Šta je novo?

Cene nekretnina

Очигледно је да не читаш тему редовно... Узми скролуј, неко паметан је измислио миш са два клика и точкићем.

Уосталом остали фактори су добро познати. Пре ће бити да макро фактори нису.

Ако треба да се пише само о појединачним објектима и директним локалним факторима који би утицали на цену, то апс. поздрављам. Нисам ни улазио у те дискусије.
Али, да одбациш макро утицај: "Kad FED ili ECB prdnu, vi se da prostiš userete u gaće...od komentara naravno 😎"... то је банализација.

"pravi ulagači u berzu kupuju akcije koje će držati bar 10-15 godina" - напамет

"ovo ostalo je napaljena gomila priglupih "piroćanaca" - исто напамет

"ni jedan od vas NIKAD nije pogodio na osnovu tih tobožnjih "ekonomskih" pokazatelja kako će se cena kretati, ponavljam NIKAD!" (једино ако само гледаш јутарње програме)
 
Ok, na tu temu, da li smatrate da se kvalitet gradnje i ocekivanja istog poboljsao sa ovim rastom cena?

Meni se cini da su novogradnje danas ipak na nesto visem nivou od novogradnji iz prethodne manije pred SEKA-u. Zgrade u bloku 29 (gde je svojevrmeeno kvadrwt isao i do 4k) ili Belvilu koje su u to vreme bile mozda i najveci i najizvikaniji projekti danas bi mozda bile i ispodprosecne po materijalizaciji, pogotovo na NBG. Manje novogradnje su cesto bile samo kocke premazane pastelnom bojom dok su danas cak i mini projekti uglavnom arhitekturalno ‘hrabriji’.

Procedura i sigurnost, iako jos uvek daleko od savrsenih, mi se cine dosta zategnutije nego danas, valjda zato sto je i zbog digitalizacije sve transparentnije.

Mozda gresim, jer sam twd jos uvek bio student i daleko od ulaska u proces kupovine, ali cini mi se da se danas dobije vise nego tad. I da ako tako gledamo, jos uvek nismo dostigli visine koje smo imali tamo negde 2009.
 
Cena stanova će još da skoči najviše u Kragujevcu, jer će radnicima Fiata, sada podeliti otkaze pa je to razlog. U Beogradu isto jer se broj ljudi smanjio ove godine za samo 125.000, ali je zato došlo 153 Ukrajinca, i 855 Rusa. U Novom Sadu koliko čujem polupraznih zgrada pola grada, znači poskupeće i tamo jer ima viška stanova (vrlo logično). A i kriza napada u vidu daljeg poskupljenja goriva, hrane, i komunalija. Sve u svemu biće i dalje skup kvadrat...džak krompira, litar ulja, i 0,5 litre nafte po mkv...teško nama.Zato pamet u glavu kupujte što pre stan uložite u nešto opipljivo i realno da vam ne propadne novac. Posle možete menjati stan za hranu i preživeti neko vreme. Poslušajte savete agenata za nekretnine i investitora, oni vam žele da pametno investirate novac, trčite zato još danas po stan, dok ih još ima po ovim niskim cenama.Ajte i uzdravlje.
 
Malo vesti sa terena. Danas bio da vidim svoju kupovinu. Upravo je zidaju i malo su pozurili u odnosu na planiranu dinamiku. Ja sam kupio na temelju u martu i sad je sve prodato osim jednog velikog stana. Cene su u 2 meseca rasle 10%. Ovaj veliki stan ne moze da se prepravi u 2 manja i za njega cena moze da se obara . Zbog interesovanja investitor otvara novi projekat i vec ima 1/3 pod rezervacijom iako jos nije ni gradjevinsku kompletirao. Ono sto sam video je da je nadzor nad gradnjom bas rigorozan i bas se gleda svaki detalj.Zbog stanja na trzistu i cena materjala investitor svu prodaju odmah pretvara u materlijal za gradnju ili isti unapred placa. Kes para ima evidentno jos a rast cena jos uvek postoji i deluje da je 5% mesecno. Danas sam video i koliko su administrativne procedure u svim fazama izgradnje rigorozne i detaljne. Mozda zato sto ovaj investitor nema vezu i gura sve na belo. To izgleda puno kosta i sve se onda prelije na kupca i cenu kvadrata.Odmah do ovog gradilista je drugi investitor i situacija je ista. Rade zgradu a otvaraju drugi projekat. Cene su bile 1700 + pdv a sad 2000+ pdv.
 
Ако треба да се пише само о појединачним објектима и директним локалним факторима који би утицали на цену, то апс. поздрављам. Нисам ни улазио у те дискусије.
Eto imamo od čega da krenemo, i to je nešto...ovo ostalo što si napisao jedino je dobro što je napisano ćirilicom, dalje neću komentarisati da ne smaramo

Ok, na tu temu, da li smatrate da se kvalitet gradnje i ocekivanja istog poboljsao sa ovim rastom cena?

Meni se cini da su novogradnje danas ipak na nesto visem nivou od novogradnji iz prethodne manije pred SEKA-u. Zgrade u bloku 29 (gde je svojevrmeeno kvadrwt isao i do 4k) ili Belvilu koje su u to vreme bile mozda i najveci i najizvikaniji projekti danas bi mozda bile i ispodprosecne po materijalizaciji, pogotovo na NBG. Manje novogradnje su cesto bile samo kocke premazane pastelnom bojom dok su danas cak i mini projekti uglavnom arhitekturalno ‘hrabriji’.

Procedura i sigurnost, iako jos uvek daleko od savrsenih, mi se cine dosta zategnutije nego danas, valjda zato sto je i zbog digitalizacije sve transparentnije.

Mozda gresim, jer sam twd jos uvek bio student i daleko od ulaska u proces kupovine, ali cini mi se da se danas dobije vise nego tad. I da ako tako gledamo, jos uvek nismo dostigli visine koje smo imali tamo negde 2009.

Teško je reći, za jedan bolji objekat obično treba oko 2 pa i više godina, samim tim i vreme da se podvuče crta.
Poslednjih 2-3 godine uglavnom pratim Zlatibor jer tražim nešto Top kvaliteta što će mi održati vrednost kroz godine i usput samo sebe otplaćivati bolje od "običnih" apartmana/stanova. Tamo su cene samo prošle godine porasle oko 20%. Ono što je pre par godina stvarno ličilo na tzv demituše ili stiroporuše, kako se pogrdno nazivaju takve zgrade, od prošle godine se tu i tamo može videti nešto više ulaganja u izgled-estetiku objekata primenom interesantnijih rešenja sa drvetom i kamenom, koji svakako poskupljuju fasadu. Verujem da smo svi mi koji smo u to vreme tražili i zapitkivali investitore u neku ruku doprineli u tome da se odluče na takva lepša i kvalitetnija rešenja (bar sa onim sramežljivim pitanjem:"Hoće li biti malo više u duhu planinske arhitekture?"). Naravno nije to ni blizu onom vrhunskom nivou koji svi očekujemo, ali određeni napredak je primetan i treba ga istaći.
To što ja tražim mora da ima sve elemente ekskluzive, i to možda očekuje ne više od 5% kupaca, ali verujem da ni ovu temu neprati više od toga tako da bi mi trebali biti neka vrsta korektivnog faktora da se nešto promeni na bolje, pa ko pročita shvatiće
Mi u svakom slučaju imamo problem što je dobar deo investitora ustvari pored ćelavosti (pa i krezubosti ponekad) i namrgođenosti uglavnom sa dva ili sl razreda škole, a o nekim usmerenjima i fakultetima da i ne govorim...i što je takvim ljudima "matematika" (čitaj: pohlepa i halapljivost) ono glavno što ih rukovodi, a ovo drugo je uglavnom stihijsko (tipa ako se baš većina kupaca počne pitati ajmo i mi nešto menjati!).

Za proceduru i sigurnost se isto slažem, sve je mnogo bolje i skoro da nema nezavršenih objekata u novijem periodu, takođe više nema prevarenih kupaca i duplo prodatih stanova, ustvari sad je to nemoguće

Po pitanju kvaliteta nije ni čudo, tehnologija izrade samih građ.materijala napreduje svake godine tako da se može očekivati samo bolji kvalitet, ma da ne treba bežati ni od stare gradnje bar kad je u pitanju Beograd i drugi veći gradovi

Konačno, naravno da ove sadašnje cene ne prate faktore koje ja prvo gledam i koje bih voleo da kroz temu više razradimo:
- ESTETIKA
- FUNKCIONALNOST
- KVALITET
- ZAVRŠNI MATERIJALI (izbor tipova)
- SADRŽAJI
- EKO, TERMO, AKUSTIČNA svojstva
- LOKACIJA

pa tek onda možemo o ceni ;)
 
Poslednja izmena:
Evo jos jednog primera za poredjenje. Poznanik je kupio dva stana u Asprovalti, Grcka i Akcay, Turska. Oba su oko 80 kvadrata i platio ih je po 1000 evra kvadrat. Potpuno bili opremljeni . Ovaj u Turskoj je nov i u ekstra kvalitetu. Oba izdaje po 1000 evra mesecno a u zimskim mesecima po 250 evra. Njegova racunica je da godisnje ima neto 10.000 evra od oba stana i da mu je povrat investicija oko 15 godina. Deluje mi bolja racunica od Srbistana?
 
Evo jos jednog primera za poredjenje. Poznanik je kupio dva stana u Asprovalti, Grcka i Akcay, Turska. Oba su oko 80 kvadrata i platio ih je po 1000 evra kvadrat. Potpuno bili opremljeni . Ovaj u Turskoj je nov i u ekstra kvalitetu. Oba izdaje po 1000 evra mesecno a u zimskim mesecima po 250 evra. Njegova racunica je da godisnje ima neto 10.000 evra od oba stana i da mu je povrat investicija oko 15 godina. Deluje mi bolja racunica od Srbistana?
Deluje idilično. Od srpskih gradova je definitivno bolji povrat investicije s obzirom da je kod nas oko 25 god. Ali od Zlatibora i Kopaonika ipak nije, bar kad su top premijum objekti u pitanju gde se investicija može vratiti i za 5-7 godina u baš idealnim uslovima, inače 10-12 uobičajeno
Mana je što su oba apartmana u inostranstvu
 
Ako ovim tempom nastave gradnju na zlatiboru, renta ce otici upola vrlo brzo. Nemamo mi toliko turista da sve to zauzmu.
Sto se tice luksuza na zlatiboru, ima ga, ali sve je to smesno u poredjenju sa francuskim planinskim turizmom i arhitekturom.
Drugi problem sa perifernim gradovima je sto u periodu stagnacije najvise padaju sa cenama.
 
Ako ovim tempom nastave gradnju na zlatiboru, renta ce otici upola vrlo brzo. Nemamo mi toliko turista da sve to zauzmu.
Sto se tice luksuza na zlatiboru, ima ga, ali sve je to smesno u poredjenju sa francuskim planinskim turizmom i arhitekturom.
Drugi problem sa perifernim gradovima je sto u periodu stagnacije najvise padaju sa cenama.
Gradi se upravo iz velike turističke potražnje, tamo se već godinama traži krevet više, za luksuzniji smeštaj neću ni da pričam.
Nemamo mi razloga da se poredimo sa bilo kim pa ni sa alpima, za to nam treba i drugačiji mentalitet, inače Zlatibor nije neki sjajni ski centar, možda jednog dana ako
srede i drugu stranu Tornika, to jeste veliki potencijal.
Pre korone se nije znao broj stranaca, za vreme korone navalili naši ljudi...nema zime za Zlatibor
 
@beli labud mislim da sa ukidanjem ovih zabrana broj turista može samo da opadne. Jedina opcija je da ostanemo jedina zemlja koju Rusi mogu da posete pa da oni dodju jer drugde nemaju gde. Mada tanki su izgledi za to pored Turske. Pre ce oni to iskoristiti ovog leta a i mi moramo da se usaglasimo sa EU sankcijama. Elem da li iko realan misli da će npr na Kopu moći da naplaćuje smeštaj 1K po danu kao ove zadnje ski sezone. Pa za te pare na Alpima si car.

Tako da investiranje u Zlatibor je dosta rizično u ovom trenutku. Ko sad udje u kolo platiće debelo da iz njega izađe. Ovo pre svega mislim na investiciona ulaganja u nekretnine. I jedan hit za kraj u delu gde ja živim krenuli da oglašavaju stanove po 3K/m2 za komplet renoviranje 😆
 
Poslednja izmena:
1652606858706.png


Ипак су неки у праву да агенције и остали мешетари не мешетаре са ценама некретнина. Све је засновано на чистим тржишним основама. Када се нешто не продаје, дигни цену можда ће се тад продати. Инфлација 500%.
 
Da :) los primer :)

Mozda im hitno ili su mozda shvatili da treba da budu realniji ili mozda stan ima neki problem
 
Evo razlog više da još poskupe stanovi. Proletos je priča bila drugačija, sada se sve promenilo. E sada sami zaključite u šta investirati vaš novac. Do sada sam uvek bio u pravu zadnjih 30 godina pa ću i sada nažalost. Stanovi će biti kupovani hranom i ogrevom.
 
taj stan se prodaje jace od godinu ipo dana. ima par stanova sa istom spratnoscu (poslednji sprat), neki kao full opremljeni itd i ne prodaju se. mislim dosta nekih starih stanova je spustalo cene (aktivno pratim sve vreme pa uvatim). ima tih nekih careva koji okace stari blok po 3 soma kvadrat, pa na svaku nedelju ipo spuste cenu za 20 soma.
 
Kada bi bolje čitao, video bi da sam rekao da će način na koji će se odvijati situacija od 15 aprila, dovesti do toga da će stanovi toliko vredeti.Koliko vidim nažalost sam u pravu, čeka nas najduža zima. Pametni ljudi su prvo investirali u obradivu zemlju, a od viška para kupovali stanove. Bukvalno se čeka dan da krene sve nizbrdo. Rate kredita skaču (ljudi sve manje kupuju stanove), skače cena struje i komunalija, kao i ogreva za minimum 50 %. Podstanara sve manje, a stanova sve više, kirija su pale za 50 do 100 eura, i odjednom masa ljudi pokušava da proda stanove, ali kupaca nema.
 
Evo razlog više da još poskupe stanovi. Proletos je priča bila drugačija, sada se sve promenilo. E sada sami zaključite u šta investirati vaš novac. Do sada sam uvek bio u pravu zadnjih 30 godina pa ću i sada nažalost. Stanovi će biti kupovani hranom i ogrevom.
Al će neki ovde da se omaste :love:
 
Kada bi bolje čitao, video bi da sam rekao da će način na koji će se odvijati situacija od 15 aprila, dovesti do toga da će stanovi toliko vredeti.Koliko vidim nažalost sam u pravu, čeka nas najduža zima. Pametni ljudi su prvo investirali u obradivu zemlju, a od viška para kupovali stanove. Bukvalno se čeka dan da krene sve nizbrdo. Rate kredita skaču (ljudi sve manje kupuju stanove), skače cena struje i komunalija, kao i ogreva za minimum 50 %. Podstanara sve manje, a stanova sve više, kirija su pale za 50 do 100 eura, i odjednom masa ljudi pokušava da proda stanove, ali kupaca nema.
Gde je ta masa koja hoce da proda stanove? Gde su oglaseni svi ti stanovi.
Evo ja pratim broj stanova na sajtu nekretnine. Poceo sam pre skoro mesec dana.
Veci broj je broj stanova u Bg oglasenih za prodaju, manji broj za izdavanje.
20.04. 9900 3820
01.05. 9769 3661
07.05. 9472 3627
10.05. 9416 3695
15.05. 9346 3602
Ono sto se vidi je smanjnje broja stanova u ponudi, jeste da je period kratak, ali ipak je smanjenje.
To znaci da ili su cene jako visoke pa niko nece da prodaje sada, ili da je kupovina pojacana. Tj. potraznja nadjacava ponudu.
 
Vrh