Šta je novo?

Cene nekretnina

Mogu da prave kombinacije za državljanstvo, kao naši što rade u zapadnim zemljama, plaćeni brakovi itd. međutim ne postoji automatsko sticanje državljanstva kod nas, već se podnosi zahtev pa oni procenjuju.

Takođe stranac mora da se odrekne svog državljanstva pre nego što stekne srpsko, što je za neke problem.
 
Znači dovodimo desetine hiljada ljudi i planiramo da ih držimo decenijama bez državljanstva. Hm.

Napisao sam ranije na ovoj temi, to je najoptimalniji oblik radne snage za kompanije koje ih uvoze, jer su onda radnici uvek u prekarnom položaju, pa se i mnogo manje bune u vezi uslova rada.
 
Pametni Srbin freelancer misli da će da preje*******e sistem i neće da otvori preduzetničku radnju i sa par stotina evra namiri sve mesečne obaveze vezane za poslovanje firme a sasvim legalno da prihoduje do 50 hiljada evra godišnje. U potencijalu stopa od 2.5% za poreze i doprinose. Pa šta ćeš bolje? I nije ih drzava kaznila ništa više nego što kažnjava kasirku iz maksija ili bilo kog zaposlenog. I ništa tu nije retroaktivno, poreske obaveze zastarevaju tek nakon 5 godina.
Zato sam napisao "uslovno receno retroaktivno", tacno znam sta je razlika izmedju frilensera i preduzetnika i tacno znam sta znaci retroaktivno. Problem je u tome sto mnogi nisu zaradjivali toliko novac nego tipa max 1000 evra mesecno u proseku, sto je malo da bi se cimao sa preduzetnikom. Poenta posta je bila da su neki ljudi i uspeli da se snadju, ali su bili kaznjeni. Da li opravdano ili ne, to je druga prica, ali je poenta da mnogi drugi ne placaju poreze isto kao frilenseri, ali ne posotji mehanizam i volja za njihovim kaznjavanjem. Da li Maja Nokti placa poreze?
Mislis bolja? Posla sve vise ali te nisko placene poslove nece vise nasi raditi nego ce raditi neki ljudi iz drzava treceg sveta.
Dolaze kod nas jer je stanje mnogo bolje nego odakle oni dolaze. Nisam presrecan zbog imigranata iskreno ali to je jednostavno tako svaka drzava se bori da ima sto vecu produktivnost a jedan od nacina je uvoz radne snage.
Nisu poslovi nisko placeni, nego poslodavci nece da plate radnika koliko treba. Plati naseg radnika dobro za sve te nisko palcene poslove, pa da vidis da ima ljudi koji i to hoce da rade.

Inace, meni je paradoksalno kako se ovde na temi pise kako neko nema dovoljno para jer ne radi dovoljno na sebi, ocekuje se da neko radi 8 sati svog posla i da se nakon toga jos dodatno usavrsava i da nema vremena za sebe, u isto vreme dok ti isti imaju za cilj da imaju X nekretnina za izdavanje i ne rade nista. Mrzim taj narativ gde se obicnom coveku namece krivica da je sam kriv za to sto mu je lose, a da je neko mnogo sposoban samo zato sto je nasledio X stanova i imao idealne uslove (obezbedili mu mama i tata) u zivotu da se obrazuje i ima normalan zivot, pa sad se*e po drugima.
 
Screenshot 2024-04-21 at 3.27.51 AM.png
 
Mrzim taj narativ gde se obicnom coveku namece krivica da je sam kriv za to sto mu je lose, a da je neko mnogo sposoban samo zato sto je nasledio X stanova i imao idealne uslove (obezbedili mu mama i tata) u zivotu da se obrazuje i ima normalan zivot, pa sad se*e po drugima.

Ne treba se pecati na to liberalsko mantranje o individualizmu koje ignoriše sistemske uslove koji definišu u velikoj meri mogućnosti svakog pojedinca.

Svaka statistika pokazuje da je klasna mobilnost jako slaba i da je šansa da se rodiš siromašan i umreš bogat ravna statističkoj grešci.
 
definitivno mali broj pasosa a desetine hiljada stranaca svakodnevno u gradu
 
U principu, većina svetskih pasoša može legalno da se kupi, gledao sam neki sajt sa cenama. E sad ako hošeš 'za džabe' ne znam koji su uslovi kod nas. Činjenica je da malo pasoša izdajemo, a ima stranaca koji decenijama živi ovde.


Ja znam za slučaj jednog Makedonca biznismena koji živi 20 god u Srbiji, ali neće da se odrekne makedonskog državljanstva da bi dobio srpsko, pa je tehnički i dalje stranac iako je u praksi domaći i umreće ovde.
 
Nema ništa od masovnih migracija u Srbiju, niti u EU na nivou od pre. Jednostavno je ekonomska situacija svuda lošija, inflacija je prisutna, rat koji se rasplamsava je na granici EU, troškovi stanovanja sve veći, plate u stagnaciji, krediti skupi.

Na današnji dan, malo argumenta vidim za masovne migracije u Srbiju. Istina, ima tu i tamo prostora za uvoz radne snage za neke poslove koje ne žele Srbi da rade, ali je to ograničenog broja. Takodje, možda je prisutna i potreba da se Srbija uskladi sa svetskim modernim trendovima mešanja naroda.
 
Nema ništa od masovnih migracija u Srbiju, niti u EU na nivou od pre. Jednostavno je ekonomska situacija svuda lošija, inflacija je prisutna, rat koji se rasplamsava je na granici EU, troškovi stanovanja sve veći, plate u stagnaciji, krediti skupi.

Na današnji dan, malo argumenta vidim za masovne migracije u Srbiju. Istina, ima tu i tamo prostora za uvoz radne snage za neke poslove koje ne žele Srbi da rade, ali je to ograničenog broja. Takodje, možda je prisutna i potreba da se Srbija uskladi sa svetskim modernim trendovima mešanja naroda.
Ajde da vidimo 2024. i 2025. Rast u 2023. u odnosu na 2022. je dosta jak.

 
Ajde da vidimo 2024. i 2025. Rast u 2023. u odnosu na 2022. je dosta jak.
Možda grešim, ne bi mi bilo prvi put. A mislio sam na EU, sa delimičnom refleksijom na Srbiju.

Inače oduvek dolaze i odu radnici iz Srbije. Na primer, do ulaska Rumunije u EU, su redovno dolazili Rumuni u velikom broju da rade poljoprivredne radove u Srbiji. Poslednjih godina u građevini puno radi azijata, kao i dostavljača. Ništa novo se ne dešava u 2023oj, makar da ja vidim.
 
Možda grešim, ne bi mi bilo prvi put. A mislio sam na EU, sa delimičnom refleksijom na Srbiju.

Inače oduvek dolaze i odu radnici iz Srbije. Na primer, do ulaska Rumunije u EU, su redovno dolazili Rumuni u velikom broju da rade poljoprivredne radove u Srbiji. Poslednjih godina u građevini puno radi azijata, kao i dostavljača. Ništa novo se ne dešava u 2023oj, makar da ja vidim.
Screenshot 2024-04-21 1.32.24 PM.png

Nemacka, kao najtrazenija destinacija azilanata, belezi rast, nakon pada. Legalni migranti nisu ukljuceni u ovu statistiku.
U Srbiji zavrsavaju oni koji su na putu ka Nemackoj, kao i legalni radnici, kojima je Srbija cilj. Samo drastican pad gradjevinskog sektora, bi doveo do pada dolaska stranih radnika u Srbiju.
 
Vrh