Šta je novo?

Cene nekretnina

Ocekivani su samo spamovanje/trolovanje od sutraw, i politikanizacija od strane keksa/gorana123
 
1713341246074.png
 
Da li je neko išao na neke prodajne dane? Da li je neko išao videti neki stan? Da li je neko dao neku ponudu? Da li neko može napisati iskustva o cenama nekretnina a ne šta bi bilo kad bi bilo i kad dođu Kinezi i Nepalci da rade na baušeli u Beogradu...?
 
Smanjuje se privredna aktivnost u EU, smanjiće se i njihova potreba za uvozom ljudi. Pošto je srpska privreda nakačena na EU, ne verujem da će biti potrebe za imigracijom u EU, niti u Srbiji.

Industrial production in the European Union dropped more than 5% over the last year, according to data published by Eurostat on Monday.

While the year-over-year decrease between February 2023 and 2024 reached 5.4%

 
Dakle prognoziras da ce npr nasi medicinari prestati da emigriraju u EU?
 
Medicinari su uslužna delatnost, bilo je pitanje o bauštelu, koji je privreda. Privreda utiče na najveći deo migracija.

Da ti odgovorim na pitanje. Dokle god je prisutna predimenzionisano školovanje i količina medicinskih kadrova u Srbiji, i manjak istih u EU, nema razloga da ta migracija stane.
 
Da li je neko išao na neke prodajne dane? Da li je neko išao videti neki stan? Da li je neko dao neku ponudu? Da li neko može napisati iskustva o cenama nekretnina a ne šta bi bilo kad bi bilo i kad dođu Kinezi i Nepalci da rade na baušeli u Beogradu...?
Evo par zanimljivosti iz sveta starogradnje i mog iskustva. Nudio sam 190k za stan od nekih 80m2 u Paviljonima. Tražili su 195k (bio je oglašen za koju hiljadu više), ali ja nisam hteo zato što mi je i ovo za budžet bilo previše. Posle sam saznao od poznanika da je gazdarica tražila jedno 40% od iznosa kao kaparu, pa su svi odustali. Tragikomično.
Nudio sam i 190k za stan od 70m2+ iza one novogradnje prekoputa Novog Merkatora. Univerzitetsko naselje beše. Tu mi je gradnja nekako izgledala skroz fuš, puno jeftinih materijala, ali reko lokacija odlična, aj da nudim. Hteli su 197k, čini mi se. I to sam odustao.
U suštini, nudio sam više zbog lokacije , nego što su mi se stanovi baš svideli, a budžet mi je bio tesan za oba. Za ovaj drugi sam se možda i prevario..
Ima još tu priča za manje iznose, ali da ne širim 😅
 
Dokle god je prisutna predimenzionisano školovanje i količina medicinskih kadrova u Srbiji, i manjak istih u EU, nema razloga da ta migracija stane.

Zanimljiva tvrdnja. Kolicina medicinskog kadra u Srbiji je prevelika, to treba otpustati, i kada budemo imali ne vise od dovoljne kolicine medicinskog kadra taj preostali kadar nece zeleti da emigrira u npr Stokholm jer tamo moze i lakse i jeftinije da se skuci?
 
Evo par zanimljivosti iz sveta starogradnje i mog iskustva. Nudio sam 190k za stan od nekih 80m2 u Paviljonima. Tražili su 195k (bio je oglašen za koju hiljadu više), ali ja nisam hteo zato što mi je i ovo za budžet bilo previše. Posle sam saznao od poznanika da je gazdarica tražila jedno 40% od iznosa kao kaparu, pa su svi odustali. Tragikomično.
Nudio sam i 190k za stan od 70m2+ iza one novogradnje prekoputa Novog Merkatora. Univerzitetsko naselje beše. Tu mi je gradnja nekako izgledala skroz fuš, puno jeftinih materijala, ali reko lokacija odlična, aj da nudim. Hteli su 197k, čini mi se. I to sam odustao.
U suštini, nudio sam više zbog lokacije , nego što su mi se stanovi baš svideli, a budžet mi je bio tesan za oba. Za ovaj drugi sam se možda i prevario..
Ima još tu priča za manje iznose, ali da ne širim 😅

Vidi ovde dal bi ti spustili cenu, moze komotno da se adaptira u trosoban
 

Vidi ovde dal bi ti spustili cenu, moze komotno da se adaptira u trosoban
Hvala, na pauzi sam trenutno. Sabijam borbene redove. Učim neke nove stvari, radim dodatni posao. Treba biti realan, a ne ogorčen.
Uzgred, znam ovaj stan, stoji već dugo, dugo. Iz nekog razloga nisam otišao da ga pogledam, tada sam već počeo da osećam umor. Spustili su cenu dosta, ali vidiš stoji i dalje.
 
Verovatno stoji jer je poslednji sprat i orijentisan ka severo istoku.
Poslednji sprat u starogradnji je bas kocka zbog krova iznad i samog kvaliteta izolacije.

U proslom stanu koji sam iznajmljivao bio sam na poslednjem spratu blizu hotela Jugoslavije, leti vruce a zimi hladno, krov je krenuo bio da prokisnjava i gazdarice su morale da dizu kredit od banke, same finansiraju popravku pa da tuze stambenu zajednicu nazad za pare.
Jeste bio OK stan uredjen i komforan sa OK pogledom ali ovi problemi u starogradnji su prisutni (nevoljna stambena zajednica da resava probleme zgrade), u novogradnji je to uglavnom manji slucaj rekao bih.
 

MMF povećao prognozu za rast srpskog BDP-a na 3,5 odsto​

Glavna finansijska institucija Ujedinjenih nacija takođe prognozira da će srpska privreda u 2025. zabeležiti rast od 4,5 odsto, a u 2029. godini četiri odsto....

Kada su u pitanju zemlje Adria regiona, MMF za ovu godinu predviđa rast privrede Severne Makedonije od 2,7 odsto, Bosne i Hercegovine od 2,5, Hrvatske od tri odsto, a Slovenije od dva odsto.
Ako je bilo, praštajte.....

 
Verovatno stoji jer je poslednji sprat i orijentisan ka severo istoku.
Poslednji sprat u starogradnji je bas kocka zbog krova iznad i samog kvaliteta izolacije.

U proslom stanu koji sam iznajmljivao bio sam na poslednjem spratu blizu hotela Jugoslavije, leti vruce a zimi hladno, krov je krenuo bio da prokisnjava i gazdarice su morale da dizu kredit od banke, same finansiraju popravku pa da tuze stambenu zajednicu nazad za pare.
Jeste bio OK stan uredjen i komforan sa OK pogledom ali ovi problemi u starogradnji su prisutni (nevoljna stambena zajednica da resava probleme zgrade), u novogradnji je to uglavnom manji slucaj rekao bih.

Ja ne otpisujem poslednji sprat, ali to što kažeš mi stalno prolazi kroz glavu. Razmišljao sam, ako ozbiljno zagrizem za stan na poslednjem spratu, da probam da dovedem nekog majstora da mi uradi procenu stanja krova pre kupovine (ako je to uopšte moguće).

Ovako na slepo uzeti poslednji sprat u starogradnji jeste svojevrsna kocka.
 
Da ti odgovorim na pitanje. Dokle god je prisutna predimenzionisano školovanje i količina medicinskih kadrova u Srbiji, i manjak istih u EU, nema razloga da ta migracija stane.
Ali mi nemamo preveliku količinu kadrova. Bar nam fale mnogi kadrovi iz određenih oblasti tzv specijalisti, a naročito anesteziolozi koliko znam. Mislim i to je svet za sebe i ima milion specijalizacija i zanimanja u okviru medicine

Mi trenutno svuda (ne računajući IT) imamo deficit što se tiče kvalifikovane radne snage - a poraznije je što nam i ti deficitarni odlaze. Najprostiji primer je EMS (pa i EPS) gde svi inženjeri elektroenergetike sa iskustvom ekspresno odlaze iz tih firmi dalje na zapad (neke naše firme su prepoznale tržište i oformile timove koji rade po zapadnim zemljama, a u isto vreme održavaju i opremu u Srbiji, recimo kod telekomunikacija ranije bio Roaming Networks, UBConnect...) - a to je razumljivo jer inženjeri sa najviše iskustva u EMS-u ne mogu prikupiti više od 1300-1400eur na mesečnom nivou (redovna plata im je manja od 1000eur)
 
Ali mi nemamo preveliku količinu kadrova. Bar nam fale mnogi kadrovi iz određenih oblasti tzv specijalisti, a naročito anesteziolozi koliko znam. Mislim i to je svet za sebe i ima milion specijalizacija i zanimanja u okviru medicine
Medicinski kadrovi su svi koji su se školovali u domenu medicine, ne moraju da budu zaposleni, ni da budu retki specijalisti. To su i medicinske sestre, lekari opšte prakse, fizijatri, oftamolozi i da ne nabrajam. Zdravstveni sistem i školovanje specijalista je tema za sebe, ne bih ulazio u detalje, niti sam upućen.

Činjenica je da Srbija školuje daleko više medicinskog kadra nego što ih je zaposleno u Srbiji ili je potrebno, i EU delimično usisava višak kadra. Ne ulazim u sud da li je to dobro ili ne, samo konstatujem.

Mi trenutno svuda (ne računajući IT) imamo deficit što se tiče kvalifikovane radne snage - a poraznije je što nam i ti deficitarni odlaze. Najprostiji primer je EMS (pa i EPS) gde svi inženjeri elektroenergetike sa iskustvom ekspresno odlaze iz tih firmi dalje na zapad (neke naše firme su prepoznale tržište i oformile timove koji rade po zapadnim zemljama, a u isto vreme održavaju i opremu u Srbiji, recimo kod telekomunikacija ranije bio Roaming Networks, UBConnect...) - a to je razumljivo jer inženjeri sa najviše iskustva u EMS-u ne mogu prikupiti više od 1300-1400eur na mesečnom nivou (redovna plata im je manja od 1000eur)
Na žalost, slobodno tržište je razlog. Mnoge evropske države i konkretni gradovi su suštinskim otvaranjem ka slobodnom tržistu izgubili mnoge poslove koji su bili okosnice tih država i gradova.
 
Činjenica je da Srbija školuje daleko više medicinskog kadra nego što ih je zaposleno u Srbiji ili je potrebno, i EU delimično usisava višak kadra. Ne ulazim u sud da li je to dobro ili ne, samo konstatujem.

I kadrovi koji su zaposleni odlaze, ne samo višak. Moja rođaka medicinska sestra beži u Dojčland uskoro jer mnogo bolje plaćaju.

Ja bih rekao da je najveći problem sa medicinskim kadrom to što ovi što nešto znaju gledaju da pobegnu, a nama uglavnom ostaju nesposobni. Koliko sam se priča naslušao o nesposobnim doktorima poslednjih godina, hvata me jeza od pomisli da moram na njih da se oslonim.
 
Ali mi nemamo preveliku količinu kadrova. Bar nam fale mnogi kadrovi iz određenih oblasti tzv specijalisti, a naročito anesteziolozi koliko znam. Mislim i to je svet za sebe i ima milion specijalizacija i zanimanja u okviru medicine

Mi trenutno svuda (ne računajući IT) imamo deficit što se tiče kvalifikovane radne snage - a poraznije je što nam i ti deficitarni odlaze. Najprostiji primer je EMS (pa i EPS) gde svi inženjeri elektroenergetike sa iskustvom ekspresno odlaze iz tih firmi dalje na zapad (neke naše firme su prepoznale tržište i oformile timove koji rade po zapadnim zemljama, a u isto vreme održavaju i opremu u Srbiji, recimo kod telekomunikacija ranije bio Roaming Networks, UBConnect...) - a to je razumljivo jer inženjeri sa najviše iskustva u EMS-u ne mogu prikupiti više od 1300-1400eur na mesečnom nivou (redovna plata im je manja od 1000eur)
Moja keva je pedijatar, ona ima preko 2000 pacijenata, granica je tipa 1000 moze da se prijavi kod nje, a zapravo se prijavilo skoro 2500, ona za smenu pregleda preko 70 dece, a druge kolege zajedno za smenu ne pregledaju ni 20
 
O



Ima tu dosta stavki koje utiču na cenu. Dosta zgrada bez lifta, neke su ok. održane, neke su skroz ruinirane, pošto su iz 1960-ih. Paviljoni su generalno super mesto za život, međa Zemuna i Nbg, sve je na dohvat ruke, a porodičan je kraj. Samo, renoviranje je zahtevno, stanovi su uglavnom manji... Videćemo, ne verujem da će rasti tu, jer se i sad slabo prodaje. Možda se i varam.
Moja zgrada ima lift i cg. Sve zgrade su spolja u lošem stanju. Neke imaju nove ulaze, interfone, sređene ormariće i slično.

Par zgrada bez lifta i cg,, uvek su bile jeftinije.

U mom ulazu ima nas nekoliko koji bi bili spremni da uložimo u temeljno sređivanje zgrade, čak i modernizaciju lifta, kao što je urađeno u par zgrada u širem kraju, ali još uvek ima dosta onih koji gledaju svaki dinar, što i razumem s obzirom na njihovu situaciju- penzioneri i ljudi sa niskim primanjima.

Moj utisak je da kraj prolazi sporu džentrifikaciju i da se doseljavaju ljudi više srednje klase. Na dobrom je mestu i ima puno zelenila. Javni prostor se sređuje malo po malo.
 
Vrh