Šta je novo?

Cene nekretnina

Od mog drugara sestra je medicinska sestra u Švedskoj i ide da tezgari u Norvešku vikendima jer su mnogo veće plate.

Mnogi njihovi doktori i sestre idu u Norvešku i druge zemlje gde su bolje plaćeni. Zato se kod njih povećavaju liste čekanja, pa čak nemaju dovoljno ljudi i za urgentne stvari. Trend kao kod nas.

Mnogo su bolji od nas, ali sistem im se pogoršava. ima da se izgugla svašta o tome na netu.
Kod njih se povećavaju liste čekanja, a kod nas ne možeš ni da dodješ na listu, a plaćaš zdravstvo ceo život. Uglavnom nemamo se šta porediti sa njima, niti oni liče na nas niti mi na njih. Naravno da će i kod njih imati nekih slučajeva, samo je pitanje koliko takvih slučajeva ima kod njih, a koliko kod nas.

E7pBIao.jpeg


Nema nikakvog trenda kao "kod nas". Kod nas odlaze odavno, a kako je krenulo neće niko ni ostati da nas leči.
 
Možda ostane za unuke.
Ништа у Србији не остаје за унуке, нажалост. Није бивало у задњих 600 година, на основу онога што се зна и што би се могло закључити. Али, сигурни смо бар за ових последњих 200 год. Имовина је ту можда и мање битна. Већи проблем је што не остаје ни знање, чак ни научно, а камоли оно традиционално, у виду предања, не остају приче, искуства, обичаји, заједничке вредности, узори. Ја сам, рецимо, након толико деценија школовања, тек недавно случајно набасао на податке о Кости Стојановићу, у једном јућуб клипу који има пар стотина прегледа само, јер, наравно, није га снимила Карлеуша, него професор са Философског факултета.
Али да се вратимо на иметак. Ни унуци Дунђерског нису уживали у том богатству целог свог живота, па вероватно неће ни Мишковићеви, а ни наши.
 
Ne mogu da se porede berzanski indeks (prosecan rast cena akcija svih kompanija na trzistu) i rast cena kvadrata u nekoj selendri. Ko bi normalan ulozio sav svoj kapital u Zuce. Onda mozes da uporedis Zuce +250% vs Nvidia +2000%. Zuce kadar nevera.
Pa bre pusti ga ne diraj ga.
On je čiko od kapitala.
On drži glavnu reč.
 
@mariks dzabe stavljas podatke i statistiku - ljudi zabiju glavu u pesak i ono "za Srbiju to ne vazi" - zapadna propaganda... Dok ne dodju do kontakta sa nasim zdravstvom za nesto ozbiljnije - e onda mozda i shvate da politicari samo "mlate praznu slamu" i da 2 PET CT skenera na nivou cele drzave (a od kojih uvek samo jedan funkcionise) nije dovoljno. Pa se onda cude ljudi sto imamo agencije koje organizuju skeniranje u Madjarskoj, Makedoniji (Acibadem), Turskoj, i td
 
@mariks dzabe stavljas podatke i statistiku - ljudi zabiju glavu u pesak i ono "za Srbiju to ne vazi" - zapadna propaganda... Dok ne dodju do kontakta sa nasim zdravstvom za nesto ozbiljnije - e onda mozda i shvate da politicari samo "mlate praznu slamu" i da 2 PET CT skenera na nivou cele drzave (a od kojih uvek samo jedan funkcionise) nije dovoljno. Pa se onda cude ljudi sto imamo agencije koje organizuju skeniranje u Madjarskoj, Makedoniji (Acibadem), Turskoj, i td
Mi smo siromašna zemlja i dalje poprilično loše infrastrukture, što je slučaj i sa zdravstvom. I svako ko je odrastao ovde iskustveno to zna.
Što nema gotovo nikave veze sa cenom nekretnina, inače.
 
Mi smo siromašna zemlja i dalje poprilično loše infrastrukture, što je slučaj i sa zdravstvom.
Ma gde bre siromasni i sa losom infrastrukturom. Pa eto javljaju se iz Holandije gde kukaju da su veoma siromasni i nemaju voz ni do Groningena, a kad padne kisa valjaju se u blatu... Javljaju se iz Svedske gde te migranti cepaju nozevima na svakom koraku, ne funkcionise im javni prevoz, a bolnice su im raspad (prozori im ne dihtuju ni na jednoj u celoj drzavi). Javljaju se iz US gde te dzankiji i beskucnici jure po ulici i bockaju spricevima...

A relanost je da oni skroz stanu, mi tu infrastrukturu necemo izgraditi ni za 50godina. Voz do Nisa ili nemamo ili putuje duze nego 1884e (mislim da je jos uvek jednokolosecna ), a metro sanjamo jos od onda kada se slosalo marsalu koji pociva u kuci cveca (pricaju o tome od kad sam se rodio, a imam poprilicno godina)

edit: nije mi dobro - jos malo pa cemo obelezavati 100god planiranja metroa https://sh.wikipedia.org/wiki/Beogradski_metro
 
Poslednja izmena:
Pregazili su i Nemce u dva svetska rata, ali dobro oni nisu imali daljih sukoba nakon toga, dok smo mi nazadovali par decenija 90-ih.
 

@mariks 7.6 miliona engleza je na listi čekanja na zdravstvene usluge.
Klikbejt naslov, pričaju figurativno. Sa druge strane kolika im je ukupna populacija i koliko čekaju?

An NHS spokesperson said: “The official published statistics on NHS waiting lists actually show 6.3 million patients were on NHS waiting lists as of the end of January and only 4.2% of waits were over a year.
Sa druge strane ako misliš da je naš sistem dobar, živ bio pa iskusio na svojoj koži. Kod nas čekaju na skener dve godine, a kamoli nešto ozbiljnije.

Nema to veze sa ratovima, mi jednostavno niti ulažemo u zdravstvo planski, niti imamo kadar, ali zato dodju tako povremeno ljudi iz drugih zemalja da nam objasne koliko nam je dobro ali se ovde ne vraćaju.
 
Da je izmisljotina moze samo da kaze neko ko nije skoro izasao iz svog “kruga dvojke” u kom god grdau bio. Kupuju dole samo tako. Pa i kopaonik smatraju njihovim. Idite malo van sezone tamo.
Evo da potvrdim ove cinjenice, njihovi advokati su me kontaktirali za zemlju na Zlatiboru koju sam stavio na prodaju, a takodje i za apartman na Kopaoniku.
 
Ma gde bre siromasni i sa losom infrastrukturom. Pa eto javljaju se iz Holandije gde kukaju da su veoma siromasni i nemaju voz ni do Groningena, a kad padne kisa valjaju se u blatu... Javljaju se iz Svedske gde te migranti cepaju nozevima na svakom koraku, ne funkcionise im javni prevoz, a bolnice su im raspad (prozori im ne dihtuju ni na jednoj u celoj drzavi). Javljaju se iz US gde te dzankiji i beskucnici jure po ulici i bockaju spricevima...

A relanost je da oni skroz stanu, mi tu infrastrukturu necemo izgraditi ni za 50godina. Voz do Nisa ili nemamo ili putuje duze nego 1884e (mislim da je jos uvek jednokolosecna ), a metro sanjamo jos od onda kada se slosalo marsalu koji pociva u kuci cveca (pricaju o tome od kad sam se rodio, a imam poprilicno godina)

edit: nije mi dobro - jos malo pa cemo obelezavati 100god planiranja metroa https://sh.wikipedia.org/wiki/Beogradski_metro
Nećemo izgraditi infrastrukturu, ali zato stanove hoćemo. Infrastruktura očigledno ne zanima ljude previše, čim se stanovi prodaju za ove pare. Sedneš u kola i širok ti drum, što bi se reklo. Voz je za sirotane.
 
Kod njih se povećavaju liste čekanja, a kod nas ne možeš ni da dodješ na listu, a plaćaš zdravstvo ceo život. Uglavnom nemamo se šta porediti sa njima, niti oni liče na nas niti mi na njih. Naravno da će i kod njih imati nekih slučajeva, samo je pitanje koliko takvih slučajeva ima kod njih, a koliko kod nas.

E7pBIao.jpeg


Nema nikakvog trenda kao "kod nas". Kod nas odlaze odavno, a kako je krenulo neće niko ni ostati da nas leči.
Ovo je statistika hejtera po drzavama ako mene pitas jer u sustini se odnosi koliko njih dozivljava svoje zdravstveno stanje "lose" ili "veoma lose'. Kod nas generalno populacija je bas negativno nastrojena prema svemu ukljucujuci i svoje zdravstveno stanje. Najveci problem je sto ne postoji svest o tome da se pravilno rasudjuje. Ti da pitas ljude kakva je E-Uprava rekli bi ma losa (a ono medju najboljima u svetu posle Estonije) ali to ti je jednostavno po meni problem sa time sto se ne radi dovoljno na obrazovanju drustva. Da pitas ljude na ulici kakva nam je drzavna uprava vecina bi rekla katastrofalna a zapravo nije tako. Da pitas to isto na ulici u Honolulu dosta njih bi odgovorilo ili osrednje ili pozitivno. (a guverner poslao greskom SMS svimda krece nuklearni napad iz Severne Koreje ili pustio vatromet greskom dan ranije??? Dijabola. Jos promasio budzet za Honolulu Rail za 15B i 15 godina kasnjenja. Mentol a ljudi mu se zahvaljuju za njegov servis). Mnogi to poistovecuju da ima veze sa primanjima a nema, to samo ima veze sa percepcijom naroda koja kod nas je potpuno izopacena.
 
Poslednja izmena:
Drzavni zdravstveni sistem je pred raspadom, osnovni skolski sistem se odrzava nekako, srednjoskolski je pred raspadom. Za 5-10 godina ce glasati za Baku Praseta (nemam nista protiv coveka). Imao sam neku komunikaciju sa prekrsajnim sudom - isto raspad, svi nervozni, naroguseni. Velika je tenzija a realno para nikad vise. Problem je sto je raspodela losa.
Slazem se sa @vradovic da treba edukacija ali pre svega iz ekonomije da bude obavezna u 8. razredu ili u srednjoj skoli. Da ljudi znaju sta je drzavni budzet, sta su doprinosi, kako se obeznedjuje novac za penzije, gradnju puteva itd.
Pricao sa jednim rekruterom koji ima biznis u Srbiji i radi za strano i domace trziste. Kaze da su plate za nove pozicije u IT-u bas pale. Preporucio sam mu drugara koji je bez posla a ima velik kredit za stan. Kaze, to je tipicna prica. Balon sa platama, uzeli velike kredite i neki ostali bez posla. Ne znam da li i drugi imaju takve informacije?
 
Ovo je statistika hejtera po drzavama ako mene pitas jer u sustini se odnosi koliko njih dozivljava svoje zdravstveno stanje "lose" ili "veoma lose'. Kod nas generalno populacija je bas negativno nastrojena prema svemu ukljucujuci i svoje zdravstveno stanje. Najveci problem je sto ne postoji svest o tome da se pravilno rasudjuje. Ti da pitas ljude kakva je E-Uprava rekli bi ma losa (a ono medju najboljima u svetu posle Estonije) ali to ti je jednostavno po meni problem sa time sto se ne radi dovoljno na obrazovanju drustva. Da pitas ljude na ulici kakva nam je drzavna uprava vecina bi rekla katastrofalna a zapravo nije tako. Da pitas to isto na ulici u Honolulu dosta njih bi odgovorilo ili osrednje ili pozitivno. (a guverner poslao greskom SMS svimda krece nuklearni napad iz Severne Koreje ili pustio vatromet greskom dan ranije??? Dijabola. Jos promasio budzet za Honolulu Rail za 15B i 15 godina kasnjenja. Mentol a ljudi mu se zahvaljuju za njegov servis). Mnogi to poistovecuju da ima veze sa primanjima a nema, to samo ima veze sa percepcijom naroda koja kod nas je potpuno izopacena.
To je istina. Ljudi su skloni isticanju lošijih strana (kojih, nažalost, ima dosta), kao što generalno negativne vesti uvek imaju veću publiku. Meni je, recimo, Euprava strava, a čujem ima i ljudi žale se nešto.
Treba pronaći te dobre strane i pri kupovini nekretnina, to je ključno.
 
Ne mogu da se porede berzanski indeks (prosecan rast cena akcija svih kompanija na trzistu) i rast cena kvadrata u nekoj selendri. Ko bi normalan ulozio sav svoj kapital u Zuce. Onda mozes da uporedis Zuce +250% vs Nvidia +2000%. Zuce kadar nevera.
Šalio sam se, naravno da nije za poredjenje.

BTW ne znam da li si pratio sta sam napisao skoro, ja sam vec godinu dana u Nvidia i navijam da postane nmb.1 kompanija u svetu.
 
Ништа у Србији не остаје за унуке, нажалост. Није бивало у задњих 600 година, на основу онога што се зна и што би се могло закључити. Али, сигурни смо бар за ових последњих 200 год. Имовина је ту можда и мање битна. Већи проблем је што не остаје ни знање, чак ни научно, а камоли оно традиционално, у виду предања, не остају приче, искуства, обичаји, заједничке вредности, узори. Ја сам, рецимо, након толико деценија школовања, тек недавно случајно набасао на податке о Кости Стојановићу, у једном јућуб клипу који има пар стотина прегледа само, јер, наравно, није га снимила Карлеуша, него професор са Философског факултета.
Али да се вратимо на иметак. Ни унуци Дунђерског нису уживали у том богатству целог свог живота, па вероватно неће ни Мишковићеви, а ни наши.
Bilo teško vreme, posle komunizam itd.

Moje misljenje je da smo zavrsili sa tim i da ce narednih 50 godina biti ok sa Srbijom. Otvorili smo se prema svetu, to ima losih strana ( kolonija ), ali ima i dobrih ( bezbednost i imovina).
A i nisu nas baš pitali da li želimo ili ne...

Videcemo
 
Ovo je statistika hejtera po drzavama ako mene pitas jer u sustini se odnosi koliko njih dozivljava svoje zdravstveno stanje "lose" ili "veoma lose'. Kod nas generalno populacija je bas negativno nastrojena prema svemu ukljucujuci i svoje zdravstveno stanje. Najveci problem je sto ne postoji svest o tome da se pravilno rasudjuje. Ti da pitas ljude kakva je E-Uprava rekli bi ma losa (a ono medju najboljima u svetu posle Estonije) ali to ti je jednostavno po meni problem sa time sto se ne radi dovoljno na obrazovanju drustva. Da pitas ljude na ulici kakva nam je drzavna uprava vecina bi rekla katastrofalna a zapravo nije tako. Da pitas to isto na ulici u Honolulu dosta njih bi odgovorilo ili osrednje ili pozitivno. (a guverner poslao greskom SMS svimda krece nuklearni napad iz Severne Koreje ili pustio vatromet greskom dan ranije??? Dijabola. Jos promasio budzet za Honolulu Rail za 15B i 15 godina kasnjenja. Mentol a ljudi mu se zahvaljuju za njegov servis). Mnogi to poistovecuju da ima veze sa primanjima a nema, to samo ima veze sa percepcijom naroda koja kod nas je potpuno izopacena.
Evo ti jedan life hack, napusti to to tamo sve loše i vrati se ovamo da ti bude dobro, a možeš i da koristiš naše zdravstvo umesto njihovo. eUprava ok radi, eFakture ok rade kad rade, samo što često ne radi ali generalno nemam većih zamerki. Zakazao sam zdravstvenu knjižicu preko eUprave da mi dostave, čekao sam je 11 meseci. Na kraju sam morao da idem lično u RFZO da vidim gde je zapelo ali eto dozvolu sam npr dobio za 20tak dana. Vrati se ti ovamo da nam objasniš kako nam je dobro i bolje nego Honolulu,a u medjuvremenu i da obrazuješ ljude jer očigledno nema ko, pitam se zašto.

To je istina. Ljudi su skloni isticanju lošijih strana (kojih, nažalost, ima dosta), kao što generalno negativne vesti uvek imaju veću publiku.
Jeste tako, pitanje je samo koliko ima negativnih strana, a koliko dobrih. Kod nas više preovladjuju negativne od pozitivnih te je i narod negativniji.
 
Pricao sa jednim rekruterom koji ima biznis u Srbiji i radi za strano i domace trziste. Kaze da su plate za nove pozicije u IT-u bas pale. Preporucio sam mu drugara koji je bez posla a ima velik kredit za stan. Kaze, to je tipicna prica. Balon sa platama, uzeli velike kredite i neki ostali bez posla. Ne znam da li i drugi imaju takve informacije?

ja kako vidim to je problem za juniore. em ih ima previse, em deluje da nisu neki kadar. doduse i za veci senioritet, nije kao da su svi kidalice
 
Kako da kazemo bilo šta o zdravstvu kad nemamo ni magnete ni skenere..... To je osnovno.
 
Kakav si negativac, treba da nađeš nešto lepo u našem zdravstvenom sistemu. Izopačio si se previše

ja sam skorije bio u drzavnom domu zdravlja bash tamo u goce delcev. (poslednjih 10 godina sam bio samo po privatnim kada sam morao, pu pu daleko ga bilo). imao sam osecaj da sam usao u podrum. imao sam ocekivanje, da je bar to sredjeno, jer ovo je kao najveca opstina u bgu, i kao ima kes, bash sam izneverovo
 
Vrh