Šta je novo?

Cene nekretnina

Profesor geografije, vaspitačica ili bilo koji drugi pošten posao je malo plaćen, ne samo u Srbiji..ALi u Srbiji posebno.

ALi ni to nije izgovor da se paralelno ne krene u nepredak. AKo nemaš novac da investiraš u nešto unosno, investiraj vreme da stekneš neko novo znanje pre drugih.

Poslednjih par dana slušam neki podcast o istoriji gde par profesora sedne i priča 3 sata o francuskoj revoluciji kao da komentariše derbi. Genijalno!
I vrlo zanimljivo, a može da bude i lukrativno.

Vspitačica koju ja poznajem piše program rada i gomilu drugih stvari drugarici koju ima muzičku školu za decu u inostranstvu. I plaćena je za to.

Profesori jezika mogu da dodatno drže časove online ili uzivo. Moja ćerka sad sprema prijemni iz biologije kod zene koja je dala otkaz u gimnaziji pre par godina i napravila je svoju mini školu sa još dve drugarice. Imaju 80-toro dece na časovima, što uzivo što online. Platforma Masterbox generise prihod od 300-400 k eura godisnje, minimum. I taj trend je rastuci. Dakle i u edukaciji je mogucnost ogromna, to je mozda i najbrze rastuce trziste trenutno sa tim platformama.

YouTube kanal Buduci klasici i Borko, automehaničar iz Kraljeva je postao regionalna zvezda u tom svetu, svaki ozbiljan ljubitelj automobila sa nestrpljenjem čeka svaki video.
Čovek je napravio ozbiljan biznis za sebe i svoje radnike u servisu. A mogao je da bleji i da popravlja kola. Ovako radi sa kolima o kojim je maštao u mladosti. Genijalno!

Mogućnosti su velike i bilo mi je drago kad je forumaš Suzuman napisao, da uči i sprema se da napreduje i da je shvatio neke stvari. Genijalno! Pratićemo pažljivo njegov progres, a mozda i da pomognemo čoveku, što da ne? ( ako se ne ljuti )
E, hvala na podršci!
Imao sam neke započete projekte koje sam ostavio zbog obaveza oko dece, pa sad radim na njima. (Ide mi sasvim fino.) Shvatio sam da sam ranije radio mnogo više stvari sa strane, ali sam naglo prestao zbog... pa, u suštini izgovora. Pre svega, možda sam dosta i bio ogorčen što sam sve vreme razmišljao o plati, kakve su mi mogućnosti od toga, i slično. Forum mi je pomogao da shvatim neke stvari na koje sam imao potpuno nerealne poglede. Rekao bih da većina ljudi uopšteno dosta očekuje (od države ili života generalno), a slabo se zalaže za to. Sa nekretninama je ista stvar. Ranije je bilo lakše kupiti, sada je teže, ne samo kod nas, nego svuda u svetu. A kad je teže, mora i da se zapne više. Tako da trenutno malo zapinjem! 😅
 
To su azilanti, bez ukrajinskih izbeglica, kojih je dodatno 1,2 miliona. Na sve to, jos mnogo legalnih migranata.
Milioni ljudi su u poslednjih par godina migrirali ( ilegalno ) u EU, tako da dugoročno za njihovu ekonomiju nema zime, tržište je sve veće. Samo je Nemačka usisala preko 2 miliona ljudi od početka rata u Ukrajini ( ukupno ). Na kraju krajeva za 2 godine će proraditi pruga do Budimpeste, pa cete videti i sami koja je to kolicina ljudi.

Da smo ozbiljna država, napravili bismo 10-to godišnji plan za povratnike i strance, sa stimulacijama.. Sumnjam da ekipa na vlasti ima herca za to, treba jedna stvar za to..
 
Grafikon bez objasnjenja i linka nije izvor. Daj link grafikona, kao i izvor podatka da su to azilanti bez Ukrajinaca. I link gde si pročitao da se Ukrajinci ne vode kao legalni migranati.
 
Grafikon bez objasnjenja i linka nije izvor. Daj link grafikona, kao i izvor podatka da su to azilanti bez Ukrajinaca.
Migratorni saldo za 2023. je plus 700.000 ljudi, od toga mali deo i iz Srbije.
 
Zahvaljujem @Navip.

Germany's domestic death rates have exceeded birth rates every year since reunification.

Evo zanimljivosti za sve likove koji vole nesvesno da šire politički argument: jao jao sve je manje Srba u Srbiji.

Evo, poslednje 33 godine, i pored masovnog uvoza ljudi, svake godine je više umrlih nego rodjenih u Nemačkoj.
 
Zahvaljujem @Navip.



Evo zanimljivosti za sve likove koji vole nesvesno da šire politički argument: jao jao sve je manje Srba u Srbiji.

Evo, poslednje 33 godine, i pored masovnog uvoza ljudi, svake godine je više umrlih nego rodjenih u Nemačkoj.
Broj Nemaca se svake godine samnjuje, a broj stanovnika Nemacke raste. Jasno je gde to vodi. Uz to, u Nemackoj fali preko milion stanova, a Srbija, realno ima i vise stanova, nego sto je potrebno.
 
Ne verujem. Biće sve manje deficitarnih pozicija u Srbiji, iz više razloga. A migracije iz Srbije u EU su sve manje atraktivne, jer je sve manje posla za lokalce i uslovi radničkog života nisu laki ni u EU.

Ali neće stati emigracija iz Srbije. Na primer, u Sandžaku se školuju medicinski kadrovi u srednjim školama, i oni će gotovo svi da završe u EU, jer je takva kultura i navika naroda u tom kraju.
 
Milioni ljudi su u poslednjih par godina migrirali ( ilegalno ) u EU, tako da dugoročno za njihovu ekonomiju nema zime, tržište je sve veće. Samo je Nemačka usisala preko 2 miliona ljudi od početka rata u Ukrajini ( ukupno ). Na kraju krajeva za 2 godine će proraditi pruga do Budimpeste, pa cete videti i sami koja je to kolicina ljudi.

Da smo ozbiljna država, napravili bismo 10-to godišnji plan za povratnike i strance, sa stimulacijama.. Sumnjam da ekipa na vlasti ima herca za to, treba jedna stvar za to..
Ma neće ljudi da se vrate ovde gde se forsira metropolizacija i kolektivno stanovanje. Rodjak mi je otišao u Holandiji pre par godina i u nekom trenutku kupio kuću u nizu sa dvorištem dalje od centra Amsterdama. Drugi rodjak je kupio stan na 20 km od Nimberga u malom mestu, s sjedne strane šuma itd
Taj nivo urbanizacije sela sa osnovnim i srednjim skolama, vrtićima, sportskim centrima, staračkim domom, železnicom, autoputem... nećemo ovde videti bar još 20 godina... A možda i nikad jer će sve pare otići na metropolizaciju Srbije tako da će sela nestati i niko tamo neće hteti da živi.
Ima ovde argumentacije koje se tiču "nevidljive ruke tržišta" tj dolaska stranaca, gastosa, turizma, nedostatak luksuzne gradnje itd i to je sve ok ali ne sme se izgubiti iz vida da se ogromna energija i resursi od strane države koriste da bi tržište nekretnina pre svega prodaja u BW bila uspešna i onda taj novac se preliva u širenje BW na državno zemljište dalje. Niko ne može biti konkurentan BW-u i sa time se niko ne može boriti osim Trampovog zeta :)
 
Da smo ozbiljna država, napravili bismo 10-to godišnji plan za povratnike i strance, sa stimulacijama.. Sumnjam da ekipa na vlasti ima herca za to, treba jedna stvar za to..
Treba jedna stvar za to - uredjena i pravna drzava u koju ljudi zele da se vrate. Mogucnost da ulozis u nesto, ne da te klepa ko kako stigne. Ko je otisao obicno zna zasto je otisao, ovde mora da casti i Janka i Branka i ovoga i onoga, za svaku sitnicu.
 

МОЛЕРА СВЕ МАЊЕ, ЗАКАЗУЈУ СЕ МЕСЕЦИМА УНАПРЕД​

Пролећно време је ове године поранило, самим тим и сређивање кућа и станова. Ево са коликим се изазовима суочавају они који су одлучили да окрече зидове или изолују домове.

w

Како наћи слободног молера - годинама је изазов за многе. И то у целој Србији. Зато је Лозничанин Владо Пољаковић на време резервисао мајсторе.
“Пре неких пола године отприлике смо направили неки договр и ево, били смо стпљиви, а и они су да кажем испоштовали договор”, каже Владо Пољаковић из Лешнице код Лознице.
“У принципу велика је потражња за молерима и дефицит је тог посла. Клијент уколико позове сад, отприлике за два-три месеца бисмо могли можда, у зависности од обима посла, све зависи од тога, али отприлике два-три месеца мора да чекају”, наводи пословођа Игор Костадиновић.
Месецима се чека и у другим градовима. У Новом Саду и Смедереву треба се најавити бар месец у напред, у Краљеву и Зрењанину и до три, јер исти мајстори раде и унутрашње и фасадеске радове, а фирмама које запошљавју молере приоритет су велики послови на зградама.

“Полако са тржишта обичан човек нестаје као муштерија. Нажалост, многи сами то раде кући. Али ето и поред свега тога ми имамо посла пошто, напомињем поново да нас је веома мало”, наводи Рудолф Тапаи, власник грађевинске фирме у Зрењанину.

Цене расту годинама. Од 50 динара по квадратном метру, колико је стајало пре падемије, до минимум 150 динара у Нишу и Краљеву. У Новом Пазару је у просеку евро и по, Смедереву и Новом Саду два евра по квадрату. Краљевачка фирма последњи пут је цене повећала почетком године, када је повећан и минималац.
“Цене су скочиле нажалост по наше грађане опет за неких тридесетак посто. Кажем опет због недостатка радне снаге на тржишту и због заштите коју наши суграђани захтвеају. Значи захтевају педантност једну која пре мислим да није била на овом нивоу”, каже молер Миодраг Јованвовић.

После великих поскупљења током пандемије, цене материјала су се прошле године стабилизовале, а стиропор и металне конструкције су и јефтиније од маскимално достигнутих.
 

Sta je sa ovim svetom?


Ista priča svuda...
 
Posle konsultacija oko ves masine, tema je i definitivno unistena.

Ostaje za:

- dnevno trovanje tabloidnim doomsday predikcijama o "jezivim" sirotinjo-placi bice-samo-jos-gore cenama, buducim "rekama beskucnika" itd.,
- nadgornjavanje izmedju nema bolje zemlje za zivot od "Srbije tebra" s jedne strane i "konobarske drzave", Nemacke, Svedske, "Kenjade" i svih drugih drzava na ivici propasti i gradjanskog rata s druge, a na bazi ja-znam-jer-zivim-lepo, video-sam-na-Jutjubu i bio-sam-tamo-i-nisam-video-da-su-bas-svi-milioneri,
- karijerno i finansijsko savetovanje kako da zivimo jos srecnije u nasoj Srbijici nivoa Marije Antoanete ili polemike izmedju ujaka i striceva na slavi posle dva litra rakije u jedan ujutru,
- podsecanje barem jednom nedeljno koliki je horor ziveti u Svedskoj okovanoj vecitim snegom i ledom ili bilo gde na severnoj strani jer tamo vlada neprekidna polarna noc!

Laku noc.
 
Vrh