Šta je novo?

Cene nekretnina

Zato su se maksimalno trudili tokom 2020-2023ce da konstantno pomeraju granice onog "sta je trziste spremno da plati"... i da je ono sto je bilo nenormalno (cena), postane normalno i prihvaceno..
Prodavci su godinama ubedjivani da "to moze skuplje da se proda,ja ti kazem,videces" da bi smotao sebi 3% od veceg kolaca, sve to po kicmi kupaca.. cene duplirane ili vise nego duplirane za 3 godine... ja licno ne mogu da ih smislim..
Da kazemo iskreno stvari o agentima..

Oni, to jest agenti nekretnine su najmanje tu imali udela za podizanje cena nekretnina, ako su ih i imali uopšte...Njima je bitno da se prodaje...Pisao sam ovde kako i mogu da se izbegnu uz neki trud i ako poznaješ tržište, ja kada sam imao susrete sa njima realno su me neki mnogo razočarali jer nisu znali neke osnovne stvari za nekretninu koji prodaju i kao da su imali nedostatak želje za pokazivanjem i uključivanjem mozga itd...
Ima verovatno i odličnih koji se posvete klijentu i mogu mu stvarno pomoći za po meni taj njihov, to jest barem agencijski odličan procenat, može tu pasti i neki dogovor...
Ispostavilo se da je tržište i stvarno spremno da plati ove cene i da prodaja ide, a u novogradnji ide i pre betoniranja prvog temelja, i pre dobijanja gradjevinske dozvole!!
Ponavljam inflacija je glavni razlog, migracija i centralizacija Beograda drugi... Ne znam da li je baš linearno ali u ovakvim gradovima je skoro linearno povećanje prosečne plate naspram povećanja cene kvadrata(tu su drugi članovi foruma više upućeniji u analitiku i grafikone, ja to više po osećaju😉)
 
Oni, to jest agenti nekretnine su najmanje tu imali udela za podizanje cena nekretnina, ako su ih i imali uopšte...Njima je bitno da se prodaje...Pisao sam ovde kako i mogu da se izbegnu uz neki trud i ako poznaješ tržište, ja kada sam imao susrete sa njima realno su me neki mnogo razočarali jer nisu znali neke osnovne stvari za nekretninu koji prodaju i kao da su imali nedostatak želje za pokazivanjem i uključivanjem mozga itd...
Bilo je milion primera na koje smo naisli kako prodavac da stan na prodaju bez agencije, pa posle par sati/dana taj stan nestane iz oglasa i pojavi se ponovo u oglasima gde ga prodaje agencija za vecu cenu.
Ima verovatno i odličnih koji se posvete klijentu i mogu mu stvarno pomoći za po meni taj njihov, to jest barem agencijski odličan procenat, može tu pasti i neki dogovor...
Agenti mozda znace prodavcima jer imaju zajednicki interes da pumpaju cene, a i prodavcima odgovara da se neko drugi bakce sa kupcima umesto njih. Agenti nemaju nikakvu korist za kupce, pa nema ni svrhe da kupci placaju proviziju, sa aspekta kupca agenti su klasicni paraziti.
Ispostavilo se da je tržište i stvarno spremno da plati ove cene i da prodaja ide,
Trziste je spremno da plati ove cene stanova isto kao sto je spremno da plati i ove cene goriva, najvece u regionu. Drugim recima, nije spremno, nego primorano. Imas na hiljade prodavaca, ali samo par desetina investitora i agenata odredjuje i pumpa cene.
 
Bilo je milion primera na koje smo naisli kako prodavac da stan na prodaju bez agencije, pa posle par sati/dana taj stan nestane iz oglasa i pojavi se ponovo u oglasima gde ga prodaje agencija za vecu cenu.

Agenti mozda znace prodavcima jer imaju zajednicki interes da pumpaju cene, a i prodavcima odgovara da se neko drugi bakce sa kupcima umesto njih. Agenti nemaju nikakvu korist za kupce, pa nema ni svrhe da kupci placaju proviziju, sa aspekta kupca agenti su klasicni paraziti.

Trziste je spremno da plati ove cene stanova isto kao sto je spremno da plati i ove cene goriva, najvece u regionu. Drugim recima, nije spremno, nego primorano. Imas na hiljade prodavaca, ali samo par desetina investitora i agenata odredjuje i pumpa cene.

Hm... Ne možemo tako banalizovati i reći da kupci nemaju nikakve koristi od agencija ili nekog dobrog agenta, siguran sam da su neki zbog njih dobili bolji izbor ili bolje i srećnije prošli, Ivane nemoj gledati subjektivno, neko nije kao kupac na ovom forumu po nekoliko meseci ili godina u potrazi i da je ušao i u ekonomiju i rastumačio mnogo različitih mišljenja, verovao ili ne, nekom dodje neka lova, evo na primer neko nasledstvo i hoce sutra da kupi neki stan, naravno da ce se obratiti agenciji za nekretnine, e sada da li ce izabrati/dobiti dobrog agenta i proceniti da je on dobar i da ce mu stvarno pomoci to je nesto drugo...
Mnogo ljudi brzo odradi kupovinu nekretnine preko agencije i kao nekom iskusnom u ovom verujem da ti je to možda i nekako čudno, ali znaš i sam iz nekih statistika kolika je prosečna prodaja nekog stana(meni izlazi na sajtovima)...
Trgovaca je uvek bilo i uvek će ih biti...
Kupci iz inostranstva ili oni u nemogucnosti da razgledaju i toliko se fokusiraju na ovo itekako znače agenti...
Ja sam prvi ovde pricao i pricam medju prijateljima kojima znaci svaki euro da bi kupili nekretninu kako se moze to izbeci ako imaju vremena i truda, pa onda i oko pregovora sa Investitorima oko par procenata i eto dobiješ 5-10% uštede i oko par procenata uštede ako znaš dobre majstore za uredjenje stana itd... Time se ja bavim u investiranju i to su moji da kazem aduti u ovom delu investiranja...

Niko nije primoran, nismo robovi Beograda, velika većina ljudi želi da živi u Beogradu i spremni su na svakojake žrtve da bi živeli u njemu.
 
Bilo je milion primera na koje smo naisli kako prodavac da stan na prodaju bez agencije, pa posle par sati/dana taj stan nestane iz oglasa i pojavi se ponovo u oglasima gde ga prodaje agencija za vecu cenu.

Ok, da li su ti stanovi i dalje u prodaji? Vlasnik se pita za njegovu cenu i po kojoj će je prodati i on je glavni...
Možda ti prodavci ne prate trenutne cene i tržište i eto agenti su ih posavetovali da podignu cenu...
Problem je ako se taj stan njima ne proda u nekom njima povoljnom roku zbog toga, a ako je podignuta cena uz nagovaranje agenta i brzo bio prodat onda mi je ok.
Pa je na njima da li će taj ,,višak,, para što nisu planirali dati ili uložiti u neke svrhe, možda i humanitarne...
 
Poenta je u tome da agenti svesno uticu na dizanje cena, ne zele da dozvole da se neko "zezne" i proda po nekoj normalnoj ceni, nego pumpaju maksimalno i tako postepeno dizu granicu onog sto je normalna cena. Neko bi mozda i spustio cenu, ali agenti kontrolisu celo trziste i svima savetuju da ne spustaju cene, osim ako je to neka mizerna korekcija, pri cemu je i cena sa tom korekcijom veca od normalne. Prodavci verovatno nemaju nista protiv toga, a i agentima odgovara, i to je skroz ocekivano, samo treba nazvati stvari pravim imenima, a to je da agenti udruzeno deluju u pravcu kontrolisanog pumpanja cena na trzistu, pa samim tim nema poente da kupac placa bilo koju proviziju. Ej, na naduvanu cenu da placas proviziju onom ko je naduvao cenu, nebuloza.

Cilj je da se kontrolisu svi oglasi na trzistu i da se ceka da neko "pukne" tj. "presece jer ne moze vise da ceka" i da "shvati da su cene na terenu takve kakve jesu" i da odluci da kupi po tim naduvanim cenama. Kad trziste "prihvati" te cene, onda se one pumpaju jos vise i idemo u novi krug.
 
Poslednja izmena:
Dokle god ide ta prodaja i prodavcu i toj agenciji je ok i svima je super. Kupci su ti koji to omogućavaju, a kojih ima...Bez bilo kakvih sada analitika, ja kada vidim da se ozbiljni kompleksi u izgradnji prodaju pre gradjevinske 80%, na prodajnom danu zgrade(BNV) proda 90%, do završetka sive gradnje većina zgrada i manjih Investitora rasproda preko 80%,zaključujem da ima novaca i tražnje i da fali(iako mi je ovo nezamislivo, jer su kranovi nikad vidljiviji) još veće izgradnje i ok ovo pričam za NS i BG...
Za cene sam eto ranije naveo da mislim da ce stagnirati ovu godinu, uz to da sam spominjao i spominjem da mislim ili na neki način sam uveren da će rasti već naredne godine i nastaviti svoj kontinuirani rast kao tokom svih ovih godina, decenija...
 
Sve ti sto si napisao ne menja cinjenice vezane za nacin pumpanja cene i ulogu agenata u tom pumpanju.
I cene goriva su nam najvece u regionu, pa se gorivo kupuje.
Odakle pare za sve to, i koja je cena svega toga, to je druga prica.
 
Iskreno da ti kažem, gorivo i da je najskuplje, nije dovoljno skupo - kad vidim koliko nekih klinaca po BG vozi svoje krševe od 2k evra svaki dan.

Kad klinja od 20 god ima para za cigare, gorivo, telefon, da jede po ulici svaki drugi dan i još da izađe u grad uveče, mnogo je nama dobro.

I ne bih mešao nekretnine i gorivo u isti koš, dve posve različite kategorije.
 
Mozda gorivo nije najbolji primer, ali primer moze da bude prakticno bilo sta od robe koja se prodaje kod nas. Ti za vecinu robe imas mali broj uvoznika i lanaca koji prakticno diktiraju cene i zbog toga nam je i hrana i tehnika skuplja nego na zapadu. Cuo sam da Lidl najvece profitne marze ostvaruje upravo u Srbiji. Zato su nasi politicari protiv EU jer onda bi bila veca konkurencija robe iz inostrnastva, mogli bismo da uvozimo bez carina, ali to ne odgovara krupnim igracima kod nas. Poenta jeste da kad kontrolises trziste, tj. kad imas ogranicen broj igraca koji kontrolise trziste onda mozes da kontrolises i cene. To se radi na trzistu nekretnina tako sto imas nekoliko desetina investitora i agenata koji kontrolisu trziste. Mislim, po prirodi stvari ti i ne mozes da imas ne znam ni ja koliko veliki broj investitora, ali agenti uticu na to da umesto da imas nekoliko hiljada kupaca koji prodaju stanove na trzistu ti prakticno imas nekoliko desetina agenata koji prodaju stanove tih prodavaca, i onda se oni lako mogu dogovarati oko cena i diktirati cene. Poenta je u kontroli trzista. Investitori kontrolisu trziste novogradnje, agenti trziste starogradnje. Ko kontrolise trziste kontrolise i cene, tako da se moze postaviti pitanje da li je trzisna cena ona koju odredjuju investitori i agenti za nekretnine? Agenti za nekretnine samim svojim postojanjem dizu cene za 4-5% po osnovu svojih provizija, i to ne racunajuci njihov uticaj na pumpanje samih cena. Da li bi se ista cena formirala da nema tih agenata na trzistu?
 
Sve ti sto si napisao ne menja cinjenice vezane za nacin pumpanja cene i ulogu agenata u tom pumpanju.
I cene goriva su nam najvece u regionu, pa se gorivo kupuje.
Odakle pare za sve to, i koja je cena svega toga, to je druga prica.
Ja sam ovde više puta spominja, ali onda dobijem neke podsmehe...
A dobronamerno ovo govorim...
Ljudi će ostati bez ičeg u vlasništvu i biće srećni, ja bih dodao još i sa kreditom(tako je dosta njih u čuvenoj Americi po NYi ostalim eksta gradovima ili čuvenoj zapadnoj Evropi)...
Gledam danas statistiku preko 50% Nemaca nema svoju nekretninu(ok kontam ima tu do selidba i drugačijeg načina života ili posedovanja nekih akcija firmi i drugačijeg života) ali 50%?!!!
Kako bih to rekao a realno već sada dosta ljudi to podržava da i treba svaka generacija da radi i da napreduje a ne da se koristi generacijako bogatsvo i ulaganje, to će neko drugi 😉
Zato ja već 7-10god a imam 34god govorim da se barem kupi svoj stan za život, ako već neće u neki lični ravoj to jest biznis....
 
Mozda gorivo nije najbolji primer, ali primer moze da bude prakticno bilo sta od robe koja se prodaje kod nas. Ti za vecinu robe imas mali broj uvoznika i lanaca koji prakticno diktiraju cene i zbog toga nam je i hrana i tehnika skuplja nego na zapadu. Cuo sam da Lidl najvece profitne marze ostvaruje upravo u Srbiji. Zato su nasi politicari protiv EU jer onda bi bila veca konkurencija robe iz inostrnastva, mogli bismo da uvozimo bez carina, ali to ne odgovara krupnim igracima kod nas. Poenta jeste da kad kontrolises trziste, tj. kad imas ogranicen broj igraca koji kontrolise trziste onda mozes da kontrolises i cene. To se radi na trzistu nekretnina tako sto imas nekoliko desetina investitora i agenata koji kontrolisu trziste. Mislim, po prirodi stvari ti i ne mozes da imas ne znam ni ja koliko veliki broj investitora, ali agenti uticu na to da umesto da imas nekoliko hiljada kupaca koji prodaju stanove na trzistu ti prakticno imas nekoliko desetina agenata koji prodaju stanove tih prodavaca, i onda se oni lako mogu dogovarati oko cena i diktirati cene. Poenta je u kontroli trzista. Investitori kontrolisu trziste novogradnje, agenti trziste starogradnje. Ko kontrolise trziste kontrolise i cene, tako da se moze postaviti pitanje da li je trzisna cena ona koju odredjuju investitori i agenti za nekretnine? Da li bi se ista cena formirala da nema tih agenata na trzistu?
Zar ne može svako da oglasi na Halo Oglasima ili 4zida svoju nekretninu? i ja sam oglašavao, i ok zvale su me agencije ali nisam im pridavao značaja...
A za Investitora sam objasnjavao da nije lako ni sa novcima izvesti i izgraditi ceo projekat, uostalom voleo bih da čujem i vidim jednu analizi po kojoj bi Investitor bio ok i koliko bi on realno trebao da zaradi prilikom izgradnje, da svi budu zadovoljni? To jest koje bi to normalne cene bile kao i normalna njegova zarada(samo bih skrenuo pažnju da prilikom najjednostavnijeg orocavanja u bankama godisnje se trenutno ima 5%)...
 
Zasto bi agenti za nekretnine pumpali cene ako smo svedoci da sada usled vecih cena imamo manji obim prometa? Samim tim I agenti zbog toga manje zaradjuju jer oni sobijaju procenat. Malo je kontradiktorna da ivicina teorija bez dokaza i logike, koju iznosi kao aksiom jer eto: gorivo je skupo.
 
Zar ne može svako da oglasi na Halo Oglasima ili 4zida svoju nekretninu?
Trenutno na Halo Oglasima ima 8.327 oglasa agencija i 341 oglas vlasnika. Oglasi vlasnika znaju cesto da budu povoljniji od oglasa agencija, ali tu imamo i 2 dodatne situacije:
  • Vlasnik oglasi stan po istoj ceni po kojoj bi oglasila agencija, tj. samo koristi naduvane cene da bi i svoj oglasio po toj ceni, pri cemu zeli da izbegne placanje provizije agenciji i da pokupi sav kajmak. Ovo jeste normalno ponasanje vlasnika koji zeli da proda stan po maksimalnoj ceni, ali ne bi mogao da oglasava po toj ceni da agencije ne pumpaju cene svih ostalih stanova
  • Agencije glume "vlasnika" kako bi namamile onog ko zeli da izbegne agencije da kupi preko njih. A obrazlozenje im je obicno tipa "Ovo je stan mog rodjaka, ali ja imam ovlascenje da ga prodam, a moja zena drzi agenciju, pa cemo preko nje to da zavrsimo"
Poenta price jeste da je broj oglasa vlasnika relativno mali da bi uticao na trziste, a i agencije ih cesto "ubede" da je bolje da prodaja ide preko njih jer ce dobiti vise.
A za Investitora sam objasnjavao da nije lako ni sa novcima izvesti i izgraditi ceo projekat, uostalom voleo bih da čujem i vidim jednu analizi po kojoj bi Investitor bio ok i koliko bi on realno trebao da zaradi prilikom izgradnje, da svi budu zadovoljni? To jest koje bi to normalne cene bile kao i normalna njegova zarada(samo bih skrenuo pažnju da prilikom najjednostavnijeg orocavanja u bankama godisnje se trenutno ima 5%)...
Slozena matematika, pisalo se puno o tome i mozemo samo da spekulisemo. Ako vidimo da se u mnogim zemljama u okruzenju grade stanovi dosta jeftinije nego ovde (recimo Bugarska, Grcka,...), znaci da sama cena izgradnje cini relativno mali deo ukupnih troskova. AKo sam dobro razumeo, veliki deo cini zemljiste, ali to neki investitori dobijaju dzabe, tako da oni imaju ko zna koji profit. Oni investitori koji nemaju dzabe zemljiste zaradjuju sigurno manje, ali se postavlja pitanje kako su u nekim drugim zemljama stanovi jeftiniji? Ako su takse, zasto mi imamo najskuplje takse? Ko sve mora da se podmiti ili kome treba da se pokloni stan da bi zgrada dobila dozvolu ili prosla tehnicki prijem? Ako je zemljiste, zasto drzava nije vodila adekvatnu politiku kojom bi omogucila da imamo vise zemljista na povoljnim lokacijama cime bi zemljiste bilo nize (drugim recima, zasto nije razvijala infrastrukturu)? Ako je profit razlog razlike u ceni, onda znaci da nasi mnogo vise zaradjuju. Obrni okreni, sta god da je, nesto je trulo kod nas.
Ne razumem zasto bi agenti za nekretnine pumpali cene ako smo svedoci da sada usled vecih cena imamo manji obim prometa, samim tim I agenti zbog toga manje zaradjuju jer oni sobijaju procenat. Malo je kontradiktorna da ivicina teorija koju iznosi kao aksiom.
Sta je kontradiktorno? Zar nismo pricali o tome da investitori (a verovatno i agenti) racunaju na to da u uslovima smanjene traznje i dalje mogu prodati sve sto su planirali da prodaju, samo ce prodaja ici sporije? Ako "manja zarada" zamenis sa "sporija zarada" onda nemas motiv da spustas cene :) Ako bi spustali cene, onda bi posle nekad ponovo morali da dizu, ovako samo pokusavaju da odrze prag dok ne stvore uslove da ponovo dizu.
 
Poslednja izmena:
Zato to sto ti pises ne funkcionise kada postoji konkurencija. A vidis I sam da isti stan oglasava vise agencija. Svaka od njih bi pre spustila prodavcu cenu I uzela proviziju za sebe, nego rizikovala da neka druga agencija nadje kupca. Pogotovo jer onaj deo koji ode agentu ne cini nikakvu bitnu razliku ukoliko je cena visa/niza 15% na primer, koliko je bitna razlika ukoliko druga agencija poda taj stan.
 
Grčka manje cene? Teško, evo sada sam već dve godine u potrazi za ok apartmanom kod njih, a neaktivno preko 10god.... Neću da se nastavljam jer možemo do sutra koje mesto gde itd... Jesdnostavno za ono što meni odgovara je skuplje od stana u Beogradu koji ću da rentam i da tamo iznajmljujem kuću do mora za celokupnu porodicu sve sa taštom i kerom...
Za tehnički prijem niko ne mora da se podmiri dok se radi po zakonu i pravilima(možeš me kontaktirati u dm vezNo oko toga jer se time izmedju ostalog bavim i organizujem tehnički prijem 😉)
Zemljiste čini od 10%-30%neto izgradjenih kvadrata, uglavnom oko 20-25%, tako da si tu u pravu ako neko dobije besplatno da je u nedostiznoj prednosti, ali ovo je stvar pregovora uglavnom...
Cena izgradnje i organizacije i svega nije mala, nemojte samo to da tako olako shvatate...
Na odgovor oko toga da država nije bodila brigu da imamo dovoljno adekvatnog zemljišta za izgradnju, rekao bih pre da imamo manjak Investitora, realno sada nam treba dodatnih novih jer vidim i sam da ovi trenutni ne mogu fiIčki da odrade sve što im je otvoeno i što su planirali...
 
Citao sam neki research neke banke koja prognozira da ce FED da skracuje kamatne stope u narednih godinu dana, oni ocekuju 8x0.25% da budu smanjenja kamatnih stopa, sto bi znacilo -2% u totalu sto bi smanjilo trosak stambenog kredita prilicno.

Videcemo sta ce biti, meni svakako kredit dolazi tek kao briga sredinom sledece godine, ocekujem barem 0.5% smanjenja do tada, ako bude blize 1% jos bolje.
 
Citao sam neki research neke banke koja prognozira da ce FED da skracuje kamatne stope u narednih godinu dana, oni ocekuju 8x0.25% da budu smanjenja kamatnih stopa, sto bi znacilo -2% u totalu sto bi smanjilo trosak stambenog kredita prilicno.

Videcemo sta ce biti, meni svakako kredit dolazi tek kao briga sredinom sledece godine, ocekujem barem 0.5% smanjenja do tada, ako bude blize 1% jos bolje.
To uvek zele ali nikada nije bilo tako, uvek naglo spuste zbog stete koja nam sledi.
 
Bilo je reci i oko psiholoskog momenta naravno. Imali smo primer Batajnice za koju je ustanovljeno da je pogodna za zivot samo nekome ko je rodjen tamo, i da se niko ko nije iz BG kao ni niko ko jeste iz BG, ne bi odlucio za kupovinu nekretnine tamo a od razloga je navedeno "To nije Beograd" i "Treba 1h 35m autobusom do Petlovog brda".
I taj što je rođen tamo pobegao glavom bez obzira čim je ušao u lovu...
 
Mozda je ovo vazilo pre 2 godine kada su cak i memljivi stanovi odlazili u roku od 5 dana. Iz licnog iskustva sa agentima otkako je pao promet je da hoce da ugrabe svoju proviziju sto pre, i da su im veci problemi vlasnici koji su culi za koliko je komsija iz kraja prodao stan pre 2,3 godine, nego da li ce provizija da bude koji evro gore dole.
 
I taj što je rođen tamo pobegao glavom bez obzira čim je ušao u lovu...
Ovo je bas bezveze razmisljanje.

Drugi pogled je da mi nista nije falilo tamo pa sam zato stekao uslove i da udjem u lovu i biram koju god hocu lokaciju u Srbiji za zivot :D

Jedini razlog sto zivim na NBGD je jer volim njegovu sirinu, bulevare i uredjenost, nema to veze sa Batajnicom nista.

Iz istog razloga nisam ni razmatrao lokacije kao sto su Vracar za moj stan.

Ali ljudi nek misle sta hoce na kraju dana, bitno da mozete da kazete da zivite u centru :)
 
To uvek zele ali nikada nije bilo tako, uvek naglo spuste zbog stete koja nam sledi.
Suzbijanje inflacije podrazumeva neku „stopu žrtvovanja“. Usporavanjem stope po kojoj raste novac FED smanjuje agregatnu tražnju (doduše teorijski, pošto praksa pokazuje razne diskrepancije). Šta je pad agregatne tražnje nego manja proizvodnja svega, a to rezultuje višom stopom nezaposlenosti. Idealan način da suzbiješ inflaciju je da imaš nizak autput i višu stopu nezaposlenosti na neko vreme. Samo...
Pogledajte samo šta smo pisali u ovoj grupi i sve će nam biti jasno. Svi očekujemo da inflacija neće biti tako lako pobeđena. Svi hoćemo da nam plate prate rast inflacije što pre. A to znači da su inflaciona očekivanja velika, što je samo po sebi veliki problem. Potrošači ubrzavaju potrošnju jer se plaše da će im inflacija „pojesti“ pare, preduzeća dižu cene unapred jer očekuju veće troškove. A Vlada naspram pokušaja FED da suzbije dalji rast kamatnih stopa vodi fiskalnu politiku rasipanja finansiranjem ratova i zaduživanjem do guše. Zato novčana masa samo raste i raste. Kao što reče ovaj Jerome Powell: „Fiskalna politika je posao za izabrane ljude“, koji očigledno ne vide problem u ovom i ovakvom deficitu USA. Kad na sve to dodaš da AI tehnologije zasad nisu donele neki volšeban napredak produktivnosti dovoljan da dovede do šoka ponude, dobiješ recept za bućkuriš iz koga će se teško izaći a da se negde ne odlomi dobro.
Ali ne treba kriviti samo FED i očekivati svašta. Koordinacija monetarne i fisklane politike nije jednostrana. A i ima stvari na koje se jednostavno ne može uticati. Jasnom komunikacijom o budućoj monetarnoj politici možeš da stabilizuješ očekivanja tržišta, ali kako da FED komunicira jasno kad očigledno ne znaju gde biju. Dakle, FED može da podstiče štednju raznim merama (kupovina državnih obveznica recimo), ali ne može da ubedi ljude na silu da štede kad neće. Ko uopšte danas štedi aktivno?
Kredibilitet FED je očigledno srozan, što nikako nije dobro.
 
U Beogradu je koliko sada čitam 2% provizija od kupca i 2% od prodavca, to jest po 2,4% ako je agencijska firma u sistemu PDV-a.
Čuo sam od koleginice da prodavcu koji je zaposlen u takvoj agenciji osim fiksne plate, konkretno u ovom slučaju oko 80k ide 10-15% od zarade agencije prilikom te prodaje kao bonus.
Eto na prodatu nekretninu od da kazemo 250k agencija ima zaradu, to jest prihod od 10k dok taj zaposleni prodavac u toj agenciji ima bonus od 1000eur.
Agencija nema pravo na proviziju od strane koja joj nije nalogodavac. Ljudi svašta sebi dozvoljavaju, reketiraju ih polupismeni agenti.
 
Vrh