Šta je novo?

Cene nekretnina

@shadestudio Да није тужно било би смешно, али је веома тужно.

Kupujem za zivot, ne kao investiciju. I iskreno ako se taj projekat izjalovi zbog poremecaja na globalnom trzistu i nedostatka materijala, nemam pojma sta da radim. Sada su vec i projekti koji su dosta dalje na periferiji od ovog skuplji nego sto je ovaj bio kad sam ga rezervisao. A i ovo mi je bilo na ivici psiholoski prihvatljivog.
Срећно!
 
Inače ko ne zna uskoro se prodaje Eps, e sad zamislite koliko hiljada je tamo zaposleno sa platama 2.000 + eura koji ne dolaze na posao, i kako će to uticati na cene nekretnina, uskoro tome dodajte stavku za struju vašem mesečnom izdatku za najmanje 100 % više.Vest od danas; Ilon Mask zainteresovan za kupovinu više izvorišta vode u Srbiji, kao i Minakve Novi Sad...svima je jasno kuda ovo vodi, osim bolesnom narodu.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Pa zar i to sada da nas snadje? Malo nam je rat u Ukraini, sada jos i eps prodaju.
 
Inače ko ne zna uskoro se prodaje Eps, e sad zamislite koliko hiljada je tamo zaposleno sa platama 2.000 + eura koji ne dolaze na posao, i kako će to uticati na cene nekretnina, uskoro tome dodajte stavku za struju vašem mesečnom izdatku za najmanje 100 % više.Vest od danas; Ilon Mask zainteresovan za kupovinu više izvorišta vode u Srbiji, kao i Minakve Novi Sad...svima je jasno kuda ovo vodi, osim bolesnom narodu.

I ovo:

New York (CNN Business)Deutsche Bank raised eyebrows earlier this month by becoming the first major bank to forecast a US recession, albeit a "mild" one.
Now, it's warning of a deeper downturn caused by the Federal Reserve's quest to knock down stubbornly high inflation.
"We will get a major recession," Deutsche Bank economists wrote in a report to clients on Tuesday.

ako se to desi, pocece konacno da padaju cene
 
Slušao sam razne ,,vidovnjake,, te ce dolar da padne te ce evro da ljusne, te ce dinar u inflaciji da se izjede i sve tako....
I onda ovog meseca skinuh krov, nadogradih potkrovlje ,te završavam veliku nastrešncu.... Svakog ponedeljka dolazio je drugi cenovnik gradje... Baš me briga koliko vredi ili koliko če to vredeti sutra :)
Iz jednostavnog razloga. Sad mi ti m2 trebaju i sad sam bio u mogucnosti.
Sutra , ko zna... ?
Jednostavno kad zatreba ili je nužda , zažmuri , skoči i plivaj.... ili ostani na suvom i gledaj kako drugi plivaju...
A sve to gledati kao investiciju je bez veze,
jer nekretnine za brzi obrt nisu nikad ni bile.
 
Ko ne zna, za prva 3 meseca ove godine negativan prirodni prirastaj u Srbiji od 20.898, izvor: https://www.stat.gov.rs/
Za isti period broj povratnika iz dijaspore u maticu cca 85000, Rusi i Ukrajinci cca 100000, izvor: beobuild forum
Jasno je da ce i ovo pogurati cene na gore.
 
Ko ne zna, za prva 3 meseca ove godine negativan prirodni prirastaj u Srbiji od 20.898, izvor: https://www.stat.gov.rs/
Za isti period broj povratnika iz dijaspore u maticu cca 85000, Rusi i Ukrajinci cca 100000, izvor: beobuild forum
Jasno je da ce i ovo pogurati cene na gore.
Dobar izvor to sto je neko napisao tek onako po osecaju. Da su ti brojevi toliko veliki to bi se objavljivalo na sva zvona. Ovako se samo provlace kroz pricu bez ikakvih zvanicnih potvrda. Inace 21K razlike za tri meseca je katastrofa epskih razmera. Ispade ako ovako nastave da ce do kraja godine biti manje od 85K stanovnika manje. Politika je juce objavila clanak ciji naslov je do 2050 bice nas za petinu manje. Vec sam ranije spominjao zvanicne demografske projekcije u narednom periodu. Da mi neko objasni koja je logika iza kupovine nekretnina kao investicija u zemlji gde je broj potencijalnih kupaca svake godine sve manje za 80K.
 
Beograd jeste skup, ali ima jos 2/3 Srbije koje nisu Beograd i gde su cene daleko nize, do 1000e za novogradnju skoro svuda van Bg. Starogradnja u manjim gradovima ide i za 400e.
I naravno sela gde je kvadrat i po 100e max.
Zasto se 3000e u Bg uzima kao cena kvadrata u Srbiji, pa onda obican narod ne moze da kupi to? Ima toliko jeftinijih kvadrata.
Pa zato i imamo negativan prirodni priraštaj i ubrzano iseljavanje stanovništva i to je tako.

Lakše će neko zaraditi u Španiji za stan sa prosečnom platom 1.500 evra i tolikom cenom kvadrata od 1.500 evra nego što su ljudi spremni da to zarađuju u Srbiji jer velika većina za života ne može to da stekne ni 400 evra kvadrat uz jako upitan životni standard.
 
Neizvesnost postoji uvek, ali mala je sansa da se ne zavrsi. Evo moj slucaj. Kada sam potpisao predugovor u 2020, posle cetiri dana je uvedeno vanredno stanje zbog pandemije i do tada nevidljene mere ogranicavanja, policijski cas, panika na sve strane i sl. E to je bio period kad sam stvarno mislio da od mojeg stana nema nista, a za novac mogu da se slikam. Ali na srecu, sve to prodje i trziste je ipak mnogo jace nego sto je izgledalo da jeste.
Iako i ja kupujem za zivot, sada bih u slucaj prodaje bio u 700em2 verovatno.
Tako da svakako mislim da nisi pogresio, zavrsice se i ovo sa ratom i nestasicom. Ne verujem u neki slom trzista kao 2008. u narednih par godina.
Ne mislim da sam pogresio, niti verujem da ce stvarno propasti, investitor je isto tokom pandemije radio jedan od vecih projekata i zavrsio ga jos pre roka tako da kapiram da su ozbiljni. Opet, bicu dosta mirniji kad vidim prve bagere na parceli bar.
 
Opet sam danas izvisio za apartman! Gasterbajter dao 2000 više i kupio mi ispred nosa...i to pre početka izgradnje :mad:
Ove kupovine i jagme za apartmanima na Zlatiboru su gore nego u Beogradu!
 
Opet sam danas izvisio za apartman! Gasterbajter dao 2000 više i kupio mi ispred nosa...i to pre početka izgradnje :mad:
Ove kupovine i jagme za apartmanima na Zlatiboru su gore nego u Beogradu!
Нећеш се покајати, осим ако је стварно јако испод цене...
 
Ko ne zna, za prva 3 meseca ove godine negativan prirodni prirastaj u Srbiji od 20.898, izvor: https://www.stat.gov.rs/
Za isti period broj povratnika iz dijaspore u maticu cca 85000, Rusi i Ukrajinci cca 100000, izvor: beobuild forum
Jasno je da ce i ovo pogurati cene na gore.
Dodaj i onih 40000 clanova FB grupe i bice haos sa cenama. izvor: beobuild forum
 
Kreće oštro dizanje kamatne stope u susedstvu, prošli izbori. Pametnom dosta.

Badava se trudis.
Vec vidim u najavi komentare i novinske natpise tipa .. Madjari se sele za Beograd , cene kvadrata dizu Madjari, kupuju sve sto stignu 50km od centra Beograda...

Niko nam nije kriv sto zivimo u zemlji gde gradjevinarstvo cini oko 20 procenata bdp-a.
Branice te i takve cene iz petnih zila koliko god da su nerealne i agenti i slobodno novinarstvo a i urednici raznih foruma.
A na povecanje cena ce uticati i najezda komaraca i interesovanje Australijanaca i elementarne nepogode i ratovi...
 
Poslednja izmena:
Fora sa Španijom je što su čitava naselja pokupovali ljudi koji nisu mogli da vraćaju kredite, banka Caixa aktivirala hipoteku i ode na doboš. Tako ortak kupio pola ulice i sad ne zna šta će sa apartmanima. Stranci sa kintom gađaju egzotične destinacije a španci imaju svoje nekretnine na moru.
I ja sam razmišljao o tome ali nisam odusevljen. Urbane sredine tipa Malaga, Cadiz Valencia su već mnogo jače cene ali oni imaju sezonu 12mes god za rentiranje i život.
Problem sa Alikanteom i okolinom je što je to žešća selendra u kojoj nema šta da se radi ni leti a kamoli zimi. Zato je toliko jeftino.
Pogledaj i jug Italije, ista priča.
 
Badava se trudis.
Vec vidim u najavi komentare i novinske natpise tipa .. Madjari se sele za Beograd , cene kvadrata dizu Madjari, kupuju sve sto stignu 50km od centra Beograda...
Nije Orban blesav, baš ga briga za Eu. Veruj da sam dugo razmišljao u Pešti da kupim stan. Em uređen i prelep grad, infrastruktura, plus tur sezona 12meseci, super sve, čak i cene bile egal beogradskim. Džabe kad nemam Eu papire.
 
Badava se trudis.
Vec vidim u najavi komentare i novinske natpise tipa .. Madjari se sele za Beograd , cene kvadrata dizu Madjari, kupuju sve sto stignu 50km od centra Beograda...
Sprdaj se ti, ali to za madjare je istina. Cim sokol poleti do peste eto najzede i njih
 
Нећеш се покајати, осим ако је стварно јако испод цене...
U tom delu Zlatibora je ranije nuđeno za oko 1600 i to sve sa opremanjem nameštajem u pretprodaji ili rupi jer su im trebale pare, da bi pri kraju izgradnje išlo za 2800 bez nameštaja i tipa ako nećeš ima ko hoće
Sad je odnos 2000 u startu pa do 3000 pri kraju i hteo sam da iskoristim ali eto, ne da mi se...
 
Sprdaj se ti, ali to za madjare je istina. Cim sokol poleti do peste eto najzede i njih
Ma znam ja to, dodju 5 Madjara sa malim fiktivnim firmicama, ko u Nisu Rusi a onda ko na razglasu: stizu Rusi cene nekretnina idu gore i 10 pratecih novinskih tekstova uz to,
MA AJTE MOLIM VAS.
 
Nije to nista sta nas tek ocekuje kad usd bude egal sa eur. Vec sada kad prodjes kroz bnw cujes samo "awesome" na sve strane. Ne mogu da se oduseve vise i svi jedva cekaju da kupe nesto tu, samo BB forumasima bnv nije lep, kao bara venecija zaslucuje nesto spec, pa to ciganske kuce bile do juce
 
Nije Orban blesav, baš ga briga za Eu. Veruj da sam dugo razmišljao u Pešti da kupim stan. Em uređen i prelep grad, infrastruktura, plus tur sezona 12meseci, super sve, čak i cene bile egal beogradskim. Džabe kad nemam Eu papire.
Madjarska je fascinantna drzava.
Treba uciti madjarski.
 
Vrh