Šta je novo?

Cene nekretnina


Kada budem imao više vremena detaljnije ću istražiti... Ali treba da poredimo cenu kvadrata u najboljim lokacijama glavnih gradova, novogradnju/starogradnju, pa onda i periferije... London, Pariz, Berlin, Amsterdam, pa onda i svetske glavne gradove....

Ne verujem da je ovo državni posao No.1 da svima podignu cenu kvadrata, jer bi onda bio to i svetski posao No.1 a na neku ruki to i mislim. Ovde je neko mislim i podelio neki link gde se to i opisuje, da je neki cilj korporacija glavnih ljudi itd.. da u budućnosti većina ljudi nema svoju nekretninu nego da se sve rentira od tih stanodržaca/stanovlasnika... Pri tome ovde je svakako jeftinije trenutno posedovati nekretninu zbog manjeg poreza nego u dosta drugih zemalja...
Fora je u tome sto na zapadu imas gradove koji su ulagali decenijama u infrastrukturu i za 10-15 minuta mozes da stignes do centra iako si udajen 8-9-10km od centra. Imaš čitava naselja koja su potpuno funkcionalna i ništa ti maltene ne treba iz centra. Kod nas nemas tu opciju. Ne mozes 2 semafora da prodjes za to vreme. Niko ne zeli da zivi u centru gde prodje 10-20-x miliona turista godišnje. Nije za zivot vec za turizam. E tu je caka, ti mozes na 10km od centra da priustis mnogo više i mnogo lakše da kupis. E to poredi i istraži. Koliko ti vremena treba samo od čuvenog Mirijeva do hotela Moskva prevozom? 30+ minuta a nisi udaljen mnogo. A zamisli da radiš na NBG....samo da plačeš.
 
Beograd ima smisla porediti sa glavnim gradovima koji se nalaze u državama na sličnom nivou ekonomske razvijenosti kao Srbija.

Zapadne prestonice su drugi nivo, ne vidim smisao poređenja Beograda i Pariza, ništa korisno se ne može dobiti iz te komparacije.
 
Fora je u tome sto na zapadu imas gradove koji su ulagali decenijama u infrastrukturu i za 10-15 minuta mozes da stignes do centra iako si udajen 8-9-10km od centra. Imaš čitava naselja koja su potpuno funkcionalna i ništa ti maltene ne treba iz centra. Kod nas nemas tu opciju. Ne mozes 2 semafora da prodjes za to vreme. Niko ne zeli da zivi u centru gde prodje 10-20-x miliona turista godišnje. Nije za zivot vec za turizam. E tu je caka, ti mozes na 10km od centra da priustis mnogo više i mnogo lakše da kupis. E to poredi i istraži. Koliko ti vremena treba samo od čuvenog Mirijeva do hotela Moskva prevozom? 30+ minuta a nisi udaljen mnogo. A zamisli da radiš na NBG....samo da plačeš.
Metro fali Beogradu. To i ja pričam godina. Slažem se za saobraćajne gužve iako ne živim svakodnevno u Beogradu i sve mi je jasno.
 
Beograd ima smisla porediti sa glavnim gradovima koji se nalaze u državama na sličnom nivou ekonomske razvijenosti kao Srbija.

Zapadne prestonice su drugi nivo, ne vidim smisao poređenja Beograda i Pariza, ništa korisno se ne može dobiti iz te komparacije.
Hteo sam da pokažem koliko postaje sve više nedostižna kupovina stanova u glavnim gradovima i na odličnim lokacijama i po meni će biti još nedostižnija prosečnim radnim ljudima koji rade za platu... Po meni je kapitalizam uveliko ušao i treba se baviti nekim dobrim ulaganjima itd... Da novac radi za tebe dok spavaš... Jer kada se pravi osvrt na neka povećanja plata(izuzimam vrhunsko sposobne i jako nadarene radnike, koji će postati direktori ili glavni menadzeri koji nabavljaju konekcijom dodatnu korist i dobijaju mimo plate neke novce) biće manje nego inflacija(hrane, nekretnina, automobila itd...)
 
Metro fali Beogradu. To i ja pričam godina. Slažem se za saobraćajne gužve iako ne živim svakodnevno u Beogradu i sve mi je jasno.
Nije samo metro. Fali tu još 30 javnih garaža za početak. Škole, bolnice, poslovi, institucije, kapital van centra itd. Dodatno uz ovo infrastukturno ludilo ako dodaš ograničenu ponudu stanova + centralizaciju kapitala samo u 2 opštine godinama, decenijama onda imaš ovo danas. O kvalitetu života, porodici niko i ne razmišlja itd. Da se ne zavaravamo, trenutni broj transakcija za grad od 2 miliona ljudi je smešan. Još smešnije su cene na periferijama gde u špicu ne možeš da stigneš do centra 50+ minuta.
 
Ovolika centralizacija kapitala u Beogradu i jeste problem zbog čega je trenutno ovako. Ko hoće može da se preseli u NS, rado će biti prihvaćen 😉 Slažem se za škole i zdravstvo i garaže. Tako je i u većini glavnih gradova, nekako generalno problem. Ima i do mentaliteta ljudi da svi koriste kola i imaju ih i više po porodici(zato sam i rekao da fali metro i nadam se da će ga ljudi prihvatiti i koristiti u velikoj meri)... Za vreme provedeno u saobraćaju ka poslu mi je najžalije, ili probati neki remote posao i online ili se preseliti bliže poslu, šta da kažem...
 
Znam zivi se i sa 1000e ali ovi sto zaradjuju 7000e ne zive tako. Nema teoretske sanse da neko ko ima 7.000e mesecno se malo "ne opusti" i garantujem da je za takve minimum 3000e osim ako nisu neke hard core stedise :)
(ipak uzmi u obzir da pricamo o nekome ko rentira stan i cetvoroclana porodica).
To je za Nemačku natprosecan prihod po porodici i daleko od toga da oni koji toliko zarađuju, sve potroše.
 
Beograd ima smisla porediti sa glavnim gradovima koji se nalaze u državama na sličnom nivou ekonomske razvijenosti kao Srbija.

Zapadne prestonice su drugi nivo, ne vidim smisao poređenja Beograda i Pariza, ništa korisno se ne može dobiti iz te komparacije.
mozda ne moras bas sa Parizom ali mozes sa Becom cisto da vidis gde idemo :D :D :D
 
Nema teoretske sanse da neko ko ima 7.000e mesecno se malo "ne opusti" i garantujem da je za takve minimum 3000e osim ako nisu neke hard core stedise :)
3000e je minimum minimuma za dvoje, a ne za četvoročlanu porodicu. Ja bi pre išao na 5K mesečnog troška za četvoročlanu porodicu koja rentira stan a ima prihode 7K u Srbiji. A te hard core štediše mi nikad nisu bile jasne. Mora baš da budeš asketa po vaspitanju da zarađuješ 7K a da se ponašaš (i živiš) kao da zarađuješ 1.5K :)
 
Zanimljiv video o primanjima i renti u Japanu.

Kod njih plate manje nego u Bosni.
Rente su skupe generalno, ali su im stambeni krediti nerealno niski već godinama. Do skoro si mogao da se zadužiš po stopi od 0.5% i niže. Cene nekretnina uopšte nisu tako strašne u poređenju sa Bg, ali da ne širim. Ima dosta specifičnosti: nekretnine sa godinama gube vrednost strašno, jer svaka zgrada mora da ispunjava moderne kriterijume, pa se često ruše i grade nove; ima manjih gradova udaljenih oko 20 min železnicom do većih, gde nova, top opremljena kuća od 100m2 može da se uzme za manje od 200k. Tokio je specifičan, tu mora duže da se putuje, nekih sat vremena minimum.
Plate od 5k o kojima ovde govorimo su tamo nerealne skroz (a posebno sad kada je jen devalviran skroz). IT inženjeri su daleko manje plaćeni, a zahtevi mnogo veći. Moraš da radiš minimum 10-15 godina da bi polako stigao do većih plata. 500k jena neto je dosta dobra plata tamo, a to je sad oko 3.5k evra. Životni troškovi, doduše, polako ovde postaju veći nego tamo u mnogo aspekata.
Toliko...
 
Ima nešto u špekulativnom svetu što se zove frontrun. A naše cene su front-runovale do 2027 preventivno. Ne mora da znači da ce padati jer kako čujem, ko želi da spusti dobije par prijateljskih poziva da to ne radi. Ostali čuju pa i ne pokušavaju. Fora je da je to dosta ljudi čulo i videćemo kako će to uticati na tražnju do kraja godine.
To sam i ja čuo i to iz dva izvora. Opet i opet, kako da je BW jeftiniji od novogradnje na Bez Kosi?
 
To sam i ja čuo i to iz dva izvora. Opet i opet, kako da je BW jeftiniji od novogradnje na Bez Kosi?
BW ima gomilu zgrada, od koje u nekima, čini se, daju te "jeftinije" ponude, što je vrlo verovatno deo njihove prodajne strategije. Ali tu imaš i stanove koje su 2,3 puta skuplji od Bežanijske, zar ne?
A i šta bi u suštini promenila ta informacija o "Frontrunningu"?
 
Ja sam pausalac i skoro sam se raspitao u otp banci za kredit. Rekli su mi da je moguce ali moram da predjem na licnu zaradu, odnosno da ne budem pausalac nego knjigas na licnoj zaradi, najmanje sest meseci i onda mogu da apliciram. Normalno, ne mozes sebi da dodelis minimalnu platu nego moras takvu da ti neto bude opterecen najvise 50%, realnije 35-40%. A onda posle plate sta ostane ide i porez na dobit 10%. Tako da kad se uradi racunica taj kredit, ako bih ga uopste posle sve te zezancije i dobio, kostao bi me jedno pet soma vise na ime poreza i doprinosa nego pausal ( racunajuci na osnovu zarade od prosle godine).

Edit: racunao sam kredit sa 350e mesecno ratom, za vise mora veca plata i onda se razlika velika pravi. Ali eto mozda nekome nije mnogo da da 5-10k evra na ime porez i doprinosa u zamenu da bude kreditno sposoban.
 
Poslednja izmena:
To sam i ja čuo i to iz dva izvora. Opet i opet, kako da je BW jeftiniji od novogradnje na Bez Kosi?
Pa lepo. Onda na Bez Kosi kupi bas ko mora ili ko je rodjen/emotivno vezan za taj kraj (cerak 2600 i ti fazoni). Svako pametan onda stavi prst na celo investiciono i kupi BW. Ako ovi hoce da spuste cenu, dobiju poziv i to je to. Plus, BW je zemljište dobio besplatno (ušteda min 30% u izgradnji po ljudima ovde sa foruma). Koliko beše BW drzi prodaja novogradnje nominalno u gradu? 40%? Tako nešto?
 
Poslednja izmena:
mozda ne moras bas sa Parizom ali mozes sa Becom cisto da vidis gde idemo :D :D :D
Evo da uporedim. Neću da spominjem metro i koliko se brže stiže svuda, toliko da ti je auto nepotreban. Ima saobraćajnih gužvi ali tamo svi poštuju pravila pa nema zagušenja, ide polako ali ide, nema bolida koji se ubacuju iz treće trake za levo, a oni se ubacuju desno i prave dodatno zagušenje. Trotoari POSTOJE i koriste se svuda u gradu. Grad je nemilosrdan kada je u pitanju bahato parkiranje (kazne ogromne i pauk nosi u roku od odmah) ali zato grad i kompanije prave i garaže (parking mesta), a ne samo zgrade. Evo npr u drugom bicirku sam platio parking mesto 25e nedelju dana, to je 100e na mesečnom nivou, a za toliko nema ni kod nas u centru. Djubreta po ulicama maltene nema (sad za prvi maj je bilo oko pratera ali se brzo očisti sve). Parkovi za decu su za decu, a ne za kučiće, komunalci u parkovima non stop kruže i pišu kazne pa se ti pravi pametan, a kod nas igralište retko poživi godinu dana, a da se ne polomi skoro sve. Kućni red se poštuje, galame nema posle 22h...

Gde idemo? Gde smo u odnosu na ovo @vradovic ?

Imaš čitava naselja koja su potpuno funkcionalna i ništa ti maltene ne treba iz centra. Kod nas nemas tu opciju.
A zašto prosečan stanovnik Beograda mora svakodnevno u centar? Evo BB je nezavisno, kao i druge opštine. Ne vidim neku preku potrebu za centrom ako ne radiš i ne živiš u istom.
 
Ja godinama radim u centru i to će se teško promeniti uskoro
 
A zašto prosečan stanovnik Beograda mora svakodnevno u centar? Evo BB je nezavisno, kao i druge opštine. Ne vidim neku preku potrebu za centrom ako ne radiš i ne živiš u istom.
Bolje placeni poslovi su manje-više samo u 2 BG opštine. Makar što se tiče mene i mog okruženja.
 
Ja sam pausalac i skoro sam se raspitao u otp banci za kredit. Rekli su mi da je moguce ali moram da predjem na licnu zaradu, odnosno da ne budem pausalac nego knjigas na licnoj zaradi, najmanje sest meseci i onda mogu da apliciram. Normalno, ne mozes sebi da dodelis minimalnu platu nego moras takvu da ti neto bude opterecen najvise 50%, realnije 35-40%. A onda posle plate sta ostane ide i porez na dobit 10%. Tako da kad se uradi racunica taj kredit, ako bih ga uopste posle sve te zezancije i dobio, kostao bi me jedno pet soma vise na ime poreza i doprinosa nego pausal ( racunajuci na osnovu zarade od prosle godine).

Edit: racunao sam kredit sa 350e mesecno ratom, za vise mora veca plata i onda se razlika velika pravi. Ali eto mozda nekome nije mnogo da da 5-10k evra na ime porez i doprinosa u zamenu da bude kreditno sposoban.
I to trebaš videti koliko kredit bi ti dali, po kojim kamatama? pri tome mnogo novaca ćeš izgubiti i dati državi na osnovu poreza i doprinosa kao što si i napisao 5-10k godisnje pri tome moraš da vodiš knjige, što će ti oduzimati više vremena.
 
Pa lepo. Onda na Bez Kosi kupi bas ko mora ili ko je rodjen/emotivno vezan za taj kraj (cerak 2600 i ti fazoni). Svako pametan onda stavi prst na celo investiciono i kupi BW. Ako ovi hoce da spuste cenu, dobiju poziv i to je to. Plus, BW je zemljište dobio besplatno (ušteda min 30% u izgradnji po ljudima ovde sa foruma). Koliko beše BW drzi prodaja novogradnje nominalno u gradu? 40%? Tako nešto?
Da zbog dobijenog zemljišta i mogu i jesu favoriti što se tiče prodaje novogradnje i prodaje, a cenu diktiraju od tražnje, koje realno gledano baš imaju....
 
Bolje placeni poslovi su manje-više samo u 2 BG opštine. Makar što se tiče mene i mog okruženja.
Ja rekoh "ako ne radiš i ne živiš u istom". NBG takodje nije centar, a celina je. Ja živim na Savskom vencu pa ne znam kad sam poslednji put bio "u centru". To je samo izgovor za "hoću da kupim stan u krugu dvojke, da budem rasni Beogradjanin jer nema života van centra, van centra je blato, trocifreni autobusi i beli luk da se nadje". Evo npr Aerodrom, valjda su i tamo bolje plaćeni poslovi, a nije centar. Siguran sam da ima još primera. Da je zakona i život bi bio skuplji u centru, skuplje parking mesto, skuplji porez, skuplje održavanje...
 
Vrh