjam da me mnogi ovde vide kao komunistu (ne mislim na tebe Ljubo), pa da napišem i za buduće slučajeve i debate:
P.S. Ja i mislim da je sve ovo što se dešava prelaz ka novom uređenju i poretku! Videli da je neodrživo i sad bi bez odgovornosti tranziciju. E sad, u neki teroijama zavere, ta budućnost je komunistički totalitarizam bez ikakvih ličnih sloboda, transhumnaizam, socijalni skorovi gde bespogovorno moraš da prihvatiš svakakve glupposti i sl. Nadam se da su ljudi dovoljno pametni da ne dozvole tako nešto!
Ako se krene i ka toj krajnosti, ja ću se boriti i opirati protiv nje kao što se opirem i ovoj koja je trenutno na snazi. Kao što mi se gadi jedan ekstrem, zapadnjački grabljivački narcistisčki kapitalizam, tako mi se gadi i drugi ekstrem, recimo Kineski totalitarizam u kome je čovek samo potrošni šraf u mašineriji, da ne kažem rob. Zlo su i jedno i drugo.

Nijedna krajnost nikad nije dobra. Zato meni i idu na živce ograničeni isprani mozgovi koji misle da se ekonomija i društveno uređenje dele na dve krajnosti - socijalizam i kapitalizam. I da nema ništa između ta dva, i nikakve nijanse ni od jednog ni od drugog. Naravno da ima. Na svetu ima 200 zemalja. Da od socio-ekonomskog uređenja postoje samo zadrti kapitalizam i zadrti komunizam, sve zemlje bi bile ili kao Amerika, ili kao Kina. Pa eto, 2/3 njih nisu takve.

Samo se treba držati zlatne sredine i balansa i mnogi problemi bi bili rešeni. Ali postoji procenat ljudi koji prosto nisu sposobni da budu umereni ni u čemu, pa ni u tome. Zato je zadatak ostatka u društvima da kad ''klatno'' društva krene ka jednom ekstremu, da ga guraju u suprotnu stranu. Inače ode sve u tri lepe.

Tako je bilo i kroz ljudsku istoriju. Uvek iz jednog ekstrema u drugi. Jbg, suđeno nam izgleda, kad smo naopaki kao rasa. :LOL:
Ali i ovaj sadašnji ekstrem predugo traje. Mora to malo da se podesi pre nego što pukne planeta kao dulek.
 
U ovo ludo vreme mi moramo da održimo ono najbolje što imamo, a to je zdrava hrana, turizam, u novije vreme IT i sl...i ajmo malo više da hvalimo svoju zemlju a ne da pljujemo po njoj gde i kad stignemo. Mislim ko će nas poštovati ako sami sebe ne poštujemo!?

Evo recimo primer jednog čoveka koji ima mali hotelčić sa 10-ak apartmana na Divčibarama, zar nije lepo videti kad on dobro posluje i kao dobar domaćin ugošćava goste, priprema im lepu hranu, vodi ih u obilazak lokalnih znamenitosti, prirodnih lepota, svetinja itd...pa ja se prvi radujem takvom, možemo ga nazvati i gazdi...
 
U ovo ludo vreme mi moramo da održimo ono najbolje što imamo, a to je zdrava hrana, turizam, u novije vreme IT i sl...i ajmo malo više da hvalimo svoju zemlju a ne da pljujemo po njoj gde i kad stignemo. Mislim ko će nas poštovati ako sami sebe ne poštujemo!?

Evo recimo primer jednog čoveka koji ima mali hotelčić sa 10-ak apartmana na Divčibarama, zar nije lepo videti kad on dobro posluje i kao dobar domaćin ugošćava goste, priprema im lepu hranu, vodi ih u obilazak lokalnih znamenitosti, prirodnih lepota, svetinja itd...pa ja se prvi radujem takvom, možemo ga nazvati i gazdi...
Divcibare su posekli samo tako. Gradnja i secha svuda. Neki delovi izgledaju jezivo. Nadji bolji primer molim te

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Što ti sam ne nađeš bolji primer pa nam ga kažeš ako već imaš neko mišljenje!?
Evo jel može ona vukoje...a iznad Crne Trave, tamo gde bi mogli zajedno oko vatre ispred apartmana da sede vuk i medved zajedno sa gostima i sa sve gazdom i da pevaju srpske pesme, natežu domaću ljutu i jedu čvarke...!? A lisica da peče jagnjetinu i šakal ko konobar da ih služi...

Eto o tom "pljuvanju" pričam, nema to čega se mi nećemo dotaći, u šta se nećemo uplesti i o čemu nemamo neko mišljenje, ne daj Bože i nogu nekome postaviti...često smo gori od onih drndavih baba usedelica...
 
Pljuje se i po drugim zemljama. Uvreženi je mit u Srbiji da se samo ovde ili samo na Balkanu ljudi usuđuju da komentarišu protiv svog društva i sunarodnika. Dok je trajao debakl od rekonstrukcije Slavije, pa se povela priča o samokritici i žalbama, kačio sam na temu o tome screenshotove nekih foruma i portala gde ljudi isto gunđaju ili crne svoja društva i zemlje.

To je ne samo normalna pojava nego može da bude i korisna. Jer zemlje gde ne postoji kritičko mišljenje i preispitivanje imaju tendenciju da izgledaju kao Severna Koreja, u kojoj svi misle isto a žive u septičkoj jami. Takve prakse preispitivanja i kritičkih mišljenja ovde smetaju samo lažnim patriotama, vlastima i ljudima u njenoj službi. Jer njima nije u interesu da se ističe šta ne valja, nego samo da se svakog dana guraju vesti kako smo najjači i najbolji narod na svetu i svi nam zavide. Svi drugi i mogu i treba da iz kritika izvuku pouke. A ne da ih guraju pod tepih.


Elem, u ovom slučaju i ovome o čemu se ovde priča, ja mogu da podržim sve male preduzetnike koji pošteno zarađuju poštujući većinu pravnih i društvenih normi. Što znači da mogu da ispoštujem i razumem i nekoga ko je mali preduzetnik pa jedanput pribegne laktanju i ''snalaženju'' jer naiđe na neke prepreke (pravne, političke, reketaške...) koje ne može da zaobiđe pa reši stvar na svoj način. Dokle god time ne ugrožava nikog i dokle god to nije produkt bahatosti ili alavosti, nego želje da se bude još produktivniji. Kažem, neke slučajeve mogu da razumem, jer postoje situacije kada osoba ima dobre namere i korektan pristup, a ne uspeva da ga ostvari iz čisto političkih ili birokratskih razloga.
 
Poslednja izmena:
E pa dobro da si spomenuo bahatost i alavost, e sad malo probaj da zamisliš kako bi lepša Srbija bila kada bi se investitori držali estetike, funkcionalnosti, dizajna, ono što pokušavam da unesem u ovu temu...jer samo u tim trima pomenutim faktorima NEMA ni bahatosti ni alavosti...jel se razumemo u ovom delu pa da produžimo? (nema potrebe za dugim tiradama od komentara)
 
Suština svega je što se ljudi previše vezuju za nominalne cene, a ne na realnu vrednost i paritet dobara! Onda neko kaže, ma ne vredi to tih xyz jedinica novca, a to ne znači apsolutno ništa bez sagledavanja šire slike.

SP indeks npr je 15. marta 2020. imao vrednost 2300, sad malo više od dve godine posle ima vrednost oko 4000 (u jednom trenutku pre početka stezanja bio je i duplo). Pa da li iko normalan može pomisliti da je privreda posle dve godine duplo produktivnija, efikasnija, veća posle svih ovih šokova i zastoja sa svih strana? Suština je da monetarna masa mora strogo pratiti privrednu aktivnost ako želimo stabilne cene. Ovde ne da nije bilo tako, nego baš suprotno. Znači em smo sa jedne strane imali totalno stajanje celog sveta (a i danas ozbiljne probleme sa svih strana, rat, Kina...), em su sve monetarne vlasti kejnizajnskih hohštaplera upumpale ogroman novac u sistem! Mislim, radi se to 50 godina dosta agresivno, ali nikad tako ekstremno kao sad i svaki sledeći put će morati da bude još brutalnije i agresivnije da se ne bi sve raspalo kao kula od karata! Logično da je manjak ponude i tako izazvan porast agregatne tražnje morao da gurne sve nominalne varijable gore!

E sad, fora je što kad si stimulisao i već pokrenuo privredu, ti moraš da povlačiš sav taj višak likvidnosti koji ne odgovara realnom stanju, a za sada su to samo najave i obećanja da će nešto uraditi po tom pitanju i neke minimalne akcije u USA (Evropa čak ni to). Onda se dešava ovo što je @Biltong objašnjavala, jednostavno nije moguće tkz otkrivanje pravih cena, ljudi su zbunjeni, jer ne zavise od ekonomskih fundamenata, nego se čekaju potezi CB, odnosno ono Don't fight the FED!

Opet kažem, na kratak rok je moguća mala korekcija nominalnih cena sa naglaskom na mala, ceo sistem je dizajniran tako da mora stalno da raste da se ne bi raspao (deflatorna recesija iz 2008. i reakcija na nju) i to samo ako su CB zaista iskrene u svojim sadašnjim namerama, a ja prvi mislim da nisu i da će realne kamate biti negativne duže nego što mislimo. Najveće moje pitanje sada je da li su CB zaista iskrene i da li će ostati verne svojim zadacima monetarne stabilnosti čak i u slučaju da ove najave i akcije ozbiljnije naruše privredu ili će biti primorane na const ozbiljniju inflaciju. Na dugi rok nema šta da se priča, neka se i vrati sve na projektovanih 2% inflacije, cene se dupliraju tim tempom za 35 godina, a u realnosti i brže, jer metodologija kojom se računa današnja inflacija potcenjuje opšti porast cena! U tom smislu na dugi rok cash is trash i sistem te tera da ga investiraš! Naravno, retko ko ubode dobar tajming da bude likvidan i investira u pravom trenutku kao što opet Biltong reče, ali na dugi rok će biti ok.

U svetlu svega napisanog i ako već većina ne kapira, mnogo je ružno nekoga napadati zato što je video neke stvari, nije to pohlepa, nego razumevanje srži ovog prevarantskog sistema i zaštita sebe i svoje porodice! Takođe, vrlo je moguće da mišljenje jedne grupe ljudi odgovara interesima druge grupe (agenata kako kažete), ta podudarnost ne znači da su to isti ljudi! U stvari, iznenadio bih se iskreno da ovde postoji i 1 agent! Koji bi i bio njegov interes ovde u grupaciji od možda 100, 200 ljudi (lupam)? Ako i postoji, čisto primera radi voleo bih da CB počnu da dižu kamate iznad tog neutralnog nivoa u kom slučaju bi moje mišljenje bilo totalno suprotno interesima agenata! :)
Amin.
 
Vezano za stagnaciju pa recesiju. Imamo inflaciju, restu cene, zaposlenom ne raste plata. Ima i kredit. Steze kajs, preskace more, ne kupi auto kao sto je planirao. Ako mu ne dignu platu, prestaje da kupuje i robu siroke potrosnje. Pada potrosnja, pada prodaja odnosno promet nekoj firmi, firma optusta visak zaposlenih. Imamo trenutak stangnacije ali u kapitalizmu mora uverk da postoji rast. Tj stagnacija je vec recesija :) ali dobro. I banka trpi jer ovaj otplacuje kredit ali zarada banke je efektivno pala a banka ima isto zaposlene, ima akcionare kojima to ne odgovara.
Onda doce CB i stampa i daje pare budzasto. Firma i banka iz gornjeg primera pozajmljuju pare, podizu plate da sustignu inflaciju, potrosnja se ipak odrzava na slicnom ili malo nizem nivou. Pozajmljuju pare i za investicije, prave se proizvodni pogoni, zaposljavaju se ljudi, uvozi se radna snaga itd. Stvari i dalje funkcionise samo sto hleb vise nije 1 EUR vec je 1,2 EUR ali svima je ok jer i plata vise nije 1000 vec je mozda 1150 EUR a nekima i 1200 EUR.

Ako ce igrati stalno na ivici sa kamatom/inflacijom/recesijom, ispada da ovo moze da traje i da funkcionise bar za velike ekonomije. Plus imamo globalizaciju gde su svi uvezani preko valuta, svi su pogodjeni manje vise istim problemima i onda se niko nece izdvojiti kao stabilniji u pogledu ekonomije pa da zbog toga privuce ostale da predju u njegovu valutu i investira u njegovu ekonomiju.
Na osnovu poslednjih vasih postova i prethodno napisanom, ne mogu da zamislim kako "takav jedan sistem zavrsava"? ili da li sam i sta sam prevideo u ovim mojim "scenarijima" ?
Lepo bi bilo kada bi se ekonomija stelovala po svacijim zeljama.
Apr 25, 2022 sam napisao: „Preko noci ce ih ubediti ameri sta treba da urade , ko i za sve ostalo i to vec pocetkom treceg kvartala po mojoj proceni a na osnovu novinskih natpisa i pogurkivanja iz Amerike.“ a vezano za kamatne stope ECB.
Sada mogu otvoreno da tvrdim a na osnovu svakodnevnog pracenja berzanskih cena plemenitih metala , industriskih sirovina , kriptovaluta, cena nekretnina , raznih indeksa na svim svetskim berzama i uklucujuci geopoliticka desavanja da je:
1. Neophodno vece povecanje referentnih kamatnih stopa i FeD-a i ECB-a sto ce isti i uciniti u kratkom vremenskom periodu a vezano za obuzdavanje inflacije.
To znaci u perspektivi manje novca na trzistu i smanjen protok roba i usluga.
Osnovni razlog povecanja referentnih k.s. FED-a je ne samo inflacija vec i izbacivanje tj. nekoriscenje dolara kao plateznog sredstva pri trgovanju naftom izmedju Kine i Saudiske Arabije ,Rusije, smanjene devizne rezerve u dolarima i eurima Izraela....
Sve ove pojave na svetskom trzistu prouzrokovace totalni kolaps i pad kriptovaluta , pad cena zlata i ostalih plemenitih metala , pad cena nekretnina.
Stvari su proste.To sto ste imali i trosili trosili ste, dolazi period stezanja kaisa od polovine ove godine tj. novac vise nece biti jeftin.
Kamate znaju da skoce i preko 20 posto kao osamdesetih godina.
Ostaje samo da neverne tome gledaju i cude se zasto ovako zasto onako...Sledi veliki pad cena svega i svacega..
 
[QUOTE="zoranp, post: 959186, member:
Sve ove pojave na svetskom trzistu prouzrokovace totalni kolaps i pad kriptovaluta , pad cena zlata i ostalih plemenitih metala , pad cena nekretnina.
Stvari su proste.To sto ste imali i trosili trosili ste, dolazi period stezanja kaisa od polovine ove godine tj. novac vise nece biti jeftin.
Kamate znaju da skoce i preko 20 posto kao osamdesetih godina.
Ostaje samo da neverne tome gledaju i cude se zasto ovako zasto onako...Sledi veliki pad cena svega i svacega..
[/QUOTE]
Ako to zaista bude tako, jedini realan ishod je ili Velika Kina ili "veliki reset" ko sto rece Ljuba al "kamen na kamenu" od sveta koji poznajemo neće ostati. Dizanje kamatnih stopa za 3% značilo bi kolaps bar pola velikih kompanija.
 
Najefikasniji metod prodaje usmeravanjem kupca kroz tri faze: 1.Curiosity (Radoznalost)
2. Interest (Interesovanje)
3.Urgency (Urgentnost)

- - -

1. Radoznalost --> stvori percepciju kod kupca da ima problem na koji nece biti ravnodusan (npr. "vas novac gubi vrednost zbog inflacije")

2. Interesovanje --> pomozi/savetuj kupca kako da resi problem, koristi argumente (npr. "ako ulozite u nekretnine novac nece izgubiti vrednost zbog....")

3. Urgentnost --> stvori utisak kod kupca da ako sada ne kupi, nece moci nikada i nikada nece resiti problem iz tacke 1. (npr. "cene nekretnina luduju i sve se proda - vec sutra ce cene biti vise / totalni kolaps valuta usled krize - novac ce postati bezvredni papir")

Skorasnji povecani intenzitet ovih aktivnosti do nivoa histerije, sugerise da ne ide bas najbolje prodavcima nekretnina...
 
. Ovde su se mnogi sprdali sa Mirijevom na 5.000 eura ali u ovom trenutku to vise ne deluje nemoguce.
Haha kojom matematikom 5,000 eur Mirjevo?!
Sve preko 10% godišnja inflacija je van kontrole pa ko će to da dozvoli. Pa nije upumpana dva puta veća količina nego što je bila u opticaju. Pa nije stajala cela ekonomija godinu i dve dana zbog covida.

Samo u slučaju hiperinflacije može da se toliko dobaci samo onda to onda ide i preko 5,000. Ide u tom slučaju i do 100.000 m2 ili milijarda evra za 1 m2.

Zanimljivo će biti trenutak pada cena kod nas jer oni koji žele da kupe imaće psihološki efekat- posmatraće šta se dešava i svi će odlagati kupovinu smatrajući da će još da pada. Čekamo trenutak samo da krene a bližimo se tome.
 
10% “zvanicno izmerene” inflacije mozda nece da bude. Mogu oni da kazu i 2% je inflacija ali realnost je nesto drugo.

Drugo ne kaze se na koji period? Znaci ti tvrdis da nikada nece biti 5.000 eura za m2? Ne razumem. To jedino ako se kladis na neku kataklizmu moze da bude tacno.
 
Da li moze neko da objasni da li ce pasti drasticno cene stanova kad pojedemo one hiljade tona suvog graska? I najbitnije , ko jede suv grasak i da li na forumu ima neko ko je ikad u zivotu kupio suv grasak? I jel moze da se lozi taj grasak kad sve kolabira? Indijanci pokupovali sva drva pa da lozimo grasak ako gori ko pelet?
 
10% “zvanicno izmerene” inflacije mozda nece da bude. Mogu oni da kazu i 2% je inflacija ali realnost je nesto drugo.

Drugo ne kaze se na koji period? Znaci ti tvrdis da nikada nece biti 5.000 eura za m2? Ne razumem. To jedino ako se kladis na neku kataklizmu moze da bude tacno.
5.000 evra Mirjevo to je kataklizma i hiperinflacija. I tih 5.000 evra jako brzo prelazi u 25.000 i 100.000

Ako pričamo za 50-100 godina to možda to niko ne zna.

Ili ako pričamo o tome da se nekim čudom izgradi metro pa krene sa izgradnjom nekog ekskluzivnog naselja na Mirjevu možda to ali mala verovatnoća.
 
Vrh