Šta je novo?

Cene nekretnina

Hvala sto si podelio info i izvore.

Ovo je najverovatnije zbog toga sto zemlje u vrhu nemaju (jos uvek) veliki priliv radne snage tj imigranata koji u pocetku rentiraju. Sto moze da se desi sa dolaskom Rusa na primer (ako bi se njihov broj povecao x10) to bi napravilo ozbiljan pritisak i odnos u korist rentiranja.

(ne znam jel to dobro ili lose vec samo zapazanje)
 
Au sto mi drago sto je tema presla na sledecu stranu, da ne moram vise da se rvem s onom zidinom teksta...
 
Dobro bre, prvi put sam nesto post-ovao. Nemam blage veze kako funkcionise. I ja sam mislio da ce samo biti link.
 
Da li je pametna investicija kupiti stan u nekim manjim gradovima(NS, Kragujevac)? Ovo bi bilo opcija iz ustedjevine, bez kredita, ali cela ustedjevina bi otisla na takav poduhvat.
 
Hvala sto si podelio info i izvore.

Ovo je najverovatnije zbog toga sto zemlje u vrhu nemaju (jos uvek) veliki priliv radne snage tj imigranata koji u pocetku rentiraju. Sto moze da se desi sa dolaskom Rusa na primer (ako bi se njihov broj povecao x10) to bi napravilo ozbiljan pritisak i odnos u korist rentiranja.

(ne znam jel to dobro ili lose vec samo zapazanje)
Dolazak Rusa hm? Evo kako je Cg morala da uskladi svoju politiku po tom pitanju

 
Da li je pametna investicija kupiti stan u nekim manjim gradovima(NS, Kragujevac)? Ovo bi bilo opcija iz ustedjevine, bez kredita, ali cela ustedjevina bi otisla na takav poduhvat.
Mislim da ako hoces realno niko ne zna odgovor na to pitanje. Moze bilo ko da lupi i da pogodi ili promasi.

Isto kao kada bi dosao na rulet i pitao sta da stavim crno ili crveno.

Jednostavno moze da se desi da sam ja u pravu (da stavis na crno) i napravis x2.5 za 4-5 godina ili da nisam i da padne crveno i da izgubis 20-30% za 4-5 godina a na sve to imas i Bendera (koji ti se zalaze da stavis na nulu) gde i to postoji kao mogucnost samo manja. (da se ceo sistem urusi jer je otislo u ekstrem).

Prakticno niko ne zna odgovor, mi samo mozemo da pratimo trend i da pratimo dogadjanja. Obicno kazu “trend is your friend” i to je sa razlogom tako. Nije dobro da cekas padove jer su oni obicno kratkotrajni i dolaze retko. Stednja svakako gubi vrednost.

Najbolje vreme za kupovinu je onda kada si spreman (u finansijskom smislu) i kad to mozes da izvedes.
 
Mislim da ako hoces realno niko ne zna odgovor na to pitanje. Moze bilo ko da lupi i da pogodi ili promasi.

Isto kao kada bi dosao na rulet i pitao sta da stavim crno ili crveno.

Jednostavno moze da se desi da sam ja u pravu (da stavis na crno) i napravis x2.5 za 4-5 godina ili da nisam i da padne crveno i da izgubis 20-30% za 4-5 godina a na sve to imas i Bendera (koji ti se zalaze da stavis na nulu) gde i to postoji kao mogucnost samo manja. (da se ceo sistem urusi jer je otislo u ekstrem).

Prakticno niko ne zna odgovor, mi samo mozemo da pratimo trend i da pratimo dogadjanja. Obicno kazu “trend is your friend” i to je sa razlogom tako. Nije dobro da cekas padove jer su oni obicno kratkotrajni i dolaze retko. Stednja svakako gubi vrednost.

Najbolje vreme za kupovinu je onda kada si spreman (u finansijskom smislu) i kad to mozes da izvedes.
Nemam afiniteta da zaradim x2 ili koliko god. Ne bih uzimao taj stan da znatno unovcim kroz koju godinu, vec mi deluje kao bolja opcija da posedujemo stan nego da drzimo kes u banci. Imamo stan u BG u kome zivimo, ne veliki, ali prijatan skroz za zivot i onda gledamo koje su nam opcije. Mozemo i u BG da uzmemo slican stan kao u Kg/NS ali nam naravno u toj opciji treba jak kredit. Nesto gledam da izbegnem kredit uzevsi u obzir situaciju u kojoj se nalazimo i nesigurnost koja nam predstoji.
 
Onda kupuj samo imaj na umu da manji gradovi su “plice trziste” sto prakticno znaci ako dodjes u situaciju da prodajes teze ces prosati (u slucaju krize).

Ako ti treba ili mozes da ga koristis na neki nacin onda svakako je bolje od kesa u banci.
 
Инфлација није највећи ризик!!!
 
Da li je pametna investicija kupiti stan u nekim manjim gradovima(NS, Kragujevac)? Ovo bi bilo opcija iz ustedjevine, bez kredita, ali cela ustedjevina bi otisla na takav poduhvat.
Obrati paznju na gradove kao sto je Stara Pazova i Inđija. Tamo imas veliki priliv radnika iz cele Srbije. Rast cena rente prati Beograd. Plus sad imaš i brzu prugu tj zaustaviće se migracije ljudi koji rade u NS ili BG u te gradove pošto će brzo stizati vozom.
 
Ко има пара или чак и кредитну способност одмах купујте Пазову и Инђију без размишљања.
 
Је л то финансијски савет?
 
Када поредите друге државе западне европе цивилизоване, додајте ону малу ставку просечне задужености сваке особе на тој територији. Просечан швеђанин дугије 20 хиљада евра. Просечан Американац 100 хиљада. Просечан Грк 40 хиљада. Просечан Србин 3000 евра. Када би неком магијом просечном Србину предао 50 хиљада евра, да их врати за 10 година вероватно би достигли стандард оних на западу. Тј, живели би са више могућности. Возили би кола стара 2 године, ишли на малдиве, пили крафт пива и имали метро а можда и мање користили угаљ. Или би за пар хиљада евра уградили гас или струјно грејање. То је пар хиљада евра. Дакле стандард запада је заснован на кредиту. Своје лично богаство су створили зајмом а не минулим радом. Минули рад им је само дао могућност да кредит узму.

У складу са тим иде и количина квадрата у поседу појединца у Србији. Дакле, Србин просечно мање дугује и има више него један швеђанин. Осим, када не уђе у дуг.
Закључак, отићи ће Руси и украјинци, престаће корона, остаће превише неиздатих некретнина за велике новце. Када се то деси следи пад од максималних 20%-30%.
Зато што није нормално да цена квадрата буде већа него у Мајамију где је квадрат 2 пута јефтинији а просечна плата званично 10 пута већа. Мешетари само пумпајте али ће то неславно да заврши. Нешто као чумићево сокаче, сити пасаж, пирамида, миленијум центар и тако те зграде. Продајте својој баби стан од 300 хиљада у бетонском блоку који се љуља и који свако мало нема лифт а комшија се чује као да зида нема. Светларник без светла не би по својој дефиницији смео да се зове светларник. Дакле није лукс него социјално становање за раднике.

 
Podaci o zaduzenosti su potpuno netacni i za navedene zemlje a posebno za Srbistan. Poredjenje slona i misica je pogresno
 
У складу са тим иде и количина квадрата у поседу појединца у Србији. Дакле, Србин просечно мање дугује и има више него један швеђанин. Осим, када не уђе у дуг.

E sada, tu zaduženost uporedi sa prosečnom zaradom u tim zemljama. Belom , prijavljenom i oporezovanom.
 
Novi Sad i Kragujevac, su gradovi u raspadanju (kao i Bg, a tim što u Bg bar ima posla i plate). Inđija, Pazova, Batajnica, Jakovo.Nije loša blizina Bg, ali gledaj da je kuća. Uostalom ako ima neko iz Ns i Kg, neka posavetuje čoveka šta ga čeka, ako kupi tamo.
 
Novi Sad je odlican, samo sto su i tamo cena stanova drasticno skocile i potraznja je velika.
Sremska Mitrovica, Ruma, Indjija i Pazova su jeftine i dobre lokacije, par kolega svakodevno dolazi na posao iz ovih gradova...
 
Vrh