Šta je novo?

Cene nekretnina

Šta je na Ceraku periferija? Naselje kao i svako drugo. Pa jbg ne možemo svi da živimo u centru u milionskom gradu. Kome je do toga neka se preseli u Niš ili Kragujevac gde će mu sve biti blizu.

Ja kada sam studirao na FELU u Ljubljani svi profesori su dolazili kolima na faks i putovali po 20-40km u jednom pravcu. I to se smatralo normalnim, a Ljubljana je mali grad ali sa visokim cenama kvadrata. Meni kao nekome ko je iz Niša a živi sada u BG, Cerak deluje kao lepo gradsko naselje. Stvarno ne razumem šta je tu periferija.
 
Poslednja izmena:
U Beogradu ne postoji periferija. Postoji centar precnika 20km i nista vise. Zato su cene ovakve kakve jesu, jer ne mogu svi da zive u centru.
 
Ajde ja da navedem neke svoje obzervacije - mozda nekome budu zanimljive.

Kao sto smo vec ranije konstantovali mora da se dodatno liberalizuje trziste i poveca ponuda da bi doslo do znacajnog pada cena - to je i vradovic vidim na prethodnoj strani izneo.
Kao drugo sve mi se vise cini da sa ovakvom ponudom tesko da ce doci do pada cena. Prosto cini se da u Srbiji u ovom trenutku ima mnogo vise novca na raspolaganju nego ranije.
Kao primer navescu dogadjaj od pre neki dan. Naime prebacivao sam neko rastinje u dvoristu i posao su preko posrednika obavljala dva Roma. Za posao od 4 sata oni su kao druga ruka, uzeli 150 evra. Ljudi rade u rasadniku, tako da ne bih da ih klasifikujem kao ciste fizikalnce, imaju neko znanje od bilju, ali opet. To je otprilike ta kategorija radne snage.
Jedina opcija koja ostaje ljudima je da nekako povecaju svoje prihode, dodatnim radom, investiranjem ili nekom drugom semom.

Zatim Beograd se pozicionira kao otvorena privreda, i kao prijatelj svima. Znaci bice u buducnosti nesto poput Dubaija Balkana. I sam Beograd ce, u to sam poprilicno siguran, sve vise liciti na Dubai - BNV je primer Dubaiolikog projekta. Mislim da Vucic izmedju ostalog uzima savete i primenjuje modele Zajeda. Da li cemo u tome uspeti s obzirom na geopliticke komplikacije kojima smo izlozeni, videcemo. Kina ce verovatno koristiti Srbiju kao primer drugim drzavama u Evropi, kako je isplativo biti prijatelj Kine, tako da ce verovatno raditi na tome da Srbija bude reprezentativan primer te saradnje sto znaci da cemo mi potencijalno dosta profitirati.
 
Pogledajte tek ovo ludilo mozga:
 
Top 5% ljudi koji zaradjuju najvise u Srbiji ti je na ovom forumu, kako to nisi skontao do sada?
I ja isto mislim. Tih 5% koji zarađuju preko 5.000 EUR mesečno, ne znaju šta će sa vremenom, niti znaju kako pametnije da potroše vreme i novac, pa po ceo dan od jutra do sutra bleje na forumu o nekretninama i ubeđuju nas da su njihove iracionalne kupovine top topova. Takođe su toliko velikodušni da nam dostavljaju i insajderske informacije da požurimo da kupimo kvadrat na Ceraku po ceni od 2600 EUR jer će već iduće godine biti 4.000 EUR.

Svako normalan zna da situirani ljudi po ceo dan bleje po forumima, jer je to najlepši i najkorisniji način da se potroši vreme.
 
Citajuci ovu temu, shvatio sam da ovde svi zaradjuju po 5000e mesecno i imaju par stotina hiljada evra ustedjevine.
Ma ti takvi su sirotinja, ne mogu da uzmu ni salas na Fruskoj Gori u keshovini :) ovo su neke jace price... Pazare kvadrate, imaju visak love koju ne znaju gde da uloze. Dnevna doza prosecnog zaposlenog coveka u Bg.
 
I ja isto mislim. Tih 5% koji zarađuju preko 5.000 EUR mesečno, ne znaju šta će sa vremenom, niti znaju kako pametnije da potroše vreme i novac, pa po ceo dan od jutra do sutra bleje na forumu o nekretninama i ubeđuju nas da su njihove iracionalne kupovine top topova. Takođe su toliko velikodušni da nam dostavljaju i insajderske informacije da požurimo da kupimo kvadrat na Ceraku po ceni od 2600 EUR jer će već iduće godine biti 4.000 EUR.

Svako normalan zna da situirani ljudi po ceo dan bleje po forumima, jer je to najlepši i najkorisniji način da se potroši vreme.
Hahaahaah, sjajno 😄
 
Pa jedino racionalno za nekog ko ima dovoljno para da kupi za kesh stan koji renta je da sav svoj novac ulupa kod bankstera na kamatu i ceka odlazak ukrajinaca kada ce cene nekretnina da padnu strahovito, i da do tada pise po forumima kako hrani macora rio mare tunjevinom jer su ostale radioaktivne.
 
I ja isto mislim. Tih 5% koji zarađuju preko 5.000 EUR mesečno, ne znaju šta će sa vremenom, niti znaju kako pametnije da potroše vreme i novac, pa po ceo dan od jutra do sutra bleje na forumu o nekretninama i ubeđuju nas da su njihove iracionalne kupovine top topova. Takođe su toliko velikodušni da nam dostavljaju i insajderske informacije da požurimo da kupimo kvadrat na Ceraku po ceni od 2600 EUR jer će već iduće godine biti 4.000 EUR.

Svako normalan zna da situirani ljudi po ceo dan bleje po forumima, jer je to najlepši i najkorisniji način da se potroši vreme.
Oj bože, baš te je pogodilo što je neko na temi o — zamisli — cenama nekretnina podelio svoje iskustvo u vezi sa kupovinom stana!

Komentar ti je inače sramotan i ne zavređuje ni ova 2 minuta koliko mi je trebalo da ga iskucam.
 
330000eur da se uzme stambeni kredit(sada gledam na Erste banci kalkulatoru) na 20god, je rata 2000eur, fiksna je kamata. Sa 330000eur da kazem da se moze uzeti stan sa 2 parking mesta i da se opremi za četvoročlanu porodicu, možda neki trosoban-troiposoban, 80m2, 2 parking mesta i da se opremi stan na dobroj lokaciji u Beogradu-Novi Beograd. Pošto se spominje 5000eur plata, pod pretpostavkom da je četvoročlana porodica u pitanju i podstanari do sada, gde da kažem žena ne radi, to jest nema primanja ili da zajedno zaradjuju 5000eur,gde plaćaju na istom takvom mestu/lokaciji gde hoće da uzmu stan oko 1500-1700eur stan sa računima i 2 parking mesta. Mislim da oni jedino i mogu da priušte takav stan i stambeni kredit od 2000eur mesečno. Ipak centar/uži centar Beograda i top lokacije u novim zgradama i jesu predvidjene za da kažem za ljude kojima plata i ide preko 5000eur.
 
jel daju banke toliko velike kredite? ja znam za raiffeisen da ima cap od 200k
 
Pošto se spominje 5000eur plata, pod pretpostavkom da je četvoročlana porodica u pitanju i podstanari do sada, gde da kažem žena ne radi, to jest nema primanja ili da zajedno zaradjuju 5000eur,gde plaćaju na istom takvom mestu/lokaciji gde hoće da uzmu stan oko 1500-1700eur stan sa računima i 2 parking mesta. Mislim da oni jedino i mogu da priušte takav stan i stambeni kredit od 2000eur mesečno. Ipak centar/uži centar Beograda i top lokacije u novim zgradama i jesu predvidjene za da kažem za ljude kojima plata i ide preko 5000eur.
Mislim da je 5.000 eur plata preniska za stambeni kredit sa ratom od 2.000 eur, a uz to da nastaviš živiš nekim ipak boljim životnim stilom, koji prigodi od 5K podrazumevaju (dobar auto, kvalitetna garderoba premium brendova, putovanja više puta godišnje u 4-5* hotele, noćni izlasci, restorani...)

Evo kod mene u firmi jedan od seniora ima 4K eur platu, njegova žena 1.5K eur, znači imaju oko 5.5K eur prihoda, trenutno rentiraju stan od 65 m2 u West 65 za 1.000 eur i po njegovim rečima ako ne bude krenuo da razvija svoj privatni biznis, mala je šansa da će uleteti u stambeni kredit sa ovim prihodima (cilj mu je stan od 100-120 m2 u klasi West, Wellport, Lastavice... jer trenutno su bez dece i neće raditi na proširenju porodica dok ne budu kupili stan) dokle god bude radio za platu jer je tih 5.5K eur koliko prihoduju mesečno nedovoljno da plaćaju stambeni kredit za stan od 100-120 m2 u toj klasi, a da pri tome zadrže kvalitet života koji imaju.

Zato mu je cilj da uđe u privatni biznis u narednih godinu dana (ozbiljno evaluiram opciju da mu uletim sa lovom kao investitor jer je baš naložen) da bi prihode duplirao ili triplirao i bio u mogućnosti da kupi stan kakav želi, plus da zadrži životni stil kakav sada vodi.
 
Mislim da je 5.000 eur plata preniska za stambeni kredit od 2.000 eur, plus da živiš u nekim ipak boljim životnim stilom.

Evo kod mene u firmi jedan od seniora ima 4K eur platu, njegova žena 1.5K eur, znači imaju oko 5.5K eur prihoda, trenutno rentiraju stan od 65 m2 u West 65 za 1.000 eur i po njegovim rečima ako ne bude krenuo da razvija svoj privatni biznis, mala je šansa da će uleteti u stambeni kredit sa ovim prihodima (cilj mu je stan od 100-120 m2 u klasi West, Wellport, Lastavice... jer trenutno su bez dece i neće raditi na proširenju porodica dok ne budu kupili stan) dokle god bude radio za platu jer je tih 5.5K eur koliko prihoduju mesečno nedovoljno da plaćaju stambeni kredit za stan od 100-120 m2 u toj klasi, a da pri tome zadrže kvalitet života koji imaju.

Zato mu je cilj da uđe u privatni biznis u narednih godinu dana (ozbiljno evaluiram opciju da mu uletim sa lovom kao investitor jer je baš naložen) da bi prihode duplirao ili triplirao i bio u mogućnosti da kupi stan kakav želi, plus da zadrži životni stil kakav sada vodi.
Ovo mi je drago da čujem da neko i sa tom platom hoće da napreduje i ide težim putem, da proba da sam pokrene nešto. Slažem se da ako hoće da zadrže životni standard da je malo, pošto bidim da gledaju 100-120m2 što je oko 40-50% više od onoga što sam ja pisao(2 parking mesta će svakako uzimati bilo 80m2 ili 120m2 i ne ide baš proporcijqlno cena oko sredjivanja stana, skoro je isto 80-100-120m2. Vidi proceni za ulazak u posao kao Investitor pogotovo na drugarskim osnovama, ali itekako podržavam zamisao.
 
Mislim da je 5.000 eur plata preniska za stambeni kredit sa ratom od 2.000 eur, a uz to da nastaviš živiš nekim ipak boljim životnim stilom, koji prigodi od 5K podrazumevaju (dobar auto, kvalitetna garderoba premium brendova, putovanja više puta godišnje u 4-5* hotele, noćni izlasci, restorani...)

Evo kod mene u firmi jedan od seniora ima 4K eur platu, njegova žena 1.5K eur, znači imaju oko 5.5K eur prihoda, trenutno rentiraju stan od 65 m2 u West 65 za 1.000 eur i po njegovim rečima ako ne bude krenuo da razvija svoj privatni biznis, mala je šansa da će uleteti u stambeni kredit sa ovim prihodima (cilj mu je stan od 100-120 m2 u klasi West, Wellport, Lastavice... jer trenutno su bez dece i neće raditi na proširenju porodica dok ne budu kupili stan) dokle god bude radio za platu jer je tih 5.5K eur koliko prihoduju mesečno nedovoljno da plaćaju stambeni kredit za stan od 100-120 m2 u toj klasi, a da pri tome zadrže kvalitet života koji imaju.

Zato mu je cilj da uđe u privatni biznis u narednih godinu dana (ozbiljno evaluiram opciju da mu uletim sa lovom kao investitor jer je baš naložen) da bi prihode duplirao ili triplirao i bio u mogućnosti da kupi stan kakav želi, plus da zadrži životni stil kakav sada vodi.
Samo još nešto da dodam, kada bude tvoj drugar otvorio svoju firmu tada neće moći da dobije kredit, paušalcima skoro uopšte ne daju ni keš kredit. Firme DOO moraju da rade godinama ili imaju kapital i obrtna sredstva, tako da će tada da mu preostaje ozbiljno štekanje ako nema bogatu porodicu ili kapital da mu neko bude jemac za budući stan kod banke. Ovako dok je zaposlen u IT odličnoj firmi ima velike šanse za lep stambeni kredit. Predlog moj je da uporedo radi i svoj privatni biznis dok je zaposlen. Neka na par godina malo odustane od izlazaka, markirane garderobe, svakodnevnih restorana i premium kola 😉
 
Koliko ja znam potrebno je da ti sopstvena firma ima 2 dobra finansijska izvestaja redovna objavljena (2+ godine poslovanja).

Znam jer ja sam bio ranije pausalac a vec 3 godine imam D.O.O. i to su mi trazili iz banke.
 
Vrh