Šta je novo?

Cene nekretnina

Na inflaciji se gubi ove godine 7-8% a na nekretnini može da se izgubi 30% ili više kad dođe trenutak za prodaju uz diskont... to je problem
7-8% svake godine. Tako da za 4 godine izgubis i vise od 30%
Nekretnina moze da padne ali se nekretnina i vrati+ stalno nominalno uskladjivanje sa inflacijom.
Zamislite nekoga ko je imao 200 000 e 2007. godine. Kupio je stan, bila je kriza, ali sada taj stan vredi 350 000 e(zbog rasta vrednosti i zbog inflacije).
I zamislite nekog ko je 200 000 e drzao na racunu od tada, sada mu vrede 150000e.
Dupla razlika.
Evo nisam pametan na zakljucim da li treba kupiti nekretninu, ili drzati taj kes na racunu 4 godine.
Pogotovo ko je kupio pre 2-3 godine, sada i da se desi pad, on ce doci na isto+ povecana vrednost zbog inflacije. Tako da svako ko je vec kupio je pobednik u igri😀.
Ali razumem da nije lako danas prelomiti i kupiti kada znas da si mogao kupiti jeftinije da nisi cekao. Ja da nisam to obavio ranije, danas bi se isto tesko pomirio sa kupovinom.
Inace svako ko kupuje, neka gadja trasu metroa, kad god ga bude i ako ga bude, cene ce u okolini metro stanica skociti.
 
Poslednja izmena:
7-8% svake godine. Tako da za 4 godine izgubis i vise od 30%
Nekretnina moze da padne ali se nekretnina i vrati+ stalno nominalno uskladjivanje sa inflacijom.
Zamislite nekoga ko je imao 200 000 e 2007. godine. Kupio je stan, bila je kriza, ali sada taj stan vredi 350 000 e(zbog rasta vrednosti i zbog inflacije).
I zamislite nekog ko je 200 000 e drzao na racunu od tada, sada mu vrede 150000e.
Dupla razlika.
Evo nisam pametan na zakljucim da li treba kupiti nekretninu, ili drzati taj kes na racunu 4 godine.
Pogotovo ko je kupio pre 2-3 godine, sada i da se desi pad, on ce doci na isto+ povecana vrednost zbog inflacije. Tako da svako ko je vec kupio je pobednik u igri😀.
Ali razumem da nije lako danas prelomiti i kupiti kada znas da si mogao kupiti jeftinije da nisi cekao. Ja da nisam to obavio ranije, danas bi se isto tesko pomirio sa kupovinom.
Inace svako ko kupuje, neka gadja trasu metroa, kad god ga bude i ako ga bude, cene ce u okolini metro stanica skociti.
Po toj logici, niko nece imati kes, stanove ce kupovati oni kojima stanovi ne trebaju, cene ce rasti i stanovi ce postati nedostupni za one kojima trebaju. Cela devizna stednja treba da se pretvori u preskupe kvadrate.
 
Imas kesa koliko ti treba, nekim ljudima ne treba sav kes koji poseduju.
Ide se upravo ka tome sto si opisao. Nije dobro za vecinu obicnih ljudi, ali tako je.
 
Pričaš o prošlosti. Past performance is no guarantee of future results.

Ja bar, nisam ovde pre 4 godine pričao o padu, već od samog kraja prošle godine, ako se dobro sećam.
 
7-8% svake godine. Tako da za 4 godine izgubis i vise od 30%
Nekretnina moze da padne ali se nekretnina i vrati+ stalno nominalno uskladjivanje sa inflacijom.
Zamislite nekoga ko je imao 200 000 e 2007. godine. Kupio je stan, bila je kriza, ali sada taj stan vredi 350 000 e(zbog rasta vrednosti i zbog inflacije).
I zamislite nekog ko je 200 000 e drzao na racunu od tada, sada mu vrede 150000e.
Dupla razlika.
Evo nisam pametan na zakljucim da li treba kupiti nekretninu, ili drzati taj kes na racunu 4 godine.
Pogotovo ko je kupio pre 2-3 godine, sada i da se desi pad, on ce doci na isto+ povecana vrednost zbog inflacije. Tako da svako ko je vec kupio je pobednik u igri😀.
Ali razumem da nije lako danas prelomiti i kupiti kada znas da si mogao kupiti jeftinije da nisi cekao. Ja da nisam to obavio ranije, danas bi se isto tesko pomirio sa kupovinom.
Inace svako ko kupuje, neka gadja trasu metroa, kad god ga bude i ako ga bude, cene ce u okolini metro stanica skociti.
Pa nije tako baš jer:
- ko je držao keš zarađivao je kamatu koja je bila i 8-9%u nekim godinama. To kad saberete za deset godina kamata na kamatu dobijete i 100% na kamati
- inflacija može biti samo ove godine 7-8% a ne mora biti naredne
- linija metroa zavisiće u velikoj meri od političke opcije i zdravlja javnih finansija a metro se obećava od 1980-ih. Očigledno je da nije isplativ i da se zato čeka toliko godina
- logika investitora je kupuj kad je jeftino a prodaj kad je skupo

Zdrav privredni rast je ključ za rast cena nekretnina ako pričamo o nečemu šta je predvidivo i realno. A da ne pričamo o širem društvenom interesu obrazovanja, kulture, javnog interesa, nataliteta, budućnosti ovog naroda.

Ne mislim na Vas ali kako neki sebi ovde daju za pravo da ostavljaju komentare onako prilično prizemno i bez suštine i empatije prema drugim ljudima.. mene bi bilo bar malo sramota ali sve je legitimno i svako ima pravo na svoje mišljenje.
 
Kamate u banci su znatno niže od 2-3%, a zvanična inflacija u evrima je 7-8%. Pri takvoj inflaciji cene nekretnina teže da rastu i više od 7-8%, tako da glavni prinos nije od rente već od rasta vrednosti same nekretnine.

Ako ECB uvede kamate od 5-6% nastaje serija bankrota prezaduženih država, preduzeća, fondova i slično. Ruska CB je mogla da podigne stopu na 20% iz vrlo jednostavnog razloga- Rusija je jedna od najmanje zaduženih zemalja na svetu. Evro zona ili Japan mogu samo da maštaju o takvom nečem.

Odgovor je bio kako bi/će povećanje kamata uticati na keš kupce.

Kamate za € u bankama su skoro 0 iz razloga što banke mogu da uzmu evre od ECB skoro džabe. Ako ECB podigne svoju kamatu porašće i kamate na štednju.

A da li će ECB podizati kamate ili ne, ostaje da se vidi.

Kao i sa štampanjem para, kao i sa svim ostalim, Evropa kaska za SAD, ali na kraju uradi isto što i SAD.
 
Stamparija u vazalnoj EU radice maskimalnmom brzinom, u USA malo sporije.
Zato cemo imati jedno vreme rast dolara u odnosu na EURO.
Dobre vesti za @vradovica!

Michael Hudson, prof ekonomiej iz Kanade, preporucio je EU da predje na dolar.
On smatra da EU postaje jedna velika zavisna teritorija, kao Portoriko.
 
7-8% svake godine. Tako da za 4 godine izgubis i vise od 30%
Nekretnina moze da padne ali se nekretnina i vrati+ stalno nominalno uskladjivanje sa inflacijom.
Zamislite nekoga ko je imao 200 000 e 2007. godine. Kupio je stan, bila je kriza, ali sada taj stan vredi 350 000 e(zbog rasta vrednosti i zbog inflacije).
I zamislite nekog ko je 200 000 e drzao na racunu od tada, sada mu vrede 150000e.
Dupla razlika.
Evo nisam pametan na zakljucim da li treba kupiti nekretninu, ili drzati taj kes na racunu 4 godine.
Pogotovo ko je kupio pre 2-3 godine, sada i da se desi pad, on ce doci na isto+ povecana vrednost zbog inflacije. Tako da svako ko je vec kupio je pobednik u igri😀.
Ali razumem da nije lako danas prelomiti i kupiti kada znas da si mogao kupiti jeftinije da nisi cekao. Ja da nisam to obavio ranije, danas bi se isto tesko pomirio sa kupovinom.
Inace svako ko kupuje, neka gadja trasu metroa, kad god ga bude i ako ga bude, cene ce u okolini metro stanica skociti.
Nisu stanovi i nekretnine pijacni paradajz pa da svake godine tako skacu.
Obicno se desava, kad razni ludaci dodju na politicku scenu u svetu, ko sto iz prilozenih desavanja imamo.
Kada LUDACI upravljaju svetom sto se moze trenutno i videti, sve tvoje i moje racunice padaju u vodu tj. preko noci mozez izgubiti stotine hiljada radnih mesta motaca kablova , dobiti sankcije , uci u ratno stanje , kamatne stope preko 10 posto... i nema vise racunice tj. tvoja nekretnina nedaj boze moze vredeti i liciti na zgrade u istocnoj Ukrajini.
Inace u normalnom vremenu normalni ljudi ulazu u privredu,poljoprivredu,industriju..a stanovi im pri tome sluze za stanovanje.
U ludim vremenima ljudi se bave berzanskim mesetarenjem , raduju se povecanju cena ako su na vreme kupili stan i siti su i zadovoljni u svojim sitnim zapadnjackim dusicama jer su nesto uspeli.
Sve to lici na sunovrat jedne civilizacije koja i ne zasluzuje nista bolje od onog sto joj je spremljeno u skoroj buducnosti a to su gradjanski ratovi i totalno unistenje.
 
Poslednja izmena:
Kamate na štednju su stvarno jezive. Ja sam prvi put nešto oročio kad je nastala MTS banka, a tada je kamata išla čak do 6%, ali već sledećih godina je palo na 3,5% i sad ne može da se nađe bolje od 3, čak 2.9% i to na najduže periode oročenja. Jorgovanka govori kako se štednja u dinarima najviše isplati i to je istina obzirom da je štednja u evrima besmislena.

Istovremeno su kamate za stambene kredite, makar za moje poimanje novca, nenormalne. Meni bi trebala pozajmica od oko 20.000€ da kupim stan na nekoj povoljnijoj lokaciji tipa Višnjička banja, a kad se najpovoljniji kredit preračuna (Credit Agricole), ja na kraju banci dajem oko 8.200€, za 5 godina pozajmice. Uz još razne njihove namete, to dođe skoro 50% pozajmljene vrednosti, što mi je potpuno sumanuto - ako neko ima nedavnih ili neposrednih iskustva sa stambenim kreditima molio bih da me ispravi ako grešim. Jer mi ništa nije jasno trenutno, kako to tako.

Trenutno tražim drugi način kako da se zadužim kod nekog porodičnog prijatelja ili kod šefa gde radim, ako budem mogao da ugovorim da nemam kamatu ili da bude povoljnija.

I baš zbog ovog o čemu pričate, kupio bih stan što pre, jer se užasno plašim da mi 10 godina rada u novcu ne pojede inflacija.
 
Pričaš o prošlosti. Past performance is no guarantee of future results.

Ja bar, nisam ovde pre 4 godine pričao o padu, već od samog kraja prošle godine, ako se dobro sećam.
Naravno da ne mora da znaci, ali to je jedino sto znamo kako je bilo.
Ja sam jedno vreme ocekivao stagnaciju, kada je cena u mojoj glavi postajala neprihvatljiva. Sada opet vidim da ce ipak biti rasta jos neko vreme.
Opet i to je moj osecaj i vidjenje, ne mora da znaci, samo hocu da budem realan spram aktivnosti i obrta kesa koji se trenutno vidi.
- logika investitora je kupuj kad je jeftino a prodaj kad je skupo
Samo sto je trenutno sve skupo, bar kako laici vide. Verovatno neko strucan i pronicljiv zna da pogodi gde treba uloziti, ali vecina to ipak ne zna. Evo gde bi ulozio? A da je koliko toliko pasivno.
 
Kamate na štednju su stvarno jezive. Ja sam prvi put nešto oročio kad je nastala MTS banka, a tada je kamata išla čak do 6%, ali već sledećih godina je palo na 3,5% i sad ne može da se nađe bolje od 3, čak 2.9% i to na najduže periode oročenja. Jorgovanka govori kako se štednja u dinarima najviše isplati i to je istina obzirom da je štednja u evrima besmislena.

Istovremeno su kamate za stambene kredite, makar za moje poimanje novca, nenormalne. Meni bi trebala pozajmica od oko 20.000€ da kupim stan na nekoj povoljnijoj lokaciji tipa Višnjička banja, a kad se najpovoljniji kredit preračuna (Credit Agricole), ja na kraju banci dajem oko 8.200€, za 5 godina pozajmice. Uz još razne njihove namete, to dođe skoro 50% pozajmljene vrednosti, što mi je potpuno sumanuto - ako neko ima nedavnih ili neposrednih iskustva sa stambenim kreditima molio bih da me ispravi ako grešim. Jer mi ništa nije jasno trenutno, kako to tako.

Trenutno tražim drugi način kako da se zadužim kod nekog porodičnog prijatelja ili kod šefa gde radim, ako budem mogao da ugovorim da nemam kamatu ili da bude povoljnija.

I baš zbog ovog o čemu pričate, kupio bih stan što pre, jer se užasno plašim da mi 10 godina rada u novcu ne pojede inflacija.

Ne znam kako si dobio tako nepovoljne uslove za stambeni kredit. Godisnje kamate su jos uvek uglavnom ispod 3% u svim bankama. To je smesno povoljno. Ako ubacis ovde te parametre dobijes da za tih 20.000 i 5 godina placas manje od 1.500e kamate. Da bi platio 8.200 kamate potrebno je da kamata bude 15% na godisnjem nivou sto ja mislim da nikad nije bio slucaj u novijoj istoriji. Islo je do 10% ali 15% ne.

Mozda si racunao neke kes kredite a ne stambene?
 
Ne znam kako si dobio tako nepovoljne uslove za stambeni kredit. Godisnje kamate su jos uvek uglavnom ispod 3% u svim bankama. To je smesno povoljno. Ako ubacis ovde te parametre dobijes da za tih 20.000 i 5 godina placas manje od 1.500e kamate. Da bi platio 8.200 kamate potrebno je da kamata bude 15% na godisnjem nivou sto ja mislim da nikad nije bio slucaj u novijoj istoriji. Islo je do 10% ali 15% ne.

Mozda si racunao neke kes kredite a ne stambene?
Ma ništa mi nije jasno. Značilo bi mi kada bi mi pogledao u kojoj banci je trenutno najpovoljnija kamatna stopa, da prosto odem i informišem se. Hvala
 
Umesto da orocis novac i izgubis zvanicno 7-8% a nezvanicno realno 25%.
Kupis nekretninu koju mozes da izdajes a mozes i da koristis. Pa ako izgubis (u teoriji ucesnika BB) 30% barem imas nesto opipljivo sto mozes i da iskoristis za licne potrebe.

EUR/USD odnos je toliko dobar da su gotovo svi nasi iz USA primetili.
 
Problemcic kod opipljivih stvari je sto mogu biti unistene ili otudjene. A i jedno i drugo se desavalo na ovim prostorima u vise navrata u proteklih 100 godina ;)
 
Naravno da ne mora da znaci, ali to je jedino sto znamo kako je bilo.
Ja sam jedno vreme ocekivao stagnaciju, kada je cena u mojoj glavi postajala neprihvatljiva. Sada opet vidim da ce ipak biti rasta jos neko vreme.
Opet i to je moj osecaj i vidjenje, ne mora da znaci, samo hocu da budem realan spram aktivnosti i obrta kesa koji se trenutno vidi.

Samo sto je trenutno sve skupo, bar kako laici vide. Verovatno neko strucan i pronicljiv zna da pogodi gde treba uloziti, ali vecina to ipak ne zna. Evo gde bi ulozio? A da je koliko toliko pasivno.
Provlačeno je kroz prethodne postove- tržište kapitala, nekretnine u inostranstvu ili čekanje što većina i radi
 
Provlačeno je kroz prethodne postove- tržište kapitala, nekretnine u inostranstvu ili čekanje što većina i radi
Ipak je kupovina nekretnine u Srbiji najlakasa i najsigurnija od svega toga. Barem po meni.
Ja mislim da na ovoj temi niko ziv nije ulozio u to trziste kapitala, sto govori o tome koliko je narod spreman na tako nesto.
Cekanje ako si kes kupac je stetno, jedini pametniji ulog je u neki biznis. Kreditni mozda moze i da ceka, ne gubi mu kes vrednost, ako mu se ceka bar 5+ godina da mozda doceka neku opipljivo nizu cenu, i to ako pad krene dogodine.
 
Ne znam zašto većina ljudi gleda "izgubiće ti stan vrednosti, platićeš ga 100 nečega, pa će spasti cena i vredeće 90 nečega".

Ljudi koji preprodaju stanove su u nikad boljoj situaciji jer cene samo rastu. On ne kupuje stan da ga proda za lupam 10 godina kad će da padnu cene i sve, ako padnu tad.
Ljudi koji kupuju stan za život svejedno ne planiraju prodaju, nego planiraju da reše životno pitanje. Tako da ni njih ne interesuje da l će da spadne vrednost za 5 godina.
Ljudi koji kupuju stan za izdavanje, ne planiraju prodaju, nego da dobijaju kiriju od tog stana. Ako je njemu računica da kupi stan od 100 hiljada, i da ima 350e mesečno dobra, njega ne interesuje da l će stan od sto hiljada da vredi devedeset.

Ovde dosta ljudi laže sebe kako je nemoguće da neko ima od plate da kupi stan, kako nema privatnika koji mogu da kupuju stanove, kako ovo kako ono. Potražnja je tolika da se sve rasprodaje i po unutrašnjosti, a tek po ovim glavnim mestima. Nije je zaustavila ni korona, ni rat u ukrajini, ni povećanja cena.

Ono što će da obori cene je eventualna kriza, ali ne tako što će da ljudi masovno dobijaju otkaze ili tako nešto, nego zato što će da krenu odlaganja s plaćanjima, pucanje firmi, da idu u stečaje, i onda će svi gledati da dođu do keša pa makar i malo manje nego planirano i slično. Danas svi svima sve plaćaju brže nego ikad. To da se raspadne stanogradnja jer učiteljica u Pirotu nema za stan u Dimitrijali, neće da se desi, taj stan nije ni predviđen njoj.
 
Blago rusima. Pojeftinili im stanovi u Beogradu za duplo.
Postajemo jako jeftino trziste za njih.

blagorusima.png
 
Potpuno je iracionalno ulagati u neki drugi business opportunity kada stanogradnja ovako cveta i svima nama čini život boljim zato je treba podržati i ulagati all in. Evo na primer, kolko je samo poboljsan zivot stanovnicima NBG nakon procvata stanogradnje. Šta god da se desi u principu ko investira u zidove biće u plusu. U krajnjem slučaju imaš se gde skloniti od kiše, a papir je samo hartija. Bukvalno trenutno kad gledamo zapravo je u pitanju risk free investicija i čista dobit, a pritom najveći ROI. Uvek cete lako izdati. Bg pogotovo, sve vise i vise studenata dolazi iz unutrasnjosti jer znaju koliko je Bg univerzitet cenjen u svetu i kod nas i garantuje lagodan zivot.
 
Cekanje ako si kes kupac je stetno, jedini pametniji ulog je u neki biznis. Kreditni mozda moze i da ceka, ne gubi mu kes vrednost, ako mu se ceka bar 5+ godina da mozda doceka neku opipljivo nizu cenu, i to ako pad krene dogodine.
To se i dešava.. kreditni kupac uzima ako mu baš treba i teže ulazi u kredit jer niko ne zna šta će biti sa privredom i da li će neko izgubiti posao itd a keš kupci i uzimaju masovnije jer ih ima svake godine koliko i novih stanova (cc 8,000) i oni jure sigurnost. Zato se i postavlja pitanje šta će biti kad se jednog dana pojave masovnije stanovi iz druge ruke a raspoloživi za prodaju i koji ne mogu da se izdaju po isplativoj ceni..

Za ulaganje na berzu treba se raspitati i baviti jer postoje načini i relativno sigurnija ulaganja kao što su ETF-ovi. Ako ništa imate rezervu da izgubite 7-8% koliko iznosi inflacija ali uz adekvatan savet to se neće desiti.
 
Долар ће оставити евро у прашини као што и бива и великим кризама.

Размишљате шпекулативно, као и гро људи у последњих деценију и кусур. Док једни кажу "stocks only go up", код нас је "RE only go up", и тако и јесте било док су паре биле јефтине, а инфлације нигде... Да видимо како се све понаша у потпуно обрнутом режиму, док паре поскупљују, а инфлација дивља.
 
Dolar nije baš relevantan za cene nekretnina u Srbiji. Pre 5 godina je bio identičan odnos evro/dolar pa ne videh da su se Ameri nešto otimali za nekretnine u Srbiji, a tada su bile znatno povoljnije.
 
Nasi ljudi iz USA gledaju i dosta znaci. Sto jaci dolar veca je sansa da cu jos investirati u Srb.
 
Fora sa Španijom je što su čitava naselja pokupovali ljudi koji nisu mogli da vraćaju kredite, banka Caixa aktivirala hipoteku i ode na doboš. Tako ortak kupio pola ulice i sad ne zna šta će sa apartmanima. Stranci sa kintom gađaju egzotične destinacije a španci imaju svoje nekretnine na moru.
I ja sam razmišljao o tome ali nisam odusevljen. Urbane sredine tipa Malaga, Cadiz Valencia su već mnogo jače cene ali oni imaju sezonu 12mes god za rentiranje i život.
Problem sa Alikanteom i okolinom je što je to žešća selendra u kojoj nema šta da se radi ni leti a kamoli zimi. Zato je toliko jeftino.
Pogledaj i jug Italije, ista priča.

Mada gledam sada, centar centra Valensije 1000 eur/kv. Možda Alikante i jeste selendra (iako je duplo veći od NS i verujem da i pruža bar duplo više), ali Valensija to sigurno nije.

Bukvalno sam skakao samo po jednu po default-u zadatu cenovnu kategoriju i uzimao prvi, drugi oglas...



 
Vrh