Šta je novo?

Cene nekretnina

Obzirom da je Srbija ozbiljan kandidat za EU, ne bi me čudilo da se Srbija pridruži EU mnogo ranije nego što bi smo mogli da očekujemo, a i ovo nešto-šta-god sa Kinezima da istovremeno pojača ekonomiju Srbije, u nekom dobrom scenariu. DP 🙈

Šta kažete? Ima li šanse za dupli buster, ili ne?
 
Obzirom da je Srbija ozbiljan kandidat za EU, ne bi me čudilo da se Srbija pridruži EU mnogo ranije nego što bi smo mogli da očekujemo, a i ovo nešto-šta-god sa Kinezima da istovremeno pojača ekonomiju Srbije, u nekom dobrom scenariu. DP 🙈

Šta kažete? Ima li šanse za dupli buster, ili ne?
investicioni rejting, Kinesko upumpavanje, tranzit koji kida, bakar i zlato razbijaju (rudnici rade punom parom), 47% debt to gdp, turizam bukvalno sve jaci, aerodrom ce jos malo da obori rekord svih vremena, dijaspora koja je u FOMO fazonu, brza pruga do Budimpeste krece, metro ce krenuti da grade, svi autoputevi u izgradnji i na sve to jos i expo 2027. A ako povrh svega toga jos spuste malo kamate …..
Mislim da ce 2027. da bude ekonomska ludnica.

Edit: a da i postajemo proxy drzava za Kineske proizvode. To znaci uvezes iz Kine u Srbiju proizvod. Modifikujes ga 35% i izvezes za USA bez carine kao Made in Serbia. (A neke stvari imaju takozvanu anti-dumping carinu). Sto znaci potraznja za industrijskim objketima krece tri cetiri sad.

Meni iskreno ovo vise deluje na “the perfect storm”.
 
Poslednja izmena:
investicioni rejting, Kinesko upumpavanje, tranzit koji kida, bakar i zlato razbijaju (rudnici rade punom parom), 47% debt to gdp, turizam bukvalno sve jaci, aerodrom ce jos malo da obori rekord svih vremena, dijaspora koja je u FOMO fazonu, brza pruga do Budimpeste krece, metro ce krenuti da grade, svi autoputevi u izgradnji i na sve to jos i expo 2027. A ako povrh svega toga jos spuste malo kamate …..
Mislim da ce 2027. da bude ekonomska ludnica.

Edit: a da i postajemo proxy drzava za Kineske proizvode. To znaci uvezes iz Kine u Srbiju proizvod. Modifikujes ga 35% i izvezes za USA bez carine kao Made in Serbia. (A neke stvari imaju takozvanu anti-dumping carinu). Sto znaci potraznja za industrijskim objketima krece tri cetiri sad.

Meni iskreno ovo vise deluje na “the perfect storm”.
Ubacio sam ovaj Vradovicev tekst u Bing da vidim kakva ce Srbija biti kad se sve ovo bude ostvarilo, i evo rezultata (ovako vradovic vidi Srbiju za par godina): :)
1715241007958.png
1715241045420.png
1715241059123.png
1715241077899.png
1715241270348.png
1715241288537.png
1715241298359.png
1715241317454.png
 
Obzirom da je Srbija ozbiljan kandidat za EU, ne bi me čudilo da se Srbija pridruži EU mnogo ranije nego što bi smo mogli da očekujemo, a i ovo nešto-šta-god sa Kinezima da istovremeno pojača ekonomiju Srbije, u nekom dobrom scenariu. DP 🙈

Šta kažete? Ima li šanse za dupli buster, ili ne?
Ulaskom u EU ovo sa Kinezima ne važi. Moramo da se uskladimo onda. Mi nismo 2 poglavlja zatvorili od 20+ za 10 godina.
 
EU kaže da su svojevremeno Bugarska i Rumunija magično zatvorile, ko smo mi da dovodimo kriterijume EU. Zatvorice pošteno i Srbija svoja poglavlja kad dođe vreme da EU i Srbija kažu tako, a prirodno je da se to desi. Tako vidim. Ne može očima iz 2024e da se posmatra 2028a, na primer, koja nije došla.
 
Pa Makron je izjavio da je upitno postojanje EU ako ne dođe do ozbiljnih promena ...
 
Ovo kad pocne da se pojavljuje po oglasima znaci da je inventar nekretnina jako los.

Evo jedne diskriminacije u oglasima :D :D :D :D Dosadili im vise stranci.
Screenshot 2024-05-09 at 2.03.15 AM.png
 
Ovo sto je @vradovic naveo je sve tacno i bice dobro za sitne i krupne kapitaliste i elitu blisku vlasti dok za obicnog radnika i tu neku radnicku klasu bice sve gore i raslojavanje ce se samo jos vise produbljavati.
Sve je to dobro dok daju pare i uzimamo zajmove gde god mozemo a sta ce biti kad dodje trenutak kada zatvore slavinu i bude vreme za vracanje ili neke druge uslove s obzirom da smo uzimali pare na sve strane (arapi, kinezi, zapad).
 
Ovo sto je @vradovic naveo je sve tacno i bice dobro za sitne i krupne kapitaliste i elitu blisku vlasti dok za obicnog radnika i tu neku radnicku klasu bice sve gore i raslojavanje ce se samo jos vise produbljavati.
Sve je to dobro dok daju pare i uzimamo zajmove gde god mozemo a sta ce biti kad dodje trenutak kada zatvore slavinu i bude vreme za vracanje ili neke druge uslove s obzirom da smo uzimali pare na sve strane (arapi, kinezi, zapad).
Dok se uzimaju krediti ti kapitalisti stavljaju pare u dzep izvlacenjem novca iz budzeta. Kad dodje vreme za vracanje nece vracati oni nego sirotinja.
 
Ovo sto je @vradovic naveo je sve tacno i bice dobro za sitne i krupne kapitaliste i elitu blisku vlasti dok za obicnog radnika i tu neku radnicku klasu bice sve gore i raslojavanje ce se samo jos vise produbljavati.
Sve je to dobro dok daju pare i uzimamo zajmove gde god mozemo a sta ce biti kad dodje trenutak kada zatvore slavinu i bude vreme za vracanje ili neke druge uslove s obzirom da smo uzimali pare na sve strane (arapi, kinezi, zapad).
Tako je slazem se apsolutno i ne kazem da je to dobro. Na zalost ko rentira i radi a ako mu je kucni budzet manji od par hiljada on zapravo ide u rikverc sto bi rekao gosn. Predsednik. Jer na zalost sve ostalo ide napred mnogo brze od toga. Ako imas stan i neku prosek zaradu onda si tu na istom niti gubis niti dobijas bukvalno zivotaris. Tek ako imas nekretninu + znacajna primanja ili vise nekretnina zapravo ides napred i zbog toga ce se desiti raslojavanje bas kao u neoliberalnom kapitalizmu. Zato je nekretnina odlican hedge protiv inflacije i takvih burazer ekonomija gde se rade stimulansi na razne fore pa ako nemas nekretninu od toga nemas nista jer ti renta non stop raste + troskovi seljakanja.
 

Poslednja sansa za kupovinu dok ne provale svi da krece. 🚀🚀🚀🚀
 
Može jedno pojašnjenje što se tiče poreza na kapitalnu dobit od prodaje stana.
Kada se on i koliko plaća? Kako je kod fizičkih lica a kako kod doo firmi?
Da li se plaća ako se u narednom periodu od tih novaca ponovo kupi nekretnina ili 2 u izgradnji?
Pod pretpostavkom da se i stvarno u Ugovoru napiše celokupna prodajna cena nekretnine
 
Može jedno pojašnjenje što se tiče poreza na kapitalnu dobit od prodaje stana.
Kada se on i koliko plaća? Kako je kod fizičkih lica a kako kod doo firmi?
Da li se plaća ako se u narednom periodu od tih novaca ponovo kupi nekretnina ili 2 u izgradnji?
Pod pretpostavkom da se i stvarno u Ugovoru napiše celokupna prodajna cena nekretnine
Pricam za fizicka lica, za pravna ne znam.
Placa se ako stan prodas u roku manje od 10 godina nakon kupovine.
Oslobodjen si placanja ako u roku od 6 meseci kupis drugi nekretninu, a ako kupis u roku od 12 meseci, ali duze od 6 meseci, onda si duzan da platis ali imas prava na povracaj.
Takodje se gleda i vrednost nekretnine, ne mozes da kupis trosoban stan koji vredi 20..000 evra, da ga prodas za 200.000 evra i da kupis neku supu u roku od 6 meseci od 10.000 evra, mozes da eventualno budes oslobodjen samo za tih 10.000 evra da ti ne ulazi u osnovicu.
Pritom, sve ovo vazi za kupovinu nekretnine za zivot. Ako ti nije u pitanju nekrentina za zivot onda uopste nisi oslobodjen placanja ovog poreza.
 
Kako je definisana "nekretnina za život"?
Pricam za fizicka lica, za pravna ne znam.
Placa se ako stan prodas u roku manje od 10 godina nakon kupovine.
Oslobodjen si placanja ako u roku od 6 meseci kupis drugi nekretninu, a ako kupis u roku od 12 meseci, ali duze od 6 meseci, onda si duzan da platis ali imas prava na povracaj.
Takodje se gleda i vrednost nekretnine, ne mozes da kupis trosoban stan koji vredi 20..000 evra, da ga prodas za 200.000 evra i da kupis neku supu u roku od 6 meseci od 10.000 evra, mozes da eventualno budes oslobodjen samo za tih 10.000 evra da ti ne ulazi u osnovicu.
Pritom, sve ovo vazi za kupovinu nekretnine za zivot. Ako ti nije u pitanju nekrentina za zivot onda uopste nisi oslobodjen placanja ovog poreza.
Ko
 
Da li neko zna kad izlazi RGZ kvartalni izveštaj za prvi kvartal?
 
Kako je definisana "nekretnina za život"?

Ko
Ovde imas bolje objasnjeno: https://cityexpert.rs/blog/pravni-saveti/kako-izbeci-porez-na-kapitalnu-dobit
Nije bas definicija "nekretnina za zivot" nego se gleda "novac uložen u rešavanje stambenog pitanja.", i evo kako je definisano:
Rok od 12 meseci predviđen je za povraćaj poreza na kapitalnu dobit, ukoliko je novac uložen u rešavanje stambenog pitanja.

Prema Pravilniku, rešavanje stambenog pitanja odnosi se na:

  • kupovinu ili izgradnju stana za obveznika ili člana domaćinstva koji nema rešeno stambeno pitanje;
  • kupovinu ili izgradnju stana koja se odnosi na poboljšanje uslova života za obveznika ili člana domaćinstva;
  • kupovinu ili izgradnju više stambenih jedinica u funkciji domaćinstva;
  • kupovinu ili izgradnju jedne stambene jedinice umesto više njih, radi spajanja domaćinstva;
  • razmenu stanova;
  • pretvaranje zajedničkih prostorija zgrade u stambenu jedinicu;
  • drugi načini rešavanja stambenog pitanja.
Znaci, ako imas 1 stan i prodas ga da bi kupio drugi (u roku od godinu dana), a nije proslo vise od 10 godina od kupovine prvog, smtra se da resavas stambeno pitanje i onda si oslobodjen poreza.
Ali ako imas 2 stana ili vise onda je pitanje kako se to gleda, verovatno si oslobodjen ako prodajom ta 2 kupis 1 veci i bolji, ali ako zivis u jednom a prodajes ovaj drugi koji je recimo prazan da bi kupio neki bolji koji bi izdavao, onda nisam siguran da li se to racuna kao "resavanje stambenog pitanja". Mislim da postoje citavi pravilnici i misljenja ministarstva gde se definise sta i kako moze da se racuna.
Naravno, ako je proslo vise od 10 godina, onda si 100% oslobodjen sta god radio, ovde pricamo samo o periodu kracem od 10 godina.
 
Vrh