Šta je novo?

Cene nekretnina

Zivot u stanu tesko da moze da bude delux, bogatasi zive u vilama okruzeni zelenilom, mirom, udaljeni od zagadjenja i buke. Proglasiti zivot u spajzu na raskrsnici delux zivotom je neka srpska izmisljotina. Belvil, razne savade i slicno su tipicni primeri socijalnog stanovanja,


Rast ekonomije ne znaci i rast cena nekretnina, kao sto smo vec pricali treba liberalizovati trziste i profit investitora svesti na 10%, ko ne moze da se prilagodi treba da propadne.
 
Nisam imao vreme detaljno da citam, ali ono sto sam video deluje zanimljivo
 
Zivot u stanu tesko da moze da bude delux, bogatasi zive u vilama okruzeni zelenilom, mirom, udaljeni od zagadjenja i buke. Proglasiti zivot u spajzu na raskrsnici delux zivotom je neka srpska izmisljotina. Belvil, razne savade i slicno su tipicni primeri socijalnog stanovanja,

Djovak nije bogatas? Sto kad je u BG boravi u stanu na raskrsnici sa 10ak traka (plus pruga) u opstini dalekoj od centra i dedinjskog zelenila, poznatoj kao "spavaonice"?
 
Kad se porede cene u Stocholmu treba sve ovo uzeti u obzir sta je covek nabrojao.
Koje ludilo. U Beogradu sve nogicama u du*e. Cak i 3000 eura po m2 u Bg ali da imas stan ono da ga imas kao vecina i da pevas.
Ko ima cetiri zida u Beogradu (kakva god) trebalo bi zaista da ceni to mnogo vise nego sto misli.

 
Poslednja izmena:
Ko ima cetiri zida u Beogradu (kakva god) trebalo bi zaista da to mnogo vise nego sto misli.
Narocito zato sto od medijalne i prosecne plate, tesko moze da iznajmi stan i da mu ostane za hranu i ostale osnovne potrebe. Zato je vlasnistvo nad nekretninom u Srbiji vaznije, nego u vecini evropskih zemalja.
 
Narocito zato sto od medijalne i prosecne plate, tesko moze da iznajmi stan i da mu ostane za hranu i ostale osnovne potrebe. Zato je vlasnistvo nad nekretninom u Srbiji vaznije, nego u vecini evropskih zemalja.
Vlasništvo nad nekretninama je SVUDA VAZNO!! Ekstremno važno!!! To su samo priče nije važno ko je vlasnik, samo vi rentirajte od bogatih vlasnika a mi vam dajemo "slobodu" da se možeš seliti gde hoćeš i kad hoćeš. U prevodu uvek strepiš da te ne izbaci, da ne podigne Rent! Svoj krov nad glavom nema cenu!!! (Po meni)
(Naravno ne govorim o kratkoročnim iznajmljivanju na moru ili dok si student već za svoj život).
 
Vlasništvo nad nekretninama je SVUDA VAZNO!! Ekstremno važno!!! To su samo priče nije važno ko je vlasnik, samo vi rentirajte od bogatih vlasnika a mi vam dajemo "slobodu" da se možeš seliti gde hoćeš i kad hoćeš. U prevodu uvek strepiš da te ne izbaci, da ne podigne Rent! Svoj krov nad glavom nema cenu!!! (Po meni)
(Naravno ne govorim o kratkoročnim iznajmljivanju na moru ili dok si student već za svoj život).
Da, svuda je vazno, ali procenat vlasnistva govori da nije svuda isto vazno. U mnogim evropskim zemljama, stanovi su decenijama bili veoma dostupni za najam, a i socijalna drzava je pokrivala najam. Nije isto ako ti nakon najma stana, od prosecne plate ostaje 1200 evra ili ako ti ostane 300. Srbija, kao veoma siromasna zemlja, u poredjenju sa ostalim evropskim, namece vlasnistvo nad nekretninom, kao uslov opstanka.
 
Da, svuda je vazno, ali procenat vlasnistva govori da nije svuda isto vazno. U mnogim evropskim zemljama, stanovi su decenijama bili veoma dostupni za najam, a i socijalna drzava je pokrivala najam. Nije isto ako ti nakon najma stana, od prosecne plate ostaje 1200 evra ili ako ti ostane 300. Srbija, kao veoma siromasna zemlja, u poredjenju sa ostalim evropskim, namece vlasnistvo nad nekretninom, kao uslov opstanka.
Da, ali to je catch 22, jer u Srbiji kao siromašnoj zemlji mnogo je teže uštedeti novac za učešće za stan, a čak i kada ušteditiš uslovi kreditiranja su daleko gori nego u uređenim zemljama, pa samim tim i mogućnost ostvarivanja vlasništva nad sopstvenom nekretninom manja. Jedini nacin za 90% stanovnika Srbije da steknu nekretninu je putem nasledstva, jer sa svojim prihodima ne ostvaruju bilo kakvu novčanu akumulaciju (sav novac ode na hranu, račune i "osnovne" životne potrebe)
 
Da, svuda je vazno, ali procenat vlasnistva govori da nije svuda isto vazno. U mnogim evropskim zemljama, stanovi su decenijama bili veoma dostupni za najam, a i socijalna drzava je pokrivala najam. Nije isto ako ti nakon najma stana, od prosecne plate ostaje 1200 evra ili ako ti ostane 300. Srbija, kao veoma siromasna zemlja, u poredjenju sa ostalim evropskim, namece vlasnistvo nad nekretninom, kao uslov opstanka.
Da ti ne ostane ništa nakon plaćanja hipoteke treba uzeti svoj stan za život (ne govorim o investicionim stanovima). Zapadne zemlje samo lepo upakuju da "ne trebaš ti da si vlasnik" ali uvek treba kupiti za život.
 
Evo da vam podelim trenutno iskustvo iznajmljivanja stana u Amsterdamu (ja iznajmljujem drugima). Prošle godine sam dao oglas i digao cenu, po meni lično više od inflacije, i za 8 sati (da za osam sati) mi se javilo 20 ljudi da žele da iznajme stan da sam morao da skinem oglas. Bukvalno "lidl pilići" akcija. I na kraju su još ljudi sami hteli da dignu cenu renta. To mi je reklo da sam ipak dao nižu cenu od tržišne.
Sada poučen iskustvom novogradnji u BGu i Žile Vasića iz Kadene (video koji sam postavio) sam digao rent za još 20%. Nema više "lidl pilića" akcije da zovu non stop. Ali pazite javljaju se ljudi 1-2 dnevno. Imam zakazano razgledanje stana za 10 dana, a do tada skupljam brojeve i radim screening. Holandski državljani, Ukrajinci su isključeni. Samo i isključivo expatima izdajem. Znam da to nema veze s cenama nekretnina u BGu ali uradio sam ono što su uradili u BGu. Digao cenu i da vidim da li ide. Isto što rade s cenama u novogradnji. Dignu i dok god se prodaje polako ali se prodaje cena je ok. Uvek možeš da spustiš cenu.
Vi ne možete da zamislite šta ljudi sve nude od dokumenata samo da bi došli da vide stan! Ugovor o radu odmah, platne listiće, preporuke, sve živo, iako to ni ne tražim. I onda mi neko kaže nije važno da li imaš stan ili ne... Pa ovde je nemoguća misija naći legalan stan gde se možeš prijaviti. Ovo važi za full nameštene stanove (što je kod nas standard, a u NL izuzetak).
A druga opcija je što bi Pera Ždera rekao, socijalni stanovi za 750e - ima ih, ali znate koja je lista čekanja 14+ GODINA!! Pa ti čekaj. I onda ga još dobiješ bez poda (da goli beton, ništa čak ni laminat nije stavljen) praktično "siva faza". Znači čekaš pola vremena što bi mogao da isplatiš već hipoteku... Ali dobro svako ima svoju računicu.
 
Kad se porede cene u Stocholmu treba sve ovo uzeti u obzir sta je covek nabrojao.
Koje ludilo. U Beogradu sve nogicama u du*e. Cak i 3000 eura po m2 u Bg ali da imas stan ono da ga imas kao vecina i da pevas.
Ko ima cetiri zida u Beogradu (kakva god) trebalo bi zaista da ceni to mnogo vise nego sto misli.

Kaže ne mogu da verujem, u 21. veku, demokratija. Kako oni to tamo perfidno sve upakuju u jednu naizgled sočnu napolitanku demokratije, a kad zagrizeš - crvčina.
Tamo možete da kupite, ali niko neće da živi, klima loša, nema ništa. Realno iskustvo čoveka, ništa drukčije nego u 95% zemalja u svetu.
Bolji smo mi mnogo nego što mislite drugovi...
 
Razvuk'o snimak na pola sata, a sve je mogao da kaze u 3 recenice. Ocigledno kod njih postoji konpect da nekretnina moze (ne mora) da se proda bez zemljista na kojem je, nego da pod ugovorom placas rentu za zemljiste na kojem je nekretnina i da postoji vremensko ogranicenje "iznajmljivanja" zemljista na ~100 godina. Verovatno su takve nekretnine jeftinije i ja tu ne vidim nikakav problem.

Problem je sto ljudi nisu ni malo informisani kad kupuju tako nesto, pa se posle zale kako im to ne odgovara.
 
Razvuk'o snimak na pola sata, a sve je mogao da kaze u 3 recenice. Ocigledno kod njih postoji konpect da nekretnina moze (ne mora) da se proda bez zemljista na kojem je, nego da pod ugovorom placas rentu za zemljiste na kojem je nekretnina i da postoji vremensko ogranicenje "iznajmljivanja" zemljista na ~100 godina. Verovatno su takve nekretnine jeftinije i ja tu ne vidim nikakav problem.

Problem je sto ljudi nisu ni malo informisani kad kupuju tako nesto, pa se posle zale kako im to ne odgovara.
Isto kao kod nas sto mozes da kupis neuknjizene stanove ili stanove sa drzavinom (ne znam ima li razlike izmedju ova 2), bez upotrebne ili gradjevinske dozvole, stanove koji se nalaze u zgradi koja uopste nije ni upisana u katastar ili stanove sa drugim vrstama tereta (hipoteka na stanu ili zgradi, plodouzivanje i sl). Jeftiniji su, ali u startu ulazis u potencijalni problem.
 
Razvuk'o snimak na pola sata, a sve je mogao da kaze u 3 recenice. Ocigledno kod njih postoji konpect da nekretnina moze (ne mora) da se proda bez zemljista na kojem je, nego da pod ugovorom placas rentu za zemljiste na kojem je nekretnina i da postoji vremensko ogranicenje "iznajmljivanja" zemljista na ~100 godina. Verovatno su takve nekretnine jeftinije i ja tu ne vidim nikakav problem.

Problem je sto ljudi nisu ni malo informisani kad kupuju tako nesto, pa se posle zale kako im to ne odgovara.
Jeste odužio, ali nije pričao samo o tome.
Spomenuo je i probleme koji se javljaju prilikom obračuna rente na zemljište, gde su počeli da perfidno ubacuju različite stavke, od kojih je neka i stopa inflacije, što očigledno izaziva velike probleme. Takodje, pričao je i o problemima oko procedure da se produži rok iznajmljivanja zemljišta, koja iziskuje velike troškove i unajmljivanje posebnih procenitelja koji to rade.
I nije pitanje o tome da li može ili ne mora, nego da je većina stanova izgrađeno na zemljištu imućnih zemljoposadnika, koji su u dosluhu sa ljudima sa vlasti, i da oni imaju totalnu kontrolu nad situacijom.
 
Jeste odužio, ali nije pričao samo o tome.
Spomenuo je i probleme koji se javljaju prilikom obračuna rente na zemljište, gde su počeli da perfidno ubacuju različite stavke, od kojih je neka i stopa inflacije, što očigledno izaziva velike probleme. Takodje, pričao je i o problemima oko procedure da se produži rok iznajmljivanja zemljišta, koja iziskuje velike troškove i unajmljivanje posebnih procenitelja koji to rade.
I nije pitanje o tome da li može ili ne mora, nego da je većina stanova izgrađeno na zemljištu imućnih zemljoposadnika, koji su u dosluhu sa ljudima sa vlasti, i da oni imaju totalnu kontrolu nad situacijom.
Verovatno je sve to unapred poznato. Koja je razlika kad neko iznamljuje stan, pa ti dignu rentu? Ovako bar postoji ogranicenje da se to povecanje rente radi u skladu sa inflacijom, sto je iz mog ugla prilicno fer. Ali dobro, neka se bore za bolje uslove, uvek navijam za stranu koja je u gorem polozaju kad su ove stvari u pitanju.
 
Baš me zanima kakav će biti april, ali izgleda da ćemo se načekati.
Medju ovih 48 obrađenih ugovora za starogradnju (ukupno 74) ima samo 6 stanova skupljih od 2500e/m2, i čak 30 ispod 2000e/m2. I novogradnja mi je čudna. Od 31, 17 ugovora ispod 2k/m2.

Iako je uzorak mali, nekako mi deluje da obim prometa neće biti tako velik... Ili sam samo naivan kao veverica :)

Edit: Verovatno je dosta do redosleda unošenja...
 
Da, svuda je vazno, ali procenat vlasnistva govori da nije svuda isto vazno. U mnogim evropskim zemljama, stanovi su decenijama bili veoma dostupni za najam, a i socijalna drzava je pokrivala najam. Nije isto ako ti nakon najma stana, od prosecne plate ostaje 1200 evra ili ako ti ostane 300. Srbija, kao veoma siromasna zemlja, u poredjenju sa ostalim evropskim, namece vlasnistvo nad nekretninom, kao uslov opstanka

Ne slazem se sa poslednjom recenicom.
Sve zemlje istocnog bloka imaju ogroman procenat nekretnina u vlasnistvu kao posledicu otkupa stanova koji su zadruzno gradjeni u socijalizmu a zatim otkupljivani za sitan novac tokom devedesetih. U Evropi su mislim Rumunija i Bugarska u vrhu sa preko 90% stanovnistva koje zivi u sopstvenim stanovima, dok su najbogatije zemlje (po BDP-u) zapravo sa najmanjim procentom stanovnistva: Svajcarska i Nemacka, sa 50% ili cak ispod toga.
To sto u zapadnoevropskim drzavama veci procenat stanovnistva rentira nekretnine ne znaci da je tamo najam jeftin ili pristupacan, vec da je nemoguce kupiti stan od plate ni na kredit a kamoli u gotovini.
Kad sam ziveo u Italiji kao mlad inzenjer, a u to vreme Italija jos uvek bila razvijena drzava, mogao sam da iznajmim SOBU a da nekako prezivim od ostatka (inzenjerske) plate. Vecina mladih na zapadu koja pocinje da radi moze da iznajmi SOBU tako sto se utali sa jos 2-3 osobe da bi imali za stan.
Tek kad par pocne da zivi zajedno pa spoje svoje plate mogu da iznajme neki stancic, pa polako. Dotiranje roditelja se podrazumeva.
Vlasnistvo nad nekretninom je svuda uslov opstanka, samo sto je u istocnoj Evropi to jos uvek moguce ostvariti dok u zapadnoj sve teze i teze. Doduse i u BG i Novom Sadu to ce biti sve teze i teze. Izuzetak su zemlje PIGS-a ali znamo zasto je to tako.
Srbija je daleko od siromasne zemlje, ne mozemo se porediti sa zemljama Benelux-a ili par najjacih ekonomija u Evropi, ali kvalitet zivota u BG je misaona imenica za 75% ostatka sveta.
 
I na zapadu se dosta razlikuje od države do države, i od grada do grada. U USA ima mnogo više opcija za život i kod njih je normalno da onaj koji je outpriced u Kaliforniji ode npr. u Denver, SLC ili neki flyover state, zato što USA ima desetine razvijenih urbanih oblasti gde postoji dosta posla za različite industrije.

U Srbiji možeš da radiš većinu visoko plaćenih poslova samo u BG. Mi moramo da radimo na decentralizaciji države i da nekako dovedemo više kompanija u NS, Niš, Kragujevac itd. da se smanji pritisak na Beograd.
 
I na zapadu se dosta razlikuje od države do države, i od grada do grada. U USA ima mnogo više opcija za život i kod njih je normalno da onaj koji je outpriced u Kaliforniji ode npr. u Denver, SLC ili neki flyover state, zato što USA ima desetine razvijenih urbanih oblasti gde postoji dosta posla za različite industrije.

U Srbiji možeš da radiš većinu visoko plaćenih poslova samo u BG. Mi moramo da radimo na decentralizaciji države i da nekako dovedemo više kompanija u NS, Niš, Kragujevac itd. da se smanji pritisak na Beograd.
Mislim da ima baš dobar procenat ljudi, prevashodno u IT sektoru, koji mogu da rade onlajn, ali jednostavno hoće da budu u Bg-u, iz mnogo razloga koje smo već spominjali ovde dosta puta. Mislim da ima gradova i prigradskih naselja gde možeš lagano da organizuješ život ako si spreman da jednom, dva puta nedeljno, ili po potrebi baš, dolaziš u Bg, ali očigledno niko ni ne pokušava to.
 
Ne slazem se sa poslednjom recenicom.
Sve zemlje istocnog bloka imaju ogroman procenat nekretnina u vlasnistvu kao posledicu otkupa stanova koji su zadruzno gradjeni u socijalizmu a zatim otkupljivani za sitan novac tokom devedesetih. U Evropi su mislim Rumunija i Bugarska u vrhu sa preko 90% stanovnistva koje zivi u sopstvenim stanovima, dok su najbogatije zemlje (po BDP-u) zapravo sa najmanjim procentom stanovnistva: Svajcarska i Nemacka, sa 50% ili cak ispod toga.
To sto u zapadnoevropskim drzavama veci procenat stanovnistva rentira nekretnine ne znaci da je tamo najam jeftin ili pristupacan, vec da je nemoguce kupiti stan od plate ni na kredit a kamoli u gotovini.
Kad sam ziveo u Italiji kao mlad inzenjer, a u to vreme Italija jos uvek bila razvijena drzava, mogao sam da iznajmim SOBU a da nekako prezivim od ostatka (inzenjerske) plate. Vecina mladih na zapadu koja pocinje da radi moze da iznajmi SOBU tako sto se utali sa jos 2-3 osobe da bi imali za stan.
Tek kad par pocne da zivi zajedno pa spoje svoje plate mogu da iznajme neki stancic, pa polako. Dotiranje roditelja se podrazumeva.
Vlasnistvo nad nekretninom je svuda uslov opstanka, samo sto je u istocnoj Evropi to jos uvek moguce ostvariti dok u zapadnoj sve teze i teze. Doduse i u BG i Novom Sadu to ce biti sve teze i teze. Izuzetak su zemlje PIGS-a ali znamo zasto je to tako.
Srbija je daleko od siromasne zemlje, ne mozemo se porediti sa zemljama Benelux-a ili par najjacih ekonomija u Evropi, ali kvalitet zivota u BG je misaona imenica za 75% ostatka sveta.
Није то баш цела истина. Конкретно за Швајцарску, тамо живе рационални људи а порез на имовину им је огроман а систем/закони те штите од било каквих економских шпекулација и искоришћавања . Слично је и у Холандији где су права закупаца станова у пракси већа од власника.

Што се тиче недоступности станова за младе је ситуација слична сада у целом јудео-хришћанском свету чији смо и ми део АЛИ, статистика је јасноа - У односу на зараде Београд је у првих 5 градова у Европи по цени станова.

А када узмемо величину стамбеног фонда, економско и демографско стање "неко" је морао дебело да се помучи да овако дубоко утера својим грађанима.
 
Ne slazem se sa poslednjom recenicom.
Sve zemlje istocnog bloka imaju ogroman procenat nekretnina u vlasnistvu kao posledicu otkupa stanova koji su zadruzno gradjeni u socijalizmu a zatim otkupljivani za sitan novac tokom devedesetih. U Evropi su mislim Rumunija i Bugarska u vrhu sa preko 90% stanovnistva koje zivi u sopstvenim stanovima, dok su najbogatije zemlje (po BDP-u) zapravo sa najmanjim procentom stanovnistva: Svajcarska i Nemacka, sa 50% ili cak ispod toga.
To sto u zapadnoevropskim drzavama veci procenat stanovnistva rentira nekretnine ne znaci da je tamo najam jeftin ili pristupacan, vec da je nemoguce kupiti stan od plate ni na kredit a kamoli u gotovini.
Kad sam ziveo u Italiji kao mlad inzenjer, a u to vreme Italija jos uvek bila razvijena drzava, mogao sam da iznajmim SOBU a da nekako prezivim od ostatka (inzenjerske) plate. Vecina mladih na zapadu koja pocinje da radi moze da iznajmi SOBU tako sto se utali sa jos 2-3 osobe da bi imali za stan.
Tek kad par pocne da zivi zajedno pa spoje svoje plate mogu da iznajme neki stancic, pa polako. Dotiranje roditelja se podrazumeva.
Vlasnistvo nad nekretninom je svuda uslov opstanka, samo sto je u istocnoj Evropi to jos uvek moguce ostvariti dok u zapadnoj sve teze i teze. Doduse i u BG i Novom Sadu to ce biti sve teze i teze. Izuzetak su zemlje PIGS-a ali znamo zasto je to tako.
Srbija je daleko od siromasne zemlje, ne mozemo se porediti sa zemljama Benelux-a ili par najjacih ekonomija u Evropi, ali kvalitet zivota u BG je misaona imenica za 75% ostatka sveta.
Nemas dovoljno informacija i iskustava, da bi mogao da doneses zakljucak. Stanovi su u zapadnoj Evropi bili smesno jeftini, u odnosu na plate, sve do pre 5 do 10 godina. Prosecna porodica je mogla za deset godina rada, da ustedi za trosoban stan. Mnogi su tu povoljnost koristili, a oni koji nisu, danas se kaju. Sada su stanovi i tamo skupi, ali opet mnogo dostupniji, nego u Srbiji.
Srbija je, kada se poredi sa ostalim evropskim zemljama, veoma siromasna.
U socijalizmu je isto mali broj ljudi iznajmljivao nekretnine, jer je sistem bio drugaciji, pa su dobijali stanove sa stanarskim poravom.
 
Poslednja izmena:
Vrh