Šta je novo?

Cene nekretnina

oko 1700 po kvadratu, da dodam je u pitanju centar grada.
Savetovao bih te, da oceniš da li nekome drugome to može koristiti(investiciono ili nekom komšiji), ako ne može koristiti kao tebi imaš neku prednost u pregovaranju, sada sve zavisi kakva je situacija, ako je Investitor procenio po tvojoj kupovini stana da se nisi cenkao i da si lako prihvatio cenu, onda je i dao ovu cenu sa pretpostavkom da ćeš je prihvatiti, pogotovo ako je osetio da ti baš treba( u neobaveznom razgovoru kada se spusti gard obično se onda saznaju želje kupca i nažalost nekad iskoriste), ja uvek idem na spuštanje cene i da kažem uvek uspem, svakom je u cilju da se dogovori i da se ide dalje...
 
Bilo bi logično da postoji strana koja želi što višu cenu, kao što postoji i strana koja želi što nižu cenu. Jedna ili druga strana imaju veću moć u datom trenutku, u zavisnosti od sticaja okolnosti, ali zanemarimo to za sada.

Činjenica da se novogradnje na sumanutim lokacijama prodaju odlično, i najbitniji argument: po sve višim cenama, govori u prilog da je potražnja možda organskog porekla, dakle bez sirove cenovne intervencije. Izgledna posledica nečije sirove intervencije bi verovatno bila da cena stagnira ili slično. Međutim, ono što sam video pre neki dan, šta se prodaje i po kojoj (sve višoj) ceni, me je zapanjilo. Možda grešim, nisam iz struke, samo kao prolaznik sam procenio tako..
 
Slažem se. Cena može biti fingirana, ali tražnja ne može.

Države su jako mnogo para upumpale u sistem, i zadnjih par godina vlasnici tog novca gledaju da ga se otarase investiranjem u hard assete.
 
Savetovao bih te, da oceniš da li nekome drugome to može koristiti(investiciono ili nekom komšiji), ako ne može koristiti kao tebi imaš neku prednost u pregovaranju, sada sve zavisi kakva je situacija, ako je Investitor procenio po tvojoj kupovini stana da se nisi cenkao i da si lako prihvatio cenu, onda je i dao ovu cenu sa pretpostavkom da ćeš je prihvatiti, pogotovo ako je osetio da ti baš treba( u neobaveznom razgovoru kada se spusti gard obično se onda saznaju želje kupca i nažalost nekad iskoriste), ja uvek idem na spuštanje cene i da kažem uvek uspem, svakom je u cilju da se dogovori i da se ide dalje...
Hvala na odgovoru. Iskreno ne znam kako ce se knjiziti i da li tu uopste ima pdv ili nema, kontam da je ovo sa pdvom, to tek treba da saznam. Ostava je oko 6 kvadrata, i da jeste skuplja od garaznog mesta, ali cu probati da ispregovaram.
 
Jednostavno se preko odobravanja građevinskih dozvola i preko nekih metoda prinude ostali investitori odvraćaju od spuštanja cena. Ne mogu da tvrdim ali moguće je i da im se diktiraju cene. Ovo poslednje nagađam.
Moram da podelim moje da kažem dugogodišnje iskustvo i delovanje u toj branši 😉Za odobravanje gradjevinske dozvole možeš unajmiti projektni biro i sa njima dobar Ugovor, oni su dužni da ti dobiješ gradjevinsku dozvolu, ako ih unajmiš od početka celog procesa pa i pre same kupovine zemljišta, jeste možda te i malo uspore iz grada, države uprava(jer ih ima malo koji su za to zaduženi i nisu možda radni kao privatnici) ali tu je bitan faktor da ste svi prisutni ti kao Investitor i te koje si zadužio(platio za to) redovno i u toku, realno je jako opširno, moraš poznavati celokupni sistem i branšu sem što imaš para. Nakon svega toga neka se udruži vas nekoliko u investiciju svakome trebaš dati naknadu za uloženo, mnogo veću nego da su lagodno oročili te novce u banci i bez imalo stresa došli do nekog profita. Ako računamo da bez stresa kod banke dobijaš 5% godišnje od banke kolika je zarada kada imaš stres i ne znaš materiju i ulaziš u to i trebaš biti garant za 10god(ok Izvodjač za radove ali tebe će svi vijati i ako nemaš sa svima ozbiljan Ugovor dzaba) a proces traje 2-3 godine? Pogotovo ako radiš sve po pravilima i da svakog platiš koliko treba i po nekim normativima itd i da se ispoštuje svaki kupac, rok.... Tako da posle svega teško da hoćeš da smanjiš cenu od konkurentne i prodajne, jer je tražnja trenutno velika...Smanjićeš cenu u i pred samu izgradnju kako bi mogao svakog da platiš i da se to kompletira/završi. Jaki Investitori imaju reputaciju i zato svi lagodno uzimaju kod njih u izgradnji i pre same izgradnje gde to ne može baš da se kaže za neke novonastale Investitore, kao što se uglavnom ljudi zalete da kupe neki reklamiran proizvod i dugogodišnji....
 
Dok se Beograd na vodi gradi, za naroda nema gladi, imaćemo modne piste, a čistači će sve da čiste, da se sija grad na vodi, blago onom ko nas vodi. Dolaziće tu tenori razni, a na kuli projekcija: Tesla, Novak, Dodik, kom je skupo neka vozi. Na vodi je novi centar grada, daleko jako je od smrada. Tu se skuplja nova nam elita, ko je ljubomoran upadne mu pita.
 
Znaci na osnovu njegovog misljenja, gubitnici su svi koji su uzeli investiciono stan na BNV-u, jer su sada zbog inflacije izgubili vec 15% na vrednosti i da ono sto smo i pricali ovde, ako krene masovna gradnja stanova i zavrsetak trenutnih gradilista za manje od 3 godine dobiti situaciju da ce starogradnja morati ozbiljno da spusti cene da bi parirali novogradnji na obodima.
Ono sto stvarno ide u korist srednjoj klasi sto su pre svega kamate i dalje visoke (sto smiruje onu ludost koju smo imali) i sto ce biti vise stanova. Ima mi smisla ovo sto prica, dobra je analiza.
 
Država će apsolutno dozirati ponudu i u Surčinu i u BNV baš da ne bi obarali cene.

1500 stanova u Surčinu i nije neki broj da bi ozbiljno poremetio tržište po mom mišljenju...
 
Za one koji nisu ispratili. Svi faktori za recesiju su manje vise tu, jedina stvar koja se drzala je nezaposlenost. Izasao je izvestaj i za april i od ocekivanih 3.8% doslo je na 3.9% (znam da ovo zvuci malo ali ove sitnice pokrecu trzista). Naravno sva trzista su krenula gore dok je dolar poceo da pada.
Logika je u sustini da ako nezaposlenost raste, to znaci da ce ljudi manje trositi, to znaci manja inflacija i usporena ekonomija sto znaci da ce FED spustati kamate.
Takodje smo dobili odgovor od Powell-a da sigurno nece biti dizanja kamata a da sto se tice spustanja da nemaju uopste sigurnost da to mogu da urade sada.

Zakljucak je da kao i kod svake vece recesije, oni ne znaju sta da rade i jedna opasna stvar kod izvestaja nezaposlenosti je sto kada to krene na gore, to krece malim koracima i onda drasticno skoci sto je obicno varnica za neki slom (mada imamo vise situacija za slom sada).

Takodje su rekli da ce smanjiti sa QT (sa 90 milijardi na 60 milijardi u junu pa sve do 25) sto znaci da smo blizu da pre svega dodjemo do situacije kada vise nece usisavati novac iz sistema pa tek onda, ako se desi slom, krene QE.

Moje predvidjanje je da ce trzista ici gore drasticno do jula-avgusta (sredinom godine) i onda neka vrsta sloma.
1714774835522.png
 
Za one koji nisu ispratili. Svi faktori za recesiju su manje vise tu, jedina stvar koja se drzala je nezaposlenost. Izasao je izvestaj i za april i od ocekivanih 3.8% doslo je na 3.9% (znam da ovo zvuci malo ali ove sitnice pokrecu trzista). Naravno sva trzista su krenula gore dok je dolar poceo da pada.
Logika je u sustini da ako nezaposlenost raste, to znaci da ce ljudi manje trositi, to znaci manja inflacija i usporena ekonomija sto znaci da ce FED spustati kamate.
Takodje smo dobili odgovor od Powell-a da sigurno nece biti dizanja kamata a da sto se tice spustanja da nemaju uopste sigurnost da to mogu da urade sada.

Zakljucak je da kao i kod svake vece recesije, oni ne znaju sta da rade i jedna opasna stvar kod izvestaja nezaposlenosti je sto kada to krene na gore, to krece malim koracima i onda drasticno skoci sto je obicno varnica za neki slom (mada imamo vise situacija za slom sada).

Takodje su rekli da ce smanjiti sa QT (sa 90 milijardi na 60 milijardi u junu pa sve do 25) sto znaci da smo blizu da pre svega dodjemo do situacije kada vise nece usisavati novac iz sistema pa tek onda, ako se desi slom, krene QE.

Moje predvidjanje je da ce trzista ici gore drasticno do jula-avgusta (sredinom godine) i onda neka vrsta sloma.
Jako je tesko bilo sta predvideti jer ima previse parametara. Prosto moze neki trivijalni parametar da se poremeti na primer da EUR valuta oslabi i da onda opet bude pritisak dijaspore iz AUS/CA/US/UAE/RUS i slicno
 
Moje predvidjanje je da ce trzista ici gore drasticno do jula-avgusta (sredinom godine) i onda neka vrsta sloma.
Više sam teoretičar zavere nego ekonomista, po nekoj mojoj logici ne bi trebalo biti bilo kakvog pada berze/čega god u SAD pre izbora. :D

Pročitah pre neki dan da su čak popustili neke sankcije Rusiji u vezi energije. Sve kako bi se očuvao status kvo do kraja godine.
 
Više sam teoretičar zavere nego ekonomista, po nekoj mojoj logici ne bi trebalo biti bilo kakvog pada berze/čega god u SAD pre izbora. :D

Pročitah pre neki dan da su čak popustili neke sankcije Rusiji u vezi energije. Sve kako bi se očuvao status kvo do kraja godine.
2008 su isto bili izbori a imali smo finansijsku krizu, ne mora to da znaci ali ne iskljucujem mogucnost. Ako sam ista naucio to je da ne treba se drzati slepo necega zato sto zelis da tako bude.
 
Po meni trebalo bi otvoriti temu gde će se deliti ovakvi klipovi i generalno pozitivna iskustva stranaca koji borave ili žive u Srbiji jer smatram da bi takva pozitivna propaganda o prednostima života u Srbiji iz ugla stranaca (idealno ako su to stranci iz zemalja koje su u našem mentalitetu ukorenjene kao nekakav ideal života, što znači zapadna Evropa, USA i slično) makar jednom delu ljudi koji razmišljaju u pravcu "svugde je bolje nego ovde" uspela da otvori oči i da im prikaže prednosti (da ne kažem lepote) života u Srbiji koje su možda oni svesno ili nesvesno zapostavili, dozvolivši sebi da na život u Srbiji gledaju samo iz negativnog ugla.

Jednostavno mislim da nam treba neka vrsta "dehejterizacije" da bismo kolektivno bili srećniji. Moramo se otrgnuti od tog emotivnog crno-belo pogleda na svet oko nas da bi nam dugoročno kao naciji bilo lepo u svojoj koži.

Znam da će me sada isprozivati pola foruma kako sam bot i kako sam ovakav ili onakav, ali ja zaista volim Beograd i Srbiju i srećan sam što živim ovde.
 
Au sta je sa ovim ljudima, sve neka odlaganja, odustajanja, failovanja...

 
Po meni trebalo bi otvoriti temu gde će se deliti ovakvi klipovi i generalno pozitivna iskustva stranaca koji borave ili žive u Srbiji jer smatram da bi takva pozitivna propaganda o prednostima života u Srbiji iz ugla stranaca (idealno ako su to stranci iz zemalja koje su u našem mentalitetu ukorenjene kao nekakav ideal života, što znači zapadna Evropa, USA i slično) makar jednom delu ljudi koji razmišljaju u pravcu "svugde je bolje nego ovde" uspela da otvori oči i da im prikaže prednosti (da ne kažem lepote) života u Srbiji koje su možda oni svesno ili nesvesno zapostavili, dozvolivši sebi da na život u Srbiji gledaju samo iz negativnog ugla.

Jednostavno mislim da nam treba neka vrsta "dehejterizacije" da bismo kolektivno bili srećniji. Moramo se otrgnuti od tog emotivnog crno-belo pogleda na svet oko nas da bi nam dugoročno kao naciji bilo lepo u svojoj koži.

Znam da će me sada isprozivati pola foruma kako sam bot i kako sam ovakav ili onakav, ali ja zaista volim Beograd i Srbiju i srećan sam što živim ovde.
Ovaj komentar interpretiram da nam treba više Stokholmskog sindroma. Možda smo ispred Centralnoazijskih despotija, ali po svim parametrima smo dno Evrope.
 
Po meni trebalo bi otvoriti temu gde će se deliti ovakvi klipovi i generalno pozitivna iskustva stranaca koji borave ili žive u Srbiji jer smatram da bi takva pozitivna propaganda o prednostima života u Srbiji iz ugla stranaca (idealno ako su to stranci iz zemalja koje su u našem mentalitetu ukorenjene kao nekakav ideal života, što znači zapadna Evropa, USA i slično) makar jednom delu ljudi koji razmišljaju u pravcu "svugde je bolje nego ovde" uspela da otvori oči i da im prikaže prednosti (da ne kažem lepote) života u Srbiji koje su možda oni svesno ili nesvesno zapostavili, dozvolivši sebi da na život u Srbiji gledaju samo iz negativnog ugla.

Jednostavno mislim da nam treba neka vrsta "dehejterizacije" da bismo kolektivno bili srećniji. Moramo se otrgnuti od tog emotivnog crno-belo pogleda na svet oko nas da bi nam dugoročno kao naciji bilo lepo u svojoj koži.

Znam da će me sada isprozivati pola foruma kako sam bot i kako sam ovakav ili onakav, ali ja zaista volim Beograd i Srbiju i srećan sam što živim ovde.
Tako je, ne treba verovati svojim ocima iako zivimo ovde celi zivot, nego strancima koji su tu mesec dana.
 
Vrh