Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je Hristiana stavke 3 i 5 su međusobno povezane, i one jedine mogu uticati na pad cene kvadrata u Srbiji. Kriza polako kreće da se oseća u vidu pada opšte potrošnje. Državaq
 
Država se zadužuje još uvek, a kada dođu krediti masovno na naplatu... Pogađate tada koliko će se survati cene nekretnina. Pitanje je samo dana kada će nam ukinuti zaduživanja. Po mome se krajnji rok poklapa sa završetkom Expa.
 
Zar stvarno misliš da će jednu malu državu, koja je gotovo sve već prodala pustiti da se u nedogled zadužuje?
 
...u kojoj zaposleni rade u pelenama, u kojoj nema svojih izvora vode, zemljišta, šuma prodatih, naftne industrije prodate, privatigovanih giganata, urušenog energetskog sistema, zemlje koja uvozi sve od igle i čačkalice do autobusa iz Turske, i vozača istih iz Pakistana i Bangladeša? Nijedna država se ne zadužuje u nedogled osim USA. Svaka kojoj se daju krediti procenjuje se koliko vredi
 
...u kojoj zaposleni rade u pelenama, u kojoj nema svojih izvora vode, zemljišta, šuma prodatih, naftne industrije prodate, privatigovanih giganata, urušenog energetskog sistema, zemlje koja uvozi sve od igle i čačkalice do autobusa iz Turske, i vozača istih iz Pakistana i Bangladeša? Nijedna država se ne zadužuje u nedogled osim USA. Svaka kojoj se daju krediti procenjuje se koliko vredi
Tako je. Novac je jeftin. Kupuje se poslušnost.
 
Ima nešto u špekulativnom svetu što se zove frontrun. A naše cene su front-runovale do 2027 preventivno. Ne mora da znači da ce padati jer kako čujem, ko želi da spusti dobije par prijateljskih poziva da to ne radi. Ostali čuju pa i ne pokušavaju. Fora je da je to dosta ljudi čulo i videćemo kako će to uticati na tražnju do kraja godine.
 

Covek imao ugovor za lokal, a kriminalci ga prisilili, isterali i preuzeli posao. Posle kazu pokreci biznis u Srbiji. Moze, ali sve dok ne postanes dobar zalogaj za nekog krimosa iz vladajuce stranke.
Eto u kakvom gradu terate ljude da placaju kvadrat preko 3000e, smesno.
 

Covek imao ugovor za lokal, a kriminalci ga prisilili, isterali i preuzeli posao. Posle kazu pokreci biznis u Srbiji. Moze, ali sve dok ne postanes dobar zalogaj za nekog krimosa iz vladajuce stranke.
Eto u kakvom gradu terate ljude da placaju kvadrat preko 3000e, smesno.
Da, ali pogledaj kakav samo nacionalni stadion pravimo, jedan od najboljih u Evropi.
 

Covek imao ugovor za lokal, a kriminalci ga prisilili, isterali i preuzeli posao. Posle kazu pokreci biznis u Srbiji. Moze, ali sve dok ne postanes dobar zalogaj za nekog krimosa iz vladajuce stranke.
Eto u kakvom gradu terate ljude da placaju kvadrat preko 3000e, smesno.
Ko ih tera, ljudi kupuju sami. Ko se namerio da kupi, mi ovde mu verovatno nećemo ni previše odmoći ni previše pomoći.

Kada bi se cena kvadrata računala tako realno, objektivno i nepristrasno, onda gotovo nijedan stan ne bi prešao 1k/m2. I šta sad treba neko da okrene glavu ka svim lošim stranama u zemlji, i da kaže: "E, vala neću da kupim stan, živeću kao podstanar ceo život".

To jednostavno tako ne funkcioniše.
 
Poslednja izmena:
Jbg, ako išta bar danas imaš forum i druge sajtove gde možeš da proveriš kvalitet novodogradnje i dobiješ neke informacije vazano za investitora i prethodne projekte. Puno je bolja situacija od pre 25 godina kada ti je svaka kupovina bila mačka u džaku. Svi kupci trebaju da budu opezeni, što ja mislim da generalno i jesu.
 
Ko ih tera, ljudi kupuju sami. Ko se namerio da kupi, mi ovde mu verovatno nećemo ni previše odmoći ni previše pomoći.

Kada bi se cena kvadrata računala tako realno, objektivno i nepristrasno, onda gotovo nijedan stan ne bi prešao 1k/m2. I šta sad treba neko da okrene glavu ka svim lošim stranama u zemlji, i da kaže: "E, vala neću da kupim stan, živeću kao podstanar ceo život".

To jednostavno tako ne funkcioniše.
Cak i ljudi sa nadprosecnim platama koji odluce da zive u Beogradu ne kazu "E vala necu da kupim stan i zivecu kao podstanar" vec "E vala ne mogu da kupim stan po ovim cenama cak i da hocu". Na to samo dodaj sve ostale mane od kriminala, politike, zagadjenja, raspalog urbanizma, velicanja olosa... Sve ima svoju cenu, a cena kvadrata kod nas je precenjena, negde oko 40%.
 
Orecenjen
Cak i ljudi sa nadprosecnim platama koji odluce da zive u Beogradu ne kazu "E vala necu da kupim stan i zivecu kao podstanar" vec "E vala ne mogu da kupim stan po ovim cenama cak i da hocu". Na to samo dodaj sve ostale mane od kriminala, politike, zagadjenja, raspalog urbanizma, velicanja olosa... Sve ima svoju cenu, a cena kvadrata kod nas je precenjena, negde oko 40%.
Ne bih rekao. Ljudi sa nadprosečnim platama itekako kupuju, inače situacija ne bi bila ovakva. Nemoguće je da ljudi jednostavno ne kupuju stanove za život, jer u tom slučaju tržište ne bi imalo nikakvu potražnju. Ja se naravno slažem da je precenjeno, ne znam u kom procentu, ali je i činjenica da se ljudi zadužuju i kupuju čak i pod ovim cenama.
 
Cak i ljudi sa nadprosecnim platama koji odluce da zive u Beogradu ne kazu "E vala necu da kupim stan i zivecu kao podstanar" vec "E vala ne mogu da kupim stan po ovim cenama cak i da hocu". Na to samo dodaj sve ostale mane od kriminala, politike, zagadjenja, raspalog urbanizma, velicanja olosa... Sve ima svoju cenu, a cena kvadrata kod nas je precenjena, negde oko 40%.
Sve je tačno i jesmo poslednje dno od države. Možda je samo Hrvatska u regionu gora od nas. Na isto se žale i komšije Hrvati (nerazumno visoke cene nekretnina, nikakva ponuda, loš kvalitet gradnje, ogromne cene renoviranja). Isto korupcionarska država, droge na sve strane koliko hoćeš, sudovi i sve institucije štite kriminalce, deca ratnih profitera po pravilu dileri droge, zelenaši i korupcionaši... to im je elita.

Međutim, viđam po kraju fenomene koji me ostave bez teksta. Pre neki dan sam pričala sa nekim Englezom koji se oženio i ostao ovde na Mirijevu. Pitala sam ga zašto je odlučio da ostane ovde sa suprugom. Očekivala sam odgovor da je ispao iz aviona, pao na glavu i doživeo amneziju, tako da ne može da se seti tačno odakle je. Međutim, odgovorio mi je da je ovde bolje nego u Engleskoj i da tamo nije nimalo dobra situacija. Kad sam pitala zašto, izbegao je odgovor.

Više stranaca sam viđala po Mirijevu i u centru koji su se ovde oženili i ostali da žive ovde, ali ih nisam pitala zašto.

I dalje ne razumem šta ovde ima dobro i šta je bolje nego u sređenim zemljama.

Možda su u pitanju neki disfunkcionalni likovi koji tamo ne mogu da se uklope nikako, pa ih ovde tazbina uvali na neka radna mesta u smislu da ne rade ništa i ne služe ničemu. Mada, prilično slabo znaju srpski, tako da je to teško ostvarivo.
 
Da, ali pogledaj kakav samo nacionalni stadion pravimo, jedan od najboljih u Evropi.
Naravno, najvažnije je napraviti još jedan stadion. Treba na nečemu da se bogate vlasnici kladionica i treba negde da se rastura droga. Takođe, potrebno je još jedno mesto na kome će se zaglupljivati omladina i bežati od sumorne realnosti (umesto da se sa njom suoči i da je menja).
 
Imam predugovor Airport Gardena sa svim prilozima, a trazio sam i za jos par projekata isti da pogledam, nigde nema penala od 50,000 EUR i cak su mi i naglasili iz CBS-a kada sam bio na sastanku za Terminal 10 da je to nesto nestandardno ali da investitor insisitira na tome. Airport Garden je istaknuto da se za promene formira odbor od 3 clana od kojih su 2 izglasana od strane stanara a 1 cini profesionalni upravnik i da se radi kvorum za izmene itd.

Имајући у виду одредбе овог члана, будући купац неопозиво изјављује да
је уговорена купопродајна цена у овом Предуговору последица попуста од
50.000,00 евра, који попуст је будући продавац дао будућем купцу, а да основну
цену стана представља цена стана из члана 3 овог Предуговора увећана за
50.000,00 евра, па је будући купац сагласан да губи право на одобрен попуст
уколико буде поступао у супоротности са овим чланом Предуговора, у ком
случају је без обзира на тренутак у времену поступања у супротности са
претходним наводима из овог члана, будући продавац има право да потражује
пун износ цене, која представља цену наведену у члану 3 овог Предуговора,
увећану за 50.000,00 евра, колики је одобрен попуст.

Iskreno ne znam ko bi pristao da mu nad glavom visi kazna od 50,000 eura za nekretnine ovih cena, i jos se odrekao moci da u slucaju da se svi stanari bune ili hoce nesto da ih investitor nadjaca jednim glasom. Za parking mesta i zajednicke prostorije razume se da je to sada standardna praksa ali za stambenu zajednicu kao celinu ne bih rekao.
Ovim se prakticno npr onemogucava promena pruzaoca grejanja ili takvih stvari ako investitor nije saglasan jer njemu ne odgovara (1/3 ili 1/4 zgrade je njegov poslovni prostor).
Nema penala od 50k ali oni odlučuju o svemu to piše.
Dajte procenu za april. Bolji od marta, gori?
U svakom slučaju preko 1000 stanova a mislim u rangu s martom +/-5%. I daleko od tragedije.
 
Sve je tačno i jesmo poslednje dno od države. Možda je samo Hrvatska u regionu gora od nas. Na isto se žale i komšije Hrvati (nerazumno visoke cene nekretnina, nikakva ponuda, loš kvalitet gradnje, ogromne cene renoviranja). Isto korupcionarska država, droge na sve strane koliko hoćeš, sudovi i sve institucije štite kriminalce, deca ratnih profitera po pravilu dileri droge, zelenaši i korupcionaši... to im je elita.

Međutim, viđam po kraju fenomene koji me ostave bez teksta. Pre neki dan sam pričala sa nekim Englezom koji se oženio i ostao ovde na Mirijevu. Pitala sam ga zašto je odlučio da ostane ovde sa suprugom. Očekivala sam odgovor da je ispao iz aviona, pao na glavu i doživeo amneziju, tako da ne može da se seti tačno odakle je. Međutim, odgovorio mi je da je ovde bolje nego u Engleskoj i da tamo nije nimalo dobra situacija. Kad sam pitala zašto, izbegao je odgovor.

Više stranaca sam viđala po Mirijevu i u centru koji su se ovde oženili i ostali da žive ovde, ali ih nisam pitala zašto.

I dalje ne razumem šta ovde ima dobro i šta je bolje nego u sređenim zemljama.

Možda su u pitanju neki disfunkcionalni likovi koji tamo ne mogu da se uklope nikako, pa ih ovde tazbina uvali na neka radna mesta u smislu da ne rade ništa i ne služe ničemu. Mada, prilično slabo znaju srpski, tako da je to teško ostvarivo.
Dobro sve je
Sve je tačno i jesmo poslednje dno od države. Možda je samo Hrvatska u regionu gora od nas. Na isto se žale i komšije Hrvati (nerazumno visoke cene nekretnina, nikakva ponuda, loš kvalitet gradnje, ogromne cene renoviranja). Isto korupcionarska država, droge na sve strane koliko hoćeš, sudovi i sve institucije štite kriminalce, deca ratnih profitera po pravilu dileri droge, zelenaši i korupcionaši... to im je elita.

Međutim, viđam po kraju fenomene koji me ostave bez teksta. Pre neki dan sam pričala sa nekim Englezom koji se oženio i ostao ovde na Mirijevu. Pitala sam ga zašto je odlučio da ostane ovde sa suprugom. Očekivala sam odgovor da je ispao iz aviona, pao na glavu i doživeo amneziju, tako da ne može da se seti tačno odakle je. Međutim, odgovorio mi je da je ovde bolje nego u Engleskoj i da tamo nije nimalo dobra situacija. Kad sam pitala zašto, izbegao je odgovor.

Više stranaca sam viđala po Mirijevu i u centru koji su se ovde oženili i ostali da žive ovde, ali ih nisam pitala zašto.

I dalje ne razumem šta ovde ima dobro i šta je bolje nego u sređenim zemljama.

Možda su u pitanju neki disfunkcionalni likovi koji tamo ne mogu da se uklope nikako, pa ih ovde tazbina uvali na neka radna mesta u smislu da ne rade ništa i ne služe ničemu. Mada, prilično slabo znaju srpski, tako da je to teško ostvarivo.
Svi pljuju po Beogradu, a istovremeno bi da žive ovde i čekaju kad će cene da padnu i da kupe nešto, to je verovatno činjenično stanje.
Nema penala od 50k ali oni odlučuju o svemu to piše.

U svakom slučaju preko 1000 stanova a mislim u rangu s martom +/-5%. I daleko od tragedije.
Cenim da će biti +5%, definitivno 1000+.
 
Cak i ljudi sa nadprosecnim platama koji odluce da zive u Beogradu ne kazu "E vala necu da kupim stan i zivecu kao podstanar" vec "E vala ne mogu da kupim stan po ovim cenama cak i da hocu". Na to samo dodaj sve ostale mane od kriminala, politike, zagadjenja, raspalog urbanizma, velicanja olosa... Sve ima svoju cenu, a cena kvadrata kod nas je precenjena, negde oko 40%.
Ne znam kako si došao do 40% veće cene ali ajde da kažemo da se to usvoji i Vlada proglasi uredbu da smanji cene 40%. To bi značilo da se cene vraćaju na nivo 2012-2013... NBg ide s 3500 na 2000-2200 po kvm. I šta se dešava u realnosti. Stanovi bi se kupovali brže od pilića u Lidlu. Dobili bi situaciju da bi bile famozne liste čekanja kao u Švedskoj ili Holandiji za socijalne stanove ali bi ovde došlo do lista čekanja za kupovinu.
Drugo- ljudi bi morali da overbidduju (daju preko cene) da bi došli do stana. Tako da stan koji je sada 170k spustio bi se na 100 ( po tebi npr Pero Ždero) pa bi ljudi davali 30-40k više samo da bi stan kupili. To bi dovelo do toga da bi još više izbacilo kreditne kupce jer banka daje do max 100% cene. Tako da pored učešća kupci bi morali imati keš i za overbiddovanje. Evo primer iz NL. Kuća oglašena na 585k prodana za 700k eura. I naravno tih 115k ljudi su morali u kesu da daju jer banka ne daje kredit veći od procenjene vrednosti.
 
Ne znam kako si došao do 40% veće cene ali ajde da kažemo da se to usvoji i Vlada proglasi uredbu da smanji cene 40%. To bi značilo da se cene vraćaju na nivo 2012-2013... NBg ide s 3500 na 2000-2200 po kvm. I šta se dešava u realnosti. Stanovi bi se kupovali brže od pilića u Lidlu. Dobili bi situaciju da bi bile famozne liste čekanja kao u Švedskoj ili Holandiji za socijalne stanove ali bi ovde došlo do lista čekanja za kupovinu.
Drugo- ljudi bi morali da overbidduju (daju preko cene) da bi došli do stana. Tako da stan koji je sada 170k spustio bi se na 100 ( po tebi npr Pero Ždero) pa bi ljudi davali 30-40k više samo da bi stan kupili. To bi dovelo do toga da bi još više izbacilo kreditne kupce jer banka daje do max 100% cene. Tako da pored učešća kupci bi morali imati keš i za overbiddovanje. Evo primer iz NL. Kuća oglašena na 585k prodana za 700k eura. I naravno tih 115k ljudi su morali u kesu da daju jer banka ne daje kredit veći od procenjene vrednosti.
Ma kakvi, 20% bi već dovelo do te situacije, a kamoli 40%. Pa samo da padnu kamatne stope na oko 4%, recimo, u budućnosti, i to će već biti dovoljno da se tržište rasplamsa.
 
Dugo pratim ovaj forum, pa je red da sada podelim i svoje iskustvo kada privodim kraju sagu kupovine stana.

Oglase sam gledala svakodnevno (i po nekoliko puta dnevno) sigurno više od 2-3 godine, i za svo to vreme sam možda videla par stanova koji su pristojni. A za većinu njih bi se, nakon razgovora sa agentom, ispostavilo da imaju jednu ili više ozbiljnih mana.

Krajevi grada koje sam gledala su Rakovica, Čukarica i delovi Voždovca.

Naravno da sam se nadala (i navijala) za bilo kakav pad, ali pošto se to još uvek nije desilo, presekla sam i kupila novogradnju u Vrtovima Ceraka za 2600 evra po m2.

Pošto sam keš kupac, dobila sam popust od 5% na cenu stana. Kada se uračuna i povraćaj PDV-a, na kraju će ispasti da sam nov stan platilia manje-više isto kao stan u starogradnji + renoviranje.

Jedina mana je što ću se načekati dok dođe do useljenja, ali nakon toliko dugo vaganja, mislim da sam donela ispravnu odluku.

Ja nisam više mogla da čekam jer, dok sam čekala, cene stanova su samo rasle. Dok su cene bile niže, nisam imala dovoljno novca za stan, a nisam ni mogla da uzmem kredit jer sam paušalac.

Eto mog konkretnog iskustva, možda nekome pomogne. Pozdrav!
 
Vrh