Šta je novo?

Cene nekretnina

Gledam istu lokaciju. Jel mozes da podelis neke parametre o stanu, cenu kvadrata, cenu rente...?
Da ne bih ovde navodio detalje imate na oglasima sve.. sustina je da imate novogradnju na b. kosi 2,150-2,600 a ta cena odgovara na istoj lokaciji 30 godina stara starogradnja+renoviranje. Pritom na b kosi imate i dosta duplexa, zgrada bez lifta i sl. pa bi i zbog toga imalo logike da bi bar zbog toga cena morala biti niza
 
Npr kad udjete na iznajmljivanje stanovi b.kosa 1 imate 76m2 400 eur, 35m2 300eur, 80m2 600 eur
Stanovi preko 60m2 (cesto duplexi bez lifta) su sa renoviranjem od 150k(60-ak m2) pa do 200k (80-100m2)
 

Avgust 2021.
Najavili za sep. 2021. model vracanja na trziste vecine od 2 mio objekata (cca 1,36 mio stambeni) ciju prodaju su zakonom zabranili --> jedan od glavnih uzroka rasta cena nekretnina.

To bi povecalo ponudu i vratilo cene u neku normalu, a pomoglo najugrozenijima.

Mart 2022.
nema nista od najavljenog...

Ova vlast radi na smanjenju ponude nekretnina i glavni je krivac za rast cena.


------------------
"motori" rasta cena u Srbiji:

1. zakonom zabranjen promet cca 1,36 mio objekata
2. nelegalni izvori traznje (korupcija, kriminal...),
3. agresivni marketing: "kupite sad ili nikad jer ce biti mnogo skuplje".

...uklanjanjem bar jednog od ova tri uzroka, cene padaju.
 
Zaboravio si ekonomiju.Npr predviđaju skok eura uskoro.Rata kredita skoči sa 300 na 450 eura, plate ostaju iste tj.ko sad ima 800 eura imaće 600 i manje, stanarine ostanu iste (tj skoče sa 30 hiljada na 45), kako je onda moguće održati cenu stanova, pa već u februaru je zabeležena dosta manja prodaja.Ljudi čekaju da li će doći do razrešenja situacije; Ukrajina, gorivo gas, hrana, kurs eura.Svakako do aprila je med i mleko, a posle je samo pitanje koliko će drastične promene uslediti.
 
Pre četiri meseca sam zapisao brojke oglasa za prodaju i izdavanje stanova u Beogradu na dva najpopularnija sajta i poredeći sa tim periodom, sada je u ponudi oko 2500 oglasa manje za prodaju, odnosno oko 400-500 za izdavanje.

Ne znam kako bih tumačio ove podatke, eventualno da je velika potražnja, ali eto kao zanimljiv podatak.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Kao neko ko je aktivno trazio stan poslednja dva meseca kontaktirao sam pa jedno 50 investitora. Manji stan (oko 50kvm) je skoro nemoguce naci, sve je rasprodato unapred pre nego sto je zabodena prva lopata. Ono sto se ne proda odmah su veci stanovi (70+ kvm). Ja licno smatram da su ove cene sulude, ali situacija na terenu je takva da je u vecini novogradnje 80% stanova vec prodato a da temelj nije ni iskopan. Cene se povecavaju iz nedelje u nedelju. U poslednje 2 nedelje sam dobio dosta informacija da je prodaja stopirana dok se ne formiraju nove vise cene, zbog celokupne situacije u zemlji i svetu. Evo ja i dalje ne verujem da je takvo stanje na trzistu, ali pomirio sam se da su cene takve kakve jesu.
 
Iskreno, mislim da ce situacija neminovno da se promeni posle izbora. Sada se sve drzi utegnuto koliko-toliko, a onda ce se videti koliko smo pukli zaista. I ne vidim razlog da se sad zalecemo na nekretnine, jer situacija nije realna vec duze vreme... Sad da uletimo u kredit, a kurs evra i cene osnovnih namirnica i goriva odu nebu pod oblake posle 03.04. prosto nije razumno... cak i da se nudi nesto super, a sto nije slucaj.
 
Ja iskreno ne verujem da će bilo ko dozvoliti da RSD toliko oslabi, jer prvenstveno vlast sve predstavlja u drugoj valuti, da će plata biti 600-700-800-900 EUR i drugo, slabiji dinar bi ugrozio ljude koji mahom glasaju za tu stranku, tako da sumnjam u sve to.

Što se tiče cena nekretnina, pouzdano znam da neki investitori, kao što je Insane napisao, odbijaju da prodaju u izgradnji, kako bi kasnije, s obzirom na cenu materijala i inflaciju, mogli da prodaju po drugoj ceni, tako da iskreno ne verujem da će cene mnogo padati. Nije to samo njihova želja da uzmu više love, već je materijal skočio.
 
Iskreno, mislim da ce situacija neminovno da se promeni posle izbora. Sada se sve drzi utegnuto koliko-toliko, a onda ce se videti koliko smo pukli zaista. I ne vidim razlog da se sad zalecemo na nekretnine, jer situacija nije realna vec duze vreme... Sad da uletimo u kredit, a kurs evra i cene osnovnih namirnica i goriva odu nebu pod oblake posle 03.04. prosto nije razumno... cak i da se nudi nesto super, a sto nije slucaj.
Mislim da garnitura ljudi koja danas kupuje stanove nece biti pogodjena time da je cena ulja otisla sa 150 na 200, ili goriva. Stanove ni sada ne kupuju ljudi koji rade za prosecnu platu ili ispod toga, tako da rast cena osnovnih stvari ne utice na kupovnu moc.
A i ta prica sa izborima je prenapumpana, nista specijalno nece biti posle izbora. Kao sto nista specijalno nije bilo posle bilo kojih izbora.
Narodna banka ima dovoljno deviza da odrzava kurs intervencijama, prvenstveno zbog stranih investitora koji donose evre u drzavu, tako da to je razlog zasto kurs moze biti stabilan.
 
Što se tiče cena nekretnina, pouzdano znam da neki investitori, kao što je Insane napisao, odbijaju da prodaju u izgradnji, kako bi kasnije, s obzirom na cenu materijala i inflaciju, mogli da prodaju po drugoj ceni, tako da iskreno ne verujem da će cene mnogo padati. Nije to samo njihova želja da uzmu više love, već je materijal skočio.
To sto investitori spekulisu da li ce cene biti vece u buducnosti, isto tako i mi mozemo da radimo, kao sto se na forumu ovde i radi. Ne znaci da su oni u pravu, niti mislim da imaju nesto vise informacija od nas. Pre bih rekao da su alavi i da ce to da im se obije o glavu ili da jednostavno diverzifikuju - prodaju deo sad, a deo u buducnosti. Na neki nacin je i to DCA (dollar cost averaging).
Mislim da garnitura ljudi koja danas kupuje stanove nece biti pogodjena time da je cena ulja otisla sa 150 na 200, ili goriva. Stanove ni sada ne kupuju ljudi koji rade za prosecnu platu ili ispod toga, tako da rast cena osnovnih stvari ne utice na kupovnu moc.
Nece, ali vecina koji su kupili te stanove za izdavanje ce biti i tek kako pogodjeni time.
 
To sto investitori spekulisu da li ce cene biti vece u buducnosti, isto tako i mi mozemo da radimo, kao sto se na forumu ovde i radi. Ne znaci da su oni u pravu, niti mislim da imaju nesto vise informacija od nas. Pre bih rekao da su alavi i da ce to da im se obije o glavu ili da jednostavno diverzifikuju - prodaju deo sad, a deo u buducnosti. Na neki nacin je i to DCA (dollar cost averaging).

Nece, ali vecina koji su kupili te stanove za izdavanje ce biti i tek kako pogodjeni time.
Tako je - fudbaler koji zeli da kupi stanove u vrednosti od par milion eur nece drasticno osetiti skok cena a verovatno ima dosta takvih kupaca. Obicnom malo coveku je tesko to da prati ako starogradnja obicnih stanova treba da prati te cene pitanje je sta se kome onda isplati - zivot na selu, u drugom gradu, u drugoj drzavi itd ili kredit od 200k uz zaradu od 600 eur. Licno bih pre presao da zivim u manju sredinu ili inostranstvo da sam pred takvim izborom ali to je licna stvar. Isto vazi i za rente uz pritisak ocekivanog rasta cena hrane itd.

Za onoga ko drzi kes inflacija moze biti 5% pa navise pa sad pitanje je gde trpi veci gubitak na kesu ili na opet povecanim cenama nekretnina..

Trenuno se povecane cene materijala prevaljuju na finalnog potrosaca i moze biti rezon da se saceka sa kupovinom do trenutka kada ce se situacija normalizovati jer ovo nije odrzivo na dugi rok. Imamo gubitke u inudustrijama i pitanje je sada snage drzava da li ce regulisati cene nekih proizvoda ili ce dozvoliti da se ti gubici preliju na gradjane ili kompanije. Nadam se da ne klizimo u neko nekontrolisano okruzenje gde ce svi poceti da podizu cene svojih usluga i proizvoda i tako da pretpostavljam da nece izostati reakcija drzave. Gledano na globalu trziste bi moralo da ispegla ponudom i traznjom relativne cene dobara (uz to da neko mora da snosi odredjene gubitke) a opet nisam siguran da ce drzava regulisati cene stanova na nize.. pre na vise .. ali trajace onoliko koliko to "traznja" bude gurala.
 
Mene je danas kontaktirala prodaja projekta gde sam usmeno rezervisao stan (jos nije pocela izgradnja), ocekuju drasticno povecanje cena, ne samo kod njih nego i kod ostalih investitora zbog skoka cena goriva i materijala.
Srecom, davanjem depozita obezbedjujem sebi cenu koju sam vec dogovorio.
 
Mene je danas kontaktirala prodaja projekta gde sam usmeno rezervisao stan (jos nije pocela izgradnja), ocekuju drasticno povecanje cena, ne samo kod njih nego i kod ostalih investitora zbog skoka cena goriva i materijala.
Srecom, davanjem depozita obezbedjujem sebi cenu koju sam vec dogovorio.
Kolika je cena i lokacija ako nije tajna?
 
Jao dokle vise te price za malu decu. Koliko puta je pominjano koliki je udeo materijal u ceni kvadrata? Slazem se da je mnogo poskupelo, da majstora nema i da su poskupeli, ali taj procenat opet nije ni priblizno procentu naduvavanja cena. E sad opet jedna istina, to sto svi hoce 2 i 3 sprata viska pa ih kosta reket za papire (koje cesto na kraju i ne zavrse i odustanu) to je druga prica.

Takodje investitore niko ne tera da prave te stanove i to sto im je tako nepovoljno sve, jadni oni. Sad svaka ledina kosa i smetliste imaju kondominijum gradiliste sa pompeznim nazivom i cenom preko 2000 plus pdv na lokacijama od po 10+ km od grada.

A tek je posebna prica sto je grafit alu stolarija i stiropor desetka najveci vrhunac ‘kvaliteta’ i zgrada na vracaru dorcolu itd.. jer sto bi bolje stavio kad ce svakako da odere i sa tim. A i sta ovi koji kupuju znaju sta je to kad dodju odakle dolaze najcesce. (Cast izuzecima) sve u svemu nek kupuju ovce dok ih ima
 
Koji je tvoj finansijski savet za milionere da ne ispadnu ovce kupovinom nekretnina?
 
Ovo je mozda za drugu temu ali ipak se odnosi na cene stanova. Ocekivati pad , stagnaciju ili rast cena nekretnina je verovatno nemoguce predvideti jer vremena nisu normalna a i koliko smo mi strucni i informisani? Jos se postavlja i spekulativni faktor koji je tek tesko sagledati. Moje razmisljanje( ne i savet) je uloziti u investicijsko zlato i tako sacekati moment kad kupovina postane " prihvatljiva" . Investicijsko zlato je isto spekulativno odavno, ali na srednji rok se ispegla sa vrednostima nekretnina. Ukoliko stan kupujete za sebe ( jer morate?) a fale vam pare ili mislite da ce doci bolji momenat , mozda je ovo resenje??? Ako cene padnu i padne i zlato vi ste na istom, ako zlato poraste vi ste na dobitku. Da li je na srednji rok moguce da stanovi poskupe a zlato padne? Moje razmisljanje je " strpljen -spasen tj. kad neznas i ne ne umes onda " zamrzni" situaciju pa uradi kad se voda izbistri.
 
Budzetski deficit raste, smanjuju se investicije drzave u kapitalne projekte, manje zarade za izvodjace, manje se kupuju nekretnine...
Rastu cene hrane, komunalija, goriva, ljudi imaju manje novca, manje se kupuje nekretnina...
Kamatne stope na kredite rastu, ljudima ostaje manje para za ostalu potrosnju, manja potrosnja, manji prihodi firmi, manje se kupuje nekretnine...
Kamatne stope rastu, ljudi odlazu kupovinun stana na kredit...
Ko investira u nerentine sada je verovatno usporio malo tj ceka da vidi sta ce se desiti. Nema logike da prodaje nekretninu u ovom trenutku jer sta ce sa novcem? Sa druge strane, ako je vec izlozen u nekretninama a ima viska novca razmislja da diverzifikuje. Mozda ce uloziti u zlato ili u nesto drugo kao sto su akcije inostranih firmi itd

Ovo je mozda za drugu temu ali ipak se odnosi na cene stanova. Ocekivati pad , stagnaciju ili rast cena nekretnina je verovatno nemoguce predvideti jer vremena nisu normalna a i koliko smo mi strucni i informisani? Jos se postavlja i spekulativni faktor koji je tek tesko sagledati. Moje razmisljanje( ne i savet) je uloziti u investicijsko zlato i tako sacekati moment kad kupovina postane " prihvatljiva" . Investicijsko zlato je isto spekulativno odavno, ali na srednji rok se ispegla sa vrednostima nekretnina. Ukoliko stan kupujete za sebe ( jer morate?) a fale vam pare ili mislite da ce doci bolji momenat , mozda je ovo resenje??? Ako cene padnu i padne i zlato vi ste na istom, ako zlato poraste vi ste na dobitku. Da li je na srednji rok moguce da stanovi poskupe a zlato padne? Moje razmisljanje je " strpljen -spasen tj. kad neznas i ne ne umes onda " zamrzni" situaciju pa uradi kad se voda izbistri.

A gde moze da se kupi investiciono zlato posto cujem od nekih da ga nema za kupovinu?
 
Kod nas je veoma tesko investirati u poljoprivredu ako nemate veze na selu bicete prevareni.
Cuo sam za jednu zanimljivu investiciju, investicija u detelinu/seno.
 
Kod nas je veoma tesko investirati u poljoprivredu ako nemate veze na selu bicete prevareni.
Cuo sam za jednu zanimljivu investiciju, investicija u detelinu/seno.
Ne razumem kako bi neko investirao u poljoprivredu kad je otkupna cena kupine jedne godine bila 8 dinara po kilogramu
 
Razumem Defketa, ako ima viška para i to u gotovini da kupi stan, ali ako misliš na kredit stan, stvarno ne verujem sa neko toliko naivan ima para za učešće za stan.Rekli ti da hitno kupiš jer će jako poskupeti? Bravo 🙂 Sa jedne strane, cene mogu da dižu i na 10.000 eura po kvadratu i kupuju sami od sebe, ako se neko usput upeca super, ali sa druge strane imamo masu stanova u posedu fizičkih lica (viška stanova), e upravo ovi stanovi će da povuku cene na dole.
 
Oni za tri nedelje svakako dizu cenu, ja sam stan ionako vec rezervisao, sada samo ostavljam depozit kojim cu obezbediti sebi tu usmeno dogovorenu cenu.

Ali dobro, mozda sam naivan pa ce oni zapravo za tri nedelje da spuste cenu, aj da vidimo i to cudo.
 
Vrh