Šta je novo?

Cene nekretnina

Uopste nije tacna tvrdnja da ce sve zemlje imati visoke troškove za energiju i sirovinu.
Indija ,Kina i ostale zemlje u Aziji imaju sada nize troskove energenata i nekih sirovina.

Bilo bi lepo da si pročitao (i razumeo) te linkove koje si postavio. Da ne ulazim u to da je jedna vest iz 2011. godine 🙃🙃🙃
 
Zna li neko u cemu je caka sa nekretninama u Španiji?

Nailazili su mi ti oglasi i ranije, na papiru cesto deluju predobro da bi bili istiniti. Generalno su mi i oni i Portugal nejasni, drzali pola sveta svojevremeno, sada jedva bolji od Balkana.
 
Zna li neko u cemu je caka sa nekretninama u Španiji?

Nailazili su mi ti oglasi i ranije, na papiru cesto deluju predobro da bi bili istiniti. Generalno su mi i oni i Portugal nejasni, drzali pola sveta svojevremeno, sada jedva bolji od Balkana.
I mene zanima, ko je malo upuceniji u to trziste.
 
Ne verujem baš da je mala stvar za EU kada cena nafte ode sa 40-60 dolara na 100-120 dolara. Svakako će im standard trpeti. Pogotovo što je EU dosta pala u visokim tehnologijama u odnosu na pozicije od pre 20-30 godina. Novonastala "konvertibilnost" rublje će dodatno uzdrmati evro, jer svi moraju da kupe gas, naftu, hranu i neke metale iz Rusije, a šta je to što ne može da se zameni iz EU proizvodima iz drugih delova sveta? Pre 30 godina Kina je bila niko i ništa, a sad je prestigla EU u nekim tehnologijama. 5G recimo. Primer- Evropski proizvođači Nokia i Erikson su bili vodeći pre 20 godina ne samo zbog mobilnih nego i zbog infrastrukture za mobilne, a gde su sad?

Ni prvi ni poslednji put da je cena nafte dostigla taj nivo. Ili se zaboravlja da je pre samo nekoliko godina, cena nafte dostizala te nivoe?

Rublja nije konvertibilna valuta, i trenutno se veštački održava njen nivo. Veliki deo ruskih deviznih rezervi je blokiran u zapadnim zemljama, te Rusija nema pristup istima. Iz tog razloga su uvedene kontrole kretanja kapitala: strancima je onemogućeno da prodaju akcije koje imaju u Rusiji (i konvertuju u strane valute), ruskim državljanima je onemogućen pristup svojim računima (narednih 6 meseci mogu podići ukupno do 10.000 dolara, bez obzira koliko novca imaju na računu), a onemogućena im je i kupovina valute (moguće na crnom tržištu).

Šta je to što ne može da se zameni proizvodima iz drugih delova sveta? Eh, pa svašta ne može da se zameni. Ali ajde samo jedna stvar: čipovi. A bez čipova danas ništa ne funkcioniše. A Rusija ne zna da pravi čipove. A tehnologija u čipovima uglavnom dolazi iz zapadnih zemalja, tako da čak da se prave i u Kini, ne podležu sankcijama. Evo ti jedan članak o tome. Da ne govorimo o avionima - pa civilno vazduhoplovstvo im uglavnom zavisi od američke i evropske tehnologije. A ako nemaju delove za održavanje tih aviona, ne mogu ni da lete.

Pa ta ista 5G tehnologija o kojoj govoriš. Pa upravo navedene firme (Nokia i Ericsson) su uvodile 5G infrastrukturu u Rusiji... i naravno, sada su obustavile poslovanje.

Malo smo otišli u off topic, ali eto, malo materijala za razmišljanje o tome koliko je Evropa nazadovala, a koliko je Rusija jaka.
 
Zna li neko u cemu je caka sa nekretninama u Španiji?

Nailazili su mi ti oglasi i ranije, na papiru cesto deluju predobro da bi bili istiniti. Generalno su mi i oni i Portugal nejasni, drzali pola sveta svojevremeno, sada jedva bolji od Balkana.



BG je bolje mesto za zivot od spanskog primorja, a BNV bolji opportunity za investiranje.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko u cemu je caka sa nekretninama u Španiji?

Nailazili su mi ti oglasi i ranije, na papiru cesto deluju predobro da bi bili istiniti. Generalno su mi i oni i Portugal nejasni, drzali pola sveta svojevremeno, sada jedva bolji od Balkana.

Šta znači jedva bolji od Balkana? Nije merilo da li je nešto bolje ili ne, to koliko košta jedna proivoljna nekretnina.

GDP per capita (2020):
Španija - 27.063 USD
Portugal - 22.176 USD
Srbija - 7.720 USD

Svetska banka.png


Izvor: https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=PT-RS-ES&name_desc=true


Postoji bezbroj razloga zašto nekretnina na određenom mestu može biti skuplja ili jeftinija.
- Lokacija (gde se nalazi, da li je to mesto poznato ili nije, da li je infrastruktura dobra, da li je neki istorijski kraj, itd)
- Spratnost
- Pogled
- Blizina mora-plaže
- Kvalitet gradnje
- Stanje nekretnine
- Raspoloživost alternativnih kanala za ulaganje (npr. berza, fondovi, itd itd)
- Itd. itd.

Ovaj članak ne daje ništa na osnovu čega bi mogli proceniti da li je data nekretnina povoljna ili ne.

Evo ti sajtovi gde možeš da pogledaš lepo šta se nudi u Španiji i u Portugalu.
 
Šta znači jedva bolji od Balkana? Nije merilo da li je nešto bolje ili ne, to koliko košta jedna proivoljna nekretnina.

GDP per capita (2020):
Španija - 27.063 USD
Portugal - 22.176 USD
Srbija - 7.720 USD

Pogledajte prilog 134885

Izvor: https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=PT-RS-ES&name_desc=true


Postoji bezbroj razloga zašto nekretnina na određenom mestu može biti skuplja ili jeftinija.
- Lokacija (gde se nalazi, da li je to mesto poznato ili nije, da li je infrastruktura dobra, da li je neki istorijski kraj, itd)
- Spratnost
- Pogled
- Blizina mora-plaže
- Kvalitet gradnje
- Stanje nekretnine
- Raspoloživost alternativnih kanala za ulaganje (npr. berza, fondovi, itd itd)
- Itd. itd.

Ovaj članak ne daje ništa na osnovu čega bi mogli proceniti da li je data nekretnina povoljna ili ne.

Evo ti sajtovi gde možeš da pogledaš lepo šta se nudi u Španiji i u Portugalu.

Balkan su i Rumunija, Hrvatska, Grcka. Sve zemlje koje su imale losiju pocetnu poziciju od njih a sada su blizu po vecini ekonomskih pokazatelja.

Znam za idealistu, upravo sam se zbog njihovih oglasa i zapitao. Tu vidim samo pitanje, ne i odgovor.
 
Bilo bi lepo da si pročitao (i razumeo) te linkove koje si postavio. Da ne ulazim u to da je jedna vest iz 2011. godine 🙃🙃🙃
Citaj slovo po slovo i videces da dobijaju naftu i gas po mnogo nizim cenama od trzisnih.
Tako da nije ista cena energenata svuda i za sve.
Pregovori se vrse i za ugalj.
Inace trenutna cena proizvodnje papira u Indiji je duplo niza u odnosu na druge proizvodjace u Evropi bas zbog jeftinije cene energenata i celuloze kao sirovine.
Ukoliko te interesuje mogu ti poslati tridesetak sajtova i prepiski od prosle nedelje.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    42,6 KB · Pregleda: 78
Poslednja izmena:
Balkan su i Rumunija, Hrvatska, Grcka. Sve zemlje koje su imale losiju pocetnu poziciju od njih a sada su blizu po vecini ekonomskih pokazatelja.

Znam za idealistu, upravo sam se zbog njihovih oglasa i zapitao. Tu vidim samo pitanje, ne i odgovor.

Evo podataka i za tražene zemlje. Koliko vidim, i Španija i Portugal daleko ispred svih.
Svetska banka.png



A nije mi jasno šta je tvoje pitanje. Pa i u Srbiji se negde može naći nekretnina za 500 evra, pa i manje?

Ja ono što sam gledao npr. u Madridu i Lisabonu, a što bi bilo po mom guštu, nije ispod 8.000 - 10.000 evra po kvadratu.
 
Панонско море је оно што и даље привлачи купце некретнина.
 
Evo podataka i za tražene zemlje. Koliko vidim, i Španija i Portugal daleko ispred svih.
Pogledajte prilog 134888


A nije mi jasno šta je tvoje pitanje. Pa i u Srbiji se negde može naći nekretnina za 500 evra, pa i manje?

Ja ono što sam gledao npr. u Madridu i Lisabonu, a što bi bilo po mom guštu, nije ispod 8.000 - 10.000 evra po kvadratu.

Nominalni BDP i nije bas najsrecniji parametar za uporedjivanje, zato je izmisljen PPP iako i on ima mana.

Nekretnine koje mene cude nisu u Madridu i Lisabonu, vec na obali, ili blizu. LIsabon je zapravo solidno skup, i po numbeo tu negde sa Beogradom po price-to-income odnosu.

Cude me nekretnine poput recimo ove ili ove koje su maltene novogradnje po beogradskim/zlatibosrkim cenama u zemlji gde su plate ipak u proseku bar duplo vece. Vec pored u Francuskoj bi ovakve nekretnine isle za duplo vece pare.

Da ne pominjem da su mi izlazile reklame gde su starije kuce, malo dalje od obale ali opet tu, sa cenama ispod 1000e kvadrat. Ne razumem se dovoljno u spansko trziste i geografiju da bi sad rucno nasao gde tacno.
 
Evo iz prve ruke iz Budimpeste informacija. Masa Madjara razmislja o prodaji stanova oko Trga slobode i kupovini istih u Beogradu. Odusevljeni su razvojem Beograda, a narocito saobracajnom infrastrukturom koja je 2 klase iznad Budimpeste. Bukvalno im nije jasno kako su cene u Bg i dalje bagatela, pa planiraju i po dva stana da uzmu. Beograd postaje sve privlacnija destinacija, kako dijaspori tako i strancima. Ako neko ima prezentaciju Mirijeva neka javi, jer smo bar mi odavno apsolvirali da ce se tu ostvariti najveci ROI a i generalno najveci razvoj. Zasto se guzvati po Andrasi bulevaru kada mogu da uzivaju u Mirijevskom bulevaru recimo, znaju ljudi sta hoce.
 
Tako je, i ne samo to, ja sam čuo da masa Bečlija planira do 2065 proda svoje stanove i kuće, i da investira u Bnw, ne mogu da veruju da u Srbiji žive "ljudi" sa prosečnim IQ 88, kojima je san snova život u betonskim kokošinjcima u najzagađenijem gradu na svetu, pa zato žele svi u Beograd.Inače i naša dijaspora hrli nazad, jer je poskupela salama za 0,5 % te je stoga neizdrživ život tamo postao.Normalno žele ljudi život u lideru regiona, gde se stalno otvaraju nove fabrike (motačnice kablova), a imaju tu i tržište usput za pelene od 7 do 77 godina. A usput su stanovi za džaba i to visokog kvaliteta, pa ko ne bi investiro u Bejograd i Srbistan.
 
Pogledah sad, centar Alikantea, kvadrat od 500-1000 eur kvadrat u zavisnosti od stanja i da li se prodaje namešten. Prelep gradić, taman što se veličine tiče i sadržaja (350k duša), savršene, savršene klime!


Poredim npr sa CG, gde je kvadrat na nekoj čuki 5km od mora 2000 eur. Razmišljam, pa dobro, Španija ima 5000 km dugu obalu, a CG 120 km, verovatno ka CG primorju gravitira tržište od 10 miliona ljudi, a mnogo manje ponude (obale), pa izguglam Hrvatsku, sa ostrvima više km obale nego Španija (verovali ili ne), a tamo još veća cena, osetno. Ništa mi nije jasno!

Ko ima EU papire, dobro da se zamisli, za 50 000 eur stan od recimo 75 kv u centru Alikantea ili garsonjerica od 25 u BG i to ne u centru ili 10 kv u Mirijevu za par godina. ;)

Šalu na stranu, ali eto Mirijevo je sada duplo skuplje od centra Alikantea, to kaže tržište i ono ne greši! Teoretski jeste moguće da kv u Mirijevu stvarno bude 5000 eur, ali to neće značiti da je porasla vrednost življenja tamo, nego da štamparije rade punom parom. Znači kvadrat u Mirijevu 5000 eur, prosečna plata 1500 eur, litar nafte 5 eur i kv u Alikanteu 2500 eur da budemo proporcionalni (sve varijable sadašnje x3). ;)
 
Poslednja izmena:
Čemu takvo pisanije?
Izbori su prošli , i svrake znaju
da brži promet, veca ponuda od potražnje mora cenu da gura na dole...
Kako da ne ,
baš ce Budipeštanci i Bečlie da održe možda čak i podignu cenu Bg nekretnina .... ma obavezno ce biti baš tako,
naročito mi se dopada argoment oko Bg saobracajnica, ... Istina, oni u Budimpešti i Beču nemaju toliko prvoklasnih rupčaga po ulicama ko mi.
:)
 
Evo po svim medijima pisu o najedzi rusa, ukrajinaca i izraelaca u Beograd, samo na BB ne veruju u to nego govore o nekakvom zagadjenju, rupama i tako neke gluposti. Svaki, bukvalno svaki medij pise o tome kako izraelci, rusi i ukrajinci dizu cene nekretnjna ali sve je to izgleda zavera agenata protiv BB forumasa.
 
Čemu takvo pisanije?
Izbori su prošli , i svrake znaju
da brži promet, veca ponuda od potražnje mora cenu da gura na dole...
Kako da ne ,
baš ce Budipeštanci i Bečlie da održe možda čak i podignu cenu Bg nekretnina .... ma obavezno ce biti baš tako,
naročito mi se dopada argoment oko Bg saobracajnica, ... Istina, oni u Budimpešti i Beču nemaju toliko prvoklasnih rupčaga po ulicama ko mi.
:)

Postovi su bili sarkasticni. To je na ovoj temi vrhunac sale i komike i mora da se ponovi na svakoj stranici bar jednom.

Sto se guranja cena na dole, ja sam danas saznao da je na projektu gde sam rezervisao stan cena vec 20% veca od one koju sam ja dobio, a da jos nisu ni poceli da grade. Izgleda da je vradoviceva propaganda jaca od sarkasticnih postova.
 
Postovi su bili sarkasticni. To je na ovoj temi vrhunac sale i komike i mora da se ponovi na svakoj stranici bar jednom.

Sto se guranja cena na dole, ja sam danas saznao da je na projektu gde sam rezervisao stan cena vec 20% veca od one koju sam ja dobio, a da jos nisu ni poceli da grade. Izgleda da je vradoviceva propaganda jaca od sarkasticnih postova.
Хоћеш да продаш стан одмах после, 20% је сјајна ствар?
 
Spanija ima veliku nezaposlenost, ogranicenja drzave u pogledu visine rente, visoke takse i porez. Stanovnistvo ide ka centrima i velikim gradovima jer ne vide prosperitet u manjim sredinama. Preko 50% mladih od 18 do 30 su nezaposleni. To sam nasao na temu cena u spaniji.
More kao more nije dovoljno za zivot.

Ja u Srbiji zapravo i ne vidim da su cene preterano visoke. Beograd jeste skup, ali ima jos 2/3 Srbije koje nisu Beograd i gde su cene daleko nize, do 1000e za novogradnju skoro svuda van Bg. Starogradnja u manjim gradovima ide i za 400e.
I naravno sela gde je kvadrat i po 100e max.
Zasto se 3000e u Bg uzima kao cena kvadrata u Srbiji, pa onda obican narod ne moze da kupi to? Ima toliko jeftinijih kvadrata.
Veliki je pritisak na Beograd, zato i jeste tolika nesrazmera cena po Srbiji.
 
Је л' велики или превелики? Да ли долази до прецењивања? Мени тржиште некретнина, по неким, а заправо многим причама често подсећа на кладионицу, а не инвестирање. Али, сигурно да је то само мој песимизам, тако да заобиђи.
 
Da, znao sam da imaju problem sa tim, ali nisam znao da je baš toliko! Btw oni sa EU papirima nemaju problema oko poreza. :)
Nije samo more, ozbiljan gradić, ozbiljne površine, niskogradnja, dosta sadržaja, sunčani zimski dani, savršena klima (ko je bio na Jadranu npr mesec dana zimi, verovatno mu je preselo)!
Problem sa poslom i jezikom da, ali deluje kao fina alternativa za frilensere, ko želi da proguta metak i odvaži se na život na dve relacije npr.
 
Хоћеш да продаш стан одмах после, 20% је сјајна ствар?

Kupujem za zivot, ne kao investiciju. I iskreno ako se taj projekat izjalovi zbog poremecaja na globalnom trzistu i nedostatka materijala, nemam pojma sta da radim. Sada su vec i projekti koji su dosta dalje na periferiji od ovog skuplji nego sto je ovaj bio kad sam ga rezervisao. A i ovo mi je bilo na ivici psiholoski prihvatljivog.
 
Moglo bi dobro da se zaradi tako sto se rezervisu stanovi u prvoj fazi prodaje, to je obicno free ili 2k, i onda za nedelju dve dok poskupe za 20% prodavati.
 
Kupujem za zivot, ne kao investiciju. I iskreno ako se taj projekat izjalovi zbog poremecaja na globalnom trzistu i nedostatka materijala, nemam pojma sta da radim. Sada su vec i projekti koji su dosta dalje na periferiji od ovog skuplji nego sto je ovaj bio kad sam ga rezervisao. A i ovo mi je bilo na ivici psiholoski prihvatljivog.
Neizvesnost postoji uvek, ali mala je sansa da se ne zavrsi. Evo moj slucaj. Kada sam potpisao predugovor u 2020, posle cetiri dana je uvedeno vanredno stanje zbog pandemije i do tada nevidljene mere ogranicavanja, policijski cas, panika na sve strane i sl. E to je bio period kad sam stvarno mislio da od mojeg stana nema nista, a za novac mogu da se slikam. Ali na srecu, sve to prodje i trziste je ipak mnogo jace nego sto je izgledalo da jeste.
Iako i ja kupujem za zivot, sada bih u slucaj prodaje bio u 700em2 verovatno.
Tako da svakako mislim da nisi pogresio, zavrsice se i ovo sa ratom i nestasicom. Ne verujem u neki slom trzista kao 2008. u narednih par godina.
 
Vrh