Šta je novo?

Cene nekretnina

Zato što je podložno zloupotrebi i kartelizaciji tržišta. Privatne kompanije sa više hiljada jedinica su mnogo moćnije u oblikovanju tržišta nego bilo koji mali stanodavac.

Ok mi je da pružaju property management usluge, samo ideja da neki privatni entitet poseduje značajan % stanova u gradu može dovesti do socijalne krize.
Pa ako porediš Beč onda baš i nema neke socijalne krize. Zna se koliko kompanije mogu da kupe, koliku kiriju moraju da stave, koliko garaža moraju da sagrade, koliki porez moraju da plate... Dok ovde svako kupuje, a niko porez ne plaća niti zapošljava nekog novog. Umesto kompanija imaš broj ljudi sa prevelikim kapitalom kojima plaćaš kiriju na koju ne plaćaju porez.
 
Pa ako porediš Beč onda baš i nema neke socijalne krize. Zna se koliko kompanije mogu da kupe, koliku kiriju moraju da stave, koliko garaža moraju da sagrade, koliki porez moraju da plate... Dok ovde svako kupuje, a niko porez ne plaća niti zapošljava nekog novog. Umesto kompanija imaš broj ljudi sa prevelikim kapitalom kojima plaćaš kiriju na koju ne plaćaju porez.

Imam slabo poverenje u državu kao regulatora i zaštitnika javnog interesa. Možda to funkcioniše u Austriji, ali sam siguran da bi otišlo u totalnu perverziju kada bi zaživelo kao biznis model ovde.
 
Pa u tome je razlika, što kod nas država baš i ne funkcioniše najbolje. Ali, neko bi npr na taj primer iz Austrije nazvao totalitarizmom, država se meša gde ne treba iliti ne sme, ali zapravo neki red mora da postoji, a naši ljudi slabo prihvataju red. Sa druge strane i država gradi stanove koje posle prodaje svojim stanovnicima ali tek posle 10god.
 
Poslednja izmena:
Znači država je nenormalna ako je "dozvolila" da neko ko je legalno zaradio par stotina miliona EUR I platio porez na to, investirao u par hiljada stanova i platio porez na tu kupovinu i onda ih renta i opet placa porez na tu delatnost. I to je mešetarenje i monopol?! Stvarno svašta ovde može da se pročita. Pa na zapadu uključujući i Austriju, većina rentala su u vlasništvu kompanija cija je primarna delatnost rentiranje. U Beogradu je značajna anomalija da se rezidencijalne nepokretnosti u 99% slucajeva rentaju od fizičkih lica. Valjda su to ti monopolisti i vlasnici krupnog kapitala....
Normalno je da investitor sagradi 2000 novih stanova pa da ih proda/rentira. A ne da kupuje postojecih 2000 stanova i dodatno dize cene. Do 1990-te Nemacka je imala milione gradskih stanova koji su rasprodani 'investitorima' pa je sad u velikim gradovima gotovo nemoguce ista rentirati za manje od 50% prosecne plate. Dok su se 70-tih stanovi retnirali za 30% jedne plate kad nije bilo 'investitora', kakav divan doprinos covecanstvu.

U Beogradu samo 'podobni' mogu da grade i de fakto postoji oligopol na novu gradnju. Ako neko i proba da povoljno prodaje stanove, dobice poziv sa odgovarajuceg mesta da to ne radi. Jer prvo moraju da se prodaju stanovi izvesne privatne firme kojoj je poklonjeno 500 hektara gradjevinskog zemljista u centru grada.
 
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..
Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.
Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.
Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat

Od toga što si naveo, mislim da Mirijevo ima najbolju infrastrukturu, ali nisam upoznat sa Julinim brdom baš, to neka kaže neko drugi.

Gledaj Karaburmu, Višnjičku banju, Miljakovac, Žarkovo. Možda Vidikovac, mada je to dosta skočilo.

Nećeš naći novogradnju za te pare nigde više, starogradnju jedino, i to ćeš verovatno morati da renoviraš jer je 1500-1600 jako malo trenutno čak i za periferiju.
 
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..

Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.

Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.

Hoce li sledece godine biti bolji izbor nekretnina za manji novac ?

Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat
Sa ove strane reke: Galenika, Batajnica, Zemun Gornji grad manje vise i to sve starogradnja.
 
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..

Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.

Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.

Hoce li sledece godine biti bolji izbor nekretnina za manji novac ?

Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat
Što ne Batajnica? Brzo se stigne do Zemuna i Nbg, taj potez će se razviti sigurno. Zemun Polje nije loše, ja mislim.
 
Pa samo probajte da iznajmite stan u Minhenu pa da vidite šta je muka i koje su cene, a oni kažu uzalud. Stanodavci mogu bukvalno da zahtevaju i broj cipela i boju očiju i visinu podstanara i to sva tri kriterijuma da stave i da nađu takvog! Pustite priče. Vidite realnost i popričajte s bilo kim ko živi u velikim gradovima. Mission impossible je naći stan za rent!
 
U Nemačkoj su cene pale 10%, ništa ne izmišljaju.
Cekamo da i ovde padnu, vec se oseca. Ja na oglasima vidjam smece i precenjene nekretnine koje jako tesko idu. Prodavci se povlace, s dobrim stanovima... ostaje ili samo smece, ili nesto jako precenjeno. Trebace vremena da se tvrdoglav i bandoglav narod ohladi.
 
Normalno je da investitor sagradi 2000 novih stanova pa da ih proda/rentira. A ne da kupuje postojecih 2000 stanova i dodatno dize cene. Do 1990-te Nemacka je imala milione gradskih stanova koji su rasprodani 'investitorima' pa je sad u velikim gradovima gotovo nemoguce ista rentirati za manje od 50% prosecne plate. Dok su se 70-tih stanovi retnirali za 30% jedne plate kad nije bilo 'investitora', kakav divan doprinos covecanstvu.

U Beogradu samo 'podobni' mogu da grade i de fakto postoji oligopol na novu gradnju. Ako neko i proba da povoljno prodaje stanove, dobice poziv sa odgovarajuceg mesta da to ne radi. Jer prvo moraju da se prodaju stanovi izvesne privatne firme kojoj je poklonjeno 500 hektara gradjevinskog zemljista u centru grada.
Ok pretpostavljam da misliš na BNV, što i jeste da su dobili zemljište(mislim da je država vlasnik 30%), ali ko dobija poziv od novih i manjih Investitora i od koga? Što bi Investitor prodavao za manju cenu kada i po ovoj ceni do sada prodaju i pre dobijanja gradjevinske dozvole i započete gradnje?
 
u velikoj većini su to i naravno bolje zgrade nego starogradnja
jel može malo objašnjenje šta je konkretno bolje? osim što je novo. Šta je bolje od neke zgrade, naravno koja se održava i od betona je i izolacija zvuka odlična.. Nove zgrade se prave od jeftininih materijala, pregradni neki zidovi i slično..Čuješ komšiju kako priča, kako ide u wc...
 
jel može malo objašnjenje šta je konkretno bolje? osim što je novo. Šta je bolje od neke zgrade, naravno koja se održava i od betona je i izolacija zvuka odlična.. Nove zgrade se prave od jeftininih materijala, pregradni neki zidovi i slično..Čuješ komšiju kako priča, kako ide u wc...
Možda ima nekih izuzetaka kod novogradnje, ali evo ih razlike uglavnom:
-energetska efikasnost(sada zgrade moraju da ispunjuju uslove da budu bolje energetski i da imaju energetaki pasoš) to samim time znači bolju izolaciju, zato nekada i vidite ako se dogovore komšije pa rade spoljnu izolaciju zgrade na starogradnji, što je odlično ali retkost da se svi dogovore za to.
-bolji liftovi
-o kompleksima gde imaju stanari dvorište i druge sadržaje ne bih govorio pošto nema svaka novogradnja to, ali evo i to je jedan od razloga.
-bolja stolarija(zato uglavnom i vidimo na starogradnji da se to prvo menja ili renovira uglavnom najjeftinijim PVC prozorima, a u dosta novogradnje je dosta bolja stolarija(zato i to treba pitati Investitora šta planira da ugradi, koliko komora i slojeva stakla).
-smart sistemi
-bolja efikasnost kod protivpožarnosti
- pa i na samu zvučnu izolaciju se obraća više pažnje(ovo nije kod svih investitora, ali i kod većine je bolja nego u starogradnji.
-o materijalima ne bih hteo ni da govorim da je na primer nemoguće naći na primer azbesta u novogradnji, dok u nekoj baš starijoj starogradnji se čak i to može naći.
-parking mesta obezbedjena(e to što se naplaćuju to je nešto drugo

Generalno se ide ka poboljšanju kvaliteta života, projektuje se po novim i stalno unapredjujućim standardima.

Slažem se da ima jako dobre starogradnje i da je i bolja od neke novogradnje, jer uvek ima propusta u radu, a i dosta zavisi od samog Investitora jer je na njemu koji kvalitet će da uradi, koju stolariju će da stavi, koji kvalitet pločica, koji energetski rred će imati zgrada itd... Neko je i starogradnju u prošlosti uradio 2 ili 3 klase bolju nego što je morao po propisima pa je samim tim i bolja od neke novogradnje koja je da kažem samo zadovoljava trenutne standarde.
Polovni dobar Mercedes je uglavnom bolji od novog Punta, ali skoro svaki novi auto je bolji od starije njegove verzije, desi se fabrička greška ali to nije namerno 😉
Zato i treba malo gledati reputaciju Izvodjača, Investitora, Projektanta i ostalog tima(Nadzora) itd...i njegove prethodne zgrade i reference...
 
Poslednja izmena:
Možda ima nekih izuzetaka kod novogradnje, ali evo ih razlike uglavnom:
-energetska efikasnost(sada zgrade moraju da ispunjuju uslove da budu bolje energetski i da imaju energetaki pasoš) to samim time znači bolju izolaciju, zato nekada i vidite ako se dogovore komšije pa rade spoljnu izolaciju zgrade na starogradnji, što je odlično ali retkost da se svi dogovore za to.
-bolji liftovi
-o kompleksima gde imaju stanari dvorište i druge sadržaje ne bih govorio pošto nema svaka novogradnja to, ali evo i to je jedan od razloga.
-bolja stolarija(zato uglavnom i vidimo na starogradnji da se to prvo menja ili renovira uglavnom najjeftinijim PVC prozorima, a u dosta novogradnje je dosta bolja stolarija(zato i to treba pitati Investitora šta planira da ugradi, koliko komora i slojeva stakla).
-smart sistemi
-bolja efikasnost kod protivpožarnosti
- pa i na samu zvučnu izolaciju se obraća više pažnje(ovo nije kod svih investitora, ali i kod većine je bolja nego u starogradnji.
-o materijalima ne bih hteo ni da govorim da je na primer nemoguće naći na primer azbesta u novogradnji, dok u nekoj baš starijoj starogradnji se čak i to može naći.
-parking mesta obezbedjena(e to što se naplaćuju to je nešto drugo

Generalno se ide ka poboljšanju kvaliteta života, projektuje se po novim i stalno unapredjujućim standardima.

Slažem se da ima jako dobre starogradnje i da je i bolja od neke novogradnje, jer uvek ima propusta u radu, a i dosta zavisi od samog Investitora jer je na njemu koji kvalitet će da uradi, koju stolariju će da stavi, koji kvalitet pločica, koji energetski rred će imati zgrada itd... Neko je i starogradnju u prošlosti uradio 2 ili 3 klase bolju nego što je morao po propisima pa je samim tim i bolja od neke novogradnje koja je da kažem samo zadovoljava trenutne standarde.
Polovni dobar Mercedes je uglavnom bolji od novog Punta, ali skoro svaki novi auto je bolji od starije njegove verzije, desi se fabrička greška ali to nije namerno 😉
Zato i treba malo gledati reputaciju Izvodjača, Investitora, Projektanta i ostalog tima(Nadzora) itd...i njegove prethodne zgrade i reference...
Lepo objašnjeno. Hvala.
Sve većinom se slažem
 
Pa samo probajte da iznajmite stan u Minhenu pa da vidite šta je muka i koje su cene, a oni kažu uzalud. Stanodavci mogu bukvalno da zahtevaju i broj cipela i boju očiju i visinu podstanara i to sva tri kriterijuma da stave i da nađu takvog! Pustite priče. Vidite realnost i popričajte s bilo kim ko živi u velikim gradovima. Mission impossible je naći stan za rent!
Minhen je najgori primer, jer tamo ima najviše posla, najbolje su plate i najbezbedniji je. Nemačka je veoma heterogena po pitanju cena najma i kupovine nekretnina. Ima usranih gradova, gde je veoma jeftino, a ima i gradova gde je skoro nemoguće naći bilo šta ili nešto povoljno. U kratkom periodu su nagrnuli milioni novi stanovnika, a ZA RAZLIKU OD SRBIJE, U NEMAČKOJ SE VEOMA MALO STANOVA GRADI I TO JE FENOMEN, KOJI NE MOGU DA SHVATIM.
 
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..

Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.

Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.

Hoce li sledece godine biti bolji izbor nekretnina za manji novac ?

Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat

Verujem da ti i dosta ljudi ovde na forumu je vezano poslom za Beograd ili vam se svidja grad ili imate rodbinu ovde ili ste jednostavno odavde, ali za taj novac u Nišu možda možeš da kupiš stan u Planet Residence koji gradi Delta.

Da li je stvarno bolje živeti na periferiji Beograda bez dobre infrastrukture ili biti prvi u manjem gradu? Ja iskreno mislim ovo drugo. Niš nije najrazvijeniji grad ali je odlično mesto za porodičan život. Ja sam se iz Niša preselio u Beograd tek kada sam mogao da iznajmim stan u naselju koje ja želim i sada skoro da kupim u novogradnji koja meni odgovara. Bez toga ja mislim nema smisla živeti u Beogradu. Pogotovo u tvojoj situaciji gde za novac koji imaš ništa ti ne odgovara i moraš da ideš do krajnjih granica fleksibilnosti.

Ovako kupiš stan u manjem mestu, izgradiš karijeru ili razviješ dodatno biznis na nekoliko godina, prodaš, kupiš u Beogradu koji želiš bez kompromisa.
 
Vrh